Veenendaals dagblad China wil overloper Liao Ho-sjoe terug Leven 5 pet, duurder Reuzenkarwei voor ..De Schelde" Versterking van politiek overleg in WEU-verband Noord-Vietnam: „eerst Thieu en Ky vervangen" Buiten Anti-zionistisch boek in Sovjet-Unie verschenen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Asielverzoek te Washington nog in behandeling Leerkrachten en ambtenaren akkoord met compromis KOSYGINBIJ ONTVANGST KADAR bitterkoekjes JAMIN SCHERPE VERKLARING AAN ADRES VAN AMERIKA EN NEDERLAND Horecabedri j ven dreigen met week sluiting Treinongeluk in Australië twintig doden Jongen te Ulft overreden door MAISON KRAMER Benelux gaf goede voorbeeld Caravelle iets te vroeg op Schipliol-baan I Onstabiel met hagel en sneeuw vrachtauto Geen manoeuvre „NIEUWE MISDAAD 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! IN LEVENSGEVAAR ONTSPANNING IN SURINAME Soesjes en Hoorntjes DISCUSSIE Pleger aanslag in Kremlin heeft „normaal verstand" Overleg in Parijs Onaanvaardbaar Eerste groen Bommen op Biafra Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 7 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 32 HONGKONG Peking heeft van de Verenigde Staten en van Nederland ge- eist, dat zij moeten zorgen voor de terugkeer van de Chinese overloper Liao Ho-sjoe naar China. Volgens Radio-Peking, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken gezegd, dat de Verenigde Staten samen met de Nederlandse rege ring de vlucht van Liao hebben bewerkstelligd. Het was de eerste officiële reactie van de Chinese regering op de vlucht van de 46-jarige tijdelijk zaak gelastigde in Nederland. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking wordt gezegd, dat Liao op 24 januari volgens de instructies van de Neder landse regering vluchtte en dat hij af gelopen dinsdag door de Amerikaanse inlichtingendienst naar de Ver. Staten werd gebracht. „Dit was een ernstig aniti-Chinees in cident, bewerkstelligd door de Verenig de Staten, in samenspel met de Ne derlandse regering. De Chinese zaak gelastigde in Polen, Tsjeng Toen, heeft bij de Amerikaanse gezant in War schau schriftelijk tegen het incident geprotesteerd" (Warschau is de plaats waar het enige rechtstreekse contact tussen de V.S. en China heeft plaats gehad. „De Chinese regering verklaart met klem, dat de regeringen van de Ver enigde Staten en van Nederland Liao Ho-sjoe aan China moeten overdragen, anders moeten zij de volledige verant woordelijkheid dragen voor alle ernsti ge gevolgen die daaruit voortvloeien", zegt de verklaring. „De Verenigde Staten en Holland moeten niet spotten met de 700 miljoen Chinezen, die bewapend zijn met de ge dachten van voorzitter Mao Tse-toeng" tldus Radio-Peking. Het ministerie spreekt voorts van „een nieuwe geweldige misdaad van de Amerikaanse regering in haar pro gramma om personeel van Chinese buitenlandse missies te bewegen hun land te verraden, na de ontvoering van Tsjang Tsjien-yoe, een functionaris van het Chinese consulaat in Bombay in 1959". „Hiermee is volledig bewezen, dat in hun vijandigheid ten aanzien van de Volksrepubliek China en de 700 miljoen Chinezen, de Amerikaanse president Nixon en zijn voorganger Johnson jak halzen uit hetzelfde nest zijn, zonder ADVERTENTIE morgen het minste verschil", aldus Peking. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington weigerde onmiddel lijk commentaar. Functionarissen zei den, dat het wel enige tijd zou kunnen kosten voor er een antwoord zou zijn op de Chinese reactie op Liao's vlucht. De woordvoerder van het „State de partment" zei, dat het verzoek om asiel nog in behandeling is. Diplomatieke waarnemers in Wash ington verwachten geen uitwijzing van de gevluchte diplomaat naar China, tenzij men zou ontdekken, dat Liao geen bonafide vluchteling is. Liao Ho-sjoe is overgelopen omdat hij deel uitmaakte van de inlichtingen organisatie van de in China in ongena de gevallen generaal Lo Joei-tsjing en voor zijn leven vreesde. Dat schreef gisteren een dagblad in de Britse kroonkolonie Hongkong. Ge neraal Lo Joei-tsjing werd uit de dienst verwijderd omdat hij ervan werd beschuldigd steun te verlenen aan de Chinese president Liao Sjao- tsji, die als tegenstander van de Chine se partijleider Mao Tse-toeng gold. De krant schreef dat Liao Ho-sjoe bang was voor zijn veiligheid van het ogenblik af dat generaal Lo van het toneel verdween. Hij vreesde, dat hij naar Peking zou worden geroepen om op het matje te komen. Liao zou vooral bang zijn geworden toen hij hoorde van andere Chinese ambassadeurs die de laatste tijd naar China werden teruggeroepn. Volgens het blad. is een zeer groot aantal Chi nese diplomaten in het buitenland te ruggehaald naar Peking. Velen daar van zouden in de gevangenis zijn ge worpen en een bestaan lijden „dat er ger is dan de dood". O De 67-jarige professor Walter Hall- stein, die van 1958 tot 1967 voorzit ter van de EEG-commissie is ge weest, is gisteren aan de universiteit in Bonn onderscheiden met de Robert Schumanprijs 1969. De prijs, waaraan een bedrag van 25.000 mark is verbon den, werd Hallstein verleend voor zijn werk ter bevordering van de Europe se integratie. DEN HAAG De kosten van levens onderhoud zullen dit jaar 5.5 procent stijgen. Dit deelde minister De Block (Economische Zaken) gisteravond in de Tweede Kamer mee. Het neemt niet weg dat er voor de werknemers toch wel een reële verbe tering van hun loon uit de bus zal ko men. Minister De Block verwacht, dat de loonsom gemiddeld 8.5 procent zal stijgen. Het Centraal Planbureau had deze stijging op 6.5 procent geschat. De minister verdedigde nogmaals zijn afwijzend standpunt inzake een algemene prijsmaatregel. De consu ment zou dan niet weten waar hij aan toe is. Dit bezwaar geldt niet bij maat regelen voor bepaalde sectoren van ons bedrijfsleven, aldus mr. De Block. AMSTERDAM Verscheidene ho recabedrijven dreigen hun zaken een hele week te sluiten. Zij zullen- de daad bij het woord voegen als de mi nister van Economische Zaken de be drijven die met rode cijfers werken, niet wil toestaan de prijzen meer te verhogen dan de regering onlangs heeft toegestaan. De heer G. E. van Goor, voorzitter van de Horecaf (de organisatie van werkgevers in de horeca) zegt dat hij de afgelopen tien dagen overstelpt is met klachten van bedrijven die de prijzen niet kunnen aanpassen. MELBOURNE In Australië is de Southern Aurore, de sneltrein tussen Sydney en Melbourne, vanochtend frontaal op een goederentrein ingere den. Volgens de eerste berichten zou den twintig mensen om het leven zijn gekomen. Drie wagons raakten in brand. Er zaten ongeveer 200 mensen in de sneltrein. Vele inzittenden wer den gewond. Het ongeluk gebeurde ongeveer 170 kilometer ten noordoosten van Mel bourne. iHOTHMVMiiiRaaiiNiaaiiaiiciaiiiiaaNiliiiaHaiiaiMBiaaMiNiaaimiiiMiatimaiaiiiMiiiiiiiMUiiHiiiliiiiiiiikM V V, v -+*,j«: 'V r+, V Donderdagmiddag is het Engelse booreiland .Seaquest" de Vlissingse Sloehaven binnengesleept. De Seaquest" zal de komende vijf weken voor algehele inspectie en reparatie aan'ankerlieren enz. bij de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" liggen. In de komende vijf weken zullen twee- honderd werknemers van ,,De Schelde" en enkele specialisten van de Rot- terdamse Droogdok Maatschappij onafgebroken aan het honderd meter hoge gevaarte werken. PARAMARIBO De besprekingen tussen de Surinaamse regering, de Fe deratie van hoger en middelbare ambtenaren (Fchoma) en de vereni ging van leraren bij het kweekschool-, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs (Velmek) hebben gisteren tot een compromis geleid. De leerkrachten en ambtenaren, die het werk neerlegden, zullen het werk hervatten en de stakingsuren inhalen. Zij worden voor de overwerkuren be taald. De scholieren kunnen door het overwerk van de leerkrachten de ver loren gegane lessen inhalen. Verwacht wordt, dat de algemene middelbare school, het lyceum en. de kweekschool in Paramaribo maandag weer geopend zullen zijn. De regering besloot ook de overplaatsing van de wis- en natuurkundeleraar ir. S. Devi4 ongedaan te maken. Zij willigde daar mee een van de principiële eisen van de stakende leerkrachten in. Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Overheidspersoneel in Suri name heeft donderdag bekendgemaakt dat de ééndagsstaking een overweldi gend succes is geworden. Alleen al in Paramaribo hebben 2337 leden gis teren aan de staking meegedaan. Speciale aanbieding 2.25 per doosje LUXEMBURG De ministerraad van de Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren in Luxemburg besloten tot een duidelijke versterking van de politieke samenhang door wederzijdse raadpleging, alvorens nationale beslis singen worden genomen op het gebied van de buitenlandse politiek. Alleen Frankrijk heeft zich bij dit besluit niet aangesloten en zich zijn standpunt voorbehouden. Deze beslissing viel nadat Nederland, België en Luxemburg hadden verklaard dat zij zich vrijwillig verplichten om hun WEU-partners (West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Engeland), vooraf te raadplegen alvorens beslissingen te nemen op belangrijke punten van hun buitenlandse politiek. Duitsland, Italië en Engeland sloten zich bij deze Benelux-verklaring aan, waarna is overeengekomen, dat deze zes landen een lijst zullen opstellen van onderwerpen op het gebied van de bui tenlandse politiek, waarop overleg en harmonisatie zal plaatsvinden. Hierbij wordt onder meer gedacht aan de po litiek ten aanzien van de Europese in tegratie en de betrekkingen tussen Oost en West. De Franse staatssecretaris De Lip- kowski heeft zich niet kunnen uitspre ken en zich de Franse positie voorbe houden tot een volgende vergadering. De Beneluxverklaring kwam na 'n algemene discussie over een Italiaans voorstel om de Europese politieke sa menwerking op gang te brengen door vooroverleg over beslissingen op het gebied van de buitenlandse politiek, binnen de Westeuropese Unie, waar van de zes landen der Europese ge meenschap en Groot-Brittannië lid zjjn. Zo'n Europese politieke relatie in het kader van de WEU was in ok tober jl. in Rome door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Harmei, voor het eerst bepleit om de impasse te doorbreken, waarin de Europese samenwerking is geraakt door het Franse veto tegen de toetre ding van Engeland tot de EEG. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken. Nenni, die het pian-Harmel nader had uitgewerkt, verklaarde gis teren aan het begin van de vergade ring in Luxemburg, dat een verplich ting tot politiek overleg in de WEU een eerste stap moest zijn in de rich ting van een Europese politieke ge meenschap, onder Europese parle mentaire controle. Dit Italiaanse standpunt 'werd volle dig ondersteund door Nederland, Bel gië en Luxemburg. Van Duitse zijde be tuigde men, iets voorzichtiger, instem ming met het beginsel van consultatie, mits het een vrije consultatie over de buitenlandse politiek zou zijn. Minister Luns merkte toen op, dat de Beneluxlanden bereid waren zich des noods eenzijdig tot consultatie van hun WEU-partners te verplichten. Toen sloten zich hierbij ook Italië, West-Duitsland en Groot-Brittannië aan Vooral de Britse verklaring is met gro te belangstelling ontvangen. De Britse minister Steward deelde mede, dat En geland van plan is zijn WEU-partners te raadplegen alvorens de Britse re gering haar definitieve standpunt be paalt voor de komende vier mogendhe- denconferentie over het Midden-Oosten. SCHIPHOL - Om half negen donder dagavond is een Caravelle-lijntoestel van Air France, komende uit Parjjs, bij de landing op Schiphol te vroeg aan de grond gekomen. Het toestel verniel de vijf lampen van de naderingsver lichting, vlak voor de drempel van de landingsbaan. De onfortuinlijke landing liep goed af. Weliswaar sprongen twee van de banden van het hoofdlandingsgestel, doch met de machine gebeurde verder niets en het toestel kon op het beton van de baan zelf uitrollen. De 81 passagiers werden met bussen van de landingsbaan naar het stations gebouw gebracht. Het toestel moest la ter worden weggesleept. De gezagvoerder weet het incident aan de verraderlijke wind. Hij verklaar de, dat op het allerlaatste stukje van de daling plotseling het toestel naar be neden zakte wegens een onverwachte windval. Inderdaad was er gisteravond een groot verschil tussen de minimum- en de maximum-windsnelheid. MOSKOU Een psychiatrisch on derzoek van de dader van de aanslag in het Kremlin, luitenant Iljintsev, heeft volgens goede bron uitgewezen dat hij een normaal verstand heeft, zij het met lichte mentale tekortkomingen. Iljint sev was drie dagen voor de aanslag ge deserteerd. Het onderzoek onder zijn familieleden en collega's is nog gaande, aldus de zegsman. Twintig leden van de verboden sekte, waarvan Iljintsev lid was, zouden zijn verhoord. Iljintsev zou bekend hebben, dat hij wilde en dacht te schieten op de auto met de Sovjetrussische leiders. Het proces zal worden gevoerd door het militaire ge rechtshof van de Sovjet- Unie achter gesloten deuren. PARIJS De kwestie van de er kenning van het Zuid Vietnamese natio nale bevrijdingsfront (NLF) door de Verenigde Staten was gisteren het cen trale thema van de derde voltallige bij eenkomst op de Vietnam-conferentie in Parijs. De delegaties van Noord-Vietnam en van het bevrijdingsfront gaven in hun verklaringen duidelijk te verstaan, dat een oplossing van het vraagstuk onmo gelijk is, wanneer de Amerikaanse re gering niet met het front onderhandelt. Zij lieten de vraag onbeantwoord of dergelijke onderhandelingen op de Pa- rjjse conferentie of in Zuid-Vietnam zouden moeten plaatsvinden. Wederom kwamen geen aanknopings punten voor 'n toenadering van de re spectieve standpunten of andere teke nen van enigerlei vordering in de be sprekingen aan het licht. Met opmerkelijke felheid deden de Noordvietnamese en de NLF-onderhan- delaars opnieuw aanvallen op de Zuid- vietnamese regering. Zij waarschuwden dat niet op resultaten van de Parijse conferentie gerekend mocht worden zo lang het „Thieu-Ky-Hoeong-bewind" in Saigon aan de macht is. Daarvoor dien de een „nieuwe vredesregeling" in de plaats te komen. De Amerikaanse delegatiechef Hen ry Cabot Lodge verdedigde opnieuw nadrukkelijk zijn door de tegenpartij al als onaanvaardbaar verworpen voorstel voor een werkelijk gedemili tariseerde zone in Vietnam. Noord- Vietnam en het NLF behoefden niet te vrezen, dat een dergelijke zone de verdeling Van Vietnam zal vereeuwi gen en dat zij de Verenigde Staten het voorwendsel zal verschaffen hun strijdkrachten te laten waar zij zijn. De Noordvietnamees Xouan Thoey kantte zich echter ook nu weer tegen aparte behandeling van de militaire kwesties. De militaire en de politieke aspecten van het Vietnamese vraag stuk vormden volgens hem één geheel en konden daarom niet afzonderlijk worden benaderd. Eerder zou voor rang gegeven moeten worden aan de politieke kant van het vraagstuk dan aan de militaire. Cabot Lodge zei, dat het zeer moei lijk zal zijn om tot een oplossing van de binnenlandse politieke problemen van Zuid-Vietnam te komen zonder eerst een akkoord over de militairr kwesties tot stand gebracht te hebben. Hij drong er nogmaals bij de tegenpartij op aan te beginnen met de bestudering van zijn voorstel. De vergadering werd tegen vier uur in de middag beëindigd. Zij had meer dan zes uur geduurd. Men besloot op donderdag 13 februari weer bijeen te komen. jnaiiaiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiitniiiaMniimiiHinMiit (Van onze weerkundige medewer- E ker) TTet Noordpooloffensief is nu in volle gang. Tussen een lang- 5 gerekte lagedrukzone van het Be- E reneiland over West-N oorwegen en 5 een hogedrukgebied van Groenland E tot het zeegebied ten westen van E Ierland stroomt met grote snelheid arctische lucht over de Noordzee naar ons land. Hierin komen vrij veel hagel- en sneeuwbuien tot ont- wikkeling, terwijl enkele stations vanmorgen ook onweer meldden. Tussen de buien door komt het tot enkele opklaringen. In de komende nachten zal het in Gelderland tot z overwegend lichte vorst komen met E minima tot 2 a 4 graden C. j De huidige weerstoestand, met E gevaar voor gladde wegen en krachtige windvlagen tijdens en na de passage van r andstoring en, zal zich gedurende het weekeinde handhaven. Op de Far Oer en in IJsland daalde 't kwik nog verder, resp. tot 10 en 17 graden. Mos- s kou meldde vanmorgen 23 gra- den. Morgen: zon op: 08.09, onder: 17.41maan op onder 09.59. \l loopt het nog ettelijke weken aan, vóór we echt kunnen zin gen van rusten in 't groene woud", toch valt er op gunstige plekjes van beschutte tuinen, bos- lioekjes onder hagen en op andere nooit-geharkte plaatsen veelbelo vend ontwaken te zien, zij het fra giel, schuchter en teer. Vele wilde planten verlokt door het zachte weer lopen uit, maar ook die van de hof vertonen duidelijk groei kracht. De zaadjes van kleefkruid, akkerhoorntje, sneeuwkruid en vroegeling ontkiemden, het fluite- kruid, dat wij pijpkruid noemden, zien we overal in de wal uitgelo pen, klimmend naar het licht. Wij len dominee De Stoppelaar heeft eens gezegd: Onzegbaar wel te moede is mij elk jaar de eerste plotselinge openbaring van febru ari: het komt! Het mysterie van 't heelal maakt zich gereed om 't eigen wonder opnieuw in blad en bloem te beleven". Hij voelde het preludium zuiver aan. Ook in de heesters toont februari zich de maand der opstanding. Zie maar naar de knoppen van ribes en rho dodendron, van vlier en kruisbes... ze zwellen haast met de dag. Het wachten is op 't eerste sneeuwklok je, waarvan de groeipiekjes al bo ven de grond piepen en als dit Bui tentje in de krant staat, kan deze vroegste bloem al bloeien. In mijn oude plantenboek staat zo poëtisch: .,De groet, die wij met dit bloemen kind wisselen, getuigt van blijde verrassing, dat wij het na zo lange afwezigheid terugzien"Daarvan kunt ge morgen op deze plaats nog iaat vinden. 7 febr. '69. A. B. WIGMAN. MOSKOU In de Sovjet-Unie is on der de titel „Gevaar: Zionisme" een boek van de hand van Joeri Iwanov verschenen, dat door de „Komsomols- kaja Pravda", het blad van de commu nistische jeugd, in het algemeen gunstig wordt beoordeeld. Het heeft alleen kritiek op het feit, dat Iwanov te weinig informatie geeft over „de rol die het zionisme heeft ge speeld bij de ideologische aan vallen op ons land en de andere socia listische landen". De zionisten, aldus het blad, hebben namelijk een actief aan deel gehad in de tegen staat en volk gerichte acties van contra-revolutionai re krachten in socialistisch Hongarije, Polen en Tsjecho-SIowakije. Volgens Iwanov komt het zionisme voort uit de wens van de top der Jood- fte bourgeoisie, alle lagen van de Jood se bevolking aan hun wil te onderwer pen en zich met alle middelen te ver rijken. Het zionisme wordt afgeschilderd als een wijdvertakt stelsel en politieke en ideologische organisaties, dat optreedt als bondgenoot van „de reactionairste imperialistische kringen". Het „zoge naamd eeuwige verlangen" der Joden naar een Joodse staat in Palestina zou slechts een voorwendsel der top-bour- geoisie zijn om haar werkelijke, reeds genoemde, oogmerken te verwezenlij ken. Ondanks de gemelde kritiek beschouwt de „Komsomolskaja Pravda" Iwanovs boek als „het eerste Sovjetrussische we tenschappelijke werk, dat sedert vele jaren aan het zionisme in zijn geheel is gewijd, een werk dat zonder enige twij fel zal bijdragen tot toekomstig onder zoek op dit gebied". ULFT De achtjarige Johan See- sink uit Voorst bij Gendringen is don derdagmiddag in Ulft door een vracht auto overreden. De jongen, die op een fiets reed, werd gepasseerd door een vrachtwagen, bestuurd door J. V. uit Zutphen. Het kind viel voor de achter wielen van de vrachtauto en werd overreden. De jongen was vrijwel op slag dood. NIJKERK Donderdagmiddag is de negenjarige Gerhardus Nijhof, uit Nijkerk op de Nieuwe Voorthuizerweg aldaar verongelukt. De jongen kwam uit een bospad de straat op gefietst, werd door een auto gegrepen en was op slag dood. ZUNDERT Op de Rucphenseweg in Zundert is donderdagmiddag de 65- jarige broeder A. A. Verhoeven uit het trappistenklooster in die plaats bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Hij reed met zijn fiets uit een uitrit de weg op en werd daarbij aan gereden door een autobus. OEMOEAHIA Het Biafraanse mi nisterie van Voorlichting deelde giste ren mee, dat een Nigeriaans straal vliegtuig een dorp in de provincie Owerri heeft beschoten, waardoor tal loze slachtoffers onder de burgerbe volking vielen. Maandag werden bij een bombarde ment op Arasjoekwoe zestien mensen gedood en dertig gewond, aldus een of ficiële bekendmaking. De meeste slachtoffers vielen in het plaatselijke ziekenhuis dat werd getroffen. ADVERTENTIE BOEKAREST Naar van officieuze zjjde in Boekarest verluidt „is men niet meer van plan, zoals de zaken er nu voorstaan de lente-manoeuvres van het Pact van Warschau in Roemenië te houden". Roemenië blijft wel lid van het pact. In december deden geruchten de ronde, dat ".e voorjaarsoefeningen in Roemenië zouden worden gehouden. Janos Kadar, de Hongaarse partijsecretarisis gisteren in de Russische hoofdstad voor be sprekingen met de leiders in het Kremlin aangekomen. Het was bij deze gelegenheid voor het eerst sinds lange tijd, dat premier Ko- sygin weer in het openbaar ver scheen. Zijn langdurige afwezig heid gaf aanleiding tot geruchten, die varieerden van een ernstige ziekte tot de mogelijkheid, dat hij in ongenade was gevallen. Op de foto van links naar rechts: Kadar, de Russische partijsecretaris Breznjef, Kosygin en mevrouw Ka dar.

De Vallei | 1969 | | pagina 1