Veenendaals dagblad Autorijden en drank 10-15 pet duurder KAMER SPRAK UITVOERIG OVER ASPECTEN VAN REGIONALE INDUSTRIE Buiten Chinees vraagt asiel in Y.S. Koninklijk paar genoot in Wildpark GRENS OPEN! Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei STAKINGSGOLF TREFT ITALIË beurré Meer wind PER 1 JULI OP BENZINEOLIEBIER EN ALCOHOL HOGERE ACCIJNZEN Liao onder speciale bewaking JAM IN Rovers gristen 27.500 gulden uit kas van postkantoor Sneltrein botst op brug tegen drijvende bok Pleidooi voor open vliegveld in Biafra Borman ontmoet kleinzoon van Jules Verne Kind getroffen door brandende petroleum OMBUIGEN Zacht II JAMMER RANDGEBIEDEN Jonge motorrijder stierf na botsing Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. 1 Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 - 43e JAARGANG no. 30 DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de rege ring de beperking van de investeringsaftrek voor de bouw van fabrieken, maga zijnen en dergelijke in gebieden met werkloosheid intrekt. Minister Witteveen (Financiën) heeft vorige maand deze aftrek voor het gehele land moeilijker ge maakt om onze economie in de hand te kunnen houden. Namens alle regeringspartijen diende mr. R. J. J. Nelissen (KVP) gistermid dag tijdens de debatten over de nota aangaande de regionale industrialisatie een motie in, waarin werd gevraagd de stimulerings- en herstructue- ringsgebieden uit te zonderen. Ook de oppositie had oren naar deze motie. De nota van de minister De Block (Economische Zaken) en Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid) kreeg overigens van de regeringspartijen wel waardering. Dit sloot niet uit, dat er ook kritiek was. Mr. Nelissen en de liberaal drs. Th. J. Joekes zeiden dat het uitgestippelde beleid zo snel mogelijk zal moeten wor den omgebogen als de studies, die nu worden gemaakt, de noodzaak hiertoe zouden aantonen. In dat geval kan niet worden voortgegaan op het pad dat in de nota tot 1972 wordt uitgezet. De heer H. Kikkert (CHU) vond het in dit verband jammer dat door de vele aangekondigde studies zaken onder wa ter blijven, die pas later boven kunnen komen. Fikse kritiek op de nota kwam van dt socialist dr. ir. A. P. Oele. Hij noemde deze een stuk met te weinig handen en voeten. Ze geeft geen goede aanpak van de structurele problemen in ons land. Als puntje bij paaltje komt, is voor een belangrijk bedrijf eigenlijk heel Nederland een stimuleringsgebied, zo meende hij. De heer Oele pleitte voor een ontwik kelingsmaatschappij voor regionale in dustrialisatie (O.R.I.). Die zou industrie ën moeten aan trekken in het Noorden. Oosten en Zuiden van het land. Bovendien zou ze moeten bemiddelen bij het geven van premies en andere tegemoetkomingen. Ze zou ook kurlnen deelnemen aan de financiering van nieuwe bedrijven. Vertegenwoordigers van het Rijk en uit de streek zouden toezicht op de directie moeten uit oefenen. Drs. B. Goudzwaard (AR) zei later op de middag dat hij niet afkerig was van \l valt het moeilijk, precies de scheidingslijn te trekken, toch mag worden gezegd, dat de m e- r e l als onze eerste voorjaarszan ger geldt. In ieder geval treedt hij het meest naar voren en omdat die merels overal zitten, zal hun nobele voordracht slechts weinigen ont gaan. Vooral de stedeling geniet van de aan melodie rijke strofen. Hij moge verstoken blijven van de schetterende uitbarsting van de winterkoning-fanfare of het naakt- dunne liedje, dat de boomkruiper aflevert, de zwarte lijster vergoedt veel. De merel immers zit zowel op de schoorsteen en op de dakgoot van de stad, als op de hooiberg der boerenhoeve of op de top van de spar bij het buitenhuis, dus nergens zeldzaam en haast altoos op een hoge post. De hals iets ingetrokken, de snavel schuin omhoog en de vleugels wat hangend, zit de vogel onbeweeglijk, scherp afstekend te gen de avondlucht. Tremolerend en telkens een pauze inlassend, wisse lend van motieven, als in zichzelf verzonken, parelt het lied voort, tot de hemel zó ver verduisterd is, dat het figuurtje nauwelijks meer te zien valt. Voor de zang in de och tend schijnt hem de stemming niet aanwezig, doch met het voortschrij den van 't seizoen verneemt ge het merelconcert vrijwel de hele dag. Is dit 's avonds gestaakt, dan komt de roerige bosuil op de proppen. Hij huist in het oude bos. vlakbij ons huis en is er zo mogelijk nog vroeger in het jaar bij dan de merel, ja soms verneemt men deze dikkop al op lauwe dagen in decem ber. Er zijn weinig geluiden van de natuur, welke ik met zoveel inge nomenheid beluister, als het mol lige, welke, huilende ,,hoe hoe hoeoeoeoe"dat door het donkere bos rolt en niet zelden door een soortgenoot wordt beantwoord. Zulk een uilen-duet brengi mij de lente even nader als het eerste sneeuwklokje of het satijn der wil- gekatjes. 5-2-1969, A. B. Wigman. een boven- of intergemeentelijk orgaan of van afzonderlijke werkmaatschap pijen om industrieën aan te werven. Drs. Joekes voelde er vooralsnog niet veel voor. „Ik ben er zeer huiverig voor. Er kan een staat in de staat ont staan". Verscheidene Kamerleden vonden het jammer, dat in de nota weinig aandacht wordt gegeven aan de ruimtelijke orde ning. Mr. Nelissen zei het zo: „Als er te veel wordt gelet op alleen de bestrij ding van de structurele werkloosheid wordt er in feite "te weinig aan de spreiding van dé industrieën gedaan. Ook het Westen is er mee gebaat wan neer er een goede spreiding komt van wonen en werken over het hele land". Het plan van de regering om de min der belangrijke kernen voorlopig te lar ten voortbestaan, kreeg gisteren ook veel aandacht in de Kamer. Mr. Nelis sen vond dat ze maar moeten worden gehandhaafd zolang er geen verande ring komt in het regionale industralisa- tiebeleid. Drs. Joekes wilde dat de regering met elk van deze gemeenten zal praten over het moment, waarop ze geen kern meer zullen zijn en dus geen tegemoet koming bij de vestiging voor nieuwe be drijven zullen krijgen. De heer Goud zwaard vond dat tijdig moet worden ge zegd wanneer deze secundaire kernen zullen worden opgeheven. Dit moet niet gebeuren voordat ze voldoende indus trieterreinen, wegen, kanalen en an dere voorzieningen hebben.. Ce Kamerleden hebben gisteren veel wensen op tafel gelegd voor maatrege len in het Noorden, Oosten en Zuiden van het land. Voor het Noorden werd vooral om goedkopere energie ge vraagd. „Nu het met onze economie be ter gaat, kan dit gebied eindelijk over de drempel worden geholpen", meende drs. Goudzwaard. Mr. Nelissen en ir. Oele waren het erover eens dat Twente geen herstruc tureringsgebied moet worden, maar dat het wel recht heeft op hulp. Van vele kanten werd aangedrongen op een spoe dige aanleg van de E 8. Bijna alle spre kers vonden dat de situatie in Z.-Lim- burg uitzonderlijk slecht is. Mr. Nelis sen zei dat dit gebied met de grootste voorrang moet worden geholpen. De ministers De Block en Roolvink antwoorden vandaag. M. EINDHOVEN Twee gemaskerde mannen hebben gisteravond om tien voor half zeven een gewapende over val gepleegd op het hulppostkantoor in de Tongelresestraat in Eindhoven. Zij gristen 27.500 gulden uit de open staande kas en verdwenen op een ro de bromfiets. Zij hadden het geld, pa pieren biljetten van honderd, 25, 10 en 5 guiden, in een cape gerold, die een van hen omhad. De overvallers zijn nog voortvluchtig. Het postkantoor was op het moment van de overval gesloten. De mannen hebben zich vermoedelijk in een gang kast laten insluiten. De kantoorhoudster, mevrouw H. Spierings-Kok (49), maakte juist met haar man, de heer G. Spierings (59), de kas op, toen de overvallers met een zwart masker op in de deurope ning verschenen. Zij riepen het echt paar toe, overal af te blijven. Toen de heer Spierings probeerde in hun richting te komen, schoot een van hen met een geweer, dat hij half onder zijn cape verborgen hield. De kogel verbrijzelde een ruit van het lo ket, waarachter de kas stond. Het echtpaar vluchtte door de ach terdeur naar de buren. De buurman belde de politie, die eerder was gealar meerd met de mededeling, dat er in de Tongelresestraat een ongeluk was gebeurd. DEN HAAG "De wegenbelasting gaat op 1 juli met tien tot vijftien procent omhoog. Ook de accijnzen op benzine, olie, bier en alcohol worden met dit percentage opgetrokken. Het juiste percentage komt te staan in de Wetsontwerpen tot verhoging van de wegenbelasting en de accijnzen. Minis ter Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus (beiden financiën) zullen ze binnenkort bij de Tweede Kamer indie nen. De verhogingen moeten de schatkist een bedrag opbrengen van 160 miljoen gulden. Daarvan is negentig miljoen bestemd voor de extra uitgaven yoor versterking van de Navo. Minister Witteveen heeft bovendien zeventig miljoen gulden nodig omdat de Eerste Kamer het wetsontwerp van minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) verwierp, waarin mensen met hogere inkomens die in een goedkope woningwet- of premiewoning zitten, een extra bijdra ge zouden moeten betalen. Het plan om wegenbelasting en ac cijnzen te verhogen dateert al van de vorige zomer. Voor de miljoenennota uitkwam ging in politieke kringen het gerucht, dat deze indirecte belastingen op 1 januari van dit jaar met 25 pro cent de hoogte in zouden gaan. In de miljoenennota werd echter alleen ge zegd, dat accijnzen en wegenbelasting op Nieuwjaar 1970 zouden worden „bij gesteld". Zij zijn enige tijd niet verhoogd ter wijl de gulden steeds minder waard werd. De datum van ingang werd tot 1 juli vervroegd toen het kabinet met de extra uitgave ovor versterking van de Navo kwam te zitten. Vorige maand deelde minister Wit- tevéen mee. dat er nog een extra schepje op zou worden gedaan om de zeventig miljoen te dekken, die de schatkist zou missen door de neder laag van minister Schut "in de Eerste Kamer. UTRECHT De D-trein van Am sterdam naar Scandinavië is vanmor gen om acht uur bij Weesp in botsing gekomen met een drijvende bok. De drijvende bok van een particu lier aannemer lag in de Vecht en werd gebruikt bij de vernieuwing van de beschoeiing. Men heeft zich kenne lijk niet gerealiseerd, dat men daarbij te dicht in de buurt van de spoorbaan kwam. Bij dit wel zeer „uitzonderlijke" on geluk werd de deur van de locomotief uit zijn voegen gelicht. Ook de drijven de bok werd beschadigd. De Scandina- vië-express reed na een oponthoud van tien minuten door naar' Amersfoort, waar er een andere locomotief voor werd gezet. AWUIUUUWXHUWWW VV7ASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat de overgelopen Chinese zaakgelastig de in Den Haag, Liao Ho-sjoe, dinsdag in de Verenigde Staten is aangekomen. Zijn verzoek om politiek asiel in dat land is in behandeling genomen. Onder wijl wordt Liao (46) in „beschermende bewaring" gehouden op een geheime plaats. De legatie van de Volksrepubliek China in Den Haag gaf ons gister avond het volgende commentaar op het verzoek van Liao om poi&jek asiel in de Verenigde Staten: „Dit is een groot anti-Chinees inci dent, dat langdurig is voorbereid in geheime samenwerking met het Ame rikaanse imperialisme. Met degenen die zich tegen China keren, zal het niet goed aflopen". De Chinese legatie had de affaire- Liao een week geleden al een langdu rig voorbereid anti-Chinees incident ge noemd. De beschuldiging van samen- werkng met het Amerikaanse impe rialisme en het dreigement aan het adres van de tegenstanders Van China, waren niet eerder geuit. De woordvoerder voegde eraan toe, dat het karakter van het incident niet was veranderd, maar nu wel duide lijk aan het daglicht was gekomen. Het ministerie van Justitie in Den Haag had gisteren in de loop van de middag bekendgemaakt, dat Liao Ne derland had verlaten en had verklaard naar de VS te willen gaan. Een derge lijke mededeling heeft minister Polak (justitie) gisteren ook aan de Tweede Kamer gestuurd. Twee gemaskerde en met pistolen gewapende mannen zijn 1 gister ochtend de boekhouding van een groot restaurant in Parijs binnengedrongen en er vandoor gegaan met ongeveer 73.000 gulden. DEN HAAG Mevrouw W. Brat- tinga-Kooy („ik ben particulier") heeft gisteren de vaste commissie voor Bui tenlandse Zaken uit de Tweede Kamer een hulpplan voor Biafra voorgelegd. Zij pleitte voor het aanleggen van een open vliegveld binnen het ramp gebied, dat alleen voor humanitaire acties mag worden gebruikt, en niet voor militaire operaties. Een erkende internationale organisatie zou de ver antwoordelijkheid voor het vliegveld moeten hebben. Volgens mevrouw Brattinga, die ook meedeed aan de voorbereidingen voor het kerstschip voor Biafra, kan het vliegveld het best naar Russisch of Amerikaans systeem worden aange legd. Het moet berekend zijn op een aanvoer van tweeduizend ton voedsel per dag. Dat komt neer op honderd landingen per dag. Intussen werd op het Binnenhof ge demonstreerd tegen de oorlog in Bi afra. „Elke dag sterven daar zeven duizend mensen. Er is voedsel zat. Geef het die mensen toch", werd er geroepen. ADVERTENTIE morgen A 0* 300 gram van 72 voor O! niet te geloven voor die prijs! Koningin Juliana is vanmorgen tegen acht uur uit Addis-Abeba vertrokken na een staats- en particulier bezoek van bijna twee weken aan Ethiopië gebracht te hebben. De Koningin werd uitgeleide gedaan door keizer Haïle Selassie. Prins Bernhard nam eveneens af scheid van zijn vrouw en vertrok enkele minuten later per vliegtuig naar Cairo, waar hij de nacht zal door brengen. Op een van de laatste dagen van hun verblijf hebben Koningin en Prins erg genoten van hun bezoek aan het wildpark Awash. De Nederlandse cineasten en fotografen,, die het konink lijk bezoek aan Ethiopië volgden, zien we hier aan hst werk tijdens de rondgang van Koningin en Prins door het nationalé park. c mm. De Italiaanse vakbonden heb ben voor vandaag twintig mil joen arbeiders opgeroepen het werk gedurende 24 uur neer te leg gen uit protest tegen het beleid van de regering van de christen-demo craat Mariano Rumor. De stakers eisen betere pensioenregelingen. Maandagavond waren de onderhan delingen hierover met een rege ringsdelegatie vastgelopen. Ook, de Italiaanse journalisten en telexisten van de persbureaus gin gen in staking. Bankbedienden, bus- en trambestuurders, telefonis ten, vuilnisophalers en het perso neel van luchtvaartmaatschappijen hebben het werk vandaag voor enige uren neergelegd. Op de foto: werknemers in de citruscultuur blokkeren bij het plaatsje Fondi (tussen Rome en Napels) de spoor weg om hun eisen kracht bij te zet ten. Zij vragen regeringsmaatrege len ter verbetering van de land bouwsituatie in Italië. Op de ach tergrond een trein, die door de sta kers werd tegengehouden. Van onze correspondent. PARIJS Frank Borman, de leider van de Amerikaanse vlucht naar de maan in de Apollo-8 is vanmorgen in Parijs aangekomen, waar hij de klein zoon zal ontmoeten van Jules Verne. Precies 103 jaar geleden schreef Jules Verne zijn even beroemde als profeti sche roman over de reis naar de maan. Jean-Jules Verne, die in Toulon woont en die vergezeld zal zijn van zijn vrouw en zoontje Jules, zal van Borman een cadeautje krijgen. Deze ontmoeting wordt een van de hoogte punten van het tweedaagse bezoek van de Amerikaanse astronaut aan Parijs. Donderdag wordt hij met zijn vrouw en twee kinderen ontvangen door pre sident De Gaulle. Dezelfde dag zal hij met de Franse minister van Weten schappelijk Onderzoek, Robert Gallay, lunchen en met hem een bezoek bren gen aan het Franse ruimtevaartcen trum te Brétigny-sur-Orge. Gisteren verbleef Borman in Enge land, waar hij door premier Wilson en de Britse Koninklijke familie werd ont vangen. AMERSFOORT De zesjarige Ma- tin R. P. Velthuizen uit Leusbroek ligt sinds maandagmiddag in het Amers- foortse ziekenhuis „De Lichtenberg" met zeer ernstige tweede- en derde graads brandwonden, die hij opliep bij een gevaarlijk spelletje met vuur. Zijn toestand is kritiek. Hij stond 's middags om vier uur met een paar andere schoolkinderen te kijken naar het verbranden van oud materiaal in een in aanbouw zijnde woonwijk in Leusbroek. Een paar kin deren gooiden ter verhoging van de „feestvreugde", een gedeeltelijk met petroleum gevulde jerrycan in de vlammen. De jerrycan ontplofte en Martin Veldhuizen werd getroffen door een straal brandende petroleum. RHENEN Op de Maatweg in Rhe- nen is maandagavond de 20-jarige H. van Egdom met zijn motor uit de bocht gevlogen en frontaal tegen een bestelauto gebotst. De jongen, die in Wageningen woonde, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in zijn woon plaats overgebracht, waar hij epkele uren later overleed. BOXMEER Dinsdagavond heeft zich op de Beugenseweg in de buurt van Boxmeer een autobotsing voorge daan, waarbij de 59-jarige J. L. Vee- kens uit Beugen het leven liet. WAALWIJK Dinsdagmiddag is op een kruispunt in Waalwijk de 55-jari- ge mevrouw Mens- Stolk uit Rotter dam bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De door haar man be stuurde bestelwagen, waarin zij mee reed, werd door een vrachtwagen aan gereden. De heer Mens werd ernstig gewond. Er is een oud verhaal van een Joods jongetje dat zijn moeder vraagt: „ïs het waar wat grootvader vertelde, dat er boven bij God een beker staat, een wonderbeker en dat bij ieder ver driet, dat wij hebben, uit de ogen van God een traan valt in die wonderbe ker en dat, als de tranenbeker vol is, vol tot aan de rand, dat dan eindelijk de Messias zal komen? Is dat waar?" „Ja m'n kind. dat is waar". De jongen denkt en vraagt opnieuw „Maar hoe komt het dan moeder, dat die beker nog steeds niet vol Is, boordevol met tranen? Zijn de tranen van al die eeuwen dan opgedroogd? Of is er misschien een heel klein gaatje in de beker, waardoor de tra nen weer wegdruppelen?" De wonderbeker is nog steeds niet vol. In de Arabische landen voltrekt zich een nieuw drama voor de Joodse ge meenschap. Gevestigde burgers daar worden geplaagd en vernederd, zij moeten wreedheden ondergaan en er hebben zich al terechtstellingen voor gedaan. De pogroms in de Arabische landen roepen herinneringen op aan de jaren vóór de tweede wereldoorlog, toen jaar na jaar het net om de Joden in Duitsland en later in Europa werd dichtgetrokken. Wij weten wat het einde was. Men kan zeggen dat niemand het in die tijd heeft zien aankomen. Misschien een enkeling, zoals de Joodse journa list Marc Levie, die vanaf 1930 in zijn „Brieven uit Berlin" ons in Neder land waarschuwde tegen de gevolgen van het opkomend nationaal-sociaiis- me en tegen een mogelijke infectie tot over de grenzen. Maar Mare Le- vie's brieven hebben nooit een voor pagina gehaald. Hij schreef hoe het de Joden in Duitsland verging, hoe ze vernederd werden en vermoord in het, in 1933 reeds bestaande concen tratiekamp Dachau. Hij waarschuw de: „Hitier regeert niet alleen in Berlijn, maar ook in Gronau, in Em merik en Weener, op honderd passen van de Nederlandse grens. Hij ligt voor de deur. Laat hem er niet in!" Wij geloofden Levie niet of wilden hem niet geloven. Wij hebben ons mis schien wel gesust met dat ongeloof toen de Joodse vluchtelingen voor onze grenzen stonden en smeekten te mogen binnenkomen. Maar de Ne derlandse regering stond op het standpunt, dat alleen vluchtelingen met voldoende kapitaal konden wor den toegelaten. Van harte ging 't niet. De regering vreesde namelijk dat, met het toelaten van Joden in ons land, de Duitsers wel eens voor het hoofd gestoten zouden kunnen worden. Na de Kristallnacht, toen de po groms losbarstten, werd onze grens hermetisch gesloten. „Alleen in ge val van werkelijk levensgevaar of, wanneer het Nederlands belang toe lating van Joodse vluchtelingen be paald wenselijk doet zijn", aldus een officiële verklaring, kon er misschien iets gedaan worden. Het was in die dagen dat een Joodse landgenoot, die tegen het regime in Duitsland waar schuwde, in Nederland werd veroor deeld wegens in het openbaar bij geschrifte beledigen van het hoofd van de bevriende staat Duitsland...." In het algemeen is het niet juist met de kennis van historische feiten uit die jaren, nu alle handelingen van de toén levende generatie te veroorde len. Wij beoordelen de situatie van thans en die moet ons dwingen iets te ondernemen. Toen in 1931 in Berlijn de synagoges brandden, schreef Mare Levie: „Sa ra, pak je koffers!" Er worden van daag wéér, zoals al tweeduizend jaar lang, door Joden koffers gepakt. De wonderbeker is nog niet vol. Neder land zou wel eens in de wereld voor aan mogen lopen met een actie tot evacuatie van de Joden in Egypte, Irak en Syrië. Onze regering zou wel eens het initiatief mogen nemen voor een nieuwe Exodus en de grenzen eens wijd open moeten zetten voor deze verdrukten. Oók, als dat moge lijk een bevriend Arabisch staats hoofd voor het hoofd zou kunnen sto ten. Het zijn misschien de laatsten voor wie wij da?t kunnen doen. Voor de ande ren, die hun zwerftocht van twintig eeuwen hebben beëindigd in Israël, behoeven wij ons geen zorgen te ma ken. In een beloofd land hebben zij hun eigen staat gebouwd jong en sterk in de diepe overtuiging van de gerechtvaardigdheid van hun be staan. O De Europese Commissie heeft aan de ministerraad van de EEG een ont- werp-richtlijn gezonden ter verwezen lijking van volledige vestigingsvrijheid voor boeren in de EEG-landen. Na vaststelling van de richtlijn door de ministerraad zullen de boeren die onderdanen van een van de zes landen zijn zich vrij in elk EEG-land kunnen vestigen. een hogedrukgebied, waar- van de kern zich nabij Zuid- west-Engeland bevindt, stroomde zachte en vochtige lucht naar onze omgeving. Vanochtend drong deze lucht met veel bewolking en wat regen en mist vanuit het noord westen ons land binnen. Dit werd voorafgegaan door een rug van hogeluchtdruk, waarin op klaringen voorkwamen, tijdens welke in de nacht de temperatuur plaatselijk in het binnenland tot 3 graden daalde. Intussen is bij IJsland een nieuwe diepe depressie tot ontwikkeling gekomen, die haar invloed het ko mende etmaal naar het Noordzee gebied zal uitbreiden. Het front van de depressie, dat zich nu ten wes ten van de Britse eilanden bevindt, kan donderdag later op de dag met enige regen ons land bereiken. Op de nadering ervan zal de zuidwes- telijke wind toenemen. Morgen: Zon op: 08.12 onder: 17.37 I Maan op: 22.28 onder: 09.37

De Vallei | 1969 | | pagina 1