„Joden in Arabische landen moeten gered worden" r Samenwerken in bet noorden on Hassel zal Gerstenmaier's plaats innemen 99 U r aniumf abr iek bedreiging voor de veiligheid" Mindszenty wil niet naar Rome Altijd weer de zuiverste, de zachtste, de le Dringende oproep aan leiders van de wereld Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Unitas N.V. zal boel Interlinie niet wijzigen Verkiezing vrijwel zeker M' PENSIONPRIJS MET 65 PCT. OMHOOG... Tien jaar cel voor Zwitserse sekteleider AANTALLEN OPLOSSING KANDIDATEN PROTÉGÉ MOSKOU OVER CENTRIFUGEERPROJECT: EUROPEES ETIKET „Eerst rehabilitatie" Verbetering WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 DARIJS De voorzitter van het Joodse Wereldcongres, dr. Na hum Goldmann, heeft gisteren een be roep gedaan op paus Paulus, de se cretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, en vele staatshoofden in de wereld om alles in het werk te stellen de Joodse gemeenten in Irak en in de andere Arabische landen te redden. De oproep om hulp is hem ingegeven door het recente ophangen van Joden in Irak. Oproep aan leiders van de wereld II Dr. Goldmann bezwoer de staats hoofden hun invloed aan te wenden op dat de Joden uit Irak, Syrië en Egyp te kunnen worden geëvacueerd. Tegenover verslaggevers verklaarde dr. Goldmann: „In minder dan geen tijd kunnen we een luchtbrug slaan naar Irak, zodat alle Joden in veiligheid wor den gebracht. Visa vormen geen pro bleem. Verschillende westerse regerin gen en ook die van Latijns-Amerikaan se landen hebben aangeboden de Iraak- se Joden tijdelijk te herbergen". De leider van de zionisten zei te vre zen, dat de regering in Bagdad niet zal dulden, dat de Joden 't land zullen ver laten, waar zij eens een grote en wel varende bevolkingsgroep vormden, waarvan de geschiedenis teruggaat tot de bijbelse dagen van Babylon. In heel Irak moeten nu nog ongeveer 2500 Jo den wonen. Bet Joods Wereldcongres houdt het er op, dat in Egypte duizend tot tweedui zend Joden leven (met inbegrip van de 223 die er in gevangenissen ver blijven). In 1948 was hun aantal nog 80.000. In Syrië leven nog vierduizend van de dertigduizend Joden, die er twintig jaar geleden hun vaderland hadden. Inmiddels hebben gisteren de Arabische leiders in Nabloes, in het door Israël bezette deel van Jordanië, besloten tot een algemene staking uit protest te gen het gedrag van de bezettings autoriteiten. Eerder op de dag was in sommige delen van Nabloes een uit gaansverbod ingesteld, nadat studen ten hadden geprobeerd betogingen te houden. Dertien mensen werden gear resteerd. Zowel betoging als staking zijn bedoeld om lucht te geven aan gevoelens van afkeer voor de daden van de Israëli's in de Sinaï, in de strook van Gaza en in Nabloes, waar maandag school meisjes door Israëlische soldaten wa ren gearresteerd. Het merendeel van de middelbare scho len in het door Israël bezette deel van Jordanië zijn gisterochtend gesloten uit protest tegen de bezetting door Israël. Israël verwierp gisteravond de plan nen van president Nasser voor een op lossing van het probleem in het Mid den-Oosten. In de eerste officiële reac tie op een interview, dat Nasser aan het weekblad Newsweek had toegestaan, zegt de Israëlische minister van Buiten landse zaken, Abba Eban: „Het plan van Egypte is tweeledig. Eerst moet Israël zich terugtrekken tot de grenzen van vóór '67. Vervolgens zullen de Egypti- »che „ondergrondse strijders" Israël binnentrekken om hun „vaderland" te bevrijden!" ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn. Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en lede maten: niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en „doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumati sche pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van ver lichting en welbehagen Wacht niet tot de* pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle aDoth. en drog. ROTTERDAM De beleggingsmaat schappij Unitas N.V. in Rotterdam ziet In het bod van de Robeco-groep op de beleggingsmaatschappij Interunie geen aanleiding om haar bod op Interunie te verhogen. Dit deelde Unitas N.V. gis termiddag mee in een communiqué van dc volgende inhoud: ,.Het bestuur van de beleggingsmaat schappij Unitas N.V., kennis genomen hebbende van het door de Robeco-groep aangekondigde bod op de aandelen van de N.V. Internationale Beleggings Unie, Interunie, wenst nogmaals tot uitdruk king te brengen dat: 1. de ruilverhouding van een aandeel Unitas tegen drie aandelen Interunie, vervat in het door Unitas uitgebrachte bod, na zeei zorgvuldig onderzoek door de wederzijdse besturen van Interunie en Unitas gezamenlijk is vastgesteld; 2. bij de bepaling van deze ruilver houding op conservatieve wijze reke ning is gehouden met de materiële meerwaarden in de antracietmijn So phia en Jacoba en de landgoederen, alsmede met de hogere winstcapaciteit van Unitas. Het bestuur van Unitas ziet derhalve geen aanleiding de aangekondigde ruil verhouding te wijzigen". liet afgelopen weekeinde zijn de 5 premiers van Denemarken, Noorwegen, Finland en Zweden in Stockholm bijeen geweest om op nieuw te praten over de mogelijke oprichting van een Noordse econo mische unie. Na afloop van de besprekingen werd gezegd dat in de zomer de plannen uitgewerkt zullen zijn om tot de unie te komen. De ministers rekenen er op, dat tegen 15 juli de blauwdruk gereed zal zijn. Zij willen voor alles aansturen op het gelijkmaken van de invoertarie- 5 ven voor derde landen. Als dat lukt, zullen de Scandinavische landen J althans naar buiten een economi- S sche eenheid vormen. Maar tegelij- kertijd wil men het handelsverkeer tussen de vier landen stimuleren door J onderlinge verschillen te slechten. De tegenstellingen zijn erg groot, g De Denen zijn bijvoorbeeld erg ge- brand op een goede landbouwpoli- tiek. Zij willen dat de uitvoer van landbouwprodukten wordt gesubsidi- eerd door de andere drie landen, maar vooral door de Zweden. De laatsten voelen daar niet veel voor. Zij eisen weer dat de invoerrechten van grondstoffen zullen worden ver- J hoofd. De Denen en de Noren ech- ter vrezen, dat hogere prijzen voor grondstoffen de nationale industrie- en in een heel moeilijke positie zul- len brengen. Ook de visserijpolitiek is een heet hangijzer, omdat de No ren bepaalde garanties eisen voor de afzet van vis. Eventuele financiële tegemoetkomingen moeten dan weer uit de zakken van de andere landen komen. Ook bestaan er diepgaande me ningsverschillen over de manier waarop het nieuwe handelsblok moet worden bestudeerd. De De nen willen een organisatievorm zo als de Europese Economische Ge meenschap (EEG) die kent. Maar de andere drie landen willen een veel minder strakke regeling. liet meest opmerkelijk in het stre- ven naar eenheid is, dat alle vier landen al lid zijn van een an der handelsblok, namelijk van de Europese Vrijhandels-Associatie (EVA), Noorwegen, Denemarken en Zweden zijn volwaardig lid van de EVA en Finland is een zogenaamd geassocieerd lid van deze groep, waarvan oqk Engeland, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal deel uttma- ken. Van deze landen hebben behalve Engeland, ook Noorwegen en Dene marken al enkele malen in Brussel aangeklopt om lid van de EEG te mogen worden. Nu de toetreding tot de Zes (West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Benelux) niet zo best wü gelukken hebben de Denen het ini tiatief genomen een ander handels blok te vormen, dat veel verder gaat dan de EVA en dat later mogelijk de overgang naar de EEG gemakke lijker zal maken. Tke opstellers van het rapport, dat werd besproken, hebben trou wens de strikte opdracht de nieuwe economische unie zo te vormen, dat toetreding of nauwe samenwerking met de Zes volledig blijft. Eenvoudig is dit niet. Bovendien is het nog de vraag of de andere landen van de EVA genoegen willen nemen met een Noordse economische unie. Engeland zal het waarschijn lijk helemaal niet leuk vinden dat de Scandinavische landen zich probe- ren los te weken van het handelsblok j dat Engeland indertijd zelf heeft op- J gericht als tegenhanger van de EEG. Vooral niet, nu de Denen daarmee bezig zijn een sterke onderhande- lingspositie op te bouwen als het ge- sprek met de EEG nog eens op gang mocht komen. t DONN Kai-Uwe von Hassel (55) wordt voorzitter van de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer, als opvolger van dr. Eugen Gerstenmaier (62), die moest aftreden ten gevolge van de „schadevergoedingsaffaire". Gistermiddag koos de Christen-Democratische bondsdagfractie Von Hassel met kleine meerderheid tot kandidaat voor de post van voorzitter. Zijn verkiezing is vrijwel zeker. De Christen-Democratische Unie (CDU), die als grootste fractie het recht heeft een kandidaat voor te dragen, stond na de val van Gerstenmaier voor een moeilijke keuze. De gezag hebbende persoonlijkheid, die als pre sident min of meer boven de partij moet staan, was niet te vinden. Op zoek naar een althans aanvaard bare compromisfiguur dacht men ach tereenvolgens aan de fractiesecretaris Rasner, aan Von Hassel oud-minister van Defensie en op het ogenblik minis ter van Vluchtelingenzaken en aan het parlementslid Birrenbach. Later polste men ook nog de oud-ministers Lücke, Jaeger en Blank. Uiteindelijk waren alleen Von Has sel en Rasner bereid zich kandidaat te laten stellen en te elfder ure kwa men daar nog bij als vertegenwoor digers van een jongere partijgenera tie het parlementlid Kiep en staatssecretaris Köppler (Binnenland se Zaken), beiden 43 jaar oud. Gistermiddag in de fractievergade ring waren er twee stemmingen voor nodig om Von Hassel de vereiste meerderheid te bezorgen boven Köpp ler, die als jeugdige nieuwkomer een verrassend goed figuur sloeg. De CDU had haar sociaal-democratische coalitiepartner tevoren gepolst over de eventuele kandidaten. Gisteravond zegde ook de libefale oppositie haar steun aan Von Hassel toe. Zijn verkiezing tot parlements- president staat daarmee wel vast. Kai-Uwe von Hassel, is een mild re gent eq een stijlvol gentleman. Helaas is hij ook een mislukt minister. Zijn reputatie als politicus is wel niet 't sterkst belast door de jaren '63 tot '66, toen hij als minister van Defensie de ene na de andere „affaire" over zich heen moest laten gaan. Het tankschandaal, de mijnenvegers- affaire, de Starfightertragedie, de ge- neraalscrisis dat alles onderging Von Hassel vrijwel weerloos, met de uiter lijke hooghartigheid en innerlijke ra deloosheid, die karakteristiek zijn voor deze man. Alleen partijpolitieke om standigheden redden toen zijn politieke leven, op het nippertje. Een stijlvolle gentleman: planters- zoon, van lagere adel, geboren in de vroegere kolonie Duits-Oost-Afrika; na de eerste wereldoorlog zelf koffieplan ter in Tanganjika. Ook na terugkeer in het vaderland bleef Von Hassel voor namelijk omgaan met vrienden uit de oude koloniale sfeer, allen gematigde conservatieve regenten van oude stem pel. In het Duitsland van na 1945 werd Von Hassel een ijverige volgeling van Konrad Adenauer, en via een loopbaan in de regionale politiek werd hij in 1954 minister-president van Sleeswij k-Hol- stein. Een mild regent: de rustige, goedge- klede, welbespraakte patriciër was een goed en succesvol „landsvader" van deze deelstaat. Eind 1962 echter voer de het politieke noodlot hem naar het woelige Bonn. Toen Franz-Josef Strauss als minis ter van Defensie was getuimeld over de Spiegel-affaire" had bondskanselier Adenauer een rustig en beminnelijk op volger nodig op deze rumoerige post. Hij haalde zijn trouWe protégé uit Kiel naar Bonn. doch het gigantische minis terie van Defensie, met zijn half mil joen militairen en honderdzeventigdui zend burger-medewerkers, was te veel voor de zachte, wat pietluttige Von Has sel. De hagelbui van „affaires" vele erfde hij overigens van zijn voorgan gers lieten geen spaan van hem heel. Het is kenmerkend voor de hoog hartige protestant uit het noorden, dat hij zichzelf als een soort martelaar bleef beschouwen, en tot op het laatst onverstoorbaar verklaarde: „Ik heb nog nooit één ogenblik gedacht over aftre den". VON HASSEL compromis Deze drie Arabische meisjes waren aanvankelijk in Gaza door de Israëliërs veroordeeld tot 18 maanden, 3 en 2 jaar gevange nisstraf wegens steun aan de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie. Later werden zij in vrijheid ge steld. Op last van de militaire gou verneur van Gaza zijn de vonnissen omgezet in voorwaardelijke straf fen. Van links naar rechts: Fatura Afamat (24), Nahola Hafez Baiyed (19) en Fatura Moertadja (17). Rechts een Israëlische bewaakster. ZüRICII Een rechtbank in Zürich heeft gisteren vonnis gewezen in het „heksenproces" tegen zes leden van een sekte, die in mei 1966 een 17-jarig meisje doodranselden om de „kwade geesten" ui«t te drijven. De leider van de sekte, de 62-jarige Duitse geëxcommuniceerde pater Josef Stocker, en zijn 55-jarige Duitse vrien din Magdalena Kohier, werden beiden veroordeeld tot tien jaar ge^angenis- straf. De officier van Justitie had te gen hen resp. vijftien en veertien jaar geëist. Hü is tegen de uitspraak in be roep gegaan. Vier andere sekteleden, allen Zwit sers, die min of meer me deplichtig werden geacht, kregen ge vangenisstraffen variërend van zes tot drieëneenhalf jaar. De openbare aan klager, die hogere straffen tegen hen geëist had, sprak van willekeur. Allen bekenden dat zij het meisje met stokken hadden geslagen „omdat han den tegen de duivel niets uitrichten", maar dat zij niet de opzet hadden het slachtoffer te doden. Het was de ge woonte dochters van de sekteleden naar een hut in de bergen te zenden om daar ..bekentenissen" op schrift te stel len. Enkele maanden voor haar dood had het slachtoffer geschreven, dat zij „van, de duivel hield omdat hij beter dan God was en dat de duivel haar bij na elke nacht een bezoek bracht". fOSKOU De bouw van een Europese ultracentrifugeerfabriek voor verrij king van uranium zal volgens het Russische blad de Pravda neerkomen op een bedreiging van de Europese veiligheid. De Londense correspondent van de Pravda merkt dit op naar aanleiding van on gerustheid die zou heersen onder het publiek in Engeland. Hjj doelde op onge rustheid over geruchten volgens welke de Britse premier, Harold Wilson, in Bonn met West-Duitsland en Nederland zou willen overeenkomen zo'n fabriek te bouwen. Wilson gaat binnenkort naar Bonn voor politiek overleg. De fabriek waarom het zou gaan is een Brits-Westduits-Nederlandse fabriek voor verrijking van uranium volgens de ultracentrifuge-methode. Het eerste overleg daarover op ministersniveau werd op 25 november in Den Haag ge houden. „In Britse regeringskringen wordt reeds gezocht naar een rechtvaardiging voor een overeenkomst met Bonn", be richtte de Pravda. „In die kringen wijst men er op, dat West-Duitsland en Ne derland al bezig zijn met bet ontwikke len van een gascentrifuge en dat het' deelnemen van Engeland aan de toe stand in feite niets verandert". Volgens sommige persberichten, aldus de Pravda, zou West-Duitsland de medewerking van Engeland nodig hebben om een Europees etiket op het ultracentrifugeproject te kunnen plakken. West-Duitsland zou dan ach ter de rug van Engeland om kunnen gaan werken aan de ontwikkeling van een eigen kernwapen. „Dit plan", aldus de Pravda, „wordt voorgesteld als een bevordering van de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie, maar zelfs de burgerlijke pers in Engeland kan bezorgdheid niet verbergen". In Bonn maakte 't Westduitse minis terie van Wetenschappen gisteren be kend, dat de eerste Europese ultracen- trifugefabriek zeker niet in West-Duits land zal worden gebouwd. Een zegsman van het ministerie merkte op, dat En geland meer haast met eventuele uit voering van het project schijnt te heb ben dan Nederland en West-Duitsland, en dat Engeland graag zou zien dat zo'n fabriek in 1972 met de produktie van verrijkt uranium kon beginnen. „Wij hebben goede hoop", zei de woordvoerder, „dat de drie regeringen dit voorjaar hun handtekeningen zullen zetten onder zo'n overeenkomst". DELFT De bewoners van het Delftse bejaardenhuis St. Vincentius hebben er tegen geprotesteerd d:.t de pensionprijs van 370 gulden per maand is verhoogd tot 614 gulden. De veertig bejaarde mannen, die in het huis wonen, hebben zich over deze prijsverhoging van 65 procent beklaagd bij het ministerie van volkshuisvesting en de gemeentelijke dienst van sociale belangen in Delft. De prijsverhoging is door het bestuur al per 1 februari ingesteld, maar Gede puteerde Staten moeten haar nog goed keuren. BOEDAPEST Franz kardinaal Kft- nig, de aartsbisschop van Wenen, heeft gistermorgen een gesprek gehad met de 77-jarige Hongaarse kardinaal Mind szenty, die al ruim twaalf jaar in de Amerikaanse ambassade in Boedapest verblijf houdt. Opnieuw heeft de Oos tenrijkse kardinaal er bij zijn bejaarde collega op aangedrongen zijn zelfgeko zen ballingschap te beëindigen en naar Rome te vertrekken. Maar de koppige Hongaarse prelaat is pas bereid de Ame rikaanse ambassade te verlaten als de Hongaarse regering openlijk verklaart dat het in 1948 tegen hem gevoerde pro ces niet geldig is en hem volledig reha biliteert. De Hongaarse regering heeft tot dus ver geen bereidheid getoond aan deze eis van de kardinaal gevolg te geven- Zij is wel genegen hem naar Rome te laten vertrekken onder voorwaarde, dat de kardinaal geen anti-Hongaarse cam pagne in de Italiaanse hoofdstad op touw zet. Ofschoon over het onderhoud tussen kardinaal König en kardinaal Mindszen ty niets bekend is geworden, staat wel vast dat uitvoerig is gesproken over het onlangs bereikte akkoord tussen Honga rije en het Vaticaan, waarbij de be noeming van tien prelaten vijf bis schoppen en vijf apostolische admini strators werd geregeld. Dit beteken de een belangrijke verbetering in de be trekkingen tussen kerk en staat in Hon garije. Een van de nieuw genoemden, bis schop Georgi Zemplen, zal zich vestigen in kardinaal Mindszenty's eigen diocees Esztergom. Ofschoon het Vaticaan met nadruk heeft verzekerd, dat de benoe ming van bisschop Zemplen geen ver vanging voor kardinaal Mindszenty be tekent, is het nieuws naar verluidde door de Hongaarse kardinaal zeer slecM ontvangen. ADVERTENTIE U weet wel waarom

De Vallei | 1969 | | pagina 9