r Koningin dag eerder thuis dan Prins Nijmeegse studenten willen niet met NASA gaan samenwerken Hin zoekt steun bij Dan Ion UW spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard sparen- verstandig en handig Drie medeplichtigen aan bankoverval gepakt *Altijd weer de zuiverste, de zachtste, de 1 Verkenners bi' Boxtel zagen heksendansen" exobiologisch onderzoek Girokantoor zou nog ruimte over hebben Herdenking van Februaristaking nader bezien Buddingh is nu radicaal Van Nederlanders 16% nog nooit met vakantie Kijk - en luister vrienden Overblijfselen van oude nederzetting te Eist (Utr.) Afnemend aantal griepgevallen Laborant gewond bij brand Meisjes gebruikten verdovend middel Correspondentie tussen artsen moet apart worden betaald js. Concentratie in kousenfabricage TOEKOMST VERGEVORDERD ONGERUSTHEID Consumentenbond beschuldigd van ..bewust foutieve voorlichting" DONDERDE 6 FEBRUARI 1969 NIJMEGEN De nieuwe afdeling exobiologie aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen wil gaan onderzoeken of de mogelijkheid van het ontstaan van leven in de dampkring van de planeet Venus aanwezig is. Dat onderzoek zal aansluiten bij elders in de wereld al lopende onderzoekingen naar mogelijkheden voor het ontstaan van leven in de dampkring van de pla neten Mars en Jupiter. Deze onderzoekingen kunnen biolo gen verder brengen, die er achter trachten te komen op welke wijze en onder welke omstandigheden het aller eerste leven op aarde miljarden jaren geleden is ontstaan. Dit deelden prof. dr. A. W. Schwartz, de pas in Nijmegen benoemde hoogle raar in de exobiologie (leer van het buitenaardse leven) en prof. dr. H. F. Linskens gisteren in een persconferen tie mee. Om te beginnen wil men in de afdeling exobiologie van de Katholieke Universiteit de dampkring van Venus eerst klein nabootsen en dan zien wat er in zo'n dampkring gebeurt onder in vloed van krachtige elektrische ontla dingen. Ook denkt prof. Schwartz aan de mo gelijkheid soortgelijke proeven te ne men met een nabootsing op kleine schaal van een dampkring zoals die er op aarde moet zijn geweest toen het perste primitiëve leven ontstond. Prof. Linskens waagde zich ook aan een blik ir. de toekomst: „Op andere hemellichamen kunnen wij dus de vroe ge geschiedenis van de aarde direct waarnemen misschien ook de toe komst, wanneer onze aarde koud en een ijzige ongezellige planeet wordt, die niet meer door de zon zal zijn ver warmd". De vereniging van Nijmeegse studen ten m de biologie, de NVB, was giste- DEN HAAG Het lid vjin de Twee de Kamer de heer Schlingemann (VVD) heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat schriftelijk gevraagd of het waar is, dat in het nieuwe kantoor van de Postcheque- en Giro-Dienst aan de Velperweg te Arnhem nog veel vier kante meters vloeroppervlakte niet ge bruikt worden. Indien dit zo is, kan de minister dan opgeven om hoeveel ongebruikte ruim te het op dit ogenblik gaat en kan de minister, zo informeert de heer Schlin gemann, een schatting geven hoe lang deze ruimte nog niet voor de dienst no dig zal zijn? Hij dringt er bij de bewindsman ten slotte op aan, gezien het gebrek aan kantoorruimte in Arnhem, tot tijdelijk verhuur over te gaan van die ruim te, die daarvoor in aanmerking komt. AMSTERDAM Het seniorencon vent uit de Amsterdamse raad dringt er bij B. en W. op aan de mogelijk heden te bekijken voor een herden king van de Februaristaking van 1941, waaraan iedereen met zijn eigen op vattingen en gedachten kan meedoen. De laatste jaren werd op 25 fe bruari, de dag van de grote staking, een herdenking gehouden. Blijkens een publikatie in de Waarheid hebben de communisten besloten dit jaar weer zelf een afzonderlijke herdenking te houden. DEN HAAG De heer Buddingh, van 1945 tot 1956 voorzitter van de Christelijk-Historische Jongeren Orga nisatie, heeft bedankt voor de Christe lijk-Historische Unie. Hij is toegetre den tot de Politieke Partij Radicalen (PPR). De heer Buddingh heeft hierover een brief aan het dagelijks bestuur van de CHU gestuurd, waarin hij zijn bezwaren naar voren bracht over de richting waarin de CHU tegenwoordig gaat. Hij heeft tot half januari van de CHU geen antwoord op zijn bezwaren gekregen. Daarop besloot hij het lid maatschap van de CHU op te zeggen. ren allerminst geestdriftig. Voor de aan vang van de persconferentie deelden leden van de vereniging de tekst uit van 'n verklaring waarin zij er tegen protes teerden dat de exobiologie voorrang was gegeven boven andere takken van de biologie, zoals het onderzoek op het ge bied van de lucht- en waterverontreini ging. De studenten tekenden ook verzet aan tegen samenwerking op exobiologisch gebied tussen hun universiteit en de Amerikaanse Rijksdienst voor Ruimte vaart (NASA). Volgens hun communi qué zou NASA een paramilitair karak ter hebben. Zij kondigden een rapport aan dat een werkgroep zou opstellen over de verbindingen op speurwerkge- bied tussen NASA en het Amerikaanse ministerie van defensie. Prof. Schwarz sprak tegen dat NASA een paramilitaire organisatie zou zijn. „Het zou moeilijk zijn het tegendeel te bewijzen", zei hij, „aan mensen die daarvan heilig overtuigd zijn". „Wel is het vreemd dat Amerikaan se studenten, die toch tegen alle mo gelijke bedreigingen van de weten schappelijke vrijheid hebben geprotes teerd, nooit hebben getoond dat zij in NASA een bedreiging zien". ROTTERDAM Volgens de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is zestien procent van de Nederlandse bevolking nog nooit met vakantie geweest. Bij de boeren is dit vijftig procent, bij de gepensioneerden bijna vijfen twintig en bij de hand- en landarbei ders zestien procent. In de „Sociale Maandstatistiek" van december 1968 zijn de resultaten gepubliceerd van het door de CBS in gestelde Vakantiebestedingsonder- zoek 1965/1966. Uit die cijfers blijkt dat in de perio de 1 oktober 1965 tot 30 september 1966, 39 procent van de Nederlandse bevolking niet met vakantie is ge weest. Het grootste deel van deze groep ging niet met vakantie door ge- zins- of werkomstandigheden. Zes» pro cent kon om financiële redenen niet van een vakantie genieten. NA ARDEN Bij een inbraak in een radio- en tv-zaak aan de Hogeweg in Bussum hebben de daders een hoeveel heid radio- en tv-toestellen, grammo foons en dergelijke tot een totale waarde van 20.000 gulden buitgemaakt. De inbraak werd bijzonder vakkundig uitgevoerd. De inbrekers wisten uit de voordeur de gehele ruit in een stuk weg te nemen. Daardoor kwamen zij binnen en konden zij de soms vrij om vangrijke toestellen naar buiten dragen. ELST Volg'*ns de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, zijn bij de Paardekop in Eist in een smalle sleuf sporen en over blijfselen gevonden van een nederzet ting uit de midden-bronstijd. In de wanden van de sleuf waren en kele kuilen, mogelijk tevens een paal- kuil en een of meer greppels zichtbaar, onder een halve meter dikke laag akker grond. In de vulling van een der kuilen bevonden zich talrijke grote en kleinere fragmenten van Hilversum-Drakenstein aardewerk, verschraald met kwarts- gruis, voorts enkele brokken gebakken leem en vele steen brokken. De nederzetting ligt in de fluviogla- ciale strook aan de zuidrand van de Utrechtse Heuvelrug. De vondst is ge meld door mevrouw C. H. Delfin-van Mourik Broekman te Eist. Hartelijk namen koningin Julia na en prins Bemhard gisteren op het vliegveld van Addis Abeba af scheid van elkaar, nadat zij ook van keizer Haile Selassie afscheid hadden genomen. De Koningin ver trok rechtstreeks naar Nederland; prins Bernhard reisde door naar Cairo. Keizer Haile Selassie zei te ho pen dat het koninklijk paar nog eens terug zou komen. Gistermiddag arriveerde konin gin Juliana op Schiphol. Zij zei grote bewondering te hebben voor Ethiopië. ,,In een relatief snel tem po heeft men er bereikt waar wij eeuwen over hebben gedaan"al dus de vorstin. Zij werd op de luchthaven van Amsterdam ver welkomd door prinses Margriet en premier De Jong. Prins Bernhard wordt vanmiddag op Soesterberg terug verwacht. ">EN HAAG Landelijk gezien is de griep nu duidelijk aan het afne men. Uit meldingen van de peilsta- tions van het staatstoezicht op de volksgezondheid blijkt, dat het aantal nieuwe gevallen bijna overal terug loopt. Volgens oen mededeling van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, lag het hoogtepunt van het aantal griepgevallen in de derde week van januari. ASSEN Woensdagmorgen is bij het filtreren van aceton in het laboratorium van de Stichting Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Assen brand uit gebroken. De laboratoriumassistent H. J. Lutgart moest met ernstige brand wonden naar het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen worden overgebracht. Bij het filtreren van de aceton liep de fles over. Men gooide de aceton in een bak over, waarna deze door een gaskomfoor, dat in de nabijheid stond, vlam vatte. De kleding van de heer Lutgert raak te in brand. Het vuur kon met eigen middelen van het laboratorium worden geblust. HAARLEM De NV Danlon uit Emmen zal de NV Hin Kousenfabriek in Haarlem overnemen. Het Haarlem se bedrijf zal worden geliquideerd: de machines zullen naar Emmen worden overgebracht. De NV Hin Kousenfa briek heeft op het ogenblik ongeveer 300 mannelijke en 300 vrouwelijke per soneelsleden in dienst. Een woordvoer der van de vakbonden spraje de ver wachting uit, dat ongeveer een kwart van het Haarlemse personeel werk in Emmen zal kunnen vinden. De kousenfabriek van Hin is in 1912 opgericht door de heer C. N. H. in, die in Duitsland een studie had gemaakt over het fabriceren van kousen. Hij vestigde zich eerst aan de Parklaan e>n daarna aan de Zijlweg, waar de fa briek in de loop der jaren aanzienlijk is uitgebreid. Zoons van de heer Hin hebben het bedrijf, dat een familie NV is geworden, voortgezet. De overeenkomst tussen de N.V. Danlon en de N.V. Hin is nog niet gete kend. De fusiebesprekingen zijn in een vergevorderd stadium, zei drs. R. Hin. directeur van de Haarlemse kousenfa briek, naar aanleiding van de berich ten. De heer Hin wees er met nadruk op, dat gewerkt wordt aan een overeen komst op basis van aandelenruil. „Nu de berichten prematuur zijn uitgelekt", wilde de heer Hin wel bevestigen, dat het in de bedoeling ligt „als de fusie doorgaat, niet twee zelfstandige produk- tie-eenheden in stand te houden, maar de beide bedrijven te concentreren in Emmen". Daartoe zullen geleidelijk het machinepark van het Haarlemse bedrijf en de personeelsleden „voor zo ver mogelijk en zij dit zelf wensen", naar Emmen worden overgebracht. Vanmorgen zouden vertegenwoordi gers van de vakbonden van textielar beiders naar Haarlem komen om met het personeel van Hin te spreken over de fusie met Danlon in Emmen. Er heerst nogal ongerustheid onder het personeel, vooral omdat men bezwaren heeft tegen verhuizing naar Drente. Ook zal de afdeling van Hin, die in Volendam gevestigd is, worden geslo ten. Hier werken 100 mannen en vrou wen. De directie heeft verklaard, dat de invoering van de BTW, de loonsverho ging en de kostenstijging van de laat ste weken van dien aard zijn. dat het niet meer mogelijk is een lonend be drijf te exploiteren. Daarom is contact gezocht met Danlon, waarmede reeds goede contacten bestonden, onder meer na de grote brand, die in Emmen heeft gewoed, toen heeft het Haarlemse be drijf steun verleend. Om het produkt te verkopen, acht Hin het gewenst samen te gaan met een ander bedrijf en de keuze is ge vallen op Danlon, waar men bereid was tot samenwerking. Hierdoor hoopt de directie van Hin dat het een plaats zal behouden op de Nederlandse en op de Europese markt, waar grote concur rentie heerst op het gebied van fabrica ge van kousen. AMSTERDAM Twee meisjes, de achttienjarige W. van F. en de zeven tienjarige A. v. d. B. zijn gisternacht door de Amsterdamse politie aange houden wegens overtreding van de Opiumwet. De meisjes werden aange houden toen de politie een inval deed in een huis aan de Oudezajds Achter burgwal. ADVERTENTIE Dat kan! Voor elke f 25,— kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,-, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,— per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezits/%*^vorming, Postbus 51, Den Haag. f£§fe£, HELMOND Wegens medeplichtig heid aan de Leveroyse bankoverval, vorige week vrijdagavond, zijn dire nieuwe arrestaties verricht. De nieu we arrestanten zijn: een broer van één van de daders, de Weertse chauf feur Jack van V., zijn moeder de we duwe Mien van V. en haar kostgan ger Jack T., beide laatsten uit Neder- weert. De chauffeur heeft bekend, maar de moeder en haar kostganger ontkennen. Toch zijn ze voorlopig op gesloten. De arrestatie van de drie daders was snel verlopen. De Duitser Joan T. (24), die direct na de overval in Heer len een woelig nachtleven had geleid, kwam zaterdag op het politiebureau vertellen dat zijn auto gestqlen was. Met die auto was de overval in Leve- roy gepleegd. De wagen werd door de politie gevonden, nadat hij uit de bocht gevlogen was. De Duitser werd meteen vastgehouden en aan de tand gevoeld. De twee anderen, Theo van den H. (24) en Marinus van V. (22) werden in Nederweert gearresteerd, nadat de politie van een vrachtautochauffeur een tip gekregen had dat de twee man nen vrijdag met hem waren meege lift. Om hun alibi sluitend te krijgen vertelden zij de politie dat zij de hele avond bij de familie van V. in Neder weert hadden zitten kaarten. Toen c(e Duitser in Heerlen echter vertelde dat zijn auto vrijdagavond al om kwart voor vijf gestolen was, kwam er een tegenspraak in de alibi's van de man nen. De drie jachtgeweren die zij bij de overval hadden gebruikt, hadden zij in Maaseyk gestolen. De buit, zeven duizend gulden, is nog niet terecht. De drie gewapende bankrovers wor den ook verdacht van bankroven in Wanssum, Oosterum, Boxtel en Bre da. Bij al deze bankovervallen was sprake van een grote en een kleine overvaller. De heer Mirko Miloetinovitsj, chef- protocol van de Joegoslavische president is benoemd tot ambassa deur in Den Haag, zo is in Belgrado meegedeeld. HELMOND Zaterdagavond zal de politie van Boxtel een onderzoek in stellen naar de „heksendansen" die twintig verkenners uit Haarlem nu al twee weken lang op zaterdagavond menen waargenomen te hebben. De „dansen" zouden zijn uitgevoerd in de buurt van de „Stenen Heul" in Boxtel. De verkenners beweren daar een vuur gevonden te hebben waarin been deren met stukken vlees lagen. Uit deze overblijfselen was een varkens kop te herkennen. Rond het vuur, beweren de verken ners, dansten vreemde figuren in wap perende zwarte kleren. Toen de ver kenners bij het vuur kwamen, waren de gestalten ineens verdwenen, aldus het verhaal van de Boxtelse politie. UTRECHT De heer H. Griffioen, die namens de producenten deel uit maakt van het bestuur van het produkt- schap voor Vee en Vlees, heeft woens dag op de openbare vergadering van het schap in Utrecht kritiek geuit op de volgens hem verkeerde voorlich ting van het departement van Econo mische Zaken over de BTW Hij zei dat de consumenten „veel te veel worden opgejut" en in de waan worden gebracht, dat de vleesprijzen maar met een gering percentage mo gen stijgen, terwijl bij de vaststelling van de uiteindelijke consumentenprijs nog veel meer factoren een rol spelen dan alleen de b.t.w. Over de consumentengids van de Consumentenbond was de heer Grif fioen al helemaal niet te spreken. „Ik wil hier nu wel eens in het openbaar stellen, dat de voorlichting in de Con sumentengids vaak eenzijdig, foutief en ik geloof zelfs bewust foutief is", aldus de heer Griffioen UTRECHT De centrale raad van beroep is van oordeel, dat het Instituut Ziektekostenvoorziening voor Ambtena ren in Noord-Holland (I.Z.A.) verplicht is de kosten van een voor- en nabespre king tussen een zenuwarts en een psy choloog (f 98) en de kosten van het schrijven van een brief door dezelfde zenuwarts aan de huisdokter (f 49) aan een van haar leden te vergoeden. Tijdens de behandeling van de zaak, drie vfeken geleden, stelde het I.Z.A. dat het zich biet verplicht achtte deze kosten te vergoeden. De tegenpartij van het I.Z.A.de directeur van Socia le Zaken in Amstelveen, was toen niet ter zitting verschenen. De raadslieden van het Instituut Ziektekostenvoorziening, de heren K. Bouwens en dokter J. G. van der Sluis, lieten er op 13 januari geen twijfel over bestaan, dat zij het in rekening bren gen van f 49 voor het schrijven van een brief door de ene aan de andere arts beneden peil vonden. De centrale raad van beroep grond de haar uitspraak onder andere op de overweging, dat in de vergoedingslijst 1968 onder specialistische hulp wordt verstaan de verrichtingen van een arts specialist en dat in de vergoedingslijst nergens de aard van „verrichting" staat omschreven. De centrale raad oordeel de dat de voor- en nabespreking, als mede het schrijven van de brief aan de huisarts, als „verrichtingen" moeten worden aangemerkt en dus ook moeten worden vergoed. A nVERTENTIS U weet wel waarom •4

De Vallei | 1969 | | pagina 7