Principieel debat in de raad over jeugdwerk „De Instuift 4djk Ds. J. W. van der Hoeven in Open-Deur-dienst Gezangen B. van Remmerden (soc.): Hokjesgeestdie S.G.P. aanhangt is niet te verdedigen Overheidsdienst in kantorenflat? zonwering B. en W. gaat praten met Spoorwegen VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Herv. Gemeente heeft halve ton tekort Jeugdraad Secularisatie Hokjesgeest Diensten Te duur voor VERF voor BEHANG Veel schade bij frontale botsing Bromfietser gaf geen voorrang Moderamen In Verenigingsgebouw Drie beroepen Wel koorzang Emeritaat Adviseur Beroepen Aangenomen Gemeenteavond VAN WOUT BLAUWKOUS. E. A.y.d. BROEK 99 E A. v. d. BROEK E. A. v.d. BROEK MARKTEN Aansluiting van Veenendaal Permanént FORD-show in showroom VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 Er is voor mensen van onze generatie haast geen bijhouden meer aan. Laat staan voor de leeftijdsgroepen, die dagelijks nog zoveel om handen heb ben waardoor ze hun gezinnen in een staat van levensonderhoud moeten voorzien. Wij, die tot de lokale antiquiteiten gaan behoren, hebben vooral in deze dagen de tijd nog aan ons zelf. Het mag 'es wat fris om de neus zijn of winderig om de pet, we kunnen er nog op uitgaan om afbraak en op bouw van onze gemeente in ogen schouw te nemen. Eerlijk gezegd, de vijf dagen die de an deren als werkdagen zijn toegemeten, schieten vaak tekort om onze bevin dingen te registreren. We staan er buiten, maar ik heb vorige week al gezegd, de democratie dient niet al leen in het grijze gemeentepaleis be leefd te worden. We voelen er ons nog van dag tot dag bij betrokken en in alle beschei denheid gezegd we volgen alles wat binnen het gemeentebeton met praat- en schrijfwerk wordt klaarge stoomd waarschijnlijk metterdaad in tensiever dan de gemeentebestuurders die de betreffende portefeuilles in de binnenzak hebben. Daarmee is niets ten nadele gezegd van degenen die in dit opzicht boven ons gesteld zijn. Men kan niet overal te gelijk wezen. Men kan hoogstens zor gen dat men de nodige mannetjes achter de hand heeft om de uitvoering van de plannen die om de diverse ta fels worden uitgebroed, in de gaten te houden. En dat zelfs lijkt me een zware opgaaf worden voor die betreffende manne tjes. Het wil me voorkomen dat er soms iets al half voor \de vlakte ligt voordat de betreffende ambtenaar bij het saneringsobject is gearriveerd. We hebben dingen met duvelsgeweld voor de vlakte zien gaan en met een even satanische vaart op de schoon gemaakte plek nieuwe objecten van de grond zien komen. Dat heeft ons, die grootgebracht zijn bij schop en troffel, wel 'es een beetje angst bezorgd. Zou er wel de nodige zorg aan worden besteed? Ik heb iemand uit ons groepje wel 'es horen zeggen: „Het wordt maar in mekaar geslingerd, maar hoewel wij het niet meer zullen beleven, ik zou niet graag het plezier willen beleven dat een volgend geslacht er aan overhoudt." En hij liet geen twijfel over het gele verde werk bestaan. Aan de andere kant wordt men, of men nog op tienerschoeisel of bejaarden- sloffen door de gemeente schuifelt, meegezogen in de stroomversnelling. Het lijkt onbestaanbaar, maar over vijf jaar van nu winkelt men vanaf de aloude Hoofdstraat het nieuwe win kelcentrum binnen. Er gaan bedragen over tafel, waar iemand met een an derhalf honderd schoon in de week van kan griezelen, maar het staat al lemaal te gebeuren. Spaarden we een jaar of tien geleden nog een gebouw, alleen al omdat het nog zo goed in de verf zat of stevig op de fundering stond, voor dergelijke sentimentalitei- ten is in de huidige saneringsgedach te geen plaats. Als iets in de weg staat, dan moet het weg. Voor kaar tende en biljartende oudgedienden zal wel een andere oplossing worden ge vonden. Ik zei het al, we accepteren de stroom waarin we zitten. Dat blijkt wel uit het feit dat er zelfs in onze toch bij een matiger werktempo grootgebrachte lieden, enige giftig heid is opgekomen bij het opnemen van de vorderingen in het sloopwerk van de voormalige „Kokseschool" en een tweetal belendende percelen. U zult 't met me eens zijn, dat Veenen- daal zich vanaf de Nieuweweg ko mend zonder meer al niet op z'n voor deligst etaleert. Men moet Veenendaal nemen zoals het is. Een fabrieks plaats. In vroeger jaren heeft men er geen been in gezien om de plaatsen waar de wol wordt gesponnen en de katoen wordt geweven, midden in de woongemeenschap te plaatsen. Men had er belang bij dat men bij wijze van spreken zo uit de veren achter de machien stond en vanachter het werktuig zo vlug mogelijk weer tus sen de manufacturen terecht kon ko men. De grauwe entree tussen de Scheepsjeswolkolossen is daar nog een sprekend voorbeeld van. Ge lukkig kan dat vandaag niet meer voorkomen: er is een wezenlijk ver schil geschapen tussen de fabrieks plaats van vroeger en de industrie gemeente met d'r eigen gebied van nu. We moeten toestanden van vroeger ac cepteren, maar waarom in onze noor delijke etalage welgeteld enkele jon gelieden geruime tijd bezig zijn met het opruimen van enkele wanstaltige artikelen is ons niet duidelijk. Vlug opgeruimd staat daar iets netter. Misschien is dat ook het geval met de bierschuur, hoewel mij het verdwij nen van die lokaliteit persoonlijk aan het hart gaat. Binnen de muren van deze taptent ligt een schat aan verha len en plaatselijke historie. Ik hoop nog 'es met m'n Driek in het nieuwe winkelcentrum een kopje kof fie met een tompoes te gebruiken, maar nog liever zou ik op die plaats, gezeten op een tonnetje, het schuim van een pul bier af happen... Wout Blauwkous ADVERTENTIE VEENENDAAL Om met het V.V.D.-raadslid mevr. Buddingh-de Vries Lentsch te spreken: er viel tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering van alles te be luisteren. Er werd politiek bedreven, principiële standpun ten werden verdedigd, de gemeentebelangen werden be hartigd, ja men kon zelfs van een preek genieten. Deze laatste kwam op rekening van het A.R.-raadslid ds. Van Enk, die tevoren wel had verkondigd dat preken geen lo nende bezigheid is, maar hiejrtoe toch overging in deze raadsvergadering naar aanleiding van een principieel debat dat zich ontspon over het open jeugdwerk „De Instuif". Het dienen van het gemeentebelang bij de behandeling van dit onderwerp kwam wel eens in de knel althans naar het inzicht van verschillende raadsleden maar dat was zeker niet het geval bij het aangaan van de grond- transacties met mr. J. Wildeboer, de geestelijke vader van het koopcentrum Veenendaal. Alle raadsleden waren het daarbij volmondig eens met de voorzitter, burgemeester P. Bode, die stelde dat het nieuwe koopcentrum de zuig kracht naar Veenendaal alleen maar zal stimuleren. In dit verband deelde de voorzitter van de raad mee, dat in Den Haag al stappen zijn ondernomen om te trachten in het kader van de spreiding van overheidsdiensten deze onder dak te verschaffen in de kantorenflat die ook in het nieuwe koopcentrum is geprojecteerd. Al met al was het een levendige raadsvergadering, die zijn einde vond in een besloten zitting. De meeste aandacht in deze verga dering kreeg het voorstel inzake een door de Stichting jeugdwerk „de In stuif" te stichten tweede jeugdgebouw in Veenendaal-Zuid. Sinds het jeugd werk in 1966 verhuisde van het gebouw aan de Industrielaan naar de J. G. Sandbrinkstraat is het aantal bezoeken sterk toegenomen. Een enquête heeft aangetoond, dat een tweede jeugdgebouw in Veenen- daal-zuid-west het best op zijn plaats is. Het nieuwe gebouw komt op de hoek dr. Colijnstraat-dr. SI. de Bruïnestraat en als financiering voor de bouw sluit de Stichting Jeugdwerk „de Instuif" een geldlening af van f 275.000,-. De stichting had een verzoek gericht tot het college voor dit bedrag rente en aflossing te garanderen. Het tweede verzoek gold het betreffende perceel grond te mogen kopen en verder werd de raad gevraagd een subsidie te ver lenen in de exploitatielasten van het nog te stichten jeugdgebouw. De heer M. G. H. Hendriks (KVP) kon niet anders dan bljj zqn met dit voorstel. Hij wilde echter ten aanzien van het jeugdwerk in het algemeen verder gaan: „Veenendaal zal het no dige moeten gaan doen voor de jeugd in een zo breed mogelijk verband. Het instellen van een plaatselijke jeugdraad is daarbij niet te ontberen om niet al leen te horen welke verlangens er le-r ven bij de jeugd maar ook om tot een goede bundeling van krachten te ko men", aldus de heer Hendriks. De heer J. van den Berg (SGP) kon om principiële redenen niet akkoord gaan met de subsidieverlening en met de garantieverklaring aan de Stichting „de Instuif". Tegen de grondverkoop als zodanig had hij geen bezwaar. Daarom zag hij het betreffend voorstel liever in drieën geknipt. Verder wilde hij graag weten welke regeling er ge troffen zal worden als „de Instuif" eens met een batig saldo uit de bus komt. „Wordt de subsidie dan teruggevor derd", zo vroeg de heer Van den Berg. De heer B. van Remmerden (pvda) stelde er prijs op van de SGP-fractie te horen welke wezenlijke bezwaren de ze partij nu eigenlijk tegen het jeugd werk „de Instuif" heeft. „Er wordt wel gejammerd: de jeugd moet van de straat, maar wat schieten we op met die leus zo lang er nog mensen zijn die het jeugdwerk om principiële rede nen afwijzen". De heer C. van Genderen (CH) be treurde het standpunt van de SGP- fractie. „Ik had gehoopt dat bij een verjonging van deze fractie een ander geluid naar voren zou komen. Zo lang de SGP-fractie naast haar bezwaren niets constructiefs stelt moeten we aan die bezwaren voorbijgaan", al dus de heer Van Genderen. Wethouder Ant. de Ruiter (CHU) probeerde hierna nog wel even de lont aan het principiële kruitvat door te snijden door op te merken, dat hij hoopte dat de verschillende standpun ten over het open jeugdwerk naar el kaar zouden toegroeien, maar de heer Van den Berg stelde er prijs op de heren Van Remmerden en Van Gende ren van repliek te dienen. De heer Van de Berg bespeurde bij deze twee heren de zijns inziens ver keerde veronderstelling, dat de SGP helemaal niets wil doen voor de jeugd. „Juist in deze tijd van secularisatie moeten we met name de jeugd betrek ken bij het Woord van God. De jeugd wordt losgemaakt van alle normen vooral in dit soort open jeugdwerk, dat Ds. D. van Enk ...stuk daad... O door zijn instelling excessen in de hand werkt. De jeugd heeft een identificatie figuur nodig waaraan men zich kan optrekken en dat is voor ons God", al dus de heer Van den Berg, die hierna nog eens duidelijk onderstreepte dat bepaalde facetten van het open jeugd werk de SGP tegenstaan. Het losweken van alle normen werd door de heer Hendriks gekwalificeerd als een bizar standpunt. „U ontkomt er eenvoudig niet aan dat de hedendaagse jeugd met alles wordt geconfronteerd", aldus de heer Hendriks, die in het open jeugdwerk juist een soort bewapening van de jeugd zag om aan excessen het hoofd te kunnen bieden. De heer P. J. van Ojik (CHU) vond het erg dat er kerken zijn die aan dit soort jeugdwerk meewerken. „Hebben onze voorouders gedwaald of dwalen wij en waar gaan we heen als kerken akkoord gaan mét dan sen", zo vroeg de heer Van Ojik zich af. Ds. D. van Enk kon de bezwaren van de SGP-fractie wel begrijpen zonder er overigens achter te staan. Zijn instem ming en die van zijn fractie motiveer de hij door er op te wijzen, dat Gods Woord de mens ook de opdracht geeft de medemens in zijn sociale nood bij te staan. „De Bijbel geeft ons niet alleen richtlijnen voor een eng geestelijk le ven maar omvat als Evangelie veel meer namelijk door het christendom in woord en daad te beleven. Het jeugd werk is een stuk daad", aldus ds. Van Enk. De heer Van Remmerden bleef bij zijn standpunt dat het begrip „wat is jeugd" en „wat is vorming" bij de SGP maar schraal aanwezig was. „De hokjesgeest die de SGP aanhangt is toch allang niet meer te verdedigen", zo vond dit socialistische raadslid, die het verder niet kon begrijpen, dat de SGP wel het jeugdwerk besmet ver klaart waar jongens anderhalf uur per dag verblijven maar dat niet doet ten aanzien van bedrijven waar ze zich ruim acht uur per dag ophouden. Na nog wat heen en weer gepraat maakte de voorzitter een eind aan de discussie door de voorstellen in stem ming te brengen. Ten aanzien van de garantieverklaring voor rente en af lossing van de geldlening en het verle nen van subsidie verzocht de SGP- fractie alsmede de heer Van Ojik aan tekening te hebben tegen gestemd. Wethouder De Ruiter had terloops nog meegedeeld dat een eventueel ba tig saldo van het jeugdwerk „De In stuif" zal aangewend worden voor het vormen van een onderhoudsfonds. Ver der verklaarde hij als verantwoordelijk wethouder open te blijven staan voor suggesties inzake het jeugdprobleem voorzover hiervan kan worden gespro ken. Ook het aangaan van grondtrans- acties met mr. J. Wildeboer teneinde met de realisering van het koopcentrum Veenendaal te kunnen starten bracht veel tongen in beweging. De heer H. van Wagensveld (CHU) keurde het voorstel als geheel wel goed ADVERTENTIE V*AWVWVWWWAAAA^AAV«* VOORDELIGE B. van Remmerden (P.v.d.A.) ...hokjesgeest... maar hij had nog wel enige randopmc-- kingen. Zo vond hij het bezwaarlijk, dat voor dit gedeelte van de gemeen te nog geen bestemmingsplan was vastgesteld. „We moeten voorkomen, dat er zich moeilijkheden gaan voordoen, die ver oorzaakt kunnen worden als omwonen den bezwaren gaan indienen", aldus de heer Van Wagensveld. Ook had hij liever gezien dat met de eerste fase van het koopcentrum was begonnen vanuit de geprojecteerde passage naar de Hoofdstraat. „Nu wordt het centrum uit elkaar getrokken en dat is niet ple zierig". De heer B. Vrieling (AR) was er voorstander van direct te starten met de aanleg van parkeerterreinen en het instellen van een blauwe zone voor de Hoofdstraat. Mevr. Budding-De Vries Lentsch bleef het jammer vinden dat het eerste project dat in het nieuwe koopcentrum zal worden gerealiseerd, de bouw van een supermarkt voor een grootwinkel bedrijf, zo dicht op de weg komt te ADVERTENTIE staan, waardoor aan het uitzicht op het raadhuis afbreuk wordt gedaan. Het ontbreken van een bestemmingsplan gaf naar zij meende niet alleen onvol doende rechtszekerheid aan de kopers maar ook aan de omwonenden. De heer Hendriks drukte het college op het hart op het vinkentouw te blij ven zitten aangaande de pogingen om voor de kantorenflat bedrijven of in stellingen in de dienstensector te inte resseren. Hij deed de suggestie aan te kloppen bij de Steenkolen Handelsver eniging, die uit het centrum van de stad Utrecht moet verdwijnen. A. de Graaf Over het instellen van een blauwe zone is door het college al contact op genomen met de politie, aldus de voor zitter in zün antwoord aan de diverse sprekers. Verder deelde hij mede, dat van zijn kant in Den Haag al bespre kingen zijn gevoerd om in het kader van de spreiding van de rijksdiensten deze naar Veenendaal over te bren gen. De plannen voor de bouw van een kantorenflat zjjn in Den Haag in dit verband op tafel gelegd. De voorzit ter kon echter niet mededelen wan neer de beslissing hierover van de mi nister kan worden verwacht. Ook zegde hij" toe, dat een gooi zal worden gedaan naar de Steenkolen Handelsvereniging. Het ontbreken van een bestemmingsplan woog bij de voorzitter niet zo zwaar aangezien al le omliggende percelen eigendom van de gemeente zijn. Verder kwam in deze vergadering aan de orde de aankoop van de perce len Gelderland 14 en 16 (de zoge naamde bierschuur) van de heer J. H. Heij tegen een prijs van f50.000,-. Bij de gemeente leven er voor dit punt bepaalde saneringsgedachten die ech ter niet door de heer H. van Wagens veld konden worden onderschreven. „Als we die grond daarvoor toch nog lang niet nodig hebben kunnen we be ter wachten met deze aankoop en het geld beter besteden voor grondaanko pen in het plan „Dragonder", aldus de heer Van Wagensveld. De aankoop van het OCB-gebouw voor een bedrag van f75.000,- werd al- C. van Genderen (C.H.) ...constructief... O gemeen toegejuicht, waarbij de raad niet naliet zijn dank te betuigen voor het werk dat de Stichting Ontspan ningscentrum Bejaarden in de loop der jaren heeft verricht. De heer Van Remmerden wilde niet nalaten namens zijn fractie ook dank te brengen aan „Unitas", die voor mede-financiering heeft zorg gedra gen. Bij de behandeling van het voorstel tot aankoop en ontpachting van grond in het bestemmingsplan „Dragonder" deelde wethouder R. Koppenberg (PvdA) mede, dat de onderhandelin gen hierover vier jaar hebben ge duurd. De heer C. G. van Hall (PvdA) laakte het dat de grondeigenaar het onderste uit de kan had willen halen met de consequentie dat de woning bouw evenredig duurder zal worden. Dezelfde overtuiging was het college niet toegedaan en aangezien de meer derheid van de raad er ook zo over dacht werd tot aankoop besloten. Om persoonlijke redenen werd na afloop van de openbare raadsvergade ring in een geheime zitting ontslag verleend aan het hoofd van de open bare lagere school „dr. Heksterschool" de heer J. A. van der Does, die om gezondheidsredenen zijn functie moet neerleggen. Pluimveemarkt Barneveld (prijzen in guldens per kg). Aanvoer circa 11.000 stuks, handel redelijk. Slachtkippen 1.10—1.40. Slachtkuikens 1.60—1.65 VEENENDAAL Het college van B. en W. van Veenendaal zal contact opnemen met de directie van de Ned. Spoorwegen over de plannen die er be staan om Veenendaal in de nabije toe komst een aansluiting te geven op het landelijke spoorwegnet. Dit wordt mee gedeeld in een brief van het college aan de SGP-fractie die hierover vragen tot B. en W. hadden gericht. De SGP-fractie had over dit onder werp vragen gesteld naar aanleiding van de onlangs door de Ned. Spoorwe gen uitgegeven beleidsnota „Spoor naar '75" waarin de aansluiting van Veenen daal op het spoorwegnet werd aange roerd. Met de schaarse gegevens die uit de beleidsnota zijn verkregen wil het col lege zich evenwel nog niet uitspreken over de wenselijkheid om een station in het centrum van Veenendaal te krijgen. Pas wanneer nader overleg met de NS-directie hierover heeft plaats gevon den kunnen we hierover concreter zijn, aldus het college in zijn antwoord aan de SGP-fractie. VEENENDAAL Donderdagmor gen ontstond vrij veel materiële scha de aan twee auto's die op de Markt be trokken waren bij een frontale botsing. Mevrouw H. G. V. uit Veenendaal zag bij het'wegrijden plotseling een andere auto op zich afkomen bestuurd door haar plaatsgenoot J. S. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. VEENENDAAL De Rhenense bromfietser E. D. kwam met de schrik vrij toen hij donderdagnacht zonder voorrang te verlenen vanuit de Zand straat de Hoofdstraat opreed. Hij kwam in botsing met de automobilist D. v.d. W. uit Veenendaal die uit de richting van de Nieuweweg naderde. Beide voer tuigen werden beschadigd. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 midden van de hervormde gemeen te te Veenendaal (ds. J. J. van der Krift) een gemeente-avond houden. Uitgenodigd zullen worden de le den van rond de veertig jaar en ou der. Het moderamen („dagelijks be stuur") van de kerkeraad van de wijkgemeente midden der hervorm de gemeente te Veenendaal is op nieuw gekozen. Zitting hebben thans de heren ds. J. J. van der Krift als praeses, de heer A. Visser als scri ba en de heren K. Schaap en M. van Offeren. Ds. T. Langerak predikant van de hervormde wijkgemeente oost te Veenendaal is beroepen te Haaften, Neerlangbroek en Amemuiden. Het Open Deur-comité van de hervormde gemeente Sola Fide heeft voor de Open Deurdienst die men voor zondagavond 9 februari heeft belegd ds. J. W. van der Hoeven uitgenodigd. Deze predikant is in dienst van het Interkerke lijk Brits Genootschap voor de Graftuin in Jeruzalem in de voormalige Jor daanse sector van de Heilige Stad. Zjjn taak bestaat voornamelijk in het rondleiden van bezoekers door een van de heilige plaatsen die het christen dom kentde graftuin. Ds. Van der Hoeven heeft van zijn werkgever twee maanden verlof gekregen. In spreekbeurten vertelt hij aan iedereen die het horen wil over „Israël nu", waarbij hij, net zoals hij dat doet tijdens zijn rond leidingen, als tegenhanger van de haat, die het midden-oosten ver deelt, de liefde predikt. In een interview met een verslag gever van „De Telegraaf" verklaar de ds. Van der Hoeven onlangs: „Ik ben tot Israël gekomen door middel van de Arabieren. Ik heb hun haat jegens dat land over me heen laten komen. Ik heb er als het ware jaren mee moeten leven tot uiteindelijk de dag kwam, waarop Jeruzalem viel en ik me verlost voelde. In die spannen de dagen voor de oorlog was er iets ontembaars in me, dat zei „Je moet hier weg. Je moet naar de andere kant. Je moet naar Israël". De sympathie die ds. Van der Hoe ven voor Israël koestert belemmert hem niet in zijn werk. Zelf zegt hij daarover: „Voor mij zijn de Arabie ren namelijk mensen. Ik benader ze als mens en ik vind dat dat mijn plicht is. Dat neemt niet weg dat ik dagelijks de kans loop een dolk in mijn rug te krijgen. Als dat ge beurt zal ik er niet om treuren. Het is de prijs die betaald wordt voor de waarheid en daarvoor kan geen prijs te hoog zijn." Ds. Van der Hoeven is getrouwd met een Arabische vrouw en heeft in vrijwel alle kerken van de Ara bische hoofdsteden predikaties ge houden. Sinds zijn komst naar Ne derland begin januari sprak hij in Krimpen aan de Lek, Amstelveen, Deventer, Haarlem, Eindhoven, Schiedam, Apeldoorn Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Verder preekt hij tweemaal zondags De generale synode van de chris telijke gereformeerde kerken heeft zich beziggehouden het al dan niet invoeren van gezangen in de kerk diensten. Op Bijbelse gronden kon men geen gegronde principiële be zwaren tegen de invoering daarvan inbrengen, maar vond het nog niet overeesntemme mnet de praktische situatie van het kerkelijke leven. Prof. W. Kremer hield zelfs een pleidooi voor het uitsluitend blijven gebruiken van gezangen. De synode kwam er niet uit. Men benoemde deputaten om de mogelijkheden te onderzoeken be rijmde Schriftgedeelten vast te stel len en besloot uitdrukkelijk niet in te gaan op het verzoek van de par ticuliere synode van het westen om het vrije geestelijke lied in te voe ren. De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Ede had aanvankelijk een concert van een mannenkoor en een oratoriumver eniging in de Oude Kerk geweigerd. Naderhand is men op dit besluit te ruggekomen. Het besluit werd ge nomen bij afwezigheid van een deel van de kerkeraadsleden, die meen den dat hier onrechtmatig was ge handeld omdat van de zijde van de bevolking en niet in de laatste plaats door de AKU veel financiële medewerking werd verleend bij de restauratie van de Oude Kerk. Met 12 tegen 8 stemmen werd het eer der genomen afwijzende besluit ver worpen. In de centrale kerkeraad heeft dit voorval een scheuring ver oorzaakt. De vroegere Veenendaalse predi kant van de hervormde wijkgemeen te noord te Veenendaal, ds. K. van de Pol is met emeritaat gegaan. Hoewel ds. Van de Pol, die van Vee nendaal naar Lunteren vertrok, reeds op 65-jarige leeftijd had kun nen vertrekken, is hij het in Lunte ren nog tot z'n zeventigste jaar ac tief in het pastoraat werkzaam ge bleven. De kerkvoogdij van de hervorm de gemeente te Veenendaal heeft als zijn adviseur naar de centrale ker keraad afgevaardigd de heer A. van de Loosdrecht' in kerken verspreid over het gehe le land tot 24 februari. Dan gaat hij terug naar het land waarvan hij zijn hart verpand heeft: Israël. Door de gereformeerde gemeen te (synodaal) te Veenendaal is een beroep uitgebracht op kandidaat L. Blok te Zeist, die daarnaast nog 12 beroepen kreeg. De hervormde buitengewone wijk gemeente in wording in Ede krijgt een eigen predikant. Ds. P. Land weer te Nigtevegt nam het beroep naar deze gemeente aan. Binnenkort zal de wijkgemeente De begroting van de diakonie van de hervormde gemeente te Veenen daal voor het jaar 1969 vertoont een respectabel tekort, namelijk van rond 50.000 gulden. Wat de ontvangsten betreft rekent men op 47.500 gulden uit de gewone collecten, 4000 gulden uit de inzame lingen die bij huwelijksinzegeningen worden gehouden, 36.900 gulden uit de extra collecten en nog eens een bedrag van 22.750 gulden uit andere bronnen. Aan de uitgavekant prijkt een bedrag van 164.900 gulden. De grootste slokop ,is de gezinsverzor ging, waarvoor een bedrag van rond 63.000 gulden is uitgetrokken. Uit de begroting blijkt, dat het ka rakter van de diakonale arbeid in de loop van de jaren wel enige ver andering heeft ondergaan. Zonder in details te treden wat de bedragen betreft komen hierop voor instituten als jeugdwerk, het (vakantie-)werk voor de gehandicapte jeugd, bejaar- denwerk. reclassering e.d. De rechtstreekse financiëlëe hulp verlening, in vroeger jaren in feite de enige taak van een diakonie, blijft beperkt tot een bedrag van ruim 19.000 gulden. De hervormde diakonie hoeft niet gelukkig te zijn met haar woning- bezit. Aan huren denkt men binnen te krijgen 7500 gulden, terwijl hier tegenover een bedrag van 10.500 gul den aan onderhoud van woningen staat. Enigszins vreemd doet de post „onderwijs" op de diakonie-begro ting aan. Hiervoor is een bedrag van 7700 gulden opgenomen. De neiging bestaat om hieruit af te leiden dat het op kerkelijke grondslag gebaseerde onderwijs in een bevoorrechte positie verkeert ten opzichte van de andere vormen van onderwijs in de gemeente, die wat haar inkomsten betreft afhan kelijk zijn van de overheid, bijdra gen van leden en misschien hier en daar van een enkele gift. In een commentaar op de begro ting, die in extenso is opgenomen in het Veens kerkblad van de vorige week stelt de diakonie de gemeente leden zonder omwegen voor de vraag, dat men toch niet gelooft dat dit college „rijk" is, zoals misschien ten onrecht nog wel eens wordt ver ondersteld.

De Vallei | 1969 | | pagina 3