Tom Okker in kwartfinales Voorzitter KNBB wil streng optreden Huidige transfersysteem moet heel dringend op de helling BAZEN WON ALLE AFSTANDEN OP DEVENTER KUNSTIJSBAAN Oude records gesneuveld Tsjech Nepala Europees kampioen kunstrijden Twee Franse amateurs in de gevangenis Vooral jeugd heeft aandacht nodig Post - Dancelli in Milaan derde Poolse skispringer verongelukt Mediterranes door KNVB uitgesloten van de competitie Nederlandse dames verloren van Zuid-Afrika2-5 Coach Benfica woont AJAX-DOS bij Schaatskampioenschappen landmacht Interessante studie over misstanden in betaald voetbal Eerste kritiek op Braziliaanse voetbaicoach Directeur sporttoto moet rust houden Uitspattingen zullen niet meer worden getolereerd Toch vooruitgang Zakelijker VOORAL SPELERS ZIJN ER SLECHT MEE AF Tachtig jaar later Medewerking Verspilling Toch zwaarder Sprekende cijfers Uitzendingen Sportfonds Leo van der Kar 12-jarige kunstrijdster van diefstal verdacht Wielrenner Pennings nog snel op de schaats Onderzoek naar invloed van uitkeringen der Sociale Verzekering Fatale doping-zaak Badminton SPORT IN 'T KORT VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 PHILADELPHIA De Nederland se prof-tennisser Tom Ookker is don- dagavond doorgedrongen tot de kwart finales van het open indoor-tennistoer- nooi, dat in Philadelphia wordt ge houden. Okker versloeg de Engelsman Roger Taylor in drie sets: 4-6, 6-3 en 13-11. De andere uitslagen waren: Gimeno (Spa) versl. Newcombe (Aust) 9-7, 6-3 Roche (Ausrt) versl Riessen (VS) 10-8, 6-2 en Kodes (Tsj) versl Smith (VS) 6-2, 2-6, 6-2. PARIJS Twee Franse amateur- wielrenners, Paul Barnay (29) en Mi chel Fayolie (23) zijn in de gevange nis opgesloten wegen het verschaffen van doping aan hun collega, Yve Mottin (23). Deze is 36 uur na he einde van een wielercross op 1 no vember daaraan overleden. Zij loper de kans op een gevangenisstraf van j een jaar. Paul Barnay en Michel Fa yolie waren de trainingsmakkers van Ives Mottin. Daags voor de cross had deze her, gevraagd om een „explosieve pil". De jongens hadden heit een opwek kend middel verschaft, dat in Frank rijk verboden is, maar dat in Italië i vrij gekocht kan worden. Yves Mottin had dit zichzelf ingespoten voor het begin van de wedstrijd. Voorzi^cr r. van Engelen ...„hand in eigen boezem"... ROTTERDAM „Nationale biljarttoernooien zullen in het vervolg een waardig karakter moeten dragen. Uitspattingen van spelers, zoals die zich in het laatst gehouden nationale kampioenschap driebanden in Alkmaar hebben voorgedaan, zullen door de Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB) niet meer worden getolereerd. Er komen roddelpraatjes en fluistercampagnes, die de biljartsport schaden. Er is maar één weg. De biljartsport zal, evenals alle andere sporten, een gunstige naam in deze maatschappij moeten veroveren". Voorzitter P. van Engelen van de KNBB vecht voor zijn sport. Met vuur ver dedigt hij de standpunten van de bond. „We zullen voor de laatste maal spe lers, die zich aan onbezonnen daden te buiten zijn gegaan, berispen. De eerst volgende keer gaan we over tot schorsen of uitsluiting van nationale en inter nationale toernooien. We gaan er echt flink het mes inzetten". Schuldbewust erkent voorzitter Van Engelen: „Ik wil er uitdrukkelijk bij zeggen, dat het bondsbestuur niets wil verdoezelen. Ook van onze kant, bij voorbeeld wat de arbitrage in AJkmaar betrof, zijn er veel fouten gemaakt en dat is in feite een nog veel kwalijker zaak. We zullen echter alles in het werk stellen om die fouten in de toe komst te vermijden." Mag de Nederlandse top in de bil jartsport zich gaan beraden over de toekomst, de bond gaat het goede voor beeld geven. Van Engelen: „We zullen ons gaan beraden over de maatschappelijke po sitie van de spelers. Er zal een inten sieve sociale begeleiding, door men sen die wij selecteren moeten ko men. Vooral voor de reeds gevestigde spelers. Er koant medische begeleiding. Ie dere speler, die deelneemt aan een toernooi zal gekeurd moeten worden. Niet meer zoals in het verleden alleen de personen boven de 65 jaar. Er zal tevens een maximum leeftijd van ze ventig jaar worden ingevoerd voor deel neming aan een toernooi. De bond be grijpt goed, dat deze laatste maatre gel verplichtingen schept. We zullen toch creatief moeten denken voor de ouderen. We hopen een oplossing te vinden in het organiseren van toernooi en voor bejaarden in het systeem van een chibkampioenscha pIn ieder be jaardencentrum staat tenslotte wel een biljart." De gesprekken om in de KNBB tot een doeltreffende medische begeleiding te komen, zullen worden besproken met dokter Mosterd. „Wij kunnen", aldus de heer Van Engelen, „niet op voor hand mensen uitsluiten die reeds in een biljartcarrière zitten. Zij zullen zich echter wel moeten onderwerpen •an de voor hen specifieke eisen, die gesteld worden voor deelneming aan •en toernooi." Na drie jaar voorzitterschap komt de heer Van Engelen tot de conclusie, dat er in de KNVB tpch wel een grote voor uitgang is geboekt. „Er is al een veel zakelijker benadering. Er wordt niet meer gedacht in de vorm van „die schone biljartsport". De zakelijke be nadering zal echter zo ver doorgevoerd moeten worden, dat er voor verschil lende functies full time mensen komen. MILAAN Na de eerste nacht inde zesdaagse van Milaan heeft het Belgi sche duo Eddy Merckx/Patrick Sercu de leiding met 32 punten. Op de twee deplaats volgt de Italiaans/Zwitserse combinatie Adorni'Frits Pfenninger met 23 punten. Peter Post, die met de Ita liaan Dancelli rijdt, staat met 17 pun ten derde. De stand is verder: 4. Altig/Zandegu (Wdl./It.) 7; op een ronde 5. Kemper/ Oldenburg (W.D1) 11; 6. Roncaglia Tur- rini (It) 11; op 2 ronden 16. Delia Tor- re/Duyndam (It./Ned.) 6 pnt. Financieel is dat nu nog niet haal baar, maar voor mij moet het wel ko men." De voorzitter van de KNBB vindt 'n oplossing van bepaalde problemen al leen haalbaar als er ook van de over heid meer animo voor een zakelijke benadering komt „Als wij in de herfst en tijdens de kerstdagen jeugdtoernooi- en organiseren, moet het mogelijk zijn dat we over een gediplomeerd jeugd leider kunnen beschikken. Tot nu toe is dat nog niet altijd mogelijk." „Tevens moeten er biljartaccommo daties komen vooral voor de jeugd die alcoholvrij zijn. Bij de gemeente moet voor de biljartsport een plaats worden ingeruimd. Dan zijn we niet meer afhankelijk van horeca-bedrijven. Wij van onze kant zullen ook trachten om tijdens wedstrijden zoveel mogelijk een „droge" situatie te creëren." De toekomst voor de biljartsport in Nederland ligt voor de heer Van Enge len in de oprichting van regionale jeugdcentra. „Van die grond af zullen we moeten beginnen. De biljartsport in Nederland heeft toch een geweldige creatieve belangstelling." OOST-BERLIJN De 17-jarige Pool se skispringer Jan Kwak is donderdag bij een training op de schans van het Oostduiitse Zella Mehlis om het leven gekomen. Het slachtoffer maakte deel uit van de Poolse ploeg die in Oost- Duitsland in training is. ENSCHEDE De Enschedese voet balclub Mediterranco, een vereniging voor buitenlandse arbeiders is door de Koninklijke Nederlandse Voet balbond afdeling Twente voorlopig uit gesloten voor verdere deelneming aan de competitie. Deze zware straf is van toepassing op beide elftallen van Me- diterraneo, die uitkomen in de Twent se onderafdeling. Aanleiding tot deze uitsluiting zijn de ongeregeldheden die zich enkele weken geleden hebben voorgedaan na afloop van de ontmoeting Mediterraneo - Bentelo, waarbij de grensrechter werd gesla gen en de scheidsrechter werd getrof fen door een uit het publiek gegooide bierfles. Deze arbiter, de Enschedeër Klop penburg, liep daarbij zulke ernstige verwondingen aan zijn gezicht op, dat hij ter behandeling moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn danig verfomfaaide gezicht moest in het ziekenhuis op dertig plaatsen wor den gehecht. De strafcommissie blijkt niet van plan eerder op dit besluit terug te ko men voor het bestuur van Mediterra neo de man kan aanwijzen die met de bierfles heeft gegooid. „Het moet in een dergelijke kleine gemeenschap mogelijk zijn de dader op te sporen. Aangezien Mediterraneo ons niet de garanties kan geven, dat dergelijke in cidenten in de toekomst niet meer voorkomen, hebben we tot deze straf besloten". DEN HAAG Het Nederlandse da- mesbadmintonteam heeft donderdag in Den Haag de landenwedstrijd tegen Zuid-Afrika met 5-2 verloren. Drie jaar geleden won ons land toen nog met Imre Rietveld en Agnes Geene met 6-2. Het Nederlandse team bestond dit maal uit Joke van Beusekom, de zus jes De Nooyer en de zusjes Ter Metz. Agnes Geene, momenteel lid van een Deventer club, die in de derde klasse uitkomt, was niet uitgenodigd. Er werd gespeeld volgens het Uber-cupsysteem: drie enkelspelen en vier dubbels. Ne derland sloot de enkelspelen af met een voorsprong van 2-1. Jeugdkampioe ne Joke van Beusekom versloeg Wilma Prade, van wie zij bij de kampioen schappen van Kent nog had verloren, met 11-5, 11-7. Lilly ter Metz verloor van Ann Smith (8-11,10-12) en Felice de Nooyer won met 1-11, 11-9, 11-3 van Annesley Clark. De Zuidafrikaan se meisjes, die een zesweekse trip door Engeland hebben gemaakt en na de open kampioenschap pen van Nederland, het aanstaande weekeinde -in Haarlem, terugkeren naar hun land, waren in de dubbelspelen su perieur. De uitslagen van de dubbels waren: Felice en Mirette de Nooyer - Annesley Clark/Jaennie Audibert 8-15, 17-14, 6-15; Lilly en Margo ter Metz - Wilma Prade/Ann Smith 17-15, 8-15, 4-15; Lily en Margo ter MetzClark- Audibert 1-15, 11-15; Felice en Mirette de Nooyer - Prade/Smith 6-15, 11-15. DEN HAAG In een studie over de rechtspositie van de beroepsvoetballer oor deelt mr. J. L. Janssen van Raay, een van de raadslieden van de Nederlandse Vereniging van Contractspelers (VVCS) in de inleiding: „Het transfersysteem is een anachronisme van de negentiende eeuw, een geestesprodukt van vinding rijke werkgevers in een periode van industriële revolutie waarin de stem van de werknemers nog niet werd gehoord". En aan het slot van zjjn boeiend betoog concludeert hy: „Ik ben ervan overtuigd, dat het transfersysteem in wezen immoreel en onwettig is en dat het niet alleen indruist tegen de belangen van de spelers, maar ook tegen die van de clubs". Janssen van Raay is niet de enige, die er zo over denkt. Het transfersys teem is een van de meest gekritiseer de facetten van het moderne betaalde voetbal. Een systeem, dat in 1888 werd ontworpen, toen twaalf Engelse profclubs zich verenigden in de Foot ball League Limited. Een van de be palingen van de nieuwe organisatie luidde, dat een speler niet voor een andere club mocht uitkomen zonder toestemming van zijn oude vereniging. En in de praktijk bleek die toestem ming alleen met geld te kunnen wor den gekocht. Tachtig jaar later spreekt de door de KNVB samengestelde commissie- Zon zich uit voor handhaving van het systeem. Dat heeft de VVCS, waarbij negentig procent van Nederlands ruim elfhonderd betaalde voetballers is aangesloten en die sinds 1 januari van het vorig jaar is opgenomen in het NVV, weliswaar droevig gestemd, maar absoluut niet verrast. Sercetaris Karei Jansen: „In die commissie za ten alleen deskundigen van de KNVB en daarvan kun je moeilijk allerlei progressieve ideeën verwachten. Het heeft ons verbaasd, dat men geen ver tegenwoordiger van de VVCS in die commissie heeft opgenomen. Het is jammer, dat men nu veertien maan den nodig heeft gehad voor een rap port waarin alleen maar dingen staan, die wij allang wisten". Voornaamste argument tegen het afschaffen van het transfersysteem is dat men wil voorkomen dat alle goede voetballers haastig overlopen naar de rijkste clubs. „Dat gebeurt nu ook", meent Jansen niet ten onrechte. „Zon der transferbedragen zou er alleen LISSABON De coach van Benfica, Otto Gloria, zal vandaag met het vlieg tuig naar Amsterdam vertrekken om te spioneren bij Ajax, waartegen Benfica woensdag moet spelen in het toernooi om de Euiopese beker, zo heeft een woordvoerder voor de Portu gese club in Lissabon bekend gemaakt. Otto Gloria zal morgen de wedstrijd Ajax-DOS bijwonen en dan in Amster dam wachten op de aankomst van zijn team op maandag. Voor de wedstrijd tegen Ajax zullen 16 Benficaspelers naar Amsterdam ko- DEVENTER «.De belangstelling voor de schaatssport, de laatste jaren door tal van internationale evenementen op dit terrein sterk gestimuleerd, is ook onder de militairen enorm toegenomen. Men maakt in zyn diensttijd steeds meer gebruik van de faciliteiten, door de militaire sportbureaus geboden en profiteert daarby van de steeds beter wordende accommodatie die zich mede in de vorm van een groot en gespreid aantal kunstysbanen voordoet. Die groeiende interesse kan wor den gemeten aan de deelneming aan wedstryden, maar ook aan de prestaties. Dat kon men weer ervaren tijdens de donderdag op de kunstijsbaan in Deventer gehouden wedstrijden op de 500, 1500 en 3000 meter voor de kam pioenschappen schaatsenrijden van de Koninklijke Landmacht. Daar werden niet alleen goede tijden gemaakt, er sneuvelden ook weer verschillende re cords. Was de beste tijd op de 500 me ter het vorig jaar 44,9 sec., gemaakt door soldaat J. de Vries uit Steenwij- kerwold. Dit jaar verbeterde deze rij der zijn eigen prestatie met rond 1,5 sec. Ook op de 1500 meter werden doorgaans iets betere tijden genoteerd. Alleen op de 3000 meter lagen de ge maakte tijden wel iets beneden de ver wachtingen. Deventer is bij de landmacht wat het schaatsen betreft zo langzamer hand een begrip geworden. Toen de baan in 1962 in gebruik kwam, heeft het Deventer garnizoen direct aan de deur geklopt en niet zonder succes. Er is een prettige samenwerking tussen de leiding van de baan en het garni zoenscommando ontstaan hetgeen re sulteerde in tal van faciliteiten voor de militairen die de ijzers eens onder wil len binden. Zo is de baan twee maal in de week voor een gereduceerde en treeprijs voor de militairen uit het garnizoen Deventer en Apeldoorn be schikbaar. Ook nü weer kreeg men alle mede werking hoewel het personeel van de ijsbaan al druk in de weer was om ex tra voorzieningen te treffen voor de medio dezer maand te verrijden we reldkampioenschappen voor heren. Zo was men druk bezig met het installe ren van een computer en werden twee nieuwe ijsschaafmachines beproefd, die en passant de baan voor de mili tairen in goede conditie hielden. Het garnizoen Deventer bleek ook nu weer een goede gastheer te zijn. Er was ex tra vervoer vanaf het station, er was voldoende geneeskundige hulp die ove rigens gelukkig niet gebruikt behoefde1 te worden. Er was een vlot werkend wedstrijdsecretariaat en men kreeg ook op zijn tijd de vermaarde erwten soep. De wedstrijden werden bijgewoond door de inspecteur van de militaire opleidingen, brigade-generaal Doorne bal, de garnizoenscommandanten van Deventer, Apeldoorn en Harderwijk, respectievelijk de luitenant-kolonels C. Vreugdenhil, W. L. Prins en C. M. de Weerd en tal van onderdeelscomman danten. Het aantal belangstellende supporters leek ons geringer dan het vorig jaar. Dat werd mede veroor zaakt door oefeningen in en buiten het land. De prijsuitreiking na afloop van de wedstrijden werd verricht door de luitenant-kolonel der infanterie JE. Spanjaard, vice-voorzitter van de sportcommissie van de Koninklijke Landmacht. De prijzen voor de win naars der verschillende wedstrijden bestonden uit medailles. Voor de drie besten van het algemeen klassement waren bekers ter beschikking gesteld. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. sld. C. J. Bazen uit Ermelo, 43.3 sec; 2. sold. J. de Vries uit Steenwijkerwold, 44.3 en 3. korpo raal P. v. d. Zwaag en kanonnier H. Langenberg, beiden uit Breda met 46.8. 1500 meter: 1. sld. C. J. Bazen, Er melo 2.21.4; 2. sld. J. de Vries, Steen wijkerwold, 2.22.7; en 3. kan. H. Lan genberg uit Breda en kan. Pronk uit de legerplaats 't Harde. 3000 meter: 1. sold. C. J. Bazen, Er melo, 5.01.7; 2. sld. J. de Vries uit Steenwijkerwold 5.02.2; en 3. kpl. P. v. d. Zwaag, Breda, 5.08.1. Algemeen klassement: 1. sld. C. J. Bazen, 140.716 punten; 2. sld. J. de Vries, 142.234 pnt.; 3. kan. H. Langen berg, Breda, 147.016; 4. kpl. P. v. d. Zwaag, Breda, 147.050; 5. kan. Pronk uit T Harde met 148.733 en 6. kpl. J. Boonen, De Wittenberg, 152.733. Verder werden nog geplaatst als 10e kpl. F. M. Vije uit De Wittenberg, als 13e wachtmeester De Boer uit 't Harde en als 14e sold. B. Hofstee uit de leger plaats Nunspeet. Er werd in totaal door zo'n zestig man aan de wedstrij den deelgenomen. Daarvan zijn er 25 geselecteerd 1 voor de kampioenschap pen voor de drie krijgsmachtonderde len: leger, vloot en luchtmacht, die op dinsdag 25 februari, eveneens weer in Deventer, zullen worden verreden. .naar een verschuiving komen in het geldverkeer. Ioi plaats van in de zak ken van de werkgever waar het niet thuishoort zou het geld dan te recht komen bij de speler, bij de ar tiest die er recht op heeft. De clubs vinden, dat de VVCS de zaken nega tief benadert en dat wij alleen maar aan de belangen van de spelers den ken. Daar is natuurlijk geen sprake van. Het scheppen van werkgelegen heid staat bij ons primair en we heb ben er dus alle belang bij, dat de clubs blijven bestaan". Karei Jansen, die met genoegen signaleert, dat veel clubleiders de VVCS thans serieuzer nemen dan in het begin, beoogt dat het transfersys teem ook voor de verenigingen fnui kend is. „Nog afgezien van het feit, dat het systeem principieel onrecht vaardig is heeft het in de praktijk tot enorme kapitaalsverspilling geleid. De bedragen, die op het ogenblik voor een topvoetbalier worden betaald zijn economisch onverantwoord en vor men een regelrechte bedreiging voor de bedrijfstak. Kijk eens naar de te korten van tientallen Engelse clubs, die rustig een miljoen neertellen voor een speler. Vaak is zo'n zaak in feite al failliet". „De clubs hebben ook geen enkele garantie wanneer ze een dure speler contracteren. Een voetballer die vijf ton heeft gekost kan na afloop van zijn contract rustig zeggen: „Nou, ik heb er geen zin meer in. Ik houd ermee op en ik ga emigreren." Daar is dan niets tegen te doen, dan is zo'n club haar geld gewoon kwijt. Ook wanneer een spe ler zo ernstig geblesseerd raakt, dat hij nooit meer kan spelen zijn ze dat geld kwijt. In welke bedrijfstak is men nu bereid zo'n risico te lopen? Welke werkgever is zo gek om iemand voor een hoog jaarsalaris aan te trekken en dan ook nog eens vijf ton extra op ta fel te leggen?" Hoewel deze punten meetellen bij Jansens veroordeling van het transfer systeem tilt hij als mini-vakbondslei der toch zwaarder aan het onrecht dat de speler onder de gegeven omstandig heden kan worden aangedaan. Jansen: „De meeste clubs behandelen een spe ler wel correct, maar strikt genomen is de betaalde voetballer toch overge leverd aan-willekeur. Het systeem biedt de club gelegenheid dingen te doen, die absoluut onaanvaardbaar zijn." Karei Jansen, wiens geestdrift voor namelijk stoelt op de overtuiging, dat de VVCS op den duur gelijk zal krijgen, voorspelt dat het transfersysteem op een mooie dag zal ophouden te be staan. „Over zaken, die een paar jaar gele den nog als onzinnig werden verwor pen", zo zegt hij vergenoegd, „wordt nu tenminste gespraat. De WCS heeft die discussie op gang gebracht. Ook het transfersysteem zal binnen afzienbare tijd onherroepelijk verdwijnen. Ook dat is geen utopie." Voorbeelden die die uitspraak kun nen staven zijn niet zo moeilijk te vin den. Uit het onderstaande blijkt, hoe gemakkelijk de verenigingen in de la gere regionen hun spelers zo ongeveer in de ketenen kunnen slaan. Nuchtere cijfers, die samen een aanklacht vor men tegen een tachtig jaar oud sys teem. De huidige transferbepalingen kun nen het vooral de spelers in de lagere divisies vrijwel onmogelijk maken van club te veranderen. Voor een voetbal ler, die slechts f 3500 per jaar verdient kan de vereniging al een transferbe- AMSTERDAM Opnieuw wordt een groot aantal jeugdige sportmensen doo het Sportfonds-Leo van der Kar in de gelegenheid gesteld, meestal in het buitenland, trainingscursussen te vol gen teneinde het prestatiepeil op te voeren. Ditmaal zijn het zeventien kan didaten van elf sportbonden, van wie Kleine, Van Gelder en Trijntje Rep, van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond reeds buitenlands ver toeven. Aangewezen- zijn voorts de tien kamper Wim van Abcoude, de bad- mintonspelers Marjan Luesken, Jan Willem Kroon en Rudy Hartog, de bas ketballer Paul Ruysenaers, de cricke ter Hergen Spits, de turners Arnoud van der Zeeuw en Gerrit Butter, de handboogschutters Dirk Troost en Adri- anus van der Lindeloof, dressuurrijd- Erica den Boesterd, schermer Robert Koster, Skiër Zeno Lampe en water skieter Willy Stahle. De handboogschutters zijn voor de eerste keer het fonds bestaat al ne gen jaar aangewezen omdat deze tak van sport in München op het pro gramma van de Olympische Spelen zal voorkomen. drag vragen van 50.000 gulden, zonder de verplichting het jaarsalaris van die speler op te trekken tot tien procent van dat bedrag. De regeling, dat een speler tien pro cent moet gaan verdienen van wat de vereniging op de transfermarkt voor hem vraagt gaat pas in bij bedragen, die boven de 200.000 gulden liggen. Wat de minimumbeloning moet zijn voor voetballers die minder kosten staat nauwkeurig omschreven. Wanneer een speler zichzelf op de transferlijst laat zetten ligt zijn mini muminkomen nog twintig procent la ger. Bovendien verspeelt hij dan de bo nus van vijf procent van het transfer- bedrag en zijn clubtrouwpremie. Spelers voor wie minder dan tweehon derdduizend gulden wordt gevraagd hebben recht op de volgende minimum- beloning: 0 t lm 20.000 1.500 20.001 m 35.000 2.000 35.001 - 50.000 2.000 50.001 - 75.000 5.000 75.001 - 100.000 7.500 100.001 - 125.000 10.000 125.001 - 150.000 13.000 150.001 - 175.000 16.000 175.001 - 200.000 20.000 vanaf 200.001 - 10% van de transfersom Voorbeeld: Een voetballer uit.de twee de divisie verdient tweeduizend gul den per -jaar. Geen Johan Cruyff dus, maar voor een matige tweede divisie- club toch een waardevolle kracht. Een andere vereniging blijkt zelfs bereid het salaris van die speler te verdubbe len en het ligt voor de hand, dat de spe ler dat een mooie gedachte vindt Toch kan hij niet weg, want zijn huidige vereniging kan rustig een trans ferbedrag vragen van f 35.000 zonder het salaris van die speler met ook maar één gulden te hoeven verhogen. Geen sterveling natuurlijk, die daaraan begint en de betreffende speler wordt tweeduizend gulden door zijn neus ge boord. RIO DE JANEIRO De eerste kri tiek op de pas aangesteld Braziliaanse voetbaicoach Saldanha is onmiddellijk na zijn eerste beslissing losgebarsten. Saldanha, die als journalist in Rio de Janeiro werkzaam was, heeft de 22 spelers van zijn selectiegroep bekend gemaakt. Die spelers zijn: A-groep: Fe lix Carlos Alberto, Brito, Dj alma Dias en Rildo; Wilson Piazza en Gerson; Jairzinho, Dirceu Lopes, Pele en Tos- tao. B-groep: Caludio; Maria, Scala, Joel en Everaldo; Clodoalho en Riveli- no; Paulo Borges, Toninho, Paulo Ce- sar en Edu. (Beide elftallen volgens de door Vicente Feola „uitgevonden" 4-2- 4-ops tel ling). In Rio werd de selectiegroep met ui terst lovende kritieken ontvangen. In t andere voetbalcentrum van Brazilië echter, in Sao Paolo, noemde een ra diostation de keuze van Saldanha: „Be lachelijk kleuterwerk". Het radiosta tion in Sao Paolo, dat de uitzending verzorgde, is eigendom van de voorzit ter van de voetbalfederatie van Sao Paolo. GARMISCH-PARTENKIRCHEN De politie van 't Westduitse Garmisch- Partenkirchen verdenkt de twaalfjarige Roemeense kunstrijdster Beatrice Hus- tui en haar moeder van diefstal van goederen ter waarde van enkele duizen den marken. Beatrice Hustui, in Grenoble de jong ste deelneemster aan de Olympische winterspelen, en haar moeder stapel den in haar pensionkamer te Garmisch- Partenkirchen waar op dit moment de Europese kampioenschappen kunstrij den worden gehouden, steeds meer goe deren, voornamelijk levensmiddelen en textiel, op, waarop de pensionhoudster de politie waarschuwde. Tegenover de politie verklaarde de moeder van Bea trice een deel van de goederen te heb ben gekocht, een ander deel te hebben gekregen. Donderdag rekenden moeder en dochter echter af en verlieten Gar- misch-Partenkirchen om naar Roeme nië terug te keren. Inmiddels is echter gebleken dat de goederen waarschijn lijk van winkeldiefstallen afkomstig zijn. GARMISCH PARTENKIRCHEN De 18-jarige Tsjech Andrej Nepala heeft gisteren de titel kunstrijden bij de heren veroverd. Voor nog geen duizend toeschouwers voerde de Tsjech, die na de verplichte figuren reeds leidde, zijn kür foutloos uit, zon der echter te veel risico te nemen. Hij voerde de meestal in zijn kür verwerk te drievoudige sprongen niet uit, maar beperkte zich ertoe de jury van zijn klasse en van zijn bijna klassieke op vatting van kunstrijden te overtuigen. Hij slaagde daarin glansrijk, want de juryleden waren zeer lovend over zijn prestaties. Op de tweede plaats legde de Frans man Patrick Pera beslag. De 19-jari- ge Pera, in Grenoble zeer omstreden winnaar van het Olympisch brons, had moeilijker sprongen in zijn kür. De Fransman voerde twee driespron gen feilloos uit. De enige Nederlandse deelnemer bij de heren, Arnoud Hendriks, eindigde op de 21e plaats. Zijn plaatscijfer was 188, zijn puntentotaal 2148,0. Er wa ren 23 deelnemers. De uitslag luidt: 1. Nepala (Tsj) plaatscijfer 9/2806,4 pnt.; 2. Pera (Fr) 18/2760,7; 3. Tsjetweroekin (Rusl.) 27/2697,1; 4. Zöller (O-Dld) 42/2628,2; 5. Polissier (Fr) 50/2608,3; 6. Oudjian (GB) 58/2598,121. Arnoud Hendriks (Ned) 188/2148,0. De Tsjechische Hanna Maskova en de Oostduitse Gabriele Seyfert, de gro te favorieten voor de titel bij de da mes, bezetten na de eerste drie ver plichte figuren respectievelijk de twee de en derde plaats. Het verschil tussen de twee rijdsters bedraagt slechts tweetiende punt. Volgens de verwach tingen staat de Oostenrijkste Beatrix Schuba, van wie bekend is, dat zij de verplichte figuren bijzonder sterk rijdt, op de eerste plaats. Zij zal van daag bij de laatste drie verplichte fi guren vermoedelijk haar voorsprong nog uitbouwen, maar het is vanwege haar zwakke kür, zeer de vraag, of zij in de eindrangschikking bij de eer ste drie zal zijn. De stand na drie verplichte figuren is: 1. Beatrix Schuba (Oost) 552.0; 2. Han na Maskova (Tsj.-SI) 539,0; 3. Ga briele Seifert (O-Dld) 538,8; 4. Zsuzza Almassy (Hong) 507,9; 5. Elisabeth Nestier (Oost) 490,3; 5. Ielena Sjeglo- va(Rusl) 484.7. Diana Towler en Bernard Ford kun nen hun vijfde Europese titel in het ijsdansen niet meer mislopen. Na de vier verplichte figuren liggen zij een „baanlengte" voor op de concurrenten. Slechts wanneer de 23-jarige Diana Towler en haar één jaar jongere part ner vanavond volledig zouden falen, kunnen hun landgenoten Janet Saw- bridge en Jon Lane nog hoop hebben op hun eerste Europese kampioen schap. De titelhouders voeren na de ver plichte figuren het klassement aan met plaatscijfer 7 en 153,7 punten.Ja- net Sawbridge en Jon Lane hebben plaatscijfer 14 en 147,0 punten. De stand na de verplichte figuren is: 1. Diana Towler/Bernard Ford (GBr) plaatscijfer 7 153,7 pnt; 2. Janet Sawbridge/Jon Lane (GBr) 14 147,0 3. Ljudroi'la Patsjomova/Aleksander Gorsjkov" (Rusl) 21 144,6; 4. Angeli- ka en Erich Buck (W-Dld) 32 140,6; 5. Annerose Baier/Eberhard Ruger (O-Dld) 34 138,4; 6. Susan Getty/ Roy Bradshaw (GBr) 39l/t 136,1. AMSTERDAM Wielrenner Marcel Pennings heeft het schaatsen nog niet verleerd. De Noordhollander, die enke le jaren geleden ook al sterk reed maar tenslotte voor de wielersport koos, won op de Jaap Edenbaan de 1500 meter in 2 min. en 21,2 sec. Op de 500 meter, die in 43,6 sec. werd gewonnen door Jan Augustinus, noteerde Pennings een tijd van 45,2 sec., hetgeen goed was voor een ge deelde derde plaats. DEN HAAG De heer J. Muilen burg, directeur van de sporttoto, zal met het oog op zijn gezondheid enige tijd rust moeten houden. Na overleg met het bestuur van de sporttoto is de heer P. J. C. Lut, hoofd van de afdeling financiële zaken van de Ne derlandse Sport Federatie, tijdelijk in rijn plaats benoemd. In verband hiermee en de verschuiving van werk zaamheden zal de uitbetaling van toto 23 en 24 enkele dagen later geschie den. Pele maakte een van de twee doel punten, die Santos tijdens rijn Afrikaan se tournee een gelijk spel van 2-2 ople verde tegen Hearts of Oak uit Accra. De ruststand van deze donderdag te Accra voor 30.000 toeschouwers gespeel de wedstrijd was 1-1. Den Bosch heeft donderdagavond een ijshockeywedstrijd tegen Les Ca- nadiens de Werl, een ploeg van bij het Westduitse Soest gelegerde Canadese militairen, met 6-3 gewonnen. De sco res per periode waren 3-1, 0-2, 3-0. Er waren 1200 toeschouwers. De Duitse voetbalbond heeft vier Bundesligaclubs ingeschreven voor het intertototoernooi, met de internationale voetbalbeker als inzet, dat van juni tot augustus weer op het programma staat. De vier verenigingen zijn Eintracht Braunschweig, Hamburger SV, Hanno ver '96 en Alemannia Aachen. AMSTERDAM Het Instituut voor Arbeidsvraagstukken van de Tilburgse hogeschool gaat onderzoeken hoe iemand die een sociale uitkering krygt, dat inneriyk ervaart en hoe zyn omge ving hem beschouwt. Het onderzoek kan worden gedaan omdat de Ameri kaanse Ford-stichting een subsidie gaf van ongeveer driehonderdduizend gul den. De stichting laat in verscheidene Europese landen onderzoeken instellen naar de bestaande sociale voorzienin gen. De belangstelling gaat vooral uit naar de loonvervangende uitkeringen zoals die in Nederland zijn vastgelegd in de Werkloosheidswet, de Wet Werk loosheidsvoorziening en de Algemene Bijstandswet. De resultaten moeten mede de stof leveren voor de daar gaande discussie over de vraag, of soortgelijke voorzie ningen ook in de Verenigde Staten al gemeen moeten worden ingevoerd. Een studie zal worden gemaakt var de invloed die de sociale voorzieninger hebben op mensen, die er afhankelljl van zijn. Daarbij zal onder meer wor den gelet op hun bereidheid zich t laten herscholen, op de wil om andr werk te zoeken en op de gezinssituat

De Vallei | 1969 | | pagina 13