Veenendaals dagblad Spoedig gesprek van „Grote Vier'' over situatie in Midden-Oosten Buiten Industrie lag geheel lam Prijzenslag om de margarine union elektra I Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ROME'S STRATEN VOL STAKERS TV-toespraak van Pendel had weinig effect GOODWILLMISSIE UIT ZUID- VIETNAM Verhouding tussen Bagdad en Damascus verslechtert Paters vragen handhaving van priesters na huwelijk Hotelbrand in Japan; 30 doden DODE EN ZES GEWONDEN BIJ ONGELUK Vormings- centrum na verbouwing afgebrand Stewart ontkent nieuw Engels initiatief Hulp voor Jarring BROMFIETSER Het ooievaarsplan Advocaat verdacht van valsheid in geschrifte Staking Italiaanse stijl Minister Polak wil Iraakse Joden toelaten Stuntprijzen in de grote levensmiddelenbedrijven GEES SVCCES TOETREDING EEG Wapen U tegen vocht en kou met een verwarmings-matros Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE „OPEN BRIEF AAN EPISCOPAAT MOISDIGHEID Weer soldaten beschoten in W est-Duitsland Kouder weer op komst Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 6 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 31 WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben officieel het Franse plan aanvaard tot het houden van een vier mogendheden-conferentie over het Midden-Oosten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Franse rege ring in een brief laten weten, dat het positief staat tegenover een ontmoeting van de afgevaardigden van de Verenig de Naties, van Amerika de Sovjet- Unie. Engeland en Frankrijk ter be^- spreking van een oplossing van het Is- raëlisch-Arabische geschil. M,en verwacht dat de besprekingen binnen enkele dagen zullen beginnen. De afgevaardigden zullen overleggen op welke wijze Gunnar Jarring, de spe ciale afgevaardigde voor het Midden- Oosten, kan worden geholpen in zijn taak tot het vinden van een oplossing voor het conflict met de door de Vei ligheidsraad aanvaarde resolutie van 22 november 1967. De' resolutie drong aan op terugtrek king van alle Israëlische troepen uit de gebieden die in de Juni-oorlog waren bezet, op beëindiging van de oorlogs houding van de Arabische landen en op eerbiediging van het recht van alle landen in het gebied van het Midden - Oosten om binnen -veilige grenzen te leven. DOORN Bij een verkeersongeluk op Rijksweg 23 onder de gemeente Doorn is woensdagavond een inwoon ster van Leersum om het leven geko men en zes andere personen raakten min of meer ernstig gewond. Het on geluk gebeurde toen door nog onbeken de oorzaak tweemaal twee tegenliggers frontaal tegen elkaar botsten. Het on geluk veroorzaakte een grote ravage op de Rijksweg. Het verkeer was ongeveer drie kwartier gestagneerd. Het ongeluk heeft het leven gekost aan de 39-jarige mevrouw K. D. Bleïj- enberg-De Bie uit Leersum. De zes ge wonden zijn overgebracht naar een zie kenhuis in Zeist. Het waren de echtge noot van mevrouw Bleijenberg, wiens auto frontaal in botsing kwam met de wagen van een inwoner van Doorn, die ook werd gewond* Bij de tweede fron tale botsing op dezelfde plaats liepen een bejaard echtpaar uit Doorn en een inwoner van Utrecht ernstige verwon dingen op. ZEVENAAR Woensdagavond om streeks half acht is op de Doesburgse- weg in Zevenaar een bromfietser door nog niet opgehelderde oorzaak in fron tale botsing gekomen met een perso nenauto. De bromfietser, de 47-jarige heer H. J. Jansen uit Dieren, overleed ter plaatse. Tn de loop van het vorig jaar heb 1 ik u in dit natuurkalender- hoekje enkele keren bepaald bij de inspannig, dieVogelbescherming" zich geeft, om door een z.g. ooie vaarsfarm de deerlijk geslonken bevolking dezer vogels met nieuw bloed wat óp te voeren. M.a.w. men hoopt uit zulk een kweekplaats leeg-geraakte gebieden te kunnen bevolken en in elk geval de achter uitgang van zo'n typisch-N eder- landse figuur tot staan te brengen. Ge hebt in deze krant van 18 ja nuari j.l. kunnen lezen, dat er een bedenkelijk dieptepunt is ontstaan, want er vlogen Ao 1968 in ons land totaal slechts 25 jonge uivertjes uit. Dertig jaar geleden waren het er 823! Niettemin ging ..Vogelbescher ming" geenszins bij de pakken neerzitten: zij organiseerde zelfs 'n geestdriftige club Vrienden van de Ooievaar" en deze wist zoveel geldelijke steun voor dit merkwaar dige plan te vergaren, dat de ..farm" na enkele afsluitende besprekingen met het provinciale bestuur van Zuid-Holland thans definitief Tal worden gevestigd onder de gemeente Groot-Ammers (Alblasserwaard). De plaats zal heten ..Ooievaarsdorp Het Lies veld" en men hoopt het deze voor zomer officieel e kunnen openen. Er werd nl. in dit gebied de groot ste concentratie van uivers gevon den; ze voelen er zich blijkbaar thuis. In Zwitserland en België hadden soortgelijke proeven een gunstig resultaat, want er konden met succes ooievaars uit de kweek plaats in de vrije natuur worden uitgezet. Toch nog maar even het giro-no. voor de laatste loodjes: 29213 A'dam. 6 febr. 1969 A. B. WIGMAN Vele honderden stakers kwa men gistermiddag in Rome bijeen op het St - A post oli plein. Zij luisterden hier naar de redevoerin gen van hun vakbondsleiders. De 24-uursstaking legde de gehele Ita liaanse industriële produktie stil. BAARN In de afgelopen nacht is in Lage Vuursche het stafgebouw van het vrijzinnig protestants vormingscen trum Venwoude afgebrand. Het gebouw was na een vrij omvangrijke verbou wing en modernisering juist zo goed als klaar. De schade wordt door de be heerder van Venwoude, de heer T. de Bruijn geraamd op een tot anderhalve ton. De brand werd kort na middernacht ontdekt door personeelsleden. De brandweerkorpsen van Baarn en Lage Vuursche hebben het vuur met twaalf stralen bestreden. Na ongeveer drie uur waren zij de brand meester. Be halve het gebouw zelf is ook de inboe del van het hoofdgebouw, die in ver band met de verbouwing tijdelijk in het staf gebouw was ondergebracht, verlo ren gegaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. UTRECHT Verdacht van het ple gen van valsheid in geschrifte zit de Utrechtse advocaat en procureur mr. P. R. sinds vorige week woensdag in het huis van bewaring. De notaris van de cliënt, voor wie mr. R. de overdracht van een stuk grond moest regelen, ontdekte dat de proces stukken niet echt waren. De officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, heeft gisteren verlenging van het voorarrest gevraagd. „Het is een ingewikkeide zaak", zegt mr. Overbeek, „maar er is nog niet ge bleken dat door de handeling van mr. R. voor iemand financieel nadeel is ont staan. Bovendien zal er rekening wor den gehouden met het feit dat mr. R. misschien psychisch onevenwichtig is". De orde van advocaten heeft mr. R. geschorst. ROME De landelijke algemene 24 utirs staking, die door de grote Italiaan se vakbonden was afgekondigd, heeft gisteren de industrie van het land volledig lamgelegd, maar zich in het leven van alledag nauwelijks doen ge voelen. De bonden, communistische en niet-conununistische, hadden tot sta king in alle sectoren van het economische leven opgeroepen, maar het werd een algemene staking „Italiaanse stijl" die succes had bij de georganiseerde arbeiders in de industrieën van het noorden, maar elders slechts gedeeltelijk in acht werd genomen. Kou, regen en sneeuw beïnvloedden ook de opkomst van arbeiders en stu denten bij de massale betogingen, die in een twaalftal grote steden waren georganiseerd. In Rome hielden on geveer 2000 personen een protestmars door het centrum. Zij luisterden naar enkele redevoeringen van stakingslei ders en gingen daarna uiteen. In Turijn en Milaan betogden enke le duizenden studenten. Een oproep van pro-Chinese studenten in Milaan tot de arbeiders om met hen te beto gen vond een koel onthaal. De aanleiding tot de stakingen was het geschil tussen de vakbon den en de regering over de pensioe nen, maar aangezien 3e regering- Rumor, de meeste eisen reeds had ingewilligd, kreeg de staking het aspect van een krachtmeting tussen bonden en regering. De vakbonden hadden gehoopt, dat 16 miljoen arbeiders zouden stakfn, maar behalve in de grote industrie steden wisten de meeste Italianen amper, dat er een landelijke staking gaande was. Zij misten hun ochtendblad. De eer ste bussen reden niet uit, maar bijna alle scholen waren geopend en ook het zakenleven werkte vrijwel normaal. In de openbare voorzieningen is geen stagnatie opgetreden. De politie bleef de gehele dag waak zaam. maar tegen de avond waren nog geen ernstige incidenten gemeld. In Turijn en Milaan werd vrijwel algemeen gestaakt. De Fiat-fabrieken en de Pirellifabrieken en Montedison chemische fabrieken hieven gesloten. In Turijn sloten ook veel winkels en cafés en bleven de scholen en univer siteitsgebouwen leeg. Terwijl in de meeste steden de kreet „Weg met de hongerpensioenen" klonk, voegden aan dit repertoire in Rome nog 1500 betogers de leus toe: „Politieke macht groeit uit een ge weerloop". Het waren voornamelijk jongeren, die met rode jasjes aan of met rode sjaals om de nek, deze maoistische slogans lieten horen. Zij droegen ook portretten met zich mee van Mao Tse-toeng en Stalin. DEN HAAG Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie is bereid aan Iraakse Joden, die in Nederland hun toevlucht zoeken, een verblijfsvergun ning te verlenen. De regering heeft dit, zo blijkt uit het antwoord van de bewindsman op vragen van mevrouw Singer-Dekker. lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, doen weten aan de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen te Genève en er voorts aan herinnerd, dat zich in Arabische landen in het Midden-Oosten veel personen kunnen bevinden, die el ders hun toevlucht willen zoeken. De Hoge Commissaris zou zijn be middeling kunnen verlenen om te be reiken, dat degenen, die willen emigre ren, daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Ook zouden er van die zijde maatregelen kunnen worden voorbe reid om hun opvang in landen buiten het Midden-Oosten te regelen, aldus minister Polak. AMSTERDAM De grote kruideniers in ons land zijn een margatirrcoorlog begonnen. De prijs van hun goedkope soort margarine is geduikeld tot twin tig cent per pakje. De samenstelling van deze goedkope margarine is echter veelal anders dan die van de overige merken, die tussen de 36 en 42 cent,per pakje kosten. De levensmiddelenbedrijven proberen elkaar met stuntprijzen te overtroeven. De prijzenslag is gisteren pas goed losgebrand. De Végé. Albert Heijn en A. en O. in Baarn hebben deze week besloten hun collega's Simon de Wit en Centra te volgen. Simon de Wit verkoopt al sinds eind vorig jaar vier pakjes voor 98 cent onder druk van cash and car- ry-zaken, die ook goedkope margarine op de markt brengen. Centra (gebrs. Schuitema) in Bode graven verkoopt nog langer vier pak jes voor 98 cent. Deze week echter kost de margarine in de aanbieding per vier pakjes 85 cent. De Végé is daarop gisteren nog on der deze prijs gaan zitten: vier pakjes voor 79 cent. De directie van dit be drijf hoopt daarmee de margarine-oor log zo te verhevigen dat er spoedig een eind aan zal komen. „Hier is nie mand mee gebaat", aldus de directie. ..Wij hopen dat het een tijdelijke zaak zal zijn". 99 99 Het vrijwillig filiaalbedrijf A. en O. in Baarn gaat deze week meedoen. Daar kosten vier pakjes danN 89 cent. A. en O. heeft al eerder tegen deze prijs margarine verkocht. „Maar dat is geen succes geworden. De klant heeft er weinig belangstelling voor", zo zei men gisteren bij dit bedrijf. Albert Heijn heeft gisteren toegege ven ook met een goedkope margarine te komen. De filialen worden al be voorraad. Enkele concurrenten hebben om Albert Heijn voor te zijn alvast hun prijzen zo scherp mogelijk ge steld. Bij Albert Heijn zal de goedkope margarine pas in maart te koop zijn. Vier pakjes gaan 98 cent kosten. Al- bert Heijn prijst deze margarine ech ter niet aan als tafelmargarine, maar als margarine voor bakken en braden. De goedkope margarine komt voor een deel waarschijnlijk uit Duitsland. LONDEN De Britse regering zal geen nieuwe initiatieven ontwikkelen voor de toelating van Engeland tot de EEG. Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken. Stewart, gisteren te Lon den verklaard, toen hij naar Luxem burg vertrok voor de conferentie van de ministerraad van de Westeuropese Unie, die vandaag is begonnen. Wel moest z.i. de samenwerking met de zes EEG-landen op allerlei gebied worden versterkt, zoals op het terrein van het buitenlandse beleid en de technologie. Daar bestaat al sinds enige jaren een vrij harde prijsconcurrentie. De mar garine wordt er uit de goedkoopste grondstoffen gemaakt. PARAMARIBO In een half uur durende toespraak voor de Surinaam se televisie, heeft premier Pengel woensdagavond onder meer gezegd, dat de regering besloten heeft met in gang van de dag, waarop de stakende leraren hun werkzaamheden hervat ten, de schorsingsresolutie buiten wer king te stellen. Verder heeft de Surinaamse minis terraad besloten de overplaatsingsre solutie van de leraar ir. S. Devid in te trekken, terwijl de regering voorts in overweging heeft, naar de zaken zich verder ontwikkelen, op een daar toe gedaan verzoek de geschorste lera ren alsnog over de stakingsdagen verlof buiten bezwaar te verlenen. De premier sprak de hoop uit, dat hiermee een einde zal zijn gekomen aan de „rampzalige" affaire van het A.M.S.-lyceum en de kweekschool". Het zal zijns inziens echter moeilijk zijn, de goede sfeer te herstellen, maar dit is een taak, die voor de le raren is weggelegd, waarbij desnoods persoonlijke offers zullen moeten wor den gebracht, aldus premier Pengel. De premier deed ook een beroep op de leerlingen om de affaire zo snel mogelijk te vergeten, waardoor de rust en vrede, zoals die op iedere school behoren te zijn, terugkeren. De premier besloot zijn rede met: „Broeders en zusters, laat het u allen goed gaan in vrede en rust". Het hoofdbestuur, de vakgroepsbe sturen en de afdelingsbesturen van de Algemene Bond van Overheidsperso neel hebben bekend gemaakt, dat als gevolg van de rede van de minister president op woensdag 5 februari inza ke de kwestie Velmek, die immers ook elke overheidsvakbond raakt, de eer der overwogen staking te middernacht is ingegaan en wel voorlopig voor de duur van 24 uur. De leden moesten zich vanochtend melden voor registra tie. Leerlingen van het A.M.S.-lyceum in Paramaribo hebben besloten niet naar school terug te keren, ook al zou de school weer worden geopend. Zij stellen, dat de terugkeer van de le raar Devid slechts een van hun ver langens was, terwijl nog niet alle an dere wensen zijn ingewilligd. ADVERTENTIE Ithermostatisch behaaglijk veilig gezond 1 BEIROET De woordenstrijd tus sen Damascus (Syrië) en Bagdad (Irak) is gisteren verhevigd met een beschuldiging, dat de Iraakse regering een leidende politicus uit de weg heeft geruimd. Het in Damascus verschij nende blad ,.E1 Baath", orgaan van de regerende tak van de Syrische Baath- partij, verklaarde onomwonden, dat de regering van Irak verantwoordelijk is voor de dood van kolonel Abdel-Ka- rim Moestafa Nasrat, die een week ge leden in Bagdad met messteken werd vermoord. „Deze misdaad is niet de enige: gevangenkampen in Irak zitten stampvol progressieve mensen; de in Bagdad de scepter zwaaiende bende ADVERTENTIE rent haar ondergang tegemoet...", al dus het blad. Van de socialistische Baath-partij zijn twee afdelingen aan de macht; de ene in Syrië en de andere in Irak. Ko lonel Nasrat was een van de leiders van een beweging, die de Baathpartij in februari 1963 voor het eerst in Irak aan de macht bracht. Hij raakte on langs echter bij de regering in Bag dad in ongenade, waarna de betrekkin gen tussen de twee Baath-afdelingen snel verslechterden. De Iraakse rege ring heeft bekendgemaakt, dat Nasrat om persoonlijke redenen door een jon ge militair is vermoord. Deze zou zich in arrest bevinden» Syrische kranten hebben de laatste dagen echter onop houdelijk de Iraakse regering van me deplichtigheid beschuldigd. „El Baath" schreef gisteren, dat de kolonel tien da gen geleden gedurende 24 uur in het republikeinse paleis in Bagdad is vast gehouden, waarbij op alle mogelijke manieren druk werd uitgeoefend met het doel inlichtingen uit hem te krij gen. „Toen deze politiemethoden faal den moesten ze Nasrat loslaten, omdat hij te goed in militaire en burgerkrin gen bekend stond. Zij namen drie da gen later hun toevlucht tot een moord", aldus het Syrische blad. UTRECHT Vijfentwintig Paters Dominicanen hebben gisteren aan kar dinaal Alfrink cn dc bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, een „open brief" gezonden, waarin zij aan dringen op handhaving van priesters, die willen trouwen, maar hun ambt willen blijven vervullen. Afschriften van de brief zijn ook verzonden aan de studentenpastores in Amsterdam en Utrecht. De paters zeggen in hun brief ervan overtuigd te zijn dat een ontkoppeling van celibaatswet en priesterschap de positieve waarde van het celibaat ten goede zal komen. Zij wijzen de ..lange weg" om tot ontkoppeling van celibaat en priesterschap te komen af. „Teveel priesters heeft men reeds moeten la ten vallen en hoevelen staat dit nog te wachten", zo vragen zij zich af. De ondertekenaars van de open brief constateren vervolgens, dat de vier Amsterdamse studentenpastores de „korte weg" hebben gekozen. Dit betekent volgens hen echter niet, dat zij zich dreigen af te scheiden van de kerk. „Het betekent dat zij hun colle ga (Jos Vrijburg) niet willen laten val len en hem zijn priesterschap willen laten uitoefenen. Zij komen op voor het recht van mondigheid en zijn be reid voor die keuze anderen van ant woord te dienen", aldus de brief. De brief van de paters vervolgt dan: „Wanneer de bisschoppen voor de keu ze van de priesters geen ruimte laten, betekent dit dat u hun eigen verant woordelijkheid binnen de ruimte van de kerk niet laat dragen. Het betekent dat u hen laat vallen en bulten „de of ficiële kerk" plaatst." De 25 paters besluiten hun brief met de bemerking dat er wezenlijker zaken voor het christen-worden zijn dan de collegialiteit der bisschoppen en dat de kerk zich pas kerk kan noemen als zij de mondigheid van allen eerbiedigt. De brief is opgesteld door pater drs. J. Bonsen. De ondertekenaars zijn af komstig uit Nijmegen, Utrecht. Am sterdam, Venlo, Wageningen, Tilburg, Tiel, Zwolle, Zevenaar, Drunen, Rot terdam en de Westduitse steden Mün- ster en Freiburg. KORIYAMA (Japan) In een sneeuwstorm is gisteravond te Koriya- ma brand ontstaan in een hotel. Ten minste 30 personen zijn in de vlammen zee omgekomen. Dc politie vreest, dat er nog meer slachtoffers in de puinho pen zullen worden gevonden. De brand begon in een theater in het drie verdiepingen hoge Banko Paradi- so Hotel. In de gebouwen bevonden zich circa 300 hotelgasten en personeelsle den. Velen vluchtten in nachtgewaad de vrieskou in. HAMBURG Gisteravond kort voor middernacht zijn in Hamburg vijf scho ten gelost op drie soldaten, die bij de Böhmkazerne op wacht stonden. Naar de politie meedeelde werd geen van de soldaten getroffen. Hoeveel daders bij deze gewapende overval betrokken zijn, staat nog niet vast, evenmin met wel ke wapens werd geschoten. De Ham- burgse politie is met een grootscheeps onderzoek begonnen. De Böhm-kazerne ligt in de wijk Rahlstedt. Er is een pantsereenheid in gelegerd. uummw Een Zuidviëtnamese goodwill-missie, bestaande uit vertegenwoordigers van een aantal niet-communis- tische groeperingen bezoekt momenteel ons land en heeft woensdagmiddag een persconferentie gehouden in Nieuwspoort. Aan de tafel zaten onder meer v.l.n.r. Ngoeyen Gia Hien, Ha Thoec Ky. Le Ngoc (ambassadeur van Zuid-Viëtnam voor het Verenigd Koninkrijk en Nederland) en mevrouw Ngoeyen Phoeoc Dai. lumrauuuuumv (Van onze weerkundige medewerker) yandaag is het nog vrij zacht (Gelderland 57 graden C.), maar daarna zal het kwik geleide lijk dalen. Aan de achterzijde van een Schotse depressie, die snel naar de Noordzee koerst, wordt langs een langgerekte baan met noordelijke winden arctische lucht naar de Britse eilanden gevoerd (Far öer vanmorgen 2. Reykja vik 15, Noord-Groenland 27 graden C.). In Engeland wordt sneeuw van betekenis verwacht en in een later stadium matige tot strenge vorst. Hoewel het Noordzeewater in onze omgeving een al te scherpe tem peratuurdaling tegengaat, is van morgen af toch ook hier een terug val in de temperatuur te verwach ten en zaterdag en zondag een ren tree van hagel- en sneeuwbuien. De luchtdruk is hoog boven Groen land (1035 millibar), wat de „ex port" van noordpoollucht zeer ver gemakkelijkt. Morgen Zon op: 08.10 onder: 17.39 Maan op: 23.49 onder: 09.47 n»\%v

De Vallei | 1969 | | pagina 1