ctagplijh» 'n goede portie vleee Schermerhorn wil zijn dagboek publiceren Miilder-Vogem: failliete zaak met een behoorlijke orderportefeuille Vreemdelingen politie stak spaak in wiel AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4y2% 6Wo AMRO BANK Vragen van drie kamerleden if\o£&cA Burgemeester weerde dr. Paardekoper „TER OPHELDERING VAN AANTAL MISVERSTANDEN" Werkloosheid verminderd in januari INDISCHE KWESTIE PAS DINSDAG IN DE KAMER Ministerie betaalde geding voor universiteit Korter werken had nog kunnen baten Duurtetoeslag voor bijna 100.000 man Oud-premier heeft verzoek aan regering in overweging Uitvoer ham in blik sterk afgenomen Vorst in Spanje MOTIE MAAKT HET MINISTER WITTEVEEN WEL MOEILIJK Dynamische ondernemer Ben Mulder stormde in jeugdige overmoed al in 1967 door rood sein Tapijtafdeling bij schoenfabriek Jongen verdacht van aanrandingen Vakmanschap is meesterschap DUIDELIJK TE GORTIG AKKOORD MAAR STUDENTENRAAD KREEG NIETS VERGOED BEVORDERING VAN DE INDUSTRIALISATIE IN PROBLEEMGEBIEDEN MAATSCHAPPIJ UITLEKKEN Vader wilde na jaren zoon ontmoeten VERGISSINGEN VOORRADEN AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Bierkenners vragen IN ZEEUWS VLAAMS GRENSPLAATSJE DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 ADVERT t DEN HAAG Oud-premier prof. dr. ir. W. Schermerhorn overweegt de rege ring te vragen zijn dagboek uit de eerste na-oorlogse jaren te mogen publice ren. Misverstanden, waarvan dr. W. Drees dinsdagavond voor de televisie liet blijken over de opvattingen van ir. Schermerhorn over de Indonesische kwestie in die periode, zouden dan worden opgehelderd, zei hij gisteren. Ir. Schermerhorn doelde in het bij zonder op zijn eigen uitspraak, dat hij zich in een bepaalde fase van het In donesische conflict had gevoeld als een burgemeester in bezettingstijd, die had willen aftreden als er niet een NSB'er voor hem in de plaats zou zijn gekomen. Dr. Drees verklaarde voor de tele visie, niet goed in te zien wanneer de heer Schermerhorn dan had willen weggaan. Hij zei bovendien, dat deze bij de eerste politiële actie had gead viseerd, door te stoten naar Djokja, de hoofdstad van het republikeinse ge bied. „Als mijn dagboek wordt gepubli ceerd, komt dit soort dingen duide lijk voor de draad", aldus ir. Scher merhorn gisteren. Hij was bezig, een brief aan de heer Drees te schrijven om de zaak op te helderen. Ir. Schermerhorn zette het misver stand van dr. Drees recht over het moment waarop hij had overwogen, er het bijltje bij neer te gooien. „Toen op 20 juli 1947 de regering de land voogd opdroeg als zodanig en dus niet als woordvoerder van de commissie- generaal met de republiek verder te onderhandelen, betekende dit, dat de commissie-generaal aan de kant werd geschoven." „Dan was de logische consequentie geweest dat de regering goed gevon den had en dat hebben wij in twee telegrammen ook gevraagd ons naar huis te laten gaan", aldus ir. Schermerhorn, doelend op de commis sie-generaal. „De regering heeft dat niet goed ge vonden. Zij heeft ons laten zitten. Dat spel is nog een stap verder gegaan. Na het uitbreken van de politiële ac tie op 21 juli, seinden wij, dat we weg wilden. Op 28 juli kwam het tele gram, dat het akkoord was en toen zijn we 30 juli vertrokken." „Het spel werd zelfs zo gespeeld, dat mevrouw Van Pol (de echtgenote van een lid van de commissie-gene raal) en mijn vrouw moesten blijven zitten om de schijn op te houden, dat de commissie-generaal wel eens kon terugkomen. „Ik heb dat altijd een uiterst be roerde zaak gevonden. Mijn vrouw is pas 29 september thuis gekomen. Er zit dus veel meer achter dan Drees voor de televisie liet uitkomen. Je kunt wel zeggen: toen de regering jul lie niet liet gaan, had je zelf een vlieg ticket moeten kopen en weggaan, maar dat was me wat te gortig." Over het doorstoten naar Djokja in de eerste politiële actie, zei ir. Scher merhorn: „Mijn standpunt was: niet gaan vechten, maar als je het doet, dan doorgaan tot Djokja. Het is dus niet juist te doen alsof ik voorstander van die actie was en zelfs verder wil de gaan dan de regering." Het dagboek van ir. Schermerhorn is zeer uitvoerig. Het telt ongeveer 600 getikte pagina's. Eén exemplaar is in het bezit van de auteur, het tweede is in handen van mr. dr. C. Smit, die in opdracht van de regering de bronnen verzamelt over het Indone sische beleid van de Nederlandse re gering in 1945-'50. Mr. Smit houdt dit dagboek buiten zijn regeringsopdracht. Hij heeft toestemming van ir. Schermerhorn, het na diens overlijden te publiceren. De schrijver kan echter te allen tijde besluiten het eerder te publiceren. Dit overweegt ir. Schermerhorn nu. Dr. L. J. M. Beel heeft als premier indertijd publikatie verboden, omdat er mededelingen van de Ministerraad in staan en er gesprekken met de Koningin in zijn weergegeven. In het exemplaar, dat mr. Smit in handen heeft, zijn die gesprekken echter door gestreept. Voor publikatie is nu toe stemming van de huidige regering no dig. .Een probleem daarbij is, dat dan evengoed andere particuliere papie ren met gegevens uit de Ministerraad zouden kunnen worden gepubliceerd. DEN HAAG De werkloosheid is in januari verder gedaald. In deze maand was gecorrigeerd naar het seizoen 1,4 procent mannen en vrouwen zonder werk. Dit percentage was in december van het vorig jaar 1,5. In januari 1968 was het twee. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid), die dit gisteren tijdens het debat over de re gionale industrialisatie zei, meende dat deze resultaten verheugend waren. In januari waren 65.131 mannen en 7830 vrouwen werkloos. Een maand tevoren waren deze, niet gecorrigeer de, cijfers 60.652 en 8134. Het onge corrigeerde percentage voor manne lijke werklozen is in januari gestegen van 2,1 naar 2,2". Het percentage voor vrouwen zonder werk daalde van 0,9 in december tot 0,8 de vorige maand. De vraag naar werkkrachten steeg voor mannen van 53.717 in december tot 54.011 isi januari. Ook de vraag naar vrouwen was groter. UTRECHT De uitvoer van ham in blik is sterk teruggelopen: van 1500 ton per week naar 500 ton per week. De havenstaking in de Verenigde Staten speelt de vleesverwerkende in dustrie in ons land parten, maar ook de felle concurrentie van Oosteurope- se landen op de Franse markt doet de vraag naar Nederlandse hammen in het buitenland teruglopen. Dit heeft de heer S. Homburg van het produkt- schap voor vee en vlees gisteren in Utrecht in een vergadering van dit •chap meegedeeld. Prof. dr. W. SCHERMERHORN misverstanden ophelderen DEN HAAG De tweede Kamer gaat pas volgende week dinsdag praten over het voorstel van minister-president De Jong om met de publikatie van rap porten over eventuele wandaden van militairen in Indonesië te wachten tot deze allemaal zijn verzameld en van een samenvatting zijn voorzien. Zoals de premier de Kamer schrifte lijk liet weten, meent het kabinet alleen op die manier een compleet beeld te kunnen geven van de situatie in In-, donesië. Over de wandaden zelf praat de Tweede Kamer de volgende week niet. De socialistische fractievoorzitter drs. Den Uyl, die vorige week aandrong op grote spoed met de behandeling van premier De Jongs brief omdat hij bang was dat de zaak op de lange baan zou komen, heeft zich bij het uitstel van één week neergelegd. Zijn voorstel de minister-president te vragen bij de dis cussies over de brief aanwezig te zijn werd slechts gesteund door D'66, PPR en CPN. Mr. Toxopeus (WD), drs. Schmelzer (KVP) en mr. Aantjes (ARP) meenden dat de vragen, die de brief van pre mier De Jong nog opwerpt, heel goed schriftelijke zouden kunnen worden ge steld en beantwoord. Mr. Aantjes was bovendien bang, dat in aanwezigheid van de minister-president toch over de wandaden zelf zou worden gepraat. Het presidium van de Tweede Kamer MADRID In verscheidene delen van Spanje heeft het gisteren twaalf graden gevroren. Dat was het geval in onder andere Barcelona, de provin cie Leon en in Avila, in de bergen ten noorden van Madrid. In Zuid-Spanje viel tegelijkertijd veel regen. kon geen overeenstemming bereiken over de manier waarop premier De Jongs brief zou kunnen worden behan deld. Het presidium besloot daarom de Kamer zelf te laten beslissen, of er voor de behandeling een bijzondere commissie moet komen of dat men het stuk meteen wil bespreken. DEN HAAG Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft de Leidse universiteit en enkele hoog leraren het kort geding over de nume rus fixus betaald. De Nederlandse Stu denten Raad, die het proces indertijd heeft aangespannen en gewonnen krijgt de f 2500,- niet vergoed. Dit vertelde de president van de NSR, Eduard Bomhoff, gistermiddag na afloop van het bezoek, dat de raad aan minister Veringa (Onderwijs) had gebracht. Men had de minister om een vergoeding gevraagd omdat het instel len van de numerus fixus (beperking van het aantal studenten) tegen de besluiten van de minister en de Twee de Kamer indruiste. Volgens de heer Bomhoff wilde de minister er niet op ingaan omdat „hij geen precedent wil de scheppen" en bovendien van me ning was dat hij de medische faculteit zelf wel op hun onjuiste besluit terug kon laten komen. DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) zal vandaag het standpunt van het kabinet verdedigen tegen de motie, die mr. R. J. J. Nelissen (KVP) namens de regeringspartijen dinsdag heeft ingediend. Daarin wordt ge vraagd de verzwaring voor investerin gen niet te laten gelden voor gebieden met aanzienlijke werkloosheid. In politieke kringen wordt verwacht, dat de motie, die vandaag in behande ling komt. zeker wordt aangenomen. In deze kringen wordt overigens even ze ker aangenomen, dat de regering de motie niet zal uitvoeren. Dit zal echter hoogstwaarschijnlijk geen politieke ge volgen hebben voor het kabinet. Minister De Block (Economische Za ken) betoogde gisteren, dat de motie beter kan worden bekeken als te zijner tijd het wetsontwerp wordt behandeld om de belastingaftrek voor investerin gen moeilijker te maken. Mr. Nelissen zei daarop in tweede in stantie, er niets voor te voelen zijn mo tie zo lang aan te houden. De socialist dr. ir. A. P. Oele vond het juister, de motie vandaag te behan delen. Dan wordt immers gesproken over de brief, waarin maatregelen wor den aangekondigd om paal en perk te stellen aan onze economie, die weer op hol dreigt te slaan. „De verwikkelingen rond die motie worden overigens steeds interessanter", zei de heer Oele. De heer H. Kikkert (c.h.u.) deelde daarna mee, dat de vier regeringspar tijen er geen bezwaar tegen hebben om de motie vandaag opnieuw te bespre ken. Minister De Block verzette er zich toen ook niet meer tegen. In tweede instantie diende de heer Oele een motie in, waarin de regering wordt gevraagd om een ontwikkelings maatschappij voor regionale industria lisatie op te richten. De liberaal drs. Th. J. Joekes vond het verweer van mr. De Block tegen deze maatschappij niet sterk. Dit betekende niet dat hij zich voor de motie uitsprak. Hij wilde de motie aanhouden en in de commis sie voor Economische zaken bespreken. Ir. Oele had hiertegen geen bezwaar. Mr. De Block maakte een ongeluk kige opmerking, toen hij zich verweer de tegen het verlangen uit de Kamer om de premie voor uitbreiding van bestaande bedrijven in stimuleringsge bieden niet te laten vervallen, als er geen werkeloosheid meer is. De minis ter wilde een datum, waarop deze pre mies niet meer worden gegeven, niet bekendmaken. „Dan komt er immers de laatste dag een stroom van aan vragen". De heer A. de Goede (D'66) vroeg toen, of die datum niet aan de Ka ken kon worden medegedeeld. „Ik moet iets vervelends zeggen", reageer de mr. De Block. „Ik heb de indruk dat mededelingen die in deze commis sie worden gedaan, uitlekken". „Dat is een zware beschuldiging", reageerde ir. Oele. „Heeft de minis ter voorbeelden?" „Ik ben fout geweest", zei mr. De Block. „Ik bedoelde: ik wil geen enke le risico lopen, dat zo'n datum zou uit lekken". De minister wil het Noorden geen extra goedkope energie geven. Het uit gangspunt van de aardgasnota is, dat deze rijkdom een zo groot mogelijke ibjdrage aan onze economie moet leve ren. NEW YORK Ongeveer 25-pro- Arabische betogers hebben gisteren voor het gebouw van het Israëlische gezantschap bij de Verenigde Naties in New York een nazi-vlag verbrand. On der het roepen van „Zionisme is nazis me" en „Lang leve vrij Palestina" pro testeerden zij tegen, wat rij noemden, de bruutheid van de Israëlische troepen die vorige week een groep Arabische schoolmeisjes in Gaza uiteen hadden gejaagd. NIEUW-VENNEP De enorme overtuigingskracht van een jongeman met een ongekende zelfoverschatting is de directe oorzaak geworden van de onder gang van het apparatenbedrijf Mulder-Vogem. Zeker. Ben Mulder, die dertien jaar geleden op 23-jarige leeftijd de zaak op zette, is regelmatig afgeremd, maar tegen een kind zeg je ook niet altijd nee. Dan vraagt het niet meer en dan maak je er ook geen ondernemer van. Een man die de laatste weken actie ve bemoeiingen heeft gehad met de po gingen Mulder-Vogem te redden, oor deelt dat veel eerder werktijdverkor ting voor het 241 man tellende perso neel had moeten worden aangevraagd, omdat in het najaar van 1967 al een rood sein- zichtbaar werd in afnemende vraag. Ben Mulder reed er echter door heen. „Verkorting van de werktijd zou maar onrust onder het personeel bren gen, waarvan het moreel zeer hoog was. Misschien zou ar wel een uittocht komen van deze prima vakmensen", WAALWIJK De tapijtfabriek Schreiber uit Antwerpen start in april in Waalwijk met de produktie van ny lon tapijt. De fabriek gaat daarvoor een fabriekshal neerzetten op het ter rein van de Nederlandse Schoenunie Bloch en Stibbe-Hollandia. De schoen fabriek bezit sinds februari vorig jaar een meerderheidsaandeel in de Belgi sche fabriek. Voor de tapijtfabrikage zullen can te beginnen vijftig mensen worden aan getrokken. DEN HAAG Op last van de vreemdelingenpolitie, is de 62-jarige Malcolm Kazikhan, die na tien jaar zijn zoon Mack (26) wilde ontmoeten, uit Nederland gezet. De man is dinsdag zonder zijn zoon gezien te hebben, huilend naar het Griekse schip gebracht, waarmee hij eind vorige week illegaal ons land was binnengekomen. Motief voor deze uitwijzing is dat in 1966 al een ver zoek om een verblijfsvergunning tot in hoogste instantie is afgewezen. Kazikhan werkt als havenarbeider in Soerabaja in Indonesië maar heeft de Perzische nationaliteit. Zijn van hem gescheiden (Nederlandse) vrouw woont al jaren met haar zoon in Roo sendaal. Drie jaar geleden, toen hij zijn zoon wilde ontmoeten, werd een verblijfsvergunning geweigerd omdat zijn vrouw niet wilde meewerken en de man verder weinig binding met Nederland zou hebben. Nu ligt de zaak anders. Behalve zijn ex-vrouw hebben ook een vriend uit Den Haag en een neef uit Dordrecht al het mogelijke in het werk gesteld om de vreemdelingenpolitie te ver murwen. Beide laatsten stelden zich garant voor de verblijfkosten van Kazikhan, die als werkend passagier op een Grieks schip naar Nederland kwam. De vreemdelingenpolitie achtte de ge boden garantie te gering. De Pers is nu onverrichter zake met zijn schip naar Bremen vertrok ken. Het ministerie van Justitie heeft ver klaard dat Kazikhan in Bremen op nieuw een verblijfsvergunning kan aanvragen. Of dat verzoek dan wordt ingewilligd is nog niet te zeggen. was zijn oordeel. „Een kortere werk tijd is ook niet nodig, want de vraag neemt wel weer toe". Ben Mulder wist de commissarissen, van wie er een van zijn eigen leeftijd is, achter zich te krijgen, rij het som mige steeds schoorvoetender. Had hij niet door de jaren heen gezegd, dat hij het volgend jaar weer een zoveel mil joen hogere omzet zou halen en deze belofte ook niet steeds gehonoreerd? Als het moest, slaagde hij er ook wel weer in een nieuwe bankier te vinden als de oude te huiverig was geworden voor de veel te hoge voorraden, die toch gefinancierd moesten worden. Maar Ben Mulder vergiste zich voor het eerst na al die jaren: De ingedeukte vatenmarkt herstel de zich later dan hij had verwacht, de voorraden gereed produkt rezen de pot uit en de produktie ging maar door. Veel gasproducenten gingen zelf be langen nemen bij fabrikanten van vaten voor chemische apparatuur, zo dat de markt voor Mulder-Vogem klei ner werd. Engeland gooide roet in het eten. De verzwakte economie noodzaakte het land rich terug te trekken uit de Europese organisatie voor ruimtevaart Eldo, waardoor een miljoenenorder voor opslaginstallaties voor 650.000 li ter vloeibare gassen werd ingetrokken, maar later alsnog verstrekt. De nodi ge onderbezettingsverliezen waren toen echter al geleden. Tenslotte was daar ook het nog o zo zwakke Europa: Voorraden vaten en opslagtanks van 15.000 tot 56.000 li ter kunnen slechts moeizaam worden gespuid naar de afnemers in de diver se landen, omdat Frankrijk, Duitsland, Zweden en ga zo maar door, elk hun eigen keuringseisen stellen. Vaten, in series gebouwd om de kosten te druk ken, blijven liggen, omdat rij aan een andere keur moeten voldoen. Zo is Mul der-Vogem thans een failliete zaak met een behoorlijke orderportefeuille. Eerst moeten nu de curatoren in het faillissement aan het nodige geld komen om de produktie af te maken. Tegelij kertijd moeten dan de moderne fabrie ken met hun outillage aan de man wor den gebracht. Was dit alles op het laatste moment nu niet te voorkomen geweest? Onze zegsman, die anoniem wil blijven en zeker niet met modder naar het faillie te bedrijf en zijn leiding wil gooien, twijfelt daaraan. „Die voorraden, in 1967 al opgelopen van 3,7 tot 8,2 miljoen gulden, hebben de zaak de nek gebroken. De handels- crediteuren bedragen nu f 2,8 miljoen. De commissarissen hadden wel steeds gewaarschuwd, maar konden toch ook niet het bijltje er bij neergooien toen het ineens fout liep. Zij waren in december van mening, dat een bedrijf rijn waarde houdt als het blijft produceren. Dat gaf de voor raad nog een extra duw omhoog". „Ook in de toekomst blijven derge lijke fouten (de commissarissen geven toe, dat rij ze ook hebben gemaakt) mogelijk. Misschien kan de kans er op kleiner worden gemaakt als commis sarissen niet maanden later met cijfers uit het bedrijf worden geconfronteerd. Met de huidige stand van de techniek moet het toch mogelijk rijn, dat rij, mét de accountants, de effectenbeurs en de aandeelhouders, sneller (en ze ker binnen een tijdsbestek van twee maanden) op de hoogte zijn van de fi nanciële gang van zaken in het bedrijf?" HOOGEZAND De politie in Hooge- zand heeft de achttienjarige leerling monteur H. J. G. uit die plaats aan gehouden, verdacht van aanranding. De jongen heeft bekend sinds novem ber vijf vrouwen te hebben aangerand. Hij viel de vrouwen aan, als zij 's avonds op een stille weg door Hoo- gezand fietsten. ADVERTENTIE 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekenïng met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO spaarrckening meteen opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een A MRO- spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. Het faillissement van Mulder-Vo gem is voor drie leden van de Tweede Kamer (mej. Baren- dregt en de heren Nederhorst en Van den Bergh, allen PvdA) aanlei ding geweest tot het stellen van vragen aan de ministers van Eco nomische zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Justitie en van Financiën. ,,Hoe en wanneer heeft de leiding van het bedrijf overleg gepleegd met vertegenwoordigers van het personeel en welke maatregelen zijn genomen voor het personeel, dat nu met ontslag wordt be dreigd?", zo willen de vragenstel lers weten. Zij vragen verder als deze maatregelen onvoldoende blijken of de ministers dan bereid zijn met de organisaties van werkge vers en werknemers te overleggen in hoeverre aan de aanspraken van dit personeel recht kan worden ge daan. De Kamerleden willen ook weten of Mulder-Vogem de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht heeft overtreden. Om hier achter te komen, vragen zij de ministers of deze een onderzoek willen laten instellen naar de jaarverslagen, prospectussen en overige medede lingen, die door Mulder-Vogem zijn gepubliceerd. ADVERTENTIE UTRECHT Bijna 98.000 werkne mers, werkzaam in 373 ondernemin gen, hebben nu een duurtetoeslag. Dit aantal komt neer op ongeveer 75 pro cent van allen, die in de industriële sector werken. De algemeen secretaris van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale, de heer L. van Hattum, noemde gisteren de slag om de duurtetoeslag „een van de meest geslaagde acties van de laatste jaren". Bij degenen, die de toeslag hebben gekregen zijn ook 4000 schoenmakers. In de meeste ge vallen wordt aan volwassenen een toe slag gegeven van 25 gulden per maand en aan jeugdigen van vijftien. Zeventien bedrijfstakken en honderd ondernemingen waar de nieuwe c.a.o,'s ook na 1 januari ingaan, heb ben nog helemaal niet op het verzoek om duurtetoeslag gereageerd. Een de finitief „neen" kregen de bonden van het kappersbedrijf. KOEWACHT Burgemeester G. Dierick van Koewacht heeft gistere» een lezing verboden, die dr. P. C. Paardekooper uit Eindhoven in Koe wacht zou houden. De lezing was georganiseerd door een Belgische culturele organisatie. De burgemeester had gehoord dat knokploegen van Belgische oud-verzets groepen de bijeenkomst wilden versto ren. Dr. Paardekooper zou spreken over: „Wat gebeurt er in het zuiden", 's Middags en 's avonds was er extra toezicht van de politie aan de grens. Koewacht ligt niet ver van het Bel gische plaatsje Stekene, waar grote deining is ontstaan omdat Belgische oostfrontstrijders er een areveld wil len aanleggen voor gevallen oostfront strijders. Dr. Paardekooper is in België een spreekverbod opgelegd.

De Vallei | 1969 | | pagina 13