Washington verleent steun aan conferentie Grote Vier i jachtrit Gezellige sfeer voor Duitse werklozen Bod op van Robeco Interlinie Onafhankelijk heid van papoea's zou verraad zijn Rennies Schorsen Fikse rekening voor Fransen BESPREKING VAN CONFLICT IN MIDDEN-OOSTEN Franco te paard voor w Saigon rekent op offensief van Viet-Cong Aanslag op El-Al-toestel beraamd Willy Kraus gepakt Nixon vroeg advies L Ierland zal Bourke niet uitleveren „Nuttig" bezoek van Tito aan Roemenië Burgemeesters in Duitsland verantwoordelijk voor grafstenen Kapitein pleegt zelfmoord na scheepsbrand JO SCHOLTEIM'S Man in arrest Door smeulende sigaret dood in bed Borman miste band en films Bouwondernemers bang voor toeneming van werkloosheid Onverwachte tegenzet Grote vraag naar kredieten voor woningbouw Ned. Zionistenbond wil Joden uit Irak evacueren Van Amerika en NAVO ASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse rege ring zal nog deze week haar steun verlenen aan een Frans voorstel voor het houden van een viermogend- heden conferentie over het conflict in t Midden-Oosten zo verluidde gisteren in WashingtonDe Sovjet-Unie heeft zich al eerder achter het Franse voorstel geplaatst. Steuntrekker) ZEVENDUIZETSD LUCHTAANVAL TELEGRAM zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk Beneden de prijs Suharto Naar Nederland BOERENLEENBANK Brandend maagzuur, De VLIEGVELDEN DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 In de komende dagen zullen Ameri kaanse, Russische, Franse en Britse di plomaten elkaar ontmoeten in het ge bouw van de Ver. Naties in New York om te overleggen welke stappen kun nen worden ondernomen ter ondersteu ning van de taak van dr. Gunnar Jar ring, de speciale afgezant van de V.N. voor 't Midden-Oosten, aldus betrouw bare bronnen in de Amerikaanse hoofd stad. Dr. Jarring probeert al meer dan een jaar Israël en de Arabische staten ertoe over te halen onderhandelingen te beginnen. De Amerikaanse regering zou er voor al de nadruk op willen leggen, dat ge streefd moet worden naar een overeen- BONN In Keulen werd dezer dagen een instelling feestelijk ge opend, waar stewardessen in rode pakjes de gasten glimlachend ont vangen. Dit instituut was geen internationaal hotel, noch het bu reau van de luchtvaartmaatschap pij, maar een arbeidsbureau-nieu- we-stijl. De Westduitse arbeidsbureaus willen op de imanier hun reputa tie afschudden van mistroostige oorden waar werklozen komen stempelen en vergeefs hengelen naar een baantje. Het leveren van werk of onder steuning aan werklozen maakt te genwoordig nog maar een klein deel uit van de activiteit der ar beidsbureaus in West-Duitsland. Zij zijn meer adviesbureaus ge worden op het gebied van de be roepskeuze en opleidingsmogelijk heden. Toch, zo bleek bij een opinie onderzoek. denken vooral oudere mensen bij „arbeidsbureau" nog voornamelijk aan steuntrekken, bureaucratie en armenzorg. Daar in wil men nu verandering bren gen door de bureaus duidelijk het karakter te geven van service verlenende bedrijven. Het nieuwe arbeidsbureau in Keulen maakt daar 'n begin mee. Geen wapenschild met dreigen de adelaar aan de deur; geen hooghartige portier in een glazen kabine; geen harde banken om op te wachten. In plaats daarvan: lieflijke gastvrouwen, gemakke lijke leren fauteuils en kleurige foyers, die zjjn opgesierd met bloemen. A SAIGON De Zuidvietnamese rege ring heeft alle verloven voor het boed dhistische nieuwjaar van militairen en politiemannen ingetrokken uit voorzorg voor een mogelijk offensief van de Vieteong. Tegelijkertijd is de controle op alle binnenkomende voertuigen ln Saigon verscherpt. Het boeddhistische nieuwjaar Tet dat dit jaar op 17 februari begint was vorig jaar het teken voor een ge weldig offensief van Noordvietnamese troepen en eenheden van de Vieteong. Volgens Amerikaanse officieren in Zuid-Vietnam bereiden ruim zevendui zend Noordvietnamese militairen een offensief voor in het centrale bergland van Zuid-Vietnam. Een Noordvietnamees regiment is de Cambodjaanse grens al overgetrokken en er zijn aanwijzingen, dat een twee de regiment bezig is de grens te passe ren. Een derde regiment wordt aan de Cambodjaanse zijde van de grens in re serve gehouden, aldus de officieren. De Amerikanen schatten dat zich In en nabij het centrale hoogland in totaal 17.500 man communistische troepen bevinden tachtig procent Noord vie tnamezen en twintig procent Vietcong-strij ders. DUBLIN Een rechtbank in de Ier se hoofdstad Dublin heeft gisteren ge weigerd de uitlevering te gelasten van Sean Bourke aan Engeland. Bourke hielp de in Rotterdam gebo ren Britse spion George Blake ontsnap pen uit de Londense gevangenis Worm wood Scrubs. Blake, die voor de Sov jet-Unie spioneerde, zat daar een straf uit van 42 jaar. Hij woont nu in Mos kou. Bourke keerde vier maanden geleden uit Moskou terug naar Ierland, omdat hij heimwee had. Hij vond dat hij niet aan Engeland kon worden uitgeleverd, omdat hij een politiek misdrijf had be gaan. De rechtbank gaf hem gisteren hoger beroep gelijk. komst en niet naar een opgelegde op lossing, zo werd gisteren aan de mede delingen uit Washington toegevoegd. Het Witte Huis zou op het ogenblik bezig zijn met het opstellen van wat werd genoemd een hartelijk telegram aan de Egyptische president Nasser als dank voor diens gelukwens bij Nixons installatie als president. Het telegram zou Amerika's bereidheid onderstrepen de diplomatieke betrekkingen te her stellen die in juni 1967 na de Israë lisch-Arabische oorlog door Egypte wer den verbroken, ovoropgesteld dat Egyp te het initiatief daartoe neemt. Israëlische vliegtuigen hebben giste ren aanvallen uitgevoerd op doelen in Jordanië. Volgens een militaire woord voerder in Te Aviv zijn steingen van gulerrilla's ten zuiden van het Meer van Galilea aangevallen, nadat op Israëli sche grenspatrouilles was geschoten. In de Jordaanse hoofdstad Amman werd meegedeeld, dat de Israëliërs aan vallen hadden uitgevoerd op Jordaanse troepen met napalmbommen. Twee Is raëlische straaljagers zouden zijn neer geschoten. De regering van Irak be weerde echter, dat Iraakse troepen, die in Jordanië zijn geleregd, het doelwit waren van de Israëlische aanvallen. De twee Israëlische vliegtuigen zouden door Iraaks luchtdoelgeschut zijn neer gehaald. Lsraël ontkent het verlies van twee straaljagers. In Gaza is gisteren een zevenjarige Arabische jongen omgekomen toen een handgranaat naar een Israëlische mili taire auto werd gegooid, aldus het Is raëlische leger. Het projectiel miste z'n doel en ontplofte tussen een groepje burgers. Negen Arabieren werden ge wond. In Gaza is het al verscheidene dagen onrustig. Zondag sloegen Israëlische militairen een betoging van enkele hon derden schoolmeisjes uit elkaar. Het in cident had felle commentaren in de Arabische pers tot gevolg. De Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken. Mahmoed Riad, protesteerde in een te legram aan Oe Thant, de secretaris-ge neraal van de V.N., tegen de ..bar baarse daden bedreven door Israëlische bezettingstroepen tegen burgers in het bijzonder vrouwen, in de strook van Gaza". Riad verzocht zijn telegram als een officieel document te laten circuleren in de Veiligheidsraad. BRUSSEL De Belgische politie speurt naar twee Palestijnen, die een aanslag hadden beraamd op een vlieg tuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al. Het tweetal had afge lopen woensdag willen proberen 't vlieg tuig op het vliegveld Zeventen aan te vallen. Wegens de gespannen sfeer in het Midden-Oosten mogen in de Antwerpse haven geen Iraakse en Israëlische sche pen meer naast elkaar worden afge meerd. BELGRADO De Zuidslavische president Tito is gisteren in Belgrado teruggekeerd na een verrassend be zoek aan Roemenië. Zijn gesprekken met de Roemeense leiders beschreef het Zuidslavische persbureau Tan- joeg als „uiterst nuttig". De bespre kingen werden gehouden in de Roe meense grensplaats Timisoara. President Tito was naar Roemenië gereisd op uitnodiging van de Roe meense president Ceausescu. In een officieel communiqué werd gezegd, dat de twee staatslieden van gedach ten hebben gewisseld over gemeen schappelijke problemen, internationale vraagstukken en de internationale communistische beweging. In het communiqué is bijzondere nadruk gelegd op de belangrijkheid van het eerbiedigen van het beginsel van onafhankelijkheid en soevereini teit en niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere landen. Deze laatste opmerking staat duide lijk in verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, al wordt dit land in het communiqué niet met na me genoemd. BONN Willi Kraus, de Westduitse voetballer die bankrover werd, is giste ren in handen van de politie gelopen. Kraus waagde gisterenmorgen een be zoek aan zijn advocaat in Essen en wist niet dat het advocatenkantoor onafge broken in de gaten werd gehouden. De politiemannen arresteerden Kraus, na dat hij het gebouw was binnengegaan. De 25-jarige topvoetbalier, die heeft gespeeld voor het Nederlandse Go Ahead, had vrijdag met een handlan ger in Bramsche bij Osnabrück een bankfiliaal overvallen en 65.000 mark buitgemaakt. Willi Kraus is gistermid dag overgebracht naar het huis van be waring in Osnabrück. Alle Madrileense avondbladen van gisteren hebben een foto gepubliceerd van generaal Franco, gezeten op een wit paard, rijdend over de vlakte van Toledo. De foto is vorige week genomen. Op 30 januari verklaarden de ge neesheren van het Spaanse staats hoofd, dat Franco aan geen enkele ziekte lijdt en in uitstekende vorm verkeert. Het blad ,,Informacio- nes" schrijft, dat het publiceren van het 76-jarige staatshoofd, ge zeten op een raspaard, nog eens moest bewijzen, dat Franco ,,een ijzeren gezondheid" geniet. Op de foto: Franco bestijgt hier zijn paard voor de jachtrit. BONN Burgemeester zijn ln West- Duitsland is geen sinecure. Daar zijn de burgervaders namelijk volgens de wet verantwoordelijk voor de grafste nen op de kerkhoven. Zij zijn aanspra kelijk wanneer omvallende grafzerken ongelukken veroorzaken en dat komt steeds meer voor. De ernst van de toestand ondervond reeds de burgemeester van het Zuid- duitse Bad Dürrheim, toen daar een kleuter door een omtuimelende zerk werd getroffen. De rechtbank bleek van oordeel, dat de burgemeester door „periodiek schud den" (of althans laten schudden) aan de grafstenen hun stabiliteit had moe ten controleren. De burgervader ont kwam op het nippertje aan een harde straf, omdat het op de dag van het ongeluk toevallig ook had gestormd. Sindsdien gaat het berfafwaarts met de Westduitse grafstenen en burgemees ters, omdat steeds meer graftekens wor den verkocht door vertegenwoordigers aan de huisdeur of ook „rechtstreeks van fabriek aan consument". Sommige steengroeven lokken de ge gadigden zelfs naar hun showrooms met bonnetjes voor een gratis lunch. In beide gevallen geschiedt het plaat sen en vastzetten van de grafzerken, meestal door hele of halve amateurs en dan zitten de burgemeesters met de brokken. Franz Gurk, lid van het parlement van Baden-Württemberg. wil daar nu een eind aan maken. Hij heeft de re gering van deze deelstaat gevraagd om de beunhazerij met de grafstenen de kop in te drukken, zodat de burgemees ters niet langer „met één been in de gevangenis staan"... O SANTIAGO Chili heeft voor de tweede keer dit jaar gedevalueerd. De nieuwe koers is 8,84-8,95 escudos voor een Amerikaanse dollar tegen een viroge koers van 8,82-8,94. De vo rige devaluatie geschiedde op 17 ja nuari. PANAMA Vier dagen naris* zijn schip door een explosie en een brand was getroffen, heeft de gezagvoerder van het Italiaanse passagiersschip Fairsea zelfmoord gepleegd. De kapitein de 44-jarige Ciro Cardia liet de 985 passagiers en 238 bemanningsleden aan hun lot over. Zij schip dreef stuurloos rond midden op de Grote Oceaan. De ramp trof de Fairsea tien dagen geleden. Het schip was op weg van Australië naar Enge land. Het wordt nu door een sleep boot en een vrachtschip gesleept naar Balboa aan de westelijke toegang van het Panamakanaal. Volgens een woordvoerder van de rederij heeft de stafkapitein het commando overgeno men. De maatschappij heeft ruim een miljoen gulden uitgetrokken om de passagiers met vliegtuigen naar Enge land over te brengen. ADVERTENTIE MIX KEUS UIT 6 SOORTEN GEBAK cocoskoek 1.59 amandeltaart 1,94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87 cake 1.52 EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft de 28-jarige M. K. gearres teerd. De man wordt ervan verdacht de 23-jarige huisvrouw G. van der L. te hebben willen wurgeri. De man was de woning binnenge gaan, zogenaamd om een kolenreke- ning te controleren. Hij overviel de vrouw en probeerde haar te wurgen toen zij hem herkende. Daarna nam hij vierhonderd gulden weg en verdween. De vrouw kwam na een half uur bij kennis en waarschuwde de politie. VENLO De 22-jarige W. Symons uit Arcen, knecht bij een poeliersbe- drijf in Venlo, is gistermorgen dood in bed aangetroffen. Vermoedelijk is de jongen met een brandende sigaret in slaap gevallen, waardoor het hoofdkussen in brand raakte. Door de rookontwikkeling moet de jongen bedwelmd zijn geraakt en gestikt zijn. President Nixon heeft zondag in het Walter Reed hospitaal te Washington een onderhoud gehad met oud-president Eisenhower. Later liet Nixon weten, dat hij met Eisenhower politieke besluiten in zake het Midden-Oosten en de NAVO had besproken. LONDEN De Amerikaanse astro naut Frank Borman, die met Kerstmis om de maan cirkelde, zou op langere ruimtereizen graag worden voorzien van „blaasmuziek, films, een bad en betere mogelijkheden tot persoonlijke verzorging". Dit onthulde kolonel Bor man gisteren tijdens een persconferentie in Londen. Borman kwam met zijn gezin in de Engelse hoofdstad aan voor het begin van zijn rondreis door acht Europese landen, waaronder Nederland. Hij zei onder meer, dat hij verwachtte dat de mens ooit buiten ons zonnestelsel zal kunnen reizen. De komende jaren zijn al bemande vluchten naar Venus of Mars mogelijk, aldus Borman. DEN HAAG De werkgevers in de bouwnijverheid maken zich ongerust over de maatregelen, die de regering heeft genomen en nog van plan is te nemen. Zij hebben daarom een brief naar de Tweede Kamer gestuurd en hun nood geklaagd. Het toporgaan van de werkgevers in de bouw, de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, verwacht dat het aantal op drachten dit jaar zal teruglopen en dat de bouwkosten zullen stijgen. Dat zou tot gevolg kunnen hebben, dat de werkloosheid weer gaat toenemen en de ongunstige situatie van twee jaar geleden weer werkelijkheid gaat wor den. Het toporgaan vreest, dat de be perking van de investeringsaftrek, de kredietbeperkende maatregelen van de Nederlandsche 3ank en de geringere overheidsuitgaven vooral de bouwnij verheid zullen treffen. ROTTERDAM Zeer binnenkort is een nieuw bod te verwachten op de In ternationale Beleggings Unie Interunie. Dit bod is afkomstig van haar collega, het Rotterdams Beleggings Consortium Robeco. Met het nieuwe bod wil Robe co aan de aandeelhouders Interunie de werkelijke prijs betalen voor de waarde van hun aandelen. Hiermee zal Robeco aanzienlijk bo ven het bod uitgaan van de Beleggings maatschappij Unitas. dat vorige week is uitgebracht. Unitas bood voor drie aandelen Interunie, minus het interim- dividend van f 9,50 per aandeel van f 50 nominaal, een aandeel Unitas van eveneens f 50 zonder het slotdividend over 1968. Dit. bod lag ver en eden deb toen gel dende beurskoers. Dit hield verband met het aanzienlijke bezit van Unitas naast een grote effectenportefeuille. Dit bezit hestaat uit enkele industriële be langen, waaronder een zeer winstgeven de antracietmijn, en enkele grote ob jecten van onroerend goed. Het doel van het bod van Unitas op Interunie die voor het probleem stond van een groot aanbod van eigen aan delen, welke zij niet meer kon of wens te kopen, is te komen tot een groter apparaat. Door het grote aanbod van aandelen Interunie was de koers al be neden de werkelijke waarde gedaald. Robeco wil nu, mede om het doel van de beleggingsmaatschappij zeker te stel len, Interunie overnemen tegen de waarde van haar belangrijke onderlig gende effectenportefeuille. Gisteren werd op de Amsterdamse ef fectenbeurs geen notering in aandelen Interunie en Unitas opgemaakt wegens 'n te verwachten communiqué. Dit com muniqué zal vandaag worden gepubli ceerd. Al eerder nam Robeco Vereenigd Bezit van 1894 over, omdat deze be leggingsmaatschappij in dezelfde posi tie kwam te verkeren als Interunie. namelijk een te groot aanbod van eigen aandelen. Voor elk aandeel Interunie biedt Ro beco 0,76 aandeel Robeco. of 0,92 ge woon aandeel Rolinco, ex bonus of 1,59 aandeel Utilico. DJAKARTA (Reuter) President Suharto van Indonesië zal een besluit van de papoea's zich los te maken van de Indonesische republiek opvatten als verraad. De strijd van het Indonesische volk, verklaarde de president gisteren aan een verslaggever van Reuter, is van de koloniale periode tot het uitroepen van de onafhankelijkheid op 17 augus tus 1945 gericht geweest op het schep pen van een eenheidsstaat. Die staat omvat het gebied van Sabang, in het uiterste westen van Sumatra tot Me- rauke in het oosten van West-Irian. Suharto gaf dit antwoord op de vraag of Indonesië in principe bereid was een onafhankelijk West-Irian aan zijn grenzen te aanvaarden. Direct nadat wij onafhankelijk waren geworden, zei de president, hebben wij stap voor stap geprobeerd de eenheids staat te vestigen. De laatste fase werd voltooid toen de Nederlanders het be stuur over West-Irian overdroegen. President Suharto is van plan dit aar officiële bezoeken te brengen aan enkele Westeuropese landen (waaron- onder Nederland) en Afrika. EINDHOVEN De kredietverlening van de bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven aange sloten banken is vorig jaar sterk geste gen. Er werd meer dan een miljard gulden aan nieuwe kredieten uit gegeven. Na aftrek van aflossingen be droeg de groei f 634 miljoen. De nieuwe leningen gingen voor meer dan de helft naar de woningbouw, waar in het afgelopen jaar een zeer sterke vraag bestond. Ook de kredietverlening an de middenstand werd sterk uitge breid, maar die aan land- en tuinbouw bleef stabiel. Het aan de banken toevertrouwde geld groeide met f 790 miljoen tot bij na f 5,33 miljard. In het algemeen neemt de belangstelling voor termijndeposito's toe en wordt er minder ingelegd op di rect opvraagbare spaarrekeningen. De centrale bank heeft vorig jaar een bedrijfsresultaat geboekt van f 14,8 (v. j. f 11,9) miljoen na afschrijvingen van f 4,8 (f 2,6) miljoen. De netto-winst kwam uit op f 2,7 (f 2,1) miljoen. AMSTERDAM Vijftienhonderd aanwezigen op een protestvergadering van de Nederlandse Zionistenbond te gen de openbare terechtstelling in Irak hebben gisteravond een resolutie aan genomen waarin de Nederlandse rege ring dringend wordt gevraagd initiatie ven te nemen, die evacuatie van Joden uit Irak en andere Arabische staten mogelijk maakt, ook als de vluchtelin gen zo nodig kortere of langere tijd in Nederland zouden moeten vertoeven. De aanwezigen deden ook een beroep op de leden van de Staten-Generaal om hun invloed in Nederland en het buitenland hiertoe aan te wenden. ADVERTENT IE druk op de maag, opgeblazen gevoel Uet is wel jammer, dat een van de eerste dingen die men na lange tijd van de Raad van Europa hoort, het schorsen van Griekenland als lid is, Niet dat het feit op zich nu zo erg Is. Het is nu wel overduidelijk, dat het kolonelsregime in Athene, een echt rïwangregime is. Daar is lang door sommigen aan getwijfeld, communisten en communistisch ge- Mcn kent het: „Er moest rust en or de zijn en de treinen lopen nu op tijd." "Y^oor die tijd is het in Griekenland allerminst een democratisch pa radijs geweest. De oorlog trof een dictatoriaal geregeerd land. waarin de partijschappen fel oplaaiden, fel- Mr. v. d. STOEL geen uil in Athene Ier dan men in het Westen gewoon is. De bevrijding was de climax van de verwarring. Er waren zeer veel bezwaren tegen de koning George II, die het bewind van dictator Metaxas, zonder hartzeer, had geaccepteerd. Er ontstond een regelrechte burgeroorlog, waarbij de communisten en communistisch ge- tinden, vanuit Joego-SIavië en Bul garije regelrechte steun van Rus land ontvingen. Slechts met zeer veel steun van Ame rika slaagde de Griekse regering er tenslotte in, mede doordat Tito na de ruzie met Rusland zijn steun aan de opstandelingen introk, de vrede te herstellen. lyfen kan niet zeggen, dat de demo cratie daarna een faire kans heeft gehad. Aan de ene kant stonden de groepen van links en rechts, tuk op het veroveren van de macht en wer kend met allerminst democratische middelen. Daarnaast waren de drie Griekse vor sten ook geen schoolvoorbeeld van constitutionele regeerders. Z\j, George II, Paul I en Constantijn III, waren aan het verlies aan persoon lijke macht maar niet te gewennen. Zodoende hadden de diverse regerin gen het maar heel moeilijk, te meer daar ook onder de verschillende co alitie-partners een hang naar per soonlijke macht was. Daarmee werd de weg voor de staats greep van de kolonels gebaand, half met steun van /de koning, die na derhand zijn vergissing inzag. Toen was het tc laat. De slecht opgezette militaire staatsgreep van de koning mislukte geheel, omdat het regime de kans had gekregen zich te conso lideren. Constantijn ging ir balling schap en hoewel het koningschap formeel nog bestaat, is het land in werkelijkheid in een militai re dictatuur veranderd. typische kenmerken van een die- tatuur: de belofte van het publi ceren van de plannen van een staats greep van een andere zijde en het opvoeren van politieke processen, kwamen al spoedig ook in Grieken land. Men kent de rapporten die door de In ternationale commissie van juristen en later door de commissie van on derzoek van de Raad van Europa, over de behandeling van de verdach ten in deze processen zijn uitge bracht. Zij wijzen er op dat min stens druk, zo geen lijfelijk geweld is aangewend, door de geheime poli tie ook al zo'n kenmerk van een dictatuur. Een van de Europese rapporteurs, de vroegere Nederlandse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, is door de Griekse re gering van een onjuiste wijze van rapporteren beschuldigd. Toen de Raad van Europa zich achter mr. Van der Stoel stelde, kon slechts schorsing overblijven. \fen kent de opzet van de Raad. be- doeld als parlement van de Euro pese gemeenschappelijke instellin gen, is zij nooit geheel uitgegroeid tot een volwassen instelling. De re geringen hebben nooit een deel van de macht willen afstaan, nooit een goed controlelichaam gewenst. Wil Europa nog eens tot eenheid ko men, dan zal men de Raad de kans moeten geven, niet alleen controle rend, maar ook mede-regerend op te treden. Anders moet het bij schor singen blijven en er is nog wel meer te doen om de zo zeer nodige Euro pese eenheid tot stand te brengen, positief werk. Daarom was het misschien typerend, dat de meeste oppositie in de Raad van de zijde der Gaullisten kwam, die inzake de Europese eenheid nooit positief zijn opgetreden en van wier zijde wel meer semi-dictatoriale re geringen zijn verdedigd. Van onze correspondent PARIJS Ruim 4 miljard francs drie miljard gulden is de rekening, die de Verenigde Staten en de NAVO aan de Franse regering hebben aange boden als vergoeding voor hun uitwij zing op 1 april 1967. De Amerikanen eisen 2,78 miljard francs, de NAVO 1,25 miljard. De eerste Franse reactie was dat deze schuldeisers blij mogen zijn als zij hier van tien procent zullen krijgen. Tussen 1950 en 1966, in welk laatste jaar Frankrijk zijn besluit bekend maakte om na afloop van het verdrag uit de NAVO te treden, heeft Amerika bijna 3 miljard francs uitgegeven voor de aanleg van negen vliegvelden, twee haveninstallaties, enkele honderden op slagplaatsen, depots, scholen en zieken huizen. Dit alles is Frankrijk in handen ge vallen toen het de buitenlandse troepen dwong het land te verlaten. Op grond daarvan eisen Amerika en de NAVO nu een schadeloosstelling. In maart 1968 heeft Frankrijk al een bedrag van 68 miljoen francs (vijftig miljoen gulden) betaald voor het oor logsmateriaal, dat de Amerikaanse troe pen in Frankrijk hadden achtergelaten. Dit bedrag vormde ongeveer dertig procent van de werkelijke waarde er van.

De Vallei | 1969 | | pagina 7