Bezetter sloe in Veenenda 25 jaar ge Ondergrondsen werden door S.D. neergeknald Organisatie van warme bakkers Duopassagiere licht gewond Wielrijdst er gewond bij oversteken Bromfietser en automobilist in discussie Predikbeurt Historische reportage van Schaduwen Halt Geen angst executie sy sy I ADVERTENTIE De eigen bak waren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. VEENENDAAL -Mej. D. de J. uit Rhenen werd licht gewond toen zij op de Parallelweg betrokken raakte bij een verkeersongeval. Als duopassagier reed zij mee op een scooter bestuurd door de heer H. J. G. R. uit Achterberg die op de krui sing Parallelweg-Boslaan-Ambachts- straat geen voorrang kreeg van de au tomobilist A. van C. Zowel de scooter rijder als zijn duopassagier viel na de botsing tegen de verkeersgeleider op de Ambachtsstraat. De verwondin gen van mej. De J. bleken mee te val len. VEENENDAAL De 15-jarige wiel- rijdster mej. G. van V. uit Veenendaal stak woensdagmiddag vanaf de noorde lijke rijbaan van de Industrielaan zon der uit te kijken de Kerkewijk over. Zij werd geschept door een auto bestuurd door de heer T. J. van M. uit Mau- rik. De wielrijdster werd met enige ver wondingen naar het Julianaziekenhuis overgebracht, maar kon na te zijn be handeld naar haar ouderlijke woning worden vervoerd. Haar fiets werd ver nield. De auto kreeg lichte schade. VEENENDAAL De politie moest woensdagmiddag als scheidsrechter op treden tussen de bromfietser C. v. d. B. en de automobilist P. R. beiden uit Veenendaal die betrokken waren bij een ongeval op het Verlaat. De bromfietser verweet de automo bilist dat hij hem de pas had afgesne den waardoor een botsing was ont staan. De automobilist op zijn beurt gaf een geheel andere lezing van het ongeval, waarbij overigens niemand werd gewond. De partijen werden het niet eens over de vergoeding van de schade, zodat de politie proces-ver baal opmaakte. Het laatste woord is nu aan de rechter. ..ENDAAL Dominee Doorne- ';al uit Oene leidt vanavond een kerk- ':enst in gebouw ..Het Veeneind" te Veenendaal. De dienst begint om half acht. De voormalige Veenendaalse onderwijzer van de Ger. Gemeente School (toen „Kokse-school" genaamd) de heer Bep Veen staat in dubio. Hij zit in de leiding van een zogenaamde K.P. (Knok-ploeg) en wil ook graag zijn medewer king verlenen aan de L.O. (meer vreedzame hulp aan onderduikers) te Ede. Nu was er ech ter van hogerhand gesteld dat men maar tot één van beide verzetsbewegingen mocht beho ren. Tenslotte rijpte al meer het plan in Bep Veen, om zich permanent aan te sluiten bij de L.O., hoewel het hem wel aan zijn hart ging. want hij had met zijn K.P. prachtig werk ver richt. In Gorkum hadden ze. niet lang geleden een bij zonder goed geslaagde overval gepleegd op een posttransport. ïn een mum van tijd konden ze er met 40.000 bonkaarten vandoor gaan. bene vens stapels persoonsbewijzen en tweede stam kaarten. Later herhaalden ze nog een dergelijk staaltje in Raalte. Ook dat verliep uitstekend naar wens. Dit werk lag de kwieke onderwijzer wel. Maar nu gaal hij toch kiezen voor de L.O., waaraan hij dus indirect al grote diensten bewezen had. Als afscheid van de K.P. zal hij de bezetter een grote klap toebrengen, die hem geducht afbreuk zal doen. De omgeving heeft namelijk veel last van een zekere Stap. opperwachtmeester der marechaussee te Putten. Deze vent moest geliquideerd worden, vonden Veen en zijn vrienden. Hij was een landverrader en een trouwe bezoe- ker van de S.D. te Arnhem, waar hij zijn rapporten uitbracht. Het was j zijn hobby om illegale werkers op te sporen. Men was er achter gekomen dat Stap met de trein van Arnhem naar Barneveld zou reizen, en verder met de bus naar Putten. Daarom stelde men in Putten 2 partisanen op. Wim Oort, kwartiermeester bij de Mari ne, en Theo Krijnen, een onderdui ker te Ede. Zij hadden de opdracht hem neer te schieten. Als dit ge beurde, zou uiteraard een niet min der gehate marechaussee-functionna- ris, overste Feenstra,- door de poli tie opgebeld worden. Men berekende dat hij met zijn auto naar Putten zou komen, via de spoorweg overgang te Barneveld. Een partisaan zou dan de spoorbo men laten zakken, zodat anderen Feeristra konden neerschieten. Hier voor werden Gerrit van der Born en 'n zekere Stuivenberg uitgekozen De klap zou góed aankomen, Stap en Feenstra waren gewaardeerde medewerkers van de SD. De illiga- liteit zou ruimer kunnen ademen, als deze twee uit de weg geruimd waren. Het pakte echter anders uit... Opperwachtmeester Stap arriveer de te Putten, terwijl Theo en Wim beiden verdekt opgesteld stonden. Als Stap is uitgestapt, volgen de jon gens hem onmiddellijk. Stap is een oude rot in 't vak en heeft het nogal dilettantische optreden van de twee jongens onmiddellijk in de smiezen. Vanuit de Marechaussee kazerne laat hij de jongens door twee ondergeschikten schaduwen en loopt dan zelf verder, om hen in de val te lokken. De jongelui trappen er grif in en worden zelf neergeknald. Wim Oort voelde een dreun tegen zijn schou der en zijn been, waar kogels bin nendrongen. Hij strompelde nog een meter of 5 en viel toen bewusteloos neer. Korte tijd later kwam hij weer bij en sleepte zich naar een huisje, waar hij spontaan werd opgenomen. De ongelukkige Theo echter, bleef zwaar gewond liggen. Stap kwam op hem toe en ranselde de jongen met zijn gummiknuppel en dwong zodoende de stervende enkele na men te noemen. Ongenadig sloeg hij er op los, totdat de jongen de namen Veen uit Ede en Budding uit Veenendaal liet vallen. Kort daarna was Krijnen niet meer. Het gehele plan viel in duigen, en even later waren marechaussee Feenstra en de brute SD-er Ahl- brecht ter plaatse. Na kort beraad gingen de kerels er op uit om wraak te nemen. Feenstra ging naar Ede en Ahlbrecht naar Veenendaal. IR. Valkenburg i Bovenste foto: de woonhuizen van de families Budding jr. en sr. Onderste foto: Het muurtje waar mevr. Budding werd aangeschoten bij haar poging om assistentie te krijgen. De plaats waar de onderwijzer werd neergeschoten. Om kwart voor elf 's avonds stond Feenstra voor het huis van Veen aan de Papekoplaan. Er was nie mand thuis, want ergens in Ede zat De heer Veen sr. in zijn uniform w 'i onderwijzer Veen met zijn vrouw H. G. van den End (eveneens voor malig onderwijzeres te Veenendaal) in een druk gesprek gewikkeld. Hij was onderduiker maar wilde toch zijn vrouw even thuisbrengen. „Zou je het wel doen, Bep? Ze loeren zo op je"... sprak zijn vrouw ongerust. „Ik laat je niet alleen gaan, vrouw. Het is te donker. Als je thuis bent, ga ik gelijk naar m'n onderduikadres"... luidde het ant woord. Toen ze voor hun huis kwamen, hoorden ze geritsel. „Halt!"... werd er plotseling ge roepen. „Persoonsbewijs!"... Ner veus reikt Veen z'n persoonsbewijs aan één van de door Feenstra op getrommelde agenten. De agent wist nergens van en riep volkomen te goeder trouw:„'t Is in orde, het is onderwijzer Veen. Kan wel door gaan". „Wat!?... brulde Huizinga, de handlanger van Feenstra. Gelijk overzag Veen de wanhoops situatie. Hij greep naar zijn binnen zak, maar Huizinga was hem voor. De kogel ging Veen door het hart en hij viel dood neer. Terwijl zijn vrouw gevangen werd genomen en naar Arnhem vervoerd werd zijn stoffelijk overschot onder bewaking gesteld. Onder enorme be langstelling werd Veen enkele dagen later te Ede begraven onder strenge bewaking. Inmiddels verrichtte Ahlbracht in Veenendaal zijn terreurdaad, door het huis van de heer Jelis Budding, een achtenswaardige burger, te om singelen. De S.D.'ers stelden zich op aan. de voorkant van het huis, terwijl de S.D.'er Kuiper plaats nam op de schutting achter het huis. Ahl brecht belde aan en schoot in de lucht. Mevrouw Budding rende bo ven de slaapkamer uit, het balkon op, om even over het muurtje te wippen naar het balkon van Bud ding sr., om daar hulp te halen. Juist toen ze over het muurtje stapte, knetterden vanaf de schut ting schoten door de donkere nacht. Ze werd geraakt. Een schampschot. Maar beneden voltrok zich een dra ma. De heer Budding werd zonder vorm van proces neergeschoten. Een man, die van de hele zaak niets af wist. Zwaar gewond sleepte hij zich de keuken binnen, waar zijn vader na enkele strubbelingen werd toege laten om zijn zoon in zijn stervens- ure bij te staan. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleed de heer Budding. De heer C. Budding, broer van de overledene, tekende hierbij aan: „Deze nacht doolde ik rond door verduisterd Veenendaal. Totdat, plot seling, omstreeks twee uur, bij het postkantoor de stralenbundel van 'n zaklamp op mij werd gericht. He; bevel om staan te blijven werd ge geven. Dit bevel kwar.i uit de mon' van agent Van Riessen, die een uur tevoren getuige was geweest van d moord op mijn broer. Ik vertelde hem waarom ik zt ronddoolde en vernam, dat het ge beurde van deze avond, in verband stond met een moord in Putter, Hiermee ha. ik niets te maken. Ik besloot daarom 's morgens uit eigen beweging naar het politiebureau te gaan. De agenten Van Riessen en Wielsma wachtten mij hier op met de mededeling, dat de heren van de S.S. elk ogenblik konden komen. Z« kwamen inderdaad al spoedig en na men me mee naar een kamer, waar ik een spervuur van vragen, in ver band met de moord in Putten, te verduren kreeg, 't Was een angstig half uurtje, want ja, mijn broe' knalden zij er ook zo maar neer. De één stond in een hoek van het lokaal met de revolver op mij ge richt. De loop van de stengun van een tweede voelde ik in mijn rug. Zij wilden mij wijs maken, dat m'n broer door eigen schuld was doodge schoten, omdat hij had willen vluch ten. Daarover maakte ik me zo nij dig, dat ik het uitbrulde, dat zij laaghartige moordenaars waren. De vader van Bep Veen, de heer G. Veen, was adjudant bij de artil lerie en jarenlang raadslid te Ede voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. De avond tevoren, werd er bij de heer Veen sr. huiszoeking gedaan door Feenstra! „Wij herkenden elk aar van vroeger", aldus het com mentaar van wijlen de heer Veen sr. „Toen ik hem vroeg wat hij kwam doen, verschoot hij even van kleur, alsof hij zich schaamde. Als ik had geweten wat hij in zijn schild voerde, had ik hem zeker ge dood, waarmee dan ook! Toen ik hoorde dat hij mijn zoon had neer geschoten was ik uitzinnig... Treffend is dat even na de oorlog, toen ik officier van piket was, in „De Koepel" te Arnhem, ik gecon fronteerd werd met de ter dood ver oordeelde Feenstra. Hij durfde mij echter niet in de ogen te zien. Late is hij gefusilleerd" het met Wim Oort afliep?... Hij ging na zijn herstel naar .nersfoort, waar hij Gerrit van den iorn opzocht, die daar districtslei- er van de L.O. was. Hij werd koe ier en onderhield de verbinding met een adres in Amsterdam. Het adres werd door de S.D. ontdekt, zij zetten er een val, Wim werd gevangen ge- lomen qn naar Vught vervoerd. Op 4 september, vlak voor de be vrijding van Vught, waren er niet genoeg treinen om alle gevangenen naar Duitsland af te voeren. De kampleiding maakte er geen puzzel van. Toen de treinen vol waren ble ven er nog velen over. De oplossing was spoedig gevonden. Er waren nog wapens en munitie voldoende aan wezig. Ook Wim Oort behoorde bij deze overgeblevenen. Met de ande ren werd ook hij neergeknald. En zo vond deze moedige jongen z'n einde.... i

De Vallei | 1969 | | pagina 3