|l S De psychiater krijgt I druk in 2000 ZIEZO Niet zo gauw bang worden De professor ziet geen jaren van rampspoed @11 a asifflffl H Mensen worden labieler en ook agressiever zaterdag 8 februari Twee geleerden zien de toekomst de een door een donkere bril, de ander door een wat lichtere... O *oOOOO O qooooc*o «o *o Q c OÖOOtOO O 606ot O 6CQCOO „Alles hangt af van de ethische levenshouding van de mens in 2000. Wat dat betreft ben ik pessi mistisch", zegt drs. J. Verschuure. Drs. J. Verschuure is futuroloog, een kijker in de toekomst In het jaar 2000 is er kans op een bevolking van achttien mil joen mensen, die gemiddeld ruim vierduizend gulden per jaar meer zullen verdienen dan nu. Zij zullen zich hoofdzakelijk verplaatsen per auto al of niet elektrisch maar ook per luchtbus, teletrans (een soort vier- persoons botsautootje voor stadsverkeer) of luchtkussentrein. Op warme zomerdagen zullen op het strand drieduizend mensen per kilometer proberen bruin te worden. Een aantal welgestelden zal misschien verpozing zoeken in onderzeese recreatie-oorden, zoals nu al in de Amerikaanse staat Florida gebeurt. Futuroloog Verschuure vermeldt in zijn dezer dagen verschenen studie „Nederland en de wereld op weg naar het jaar 2000" zelfs •en plan voor een 180 meter hoog belastingvrij torenhotel op de Doggersbank, met restaurants onder water, die uitzicht bieden op de zeebodem. Wilde fantasieën? Wie de heer Verschuure hoort praten over zijn kijk op de toekomst zal hem daarvan niet verdenken. De 44-jarige econoom, die als wetenschappelijk onderzoeker bij de Rijksplanologische Dienst werkt, heeft met pijnlijke precisie ver wachtingen van anderen met elkaar in verband gebracht en zelf een aantal prognoses gemaakt op basis van exacte gegevens. T?eiten, en wat uit die feiten vermoedelijk in de komende dertig jaar zal voortvloeien, daar gaat het drs. Verschure om. Een handvol prognoses: Het aantal werklozen in 2000 is misschien honderdduizend. maar dat aantal is sterk afhankelijk van de voortgang van de automatisering. Het gemiddeld inkomen per hoofd van de bevol king (baby's en bejaarden meegeteld) zal wellicht groeien van ruim drieduizend gulden in 1965.tot 7500 gulden in 2000, bespa ringen niet meegerekend. Veruit de meeste werknemers zullen met hun salaris in de middenklasse zitten. De topgroep van hoge salaristrekkers zal zijn uitgedund door verdergaande nivellering van de inkomens ten gunste van de laagst betaalden. 0 Driekwart van alle gezinnen zal een auto hebben. Het open baar vervoer per bus en trein zal daardoor tot de eeuwwisse ling nauwelijks toenemen. 0 Het eigen woningbezit wordt veel groter en de huizen kunnen relatief goedkoper worden door de metselrobot, die driedui zend stenen per uur kan leggen. Hij vervangt daardoor 24 ervaren metselaars. Dat kan dertig procent in de bouwkosten schelen. In de lichte industrie, de chemische en elektrotechnische in dustrie kunnen in de periode 19652000 wellicht elk ongeveer 80.000 mensen werk vinden, in de bouwnijverheid zo'n 160.000. Zuid-Holland wordt de provincie met de meeste werkenden: naar schatting 1,4 miljoen en Zeeland met de minste: 160.000. Drs. Verschuure verwacht dat de medici al in 1980 de voornaam ste oorzaken van sterfte hersenletsel, aderverkalking en hart ziekten en kanker sterk zullen hebben teruggedrongen. Een middel tegen kanker zal omstreeks 1984 wel beschikbaar zijn. Schaduwkanten van de vooruitgang die de futuroloog signaleert, zijn onder meer de geweldige problemen door het afval alleen al 500.000 afgedankte auto's moeten in het jaar 2000 worden op geruimd de water- en luchtverontreiniging. De overheidsuitga ven voor de collectieve voorzieningen zullen dan ook enorm moeten toenemen: 88 miljard gulden in 2000 tegefi 23 miljard nu, aldus de heer Verschuure. Het is zeer de vraag of men politiek bereid is, een dergelijk duur pakket voorzieningen te verwezenlijken. Het tekort aan belasting inkomsten is wellicht tien millard gulden. De belastingdruk zal enigszins omhoog moeten. Verder kan men natuurlijk lenen. Een groot deel van de welvaartsstijging zal echter opgaan aan video-recorders (combinatie van t.v. en bandrecorders), huishoud- robots en dat soort dingen. Het Nederlandse volk moet wakker worden. Dat is essentieel. Het beseft te weinig wat er allemaal staat te gebeuren, ook de politici zien dat te weinig. Het publiek moet doordrongen ra ken van de noodzaak van een leefbaar Nederland. Zal de komende generatie een plezieriger leven hebben of zullen de beschavingsziekten toenemen? „Materieel gaan we zeker vooruit, maar ook zullen de bescha vingsziekten toenemen. De mensen worden labieler. De agressie zal toenemen, waarbij wel een verschil moet worden gemaakt tussen de agressieve daad en de agressieve houding. De figuur van de psychiater wordt steeds belangrijker", vermoedt drs. Verschuure Twee middelen kunnen helpen, denkt hij: a. men stelle in het privéleven orde op zaken: men beperke roken, drinken, geeste lijke spanningen bijvoorbeeld door voortdurende overdondering door informatie via kranten, radio en televisie. En b: men richte de samenleving beter in: geen luchtvervuiling, geen waterveront reiniging, geen geluidshinder enzovoort. ,.Ik ben Zonder'meer pessimistisch over de toekomst. Alles hangt ervan af of de mens een ethische levenshouding zal weten op t» brengen. Wat dat betreft ben ik pessimistisch". - - - De automatisering in de bedrijven zal in het algemeen geen toeneming van de werkloosheid behoeven te geven. „Als u mij echter vraagt of er plaatselijk of in be paalde bedrijfstakken moeilijkheden komen dan zeg ik uitgesproken: Ja. Maar als de automatisering in het belang van de maat schappij is, dan zullen er politieke beslis singen moeten worden genomen om de slachtoffers zo goed mogelijk op te van- gen I Dit zegt prof. dr. W. J. van de Woestij- ne, hoogleraar aan de Technische Hoge school in Delft. Kortgeleden werd onder zijn leiding een studie afgesloten over de economische en sociale aspecten van de technologische ontwikkeling. De hoogleraar grijs haar en een witte snor tekenen zijn leeftijd, zijn gezicht is jeugdig vitaal gaat niet meteen in op een mogelijke samenhang tussen automati sering en werkloosheid, als wij hem daar naar vragen. Hij begint met een mini-col lege over de vraag of vergroting van de arbeidsproduktiviteit leidt tot overproduk- tie en dus tot werkloosheid. Daarbij val len de namen van twee grote economen, de Fransman Jean Baptiste Say en de Engelsman Keynes. ,,^ay heeft gezegd dat door de produktie een inkomen ontstaat ter waarde van die produktie en daarmee de koopkracht om die produktie te kopen. Maar Keynes zegt dat het altijd de vraag is of het geld dat met die produktie wordt verdiend ook helemaal wordt besteed. Ik ben het met de opvatting van Keynes voor de volle honderd procent eens. Maar iets anders is natuurlijk of het ook een wet van Meden en Perzen is dat de mensen het inkomen niet helemaal besteden", zegt de professor. Waar wil hij met deze uiteenzetting naar toe? Naar het antwoord op de vraag of we wel zullen opmaken wat er wordt ge maakt, of het geld wel blijft rollen. De mening van de professor daarover is: „In deze tijd is er eerder aanleiding meer te besteden dan minder. Vroeger kon den de mensen eigenlijk alleen kopen wat ze strikt nodig hadden. Nu is er bovendien een vrij te besteden inkomen. Ieder be steedt dit op z'n eigen manier. Zo zien wij in onze omgeving een veelheid van be hoeften bevredigd, die wij zelf ook voelen, maar waarvoor ons inkomen ontoereikend is. Daarom is er volgens mij geen aanlei ding om te vermoeden dat de mensen hun geld niet zullen besteden". TTet groeien van de produktie hoeft dus niet uit te lopen op pakhuizen vol met onverkoopbare goederen. Daarom kan de automatisering, die de produktie zo om hoog doet vliegen, geen gevaar opleveren voor werkloosheid. Maar er is ook nog zo iets als een dienstensector. „Als men zegt dat de automatisering in deze sector zal toenemen dan bedoelt men daarmee in de massa-administratie. Daar zal veel sterk automatisch worden. Maar er is een groeiende vraag naar die dien sten. Neemt u maar de giro en het beta lingsverkeer. Daar zitten nu veel meer mensen dan vroeger", constateert prof. Van de Woestijne. Hij gaat wat verzitten, strekt zijn benen, trekt aan zijn sigaartje en merkt slim op: „Toen alles nog gewoon met geld werd betaald was het heel anders. Zilveren gul dens gingen wel honderd jaar mee. Daar kwam geen mens meer aan te pas. Bij het betalingsverkeer zoals we dat nu ken nen met de giro zijn er heel wat mensen nodig". De professor filosofeert nog wat door. Toen de auto er in kwam ontstond er heftige onrust bij de vervoerders. Die za gen hun bestaan bedreigd. Maar de auto was niet tegen te houden en die bracht het ontstaan van een enorme industrie met zich mee waar veel meer mensen werken dan destijds in het vervoer met paard en wagen. „Ook in de administratieve sector is men er nog niet zeker van of het toenemen van de automatisering zal leiden tot afneming van de werkgelegenheid in die tak van be drijf. Er komt zoveel administratie bij. Vroeger volstonden de bedrijven met sim pele boekhoudingen. Nu wensen ze exploi tatie-rekeningen op korte termijn. Verder zijn er heel wat mensen nodig om de appa raten te voeden en wat er uit de machi nes komt te verklaren", zegt de hoogle raar. Wel staat vast dat de aard van heel wat werk zal veranderen. Een goede boekhou der is wellicht niet geschikt voor mechani sche administratie. Maar dat betekent niet dat die mensen plotseling, van de ene dag op de andere, met die verandering gecon fronteerd zullen worden. De automatisering is een proces dat geleidelijk verloopt", verklaart de hoogleraar. „Daar zijn tientallen jaren voor nodig, misschien zelfs een halve eeuw". Maar hoe zit het dan met Amerika, waar de automatisering al flink op gang is ge komen? De experimenten die daar werden toegepast en de fouten die voorkwamen, hebben de ondernemers in Europa tot le ring gestrekt. Betekent dit niet dat de automatisering aan deze kant van de Oce aan daardoor sneller zal gaan? „Daar heeft u gelijk in", geeft de profes sor toe. „Het kan hiet sneller gaan dan in Vy-NC" .f"v>> 4 de Verenigde Staten. Maar het kan zijn dat wij hier weer andere fouten maken Het zou al fout zijn als we de systemen die in Amerika worden toegepast gewoor overnamen. Dus zit het er in dat het toch niet zo snel gaat". Hij wijst er daarbij op, dat bij automa tisering in omvangrijke administratie ve bedrijven de problemen van de organi satie bijzonder groot zijn. De oplossing er van vraagt heel veel tijd. Als voorbeeld haalt de professor aan de automatisering bij de giro. Tussen het denken over auto matisering en de toepassing er van lag bij leze dienst acht tot tien jaar. Door die geleidelijke invoering van de lutomatisering hoeft er geen vrees te zijn oor het massaal groeien van de werkloos heid'. „Ik geloof niet in rampspoed jaren", zegt prof. Van de Woestijne. „Wel kunnen er in bepaalde takken van bedrijf heel onaangename gevolgen voor de werknemers voortvloeien uit de auto matisering," gaat hij verder. „Die zullen dan opgevangen moeten worden door de mensen bijvoorbeeld vervroegd te pensio neren. En als men de automatisering ziet aankomen doet men er verstandig aan, de mensen die uit zichzelf weggaan, niet te vervangen". Al met al ziet prof. Van de Woestijne da geautomatiseerde toekomst niet donker in.

De Vallei | 1969 | | pagina 13