Stakingsgolf in Suriname om verbroken beloften Grieven tegen J. A. Pengel Venhatk koek De situatie vandaag Dr. Drees acht zijn beleid t.a.v. Indië verantwoord Rechtbank besteedt twee weken aan moordenaar en zijn kwade genius Koninklijk paar wellicht in 1970 naar Indonesië VRIJWEL GEEN ONDERWIJS MEER Premier: „Geen geld voor betere salarissen" Vakmanschap is meesterschap Boeiend gesprek in „Denkbeeld" Fel verzet tegen prijsstop in horecabedrijven Suharto komt in juni hier VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS BEJAARDE WIL RIJBEWIJS NIET AFGEVEN Weer lange reeks toezeggingen duurtetoeslag Bierkenners vragen geef ze morgen eens wat anders mee mals en kruidig NIET HERZIEN SPELLETJE BEVOORRECHTEN NIET TOEGEVEN GEFRUSTREERD OPEN CONFLICT ANDERE SECTOREN ONREDELIJK „Oude Nolen Hans van Z. volgende week voor SAMENHANG RAPPORTEN GETUIGEN ZUIVERE MOTIEVEN Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. 45.- PHILIPS BEKRONING Witte Kruis spaart bovendien de maag! HOFFELIJKHEID WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 Tegen premier J. A. Pengel hebben de stakers in Suriname uiteenlopende bezwaren. Naast het premierschap beheert hij een aan tal ministeries, o.a. financiën, zo dat hij enkele malen het ministers salaris beurt. Hij heeft onlangs 83.600 Surinaamse guldens (bijna 160.000 gulden) in ontvangst ge nomen van de Surinaamse rege ring omdat hij al vijf jaar de Su rinaamse financiën beheert. Premier Pengel heeft de onder wijzers in Suriname gezegd onmo gelijk hun eisen van een aanzien lijke salarisverhoging te kunnen in willigen met het oog op de krappe financiële positie van het land. Zijn tegenstanders wijzen dan op de vele buitenlandse reizen van pre mier Pengel en leden van zijn rege ring, altijd met een groot gevolg, waarbij er, aldus die tegenstan ders, met geld wordt gesmeten. ADVERTENTIE Paus Paulus heeft Giovanni kardi naal Urbani, patriarch van Venetië, be noemd tot hoofd van de Italiaanse bis schoppenconferentie voor de komende 9 jaar. De kardinaal wordt beschouwd als een uitgesproken conservatief in de Italiaanse hiërarchie. ADVERTENTIE bijvoorbeeld een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter PARAMARIBO In Suriname wordt vrijwel geen onderwijs meer gegeven. Bijna vierduizend onderwijzers zijn sinds zondag in staking, nadat de regering niet bereid bleek hun salariseisen in te willigen. Sinds 20 januari staken ongeveer veertig leraren bij het middelbaar, kweek school- en voorbereidend hoger onderwijs, omdat de minister van Onderwijs en Volksontwikkeling op 8 januari tijdens onderhandelingen over een reglement waarin de rechten en plichten moeten worden vastgelegd, een bestuurslid van hun vakbond, ir. S. David, met ingang van 6 januari heeft geschorst als leraar wis- en natuurkunde. De leraren eisen dat hun rechten worden vastgelegd en dat hun bestuurs lid als leraar wordt gehandhaafd. Zij willen ook dat een ander bestuurslid alsnog wordt benoemd tot onderdirec teur van de kweekschool, een functie die hij al geruime tijd waarneemt en dat een tekenleraar op wiens dien sten geen prijs meer wordt gesteld alsnog wordt gehandhaafd. Tenslotte eisen de leraren dat de strafmaatre gelen tegen stakende leraren en sym- pathiebetuigende leerlingen ongedaan worden gemaakt. De regering had namelijk de leerlin gen, die uit solidariteit met hun onthe ven leraar de lessen niet wilden volgen en betoogden, afgeschreven en de sta kende leraren geschorst. De staking van de overige onderwij zers heeft een langere voorgeschiede nis. In 1958 raakten hun salarissen ach ter bij die van andere vergelijkbare groepen ambtenaren. Na een jarenlan ge correspondentie met de minister van Onderwijs en nadat vele verzoekschrif ten waren ingediend, waarop geen reac tie volgde, besloten de onderwijzers in januari 1966 te staken. Na één dag bleek de regering potseling bereid naar hun wensen te luisteren en op enkele punten toe te geven. Om de achterstand in waardering al thans gedeeltelijk in te lopen, werd aan alle onderwijzers een overbruggings toelage toegekend, met daarnast de toezegging van een algehele salarisher ziening voor ale ambtenaren (ook on derwijzers) in drie fasen: in 1966, 1967 en 1968. Van deze salarisherziening is echter nog niets terecht gekomen; evenmin werden andere aan de onderwijzers ge dane toezeggingen gehonoreerd. Wel werd aan alle overige ambtenaren in de loop van 1966 een overbruggingstoe lage toegekend, waardoor de verhoudin gen weer even scheef kwamen te lig gen als voorheen. De Surinaamse onderwijzers wacht ten geduldig, tot oktober 1968. Zij richt ten toen een brief aan de minister van Onderwijs en Volksontwikkeling met 't verzoek nu eindelijk eens de toezeggin gen van 1966 te honoreren. In december verwees de minister de vertegenwoordigers van de onderwij zersbonden naar de commissie voor 't georganiseerd overleg, een orgaan dat toen nog niet bestond. De eisen van de onderwijzersbonden komen neer op een verhoging van het salaris met twintig tot veertig procent. Worden deze eisen ingewilligd, dan zul len bijvoorbeeld bezitters van de onder wijzersakte per maand 270 a 565 Suri naamse guldens (518 a 1074 gulden) gaan verdienen. Het aanvangssalaris van hoofdaktebezitters wordt 385, dat van mulokrachten 535 Surinaamse guldens per maand (739 en 1027 gulden). Het talmen van de regering was voor de onderwijzers aanleiding tijdens een vergadering op 10 januari een ultima tum te stellen: Voor 2 februari moes ten de eisen worden ingewilligd, zo niet dan zou men in staking gaan. Het is tot een staking gekomen. Tussen 13 januari en 1 februari wees de regering eerst alle eisen categorisch af, maar opende later toch de onderhan delingen met de vertegenwoordigers van de bonden. Na een week onderhan delen kwamen deze vertegenwoordi gers echter to«t de ontdekking dat er met hen werd gespeeld. Minister-president Pengel verwees hen naar de commissie voor het geor ganiseerd overleg (op 7 januari inge steld), omdat rijn bevoegdheden be perkt waren. De commissie verwees terug naar de minister. De minister verwees weer naar de commissie en vervolgens belandden de onderwijzers bij de salarisherzienings commissie, die sinds 1966 de laatste hand legt aan een nieuwe salarisrege ling. Van de salarisherrieningscommis- sie werd tenslotte vernomen dat de ei sen onmogelijk kunnen worden ingewil ligd om budgettaire en financiële rede nen. De Surinaamse onderwijzers geloven dit laatste niet, omdat de ministers nog onlangs hun representatiegelden ver dubbelden en bovendien 83.60C Suri naamse guldens schonken aan minister president Pengel, voor alle kopzorgen, die hij heeft omdat hij sinds 1963 ook als minister van Financiën optreedt. De onderwijzers wijzen verder op uit spraken van premier Pengel over de zeer gunstige financiële toestand, op de grote buitenlandse reizen met groot ge zelschap en op het toekennen van grati ficaties aan allerlei gunstelingen van de regering. Er is wel geld, zeggen de onderwij zers, maar dat wordt verdeeld onder een kleine groep bevoorrechten, en daarom nemen wij geen genoegen met nogmaals een belofte van een nieuwe driefasensalarisherziening. Wij staken. En als de regering ons wil uithongeren, dan sullen wij desnoods gras «ten, maar \yij gaan de schoolpoorten niet binnen, voordat onze eisen zijn ingewil ligd. De staking is overigens niet beperkt gebleven tot de leraren en onderwijzers alleen. Vooral de maatregelen die de regering heeft genomen tegen de sta kende leraren, hebben de overige vak bonden in beweging gebracht. Zij zien hierin een ontkenning van vakbonds- recht door de Surinaamse overheid, in het bijzonder door minister-president Pengel, die zelf voorzitter is van de overkoepelende Surinaamse werkne- mersmoederbond. Er rijn dan ook tal van sympathiestakingen in andere sec toren. Minister-president Pengel schijnt voorlopig nie* aan toegeven te denken en gelooft blijkbaar dat hij het langer zal kunnen volhouden dan de stakende leraren en onderwijzers. Overigens is er geen reden tot paniek. De middelbare scholieren rijn na drie dagen van luidruchtig protest niet meer op straat verschenen en de politie heeft het verder vrij rustig gehad. De politie mannen moesten wel overuren maken in verband met de vele vergaderingen die de laatste dagen door vakbonden werden belegd. Dat er wordt gestaakt en dat door vele vakbonden adhesiebetuigingen ge zonden werden, is overigens niet alleen het gevolg van schending van vak bondsrechten. Het is meer een manifes tatie van een algemeen gevoel van on behagen over de methoden van de re gering Pengel in de afgelopen jaren, waartegen men voorlopig op deze vreedzame wijze wenst te protesteren. Zoals de president van de federatie van onderwijzersbonden het formu leerde: „Wij raken steeds meer gefrustreerd in ons werk, omdat wij in de school aan de kinderen waarden moeten bij brengen, die steeds minder opgeld doen in onze samenleving. Er schijnt een steeds groter wordende gaping te ont staan tussen wat wij de kinderen moe ten bijbrengen en hetgeen van hen in de samenleving wordt verwacht. Wij hebben o.a. tot taak de kinderen sober heid, eerlijkheid, offervaardigheid en mannelijkheid bij te brengen, terwijl onze samenleving steeds meer waarde gaat hechten aan verkwisting, oneer lijkheid, egoïsme en lafheid". PARAMARIBO Ruim 95 procent van de bij de federatie van hogere en middelbare ambtenaren aangesloten ambtenaren, verbonden aan nagenoeg alle Surinaamse ministeries hadden gisteren het werk neergelegd. In de districten buiten Paramaribo waren alle scholen gesloten. In het dis trict Nickerie werkten slechts zeven tien van de driehonderd leerkrachten. De leraren van de particuliere vrije h.b.s. gaan vandaag in staking. Zij zullen de leerlingen van de examen klas echter extra lessen geven. Ook de stakende leraren van de algemene mid delbare school en het lyceum blijven les geven aan hun examenklassen. De leerlingenafdeling van de ver eniging van loodsen schaarde zich in tussen ook de bij de stakers. De handels kantoren in Suriname waren gesloten. In Paramaribo deden zich slechts en kele ongeregeldheden voor. Een ruit van een muloschool waar in een exa menklas les werd gegeven, werd inge gooid. Op een spoedvergadering van de Al gemene Bond van Overheidspersoneel te Paramaribo is gisteravond besloten tot het uitroepen van een algemene staking van 24 uur en wel vandaag. Het bestuur is voorts gemachtigd medewer king te verlenen aan een eventuele al gemene staking in geheel Suriname. AMSTERDAM Voor de televisie heeft dr. W. Drees gisteravond verklaard, dat hij niet van mening is, dat hij als minister-president had moeten weggaan tijdens de crisis rondom het toenmalige Nederlands-Indië. „Als ik toen als minister-president was weggegaan", zei dr. Drees, „dan was er een kabinet gekomen, dat de strijd tot het uiterste had voortgezet. Dat is op zichzelf geen argument om een kabinet te blijven leiden, maar ik had tevens de zekerheid, dat de motieven, die mij deden blijven, voor mij te verantwoorden waren Verwonderd vroeg de heer Drees zich af hoe dr. Schermerhorn wèl weg had moeten lopen, zoals hij heeft gezegd. By de eerste politiële actie wilde Schermerhorn verder gaan dan de an deren en bij de tweede was hij niet betrokken, aldus dr. Drees. Uiterlijk onbewogen, betrad dr. W. Drees gisteravond om half negen de televisiestudio Bellevue in Amsterdam. Onder leiding van (Haagse Post-hoofd- redacteur) W. L. Brugsma werd hij in het programma „Denkbeeld" drie kwar tier in een directe uitzending door drie journalisten ondervraagd over de achtergronden van het regeringsbeleid ten aanzien van Indonesië, nu twintig jaar geleden. Het televisiedebat had niet het ka rakter van een kruisverhoor. De vra gen werden hoffelijk gesteld en dr. Drees kreeg doorlopend voldoende ge legenheid om zijn mening te geven. Het gesprek begon met een bespre king van de actie, die Westerling op Zuid-Celebes hield in 1946/1947. Dr. Drees vertelde dat hij zich tegen deze vorm van actie in het kabinet had ver zet, maar dat een vervolging door de krijgsraad moeilijk werd, omdat de le gerleiding in Indonesië deze vorm had getolereerd. Op een vraag van P. van 't Veer, zei dr. Drees, dat het een beetje po- litiek onredelijk is, dat nu juist de po litici aansprakelijk worden gesteld, die zich twintig jaar geleden juist zeer te gemoetkomend jegens Indonesië hebben opgesteld. Op een vraag van de zoon van gene raal Spoor, drs. A. Spoor, thans mede- Dr. W. Drees in gesprek met de journalisten Paul van 't Veer, Leo Brugsma, drs. A. Spoor en Joop van Os. In het NTS-programma Denk beeld werd gisteravond een gesprek uitgezonden over de achtergronden van de gebeurtenissen, gedurende de periode '45-50 in het voormalige Nederlands- Indië. UTRECHT Oude Nol, de 76-jarige Utrechter die 18 februari terecht moet staan wegens uitlokking van twee moorden gepleegd door de 24-jarige Hans van Z., weigert hulp te aanvaarden van de hem toegewezen raadsman. „Ik zal mezelf wel verdedigen", heeft hy aangekondigd. Aanvankelyk had een comité uit de Utrechtse onderwereld een advocaat voor hem betaald, maar deze raadsman trok zich terug na een conflict met de bejaarde verdachte. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dyk wees hem daarop mr. B. F. J. Simon als raadsman toe, een geroutineerde Utrecht se advocaat met veel ervaring in strafzaken. Mr. Simon heeft zich veel moeite ge geven voor de zaak, vertelde prof. Van Dijk gisteren. Hij is twaalf keer naar Zwolle gereisd om met Nol, die daar in het huis van bewaring is opgesloten, te praten en hem afschriften van stuk ken uit het dossier te bezorgen, maar Nol bleef onverbiddeiyk. Prof. Van Dijk liet daarop de bejaar de onderwereldfiguur bij hem brengen. „Ik heb drie kwartier met hem gepraat maar ook ik kon hem er niet van over tuigen dat mr. Simon alle moeite voor hem doet", moést prof. Van Dijk gis termiddag bekennen. Op advies van de president volgt mr. Simon wel de hele zaak, zodat hij, zo dra Oude Nol nog van idee zou mogen veranderen, direct actief als raadsman kan gaan optreden. De zaak tegen Oude Nol (voor de burgerlijke stand Arnoldus Johannes R.) hangt nauw samen met de zaak te gen Hans van Z. Met de behandeling van de zaak tegen deze jongste ver dachte begint de Utrechtse rechtbank dinsdagochtend. De eerste procesdag is in het sche ma dat mr. D. van Zeben, de vriende lijke en zachtmoedige voorzitter van de strafkamer die de zaken zal behande len, heeft opgesteld, gewijd aan de be handeling van de dood van de lerares Elly Hagers-Segov (26) in de IJsclub- dwarsstraat in Rotterdam. Van Z. heeft deze moord of doodslag (de dagvaar ding laat beide mogelijkheden open) pas in een heel laat stadium van het vooronderzoek bekend, zeer schoorvoe tend en niet helemaal volledig. De of ficier van Justitie, mr. A. Somerwil, verwacht dat dit het moeilijkste deel van de zaak tegen Van Z. wordt. Woensdag zal het doden van Hans' Amsterdamse ex-geliefde Coby van der Voort (37) worden behandeld, plus de roofmoord op de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. J. A. Donse (80). Donderdag volgen de roofmoord op de Heeswijkse landbouwer Reijer J. de Bruin (47) en de overval op de Utrecht se weduwe E. Woortmeijer-Nickel (66), wat volgend de officier van Justitie een (mislukte) poging tot roofmoord is ge weest. Vijdag zullen volgens het werkschema de verhoren worden afgerond met de behandeling van de rapporten over Van Z., waarbij de zenuwartsen prof. dr. J. Kloek en J. G. Schnitzler als getuigen- deskundigen zullen worden gehoord. Zij zijn als geneesheer-directeur, re spectievelijk als arts aan de Psychiatri sche Observatiekliniek van het gevan geniswezen in Utrecht, waar Van JZ uitvoerig is geobserveerd en waar hij tot na het proces zal blijven gedeti neerd. Het is de bedoeling dat het requisi toir en het pleidooi in de zaak Hans van Z. pas aan het eind van de tweede zittingsweek komen, zodat de officier maar één groot requisitoir behoeft te houden tegen Hans en Nol samen. In de tweede zittingsweek, ook weer begin nend op dinsdag, moet de Utrechtse rechtbank klaar zien te komen met de uitlokking van de roofmoorden op de heer Donse en de heer De Bruin, de uitlokking tot moord op de weduwe Woortmeijer en de heling van een tele visietoestel. Dat zijn de vier punten uit de telastlegging tegen de -alles ontken nende Oude Nol. De 24 getuigen die in de zaak tegen Oude Nol zijn gedagvaard, zullen plus nog acht anderen ook in de zaak tegen Hans van Z. worden gehoord en dat combineert de rechtbank. De raadsmair die aan Van Z. is toe gewezen, mr. F. P. van Ravenswaay, heeft om het horen van deze getuigen gevraagd. Hij wil het als een verzach tende omstandigheid voor rijn cliënt aanvoeren als kan worden bewezen, dat Oude Nol twee van de moorden van Van Z. heeft uitgelokt. Aan dat bewijs zal Van Z. waarschijnlijk zelf meewer ken, want hij is de 25e getuige tegen Nol. Op de getuigenlijst komt behalve on der meer de weduwe Woortmeijer, die door haar verklaring de hele zaak aan het rollen heeft gebracht, ook een se lectie uit de Utrechtse onderwereld voor, deels met een huis van bewaring als tijdelijk adres. Mr. Van Zeben, die rich deze week heeft teruggetrokken om het reuzendos- sier te bestuderen, hoopt de zaak in twee weken rond te hebben, maar nie mand kan dat natuurlijk met zekerheid voorspellen. Oude Nol heeft zich altijd al als 'n moeilijke verdachte leren ken nen en over Van Z. zei de officier van Justitie gisteren: „Hij zorgt altijd voor verrassingen". hoofdredacteur van het Algemeen Han delsblad, verklaarde dr. Drees, dat hij niet de indruk heeft gehad dat de gru welen die er gepleegd zijn, tot het vaste patroon van de legerleiding in Indone sië behoorden. Wel verklaarde dr. Drees dat er meer misstanden in Nederland bekend wa ren dan de enkele die toentartijd de publiciteit haalden. Hij vertelde, dat hij binnen het verband van het kabi net meermalen had aangedrongen op een spoedig onderzoek en op spoedige maatregelen tegen degenen, die in In donesië de normen van de volkenrech telijk bepaalde militaire actie overtra den. Gevraagd naar zijn houding ten aan zien van de eerste politiële actie, verklaarde dr. Drees dat deze actie op zuivere motieven was gebaseerd; er waren duizenden Nederlanders gevan gen in de kampen, die niet konden worden bevrijd. Men had in Nederland de indruk, dat slechts een klein gedeelte van Indone^- sië door de republiek werd beheerst eh de troepen in Indonesië waren op te beperkte gebieden opeengedrongen om zich doeltreffend te kunnen verdedi gen. Over de tweede politiële actie ont hulde dr. Drees dat hij toen, als minis ter-president, de actie ondanks druk van militaire zijde en ondanks de ad viezen van de toenmalige hoge verte genwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr. L. Beel, tot het laatste toe heeft willen voorkomen. Pas toen op een ultimatieve brief de republiek in Indonesië niet reageerde en toen zij nadat zij op het allerlaatste moment wel had gereageerd, geen onderhande lingen wilde en de leiders te kennen gaven het land te zullen verlaten, pas toen heeft dr. Drees, nadat hij aanvan kelijk zijn ontslag aan de Koningin had aangeboden, besloten de verantwoorde lijkheid voor deze tweede politiële actie te dragen. Toen de heer Brugsma hem vroeg of hij dat nu betreurt, antwoordde dr. Drees, dat hij het inderdaad nu be treurt, dat hij toen niet over de juiste inlichtingen beschikte, die de beslissing tot de tweede politiële actie onge daan hadden kunnen maken. ADVERTED I 'E Overal waar warmte helpt» helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. 'uifraplvil geneeskrachtige warmte die diep doordringt1 DEN HAAG De werkgevers in de Horecasector hebben bij de minister van Economische Zaken fel geprotes teerd tegen d« prijsstop, die voor deze bedrijfstak is afgekondigd. In een brief aan minister De Block schrijven de werkgevers, dat de mees te bedrijven het hoofd nog maar net boven water kunnen houden. De maat regel van de regering komt de horeca bedrijven dan ook erg ongelegen. D« werkgevers hopen, dat de minister zo veel mogelijk bedrijven tegemoet wil komen. DEN HAAG President Suharto zal, als eerste staatshoofd van Indonesië, in de eerste week van juni officieel in Ne derland op bezoek komen. De definitieve data voor het bezoek moeten nog wor den vastgesteld. Het is niet uitgesloten dat Suharto bij een audiëntie in het paleis Soestdijk ko ningin Juliana en prins Bernhard zal uitnodigen voor een staatsbezoek aan Indonesië in de loop van 1970. Djakar ta's ambassadeur Taswin onderzoekt op het ogenblik of zo'n invitatie haalbaar is. De Indonesiërs hebben ook nog steeds een uitnodiging in petto voor prinses Beatrix en prins Claus. Het prinselijk paar kon vorig jaar geen gevolg geven aan een uitnodiging om naar Indone sië te komen, omdat prinses Beatrix toen in verwachting was. Indonesië ziet het komende bezoek van president Suharto als de bekroning van zijn soevereiniteit. Soekarno's har- tewens, als president van het onafhan kelijke Indonesië een offcieel bezoek aan Nederland te brengen, is immers nooit vervuld. Hoogstwaarschijnlijk zullen de minis ters A. Malik (Buitenlandse Zaken), F. Seda (Verbindingen) en dr. Sumitro (Economische Zaken) deel uitmaken van het kleine gezelschap dat president Suharto op rijn buitenlandse reis zal vergezellen. Het Indonesische staats hoofd vertrekt begin mei uit Djakarta. Hij zal achtereenvolgens Frankrijk, Zuidslavië, West-Duitsland, België en Nederland bezoeken. President Suharto liet ambassadeur Taswin uitdrukkelijk weten, Nederland als laatste land op rijn reisprogramma te willen hebben om er vrijer van het protocollaire keurslijf te kunnen praten ADVERTENTIE Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. met leden van het Koninklijk Huis, mi nister-president De Jong, de leden van diens kabinet, politici en de voorman nen van het bedrijfsleven. Hij ziet zijn bezoek aan Nederland sterk als een hoffelijkheidsbetoon voor de manier waarop het land zich nu te genover Indonesië opstelt. President Su harto wil de Nederlanders bedanken voor de samenwerking bij de pogingen zyn land economisch weer op de been te helpen. Het staatshoofd zal daarom vooral economische vraagstukken met de Ne derlandse autoriteiten willen bespreken. Hij zal de volksuitspraak van de Pa poea's, die in juni in West-Irian wordt uitgevoerd, niet aansnijden. De Indonesiërs beseffen, dat een be zoek van leden van het Koninklijk Huis aan hun land sterk afhankelijk is van de algemene situatie daar. Verder van de vraag of regering en volksvertegen woordiging de constitutionele verant woordelijkheid daarvoor willen dragen. DEN HAAG De 74-jarige C. S. uit Den Haag heeft gisteren in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank geëist, dat de politie de eis dat hij zijn rijbewijs moet inleveren, in trekt. De man werd 10 september in Den Haag aangehouden na een verkeers overtreding. De politie wilde dat de man zijn rijbewijs afgaf, hetgeen hij echter weigerde. Mr. E. Hess zei giste ren namens S. dat dit was gebeurd op grond van de leeftijd van S. Hij meen de dat er sprake was van misbruik van bevoegdheid. De landsadvocaat mr. R. Droogleever-Fortuyn ontkende dit. S. heeft rijn rijbewijs nog steeds; rij den kan hij echter niet meer, omdat de verzekeringsmaatschappij de wa-verze- kering van zijn auto heeft opgezegd. Als hij zijn rijbewijs afgeeft kan hij pas weer chaufferen als hij opnieuw rij examen doet en zich medisch laat keu ren. UTRECHT Ongeveer 250 onderne mingen hebben gisteren de industriële bonden laten weten dat zij bereid zijn de duurtetoeslag van 25 gulden per maand te betalen. Het gaat om onge veer 42.000 werknemers. De ondernemingen werken in de pa pier, de suiker, de voedings- en genot middelen, de zuivel, de grafische en de chemische sector. Ook de coöperatieve graanbedrijven hebben de duurtetoeaiag toegezegd.

De Vallei | 1969 | | pagina 7