Ook DWS zoekt een ander, sfeervoller onderkomen dan vervallen, kille kuip Ruth Schleiermacher reed wereldrecordtijd op 500 m Uitslagen draverijen Damesbadmintonteam tegen Zuid-Afrika Ajax voelt er niets voor Vier deelnemers aan kwalificatietoernooi neo-pentathlon Leeds United in kwartfinales toernooi om Jaarbeursbeker Schot Davidson leidt Ajax-Benfica Imre Rietveld komt naar Haarlem Tsjech Nepela op eerste plaats in titelstrijd kunstrijden Geldprijzen in Tulpenrallye Schaatsers uit 13 landen naar Deventer Niet Botwinnik maar Gelier in simultaanseance van V. en D. Ned. matroos zit in China gevangen Antwerpen wil met Nederland kerncentrale gaan bouwen OLYMPISCH STADION VERKEERT IN GROTE MOEILIJKHEDEN Toch goed Geen winst Bekerduels Verval Roest Druppel Te lang? Heracles kocht sportcomplex Buschauffeurs dreigen met staking Democraten '69 in W.-Duitsland Minister Schut heeft negen van de 15 vragen niet op tijd beantwoord" MAO BELEDIGD „RUSTIGE JONGEN" WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 AMSTERDAM De Amsterdamse eredivisieclub DWS wil, als de situatie in het Olympisch stadion niet verandert het stadion in Amsterdam gaan verla ten. „De onderhandelingen met de ge meente zijn hierover reeds op gang," aldus de voorzitter D. Stoop van DWS. De oorzaak van het vertrek moet gezocht worden in een sterk teruglopen de publieke belangstelling bij de thuis wedstrijden van DWS. Het zou de twee de maal zijn, dat een voetbalclub het stadion gaat verlaten. Reeds eerder kon Blauw Wit de lasten van een sta dion zonder toeschouwers niet langer dragen. Ruim tweeduizend betalende bezoe kers in een kil en somber Olympisch stadion hebben jongstleden zondag nog aangetoond, dat de voetbalclub DWS, die jaren geleden aan de Spaarndam- merdijk triomfen vierde en later in het stadion de kampioenstitel behaalde, langzaam naar de afgrond wordt gedre ven. „Reeds een half jaar loop ik met plannen rond om de situatie voor DWS te veranderen. Wij moeten toch re kening houden met de noodzaak van een blijvend bestaan. Het aantal toe schouwers, dat de moeite neemt om naar het station te komen baart zorgen. Niet alleen de spelers, maar ook de toe schouwers missen de sfeer om een wed strijd aantrekkelijk te maken. Ik kan het ze niet eens kwalijk nemen dat ze in de kille sfeer van het betonnen bouw werk niet tot een prestatie kunnen ko men. Voor dit jaar hebben we, en dat kan niet iedereen zeggen, een sluitende begroting. Willen we die in de toekomst ook hebben, dan moet er een gemiddeld aantal toeschouwers van twintigduizend komen en dat is onder de huidige om standigheden niet haalbaar." „Door Wilskracht Sterk" wil dus, als de omstandigheden niet veranderen een eigen huis. Een wens, die moeilijk te vervullen zal zijn. Amsterdam biedt weinig mogelijkheden. „Een van onze wensen nu is het sportpark aan de Jan van Galenstraat waar momenteel ook de amateurafdeling van DWS speelt. De gemeente zal vooral daar een op lossing moeten vinden", aldus de heer Stoop. Hoe staat het met de toekomst van het Olympisch Stadion? J. H. Melle- gers die op 1 april 1967, toen hij als directeur in dienst trad, voor de eerste maal werd geconfronteerd met vele problemen: „Somber, maar ook al klinkt 't tegenstrijdig toch goed. Als DWS vertrekt kan en moet er een oplossing gewonden worden. Het stadion heeft een unieke plaats in Ne derland, die niet weg te denken is. We xullen een andere vereniging moeten zoeken. Er zijn tenslotte veel mogelijk heden om een stadion te exploiteren." De heer Mellegers ziet vooral een mogelijkheid in het stimuleren van de baansport. „Een andere mogelijkheid is om, evenals in het Wembley-stadion, het gebouw geschikt te houden voor top- evenementen, maar daar ben ik geen voorstander van", aldus de stadiondi recteur. De oplossing? „Het is mogelijk om weer op te bouwen. Dat kost tijd en veel geld, maar het zou wel de oplos sing zijn. Een mogelijkheid is ook nog om er een sportpaleis van de maken, met ijsbaan, wielerbaan, enzovoort." Toekomstmuziek, maar hoe te verwe zenlijken? „Er zal veel geld nodig zijn en hoe het er moet komen is nog een raadsel." Gemeente? „De NV heeft met de gemeente nog nooit onderhandelin gen gevoerd over beschikbaarstelling van een bedrag en volgens mij kan dat ook niet", aldus de heer Mellegers. „Overigens is het ook weer zo, dat de NV geen winst hoeft te maken. Met vier topevenementen in een jaar is de zaak op een gezonde manier draaiende te houden. Met uitzondering van het laatste jaar is er nog nooit met ver lies gewerkt, terwijl het afgelopen wie- Ierseizoen voor het grootste deel is ver regend." De investering van een nieuwe licht installatie was volgens de heer Melle gers, zelfs in een periode waarin er veel in het stadion veranderd moet worden, volledig verantwoord. „Het is een han deling geweest die op de toekomst is ge richt. We hebben momenteel de beste lichtinstalltie van West-Europa, die het mogelijk maakt om uitzendingen voor de televisie in kleur te verzorgen." Voor het rendabel houden van het Olympisch stadion heeft directeur Mel legers vooral zijn blik gericht op de Europese bekerwedstrijden van lands kampioen Ajax. Voor hoe lang kan dat nog nu Ajax van plan is zijn eigen ac commodatie aanzienlijk uit te breiden? „Ik weet niet of het van Ajax verstan dig is om dat te doen. Tekenend is toch wel voor Amsterdam, dat topwedstrij den van DWS tegen Ajax en Go Ahead niet meer uitverkocht zijn. Wat dat be treft heeft Rotterdam wel een streepje voor. Zet de deuren van het stadion Feijenoord open en er komen duizen den bezoekers. Dat ligt in Amsterdam heel anders." Betekent een eventueel vertrek van DWS uit het Olympisch stadion de dood steek voor een sportcomplex, dat Ne derland maar moeilijk kan missen? Het Olympisch Stadion in Amsterdam gebouwd in 1928 en in 1936 uitgebreid en aangepast aan de toenmalige be hoeften, raakt in verval. De trots van Nederlands hoofdstad verkeert in een staat, die ver achter loopt bij de eisen van deze moderne tijd. Sportaccommo daties en prestaties van atleten zijn met sprongen vooruit gegaan. Het Olym pisch stadion staat reeds jarenlang stil in een tijd waarin het uiterste aan comfort wordt gevraagd. Dit jaar geen wedstrijden meer van het Nederlands elftal in een stadion, dat verbij zijn tijd is achtergebleven. Een logische beslissing van de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond, die bij monde van de heer Jos Coler, voorzit ter van de sectie betaald voetbal, liet weten dat een Nederlands elftal sfeer Het Olympisch Stadion gezien van uit de lucht. Een afdoende opknap beurt zal kapitalen vergen. nodig heeft om tot prestaties te komen, tevens stelt de KNVB, dat accommo datie van het stadion niet meer ge schikt is voor topwedstrijden in inter nationaal verband. Vandaar, dat men de voorkeur heeft gegeven aan het veel modernere stadion Feijenoord in Rotterdam. Wat is de oorzaak van een vermin derde publieke belangstelling, vraagt men zich af. Wie de moeite neemt om het gigantische bouwwerk eens van dichtbij te bekijken, ontdekt een bruin achtige massa. Het is de roest, die aan het binnenwerk van het stadion vreet. Wie langs de onafzienbare rij van ban ken loopt, constateert dat hij vooral op moet passen voor winkelhaken in zijn kleding. Wenselijk is het vooral om iets mee te nemen waarop men kan gaan zitten. De banken hebben in jaren geen verf kwast meer gevoeld. Conclusie: het Olympisch Stadion is jaren in onder houdsbeurten achter. Het ruikt er als het ware naar verval. En toch gaf de NV Het Nederlands Sportpark Olympisch Stadion in het sei zoen 1967-1968 237.000 gulden uit voor onderhoudskosten, aan vernieuwing zitplaatsen, hekwerken en onderhoud beton eretribune. Het is een druppel op een gloeiende plaat. De leek kan con stateren dat er miljoenen nodig zijn om alles aan deze tijd aan te passen. Waar is de tijd gebleven, dat er bij terlandwedstrijden volle „bakken" kon den worden genoteerd. In het jaarver slag over 1968 van de NV wordt mel ding gemaakt van een totaal aantal toeschouwers van honderdduizend bij drie interlandwedstrijden; tegen Oost- Duitsland, België en Schotland. De ex tra vermelding, dat dit ten opzichte van enkele jaren geleden een aanzienlijke vermindering betekent, had achterwege kunnen worden gelaten. DEN HAAG Het Nederlandse da- mes-badmintonteam speelt donderdag avond in de hal van „Mariahoeve" (Den Haag) een officiële landenwed- strijd tegen Zuid-Afrika. De teams zijn als volgt samengesteld: Nederland: Lilly ter Metz, Joke van Beusekom, Felice de Nooyer, Margot ter Metz en Mirette de Nooyer. Zuid-Afrika: Wilma Prade, A. Smith, J. Audibert, M. van der Walt en mevr. A. Clark. AMSTERDAM „Ajax zal nooit een vast gebruik van het Olympisch Stadion gaan maken. We hebben een eigen huis, waar we in de toekomst veel aan gaan doen. Als eerste staat op het programma een verlichting en een volgende fase zal zijn een uit breiding van de toeschouwersaccom modatie. Dat doen we niet als we er eventueel ook maar aan dachten om te gaan verhuizen", aldus voorzitter Jaap van Praag, die het overigens wel jammer vond als er geen voet balclub meer in het stadion zou spe len. „Dat is geen zaak voor ons, maar voor het Olympisch Stadion." Voorzitter Jos Coler van de sectie betaald voetbal van de KNVB oor deelde: „Het is in het belang van het Nederlandse voetbal, dat het sta dion wordt behouden. Volgens mij zijn er ook wel mogelijkheden in Amsterdam. Maar dan zal er veel moeten veranderen, hetgeen een bit tere noodzaak is. Een ander facet is of men met deze zaak niet te lang gewacht heeft." Tom Okker tekende, zoals we reeds gisteren vermeldden, een contract voor vier jaar met World Champioenship Tennis voor een be drag van 200.000 dollar. Rechts de leider van WCT, Lamar Hunt, links een van Hunt's medewerkers, Al. G. Hill. AMSTERDAM Hans Vultink, Jean Bessems, Hans Sundquest en Joop Roo- denburg zullen deelnemen aan het kwa lificatietoernooi neo-pentathlon, van 13 tot en met 16 februari in Rotterdam. Het toernooi wordt gehouden om uit te maken, wie Nederland van 19 tot en met 27 april in Berlijn zal vertegen woordigen bij de strijd om de wereld titel neo-pentathlon. HANNOVER Leeds United, hou der van de Jaarbeursbeker, heeft gister avond door een zege van 2-1 in de uitwedstrijd op de Westduitse ploeg Hannover '96 de kwartfinales bereikt van het voetbaltoernooi om de Jaar beursbeker. In het eerste duel hadden de Engelsen al een zege van 5-1 behaald. De Nederlandse scheidsrechter Dorp mans stuurde vijftien minuten voor het einde van deze wedstrijd, die door vijf tienduizend toeschouwers werd bijge woond, verdediger Cooper van Leeds naar de kleedkamer. DEN HAAG De Schot Davidson zal 12 februari de wedstrijd Ajax-Ben fica leiden, de eerste ontmoeting tussen de twee verenigingen voor de kwartfi nales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Hij zal worden geassisteerd door zijn landge noten Ramsay en Gray. DEN HAAG Imre Rietveld, de veelvoudige Nederlandse kampioene, die na haar huwelijk met Knud Aage Nielsen in Kopenhagen is gaan wonen, zal komend weekeinde in Haarlem uit komen in de 23e internationale badmin tonkampioenschappen van Nederland. Imre, die in 1967 de open titel behaal de, nadat zij in 1966 tweede was gewor den bij het officieuze wereldkampioen schap, is als eerste geplaatst. Momen teel is zij kampioene van Kopenhagen en speelt de eerste single in het Deen se Uber-Cupteam. Nummer één bij de heren is de zevenvoudige all-England- kampioen Erland Kops. Deze was on genaakbaar bij de open Nederlandse ti telstrijd van 1967 en 1968. Tot de favorieten bij de dames beho ren verder: de Engelse Margaret Box- all, die met Sue Whetnal! Europees kampioene is in het dames-dubbelspel, de Britse kampioene Gillian Perrin en de Westduitse Marie Louise Wackerow. Nederland is onder meer vertegenwoor digd met Agnes Geene en Jke van Beusekom. Bij de heren zijn geplaatst de sterke Deen Elo Hansen, de finalist van het vorig jaar Lee Kin Tat (Singapore) en Oon Chong Hau (Maleisië). Uit Enge land komen de nummers één en twee Ray Sharp en Paul Whetnall. Duitsland is vertegenwoordigd met de nationale kampioen Wolfgang Bochow, terwijl Zweden de Europese kampioen Sture Johnsson heeft afgevaardigd. DAVOS „Die Oostduitse rijdt formidabel. Als een kerel". Dat was het niet mis te verstane commentaar van Leen Pfrommer, coach van de Nederlandse heren- kernploeg, op het wereldrecord van Ruth Schleiermacher. De 19-jarige anaUate uit Berlijn bereikte dinsdag te Davos in haar rit op de 800 meter tegen de Noorse Kirsti Blermann een tijd van 44.63 seconden, eentiende seconde beneden het oude record van de Russische Tatjana Sidorova. Overigens kwam de Oostduitse kam pioene een week geleden, eveneens op de „Edelweissb&an", tot 44.7, hetgeen een evenaring van het wereldrecord betekende. De omstandigheden waren niet eens ideaal te noemen. Een temperatuur van ongeveer tien graden onder nul en een vrij stevige wind. De Nederlandse dames reden de sprint beter dan afgelopen zaterdag tij dens de wedstrijden om het wereldkam pioenschap in Grenoble. Elly van den Brom verbeterde haar persoonlijk re cord tot 45,4 seconden, waarmee ze als tweede eindigde. Voor Wil Burgmeyer (46,6). Ans Schut (46,7) en Carry Geys- sen (46,8) kwamen ook redelijke tijden op de chronometers. Alleen Stien Kai ser viel tegen. Haar 48,5 seconden de den haar op de tiende plaats belanden. Op de 1500 meter waren de eerste vier plaatsen voor de oranjedames. Stien Kaiser bleef met 2.25.5 bijna een seconde voor op Elly van den Brom (2.26,4). Ans Schut en Wil Burgmeyer volgden op de derde en vierde plaats. Bij de heren bleek Arie Eriks in goe de vorm. De timmerman uit Sint Maar ten sprintte in de allround-klasse naar de eerste plaats in 42.0 seconde, een wat opmerkelijk resultaat voor Eriks, die het meestal meer van de 1500 m en 5000 m moet hebben. De Noordhollan der verbeterde zijn persoonlijk record met tweetiende seconde. De enige con currentie in de allroundklasse vormt voor de Nederlanders in feite de West duitser Gerhard Zimmermann. De ma nager van de kunstijsbaan in Inzeil won de 3000 meter in 4.20,6. Arie Eriks was ook op deze afstand de beste Nederlan der. Met 4.20,9 was hij sneller dan ooit. Verkerk (4.22,6) eindigde als derde. Ard Schenk was de enige Nederlan der, die in de sprintersklasse uitkwam. De buitenlandse toprijders Göran Clae- son, Johnny Höglin, Orjan Sandler en Ivar Eriksen verkozen eveneens deze klasse, die dinsdag een 500 meter en een 1000 meter reed. Schenk was het meest succesvol op de kilometer. Met 1.21,4 werd hij tweede achter wereldre cordhouder Eriksen (1.21,0). De Zweed Hasse Börjes bleef op de 500 meter als enige beneden de veertig seconden (39,9). Voor vandaag staan voor de all- rounders een 1500 meter en een 500 me ter (die niet voor het klassement telt) op het programma. GARMISCH PARTENKIRCHEN De Tsjech Nepela heeft na drie ver plichte figuren met 536.4 punten de leiding in de strijd om het Europese kampioenschap kunstrijden voor he ren, die dinsdag in Garmisch Parten- kirchen is begonnen. De Fransman Patrick Pera volgt hem op de voet met 534.7 punten. Arnoud Hendriks be zet de 21e plaats met 393.3 punten. De stand na drie veiplichte figuren: 1 Nepela Tsj. SI. 536.4 pnt; 2 Pera Fr. 534.7 pnt; 3 Tsjetveroekin Rusl, 505.3 pnt; 4 Günter Zöller O Did 485.6; 5 Pelissier Fr. 482.3 pnt; 21. Arnoud Hendriks Ned. 393.3 pnt. Na de verplichte figuren van het paarrijden wordt het klassement aan gevoerd door drie Russische paren. Ljudmilla Belusova en Oleg Protopo- pov, de Olympische kampioenen, staan eerste, Irina Rodnina en Aleksei Oela- nov tweede en het Russische kampi- oenspaar Tamara Moskvina en Aleksei Misjkin is derde. Er nemen twaalf pa ren deel aan dit Europese kampioen schap. HILVERSUM Zevenklapper kwam tijdens de draverijen in Hilver sum in de internationale koers gister avond aan de leiding, ook al was hij helemaal in de achterhoede gestart. Dat hield het paard moedig vol tot voorbij de laatste bocht. Toen kwam pas het geweld. In de eerste plaats werd Entry Volann, die Zevenklapper op de hielen gevolgd was. Maar ook van outsider Boy van Quick, die door Jan Wagenaar jr. uit stekend gespaard bleek en met een fe- nominale eindsprint Entry Volann nog royaal klopte. Zevenklapper zakte af naar de zesde plaats. Uitslagen: Hyenaprijs, eerst afde ling: 1. Gids (R. H. Dijkzeul) kmtijd 1.32.5. 2. Graaf Callant. 3. Gabrielle Mac. Toto: winnend f 14.10, plaatsen 1,80, 1,30, 1,40, koppel 3,40 covercall 3,40. Jakhalsprijs: 1. Fiscolie Mac (M. buik) 1.29.2. 2. Gonda Mac. 3. Fiera Hanover P. Toto: winnend 2,80, plaatsen 2,20, 5,70 en 2,20 koppel 8,40, covercall 18,60 DEN HAAG Wedstrijdtechnisch zal de 21e Internationale Tulpenrallye, die van 28 april tot en met 3 mei wordt ge houden, weinig afwijken van de opzet, die de laatste jaren werd gekozen. Maandagmorgen vroeg zal ver moedelijk in Noordwijk of Leiden worden gestart voor een tocht door de Ardennen, Vogezen en Jura naar An- necy ten zuiden van Grenoble. De deel nemers krijgen daar dinsdag rust en beginnen in de avond aan de rit in noordelijke richting. Via de Vogezen en de Ardennen wordt donderdagmorgen de finish bereikt. De rekenkamer krijgt vervolgens de gelegenheid een voorlopig klassement op te maken. Nieuw is de slotproef op het circuit van Zandvoort, die in ere is hersteld. Zaterdag zullen de deelnemers daar een race rijden over enkele ron den. Zoals eerder werd gemeld, zullen in de 21e Tulpenrallye geldprijzen kunnen worden verdiend. De nummers één, twee en drie in de klassen ontvangen respectievelijk 750, 500 en 275 gulden. Voorts is het voor het eerst toege staan reclame te voeren op de wagens. Jakhalsprijs: 1. Fiscolie Mac (M. Vergay) kmtijd 1.26.2 2. Filter. 3. Fri day. trio 116,70. Toto: winnend 4,30, plaatsen 1,80, 3,40, 3,30, koppel 6, covercall 11,30. Kakatoeprijs: 1. Boy van Quick (J. Wagenaar jr.) 1.23.7. 2. Entry Volann. 3. Ei Ei Hanover. Toto: winnend 19 plaatsen 3,30, 1,90, 5,40 koppel 7,30, covercall 4,50. Kaaimanprijs: 1. Doriethe J. (P. Heyen) km.tijd 1.23.1. 2. Goudvos. 3. Fan Pom B. Toto: winnend 4,30, plaatsen 1,20, 1,40, 1,50, koppel 4,60, covercall 4,50, trio 57. Amatrice winterkampioenschap: 1. Gold Westlanda (mej. P. A. Noord am) km. tijd 1.26,8. 2. Egyptian Princess. 3. Endurance. Toto: winend 2,20, plaatsen 1,50, 1,90, 2. Koppel 6, covercall 4,70. Kalongprijs: 1. Dacron Dear. (Th. Kooyman) km.tijd 1.23 2. 2. Feny Hol- landia, 3. Dynamiet. Toto: winnend 18,70, plaats 2,30, 1,70, 1,60, koppel 12,40, covercall 4,30, trio 239,60. Hyenaprijs: tweede afdeling, 1. Gambrinus. (ir. Oosting), km. tijd 1.32.5, 2. Fair Lady, 3. Gambo Geluk. Toto winnend 5,20 plaatsen 3,10, 3. koppel 17,60, covercall 3,80. Totale omzet: 238.970 gulden. ALMELO De Almelose betalende voetbalclub Heracles, uitkomend in de eerste divisie, is eigenares geworden van het ruim vijf hectare grote sport complex waarop de vereniging al sinds 1921 speelt. Het complex was eigendom van notaris Koenderink te Baarn. De gebouwen waren reeds in het bezit van Heracles. DEVENTER Aan het wereldkam pioenschap schaatsen voor heren zullen op 15 en 16 februari in Deventer 34 rijders uit dertien landen deelnemen De verdeling van de rijders over de landen is als volgt: Ver. Staten 2, Fin- hnd 2, Frankrijk 1, Italië 2, Japan 2. Nederland 5, Noorwegen 5, Oostenrijk 2, Oost-Duitsland 2, Rusland 5, West- Duitsland 2, Zweden 3 en Zwitserland 1. APELDOORN Niet de Rus Bot winnik. zoals we eerder vermeldden, maar zijn landgenoot en medewinnaar van het Hoogovenschaaktoernooi Gei ler. zal met Bouwmeester. Kortlever en de schaakjournalist Withuis vrijdag avond 14 februari in de lunchroom van V. en D. in Apeldoorn een simultaan seance geven. Grootmeester Botwin nik, die oorspronkelijk wel zou komen, heeft laten weten dat hij zich te oud voelt voor deze vermoeiende simultaan- wedstrijden. Van dit viertal is Geiler Grootmeester, de drie anderen hebben de titel van meester. Er wordt op 120 borden gespeeld. V. en D. Nederland tracht met dit toernooi, dat al voor de negende maal gedurende de maand februari in de verschillende plaatsen waar haar ves tigingen zijn, wordt gehouden, de niet georganiseerde jonge spelers te berei ken. Het is de eerste keer, dat Apel doorn wordt „aangedaan". En het zal wellicht een traditie worden. Het in schrijfgeld bedraagt f 1.Het geld komt ten goede aan een fonds van de KNSB om de gehandicapte schakers in Nederland te steunen. De seance be gint 's avonds om half acht. De zaal is om half zeven open. Inlichtingen kan men verkrijgen bij K. J. Smit, Vlie gerlaan 25, Tel. 14558, F. Gerringa, Kaliumstraat 39 en J. Sterkenburg, Schaperstraat 10. LEEUWARDEN Sinds 2 januari zit de 21-jarige, -uit Leeuwarden af komstige, matroos Sijmen Algra ge vangen in de Chinese havenplaats Sjanghai. De jongeman wordt ervan beschuldigd de Chinese leider Mao Tse toeng te hebben beledigd. De jongeman zou aan boord van het ms. Amstelstad een gipsen buste van Mao met een windbuks hebben stuk geschoten. Deze buste was gekocht door een collega van Sijmen. De moeder van de jongeman ont ving op 16 januari een bericht van de rederij in Amsterdam, dat er met haar zoon iets niet in orde was. Het schip is na de gevangenneming van de jongeman uit Sjanghai vertrokken. Op 3 november was hij met het schip uit Amsterdam naar Sjanghai uitgevaren. Zijn moeder had al gerui me tijd geen post van haar zoon ge had. Het hoofd van de afdeling perso neelszaken van de rederij, de heer A. Triebeis, heeft Sijmens moeder aan geraden geen brieven naar China te sturen. Zij heeft zich daaraan gehou den. Het is niet duidelijk wat zich pre- ciqg. in de havenplaats heeft afge speeld. „Mijn zoon drinkt praktisch niet en van het verhaal, dat hij in een dronken bui op de buste van Mao heeft geschoten, geloof ik niet. Het is een heel rustige jongen, die anderen be slist geen kwaad doet", aldus de moe der. Er moet ergens op het schip zijn ge schoten, waarna de Fries de scherven op het dek heeft gegooid. De restanten werden gevonden door een Chinese politieman. De Leeuwar der matroos werd direct gearresteerd en opgesloten. De rederij in Peking heeft intussen om het paspoort van Sijmen gevraagd. Dit kan erop wijzen, dat de jongeman vrij spoedig op een vliegtuig naar Nederland zal worden gezet. ALKMAAR Chauffeurs van de Noordhollandse busonderneming NACO willen op 1 maart in staking gaan wanneer geen overeenstemming wordt bereikt over de nieuwe driejarige cao. Dat is besloten tijdens een nachtelijke vergadering in Heerhugowaard, waar ongeveer tweehonderd NACO-chauf- feurs aanwezig waren. Ook het personeel van de Noord- Zuidhollandse Vervoer Maatschappij ondersteunde het besluit van de drie vervoerbonden. De chauffeurs zijn er ontevreden over dat de werkgevers de toonverschillen tussen de chauffeurs en het streekver voer en het gemeentelijk vervoer (tach tig tot honderd gulden per maand) niet willen opheffen. DUSSELDORP Een groep jonge vVestduitsers is van plan een nieuwe litieke partij te stichten om te voor omen, dat de uiterst rechtse NPD vLationaldemokratische Partei Deutsch- lands) bij de komende verkiezingen in de herfst parlementszetels verovert. In Amsterdam is gisteren een nieuwe oefenschaatsde skeeles, gedemonstreerd. De skeeler is een ge wone schaats, waarin de ijzers door drie wieltjes zijn vervangen. Op een glad wegdek ondervindt de skeeler niet meer weerstand dan een schaats ijzer op het ijs. Reinier Paping, winnaar va de laatste Elfstedentocht, voelde zich er best op thuis. DEN HAAG Ztfn de ministers te traag in de beantwoording van schrif telijke vragen van Kamerleden of kunnen zij de lawine van vragen niet op tijd verwerken? Deze kwestie is in de Tweede Kamer actueel geworden na een klacht van de socialistische fractieleider drs. Den Uyl, die met name minister ir. Schut van Volks huisvesting als de schuldige aanwees. Minister Schut had maandag de Tweede Kamer laten weten dat hij vijf vragen niet op tijd kon afhande len. Sinds september vorig jaar heeft deze minister van de vijftien vragen er negen niet binnen de gestelde ter mijn van drie weken kunnen beant woorden, zei drs. Den Uyl. Hij vond dit toch wel een opvallende score en hij vroeg of Kamervoorzitter mr. Van Thiel de bewindslieden op dit euvel opmerkzaam wilde maken. De a.r. fractievoorzitter mr. Biesheu vel interrumpeerde, dat de Kamer dan ook maar eens zal moeten nagaan hoeveel vragen er tegenwoordig wor den gesteld. Het komt herhaaldelijk voor dat vra gen blijven liggen, zei mr. Van Thiel. Hij had veertien dagen geleden de minister-president er reeds over geschre ven, maar ook hierop nog geen ant woord gekregen. Er ligt zelfs nog een onbeantwoorde vraag van voor mijn tijd, aldus mr. Van Thiel, die veron derstelde dat het betrokken Kamerlid er wel niet meer aan zal hebben ge dacht Zo erg als mr. Van Thiel het voor stelde is het niet, maar de vragen waarop hij doelde, zijn toch wel bijna drie jaar onbeantwoord gebleven. Zij zijn indertijd gesteld door de commu nist Bakker en zij gaan over bezwa ren tegen de belasting op bijzondere beloningen, waarvoor sinds 1 januari 1966 een hoger tarief gold. De vragen dateren van 26 april 1966. Het zijn de „oudste" die de Tweede Kamer in haar bezit heeft! ROTTERDAM De schepen van Antwerpen, de heer L. Delwaide, deed dinsdagavond op een vergadering van het Algemeen Nederlands Verbond in Rotterdam een beroep op Nederland om samen tot de bouw van één of meer atoomcentrales te komen in het gebied van Antwerpen en Zeeland. Volgens de heer Delwaide heeft de Nederlandse regering de commissie aangewezen, die met België gaat on derhandelen over de aanleg van een kanaal van Baalhoek in Zeeuws-Vlaan- deren naar Antwerpen. Oud-minister drs. J. de Pous is er de voorzitter van. Over de concurrentie met Rotter dam wilde de Antwerpse wethouder niet spreken. „Rotterdam", zei hij, „is verpletterend groot en zoekt over- loopgebieden voor zijn haven van de Maasvlakte tot diep in Zeeland. Ant werpen behoort echter ook tot ditzelfde Deltagebied". Het Schelde-Rijnkanaal zal de sa menhang tussen de Rotterdamse en Antwerpse havens alleen maar ver sterken, meende de heer Delwaide, en de havens zullen elkaar kunnen aanvul len. België onderzoekt de mogelijkheid om de Schelde bevaarbaar te maken voor schepen tot 120.000 ton om Ant werpen zijn positie als ertshaven te doen handhaven. Zijn positie als olie haven raakt het kwijt door een pijp leiding naar Rotterdam.

De Vallei | 1969 | | pagina 13