Veenendaals - dagblad Scherp protest van Westen in Moskou verwacht Buiten AUTO VERPLETTERD TUSSEN 2 TREINEN Geen afstand meer van Jeruzalem en Golan Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OOST-DUITSLAND SLUIT AF Zeven doden na ramp op overweg Taccomsat gelanceerd Nederlandse schaatsers op wereld record] acht Drie kinderen omgekomen bij brand in Ederveen Twee gevangenen ontsnapt uit Van Mesdagasiel Meisje van zes kreeg nieuw hart Nieren na reis overgeplant Nieuwe zuivering in Brazilië BRANDWEER EERST NAAR VERKEERD ADRES Poolse studenten veroordeeld Franco verbiedt toneelstuk Knipperlichten waren ondergesneeuwd Bij rellen in India 14 doden Koudere nacht j Bont van pluim GESLOTEJS GEWEIFELD WEER GESCHOTEN OP DUITSE SCHILDWACHT ESJKOL IN VRAAGGESPREK: FLINK GESTROOID WOONHUIS AFGEBRAND Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 10 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 34 DAVOS Nederlandse schaat- s(st)ers hebben in Davos opnieuw voor successen op wereldniveau gezorgd, want liefst drie wereld records werden verbeterd. Ans Schut realiseerde op de 3000 me ter een tijd van 4 min. 50,4 sec. en verbeterde daarmee het record, dat zjj tijdens de wereldkampioen schappen in Grenoble vestigde, met liefst 1,6 sec. Elly van den Brom ontfutselde haar land- en ploeggenote Stien Kaiser het wereldrecord op de 1000 meter. Zij liet de chronome ters na 1 min. 30.0 sec. stilstaan en was daarmee precies een sec. sneller dan Stien Kaiser op deze afstand ooit geweest is. Kees Verkerk tenslotte vestig de een nieuw wereldrecord op de 1500 meter. Hjj bleef met een tijd van 2 min. 02.0 seconden een hal ve seconde onder het record, dat de Noor Magne Thomassen op 5 februari van het vorige jaar vestigde. Men zie voor meer bijzonderhe den over deze prachtige prestaties onze sportpagina's. GRONINGEN Uit het Dr. S. van Mesdagasiel in Groningen zijn gister middag omstreeks vijf uur twee man nen ontsnapt. Het zijn de 29-jarige J. L. T. die wegens poging tot doodslag door de Maastrichtse rechtbank is ver oordeeld, en de 34-jarige M. W. van der S., die wegens doodslag in Den Bosch terecht heeft gestaan. T. ontsnapte tijdens een sportwed strijd. Van der S. nam de benen toen hij na afloop van de wedstrijd met zijn begeleider nog even in een koffiebar ging zitten. De politie in Groningen vermoedt dat de beide mannen te voren hadden afgesproken elkaar ergens te .ontmoe ten. Omdat de kans bestaat dat ze naar Duitsland vluchten zijn de grensposten gewaarschuwd. T^tot de verschijningen op óns win- tervoer behoren ook een paar eksters, doch altoos naderen ze de goede gaven met grote omzich tigheid, grissen gauw een stuk brood weg en vliegen ermee in de bomen van de buren. Ze komen niet graag dichtbij het huis. We zien hen vaak genoeg om te kun nen constateren, dat, naarmate we terrein op de winter veroveren, de eksters in kleurenschoon winnen, want ze dragen nu 't fraaie pracht- kleed, dat aanstonds leven ademt en een bijzondere gloed en tonali teit toont, wanneer de zon er haar stralen over werpt. Enkele keren zag ik de vogels in de pluizige sneeuw, wat een heel apart con trast bewerkte, want ge bent er heus niet van af, door kort en bon dig te zeggen, dat deze kraai-achti- ge zwart-met-witte veren draagt. Neen, hij ontleent een speciale smuk van de metaalglans over het grootste gedeelte van de dos, die een zó fraaie weerschijn geeft, dat de grondkleur er goeddeels door verdrongen wordt. Nek en rug blinken blauw, de vleugels iriseren groen in echt charme-green en de kleine slagpennen spelen bij elke beweging in diverse tinten van brons, goud of esmerald. En dan nog de lange staart. Tot op het midden schitteren zijn veren sma ragd, violet, malachiet en turquoi se; als een sleep zwiert hij op de langzame onzekere vlucht achter de vogel aan en schenkt de drager een gracieuse figuur, ook op de bodem, wanneer hij hem opgericht. De bonte specht op het vogelvoer kan er in kleurrijk vertoon niet te genop. 10-2-1969, A. B. WIGMAN. LONDEN De Westduitse regering is zondag dringend overleg met de drie Westelijke bondgenoten begonnen over de door Oost-Duitsland genomen maat regel, omdat het tot nader order voor leden van de Bondsdag en de Westduitse strijdkrachten verboden zal zijn per trein of over de weg van West-Duitsland naar West-Berlijn te reizen. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen heden een gemeenschap pelijke verklaring uitgeven over de Oostduitse beperkingen op het verkeer over land ndar en van Berlijn. Een ontwerp-verklaring is inderhaast opgesteld door vertegenwoordigers van de drie Westerse mogendheden en de Westduitse regering de „Bonn groep" van deskundigen ten aanzien van Berlijn. Dit ontwerp moet nu door Washing ton Londen en Parijs worden goedgekeurd voor de verklaring wordt uitgegeven. Volgens welingelichte kringen zal de nadruk worden gelegd op het feit dat de Westerse mogendheden de Oostduit se maatregelen beschouwen als een schending van de viermogendheden- overeenkomsetn ten aanzien van Ber lijn. In Washington verwacht men dat de regering-Nixon krachtig op de maatre gelen zal antwoorden. Ingelichte krin gen zeiden, dat de president meer dan ooit vastbesloten zal zijn om West- Berlijn tijdens zijn komende reis naar Europa te bezoeken. Een woordvoer der van het ministerie van Buitenland se Zaken zei, dat de Oostduitse stap door hoge functionarissen wordt be studeerd en ook in Nixons buitenver blijf in Florida waar de president het weekeinde met minister van Buiten landse Zaken William Rogers en Hen ry Kissinger, een van zijn belangrijk ste adviseurs doorbrengt, zijn de Oost duitse maatregelen besproken. Waarnemers in Washington zien de Oostduitse stap echter meer als een actie in de psychologische oorlogs voering dan als een daadwerkelijke bedreiging, daar de luchtcorridors on bedreigd blijven. Parijs reageerde evenmin nog offi cieel, maar sommige functionarissen toonden zich verrast. Men zei, behalve mondelinge veroordeling, geen belang rijke acties van de Oostduitsers te hebben verwacht. In Londen is de kwestie in studie, maar men onthoudt zich vooralsnog van commentaar. Het Russische persbureau bracht de volledige Oostduitse tekst, maar radio- Moskou kwam slechts met een kort uittreksel. De Oostduitse beschikking bepaalt: Aan alle 1036 afgevaardigden van de Westduitse Bondsvergadering de bij eenkomst die de Westduitse president verkiest en aan alle medewerkers van deze Bondsvergadering, is van za terdag 15 februari af de doorreis naar West-Berlijn verboden; Materiaal dat nodig is voor de Bonds vergadering wordt niet doorgelaten; Het doorreisverbod geldt ook voor alle Westduitse militairen en voor le den van de defensiecommissie uit de Westduitse Bondsdag. In de Oostduitse verordening wordt niet gesproken van luchtverkeer naar West-Berlijn. Die weg blijft dus open. Oost-Berlijn verdedigt zijn maatrege len door te beweren dat de poging van West-Duitsland om zijn president in West-Berlijri te laten kiezen, opnieuw bewijst dat Bonn erop uit is, „de zelf standige politieke eenheid West-Berlijn in te lijven". Zowel Rusland als Oost-Duitsland had in de afgelopen weken al her haaldelijk geprotesteerd tegen het hou den van de Westduitse presidentsver kiezing in West-Berlijn. Het bijeenroepen van de Bondsver gadering was noodzakelijk geworden doordat de huidige Westduitse presi dent, Lübke, op 30 juni zijn ambt zal neerleggen. Twee mannen zijn kandi daat gesteld om hem op te volgen als Westduits staatshoofd: de christen-de mocraat dr. Gerh^*d van defensie, en de sociaal-democraat Schroder, op het ogenblik minister dr. Gustav Heine- mann, de huidige minister van justitie. De Bondsvergadering bestaat uit de voltallige Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer plus afgevaardigden van de parlementen der elf Westduitse deelstaten. Bij de 1036 leden zijn ook 22 vertegenwoordigers van de rechts- radicale NPD, de Nationaldemokrati- sche Partei Deutschlands. Ook de vorige Westduitse presiden ten zijn steeds verkozen in West-Ber lijn. Het besluit om de Bondsvergade ring ook dit keer in West-Berlijn te houden heeft Bonn pas genomen na langdurig weifelen en na intensief over leg met drie Westelijke geallieerden. De Oostduitse grenspolitie heeft zon dag het hoofd van de Westberlijnse pers- en informatiedienst, Hans Peter Herz, belet over de Oostduitse ver keersweg naar West-Duitsland te rij den. Men zei Herz dat hij niet welkom was in Oost-Duitsland, maar de Oost duitsers wilden niet zeggen of het ver bod verband houdt met de beperken de maatregelen die Oost-Duitsland heeft afgekondigd. NEW YORK Christine Cohen (6) heeft het hart ingeplant gekregen van een jongetje van zeven jaar. Zij onder ging de ingreep in een kinderzieken huis in Cincinnati, in de Amerikaanse staat Ohio. De donor kreeg onherstel baar hersenletsel door een auto-onge luk. De toestand van Christine Cohen, die op 10 mei jarig is, was het afge lopen weekeinde bevredigend. AUCKLAND Twee patiënten in een ziekenhuis te Auckland in Nieuw-Zee- land hebben elk een nier gekregen van een man die zaterdag in Whangerei op 210 km ten noorden van Auckland over leed aan verwondingen die hij bij een verkeersongeluk had opgelopen. De nie ren werden naar Auckland gevlogen in een soort thermosfles, „verpakt" in zouthoudend ijs, waardoor ze een con stante temperatuur behielden. Recente verbeteringen van de methode om nie ren lange tijd goed te houden hebben deze overplanting mogelijk gemaakt. RIO DE JANEIRO De president van Brazilië, Costa e Silva, heeft de parlementen van vijf deelstaten in zijn land voor onbepaalde tijd op reces ge zonden. Hij heeft dit gedaan „wegens corruptie en andere onregelmatighe den". Bovendien zijn 33 andere leden van het parlement ontslagen. Dertig van hen verliezen hun politieke rechten voor tien jaar. Twee militaire rechters zijn met pensioen gezonden. FLENSBURG Opnieuw hebben on bekenden schoten afgevuurd op wacht posten van het Westduitse leger. De ze keer werden vier schoten gelost op de wacht aan de poort van een mari ne-bevoorradingsdepot in Flensburg. Er werd niemand gewond. Een spoor naar de dader is er niet. Het voorval was het laatste in een reeks van schietpartijen, waarvan tel kens wachtposten de dupe waren. De overval met de meest ernstige gevol gen was die van drie weken geleden in Lebach bij de Franse grens, waar bij drie militairen werden gedood. Wrakstukken van de bestelwagen, die op de met knipperlichten beveiligde overweg door twee passerende treinen werd gegrepen, lagen her en der ver spreid. KAAP KENNEDY Vanaf de lan ceerbasis Kaap Kennedy is zondag de grootste experimentele communicatie satelliet voor de verbindingen tussen Amerikaanse militaire eenheden te vel de. schepen en vliegtuigen, „taccom sat" (Tactical Communications Satel lite) gelanceerd. De „Taccomsat" is met een Titan 3-c-raket op een punt boven de Stille Oceaan ten westen van Zuid-Amerika gebracht. Het is de grootste en krachtigste communicatiesatelliet in de westelijke wereld. Hij is zo groot als een huis van twee verdiepingen en heeft een capaci teit die te vergelijken is met verschei dene duizenden telefoonkanalen. NEW YORK „Op vrgjvel alle punten nemen wij een soepel standpunt in, maar wjj zullen nooit afstand doen van Jeruzalem en de heuvels van Golan4'. Dit heeft premier Esjkol van Israël verklaard van „Newsweek". in een vraaggesprek met een verslaggever Esjkol gaf in vier punten een verdere verduidelijking van het standpunt van zijn regering: Israël eist geen enkel deel van het bezette gebied op dè westelijke Jor- daanoever op, maar de Jordaan moet een veilige grens worden. Israël heeft „geen enkel verzoek ge daan met betrekking tot de demild- tarisatie van Sinaï. (Zoals bekend, heeft president Nasser van Egypte verklaard dat hij op dit punt geen enkele conces sie wil doen). EDERVEEN Drie kinderen acht, tien en elf jaar zijn gistermor gen vroeg omgekomen bij een brand in hun ouderlijke huis in Ederveen. Hun moeder en een 24-jarige broer redden zich op het nippertje. Het huis brandde in korte tijd uit. Mevrouw Van Ginkel-Van Egdom (46) en haar zoon Jan werden om streeks half vijf gistermorgen door de brand wakker. Jan van Ginkel ontdek te dat het huis in brand stond. Het huis, dat aan een vrij slechte weg ver buiten het dorp ligt, stöhd toen al in lichter laaie. De toestand was al zo kritiek, dat Jan van Ginkel, die op de eerste verdieping sliep, door een raam moest springen. Daarbij liep hij snij- en brandwonden op. Hij hielp ook zijn moeder (die beneden sliep) naar bui ten. De drie kinderen, Nelis (11), Johan na (8) en Jacoba (10), die ook op de eerste verdieping sliepen, waren toen door het vuur al onbereikbaar. Om standers moesten Jan van Ginkel met geweld tegenhouden, omdat hij de vuurzee in wilde oi.. zijn zusjes en broertje te redden. De vrijwillige brandweer van Eder veen was eerst door een foutieve alar mering naar een verkeerd adres ge gaan. Toch was ze spoedig na de mel ding bij het brandende huis, waar ook ic Nablussen was het enige dat de brandweer nog kon doen. Rechts boven: de zolderkamer waar twee kin deren in het vuur omkwamen. Links boven: de kamer waar een van de slachtoffertjes sliep. Ook de oudste zoon uit het gezin sliep daar. Hij sprong uit een raam en sloeg het raam van de slaapkamer van zijn moeder links onder in. Daardoor redde hij haar leven. de Edese brandweer al gearriveerd was. Er was echter niets meer te red den: het dak was al ingestort. De brandweer kon alleen nog maar nablussen en de lichamen van de slachtoffertjes bergen. Mevrouw Van Ginkel - die zes weken geleden haar man verloor - en haar zoon zijn ondergebracht bij familiele den. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Er brandde geen kachel die nacht in de woning. Israël kan de Palestijnse vluchte lingen niet terugnemen, maar is be reid 40.000 vluchtelingen schadevergoe ding te betalen of land te geven voor hen gekocht in de omringende landen. Mocht Jordanië een Middellamdse- Zeehavèn willen, dan isTsraël be reid in Haifa of Asjod havenfaciliteiten te verstrekken. Esjkol onthulde voorts dat hij „min stens zesmaal" op de westelijke Pales- daanoever had gesproken met Pales tijnse leiders. Zij hadden verklaard dat zij met koning Hoessein van Jordanië en president Nasser van Egypte zouden gaan praten. „Dit hebben zij gedaan", aldus Esjkol, „maar zij zijn met lege handen teruggekeerd". De Israëlische premier verklaarde nogmaals met na druk dat hij „overal en op elk tijdstip" met Nasser van gedachten wil wisselen. Esjkol verwierp het plan van vijf pun ten van Nasser. „Terugkeer naar de toe stand van vóór juni 1967 is onmoge lijk", zei hij. Generaal Mosje Da jan, Isnaëls minis ter van Defensie, heeft zondagavond op een bijeenkomst jn Tel Aviv gezegd dat er deze zomer geen oorlog zal komen, omdat het Israëlische leger sterk is en dat er ook in de zomer van 1970 geen oorlog in het Midden-Oosten zal uit breken, als dit leger maar sterk blijft. WARSCHAU Vier studenten van de universiteit van Warschau zijn door een rechtbank in Warschau veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie jaar tot 20 maanden. Zij zouden zich hebben schuldig ge maakt aan tegen de regering gerichte activiteiten. De studenten zijn in maart van het vorig jaar gearresteerd. Zij werden de leiders van de studentenongeregeldhe den genoemd. Adam Michnik kreeg drie jaar, Henryk Szaljfr en Barbara Torunczyk zei bij het vonnis rekening te hebben gehouden met de jeugdige leeftijd en de onervarenheid der be klaagden. MADRID De Spaanse censuur heeft op politieke gronden de première verboden van het toneelstuk Los Dos Verdugos (de twee beulen) van Francis co Arrabal, zo meldt het nieuwsagent schap Logos. Arrabal, een jonge in Frankrijk wo nende Spanjaard, is begin 1968 op het nippertje aan de gevangenis ontsnapt, wegens het feit, dat hij het bewind van Franco zou hebben beledigd. Deze be ledigingen en godslastering zou te vin den zijn in de opdracht die hij tijdens een verkoopcampagne voor een van zijn boeken in Madrid geschreven had. Hij verklaarde voor de rechtbank, dat hij gedronken had, maar terug in Frank rijk zei hij voor de rechtbank niet de waarheid te hebben gesproken. Ook een aantal boeken, tijdschriften en grammofoonplaten is verboden. GOUDA Ten minste negen doden heeft de felle sneeuwstorm geëist die gisteren over ons land raasde. Zeven doden vielen op een met knip perlichten, beveiligde overweg in Hoge- brug tussen Gouda en Oudewater. De knipperlichten waren ondergesneeuwd, waardoor de zeven mensen die in een bestelauto zaten, niet bedacht waren op twee naderende treinen. De bestel auto werd tussen de twee treinen ver pletterd. Andere gevolgen van het barre win terweer: een frontale botsing tussen drie auto's op de weg Zeeland - Uden in Noord-Brabant. Bij de botsing kwamen de heren M. Rademaker en H. Dijkstra beiden uit Nijmegen, om het leven. De heer Rademaker was met zijn auto in een slip geraakt en tegen de twee an dere auto's gebotst. De heer Dijkstra zat in een van die auto's. Treinvertragingen en moeilijkheden met wissels bij de Spoorwegen. Bij Leiden hadden de treinen zaterdag een half uur vertraging. De D-treinen uit Hoek van Holland naar Duitsland waren een uur te laat. Een opeenhoping voor Hoek van Holland van ongeveer veertig schepen die niet verder konden naar Rotterdam voordat er evenzoveel schepen naar zee waren geloodst. De wegen waren over het algemeen goed te berijden. Er werd flink ge strooid en gepekeld. Er zijn dan ook weinig ongelukken gebeurd. Groningen, Friesland en Drente hebben zelfs wei nig last van sneeuw gehad. In Zeeland echter lag negen centimeter, op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam twintig centimeter, op de Veluwe acht tien en in Soesterberg twaalf centime ter sneeuw. De Wegenwacht had de handen vol aan defecte ontstekingen en aan storin gen met de ruitenwissers. Zie elders in dit blad: „Op overweg omgekomen gezinnen misleid door ver traging treinen". BOMBAY Bij vechtpartijen in Bombay en verkiezingsrellen in vier staten in India, zijn het afgelopen et maal veertien mensen om het leven ge komen en honderden gewond geraakt. In Bombay werden acht mensen dood geschoten toen de politie het vuur open de op betogers, voor het merendeel le den van een militante organisatie. 1.000 mensen zijn gearresteerd, voor de nach telijke uren is een uitgaansverbod af gekondigd. In de staat Bihar zijn minstens vijf mensen gedood en ruim 100 gewond bij vechtpartijen tussen elkaar bestrijden de politieke groeperingen. In de staat Oettar Pradesj werd een kandidaat van de Congrespartij doodgeschoten. In Cal cutta liepen 14 mensen verwondingen op in een reeks vechtpartijen. In diverse Wijken van de stad ontplof ten bommen van eigen makelij. NIEUWE PEKELA Zondagochtend om half vijf is het huis van familie H. Norder te Nieuwe Pekela afgebrand. De echtgenote van de heer Norder werd gewekt door geknetter. Ze ging op on derzoek uit en ontdekte dat het huis al in lichterlaaie stond. Het echtpaar wist zich met de 3 kinderen in nachtge waad in veiligheid te stellen. Het huis en de gehele inventaris ging in vlam men op. De oorzaak van de brand is nog onbekend. (Van onze weerkundige medewer- i ker). Nederland kreeg tijdens het S weekeinde het dikste pak sneeuw i sinds 12 januari 1968. Op de Veluwe i j viel 18 cm sneeuw, in Deventer 10 i cm, Nijmegen 15 tot 20 cm, Deelen i 18 tot 20 cm, Rheden 19 tot 20 cm. i i De neerslag hing samen met een zeer grote kou in de bovenlucht: j i 40 graden C. op 5 km hoogte. j Een hogedrukzone uit Engeland komt naderbij. Deze zal de sneeuw- j buien in aantal doen afnemen en j i langdurige opklaringen creëren. j Daardoor zal het in de komende i nacht vooral in Gelderland tot ster- i ke afkoeling komen met op vele j i plaatsen matige, in sommige ge- i i bieden ook strenge vorst met mini- j ma tussen 10 en 14 graden. I Genoemde hogedrukzone zal echter vrij snel in betekenis afnemen door i i een zuidoostwaarts koersende IJs- i landdepressie. Deze zal vermoede- j lijk in het midden van de week een j overgang naar zachter weer force- I ren.

De Vallei | 1969 | | pagina 1