- Veenendaals dagblad Bonn: verzet coalitie tegen kernverdrag v n Buiten r Kritische situatie bij T.H. STUURGROEP ZOEKT MATERIAAL OVER EXCESSEN BIJEEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jassir Arafat spreekt tot infiltranten „Persoonlijke vrijheid zal worden gewaarborgd" Eerst waarborgen van Rusland Kremlin zal verkiezing in West-Berlijn niet toestaan Stug doorroken PENGEL WILLIGDE EISEN VAN VAKBONDEN IN Amerika wijst protest van Peking af Op weg naar kraamkliniek over de kop Doe het vandaag nog! Jongen verloor hand Marokkaan stak landgenoot neer GEWESTEN ALS EEN VIERDE BESTUURS LAAG Twintigduizend liter zoutzuur op straat Nieuwe programma commissaris N.T.S. Nog voor zomer rapport over Indische kwestie verwacht Boer beroofd van 15 gulden Premier Cernik belooft: Beroep verworpen van oud-SS'er Ts-Nachts vorst Tsarapkin Maatregelen Onvervaard LEVENSBELANG Staking voorbij in Suriname r INGETROKKEN VEEL GELEERD99 Inzake overgelopen Chinese diplomaat Even later gezonde baby %geboren BIAFRA-CONFLICT Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10650 (adm.), 10757 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. ie r VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Conoern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 8 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 33 BONN Bondskanselier Kiesinger heeft gisteren in de Westduitse bondsdag gezegd, dat men het er in de CDU/SPD-coalitie over eens is, dat de „aanma tiging van het recht tot interventie van de Sovjet-Unie" ondertekening van het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens „buitengewoon moeilijk, zo niet onmogelijk maakt". BONN De Sovjet-Unie heeft ge dreigd met „ernstige maatregelen" als de Westduitse regering blijft bij haar voornemen de presidentsverkiezing op 5 maart te houden in West-Berlijn. Oost-Duitsland had al eerder geëist in nota's aan de regering in Bonn en aan de burgemeester van West-Berlijn dat de verkiezing van de nieuwe Westduitse president niet in West-Ber lijn zal wórden gehouden (zie daar voor elders in dit blad). De Russische waarschuwing werd ge uit door de Russische ambassadeur in Bonn, Semion Tsarapkin, in een inter view met de .Kölnische Rundschau". In het vraaggesprek, dat overigens weinig klaarheid schiep over wat Rusland denkt te ondernemen wanneer de presidents verkiezingen in West-Berlijn gehouden worden, zei de Russische ambassadeur dat zijn land die verkiezingen niet zal toestaan. Vraag: ,.Wat zal Rusland doen als de verkiezingen daar toch worden ge houden?" Tsarapkin: „Dat had u in de kranten kunnen lezen". Vraag: „Dat is geen antwoord. Ik stel «en duidelijke vraag en ik verwacht een duidelijk, antwoord. Wat zal Rusland ln dat geval doen?" Tsarapkin: „Rusland zal het niet toe staan". Vraag: „Zal Rusland dan sancties ne men en zo ja, welke?" Tsarapkin: „Rusland zal met ernstige maatregelen reageren". ENSCHEDE De vijftienjarige jon gen Bennie Ongena uit Enschede heeft gisteravond bij een experiment met chemische stoffen een hand verloren. De jongen had bij zijn broer, een stu dent in chemie, enige stoffen weggeno men. Hij wilde daarmee in de tuin ex perimenteren. /Vf er in sprokkelmaand nog eens een sneeuwbui door de border of over het gazon trekt en alles met een blanke deken overdekt de manhaftige sneeuwklokjes trekken zich van zo'n winterse kuur niets aan. De volgende dag steken zij de porseleinen bloemhoofdjes alweer door de sneeuw heen en bloeien met bengelende, geluidloze klokjes lustig voort. Klein maar dapper. Elk jaar verschijnt dit vriendelij ke lentegewas in de tuin en ieder is verheugd, als hij de eerste tussen het gras ziet. De sneeuwhei bij ons vijvertje, die nu ook paarsig en wit bloeit, maakt nooit zo'n indruk. Uit kleine bolletjes zijn de sneeuwklok jes voortgekomen en daarin trek ken ze zich weer terug, tot er bij leven en welzijn het volgend jaar genoeg kracht en voorraad is ver zameld tot nieuwe bloei. Ook in 't wild komen ze voor, doch veelal be treft het verwilderde exemplaren. Mijn genoeglijke antieke boekje ..Plantenschat" onderstelt, dat mis schien ,,lang geleden de een of an dere bloemenliefhebber tijdge noot van uw overgrootvader het naar zijn tuin heeft overgebracht, toen hij het als welkome buit ver overde op een wi.iterwandeling" Intussen kan dit dan wel in een heel ver verleden liggen, want in 't begin der 16e eeuw was deze bloem reeds in cultuur. Niet alleen door de bolletjes plant het sneeuwklokje zich voort, mieren slepen graag de zaadjes der' Idter verschijnende donkerrode bes naar hun voedsel- depots en dragen daarmee tot de verspreiding bij, zodat er alllengs meer en meer bij u en de buren het voorjaar inluiden. Te veel zullen 't er niet gauw worden! 8-2-1969 A. B. Wigmans. Kiesinger zei dit in antwoord op de eis van de oppositie, de Vrije Demo craten, „hier en nu duidelijk het standpunt van de regering ten opzich te van het verdrag te definiëren". Het debat ontstond bij verrassing na een storm van vragen over het omstreden spreekverbod, dat zou zijn opgelegd aan de Westduitse diplomaten Grewe en Schnippenkötter vanwege hun uitla tingen over het niet-verspreidingsver- drag. Kiesinger voegde er aan toe, dat hij zich persoonlijk ook zorgen maakt over het 'n 't verdrag „ingebouwde con trolerecht", dat door een kwaadwillige macht zo benut en misbruikt zou kun nen worden, dat schade wordt toege bracht aan de Duitse wetenschappelij ke en economische ontwikkeling. Op vragen van de oppositie over uitlatin gen van minister van Buitenlandse Za ken en SPD-voorzitter Brandt over de kwestie, antwoordde Kiesinger dat Brandt niet gezegd heeft dat het ver drag „rijp is om ondertekend te wor den". Kiesinger vatte het standpunt van de regering tenslotte samen met te zeggen, dat Bonn het verdrag alleen zal ondertekenen indien „het ge rechtvaardigde levensbelang van het Duitse volk gewaarborgd blyft. Zo lang de Sovjet-Russische interpreta tie van interventiemaatregelen en de kwestie van misbruik van contro le niet opgehelderd zijn, ben ik niet bereid tot ondertekening", aldus de bondskanselier. De regeringswoordvoerder, Günther Diehl, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Russische ambassadeur, Tsa rapkin, bij zijn bezoek aan Willy Brandt de minister een „gewichtig" document heeft overhandigd, dat „nauwkeurig onderzocht moet wor den". Diehl legde er de nadruk op, dat de huidige Duits-Russische contac ten deel uitmaken van de inspanningen van Bonn, „enige noodzakelijke ver duidelijkingen te bereiken, ook met de Sovjet-Unie", voordat beslist wordt over het niet-verspreidingsverdrag. Welingelichte kringen in Bonn ach ten het mogelijk, dat de Russen in het overhandigde papier de verzekering geven ,dat zij het vreedzame gebruik van kernenergie in West-Duitsland niet willen verhinderen, een verklaring die de bondsregering al enige tijd graag zou zien. Ook zouden de Russen er op kunnen wijzen, dat zij niet denken over gebruik van geweld jegens West-Duits- land. A JASSIR ARAFAT, hoofd van de Arabische z-gPalestijnse be vrijdingsorganisatie, spreekt een heden van zijn leger toe in het gebied van het Suez-kanaal. Hij verklaarde dat eenheden van zijn groep zouden infiltreren in het door Israël bezette gebied. UTRECHT De politie van Utrecht zoekt de achttienjarige Marokkaan Mo hammed Allal Happoul Markai. Hy wordt ervan verdacht zyn 28-jarige landgenoot Agmed Abdella Aroub, ver moedelijk met een stilet, te hebben neergestoken. Markai wachtte Aroub op bij de fa briek in Utrecht waar zij beiden wer ken. Na hem in nek, gezicht en rug te hebben gestoken, vluchtte hij weg. Hij kwam niet meer terug in zijn pension, waar de politie de hele dag op hem heeft staan wachten. De hevig bloedende Aroub strompelde na de overval naar de portier van de fabriek. Hij werd naar het academisch ziekenhuis gebracht waar zijn wonden werden gehecht 'èn verbonden. LEIDEN Met groot materieel is de brandweer van Leiden vrijdag uit gerukt naar het Rijksherbarium. Daar was echter niets aan de hand. Men had er alleen zo stug zitten roken dat de lucht in de vertrekken 'n verzadigings punt had bereikt. De automatische brandmelder was gaan werken, zonder dat men er in het herbarium iets van had gemerkt. Gisternacht is de kernreactor van de T.H. in Eindhoven, de Athene", kritisch geworden, d.w.z. dat de donderdagmorgen ingebrachie splijt stof geladen was tot er voldoende uranium in aanwezig was om een zich zelf onderhoudende kettingreactie tot stand te brengen. Op de foto brengt prof. dr. H. Boog aardt (derde van links) de splijtstof in. PARAMARIBO De staking van de Federatie van hogere en middelbare ambtenaren en de bij haar aangeslo ten Vereniging van leraren bij het kweekschool-, middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs m Suriname is geëindigd* Alle eisen van de federatie en de vereniging zdjn ingewilligd. Minister Pengel (Binnenlandse Za ken) en het federatiebestuur onderte kenden het akkoord donderdagavond laat. De stakende leerkrachten en amb tenaren zouden het werk vandaag her vatten. De leraren zegden toe de nA" gege ven lessen zoveel mogelijk te kullen in halen. Minister Pengel hij lunchte gis termiddag met het federatiebestuur erkende de algemeen aanvaarde vak bondsrechten. Ook de rechten van landsdienaren en met hen gelijkgestel- den. De resolutie en beschikkingen waar bij leerkrachten en ambtenaren die staakten werden geschorst, zijn inge trokken. Aan allen wordt buitengewoon verlof gegeven over de stakingsdagen, zonder verlies van de ambtelijke rech ten. De ontslagen en overplaatsingen van enkele leraren, onder wie ir. S. Devid, zijn ingetrokken. Minister Pengel had de maatregelen tegen leerlingen, die onmiddellijk na het uitbreken van de lerarenstaking van school wegliepen, al eerder ver vallen verklaard. Degenen, die het werk neerlegden uit sympathie met de leraren, vallen onder dezelfde overeen gekomen regels. Over een nieuw reglement voor het middelbaar- en kweekschoolonderwjis DEN HAAG Nederland is toe aan een nationale wettelijke regeling die het land in dertig a veertig gewesten verdeelt. Dat is een conclusie van het rapport, uitgegeven door een studie commissie onder leiding van prof. dr. H. A. Brasz. In het rapport.van de studiecommis sie, door het Instituut Contact der Randgemeenten in Nederland samen gesteld, wordt een globaal beeld ge geven van de problemen van de Neder landse agglomeraties. Het rapport geeft een ontwerp van een gewestenwet, waarin inspraak van de gemeenten en provincies is gewaarborgd. Een gewestenraad zou gekozen kunnen worden door middel van alge mene verkiezingen door de inwoners van het gewest. De voorzitter van de raad zou door de Kroon worden be noemd. Het Instituut Contact Randgemeenten zal het rapport ter discussie stellen door het toe te sturen aan de weten schappelijke bureaus van de politieke partijen. In april wordt over het onderwerp in Utrecht een dag geconfereerd. AMSTERDAM Als gevolg van een gescheurde aftapleiding, is vrijdagmid dag op het terrein van een groothandel in chemicaliën op de Bickersgracht in Amsterdam 20.000 liter zoutzuur uit een tankwagen gestroomd. Acht brandweerlieden, uitgerust met persluchtmaskers, hadden ruim ander half uur nodig om de gevaarlijke vloei stof met soda te neutraliseren en weg te spoelen. De chauffeur van de tank wagen kreeg zoutzuur in de ogen en moest in een ziekenhuis worden behan deld. zullen zo spoedig mogelijk besprekin gen beginnen. De lerarenvergadering krijgt daarin medezeggenschap. Premier Pengel heeft vrijdagavond in een toespraak via televisie en radio gezegd, dat de „onverkwikkelijke af faire van de laatste dagen is opgelost door wederzijds respect". Hij zei veel geleerd te hebben, „zonder evenwel zijn kalmte en rust te verliezen". Het is duidelijk aldus de premier, dat er thans op de scholen iets moet gebeu ren, want het kan niet blijven zoals het was. De heer Pengel zei gelukkig te zijn, dat er ondanks de stakingen rust en orde in het land was, zodat de nood zaak was uitgebleven om verstrekken de maatregelen te nemen om een chaos te voorkomen". Het bestuur van de Nederland se Televisie Stichting heeft in zijn gisteren gehouden vergadering de heer J. W. Rengelink (57), tele visiesecretaris van de Vara, be noemd tot programmacommissaris van de N.T.S. als opvolger van de twee weken geleden afgetreden J. J. A. Castelijns (K.R.O.). De heer Rengelink staat bekend als een voorstander van een „ge matigd'* N.T.S.-programma. DEN HAAG De regering zal een stuurgroep van secretarissen-generaal van zes ministeries instellen, die voor 1 juni een onderzoek moet hebben voltooid naar alle materiaal uit overheids- en particuliere bronnen over excessen van Nederlandse militairen in Indonesië gedurende de periode 19461949. Premier De Jong wil voor het zomerreces een afgerond beeld aan de Tweede Kamer voorleggen. Een man van buiten de overheidsdienst zal binnenkort worden aangetrokken om het feitelijke onderzoek te verrichten, in samenwerking met vertegenwoor digers van zes ministeries. De stuurgroep zal vrywel dagelijks aan het kabinet de voortgang van de onderzoekingen moeten rapporteren. De betrokken ministeries zijn: Algemene Zaken, Defensie, Justitie, Buitenlandse Zaken, Onderwijs en Wetenschappen en Binnenlandse Zaken. Voorzitter van de stuurgroep is de secretaris-generaal van Algemene Za ken, jhr. A. J. M. van Nispen tot Pan- nerden. De taak van de stuurgroep-Van Nis pen is behalve het verzamelen en or denen van alle materiaal, waarop men de hand kan leggen, ook het beoorde len van dit materiaal en het samenstel len van een algemeen beeld van de ex cessen van Nederlandse militairen in Indonesië in 1946-1949. Bovendien moet de groep vaststellen in hoeverre op verantwoorde wijze kan worden beoordeeld, in welke mate zich excessen hebben voorgedaan en in wel ke mate er tegen is opgetreden. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft het protest van Peking tegen de toelating van de gevluchte di plomaat Liao Ho-sjoe, afgewezen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei gisteren, dat Liao vrij willig asiel heeft gevraagd. De Nederlandse zaakgelastigde in Pe king, de heer J. J. Derksen, heeft intus sen eergisteren op het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken een protest van de Volksrepubliek China in ont vangst genomen over de zaak Liao Ho- sjoe. De Chinese regering verklaart daarin met klem, dat de „regeringen van de Verenigde Staten en van Nederland Liao Ho-sjoe aan China moeten over dragen. Anders moeten zij de volledige verantwoordelijkheid dragen voor alle ernstige consequenties die daaruit voort vloeien". In de verklaring staat verder, dat Liao naar de Verenigde Stalen is ge bracht, nadat de Nederlandse regering hem had overgehaald zijn land te ver raden. Den Haag reageerde nog niet offi cieel op het Chinese protest. In Den Haag werd gisteren aangenomen, dat ook de Nederlandse regering de beschul diging van de hand zal wijzen. Het Ne derlandse verweer zal op dezelfde argu menten zijn gegrond als net Amerikaan se. ENSCHEDE Twee met een pistool gewapende overvallers zijn gisteravond de boerderij binnengestapt van de 61- jarige landbouwer G. Gröneveld in En schede. Die had de deur niet op slot ge daan. De boer werd gedwongen de brandkast te openen. De buit was vyf- tien gulden. Een bedrag van ongeveer vijfenveertig gulden dat in een portefeuille zat, zagen de mannen, die een nylonkous over hun gezicht hadden getrokken, over het hoofd. Tien jaar geleden werd de boer ook al eens neergeslagen door een rover. o C7 PRAAG De Tsjechische regering zal verstrekkende wetsontwerpen bij het federale parlement indienen om de democratische rechten en vrijheden te verzekeren. In de wetsontwerpen zullen wijzigingen worden aangebracht in de bestaande artikelen aangaande het recht van vereniging en vergadering en de vrijheid van meningsuiting. Dit deelde premier Oldrich Cernik gisteren op een persconferentie in Praag mee. De premier herhaalde eerdere belof ten, dat niemand zal worden vervolgd wegens opvattingen die afwijken van de officiële. De regering zal de persoonlij ke vrijheid van de Tsjechoslowaakse burgers waarborgen, maar alle groepen en individuele personen vervolgen die de wet overtreden, aldus Cernik. De premier merkte op, dat de politieke situatie nu weer rustig is, maar dat men zich geen al te grote illusies hierover, moet maken, omdat de oorzaken van de spanningen nog niet zijn weggeno men. Als een van de oorzaken van de spanning noemde de premier het uitblij ven van parlementsverkiezingen. Er wordt evenwel aan een nieuwe kieswet gewerkt. In elk geval zal voor eind juni een datum voor nieuwe verkiezingen worden vastgesteld. Premier Cernik bevestigde dat con ferenties van partij- en regeringsleiders worden voorbereid van de organisatie van het Pact van Warschau (tegenhan ger van de NAVO) en van de Comecon (tegenhanger van de Europese Economi sche Gemeenschap). Een gesprek tussen Russische en Tsjechoslowaakse leiders ligt in de nabije toekomst niet in het voornemen. WIJNALDUM Op weg naar een kraamkliniek in Harlingen, heeft me vrouw BoonstraBrouwers uit het Frie se Tzummarum gisteren een ernstig on geluk overleefd. De auto waarmee de dorpsarts haar in allerijl naar de kliniek bracht, slipte onderweg door de gladheid, sloeg een paar keer over de kop en kwam onder steboven in een sloot terecht. De arts kon zich door een portier raampje wringen en slaagde erin de vrouw en haar man te bevrijden. Een passerende automobilist bracht het on fortuinlijke drietal ten slotte ,naar de kliniek. Terwijl mevrouw Boonstra daar een dochter ter wereld bracht, werd haar man behandeld aan een gebroken sleu telbeen. Moeder en kind maken het goed. STRAATSBURG De voormalige SS-er W. Rosenbaum, die vorig jaar in Hamburg wegens oorlogsmisdaden in achttien gevallen tot levenslang is ver oordeeld, heeft niet ten onrechte zeven jaar in voorarrest gezeten. Rosenbaum had zich bij de Europese commissie voor de rechten van de mens beklaagd dat zijn voorarrest (sinds 1961) te lang had geduurd. De commissie heeft zijn beroep verworpen. De commissie toonde begrip voor de motivering van de Westduitse regering voor het lange voorarrest. Die had aan gevoerd, dat het onderzoek bijzonder moeilijk was geweest en dat Rosenbaum van een voorlopige invrijheidstelling zeker misbruik zou hebben gemaakt door te veföwijnen. ADVERTENTIE POSTGIRO 400 - UTRECHT IIVMIIIMnilHI (Van onze weerkundige medewer ker). De weerkaart van gisteravond deed verwachten, dat het koude weer gedurende het weekeind en waarschijnlijk ook maandag zal voortduren. Storingen in de noord westelijke tot noordelijke poolstro- ming doen van tijd tot tijd de kans op hagel- en sneeuwzones toene men. De temperatuur in Gelderland daalt in de nacht en ochtend tijdens flinke opklaringen tot waarden tus sen 3 en 6 graden C. De mid- dagtemperatuur zal om het vries punt zijn. Het gevaar van gladde wegen duurt voort. De temperatuur op de Faroer was vrijdagmiddag —8 graden, in Reijkjavik 12, te- 5 genover Midden-Nederland circa nul graden C. lUIIHIIHIIIIIlIHHIlimlIHIIIHIHIHni

De Vallei | 1969 | | pagina 1