Sovjet-voorstellen over Midden-Oosten zijn nog duister In de ban Treffende gelijkenis Over de grenzen FRANSEN TEGEN VOOR-OVERLEG Spoorwegen gaan oudere treinstellen moderniseren Nieuw proces in Irak Reële werknemersinkomens stegen sedert 1964 met gemiddeld 3,5 pet. per jaar BTW -tabellen Jap: PAUS ROEPT OP TOT VREDE IN NIGERIA Rusland wil dat >an 11-62 vliegtuigen koopt Arrestatie na overval op Duits legerdepot Albanië breekt kerken af Weer eens iets anders voor de mannen Von Braun moet getuigen Russen voorlopig nog geen Fiat UTRECHTSE CONFECTIE-INDUSTRIE WIL MEISJES UIT JOEGOSLAVIË OOSTDUITS PROTEST VERWORPEN DALING Stedenband Twenthe op de bres voor E-8 Goed inkomen grote trekpleister voor medische studenten bestseller H ZATERDAG 8 FEBRUARI 1969 LUXEMBURG De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Ste wart, was het op de conferentie van de Westeuropese Uriie niet de Franse Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Jean de Lipkowski eens, dat de Sov jet-voorstellen inzake het Midden-Oosten duister zijn. De Lipkowski noemde ze verder ingewikkeld en zei, dat zijn regering om op heldering had gevraagd. Stewart meende dat de Sovjet-nota ondanks de on duidelijkheden constructief was, maar dat Londen ook probeert toelichting te krijgen. Stewart zal de volgende week de Londense ambassadeurs van de zes EEG-lan- den ontbieden, voor overleg over het Midden-Oosten, voordat de besprekingen van de „grote vier" in de VN beginnen. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft opgeroepen tot „oprechte onder handelingen" om een eind aan de oor log in Nigeria te maken. In een rede tot zes Nigeriaanse bisschoppen die hij in audiëntie ontving, zei hij: „Laten zij met gezag in Nigeria weten, dat de H. Stoel met grote ongerustheid en be langeloze onpartijdigheid de treurige gebeurtenissen volgt en dat zij op hen een beroep durft te doen een uiterste krachtsinspanning te ondernemen ten behoeve van de vrede". De paus herinnerde er aan dat hij al les in zijn vermogen had gedaan om een vreedzame oplossing voor het con flict te vinden. „Helaas hebben tot nu toe alle pogingen ook deze welke door onder andere gezaghebbende in stanties werden ondernomen niet het gehoopte succes gebracht." „Mogen wij ons daarom overgeven aan een gevoel van moedeloosheid en ons schikken in de onvermijdelijkheid van haat tussen broeders en wederzijd se vernietiging? Moeten wij misschien zeggen dat er geen hoop meer is dat de goede gevoelens van broederschap en liefde tenslotte zullen zegevieren, dat boven meningsverschillen de stem van de eensgezindheid en de naastenliefde zegevierend zal klinken? Het christelij ke geweten kan in geen enkel opzicht deze hypothesen aanvaarden." „De r.-k. kerk", aldus de paus, „wenst vrede en liefde te brengen waar oorlog en haat heerst... en zij wil vooral van zich getuigen in de meeste tragische ogenblikken van de geschiedenis van volken. Dat is wat de kerk in uw gebie den doet." SCHIPHOL Japan Air Lines (JAL) mag van Rusland zelfstandig van Tokio naar Moskou gaan vliegen, op voorwaarde dat de Japanse lucht vaartmaatschappij Russische Iljoesjen- 62 straalvliegtuigen koopt, zo heeft het Japanse persbureau Kyodo meege deeld. De Sovjet-Unie stelde deze voor waarde tijdens de gisteren in Tokio be gonnen luchtvaartbesprekingen tussen de regeringen van beide landen. De Russen stellen dat de Japanners, zo zij een eigen lijn op Moskou willen gaan openen, aan bepaalde voorwaar den moet voldoen, waaronder de aan koop van de IL-62. De route Tokio-Moskou, de kortste tussen Europa en Oost-Azië, die twee jaar geleden geopend werd, wordt door de Russische Aeroflot en JAL ge zamenlijk geëxploiteerd, waarbij ech ter uitsluitend gebruik wordt gemaakt van Russische TU-144 turboprops. An dere vliegroutes tussen Europa en Azië zijn de noordelijke via de Pool en de zuidelijke via India en Pakistan. JAL heeft haar vloot voor de lange afstand gestandaardiseerd op Ameri kaanse Douglas DC-8 vliegtuigen, die over het algemeen economischer in het gebruik zijn dan de IL-62. UTRECHT De confectie-industrie in de provincie Utrecht is door perso neelsgebrek zo in moeilijkheden ge raakt, dat ie bedrijven een commis sie hebben gevormd die de mogelijk heden onderzoekt van het aantrekken van een honderdtal Joegoslavische meisjes. Bij voortduring van het te kort aan vrouwelijk personeel be staat de kans, dat enkele bedrijven tot sluiting worden genoodzaakt. Veenendaal is één van de gemeenten waar weer sprake is van een onge kende spanning op de arbeidsmarkt. De vraag naar arbeidskrachten (voor al voor de sectoren metaal, textiel en bouw) heeft betrekking op 385 mannen en 178 vrouwen. Daar staat slechts een aanbod tegenover van 57 mannen- en 8 vrouwen. De secretaris van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, de heer J. van Dijk, zei gisteren dat de in de provincie Utrecht toch al niet grote arbeidsreserve in de maand januari spectaculair is gedaald. Het absolute aantal werkloze mannen daalde in de ze maand met 19 tot 2216. Op zichzelf is dat niet veel, maar het is sinds 1946 in Utrecht niet voorgekomen dat de arbeidsreserve in de maand januari daalde in plaats van steeg. Utrecht is nog steeds de provincie met de geringste werkloosheid. In Amsterdam heeft de invoering van de BTW en de daarmee gepaard gaan de stijging van het levensonderhoud een grote toeloop van gehuwde vrou wen voor part time werk veroorzaakt, aldus de directie van het gewestelijk abeidsbureau. De Lipkowski en Lord Chalfont, de Britse staatssecretaris voor Buitenland se Zaken, waren het niet eens over de oorlog in Nigeria. Chalfont weet de moeilijkheden bij de hulpverlening aan kolonel Ojoekwoe, die hij beschuldigde de hulpbrug te misbruiken voor de aan voer van wapens. Chalfont meende dat ieder die invloed op hem heeft deze moet gebruiken, om er bij hem op aan te dringen hongersnood voor militaire en politieke doeleinden te misbruiken. De Lipkowski betoogde, dat Biafra een realiteit is en niet door wapens kan worden weggevaagd. Hij voegde hier aan toe dat niet de enige blaam op Ojoe kwoe kon worden geworpen. De Lipkowski liet weten, dat de Fran se ambassadeur niet aan het overleg met Stewart over het Midden-Oosten zal deelnemen. Hij weigerde ook mee te gaan met het Italiaanse voorstel voor verplichtend overleg tussen de landen van de W.E.U. over belangrijke inter nationale kwesties. De overige zes ver tegenwoordigde landen Gr.-Brittan- nië, West-Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg stemden met het idee in. De Lipkowski betoogde dat Frankrijk als lid van de Veiligheidsraad reeds goed ingelicht is over het conflict in het Midden-Oosten. Hij wees er op, dat vol gens hem het overleg van Stewart niet binnen het kader van de WEU valt. Voorzitter Gaston Thorn, de nieuwe Luxemburgse minister van Buitenland se Zaken zei na afloop van de conferen tie, dat de „meeste" EEG-landen de hui dige plannen voor verlaging van de in voerrechten tussen Groot-Brittannië en hun landen zien als een stap naar het Britse lidmaatschap van de EEG. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Pietro Nenni hield op nieuw 'n pleidooi voor de Britse toela ting, waarover president De Gaulle twee keer zijn veto heeft uitgesproken. „Slechts eëh gemeenschap vergroot door de opneming van het Verenigd Kon ninkrijk en andere Europese staten, wel ke toelating hebben aangevraagd, kan op internationaal vlak sterker blijven als een krachtdadig hulpmiddel voor een algemene uitbreiding van de handel, vermindering van de internationale spanningen en voor de solidariteit met de ontwikkelingslanden", zo zei hij. DUSSELDORP De politie heeft donderdagavond een arrestatie ver richt in verband met de overval op 20 januari op een munitiedepot in Lebach bij de Franse grens, waarbij drie Westduitse militairen om het leven kwamen. Na een korte achtervolging werd Willi Rösch gearresteerd, die in no vember uit een gevangenis in Essen is ontsnapt, waarin hij zat wegens een reeks bankovervallen in 1967. Volgens de politie lijkt Rösch, die de overvallen in 1967 heeft uitgevoerd met revolvers die hij in het leger stal toen hij mili tair was, erg op één van de twee per sonen van wie een beschrijving is ge geven door een* overlevende van de overval. De politie had vernomen dat Rösch zich schuil hield bij zijn schoonouders. Toen zij kwam, ontsnapte hij door een keukenvenster, maar werd na een kor te vlucht gegrepen. 26 jan. is de eerste arrestatie in ver band met de overval verricht. WENEN Nadat het vorige jaar in Albanië alle kerkgebouwen op hoog bevel hebben moeten sluiten, hebben thans reizigers medegedeeld, dat zij in het hele land geheel vernielde of zwaar beschadigde kerken en moskeeën heb ben gezien. Dit is bekendgemaakt door het katholieke persbureau „Kath- press". Sommige kerken zijn platgebrand en bezoekers aan Albanië hebben vaak omver gehaalde torens, afgebroken mi naretten en vernielde koepels van moskeeën gezien. Verscheidene katholieke, orthodoxe en mohammedaanse bedehuizen zijn veranderd in balzalen, jeugdclubs, fa briekshallen en transformatorstations. Te Elbsan werd een voormalige mos kee gebruikt als een openbaar toilet. Volgens berichten van ooggetuigen is ook de toren van de voornaamste kerk van Albanië, de kathedraal van Skoe- tari, verwoest. Hetzelfde geldt .YQop de Franciskanerkerk in het centrum van Skoetari, die lange tijd is beschouwd als een nationaal monument van Alba nië. Het persbureau meldt niet, wat de stoot heeft gegeven tot de campagne tegen de godsdienst. UTRECHT Het elektrisch stroomlijnmaterieel type 1954 van de Nederlandse Spoorwegen (in totaal 68 twee- en 73 vierwagenstellen) wordt tussen 1 april 1969 en eind mei 1970 gemoderniseerd. Dit gebeurt om een korter oponthoud op de stations mo gelijk te maken en ten behoeve van de opvoering van het reiscomfort in het kader van „Spoorslag *70". Het materieel krijgt centrale deur- BEIROET Er zal binnenkort in Bagdad een nieuw spionageproces wor den gehouden en onder de Iraakse ver dachten die voor zullen komen, bevin den zich uitsluitend Moslims, en geen Joden. Aldus is bekendgemaakt door de pre sident, Achmad Hassan Al Bak'r. Bi-j het vorige proces stonden 14 man nen terecht, alle Iraakse burgers, waar van negen Joden en vijf Moslims wa ren. President Al Bak'r zei dit gisteren op een persconferentie. Hij verklaarde ook nog, dat er geen wet bestond, die het de 3.000 Iraakse Joden verbood om het land te verlaten, als zij dit wensten. De president herhaalde voorts de verwerping door Irak van de resolutie van de Veiligheidsraad van de VN. van 22 november 1967, waarin wordt gezegd dat de Israëlische troepen de door hen bezette gebieden moeten ver laten, als onderdeel van een regeling om het conflict in het Midden-Oosten te beëindigen. „Er zal geen vrede komen in het Midden-Oosten, totdat Israël inderdaad de bezette gebieden verlaat, en daar toe behoort Palestina", zei El Bak'r. Hij wees vervolgens op de beslissing gemaakt op de Arabische topconferen tie te Kartoem van 1967, namelijk dat er geen onderhandelingen met Israël moeten komen, en geen vrede en geen erkenning van Israël. Toen hem gevraagd werd naar de verhouding van Irak met de Verenig de Staten zei de president, dat deze ervan zouden afhangen of Washington ten eerste zou ophouden met het verle nen van onbeperkte steun aan Israël, en ten tweede met het zich mengen in interne Arabische aangelegenheden. DEN HAAG In 1968 brachten 39.794 Nederlanders een bezoek aan de Ver. Staten, 8ln pet. meer dan in 1967 toen het totale aantal toeristische en zakelijke bezoeken uit ons land aan Amerika 36.692 bedroeg. Het totaal aantal bezoekers aan de Ver. Staten in 1968 was 'ruim 5 pet. hoger dan in het voorafgaande jaar. sluiting, luidsprekerinstallaties, koers- rollen en de tweewagenstellen minikeukens. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om ook ty foonverwarming en spoeiers voor de cabineruiten aan te brengen. Het hele project gaat ongeveer 5,5 mil joen gulden kosten. De werkzaamhe den worden uitgevoerd in de hoofd- werkplaats van de NS in Haarlem en bij Werkspoor-Utrecht. De centraal bediende deursluiting en de luidsprekerinstallatie die de rei zigers tijdig op de hoogte brengt bij het naderen van een station (geen ge haast en gedrang meer) dienen voor al ter verkorting van de „stops" op de stations, evenals de ruitesproei- ers die het schoonmaken van vuile cabineruiten tijdens het oponthoud op de stations overbodig maken. In de vierwagenstellen is al een keuken aanwezig, de tweewagenstel len krijgen nu een „minikeuken" die de reizigers kan voorzfen van koffie broodjes en frisdranken. De vierwagenstellen worden in Haarlem omgebouwd, terwijl Werk spoor-Utrecht de tweewagenstellen voor zijn rekening neemt. Voor de ombouw moest een speciaal programma wor den opgesteld, aangezien dit werk buiten de ^normale revisie valt en de treinstellen dus extra aan de dienst worden onttrokken. Praat met een Nederlandse man over herenmode en zijn antwoord zal slechts bestaan uit een schou derophalen en wat binnensmonds geknor over dat ene maatpak in zijn kast. Praat erover met een Amerikaan en hij zal zeggen dat alles mode is, als Het is misschien goed dat de tijd van grauwe fantasieloosheid in de mannenmode voorbij is. Althans in Italië! Alle modieuze grapjes, die tot dusver alleen voor de vrouw waren weggelegd, zijn nu ook voor mannen toegestaan. Hier een spor tief jasje met dubbele knoopsluiting brede punt-revers en een opstaande kraag, die aan de romantiek rond om de eeuwwisseling doet denken. het maar makkelijk zit. Praat met een Duitser en hij zal vertellen, dat een pak uitstekend moet zitten. Maar zeg één woord tegen een Ita liaan en hij zal drie uur aan 't woord blijven over zijn overhemden, de snit van zijn zomerpakken, de grootsheid van zijn avondcape en de kwaliteit van zijn schoenmaker. Waar anders dan in Italië zouden de couturiers naam hebben gemaakt op het gebied van de herenmode. En dat betekent dit seizoen pak ken die slank om de leest sluiten, soms wat breed in de schouders zijn en meestal pastelkleuren hebben. Die kleuren zijn danbleu. zacht geel en (veel) abrikoos-achtig. Wie met die mode mee wil gaan draagt ook een heren-complet, wat betekent, dat pak en overjas van hetzelfde materiaal en dus ook de- Wat vindt u, heren, van dit char mante bloesje met de wijde pof mouw en de zwierige lange das? Misschien niet om mee naar het werk te gaan, maar in de vrije uren zult u er zich zeker heel frivool in voelen. En als het verveelt, dan zal mevrouw er beslist wel raad mee weten, want het is van prachtige zwart-witte zijde gemaakt. zelfde kleur moeten hebben. Een kostbaar grapje, want die jas kun je niet gauw ergens anders bij dra gen. Hoewelvoor Italianen is dat géén reden om dat heren-complet dan maar niet te kopen. NEW ORLEANS De raketdeskun- dige Wernher von Braun, een Duitser die nu Amerikaans burger is, zal te New Orleans getuigenis moeten afleggen voor de president van een Westduits hof, dat een proces wegens oorlogsmis daden in behandeling heeft. De Duitse rechter, Hans Hückel van het gerechtshof uit Essen, was reeds eerder te New Orleans gearriveerd, voor een bespreking met Von Brauns advo caten. De rechtbank te Essen behandelt thans een zaak tegen drie vroegere le den van de SS, die ervan worden be schuldigd ongeveer 100 gevangenen in het cuncëntratiekampf van Nordhausen te hebben gedood. Von Braun, een van de mensen die de Duitse raket de V-2 heeft helpen ontwikkelen, zal door rechter Hückel worden gevraagd of hem zij zijn bezoe ken aan Nordhausen tijdens de oorlog iets over de terechtstellingen ter ore was gekomen. Advocaten van de drie SS-lieden zeg gen, dat de 100 mannen werden terecht gesteld, omdat zij bij het vervaardigen van de V-l's („vliegende bommen") die onder meer in Nordhausen werden ge maakt, saboteerden. Von Braun zal zijn getuigenis achter gesloten deuren afleggen. Na 't verhoor wordt er geen persconferentie gehou den. De huidige functie van Wernher von Braun is directeur van het George C. Marshall ruimtevluchtcentrum van de Nasa te Huntsville, in de staat Alabama. BONN De Westduitse regering be schouwt de Oostduitse protestnota tegen de voorgenomen verkiezing van de nieu we Bondspresident in West-Berlijn, als een vergeefse poging zich „een alibi te verschaffen voor opvoering van de span ningen in de internationale politiek". Dit heeft de regeringswoordvoerder, Günter Diehl, vrijdag meegedeeld. In dien Oost-Berlijn zonder noodzaak een poging onderneemt, na de crisis in Tsje- cho-Slowakije een nieuw gevaarlijk mo ment van spanning in de internationa le politiek te brengen, kan dat slechts worden beschouwd als een zwaarwegen de inbreuk op de ontspanning, aldus Diehl, die er aan toevoegde, dat de Bondsregering en de Westelijke gealli eerden de status van Berlijn niet ver anderd hebben, maar dat men die „aan de andere kant" probeert te verande ren. Deze beoordeling van Bonn is in overeenstemming met die van de Wes telijke geallieerden, zei Diehl. Inmiddels heeft de Oostduitse rege ring ook bij de Westberlijnse regerende Senaat, tégen de vodrgenomen verkie zing geprotesteerd. DEN HAAG Volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het reële voor consumptie en besparing beschikbare inkomen uit dienstbetrek king van volwassen mannelijke werknemers met twee kinderen, tussen oktober 1964 en oktober 1968 met circa 15 procent toegenomen. Deze berekeningen hebben betrekking op werknemers in de nijverheid, de handel, het vervoer en het bank en verzekeringswezen. SONOMA (Califomië)Lorens Niel sen, een gepensioneerde scheepsbou wer uit Sonoma in Califomië, vond de zer dagen dit merkwaardige stuk wrakhout op het strand bij zijn woon plaats. Het stuk hout, dat sterk doet denken aan een van de leidende figu ren in de Franse politiek", neemt, met verguldsel bespoten, nu een ereplaats in zijn woning i». Het verdiende bruto-weekloon steeg in dit tijdvak met 34 procent, het tota le nominale inkomen uit dienstbetrek king waarin o.m. ook de werkgevers bijdragen voor sociale voorzieningen zijn begrepen met 43 procent, en het nominale voor consumptie en bespa ring beschikbare inkomen met 36 pro cent. Het bedrag van laatstbedoeld in komen is verkregen door op het totale inkomen de directe belastingen, de pre mies voor AOW en AWW en nog ande re „overdrachten" in mindering te bren gen. Het verschil in groei tussen het totale en beschikbare (nominale) inko men is toe te schrijven aan de sterke toeneming der overdrachten in de laat ste vier jaren. Dat het reële beschikbare inkomen op zijn beurt weer zoveel minder is ge stegen dan het nominale, moet ver klaard worden uit een prijsstijging met 18 procent van het goederen- en dien stenpakket voor de gezinsconsumptie. De jaarlijkse stijgingspercentages van het reële beschikbare inkomen ver tonen een daling. Voor de periode okto ber 1964 oktober 1965 bedroeg het percentage nog 5, voor de daarop vol gende jaarperioden successievelijk 3, 3 en 2 (waarbij aangetekend wordt da* het laatstgenoemde percentage, gel dend voor de periode oktober 1967 oktober 1968 nog niet definitief is). De gemiddelde jaarlijkse stijging, bere kend uit de niet afgeronde cijfers, be droeg over deze vier jaren 3,5 procent. Het GBS wijst eR met nadruk op dat deze gegevens betreffende de reële in komensontwikkeling voor werknemers uitsluitend een indicatie geven met betrekking tot dat deel van het inko men dat door de werknemers con sumptief kan worden besteed (dan wel kan worden bespaard). Een vermeerdering of vermindering van het reële inkomen uit bepaalde collectieve voorzieningen (met name die van de overheid) komt in deze cij fers niet tot uiting. Het CBS hoopt ech ter binnenkort ook dè ontwikkeling van het stuk welvaart dat zijn oorsprong vindt in de collectieve sector, bij bena dering te kunnen kwantificeren om daarmee het sluitstuk voor een ontwik- keiingscijfer van het reële inkomen uit dienstbetrekking te leveren. ENSCHEDE Het samenwerkings orgaan „Stedenband Twente" heeft een adres gericht aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat waarin de ste denband (Almelo, Hengelo, Borne, En schede en Oldenzaal) zijn technisch po tentieel aanbiedt opdat de voortgang van de onderhanden zijnde weggedeel ten van de E-8 tot in Overijssel niet op technische gronden belemmeringen zal ondervinden. Naar aanleiding van vragen van de heer Engelbertink en met name de be antwoording daarvan door de minister, alsmede gezien de toelichting bij het rijkswegenplan 1969 is er bij de Twent se Stedenband grote ongerustheid gere zen omtrent de realisering van de E-8. Gezien de uitlatingen van deze ministers meent de Stedenband Twente op de hoogst mogelijke prioriteit te mogen aandringen gezien de grote economische betekenis van een goede wegverbinding van Twente met de randstad Holland. Men meent in Twente deze wens daar om ook te kunnen koesteren wanneer men in aanmerking neemt dat van 1 augustus 1964 tot 1 augustus 1978 in to taal 332 km rijksweg gereed kwam, waarvan slechts 2J> km in Overijssel. AMSTERDAM Uit een onderzoek naar "de studiemotivering en be roepsverwachting bij eerstejaarsstu denten aan de medische faculteit in Groningen is o.m. gebleken dat van de 214 studenten er 116 (54 procent) de mogelijkheid van een gunstige ho norering belangrijk achten, terwijl 61 studenten dit van geen belang vonden. Het maatschappelijk aan zien van de arts werd door 107 (50 procent van de 214) van geen enkel belang geacht, tegen 63 (29 procent) die dit wel een belangrijk aspect vonden. De rest had als antwoord gegeven: weet het niet. De waarde ring voor omgang met zoveel ver schillende mensen werd bij velen als belangrijk aangemerkt (91 procent). Praktijk werk was belangrijk voor 89 procent van de gevraagden. Voor 87 (39 procent) van 222 studenten was de aantrekkelijkheid van het be roep arts van zeer veel en voor 113 (51 procent) van veel invloed bij hun keuze geweest. Naast 36 proqent die zich wilden specialiseren was 25 pro cent der studenten van plan huisarts te worden. Het onderzoek werd in 1967 verricht door mevroiAv drs. H. J. Beukema- Siebenga en mej. drs. J. Smit als on derdeel van hun studie sociologie. Het resultaat werd in „Medisch Con tact" van deze week opgenomen. DEN HAAG De BTW-tabellen zijn een bestseller geworden. Zij staan op de tweede plaats van de meest ver kochte boeken in Nederland in de maand januari van dit jaar. Het meest verkochte boek was „Help, de dokter verzuipt..." van Toon Kortooms, ter wijl Max Tailleurs „Van ex-tien tot sex-tig" op de derde plaats kwam. Belastinggidsen gaan er ook goed in, zij kwamen op de zevende plaats. De lijst is opgesteld door het „Bu reau collectieve propaganda voor het Nederlandse boek" op basis van ge gevens van een zestigtal boekverko pers. MOSKOU Russen die graag een auto zouden willen bezitten, is door mid del van de pers bekendgemaakt, dat het zich laten plaatsen op lijsten voor een in Rusland gebouwde Fiat net zoveel nut heeft als zich te laten inschrijven voor een reis naar de maan. Het verkoopcentrum van de automo bielen (waarvan nog niet bekend is wan neer zij op de markt zullen komen) heeft laten weten, alle wachtlijsten naast zich neer te zullen leggen. Naar men zegt, zijn er al ruim 30.000 aanvragers voor een Fiat. De eerste klanten zullen vermoedelijk niet voor 1970 aan hun trek komen. De Russische Fiat zal worden gebouwd in een nieuwe fabriek in de stad Togliatti (genoemd naar de overleden Italiaanse communis tenleider) aan de Wolga. Het werk aan en in die fabriek schijnt nogal vertraagd t« zijn. T~)e Pravda heeft een lange en bitter* anti-Maoïstische aanval gepubli ceerd, die een aanwijzing kan zijn voor de lijn die Moskou zal vol gen op de internationale communis tische conferentie welke mei a.s. in Moskou zal plaatshebben. Het Sovjet-partijblad beschuldigde voorzitter Mao Tse-toeng herhaalde lijk van ondermijning der commu nistische wereldeenheid en van de anrti-imperialistische strijd - de twee belangrijkste punten op de agenda van de wereldconferentie. Zoals bekend, hebben een aantal be langrijke buitenlandse communisti sche partijen, zoals die van Italië, de vrees geuit, dat de conferentie tot een anti-Chinese demonstratie zou worden, waardoor de communia- tische wereldbeweging nog meer ver scheurd zal raken. Terwijl Italië en enige ander* aarze lende communistische partjjen in de herfst te Boedapest hun stem gaven voor het houden van de Moskouse conferentie, hebben op zijn minst 13 MAO TSE-TOENG ketter andere partijen hun afkeuring laten blijken, door de bijeenkomst van Boedapest te boycotten. Daartoe be hoorden Joego-Slavië, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Cuba en Nederland. Door de Maoïsten te vereenzelvigen me* de vijanden van de communis tische wereldeenheid en van de str\jd tegen het imperialisme, is de Prav da weer een stap verder gegaan om te stimuleren dat de Moskouse confe rentie, ondanks het verzet van ande re communistische partyen, Maoïs tisch China zal veroordelen. JT^e Pravda zei, dat de Maoïsten van plan zijn voort te gaan me* het vormen van pro-Pekinggroepen, die tegen de communistische wereldbe weging zijn. Tegelyk, aldus de Pravda, blyft de Mao-groep zich fel verzetten tegen de voorbereiding van een internatio nale conferentie van zusterpartijen. De Maoïsten zouden een ideologi sche aanval op volledige schaal wil len doen op de communistische ge meenschap en de collectieve organi saties van zusterlanden. De aanvaarding van een kleinburger lijk, nationalistisch, anti-Sovjet plat form als de ideologische basis van de Chinese partij, vindt de Pravda, luidt de volledige breuk in met de be- ginselen van het proletarische en so cialistische internationalisme. Hege- monisme. chauvinisme, anti-Sovjetis me en subversieve scheuractiviteiten in de communistische beweging zijn de grondbeginselen van de Maoïsti sche internationale activiteiten, al dus de Pravda. et ziet er dus naar uit, dat in mei in Moskou een eind zal komen aan de communistische eenheid, gesmeed in de derde internationale van Stalin en Dimitrof. \t zal tevens een nationale strijd in luiden van Russen tegen Chinezen. Waartoe dat nog kan leiden is alleen nog maar een speculati*.

De Vallei | 1969 | | pagina 10