Fiscus op z'n qui vive Hengstenkeuring Utrecht trok veel belangstelling Kwaliteit lag op hoog niveau Grootste militaire show ooit in Europa vertoond Vliertak hield heksen- gespuis op afstand Europa 's grootste hengstenkeuring Luchtcavalerie: nieuw indrukwekkend wapen Lange procedure Waakzaam vr».3o"; 11079 Niet uitgespeeld REFOLGER I CARBID ICE: Adventieven Erfgenamen zijn het niet allemaal eens Belt u dan even a.u.b. Onderdelen V* Vervolgen Sportregister VLN-keuring New Forest Vervolg door Adriaan P. de Kleuver Pagina 6 DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 Het eerste zware hout rondom Groot-Spriel is al gevallen Landgoed Groot-Spriel is nog steeds niet verkocht Met een voor velen op de Veluwe teleurstellende mededeling heeft de minister van Landbouw, ir. Lardinois, mede namens zijn collegië van C.R.M., Financiën en Ruimtelijke Ordening, geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Von deling en Van den Doel over de voorgenomen verkoop van het landgoed Groot- Spriel by Putten. De minister heeft het bericht dat wy enkele weken geleden over Groot-Spriel publiceerden en dat aanleiding was voor de vragen aan de regering, bevestigd. Hij kon echter niet zeggen met welke doeleinden de Puttense houthan delaar Van Beek het landgoed wil verwerven, maar het was de minister wel dui delijk dat hier bedrijfsbelangen een rol spelen. Op de vraag van de heren Vondeling en Van den Doel waarom het Staatsbos beheer niet tot aankoop van Groot-Spriel is overgegaan, antwoordde de minister, dat de Staat een alleszins redelijke prijs heeft geboden (f 0,70 per vierkante me ter) en dat er geen reden was om tegen dc houthandelaar op te bieden. „Een hoger bod immers zou mede gevolgen hebben voor verdere aankoopmogelijkheden van andere terreinen". Wel blyft de Staat bereid, aldus de minister, het landgoed als nog voor de geboden pry's te verwerven. Naar de mening van de regering bieden planologische voorschriften voldoende bescherming tegen aantasting van de geldende bestemmingen (Groot-Spriel valt binnen het Facet-streekplan voor de Veluwe en onder de Natuurschoonwet). De algemene ongerustheid in krin gen van natuurbescherming en recrea tie over de plannen die bestaan om het landgoed aan een houthandelaar te verkopen, de vragen aan dq regering en Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben - naar het schijnt - de kwestie van de verkoop van Groot- Spriel niet eenvoudiger gemaakt. Nadat de verkoop aan het Staatsbos beheer niet kon doorgaan omdat de houthandelaar vijf cent per vierkante meter méér bood (hetgeen - neerkwam op een bedrag van ongeveer f 165.000,- op een totaal van ruim twee en een half miljoen) rees voor dé erfgenamen terstond de moeilijkheid van het toe komstige beheer. Wanneer namelijk de eigenaar-houthandelaar op de een of andere wijze het landgoed zou ont trekken aan de Natuurschoonwet, zou de fiscus een navordering kunnen doen op de successie. Naar verluidt zou dit een bedrag kunnen zijn van omstreeks 600.000 gulden. Dit navordering zou dan vermoedelijk op slechts een deel van de negen erfgenamen neerkomen, aangezien de meeste erfgenamen zich in Amerika bevinden. Het schijnt dat met deze eventualiteit rekening wordt gehouden door een bankgarantie. Naarmate de ongerustheid groter werd en niet alleen in Putten, maar ook bij rijk en provincie twijfels ont stonden met betrekking tr de be- heersmogelijkheden. werd de onderte kening van de definitieve koopakte van dag tot dag uitgesteld. Het grote be drag van de aankoop en het vermoe den dat de nieuwe koper zich niet zou kunnen veroorloven zijn speculatieve verkoop op lange termijn te zien, gaf nog meer voedsel aan het gerucht dat de werkelijke bedoeling van de hout handelaar zou zijn een papierverwer- kende industrie te vestigen op een ge deelte van het landgoed. beheer. Natuurmonumenten of het Gel ders Landschap de geldmiddelen ont breken om natuurgebieden uit handen van speculanten te houden, heerst toe nemende waakzaamheid. De houthandelaar schijnt echter nog „iets" achter de hand te hebben. „Machtige dingen" zouden hem, naar zijn zeggen, in staat stellen het land goed te verwerven. Duidalijk is inmid dels wel, dat binnen de kring van erf genamen geen eenstemmigheid be staat over de verkoop aan de houthan delaar - mogelijk deels uit zakelijke, deels uit ideële motieven. „De hele zaak zou nog wel eens maanden op af handeling kunnen moeten wachten," verhamen wij. Inmiddels is met toestemming van de erfgenamen en onder toezicht van het Staatsbosbeheer voor het eerst in zeker 25 jaar de bijl gezet in de lanen en bossen van Groot-Spriel. Bosbou wers zeggen dat hier sprake is van „inhalen van wat er al die jaren niet is gebeurd". Wij schreven reeds dat het landgoed Groot-Spriel zijn bijzondere aantrekke- Degenen die op de hoogte zijn van bosbeheer, achten het mogelijk dat de nieuwe eigenaar mat onder meer een optimale dunning en kap een goed deel van de aantrekkelijkheid van het land goed kan verloren doen gaan. Anderen echter met name degenen uit gemeen telijke, provinciale, en rijksoverheids instanties, bij wie de nieuwe eigenaar het eerst zal moeten aankloppen om vergunningen e.d. zijn ervan over tuigd, dat de nieuwe eigenaar buiten de eigenlijke bestemming van het land goed geen voet aan de grond krijgt. Hoe langer de zaak loopt hoe meer men er zeker van is, dat welke vorm van speculatie dan ook, niet geduld zal worden. Daar, waar het Staatsbos- voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 lijkheid juist te danken heeft aan het feit, dat wijlen de heer Van Doorninck meer oog had voor de landschappelijke waarde van Groot-Spriel, dan voor de bostechnische waarde. Velen zien in de massale dunning en kap in de bos sen en langs de majestueuze lanen een begin van de ontluistering van dit prachtige natuurgebied. Of er tóch nog een mogelijkheid be staat dat. mede door een mogelijke te rughoudendheid van de geldschieters en/of een kansberekening van de ad- spirant-koper. het Staatsbosbeheer als gegadigde naar voren komt, kon men ons niet vertellen. De mededeling van de minister, dat er bij de staat wel de bereidheid blijft bestaan het land goed alsnog voor de geboden prijs te verwerven, doet veronderstellen dat het spel om Groot-Spriel nog niet is uitgespeeld. UTRECHT De tweede dag van de Utrechtse warmbloedhengstenkeuring de grootste in Europa hebben we onze ogen uitgekeken naar de vele, vele bezoe kers die reeds in de voormiddag de verwarmde Irene-hal vulden. En in de na middag hield de stroom komenden nog steeds aan. De belangstelling van de vele duizenden uit alle delen van het land ging wel vooral uit naar „de nieuwe richting" in de V.L.N.-fokkerij waar de sportpaarden de klassieke Gelderse fokkerij stevig verdringen de Groningse richting is al helemaal verdwenen. Die verdringing kwam op deze dagen boek werden opgenomen. De vier drie- zeer duidelijk tot uiting o.a. in de diver se demonstraties van hengsten onder 't zadel welke demonstraties geen „plaat sing" opleverden maar uitsluitend als schouwspel bedoeld waren en als zoda nig dan ook terdege insloegen getuige het applaus en het medeleven. Wat waren er dan ook prachtverschij- ningen onder de sportpaarden - diverse buitenlandse fokprodukten, o.a. uit Rus land, met Trakehner bloed en uiteinde lijk allemaal met meer of minder Ara bisch bloed. B(j dit alles bleek dat men zich wel sterk interesseerde voor de geschiktheid der paarden, in casu de hengsten, als zadelpaard terwijl men de bruikbaarheid als landbouwpaard (zwaarte, kracht, makheid) niet ver waarloosd wilde zien. Maar genoeg, we wilden de keuringen behandelen. Bij deze V.L.N.-keuringen sloeg de Veluwe wel een bijzonder goed figuur. Van de 27 teruggeroepen driejarige hengsten van het Gelders type werden er 16 goedgekeurd voor de dekdienst 1969 en hiervan werden er 13 opgeno men in het stamboek en geprimeerd: twee van het type tuigpaard, vijf veel- zydigen en zes rijpaardtypen. Bij deze laatsten was IA een kwart Trakehner van W. v. Arkel te Dronten, werd 1 B een mooie voskol, zoon van de Holstein- se Normann keur, uit de kroonmerrie wananta, f. e. H. G. Schrijver te Ter- wolde en I C de fraaie vosbles Home rus. V. Cadet, f.e. J. N. L. v. Dijk van 't Velde te Warnsveld c.s. Een 2de pre mie was voor een vos V. Antonius (van dezelfde vader als Cadet), f.e. E. J. v. d. Scheer te Wilsum - Kampen. De 5- en 6-jarige hengsten leverden twee geprimeerden als tuigpaard: de le pr. was voor de bruinbles Floregon, V. Oregon pref., van J. W. v. Ginkel te Ederveen, de tweede was voor de vos Eburoon, V. Wachtmeester pref. van dezelfde v. Ginkel. Van het type rijpaard kregen vier een eerste premie met als allereerste de zeer goede bruine Formateur,, V. Po laris, van B. Rouwenhorst te Voorst, ge fokt in Groningen, met Trakehner en Holsteins bloed. De veelzjjdigen telden 6 geprimeer den: 3 eersten met als 1 B de vosbles Folio, V. Wachtmeester, van W. Huis man te Bennekom en B. W. Teunissen te Lakemond. 2 A werd de bruine Faam, een zoon van Odin v. Witten- stein, pref., uit stal G. Fikse te Olde- broek, eig. A. G. v. Heyst te Nuenen. Goedgekeurd voor de dekdienst 1969 werd o.a. de driej. vosbles zoon van Boris, uit de ster Carla Utopia, f. e. G. Fikse te Oldebroek. De 29 voor tweede bezichtiging terug geroepen sportregister-nieuweüngen le verden 8 goedgekeurden waarvan vier driejarigen en twee ouderen in 't stam- jarigen telden geen die voor de Veluwe van belang is; de twee ouderen vonden een goede plaatsing in de r(j van 18 ouderen. Hier geen primering, alleen plaat sing in volgorde met een drietal opval lend goeden aan de kop. Eerste werd de Trakehner - Hannoveraan Fresco (5), bruine van H. A. van Tuyl te Ga meren, mooi harmonisch gebouwd met goede gangen. Tweede werd de 9 j. zwarte Rus Predsnet van F. Th. J. J. Koeman te Huissen, prachtverschijning, nieuweling, door meerderen aan de kop gedacht maar iets erg fors (1,74 me ter). No. 3 werd de ook opvallend goede forse Due de Normandie (7) van wed. E. Fikse te Oldebroek; no. 5 werd de 10 j. bruine Apalatin van W. Breukink te Brummen en W. Philips te Eindho ven en no 11 werd de vosbles Enfant de Normandie (6) van wed. E. Fikse te Oldebroek. Bij de demonstraties onder den zadel vielen in eerste instantie vooral op twee hengsten van J. W. Florijn te Rheden: de 4 j. bruine Holsteiner Garant (land- bouwrijpaard) en de schimmel Exact (6), die in hun rijpaardgangen uitblon ken. Maar bij de sportregisterhengste^ waren Apolatin en Due en- Enfant de Nomandie, van wed. E. Fikse te Olde- hroek, heel goeden en bfj de volbloeden Nicolas van H. v. Manen te Bennekom, Paradiso van B. Rouwenhorst te Voorst en de 14 j. bruine Talisman van mr. H. M. A. Kamerling Onnes te Elspeet. De Hackney-hengsten leverden o.a. een 2de pr. hengst op in de 6 j. bruine Woodland Sensation van B. de Jonge te Barneveld, die voor 3 jaar goedgekeurd werd. Voor 1 jaar goedgekeurd werden o.a. de driej. bruine Prins Vaillant, V. Woodland Sensation, f. e. dr. J. C. Ver- hage te Eefde en de 8 j. zwarte The Dutch Sorcerer van J. Mulder te Apel doorn. Bij de Arabische volbloeds werd o.a. voor één jaar goedgekeurd de vierj. bruine Gelrus, v. Saoud, van J. de Wey- ert te Dieren. Ruim 125 jonge V.L.N.-hengsten Gelders type en Sportregister en evenveel jonge en oudere New Forest pony-hengsten verschenen vrijdag te Utrecht in de Irenehal voor de jury. Daartussendoor werden de hengsten van het Nederlandse Stamboek voor IJslandse Pony's en die van het Nederl. Appaloosa Stamboek gekeurd en voor zover goed genoeg, geprimeerd. De IJslandse pony's waren wel voor al een Veluwse aangelegenheid in het verleden maar ze hebben zich blijkbaar nogal over het land verspreid, want vorig jaar werd de thans 10-.iarige vosbles Sleipnir van mej. R. v. d. Broek te Boekei kampioen van de hengsten. Van een onzer redacteuren GRAFENWÖHR Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten, waarvan het grootste deel tijdens de actie „Big Lift" vanuit Amerika naar Europa werd overgebracht, hebben zaterdagmorgen op het grote oefenterrein van het zeven de Amerikaanse leger ten noordoosten van Neurenberg voor de leidende figu ren van de NAVO en tal van geallieerde legercommandanten de grootste en meest indrukwekkende militaire show opgevoerd, die ooit in Europa te zien is geweest. Die bestond uit een luchtlandingsdemonstratie, gesteund door een ar tilleriebombardement en een pantseraanval, waarbij niet alleen het nieuwste Amerikaanse materieel, maar ook de nieuwste aanvalsmethoden werden gede monstreerd. Bij deze demonstratie, ingeleid door de commandant van het Zevende Ame rikaanse leger, tevens opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal James Polk, wer den tientallen straaljagers en circa honderd helikopters van verschillende typen ingezet, waaronder machines die het zwaarste materiaal in tijd van en kele tientallen seconden aan de grond zetten. Het gebruik van helikopters op grote schaal, een heel gewoon verschijnsel bij de oorlog in Vietnam, werd voor het eerst in oefenverband in Europa gede monstreerd. Het spectaculaire gebeuren op het oefenterrein van Grafenwörth, waar voor ook onze staatssecretaris van De fensie voor de Landmacht, de heer J. C. E. Haex grote belangstelling toonde, maakte deel uit van de oefening „Car bid Ice", waaraan bijna 16.000 man schappen deel nemen en die tot 8 fe bruari duurt De Amerikanen zijn in de loop van januari, als eerste deel van de groot ste, ooit in Europa gehouden oefening, onder de naam Big Lift, naar Duits land overgebracht en zullen in de loop van deze maand voor het grootste deel weer naar Amerika worden terugge vlogen. Een deel der troepen, ter sterk- te van een bataljon, blijft voorlopig achter om de aanwezige Amerikaanse eenheden te versterken. De acties „Big Lift" en „Carbid Ice" zijn eigenlijk weer onderdelen van een grootscheepse actie, waarvoor de Amerikanen, bij deze oefening ge steund door helikoptereenheden van het Duitse Bondsleger, de naam Re- folger I hebben gekozen, samenvatting van „Redeployment of Forces from Germany". De bedoeling van de oefening is te zien hoe snel de troepen, die voor een deel uit bezuinigingsoogmerken in 1967 uit Duitsland werden teruggetrokken, weer ter plaatse kunnen zijn en voor actie gereed kunnen komen. De troe pen die bestaan uit twee brigades van de 24ste infanteriedevisie en een eska dron van het 3e pantsercavalerie-regi ment. werden gesteund door de in Duitsland permanent verblijvende 3de brigade van de 24ste infanteriedivisie. Aan de grote luchtlandingsdemon- stratie op zaterdagmorgen ging vrijdag middag nog een grote tankslag vooraf, die in de omgeving van Steinbach, circa dertig kilometer van Neurenberg, werd gehouden. De oefening „Carbid Ice", deels op het oefenterrein, deels daarbuiten ge houden, heeft al voor meer dan een miljoen mark schade aan landerijen en wegen veroorzaakt. Er zijn ook al ruim dertig grotere en kleinere ongelukken gfebeurd, waar bij een dode onder de burgerbevolking viel een automobilist die in het don ker tegen een onverlichte tank reed) en enige zwaar- tot lichtgewonden on der de Amerikanen vielen. Toch maak te het aantal ongevallen nog geen tien de uit van het voor dergelijke oefenin gen berekende percentage. Staatssecretaris Haex, die met be langstelling het optreden van de lucht landingseenheden had waargenomen, meende dat de aard en de omvang van het tentoongestelde materieel voor onze defensie vooralsnog niet noodzake lijk geacht diende te worden, temeer waar het hier ging om materieel, dat meer voor de aanval dan voor de ver dediging geschikt is. Dit jaar echter moest h(J met de 1 C premie genoegen nemen en werd 1 A, tevens kampioen, de vaalkleurige Blei- kur van mej. A. C. Uytenbogaart te Voorthuizen, een goed solide, harmo nisch gebouwd geheel met goede benen en gangen. Stond vorig jaar 2C heeft het goed gedaan en liet zich onder het zadel ook goed zien. Tussen beiden in stond als 1 B een Drentse import. Als 2 A in de grote maat der oudere hengsten stond de zesj. vos Oöinn van H. den Hartog te Barneveld en in A. E. Bruyning te Goes, gefokt door A. Davidson te Zwollerkerspel. Het was deze Davidson die met z(jn driejarige vosbles Laski Fra Haeli de 1 A premie der jeugd alsmede het jeugdkampioenschap veroverde: heel aardig geheel. De Appaloosa-hengsten vormden een heel nieuw verschijnsel. Over de kwali teit kunnen we nog niet roemen; de fok kerij zal zich wel vooral op de kleur richten voorlopig. Er waren grotere en kleinere bonten en de jury primeerde 3 kleinen en 4 groten. Blijkbaar over wegend Engelse en Deense imports geen afstamming bekend. In de kleine maat kreeg de eerste premie de schimmel Elegant (3) van H. Aalbers te Kampen; de grote maat telde als 1 A de 7 j. bruine Harboe, Deense van N. Verlaan te Huis ter Heide en als 1 B de 4 j. Zane Grey van P. J. M. v. d. Berg te Wolfheze. De New Forest Pony-hengsten telden verleden jaar als kampioen de thans 8 j. import vos Fir Tree Gold Eagle van H. Hoge veen te Doorn. Deze werd dit maal 1 B na de schimmel Prescott Ju lian (9) import van F. Th. J. J.vKoeman te Huissen. welke goed fokkende hengst (van de grote maat) voor drie jaar werd goedgekeurd terwijl hij ook het kampioenschap veroverde; de kampioen van v.j. werd nu reserve. Vele New Forest Pony-hengsten wa ren er niet van de Veluwe. Goedgekeurd werd o.a. de zesj. import schimmel Prescott Bonzo van W. Huisman te Bennekom. Van de jonge V.L.N.-hengsten wer den 27 van het Gelders type en 29 sport- registerhengsten voor tweede bezichti ging op de tweede dag teruggeroepen. Ze zullen niet alle goedgekeurd worden maar er zijn toch verschillende goede dieren b(j, ook van de Veluwe. De 5- tot 7-jarige hengsten van het Gelders type zouden gekeurd en gepri meerd worden het was inmiddels al tegen zessen toen het licht in de Ire nehal het begaf. Voor dat alles weer in orde was en de dieren gekeurd, moest er veel t(jd verlopen; we komen op de uitslag morgen wei nader terug. Vorvolg van pag. 5 een groot gedeelte uit zout bestaat. In letterlijke zin werd het lichaam dus „ge pekeld." Het mummificeren was een kwestie van een meer of mindere rijkdom. Wie rijk was, liet zich reeds bij zijn leven een prachtig graf bouwen. Het ontziel de lichaam werd in een gebeeldhouw de albasten kist gelegd, waarna de oog leden en lippen met goudstof bepoederd werden. Goud was het symbool van de onsterfelijkheid. Eerst daarna werd de sarcofaag zorgvuldig gesloten en met veel eerbetoon in het officiële graf bij gezet. Arme mensen werden eenvoudig in een natronbad gelegd, waaruit blijkt, dat het „verduurzamen" van de ge storvenen in 't land van de farao's al gemeen gebruikelijk was. In onze tijd is het echte balsemen in ongebruik ge raakt. Lenin en Stalin heeft men op meer wetenschappelijke basis „behan deld". Zoiets kan in een land, waar een gewone sterveling tot de rang van god heid op kan klimmen, nog voorkomen. Tot besluit nog iets over een groepe ring planten, die alleszéns de moeite waard zijn beter gekend te worden. Wij bedoelen de z.g. Pothoofdplanten en de wol- en katoenadventieven. Het zijn alle immigranten onder de in Nederland voorkomende planten. Ze verschijnen soms op raadselachtige wijze en ver dwijnen ook weer van het botanisch to neel. Sommige evenwel komen er beter af en raken reeds aardig ingeburgerd. Onze wol- en textielfabrieken verwer ken veel uitheemse produkten, vnl. uit Noord-Amerika, Argentinië, Peru, Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Afrika, enz. Maar ook in de buurt van havens, waar graan gelost wordt uit Rusland b.v. verschijnen de adventiefplaten. Vooral werden deze platen ontdekt in de omgeving van het Pothoofd te De venter, waar een losplaats ligt voor ka toen en wol, bestemd voor Twente. In de ruwe wol van schapen zitten vaak „wolspinnen", ook wel klitten genoemd. Het zijn samenklonteringen van zaden, die met weerhaken in elkaar grijpen. Strijkt een schaap met zijn vacht langs de rijpe zaden, dan klitten ze aan stonds daaraan vast en bij het was sen. sorteren en kammen van de wol in de fabriek worden deze zaden verwij derd. Met andere afvalprodukten komen die zaden wel op de vuilnisstortplaat een terecht, die dan alweer echte kweekplaatsen zijn van adventieven. Een voorbeeld. Een bekende Veenen- daalse wolfabriek bracht haar afval op een laag stukje grond. Resultaat is dat daar reeds vele soorten rupsklaver, ge doomde stekelnoot enz. gevonden wer den. Bij een reeds jaren niet meer in gebruik zijnde molen bij Voorthuizen vond ik nog steeds grijskruid (Oost- Europees), Hongaarse raket en kroon- kruid, de laatste een prachtige vlinder bloemige. Op het terrein van een Vee- nendaalse textielfabriek was katoen uit Peru gelost en prompt verscheen daar de zeer vergiftige, maar o zo fraai met grote blauwe bloemen bloeiende nican- dra, misschien wel de mooiste nacht schade die bestaat. Al jaren kweek ik nakomelingen van verschillende soorten distels, polygo- numsoorten, kaardebolachtigen, nacht schaden, toortsen, ruwbladige, enz., waarvan de moederplanten van- fa brieksterreinen afkomstig zijn. Daar zijn soorten onder, die zichzelf uitzaai en en andere, die met een beetje hulp zelfs de zeer strenge winter van 1955-'56 doorkwamen. Uit het vorenstaande zal u blijken, dat nog van alles op dit gebied te ver wachten is. Gaarne zou ik u willen aan raden vooral uw ogen de kost te geven in de omgeving van losplaatsen, bij ha vens en spoorwegstations, fabriècster- reinen en vuilnisstortplaatsen, ja zelfs in de buurt van boerderijen. Mocht men iets waardevols ontdekken, dan neme men vooral de moeite zijn vondst even tueel te laten verifiëren bij het Rijks herbarium te Leiden (Nonnensteeg 1), waar men met berichten omtrent nieu we vondsten zeer ingenomen is. Dat bepaalde immigranten nu niet bepaald welkom waren, bewijst het knopkruid (Galinsoga parviflora), het lastige, beruchte onkruid, dat in de vo rige eeuw adventief uit Peru ingevoerd werd. Verbluffend snel breidde deze plant zich uit en dat hij reeds „burger recht" verworven heeft, bewijst het gro te aantal streeknamen, die hij in zo kor te tijd ontving. Dit nu was aanleiding voor de Centrale Commissie voor On derzoek van het Nederlands Volkseigen, ingesteld door de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, een onderzoek naar deze toch recente volks namen in te stellen. Geen wonder dat de afdeling toponymie en antroponymie zeer belangstellend was naar de uitslag daarvan. Eén van de merkwaardigste volksna men was „Prattenburgs vuil", naar 't landgoed Prattenburg onder Rhenen, waar dit schier onuitroeibare kruid („vuil"!), volgens de bewoners van zuidoost Utrecht, het eerst in de tuin van het kasteel van deze naam aange troffen werd. En alweer dringt een zus je van „ons" knopkruis snel op. Deze soort (Galinsoga quadriradiata) heeft een witbehaarde stengel, maar is ove rigens vrijwel gelijk aan het „oude" knopkruid. Kijk er maar eens naar uit. Deze nieuwe „aanwinst" kan uw tuin reeds bereikt hebben. Aan u in elk geval de taak een bij drage te leveren tot meerdere kennis van onze adventieven. Daarmede dient men de wetenschap op zeer bijzondere wijze en men verrijkt er de kennis om trent de Nederlandse flora mede. De oefening „Refolger I" zal in de komende jaren gevolgd worden door Refolger II en III. Daarbij wil men van Amerikaanse zijde beproeven, zo als dat nu al het geval is geweest, of nog nieuwe tactieken en wapens kun nen worden ontwikkeld. Voor deelneming aan Refolger I heb ben de uit Amerika overgevlogen mili tairen alleen hun persoonlijke uitrusting mee behoeven te nemen. Al het zware materieel was al in Duitsland opgesla gen en staat op ieder moment ter be schikking van troepen, die eventueel on verwacht weer uit Amerika naar Duits land terug zouden moeten komen. Degnen, die niet direct bij de oefe ningen betrokken waren, zoals officie ren, ter begeleiding van de hoge Navo- gasten, persvertegenwoordigers en per soneel van de Amerikaanse leger- en luchtmachtvoorlichtingsdiensten alsme de de Navo-waarnemers, waren in een aantal Neurenbergse hotels onderge bracht Zij werden dagelijks per extra- trein naar het op circa 70 kilometer afstand gelegen oefenterrein overge bracht Een vlucht CH-34 Sikorski helir kopters, geschikt voor personen vervoer en het overbrengen van licht materiaal, in formatie boven het Amerikaans militaire oefenterrein bij Grafenwöhr tijdens de grote manoeu vre Refolger I die o.m. werd bijge woond door de opperbevelhebber va de NATO, generaal Lemnitzer en dt secretaris van de NATO-raad, Manlio Broeio.

De Vallei | 1969 | | pagina 6