Zaterdagvoetbal afgelast Zondagssport op Radio en T.V. Honkbal vertoont in oostelijk rayon verheugende vooruitgang „De een noemt me 'n aanwinst, de ander zegt dat ik lui ben" Hanna Moskova verspeelde kans Piet Kleine in Hamar snelste Jan Kruithof brengt Jupiter weer op de weg Grote commerciële belangstelling voor Olympisch embleem Thunberg uitgenodigd voor Deventer Osim gastspeler bij FC Zeljeznicar Nederland eerste in Postduivenolympiade Geen goede meldingen in de sporttoto Echter te veel grote plaatsen hebben nog geen club De sporttrainer m „Gevraagd" onder de loep Eerste rijder onder de 39 sec. Voorzitter J. A. van Hattem optimistisch gestemd FULLPROF WIM VAN HANEGEM: Sneeuw hindert Engels voetbal Dortnieuw9 In tuin Ontwikkeling van record Opmerkelijk spelinzicht Harder Raffinement Niet te genieten Nooit tevreden Nog zeer jong Organisatie Altijd dezelfde -JSa twee jaar sleutelen- Rus Lepesjkin reed de 500 m in 38.S seconde ALMA ATA De Rus Anatoli Lepesjkin is vrijdag bij de Russische selectie wedstrijden voor het wereldkampioenschap in Alma Ata als eerste schaatsen rijder op de 500 m onder de 39 seconden gebleven. Lepesjkin reed de afstand bi 38,8 sec. en bleef daarmee 0,4 sec. onder het oude wereldrecord, dat hij reeds met de Westduitser Erhard Keiler en de Japanner Keiichi Suzuki in zijn bezit had. Niet alleen Lepesjkin kwam op de Medeo-baan in Alma Ata tot opzienba rende verrichtingen. Ook B. Goeljajev reed een snelle 500 meter. In het eer ste paar kwam hij tot 39,4 sec, zijn tegenstander Valeri Lavroesjkin no teerde 40,6 sec. De belangrijkste uitslagen van de •electiewedstrijden waren: 500 meter: 1. Anatoli Lepesjkin 38,8 (nieuw wereldrecord); 2. Boris Goelja jev 39,4; 3/4. Valeri Lavroesjkin en Joeri Maljisjin 40,6; 5. Alexander Kertsjenko 41,7. 1.000 meter: 1. Boris Goeljajev 1.23,2; 2. Anatoli Lepesjkin 1.26.6. 3.000 meter: 1/2. Valeri Lavroesjkin en Joeri Maljisjin 4.25,2. De ontwikkeling van het wereldre cord op de 500 meter ziet er, sinds de Rus Evgeni Grisjin als eerste onder de 40 seconden bleef, als volgt uit: 39,6 sec.: Evgeni Grisjin (Rusland), Alma Ata 26 jan. 1963; 39,5 sec.: Evgeni Grisjin, Alma Ata 28 jan. 1963; 39,5 sec.: Erhard Keiler (West-Duitsland), Inzeil 26 dec. 1967; 39,2: Erhard Keiler, Inzeil 28 jan. 1969; 39,2: Keiichi Suzuki (Japan), Karuizawa 1 maart 1968; 39,2: Keiichi Suzuki, Karuizawa 3 maart 1968; 39,2: Anatoli Lepesjkin (Rusl.), Alma Ata 28 jan. 1969; 38,8: Anatoli Lepesjkin, Alma Ata 7 febr. 1969. DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden voor de competitie van het zaterdagamateurvoetbal, zowel wat betreft de districten als de afdelingen, afgelast. In het NRU-sportprogramma Langs de Lijn (14.30-17.00 uur via Hilversum II en 18,10-18.30 uur via Hilversum I) zal verslag worden gedaan van o.m. de volgende sportgebeurtenissen: de voetbalwedstrijden GVAV - Feijenoord, Go Ahead - FC Twente, ADO - MW, Fortuna/Sitardia - Volen- dam en Vitesse - Veendam; de internationale kampioenschappen van Nederland badminton in Haarlem; de nationale tafeltenniskampioen- schappen in Haarlem; de paardenkoersen in Hilversum. Het NTS-sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.30 uur op Nederland I wordt uitgezonden, houdt zich wijzigingen voorbehouden bezig met de volgen de evenementen: de voetbalwedstrijden Go Ahead - FC Twente en Elinkwijk - Willem II; de internationale kampioenschap pen van Nederland badminton in de Duinwijckhal in Haarlem (waarvan ook 's middags van 17.00 tot 17.30 uur •en reportage wordt uitgezonden); de volleybalwedstrijd Blokkeer - Valuas in Voorburg; de hockeywedstrijd Batavieren - HDM in Den Haag; de micro-korfbalwedstrijd om het kampioenschap van Nederland tussen Ons Eibernest en Westerkwartier in Haarlem; de Europese kampioenschappen kunstrijden (demonstraties) in Gar- misch-Partenkirchen. In het RONO-programma Sport voor Sport (van 18.30-19.25 uur) wordt extra aandacht besteed aan de wedstrijd Go Ahead-FC Twente. Tevens worden na beschouwingen gebracht van GVAV - Feijenoord, Vitesse - Veendam, PEC - Zwolse Boys, Sportclub Drenthe - De Graafschap. Naast de gebruikelijke reeks berich ten en uitslagen over en van de andere sportevenementen van dit weekeinde worden ook nog verslagen gebracht van de amateurwedstrijden Emmen - Ger- manicus en Quick N-Ede. MüNCHEN Meer dan 300 firma's hebben bij het organisatiecomité van de 20e Olympische Spelen een verzoek ingediend het embleem van de Spelen van München een stralenkrans met de vijf Olympische ringen te mogen gebruiken voor commerciële doeleinden. Een speciale commissie zal de aanvra gen beoordelen. Tot de bedrijven, die grote financiële mogelijkheden in het voeren van het embleem zien, behoort een firma die 10.000.000 spaarpotten op de markt wil brengen. Voorts dingen drie Westduitse tricotagefabrieken naar de gunst van de commissie. Zij hopen de bh's, die zij produceren, aantrekke lijker te maken door deze te sieren met het Olympisch embleem. Weinig kans maakt het verzoek van de fabrikant van asbakjes die DM 11,30 (ruim 10 gulden) moeten gaan kosten. Voor elk verkocht exemplaar wil hij de organisatoren van de 20e Olympische Spelen welgeteld 20 pfennig afdragen, xo'n 19 cent DEVENTER Het organisatiecomi té van 't wereldkampioenschap schaat sen 1969 heeft de vijfvoudige wereld kampioen Clas Thunberg uitgenodigd het wereldkampioenschap, dat op 15 en 16 februari op de Deventer kunstijs baan zal worden gehouden, bij te wo nen als eregast. De 76-jarige Fin was wereldkampioen in 1923, 1925, 1928, 1929 en 1931. APELDOORN „We gaan langzaam maar zeker vooruit. De ontwikkeling in het district oost geeft alle reden tot op timisme, hoewel er natuurlijk nog heel wat moet gebeuren". Aldus zei ons de voorzitter van het rayon Oost van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond, de heer J. A. van Hattem uit Dieren, die daarbij niet zonder reden een trots gezicht zette. Het is nu een jaar of zes geleden, dat het oosten een bepaalde zelfstandigheid kreeg. Voordien werd alles door het hoofdbestuur van de KNHB geregeld en dat was een situa tie, die in feite een snelle groei en op bouw van de honkbalsport in het oos ten des lands tegenhield. Het rayon Oost kreeg een eigen bestuur en ging voor een belangrijk deel een eigen be leid voeren, ook voor wat betreft de fi nanciën. Het financiële beleid bleef echter ten dele gekoppeld aan het fi nanciële beleid van de bond en daar mee zitten we in feite tegelijk In een van de vele problemen, waarmee men in de kleine rayons nog altjjd te kam pen heeft. Een deel van de contributie voor de bond wordt namelijk overgehe veld naar de rayons, maar dat bete kent tegelijkertijd, dat de kleine rayons de minste inkomsten hebben, met juist tengevolge van de „kleinheid", de groot ste posten voor reiskosten. De belangrijke rayons, zoals Haar lem, Den Haag, Rotterdam etc. zijn wat men noemt dicht bevolkt met honk- ROTTERDAM Een kort en bondig communiqué op de voordeur van een spiksplinternieuwe flat in de nieuwbouwwijk Lombardijen in Rotterdam-Zuid „Niet meer bellen. Voor foto's en handtekeningen alleen aan het stadion". Wim van Hanegem (24), Utrechter van geboorte en viervoudig international, leeft en werkt thans te midden van hen die Feyenoord vurig minnen. „Ze hebben me verteld", aldus een nog steeds licht verwonderde Van Hanegem, „dat Feyenoord hier gewoon een stuk van je opvoeding is". Zes weken Zuid hebben hem geleerd dat dat nauwelijks is overdreven. Merkwaardig genoeg vormt Wim van Hanegem, oorspronkelijk afkomstig van Velox en verleden jaar door Feyenoord overgenomen uit de failliete boedel van Xerxes/DHC, ondanks zijn uiterst waar devolle passjes nog steeds een onder werp voor uitputtende discussies bin nen Het Legioen. Hoewel hij er niet wakker van ligt realiseert Van Hane gem zich dat hij zeer verschillend be oordeeld wordt. „De een noemt me een aanwinst", zegt hij geamuseerd, „de an der zegt dat ik lui ben. Het kan me niks schelen hoor. Wanneer er in het stadion zestigduizend mensen zitten en je haalt er duizend uit die een beetje verstand van voetballen hebben, dan is het veel." Waarom zo luidt de klemmende vraag staat een klein doch select deel van Feyenoords supporters zo ge reserveerd tegenover de strijdbare Van Hanegem? Zijn aandeel in de eerste plaats op de ranglijst is tenslotte niet gering en men heeft er zich nu per soonlijk van kunnen overtuigen dat hij een technisch begaafde voetballer is met een opmerkelijk spelinzicht. Een sluw denkertje wiens acties zijn gericht op optimaal effect. Waarom drukken de supporters zo'n speler dan niet eens gezind aan het hart? Welnu, een min derheid in Het Legioen is bang dat Wim van Hanegefn en Theo Laseroms twee nieuwe aanwinsten die ook buiten het veld ouwe jongens onder elkaar zijn de in-iceurige image van Feyenoord schade aan zullen doen. In de klaagzangen die soms in de Feyenoord omringende horecabedrijven opklinken, wordt die beschuldiging het meest gehoord. Feyenoord zou geen mooi voetbal meer spelen en Feyenoord zou in de competitie veel teveel geweld gebruiken. Van Hanegem: „Het beroerde is dat Laseroms geen Van Brakel heet. Dan zou niemand iets hebben gezegd. Maar Laseroms is Theo de tank, weet je wel. Wanneer hij open en bloot een sliding maakt is hij een viezerik. Ik ken genoeg spelers die je stiekem in je gezicht spu wen en dat vind ik veel viezer. Ik snap niet dat ze Feyenoord een harde ploeg kunnen noemen. We hebben zelfs spe lers die een tegenstander niet eens on deruit zouden durven halen. Ik zeg niet dat je iemand opzettelijk in elkaar moet trappen, maar wanneer het nodig is moet je een speler desnoods ten koste van een overtreding proberen af te stoppen. Wat mij betreft zou Feyenoord in sommige gevallen best wel wat har der mogen zijn." Het zal niemand verbazen dat Wim van Hanegem geen publiekspeler is. „Je koopt er zo weinig voor", redeneert hij praktisch. „Soms denk ik wel eens: Mensen, mensen, wat willen jullie nou eigenlijk. Het enige wat ze mooi vinden is zo snel mogelijk naar het doel van de tegenpartij hollen. Of dat nou enige zin heeft of niet." Inderdaad heeft Wim van Hanegem Feyenoords stijl onmiskenbaar beïn vloed en dat is dan ook niet een van de onbelangrijkste oorzaken van Feyen oords succes. Ongevoelig voor spectacu laire solo's .dat is alleen maar leuk wanneer je met 5-0 voor staat...") zwerft hij met afgezakte kousen over het mid denveld, geduldig loerend naar gaten in de vijandelijke defensie. Met effectrij ke, vaak verrassende passes heeft de bonkige Utrechter meer raffinement ge bracht in Feyenoords aanvallen. Sober en zeer professioneel voetbal lend vormt hij bovendien 1.84 m lang en 82 kilo zwaar een niet te intimide ren brok onverzettelijkheid die onder geen voorwaarde opzij gaat. Een speler in dienst van het elftal, die het spel voortreffelijk kan vertragen, om ver volgens plotseling, wanneer de tijd rijp is, in zijn hoogst* versnelling toe te slaan. Een grimmige fullprof, die slecht tegen zijn verlies kan. Van Hanegem: „Ik wil altijd winnen. Na zo'n wedstrijd als tegen AZ in Alk maar bijvoorbeeld ben ik niet te genie ten. MW mag daar best een punt ver spelen, maar Feyenoord moet eigenlijk over zo'n ploeg heenwandelen. Ik heb me in die wedstrijd geweldig lopen er geren; ik had zo wel van het veld wil len lopen. Het leek wel of we tegen Real Madrid speelden, zo zenuwachtig wa ren we." „De laatste tijd zijn we in de uitwed strijden veel te gehaast. Wanneer we snel een doelpunt maken is er niets aan de hand, maar wanneer dat niet lukt wordt het moeilijk. Het is de druk, hè. Ik had allang een inzinking van Twen- GARMISCH-PARTENKIRCHEN De verwachtingen, dat Hanna Maskova haar Europese titel kunstrijden van avond in Garmisch-Partenkirchen met succes zal verdedigen zijn tot onder het nulpunt gedaald. In de laatste twee van de resterende drie figuren, die vrijdag middag werden afgewerkt, maakte de Tsjechische een aantal fouten, die haar van de tweede op de derde plaats deden belanden. De Oostenrijkse Bea trix Schuba bezet met ruim verschil bijna 71 punten op Maskova de eer ste plaats. De Oostduitse Gabriele Sey- fert staat thans tweede. De stand na het afwerken van de ver plichte figuren luidt: 1. Beatrix Schu ba (Oost.) plaatscijfers 11, 1289,4 pun ten; 2. Gabriele Seyfert, O.-Dld. 18 - 1250,8; 3. Nana Maskova, Tsj.Sl. 25 - 1218,6; 4. Zsuzsa Almassay, Hong 36 - 1174,9; 5. Elisabeth Nestier. Oost 50,5 - 1131.2: 6. Patricia Dodd, G.-B. 56 - 1119,5 ZWOLLE In het Zuidslavische FC Zeljeznicar, dat dinsdagavond in Rot terdam tegen Feijenoord speelt, zal de onlangs door Zwolse Boys gekochte Osim als gastspeler uitkomen. Voor hij naar Nederland kwam speelde Osim in de ploeg uit Serajewo. De Zuidslavi sche club, die in Nederland nog meer wedstrijden zal spelen, verblijft reeds twee weken in Zwolle. HATTEM Nederland heeft met z'n inzending op de internationale postdui venolympiade te Katowice in Polen op de eerste plaats beslag weten te leggen. Voor deze olympiade, dit jaar door de Poolse federatie in Katowice georgani seerd, hadden 17 landen hun beste dui ven ingestuurd. Voor Nederland werd de strenge eindselectie door de keur meesters A. Langenberg uit Rotterdam en H. Goedhart uit Gouda verricht. De einduitslag van deze olympiade werd: 1. Nederland; 2. Engeland; 3. Tsjecho-Slowakije; 4. Italië; 5. Polen; 6. Duitsland; 7. Frankrijk; 8. België; 9. Denemarken; 10. Joegoslavië; 11. Hon garije; 12. Zwitserland; 13. Oostenrijk; 14. Portugal; 15. Spanje. te verwacht, maar persoonlijk ben ik banger voor Ajax." Wim van Hanegem, kritisch tegen over de mensen die hem omringen, nog kritischer tegenover zichzelf. „Tevreden ben ik nooit", verzekert hij. „Zo'n partij als tegen AZ zit me hoog. Dat krop ik de hele week op. Wanneer ik dan weer naar een Keizer kijk of naar een Cruyff dan denk ik: eigenlijk kan je er nog niks van. Zoals die knapen voetballen is gewoon verschrikkelijk. Daar heb ik grote bewondering voor." „Trouwens, wanneer je op de tv ploe gen als Real en Inter aan het werk ziet dan begrijp je ineens weer hoeveel je nog moet leren. Daarom snap ik niet dat sommige voetballers die in Neder land tegen de top aan zitten zo'n cap- sones kunnen hebben. Hoe bestaat het, hè?" DEN HAAG De cijfers van sport toto 25 van het afgelopen weekeinde waren: deelnemers: 868 740, bruto inleg: f 1.913.741,10, prijzenbedrag: f 861.184. Er waren geen meldingen voor de eer ste prijs, waardoor de eerste prijs in z'n geheel naar het prijzenbedrag gaat. Veertig pet van het prijzenbedrag gaat naar de tweede prijs, 35 pet naar de derde en 25 pet naar de extra prijs. De tweede prijs is nu f 344.473,60 40 meldingen met 12 wedstrijden goed voorspeld. Per kolom wordt bruto f 8612 uitgekeerd. De derde prijs is nu: f 301.414,40 1\2 meldingen met 11 wedstrijden goed voorspeld. Per kolom wordt ongeveer f 733 uitgekeerd. De extra prijs is nu: f 215.296 365 mel dingen met de eerste acht uitslagen goed voorspeld. Per kolom wordt onge veer f 590 uitgekeerd. LONDEN Hevige sneeuwval in En geland heeft vele voetbalwedstrijden, die vandaag zouden worden gespeeld, onmogelijk gemaakt. Hoewel voetbal in Engeland vaak onder zeer slechte weersomstandigheden toch doorgaat, zijn voor vandaag reeds zes wedstrijden uit de eerste divisie en de vijfde ronde van de strijd om de F.A.-cup afgelast. De afgelaste wedstrijden zijn: F.A.- Cup, vijfde ronde: Birmingham City Manchester United; Blackburn Rovers Manchester City; Everton Bristol Rovers; Mansfield West Ham Uni ted. Eerste divisie: Newcastle United Wolverhampton Wanderers; Nottingham Forest Queens Park Rangers. HAMAR Piet Kleine, een van de B-rijders die tot 12 februari in Hamar in een trainingskamp verblijven, is win naar van een onderlinge wedstrijd ge worden. Hij won drie afstanden, de 500 m, 3.000 m en de 1.500 m, en finish te op de 5 km als vierde. Zijn puntento taal bedroeg 182.933. Jan Palsma eindig de als tweede (184.493 pnt.) en Gerard van Gelder bezette de derde plaats met 185.713 punten. De voornaamste resul taten waren: 500 m: 1/2 Jan Palsma en Piet Kleine 43,1; 3. Gerard van Gelder 44,1; 4. Hans ten Hag 44,5; 5. Jacques de Koning 44,9; 6. Jan Derksen 45,0. 3.000 m: 1. Kleine 4.40.4; 2. Van Gel der 4.42.5; 8. De Koning 4.42.7; 4. Pals ma 4.41.1; 5. Ten Hag 4.45.1; 6. Derk sen 4.46.7. 1.500 m: 1. Kleine 2.14.1; 2. Van Gel der 2.15.7; 3. Palsma 2.16.0; 4. Derksen 2.17.1; 5. De Koning 2.17.3; 6. Ten Hag 2.18.4. 5.000 m: 1. Derksen 8.04.1; 2. De Ko ning 8.04.6; 3. Palsma 8.07.1; 4. Kleine 8.07.2; 5. Van Gelder 8.12.8; 6. Ten Hag 8.17.2. bailers, zodat de reiskosten laag gehou den kunnen worden en er bovendien nogal eens leuke extra inkomsten zijn uit belangrijke nationale en internatio nale wedstrijden. „Ondanks dit nadeel", zo verklaarde ons de heer Van Hattem, „valt er toch een gestage groei in de honkbalsport waar te nemen. Bijzonder belangrijk is in dit verband het geregelde contact tussen het hoofdbestuur en de rayon- voorzitters, waardoor er begrip is voor de wederzijdse problemen en moeilijk heden en waardoor de rayonvoorzitters bovendien kunnen fungeren als 'n soort adviesorgaan voor het hoofdbestuur. De honkbalsport in Nederland is in feite nog zeer jong en maakte een op merkelijke groei door dankzij de prach tige resultaten, die ons nationale team in de afgelopen jaren behaalde. Inter nationale successen hebben wat dat be treft blijkbaar een grote invloed. Het zelfde immers heeft men bij de Konin klijke Nederlandse Lawn Tennis Bond kunnen constateren na het succesvolle optreden van Tom Okker en in de schaatswereld na de wereldprestaties van een Verkerk en een Schenk. In die jonge tak van sport vormt het rayon Oost een nog jongere loot. De Nijmeegse vereniging Hazekamp is waarschijnlijk de oudste vereniging van het rayon en direct daarna volgen Ro- bur '58 en ZAC (Zwolle), die nu ruim tien jaar een grote activiteit tentoon spreiden. Toch is het vreemd, dat in diverse grote plaatsen de honkbalsport nog nauwelijks vaste grond onder de voeten heeft kunnen krijgen. Terwijl Nijmegen geruime tijd drie honkbalver enigingen heeft had Arnhem er tot voor kort niet één. Onlangs is daar echter een honkbalvereniging tot stand geko men als afdeling van de voetbalvereni ging ESCA/VC. De bekende oud-inter national Hans Bouwen heeft daartoe de stoot gegeven en het rayon Oost is er bijzonder gelukkig mee. Een gelukkig verschijnsel acht do heer Van Hattem het, dat op vele scholen de leraren li chamelijke opvoeding tegenwoordig softbal geven als Introductie op honk bal. Ook hier dus een duidelijke stap in de goede richting en ter popularise ring van de hönkbalsport. De organisatie van de competities vormt, ook en misschien juist in het rayon Oost een probleem. Ook al, om dat er niet altijd de nodige continuï teit in kan worden gebracht. Een heel goed voorbeeld op dirt terrein is wel En schede. De Twentsche Hoogeschool be schikt over een schitterend honkbal- veld voor de studenten. Die studenten zouden graag in competitieverband spe len, maar juist wanneer de competities volop draaien gaan de studenten met vakantie. Hetzelfde vindt m$n in Nij megen en Wageningen. Iri het rayon Oost speelde voorts ge durende drie achtereenvolgende jaren een team van in de legerplaats 't Har de gelegerde Amerikaanse militairen, de Gelderland Yankee's. Ook zij had den vaak de grootste moeite met de sa menstelling van een team. omdat te vaak verschillende spelers wegens oe feningen of verlof afwezig waren. De bond en ook het rayonbestuur heeft al le aandacht voor deze problemen en tracht er oplossingen voor te vinden. Maar een moeilijke zaal blijft het. Moeilijkheden zijn er ook op het ge bied van de organisatie. „Het is prach tig jong te zijn", zo zei de heer Van Hattem, „maar de jongheid van de honkbalsport in Nederland speelt ons toch ook wel enigszins parten. Immers, in een jonge bond willen alle leden spe len. Voor bestuursfuncties heeft men daardoor echter over te weinig men sen met ervaring beschikking. Om dan maar niet te spreken over het tekort aan scheidsrechters". De heer Van Hattem merkte in dit verband op, dat er toch overal in het land nog wel mensen te vinden moeten zijn, die er enige tijd geleden of zeer onlangs toe hebben besloten de actieve sport vaarwel te zeggen. Wat zouden zij in de honkbalorganisatie welkom zijn voor de een of andere functie... Intussen, de bond zit niet stil en doet al het mogelijke om de honkbalsport niet alleen nog populairder te maken, maar ook om deze prachtige sport op een nog hoger plan te brengen. In de rayons worden, uitgaande van de bond, centrale trainingen gehouden onder lei ding van o.a. Charles Urbanus en Han Geestman. Er zijn speciale trainingen voor junioren, waaruit weer wordt ge selecteerd voor de jeugdkampen op het PSV-veld. De daaruit geselecteerden komen in aanmerking voor het jeugd- team of de BRL-jeugd. BRL is de af korting voor Babe Ruth League, ge noemd naar de legendarische Ameri kaanse slagman Babe Ruth. Voor de rayon-jeugdteams wordt bo vendien elk jaar nog het Coca Cola- toernooi gehouden. Hier geldt wel heel duidelijk het „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Dat betekent niet, dat al leen de (jongste) jeugd de aandacht heeft. Ook voor de geroutineerde spe lers wordt door hoofdbestuur en rayon- besturen het nodige gedaan. In dit ver band lijkt het toch van belang te wij zen op de prachtige honkbalaccommo datie, die men in Dieren vindt. Sparta heeft er al enkele malen van geprofi teerd door er trainingsweekends te or ganiseren. „In het kader van de propaganda voor de honkbalsport is het van bijzonder groot belang", aldus de heer Van Hat tem, dat ook de overheid belangstelling toont. Het Oostelijke rayon-team heeft dank zij de Provinciale Jeugdraad een subsidie gekregen voor de aankoop van materiaal voor het spelen van propa- gandawedstrijden. Het beschikt boven dien over eigen uniformen en een ge heel eigen outfit. In het kader van die propaganda, al dus de heer Van Hattem, „liggen overi- Rayon-voorzitter VAN HATTEM optimistisch gens ook weer de nodige problemen. Het zijn altijd dezelfde mensen, die naast hun drukke werkzaamheden er 's avonds op uit moeten om propagan da^ j eenkomsten te leiden. Niettemin, we doen dat graag en zullen gaarne op elk verzoek in die richting ingaan. We beschikken daarvoor over goed film materiaal". Ook de organisatie van scheidsrechterscursussen e.d. heeft de volledige aandacht. Er is wat dat be treft voorlopig meer dan voldoende werk aan de winkel. HILVERSUM Zondag 9 februari komt een moeilijk en zwaar beroep aan de orde in het NCRV-programma „Ge vraagd", dat wordt uitgezonden vanaf 21.20 uur, namelijk de sporttrainer. Drie kandidaat-sporttrainers komen voor de camera's teneinde op him geschiktheid te worden getest door een panel onder leiding van Godfried Bomans. Hierin hebben zitting: Anton Huiskes, eens we reldrecordhouder op de sehaats en la ter coach van de Nederlandse schaats- elite en de Zweedse schaatsers; thans is hij in dienst van de R.K. Jeugd Sport federatie. En ais tweede man de heer A. J. H. Dokkum, arts te Amsterdam en chef d'équipe van de Nederlandse Olympische ploeg in Mexico. Naast het theoretische gedeelte moe ten de drie kandidaten ook een prakti sche test afleggen. Zij worden naar de kleedkamer gestuurd tijdens de rust van een wedstrijd van het Nederl. elftal tegen de Belgen. De Nederlan ders spelen slecht en staan met 10 achter. De kandidaten moeten dan de ploeg toespreken teneinde de wedstrijd een gunstige wending te doen nemen. Bij het betreden van de kleedkamer ont moeten zij een compleet Nederland» elftal, bestaande uit de volgende spe lers: Leo Halle, Fons van Wissen, Abe Lenstra, Roel Wiersma, Rinus Schaap, Rinus Michels, Bram Appel, Kick Smit, Loek Biesbroek, Joep Stoffelen en Kees Kuijs. In augustus 1966 stond hij in een schuur in Zutpheo, sedert enkele dagen trekt hij de aandacht van ga ragehouders. pompbedienden en van belangstellenden voor d« auto sport. Alleen daarom al dient lijn naam voluit te worden geschreven: Jowett Javelin Jupiter. Misschien ook omdat de jeugdige Jan Chr Kruithof met gepaste trots ermee door Apeldoorn rijdt dank zij de hulp van mensen in Engeland en Schotland. Maar zonder 't enthousiasme en 'i doorzettingsvermogen van Jan Kruithof zou de Jupiter nooit moer op de weg zijn gekomen. Wat moet je beginnen met een oude auto waarvan de onderdelen achteloos in een schuur zijn gegooid en waar van geen nieuwe meer te krijgen zijn? De man in Zutphen zag er geen brood meer in. Sportverslag gever Jan Kruithof wd Als hij de kolommen van deze krant dagelijks mee had helpen vol schrijven, trok hij zich terug in de schuur om met grenzeloos geduld aan de Jupiter te sleutelen. Samen met zijn vriend Henk Hertgera heeft hij een karwei geklaard, dot velen voor onmogelijk hadden ge houden. Nu lopen in Nederland weer twee Jupiters, niet veel min der dan in Amerika on Engeland Kort nadat Jan Kruithof de wa gen had gekocht kreeg pij de eer ste teleurstelling te verwerken. Im porteur Sieberg in Amsterdam liet hem weten, dat hij geen onderde len kon leveren. Wel gaf hij naam en adres ven de fabriek in Enge land. Maar toen Jan Kruithof naar de fabriek schreef, kreeg hij geen antwoord. Later hoorde hij dat de fabriek de produktie van da Jupa- fcers in 1955 had gestaakt. Sportjournalist Kruithof liet het er niet bij zitten. Nadat hij met de halve wereld had gecorrespondeerd, kwam hij weer in Engeland terecht Een importeur in Londen verwees ham naar een zekere meneer Mit chell in Schotland. „9 hebt een «aldaame wagen", schreef meneer MHchell enthousiast terug. Wat Jan Kruithof bijzonder plezierig vond, was, dat de Schot hem aan vrijwel alle onderdelen kon helpen. Hij had de hele voorraad onderdelen van de fabriek (de Jowett-vllegtuigfabrie- ken in Brad fort) indertijd overge nomen. JAN KRUITHOF Toch moest Jan Kruithof nog een tpruitstuk en een veriengasje van de stroomverdeler bij een vorige eigenaar uit de tuin graven. Na een jaar brieven schrijven, zoeken en sleutelen kon de motor eindelijk proefdraaien. Niet voor lang ech ter, want in de aluminium koel- wand hadden de sleutelaars een scheurtje ontdekt. Na veel teleur stellingen werd ook dat euvel ver holpen. Intussen reisde Jan Kruit hof tevergeefs stad en land af om een paar goedgekeurde koplamp- glazen te krijgen. Ook hier bracht meneer Mitchell uitkomst De Schot bouwde zelfs nog andere onderdelen van de wagen. Toen de Jowett Javelin Jupiter esndettjk helemaal origineel op de wielen stond moest hij voor de keu ring. Keurig opgepoetst reed Jan Kruithof stjn pronkstuk in de VAD- gerege in Apeldoorn, waar de man van de Rijksverkeersinspectie meer dan gewone belangstelling voor de wagen had. De onderlinge afstand van de koplampen werd gemeten an--< te kort bevonden. Bovendien waren de achterlichten te klein en voldeden de richtingaanwijzers niet helemaal aan de eisen. Maar toen de inspecteur in de put afdaalde om de Jupiter aan de onderzijde te be kijken, zag hij zo'n gave auto dat de goedkeuring toch werd verleend. Als een sjeik in een Rolls Royce reed Jan Kruithof naar huis. Hij zou zijn Jupiter overigens voor geen ..Rolls" willen ruilen. Tenslotte kun je van een „Rolls" niet zeggen, dat hij eens drie keer achtereen de 24-uurs race van Le Mans in de anderhalve-li ter-klasse heeft ge wonnen. Omdat belangstellenden al herhaaldelijk naar de technische gegeevens hebben geïnformeerd, schudt Jan Kruithof die, zonder in een boekje te kijken, uit zijn mouw: bouwjaar 1952, 4 cilinders, 2 carbu rateurs, gewicht 947 kg, topsnelheid 190 km per uur. De meest nieuwsgierige krijgt dan nog te horen, dat de Jowett Ja velin Jupiter indertijd f 14.000,- heatt gekoet Dat bedrag heeft Jan Kruithof er niet voor betaald, al thans wwwt'i reen rudm twee jaar sleutelen niet meerekent ■«■■JllilWI Jl jt. A a a A A.

De Vallei | 1969 | | pagina 11