Berenjager, Winnetou, Zwarte p Malle. gevallen Nieuwe spoorlijn Florence- Rome s/** Strategie van Sovjets zou gewijzigd zijn Uw salaris extra lonend maken? Uw spaargeld weer snel beschikbaar? Langere, maar overzienbare termijn? Geld waar u de eerste tijd niet aan hoeft te komen? Kunt u uw geld nog langer actief laten zijn? Kunt u uw geld enkele jaren missen? Nog meer mogelijkheden? de bank waar ook zich thuis voelt Kortere rokken; minder eten WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 RAZZIA VOORZICHTIG SOCIOLOGEN KNUTSELEN OPSPORING Thuis kunt u maar op één manier sparen: RENTELOOSI "De aantrekkelijke spaarvoorwaarden en de vele spaarvormen bij de NMB worden bovendien afgerond door uitgebreide voorlichting over üw ideale spaarvorm. Dat is nu persoonlijke service", zegt de Heer J. W. Boulonois, Directeur van het Stadsbijkantoor Noordeinde, 's-Gravenhage. Waarom 6 spaarvormen? Is één niet genoeg? Beslist niet. De NMB heeft voor iedereen een passende spaarvorm. Afgestemd op per soonlijke wensen, mogelijkheden en doeleinden. De een wil snel over zijn geld kunnen beschikken. Een ander kan langer wachten. Bij de NMB staan vele wegen open. U kunt b.v. ook kiezen voor 6f/2% spaarbrieven. Elke spaarvorm heeft zijn specifieke voordelen. En nog een belangrijk voordeel bij de NMB: de persoonlijke service. Dit blijkt uit ons gedegen advies over sparen, waarvan wij u hier een voorproefje geven! Dat kan. Door een salarisrekening met spaarservice. Een rentevergoeding van 3£% over dat deel van het salaris, dat op de rekening blijft staan. De NMB verricht ook betalingen voor u, geeft krediet, ver strekt u betaalcheques, etc. Geld opne men Contant aan de kas, elke werkdag van de week. Oplossing: spaarrekening met opzegter mijn van 1 maand. Zonder opzegging kunt u meteen over f2500,- beschikken. Eerste inleg f 10,-. Rente 4%. Dan adviseren wij u de spaarrekening met een opzegtermijn van drie maanden. Eerste inleg ten minste f 100,-. Rente 41%. Laat uw spaargeld groeien meteen rente van 5i% op een spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. Echt ge schikt dus voor spaarders die een hoge rente wensen maar zich toch ook weer niet lang willen binden. Eerste inleg ten minste f 100,-. Bij-stortingen en opna men ten minste f 100,-. Spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. Rente 6%. Speciaal voor hen die een hoog en regelmatig in komen van hun spaargeld willen hebben zonder koersrisico's. Eerste inleg f 100,-. Bij-stortingen en opnamen ten minste f100,-. Een deel van uw geld, dat u gemakkelijker beschikbaar wilt houden, zou u bijvoorbeeld op een spaarrekening met een kortere opzegtermijn kunnen plaatsen. Dan kunnen we u de spaarrekening aan bevelen met een opzegtermijn van 24 maanden. Dat brengt u een rente op van liefst 61%. Eerste inleg ten minste f100,-. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste f 100,-. Ook hier zou u een deel van uw geld, dat u gemakkelijker be schikbaar wilt houden, bijvoorbeeld op een spaarrekening met een kortere op zegtermijn kunnen plaatsen. Jazeker, u kunt ook kiezen voor spaar brieven van f 1000,-, die verkrijgbaar zijn bij de NMB met een looptijd van 6 jaar en een rente van 61%. Speciaal geschikt voor lange-termijnspaarders of hen die binnen enkele jaren met pensioen gaan. Want men verschuift zijn inkomen en dat kan in bepaalde gevallen fiscaal voor deel opleveren. Stapt u eens bij ons binnen en vraag over üw ideale spaarvorm NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK EEN ONGEZONDE PUBERROMATIEK OMGEEFT DE ETHERPIRATEN A Hoofdinspecteur C. van Veldhuizen NEW YORK Een schaderegelaar bij een Amerikaanse verzekerings maatschappij, die bij wijze van lief hebberij „Malle gevallen" verzamelt, vertelde eens het volgende: ,,Een klant uit het Midden-Westen belde de politie op, nadat hij tegen een tele foonpaal was gereden. Hij werd on middellijk gearresteerd wegens het rijden in kennelijke staat". „Hij hield gtokstijf vol, dat hij niet dronken was •n vroeg om een proef met de alco holmeter. Toen het ding niet werkte, zei de man: ,,Ik ben elektrotech nisch ingenieur: ik zal het in orde maken. Dat deed hij. Daarna onderwierp hij zich aan de proef en werd dron ken verklaard. Een ander geval: Een man, die bij een auto-ongeval was gewond, protesteerde heftig, toen de verpleegster in de afdeling on gevallen van het ziekenhuis zijn haar begon af te knippen, opdat de dokter beter zou kunnen zien waar hij zijn hoofdwond moest naaien. Toen de dokter kwam, had de ver pleegster het grootste gedeelte van het dure haarstukje van het slachtof fer afgeknipt. De verzekering oetaalde, maar wist niet goed of het haarstukje moest wor den geregistreerd als een onderdeel van de kleding dan wel als een pro these. In een taveerne te Michigan had een stel Indianen „keet" gemaakt. Op de terugweg naar hun reservaat, vielen ze met stenen en lege bierflessen een passerende kleine bestelauto aan. De bestuurder verloor de macht over het stuur en reed tegen een telefoonpaal. Hij kreeg uitkering, maar de maat schappij bleek niets te kunnen onder nemen tegen de rode broeders. Hun stam had nooit een volledig vredes verdrag met de VS gesloten en dien tengevolge konden zij niet in rechten worden aangesproken. Een man in Illinois meldde dat hij zojuist in botsing was geweest met een badkuip. De schaderegelaar vroeg hoe hij hem dat had gelapt. „Heel gewoon", zei de man, „die kuip is van een vrachtauto gevallen en midden op de rijweg terechtgeko men". Dan was er het geval van de man, die heerlijk in een warm bad lag te rusten, tot zijn kin in het water, en plotseling in zijn blootjeop het dak van zijn garage zat. Zijn geiser was ontploft, een deel van het huis lag in puin, maar hij zelf was ongedeerd. In tal van gevallen spelen dieren een rol. Een vrouw van 78 jaar meldde dat zij, terwijl zij rustig haar grasveld besproeide, was aangevallen door een woedend konijn. In Arizona kreeg een man uitkering, nadat een bijziende havik op hem was neergedoken, de antenne van zijn rij dende auto had gerukt en daarmee was weggevlogen, vermoedelijk in de veronderstellingeen slang te hebben gevangen. Een boer poetste zijn nieuwe auto zo glanzend, dat hij er zich in kon spiegelen. Maar dat kon een stier, die in de buurt stond, ook. Hij dacht, dat zijn spiegelbeeld een andere stier was, die naar de gunsten van zijn harem dames dong. Dus boog hij zijn kop en viel het vermeende dier aan, tot schade van de auto en van zichzelf. Een man, wiens auto was gestolen huurde een andere. Een paar dagen later vond hij zijn eigen wagen terug. De dief reed tegen hem op na door een stopteken te zijn geschoten. Een dame werd bij de prinsema- rijgeroepen, omdat zij een stel be keuringen wegens een aanrijding en parkeerboetes niet had betaald. Zij ontkende hartstochtelijk, dat zij een aanrijding had gehad of bekeuringen niet had betaald. Bij onderzoek bleek zij gelijk te hebben. De ware schuldige had gere den met zijn nummerplaten onderste boven. Zijn nummer was 660-898 en dat van de dame 868-099, ALMELO Beren jager, Zwarte Kat, Witte Bison, Roosje de Beer, Zwarte Panter en Winnetou. Dat zijn zo enkele namen van illegale zenders in de Twentse stad Almelo. Ro mantiek van de bovenste plank, kersvers geplukt uit het rijke genre van de cowboy- en avonturenromans. De etherpiraten zijn omgeven met een waas van geheimzinnigheid, een nim bus van avontuur. Maar het zijn alle daagse lieden textielarbeiders, bouw- bakkers, ongeschoolde arbeiders, werk lozen die er een genoegen in schep pen 's avonds naar de zolder te klim men om een praatje met hun kennissen te maken. Nietszeggende gesprekken in onvervalst Twents dialect worden af gewisseld met smartlappen op de plaat de ether in gestuurd. Hoe onschuldig die etherpiraterij ook lijkt, de gevaren en overlast kunnen bijzonder groot zijn. Niet voor de ille gale zendamateurs zelf. De straffen bij een eerste veroordeling zijn niet hoog en als de apparatuur in beslag geno men wordt, is er zo weer nieuwe; de prijs daarvan is laag. Maar lucht- en scheepvaartverkeer, politie en brand weer en de televisiebezitters in de buurt ergeren zich groen en geel aan de ondeskundige experimenten met zen ders. Almelo herbergt sinds enkele maan den een ongewoon groot aantal van de ze illegale zenders, naar schatting veer tig tot vijftig. Reden voor de gemeente politie om enkele weken geleden 'n raz zia te houden. Resultaat: een inval in 25 huizen leverde acht zenders op. Maar hoofdinspecteur C. van Veldhui zen (48), chef van de Almelose recher che, begint te twijfelen aan het uitein delijk nut van de razzia. „Kijk", zegt hij. „Het was niet al leen te doen om het opsporen van die zenders, maar wij wilden ook de schrik erin brengen. Het is inderdaad een dag of tien opmerkelijk stil geweest. Maar op de dag dat de televisie hier opna men kwam maken, was iedereen weer binnen de kortste keren in de lucht". Hij vindt dat de publiciteit na de raz zia de preventieve resultaten weer gro tendeels teniet heeft gedaan. De nadruk werd gelegd op de romantiek, op het avontuur. In die telvisie-uitzending ver scheen bij voorbeeld een etherpiraat voor de camera. Zijn identiteit verbor gen door een zwarte doek over zijn hoofd. Een ander gevolg van de razzia's Is, dat de bezitters van geheime zenders aanmerkelijk voorzichtiger geworden zijn. Terwijl de apparatuur eerst vaak open en bloot ergens in de huiskamer stond, wordt hij nu na elke uitzending angstvallig weggeborgen. En enkelen hebben hun zender zelfs ingebouwd in hun auto, zodat zij mobiel en niet op te sporen zijn. Maar dat gebeurt op slechts zeer beperkte schaal, want voor de inbouw in een auto is een behoorlijke kennis vereist, vooral wat betreft de voeding en de antenne. De vraag rijst, waarom er juist nu in Almelo zo'n grote concentratie van illegale zenders is. Hoofdinspecteur Van Veldhuizen: „Het begin van die rage is ongeveer samengevallen met de grote ontslagen in de textielindus trie. Maar het is begonnen buiten Al melo. Vorig jaar hadden wij hier maar één zender. Daarvoor is er een periode met grote activiteiten geweest in de ja ren 1950-W'. „Een van de oorzaken is dus de werk loosheid, maar ook de ploegendiensten in de textielindustrie spelen een rol. De mensen lopen op de onmogelijkste uren thuis en zien geen kans zich nor maal te amuseren. En tenslotte is het ook iets als een rage, zoals vroeger knikkeren en hoepelen een rage wa ren. Als er een begint, gaan de anderen meedoen". „Er zijn dan ook een paar buurten, waar ze veel by elkaar zitten. Mis schien is het ook wel een zoeken naar sociaal contact: ze praten immers met elkaar, stellen vragen over de ont vangst en draaien plaatjes, die ze soms aan een bekende opdragen". De chef van de Almelose recherche vindt het aardig voer voor een socioloog om de gemeenschap van textielarbeiders eens te ontleden. Naar zijn mening is het een heel bijzondere gemeenschap, die nog steeds enigszins bepaald wordt door de sterke klassetegenstellingen van vroeger, het grote verschil tussen de werkgevers en de grote groep onge schoolde arbeiders. Een middenklasse was er nauwelijks; de hoofdarbeiders trokken voor het merendeel naar het westen. De verenigingen, die zo'n vijftig jaar geleden werden opgericht, hebben veel nuttig werk gedaan, maar er bleven al tijd mensen over, die zich er niet bij thuis voelden. Als bijzonderheid vertelt hoofd-inspec- teur Van Veldhuizen erbij, dat de klei ne criminaliteit diefstallen, inbra ken, vechtpartijen in Almelo vrij groot is. Maar hij spreekt per se tegen, dat de etherpiraten voornamelijk uit asociale milieus zouden komen. Velen, die worden gesnapt, blijken een blanco strafregister te hebben. „Die mensen probeer ik juist te bren gen tot een serieuze aanpak, dus tot le gaal zenden, met een vergunning. Wei nigen kunnen dat opbrengen, al zeggen zij dan ook altijd dat het een hobby is, waar ze bezeten van zijn. Voor zo'n vergunning moeten zjj een cursus volgen en een examen afleggen. Daar is toch altijd een paar jaar mee gemoeid. En als je ziet met wat voor zorg de appa ratuur van een echte amateur omge ven wordt". Dat is met de zenders van de ether piraten meestal niet het geval. Over het algemeen knutselen zij zelf een zender in elkaar of zij laten het doen door een meer ervaren collega. De kosten be dragen dan voor een eenvoudige zender tien tot vijftien gulden. Alleen de aan schaf van platenspeler, platen en band recorder maakt het duur. En soms ook niet. De heer Van Veldhuizen: „Er zijn de laatste tijd nogal wat transistorradio's en bandrecorders gestolen. Wij dachten die bij de razzia te vinden, maar dat was niet zo. Toch komen sommigen op deze manier aan de apparatuur". Het gevaar van de illegale zenders ligt in de gebrekkige installatie. Daar door komen ze vaak op een andere golflengte terecht. Bij voorbeeld die waarop het radioverkeer tussen vlieg tuigen en schepen en het mobilofoon verkeer zich afspeelt. Met name de vliegbasis Twente heeft er veel last van bij het binnenloodsen van de straal jagers, en het is voorstelbaar dat er le vensgevaarlijke toestanden ontstaan. Vaak wordt ook de televisieontvangst in de buurt ernstig gestoord. Volgens de hoofdinspecteur kwam de politie voor het merendeel door de tips van buurt bewoners aan de 25 adressen, die tij dens de razzia bezocht werden. „Ze zeggen altijd: Wij zijn zo populair. Maar het bleek nu wel, dat het niet zo is". Het is overigens niet zo eenvoudig om de illegale zendamateurs in te re kenen. De opsporing kan weliswaar zelfs met een goede transistorradio ge beuren, maar de politie moet een com plete apparatuur als bewijsstuk in be slag kunnen nemen. Het belangrijkste onderdeel daarvan, de oscilator, is ongeveer dertig centi meter groot en kan gemakkelijk ver stopt worden. En als de etherpiraat, zelfs na ontdekking door de politie, zijn installatie grondig vernielt, blijft er ook niets anders over dan hem te la ten lopen. Tijdens de razzia van enkele weken geleden zijn er zo twee aan strafvervolging ontkomen. De Almelose politie blijft Intensief bezig met het opsporen van de illegale zenders. Maar een nieuwe razzia heeft volgens hoofdinspecteur Van Veldhui zen geen nut. De etherpiraten zijn voorzichtig ge worden en hebben hun voorzorgsmaat regelen genomen. Maar toch twijfelt hij er niet aan, dat er de komende tijd heel wat opgespoord zullen worden. Er is een nauw contact tussen hem en de bijzondere opsporingsdienst van de PTT, waarvan het hoofd, de heer Neute boom, al heel wat schimpscheuten via de illegale zenders naar zijn hoofd ge slingerd kreeg. PARIJS De semi-officiële Franse Revue de la Défense Nationale schrijft, dat de strategische doctrine van de Sov jet-Unie fundamenteel is gewijzigd, waardoor de stabiliteit van Europa kan worden bedreigd, omdat in de Russische militaire theorieën de mogelijkheid van een grote niet-nucleaire oorlog haar in trede heeft gedaan. Voor de eerste keer sinds Rusland een kernmogendheid is geworden, aldus het ongetekende artikel in het Franse blad, wordt in de plannen van het Rode Leger rekening gehouden met de moge lijkheid van een conflict tussen Oost en West, dat uitsluitend met conventionele wapens zal worden uitgevochten. Het Franse blad waarschuwt ervoor, dat deze nieuwe strategie tot gevolg kan hebben, dat de Sovjet-leiders minder voorzichtig te werk zullen gaan bij het ondersteunen van hun buitenlandse po litiek door militaire macht. De nieuwe strategie is door de com munistische partij en de leiding van le gerleiding ontwikkeld sinds de val van ex-premier Kroetsjef in 1964. In plaats van diens strategie van „alles of niets", is de militaire doctrine nu op elastischer en realistische opvattingen gebaseerd, op een stelsel van evenwichtige strijd krachten, die in staat zijn om elke soort oorlog te voeren. Een grote kern oorlog wordt nu als het alleruiterste ge zien en niet als een onvermijdelijkheid vanaf het eerste begin (van een conflict tussen Oost en West). De Sovjet-strijdkrachten, met hun grote superioriteit aan troepen en wa pens, zouden gemakkelijk een „blik- semoorlog" in West-Europa of het ge bied van de Middellandse Zee kunnen voeren, zonder van kernwapens gebruik te maken, aldus het Franse blad. Hoe wel zij in plaats daarvan tot chemische oorlogvoering zouden kunnen overgaan. Uit het oogpunt van de stabiliteit in de wereld, kan het verlaten door Rus land van een uitsluitend nucleaire stra tegie zekere gevaren inhouden, ook al lijkt het op het eerste gezicht een ge ruststellend aspect te bieden. De algemene strategie van de Sovjet- Unie zou dynamischer kunnen worden en haar buitenlandse politiek minder voorzichtig. Rusland zou er toe ver leid kunnen worden om zekere doel einden na te streven door middel van politieke middelen, die gesteund worden Goor conventionele strijdkrachten, ter wijl het daarbij tegelijk het afschrik kend effect van zijn kernpotentieel maximaal zal uitbuiten A Als een etherpiraat eenmaal is be trapt wordt zijn gehele apparatuur in beslag genomen. Op het politie bureau wordt daarna uiterst nauw keurig alles ingepakt om als bewijslast te kunnen dienen tijdens het proces, want alleen een complete apparatuur geldt als bewijsstuk. ROME De Italiaanse economische raad (CIPE) heeft een project voor een nieuwe spoorlijn, die de rijtijd van de treinen tussen Rome en Flo rence zal bekorten van drie tot ander half uur, goedgekeurd. Op de nieuwe lijn zal gereden worden met snelheden van maximaal 250 km/u, de nieuwe baan zal 55 km kor ter zijn. De huidige spoorbaan heeft een lengte van 316 km en volgt een parcours, dat een eeuw geleden werd goedgekeurd door de Pauselijke staat en de groothertog van Toskane. De nieuwe lijn krijgt vier sporen een voor goederentreinen, een voor het plaatselijk verkeer en twee voor de doorgaande treinen. De kosten van het project worden geraamd op 1,2 miljard gulden. Het wordt het eerste segment van een geprojecteerde nieuwe lijn Napelz- Milaan via Rome, Florence en Bolog na. PITTSBURGH (Pennsylvania)— De kortere rokken nopen het publiek tot be tere eetgewoonten, zo zegt een deskun dige op het gebied van gewichtsver mindering. Dr. Charles P. Powell, adjunct-direc teur van de Prudential Insurance Com pany of America, zegt dat de korte rok de vrouw meer gewichtsbewust maakt. Dientengevolge, zegt hij, kan geen groep te zware vrouwen beter bewegen tot een vermageringsdieet dan de mo de-industrie. Voor u tot 6-l°/o rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1.

De Vallei | 1969 | | pagina 11