Labradors jagen op gebruikers verdovende middelen Westerse T.V.-ploegen onder strenge controle NAfag®0 Egypte vraagt wapenembargo tegen Israël „u >d®V"*,6> 0 Mevrouw Hall proefde van eigen recept Staatslening op komst TORDA EN CONDOR SNUIVEN DE SOFTDRUGS FIAT-AGENT Mogelijk in april een Benelux- conferentie Limburg maakt propaganda in Amerika IN T SJECHO-SLOW AKI JE onna 1ma BBBBaaa J. Jansen en Zoon Garage De Rhoter Garage De Rhoter Automobielbedrijf Bierhof N.Y. Studentengevecht in Laliiorme Hollander bracht zijn broer mee Nog niet Progressieve bisschop primaat van Spanje Team VASTERE GREEP ,6000'-* nnn Minister Malraux met verf besmeurd Cambodjaans-Thais vuurgevecht op zee Twee monteurs door ontploffing in schakelhuis gewond WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 DEN HAAG Nederlandse mari- huanagebruikers en hasjiesjrokers gaan een moeilijke tijd tegemoet. Over een paar maanden lopen zij de kans door een levendige jachthond te worden besprongen. De gevoelige neus van een raszuivere Labrador heeft dan deze „soft drugs" feilloos opgesproord. In de Scheveningse duinen worden twee van deze honden voor hun toe komstige taak opgeleid door de ad judant van de Rijkspolitie P. Drie sprong, hoofd van de speurhonden- school sonds 1946. „Eigenlijk is de opleiding van deze twee honden een experiment, want nog nooit eerder hebbe) wij met La bradorhonden gewerkt. Zeker niet op het gebied van de opsporing van deze verdovende middelen", zegt de 57-jarige adjudant, die in augustus het vijftigjarig bestaan van zijn school hoopt mee te maken. In Engeland is al enige jaren er varing met dergelijke honden opge daan en vooral de Londense politie is met de bereikte resultaten erg te vreden. „Aan de werkelijke praktijk zijn wij voorlopig nog niet toe", meent de hondendeskundige. „De twee hon den, Condor en Torda, zijn pas twee maanden in training en zijn nauwe lijks aan de geur van marihuana en hasjiesj gewend". De Rijkspolitie, die over het gehe le land bijna dertig speurhonden heeft gestationeerd, is aan het expe riment met de twee honden begon nen na een lezing door een deskun dige van Scotland Yard. „Vorig jaar zijn we zelf in Londen gaan kijken hoe het precies ging en welke soort hond het best geschikt zou zijn. Daar raadde men ons de Labrador aan om zijn vriendelijkheid en rustig optreden", vertelt de heer Driesprong. Zijn woorden worden ontkracht door zijn leerlingen, die met geen mogelijkheid stil willen zitten voor een foto. „Dat is de jonkheid, dat gaat wel over", zegt de grijzende ad judant. Meer dan twintig jaar erva ring met honden hebben hem ge- DEN HAAG Mogelijk eind april zal er een Beneluxregeringsconferen- tie worden gehouden, waarover even wel nog van gedachten moet worden gewisseld met de regering van Luxem burg en waaraan nog een conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken van de drie landen vooraf zal gaan. Hoofdschotel van de regerings conferentie zal een versnelde uitvoe ring van de Economische Unie zijn. Dit werd dinsdagavond in Den Haag verteld door de Belgische minister president, prof. G. Eyskens, die met zijn college van Buitenlandse Zaken, de heer P. Harmei van gedachten heeft gewisseld met premier De Jong en minister Luns. Het bezoek moest worden gezien als een kennismakings bijeenkomst, een gebruikelijke proce dure waneer in een der Beneluxlanden een nieuwe regering in functie is ge treden. De delegaties van België en Neder land hebben ook een diepgaande ge- dachtenwisseling gehad over de kwes- tie-Biafra. Premier Eyskens en mi nister Luns merkten op, dat er geen sprake zal zijn van een gezamenlijk initiatief. Minister Luns verklaarde dat hij aan de keizer van Ethiopië meegedeeld had, dat Nederland bereid is het ini tiatief te nemen voor een multilate raal hulpplan, waaraan door neutrale landen (de Beneluxlanden, de Scandi navische landen, West-Duitsland en Ita lië) zou worden deelgenomen. Indien hierop een reactie komt, zal een blauw druk kunnen worden voorgelegd aan de organisatie van Afrikaanse landen, die tehslotte het plan tot uitvoer zal moeten brengen. MAASTRICHT Op verzoek van he< provinciaal bestuur van Limburg zal het Amerikaanse adviesbureau Ar thur D. Little onderzoeken welke tak van industrie in de Verenigde Staten geïnteresseerd zal kunnen worden voor vestiging in Limburg. Het rap port zal over een jaar klaar zijn. Het provinciaal bestuur weet dan welke Amerikaanse ondernemingen met een redelijke kans op succes be naderd kunnen worden en of zij Lim burg aan de gewenste arbeidsplaatsen kunnen helpen. Aanleiding tot de opdracht was een gelijksoortig onderzoek, dat door het bureau voor de noordelijke ">rovincies wordt uitgevoerd. MADRID Paus Paulus heeft Vicen te Enrico y Taracon (61) benoemd tot aartsbisschop van Toledo, een functie die volgens traditie tevens het primaat schap van Spanje inhoudt. Hij volgt kardinaal Plav y Deniel op, die vorig jaar is overleden. Aartsbisschop Y Taracon is een van de vooruitstrevendste bisschoppen van Spanje. Hij was sinds 1964 aartsbisschop van Oviedo, de hoofdplaats van de noor delijke provincie Asturië, een belangrijk Blij n bouwcentrum. Adjudant P. DRIESPRONG: honden aan marihuana laten wennen. leerd dat him intelligentie niet mag worden onderschat. Bij een praktijkoefening in een goederenloods op het nieuwe Schip hol vonden Condor en Torda na enig snuffelen tussen stapels postzakken een pakje met marihuana. „Het kan de beesten eigenlijk helemaal niet schelen welke geur ze moeten vast houden. Voor hen is het niet meer dan een geur die moet worden ge volgd en waarop bij goed resultaat een beloning volgt", zegt de heer Driesprong. Dat zijn honden aan verdovende middelen verslaafd zouden kunnen raken, noemt hij een verzinsel. „Ze gebruiken het toch niet, ze leren al leen dat ze de geur en niet meer dan dat moeten volgen", meent hij verontwaardigd over de vele mis verstanden die over de opvoeding van speurhonden bestaan. „Er zijn veel mensen die denken dat de opvoeding van een speur hond met harde hand gebeurt en dat is juist niet het geval. Een ac tieve en intelligente hond vindt het fijn wat te doen te hebben. Een schouderklopje is voldoende beloning. Straffen zou alleen tot gevolg heb ben dat de hond beangst raakt en een afkeer van een geur krijgt. Dan is zo'n hond waardeloos voor zijn werk", argumenteert hij. Voorlopig is de opleiding van de Labradorhonden nog niet afgelopen. Torda, een bastaard die de Rijks politie gratis van een dierenarts kreeg, is het best in de opleiding. De raszuivere Condor uit een ken nel in Udenhout is de jongste en is niet gemakkelijk tot serieuze arbeid te bewegen. Waar de honden zullen worden in gezet, is nog niet bekend. Veel be langrijker is het een begeleider te vinden, die niet alleen een honden liefhebber moet zijn, maar die ook bereid is als een soort team de be strijding van de verdovende midde len te steunen. Voor de heer Driesprong is het ex periment al voor de helft geslaagd. Zijn honden blijken ijverig en intel ligent te zijn. Misschien wel intelli genter dan de gebruikers van mari huana en hasjiesj, die voortaan hun verdovende middelen dubbeldik in plastic moeten gaan verpakken om de geur tot het minimum te beper ken. "pRAAG Tsjecho-Slowakye heeft de televisie- en filmploegen uit het Westen A gewaarschuwd, dat zij zich te houden hebben aan de „regels" als zij hun werk in dat land willen voortzetten. De Rude Pravo, het dagblad van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, meldde, dat vier man van een cameraploeg van de Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij C.B.S. uit het land zjjn gezet, omdat zij die „regels" niet in acht hebben genomen. CAIRO Egypte heeft gisteren een beroep op alle landen gedaan een em bargo op wapenleveranties aan Israël toe te passen „teneinde bij te dragen tot een vrede in het Midden-Oosten". Minister van Buitenlandse Zaken Riad zei in een verklaring in het on langs gekozen Egyptische parlement, dat als alle landen eenzelfde politiek zouden volgen als Frankrijk, dat een wapenembargo tegen. Israël heeft in gesteld, zulks er toe zou bijdragen de „Israëlische agressie af te slaan en de vrede te bewerkstelligen". „Het leveren van vliegtuigen aan Is raël, terwijl dit land Arabische gebie den bezet houdt, betekent dat men de agressie en de expansionistische poli tiek van de Hebreeuwse staat goed keurt en aanmoedigt, aldus de minis ter. Hij onderstreepte dat „Israël de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967, het Russische vre desplan en de Franse voorstellen inza ke viermogendhedenoverleg heeft ver worpen" en deed een beroep op de le den van de Veiligheidsraad, in het bij zonder op de permanente leden, „hun in het handvest der Verenigde Naties neergelegde verantwoordelijkheid te aanvaarden en de noodzakelijke maat regelen te treffen om de bronnen van de agressie te liquideren". Riad bracht hulde aan de „Pales tijnse verzetsorganisaties". „De rechten van het Palestijnse volk zijn wettig. Alleen het Palestijn se volk is gef-echtigd over zijn eigen toekomst te beslissen", zei hij. De minister drong vervolgens aan op krachtige samenwerking tussen de Arabische landen. „Met het oog op de enorme mogelijkheden waarover de vijand beschikt is het noodzakelijk om tegenover het zionistische gevaar alle Arabische hulpbronnen in veel grote re mate te mobiliseren", aldus de Egyptische minister. Het Israëlische leger beschikt over bewijzen, dat Libanese autoriteiten bij verscheidene in de afgelopen zes maanden tegen Israël gepleegde sabo tagedaden met saboteurs samenwerk ten. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie, generaal Dayan, in het parlement verklaard. De minister, die antwoordde op vragen, zei dat de Li banese regering voor de gevolgen is gewaarschuwd. In antwoord op andere vragen zei Dayan, dat de Egyptische luchtmacht thans tweemaal zo sterk is als ander half jaar geleden. Tot de bewuste regels behoren vol gens een artikel in het blad, dat wes terse t.v.-ploegen Tsjecho-Slowakije al leen binnen mogen komen op jou ma listen visa; dat zij van tevoren de auto riteiten op de hoogte moeten stellen van hetgeen zij van plan zijn te fil men; dat zij zullen samenwerken met de officiële Tsjechoslowaakse televi siemaatschappij en dat zij gemaakte films niet dan via de officiële kana len het land uit zullen voeren. Met het opsommen van onder meer deze vier geboden schaart Tsjecho- Slowakije zich nauwer in de rij van de Oosteuropese landen, waar al ja renlang dergelijke reglementen voor westerse t.v.- en filmploegen bestaan. Het artikel is er het bewijs van, dat de greep van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken op de pers steeds vaster wordt. Nadat het afgelopen jaar honderden wester se verslaggevers, filmers en tv-men- sen Tsjecho-Slowakije hadden over spoeld, zijn er nu nog ongeveer twin tig correspondenten uit het westen in het land werkzaam. Ze zijn geaccrediteerd bij het minis terie van Buitenlandse Zaken en staan onder voortdurende controle van de veiligheidsdiensten. Er wordt ech ter geen censuur toegepast op het werk van de verslaggevers, die vrij door het gehele land mogen reizen en kunnen interviewen wie zij maar wil len. JSo"* PÓ£ .72°,-) et 9® itfOO* t*e® drem ••"♦reeftd oraat- stu"'' grapl®: ais I® r,a d©10 rKel«i*0 Fiata9 HÜ«la8t 0n"^ud 'ntUSS Fiat124-Special 70 DIN-pk, 1438 cc f 6800,-* incl. BTW f7616,- *AHe prijzen „Af Born" Fiat 124 60 DIN-pk, 1197 CC iJMMftWkJI incl. BTW f 6720.- ÊLMÊJLJ *Alle prijzen „Af Born" VEENENDAAL Nieuweweg 188-190 Telefoon 08385-I2536 RHENEN Fred. v. d. Paltzhof 2 Tel. 08376-2000/2484 WAGENINGEN Prof. van Uvenweg I95 Tel. 08370-4204 EDE: Verlengde Maanderweg 97 Telefoon 08380-I455I 1 o BERKELEY Op het terrein van de universiteit van Californië in Ber keley is het gisteren tot hevige ge vechten gekomen tussen stakende stu denten en de politie. Tien mensen wer den gewond en achttien demonstran ten werden gearresteerd. De gevech ten begonnen toen de politie 300 sta- LONDEN Mevrouw Jocye Hall heeft geweten dat zij voor een huiselijk feestje zelf wat bier gebrouwen had. Zij nam een slokje om het eigen gebrouwen produkt te keuren en het resultaat van dat slokje bleek 80 km van haar huis, waar zij in een politiebureau als een furie te keer ging en de ruiten in elkaar timmerde. „Ik voelde, dat ik beresterk was", verklaarde zij op een fluistertoon voor. de kantonrechter, die haar zaak behan delde. De kantonrechter hoorde dit relaas: Mevrouw Hall, een 29 jaar oude moe der van twee kinderen, leende het spe ciaal recept van een vriendin om bier te brouwen voor een verjaarsfeestje in haar huis te Peacehaven op de zuidkust. Zij brouwde zo'n 20 liter, die zij 24 uur liet gisten en vervolgens overgoot in bierflesjes. 's Middags half vier, toen haar man op zijn werk was en haar dochters de school oezochten, nam mevrouw Hall dat eerste fatale slokje. Alleen maar om te proeven of het bier lekker was. Zij herinnerde zich niets van de ge beurtenissen nadien, totdat zij in de cel vn een politiebureau te Croydon bij Londen wakker werd. Het was toen 's avonds half negen en mevrouw Hall was vervolgens de bobbies stomdronken en vechtlustig geweest. Haar man John werd naar Croydon geroepen, waa hij de kantonrechter ve telde: „Mijn vrouw heeft nog nooit zo iets gedaan. Zij is in elk opzicht een goede moeder en echtgenote". Joyce verontschuldigde zich voor het ingooien van de ruiten en zei: „het was de eerste en.de laatste maal, dat ik bier gebrouwen heb". Nadat zij in vrijheid gesteld was op voorwaarde, dat zij zich de eerstko mende maanden behoorlijk zal gedra gen, ging mevrouw Hall naar huis om 19 flesjes bier in de gootsteen te laten leeglopen. „Wij vieren de verjaardag ge woon, maar ik raak geen druppel sterke drank aan", zei ze. En het recept? Mevrouw Hall haalde de schouders op ep weigerde daarover ook maar een woord te zeggen. kende studenten van de hoofdingang wilde verwijderen. De studenten wier pen flessen en stenen naar de politie, die daarop de knuppel gebruikte. Ook kwam het tot gevechten tussen groe pen stakende en werkwillige studen ten. Op de betrokken universiteit staan 28.000 studenten ingeschreven. De demonstranten probeerden inwilli ging van rasseneisen van een minder heid af te dwingen. PARIJS -r- Toen de Franse minister van Cultuur, André Malraux, gisteren in Nice uit zijn auto stapte om de eerste steen te leggen voor een Mare Chagall-m'useum, wierp de schilder Pinoncelli hem een plastic zak met ro de verf in het gezicht. De minister gooide het projectiel snel naar de af zender terug en even stonden de beide mannen, met verf besmeurd, tegen over elkaar. Pinoncelli werd ingerekend ondanks zijn verweer, dat het om een culturele daad ging. Malraux heeft in een bouwkeet zijn gezicht gereinigd en vervolgens de steenlegging verricht. Onder de gas ten die van het ongewone voorval ge tuige waren, bevonden zich de schil der Marc Chagall en de Russische am bassadeur Valerian Zorin. BANGKOK Een Cambodjaans en een Thais oorlogsschip hebben gisteren twintig minuten lang op elkaar gescho ten in de Golf van Thailand. Het gevecht ontstond, nadat de Cam- bodjaan vier vissersschepen uit Thai land in de grond had geboord en een ervan in beslag had genomen. Een zestienjarige Thaise jongen raak te ernstig gewond. BRUSSEL In Vlaanderen bestaat op het ogenblik een rage van mop pen, waarin de Hollandse zuinigheid op de korrel wordt genomen. Vooral in Antwerpen kun je nergens meer komen of je krijgt de allerlaatste te horen, zo constateert Gaston Dumez in een artikel in „Het Volk" van maandag. Zijn beschouwing opent met een ver haal van een internationale fuif, waarop elke gast iets mee moest brengen. De Fransman daagde op op met een fles goede wijn, de Brit met dito whisky, de Ier en de Belg met bier, en de Hollander met zijn broer. Een ander succesnummer is de op merking, dat Adam en Eva zeker Hollanders zijn geweest, omdat ze van dezelfde appel hebben gegeten, die bovendien nog gestolen was. Opmerkelijk is, aldus Gaston Dumez, dat de „Hollandse moppen" niet al leen meestal varianten op hetzelfde thema zijn maar ook dat ze niet zo bitsig, niet zo meedogenloos vernie tigend zijn als bepaalde verhaaltjes, waarmee Vlamingen en Walen el kaar in de taalstrijd weieens te lijf gaan. De Hollander speelt in België de rol van de Schotten in de internationale grap- jesfabriek. Volgens Dumez kan men in deze mop pen een zoeken zien van de Vlamin gen om hun „wrok van gisteren" af te reageren: wrok omdat zij zich cultureel en politiek wel eens in de steek gelaten voelden (en voelen) door een familielid, waarop zij toch voor de toekomst willen blijven re kenen. AMSTERDAM Op korte termijn is een nieuwe staatslening te verwach ten. Deze verwachting is gebaseerd op het ontbreken van enige verklaring van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten na het bekend worden van het fan tastische resultaat op de jongste obliga tielening van deze instelling. Veelal gaat de sterke overtekening van een lening van de BNG gepaard met de aankondiging dat een nieuwe lening is te verwachten. Het uitblijven van die aankondiging, dat een nieuwe lening is te verwachten. Het uitblijven van die aankondiging duidt erop, dat een ander op de markt voorrang krijgt. Die ander kan alleen de Staat zijn. BREDA Bij een ontploffing in een schakelhuis van de PNEM in Breda- Noord, zijn dinsdagmiddag twee mon teurs gewond geraakt: de 35-jarige A. van G. uit' Breda, en de 47-jarige A. H. uit Alphen. De mannen waren be zig met revisiewerkzaamheden in een sectie van het schakelhuis. Vermoede lijk heeft een van hen kortsluiting ver oorzaakt. Als gevolg van de kortsluiting viel de stroom in een deel van Breda en in een aantal omliggende dorpen uit. De Nederlandse Spoorwegen moesten de hulp inroepen van de politie om de bewaking van spoorwegovergangen op zich te nemen.

De Vallei | 1969 | | pagina 15