Openbaar kunstbezit besteedt aandacht aan Teijlers Museum Nationaal Landjuweel nadert de finale „Verspeel je vakantie" actie „jeugdtoneel J. W. Rengelink lid raad v. beheer NTS Cameron Hawley overleden Gewijzigd 'Denkbeeld' voor dinsdag NOTITIES VANAVOND MORGEN VANAVOND MORGEN Smidje Verholen en de knap-mutator RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S 18e eeuw Sterrewacht Staatslening sluit 15 maart BTW -rekening bij ABN Herkomst geld niet belangrijk Maatregelen tegen kapitaalsvlucht Twee staatsleningen in België PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 70. Er is niemand in de keuken en hij »aakt een hoofdbeweging naar de ka mer. Is vader daar nog? „Die ligt al in de bedstee". Egge zegt het fluisterend, maar dat was niet nodig geweest: het geronk neemt al weer een aanvang. Zoveel narig heid kan die man niet hebben, dat het hem uit de slaap houdt. Met dat hij zich neerlegt, zinkt hij in een diepe slaap. „De slaap des rechtvaardigen", zegt Egge heeft er vast een paar geno- aan. Zijn ogen schitteren verdacht, Egge heeft er vast eenpaar geno men; op zijn verkering met Geertien zeker. Hendrik Jan laat zich op een stoel neervallen, dicht bij het vuur dat hij wat opgerakeld heeft en van een paar stukken turf voorzien. „Kom, we nemen een borrel. Jij hebt er hard één nodig, je rilt van de kou. Zullen we maar wachten tot moeder thuiskomt?" Moeder? Waar is die dan heen? Hij heeft helemaal niet meer aan haar gedacht. „Jans Klomp is haar vanavond ko men halen. Het was zover met Mina. Maar je weet, die krijgt altijd zo vlot kinders. 't Zal wel niet lang meer duren". Hendrik Jan vindt het best. Het vuur begint een behaaglijke warmte af te stralen en slapen zal hij toch niet kunnen. Egge reikt hem het glas en heft het zijne naar hem, gaat dan aan de andere kant van het vuur zit ten, de kousevoeten op de haardplaat. „Heeft vader nog wat gezegd?" „Geen woord. Maar het zat hem niet best. Z'n gezicht stond op zeven dagen slecht weer. Maar mij staat het best aan. Het was het beste nieuw het best aan. Het was 't beste nieuws „Uitgezonderd dan Annechiens ja woord zeker". „Allicht". Egge buigt zich voorover en legt zijn hand op Hendrik Jans knie. Hij begint hem ook een beetje om te rkij gen, hij heeft er in z'n eentje wel meer dan één of twee genomen. „Ik hoop dat je met Geertien meer geluk hebt dan met Koba. Dat gun ik jou van harte. Weet je dat? Je bent een best jong... waarachtig als ik het niet meen. Als je niks can Geertien gaf... dan was je in staat ook met haar te trouwen... om mij vaders stee te laten houden... Zeg es... dat ik het lieg? Waar is je glas? We nemen er nog één. Proost... Op Annechien en op Geertien... de twee beste wichter van 't hele do-orp". Ze drinken en proosten... Waarom ook niet? Volgend jaar zijn zè mis schien allebei getrouwd. Maar natuur lijk komen ze dan ook bij elkaar een borrel halen. Waarachtig, dat zullen ze. Annechien en Geertien, die zullen ja best met elkaar op kunnen schie ten. 't Zijn allebei bovenstebeste wich ter. Ja, Geertien is een goed wicht. Hij had het wel slechter kunnen treffen. Maar er is wat met haar. Hij staart langdurig in het vuur en probeert er achter te komen wat het is, maar het lukt niet. In ieder geval is alles nu met Egge in orde en met vader. Die krijgt z'n zin niet. En Lam mert en Lena wel, dat is goed, dat is heel goed. Die zijn het waard dat hij zich voor hen kapot werkt. „Wat zei Geertien... toen je haar vroeg? Weet je wat Annechien zei?... Niks, helemaal niks... maar ze huilde wis en waarachtig, ze huilde... Deed Geertien dat ook? Het komt namelijk meer voor... dat wichter bij zoiets be ginnen te huilen. Wat zei ze?... Met een ja?... of... ik we-et et nog niet... sommige Wichter doen dat... eerst nog een bee-etje in 't ongewisse laten. Weet je dat? Om je... nog een beetje feller te maken. Jaja! Maar vertel me nou... eens... wat ze zei". Egge's hand komt weer op z'n knie, maar zo hard, dat de brandewijn over de rand van het glas gulpt. Dat is toch zonde. Daar moet hij van vloeken en Egge» zegt: „Sssst... in de bedstee... ligt iemand... te sla-apen... de sla-ap des rechtvaardigen". Dat is een moeilijk woord, als je tong zo dik is, je zou hem breken over je eigen woorden. „Maar wat zei... ze nou?" „Hé?... Geertien?" De mist trekt weer even op. „Geertien? Die heeft niks gezegd". „Niks?" „He... Ie... maal niks en niemen... dal". Hij moet er zelf om lachen. Dan staart hij weer aandachtig in het vuur Ze heeft niks gezegd... hij wist wel dat er iets niet in orde was. Maar dat moet hij meteen, direct in orde bren gen. Hij staat op en Egge grijpt hem want hij zou bijna voorover gevallen zijn. Egge poot hem weer op de stoel, al kost dat wel enige inspanning en scheelt het niet veel, of ze vallen alle bei. Nou moet Egge niet vervelend wor den. Hij heeft nog wat in orde te bren gen en dat doet hij, al zouden er tien Egge's komen om hem tegen te hou den. Hij komt weer overeind en wankelt naar de deur. Egge roept hem. Wat is dat voor gekkigheid om net nu 't ge zellig begint te worden, weg te lopen? Hij luistert niet en Egge maakt een wuivend gebaar met zijn hand. Als Hendrik Jan dan zo gek wil we zen om nu weer naar buiten te gaan, moet hij het zelf maar weten. Hij neemt er nog één op het nieuwe jaar. Hendrik J an vordert langzaam op de weg naar Batterlaars stee. Zo nu en dan moet hij even stilstaan om z'n evenwicht terug te krijgen en hij heeft wel moeite om de goede koers te hou den. Maar hij zal er komen, al zou hij er de hele nacht over moeten doen. Als hij eindelijk voor-het huis staat en, zijn hand opheft om op het ven ster te kloppen, wordt het hem duide lijk dat hij voor het verkeerde raam staat. Dat andere raam is het dichtst bij de bedstee, dat moet hij hebben. Hij sukkelt er heen, zich steunend aan de muur. Hij klopt en roept: „Geertien... wicht... ben je daar? Ik moet... je spreken". Hij wacht en legt zijn oor tegen het venster of hij ook gerucht hoort. Al les blijft stil en hij klopt nog een keer, nu iets harder. Aan Lammert en Lena denkt hij niet. „Geertien... ik moet je spreken... Word eens wakker". Dan is daar haar stem: „Wie is daar? Ben jij dat, Hendrik Jan?" „Ja... kom eens hier... ik moet je wat zeggen". „Wat is er dan? Is er narigheid bij je thuis? Zal ik moeder wakker ma ken?" „Nee, ik moet jou... hebben". Wat moet hij met haar moeder? Moet hij Lena soms vragen of Geertien met hem trouwen wil? Wat zeurt ze toch. „Kan het niet tot morgen wachten? Het is midden in de nacht, ik ben niet aangekleed". „Het kan niet wachten... ik moet je nu, direct... spreken". Met bevende handen maakt Geer tien de haken en ogen vast van haar rok en jak die ze over haar nachtgoed heeft aangetrokken, strijkt het haar onder de nachtmuts en glijdt In haar muilen. Wat heeft Hendrik Jan opeens? Wat moet hij haar vragen? Klinkt zijn stem zo vreemd omdat hij zenuwach tig is, of komt het van wat anders? Is hem deze avond iets duidelijk ge worden? Ze sluipt de deur uit en voorzichtig langs het huis, dan staan ze tegenover elkaar, ze is bang dat hij het bonzen van haar hart zal horen. „Geertien... wicht... wil je met me trouwen?" De dranklucht slaat haar tegemoet, de ogen die haar aankijken zijn helemaal niet de ogen van Hen drik Jan, maar van een vreemde die haar afkeer inboezemt. Ze kan geen woord uitbrengen van teleurstelling, van vernedering. Een aanzoek van hem, terwijl hij in zo'n toestand is. „Weet je wat heTis... ik dacht zo... de jongens hadden wel gelijk... waar om m'n hele leven getreurd... als Geertien er ook nog is. Ik mag jou zo graag wicht... verdomd graag... je bent een best wicht... de beste van allemaal... Zeg maar ja... want 'zie je... Egge... die wil nou naar Fok ken"... Nee, dat is fout. Egge wil niet naar Fokken. Hoe was het nou ook weer? „E^ge wil eigenlijk niet naar... Fok ken en daarom... dacht ik..." (Wordt vervolgd) 4040. Door de fascinerende dans en het alles-door- dringende gezoem der toeschouwers, werd het. gewelf met zoveel spanning geladen dat tenslotte zelfs de twee gevangen ruimtevaarders erdoor werden beïn vloed. Zij vergaten zelfs even hun precaire positie en volgden de bewegingen van de ceremonieleider met de grootste aandacht... Deze tolde zó wild' rond en maakte zulke fantastische sprongen, dat 't een wonder was, dat hij zichzelf niet verwondde met zijn spies. Plotse ling stond hij voor de kop van de grote worm stokstijf stil. Onmiddellijk viel er een doodse stilte. Toen hief de ceremoniemeester zijn spies hoog op en stootte deze precies achter de kop van de worm neer. Het dier sidderde en kronkelde enige ogenblikken heftig heen en weer, onverbiddelijk op zijn plaats gehouden door de sterke kleefdraden. Intussen brak het pandemonium weer los en nog voordat het slachtoffer stil lag, sprong een aantal miermannen naar voren, om hun scherpe snuiten in het weke lichaam te priemen. Ferdydik en de professor keken elkaar veelbetekenend aan. Dét was dus de functie van die scherpe snuiten. Het waren zuigkokers. De mannen vonden het maar een walge lijk gezicht! 72. Beide mannen bleken goed bekend te zijn met de situatie aan boord ^an het jacht. Zij gingen een trap op, een gang door en bleven aan het einde daar van voor een deur stilstaan. Mike Mustang klopte met overleg tweemaal kort en tweemaal lang en wachtte eerbiedig tot een hese stem riep: „Kom in". Mike opende met een brede zwaai de deur en schoof zijn kameraad naar voren en riep met opgeheven hoofd: „Hier zijn we Boss!" De Boss, een klein slim en sluw mannetje, troonde achter een enorm hoef ijzerachtig 'bureau, dat midden in het ruime vertrek stond opge steld. Zijn nietige persoontje werd bijna te niet ge daan door de twee reusachtige figuren van zijn lijf wacht, die hem flankeerden en die een zeer sterke maar domme indruk maakten. „Well, how is it?" in formeerde het geslepen mannetje. „Kunnen we ver trekken?" „Nog niet, Boss!" antwoordde Mike Mustang, die geholpen door Kid Killer, Tekko uit het bedgordijn begon te rollen. „Behalve dit eigenwijze kereltje heb ben wij niets kunnen vinden." I" UTRECHT Voor het Nationaal landjuweel, de landelijke amateurto neelwedstrijd, die om de vjjf jaar wordt gehouden, zijn de provinciale en stedelijke voorronden bijna geëindigd. In de komende weken zullen in spe ciale slotbijeenkomsten de prijswin naars van de provinciale en stedelijke juwelen worden bekend gemaakt. In Maart zullen deze winnaars in vijf tussenronden uitkomen waarna die verenigingen worden aangewezen, die zullen uitkomen in de finale, die zal worden gehouden van 12 tot 19 april in de stadsschouwburg in Haarlem, lem. De tussenronden zijn als volgt ge projecteerd: Voor Groningen, Friesland en Dren te op 1 en 2 maart a.s. in de Grunne- ger sproak in Groningen. Voor Overijssel en Gelderland op 8 maart in de Junushoff in Wageningen. Voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland op 1 en 2 maart in het Globe theater in Eindhoven. Voor Noord-Holland en Zuid-Holland op 14 en 15 maart in de schouwburg in Leiden. Voor Utrecht, Amsterdam en Rot terdam op 7 en 8 maart in het ge bouw K. en W. in Utrecht. UTRECHT Evenals in 1968 zal „Jeugd-toneel", de jeugdsectie van het Nederlands Centrum voor het Ama teurtoneel, in de komende zomerva kantie een nationale jeugdtoneelgroep in het leven roepen. Onder het motto: „Verspeel je vakan tie", zal een geselecteerde groep van 30- 40 jonge mensen tussen de 16 en 25 jaar in drie weken een toneelproduktie tot stand brengen en hiervan daarna gedu rende twee weken een aantal voorstel lingen geven. Het gehele produkt duurt vijf we ken, van 5 juli t/m 9 augustus. Voor het eerst zullen dit jaar twee afzon derlijke voorstellingen worden ge bracht. Onder regie van Peter Brand- sma zal een avondvullend toneelstuk worden gespeeld, hoofdzakelijk in de grote steden. Een andere groep zal onder leiding van John van Lier een meer experi mentele produktie brengen die bedoeld is voor openlucht en microtheaters. De gehele voorbereiding ligt in han den van deelnemers, zodat ook kos tuums, geluid, decor, belichting en pro paganda zelf verzorgd zullen moeten worden. HILVERSUM Tn de vergadering van het NTS-bestuur hebben de be stuursleden, die aangewezen zdjn door de omroeporganisaties, meegedeeld, dat ze de heer J. W. Rengelink hebben aangewezen tot lid van de raad van be heer. Het bestuur heeft de heer Renge link belast met de behartiging van de programma-aangelegenheden van de NTS. Deze aanwijzing geschiedde ter vervulling van de vacature ontstaan door het aftraden van de heer J. J. A. Castelijns. LANCASTER De romanschrijver Cameron Hawley, bekend om zijn boe ken over grote bedrijven, is in de ou derdom van 63 jaar in een ziekenhuis overleden. HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Schatten der toonkunst: amusementsmuziek van vroeger. 19.15 Licht ensemble. 19.30 Nieuws. RVU: 19.35 Diensten verlenen op het gebied van de Kunstzinnige Vorming, door de heer J. Meulenbelt. NRU: 20.05 Ste reo: Omroeporkest: balletmuziek. Or de van Vrijmetselaren: 20.20 Voor mij hoeft het niet, lezing. NRU20.30 Gam ma van Alpha en Beta: programma over recente vorderingen in de weten schap. 21.30 Jazz in actie. 22.00 Men- sen-kerk-mensen, klankbeeld. Bond zonder naam: 22.20 Wie goed doet, goed ontmoet! NRU: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond: 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Ac tualiteiten. 19.05 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 NCRV-Vocaal Ensemble met or gel: klassieke gewijde muziek. 19.50 Stereo: Promenade Orkest: amuse mentsmuziek. 20.15 Stereo: Licht vo caal ensemble (gr). 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radio Ka merorkest: klassieke en moderne mu ziek. 21.20 Stereo: Lichte orkestmu ziek (gr). 21.40 Stereo: Liederenreci- tal (gr). 22.00 Stereo: Piano en orkest begeleiding: lichte muziek (gr). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultureel program ma. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.40 Teleac - BTW (les 13). 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. VARA: 19.07 Nicholas Nickle- by, TV-feuilleton (dl. 2). 19.31 Koning Klant: consumentenrubriek. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Per sekon- de wijzer, quiz. 21.05 Achter het nieuws. Humanistisch Verbond: 22.15 Humanisme en arbeid, gesprek. NTS 22.30-22.35 Journaal. 22.50 Teleac: BTW (les 13 - herh.) 23.00-23.30 Teleac: Ex port (les 10 - herh.) NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: in formatief programma. KRO: 19.30 De dwaze wereld van Tommy Cooper, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 In kleur: Politie New York, TV-feuilleton. 20.45 Bioscoopsuc cessen van weleer: De koning maakt een uitstapje (The King steps out), film uit 1936. NTS: 22.07-22.12 Jour naal. HILVERSUM 1 AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte grammofonnmuz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NRU-programma. 9.35 Waterstanden 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Stereo: Aria's uit klass. en semi-klass. Franse ope ra's. (gr). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Fragmenten uit de opera Eraa- ni, Verdi. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Overheidsvoorlich ting: 12.29 Uitzending voor de land bouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Spiegel van België: Muz. en nws. van onze Zuiderburen. 14.00. De lichte Mu ze belicht: Engelse liedjes. AVRO: 15.00 Stereo: Wijs (IX): Joodse wijshe den met Israëlische en Jiddisje wijsjes. 15.05 Stereo: Pianorecital: klass. en mod. muz. 15.41 Weerklank uit het ver leden: stemmingsbeeld rondom een muz. onderwerp. 16.00 Nws. 16.02 Braziliana: lichte muz. uit Latijns Amerika. 16.30 Kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Nederlands Jazz Orkest. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nw. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte muz. met nws. en actualiteiten. 8.00 Nws. 8.11 Gew. muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw (9.00-9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw) 9.35 Schoolra dio. 10.00 De leefwereld van Jezus en zijn gemeente, lezing. 10.15 Stereo: Hoogtepunten uit Luisa Miller, opera van Verdi (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee (gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten; 13.00 Ra den maar 41.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Onderzoek naar de rijkdommen in de Caraïbische Zee. Vraaggesprek van Thon Raes met Ir. W. Langeraar. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Licht platenprogr. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.30 Ekspres, gevarieerd pla tenprogr. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Licht platenprogr. 16.00 Nws. 16.03- 18.00 Mix: Licht platenprogr. (17.00- 17.02 Nws.). NEDERLAND I NTS/NOT: 10.35-11.50 Schooltelevisie. DUITSLAND I (Regionaal programma: NDR: 18.00 Natuurfilm. 18.30 (K) Zandmannetje. 18.40 Actualiteiten en sportjournaal. 19.26 (K) Polizeifunk ruft, T V-serie. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.00. (K) Voor de kleuters. 18.04 (K) Filmreportage. Aansluitend: (K) Weekjournaal. 18.25 (K) Muzikaal pro gramma. Aansluitend: Filmportret. 18.40 Journaal en goedenavond. 19.20 (K) Licht muziekprogramma.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Repor tages. 21.00 (K) Licht muzikaal pro gramma. 21.45 Discussie. 22.30 Jour naal, commentaar en weerbericht. 22.50 (K) Filmreportage. 23.35 Jour naal. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerbericht. 17.35 Die Tintenfische, TV-film. 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 (K) Circusprogramma. 19.10 (K) Der Brunnenmacher, TV-film. 19.45 Nws, actualiteiten en weerbericht. 20.15 (K) Documentaire film. Aansluitend: Nws. 21.00 Das Haus des Engels, Argentijn se speelfilm. Aansluitend: filmkritiek. 22.20 Nieuws en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nw. 10.05 Joum. (herh. van gisteravond). 10.20 Sing nicht, schiess!, Western-musical. 11.10 Filmreportage. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.35 Joum. 16.40-17.55 Voor de kinderen. (Gedeelte lijk K.) 17.55-18.00 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Schiff ahoü, TV-film. Elk jaar wijdt de Stichting Openbaar Kunstbezit één serie speciaal aan een van onze musea. Ditmaal is dat Nederlands oudste museum; Teylers, aan het Spaarne in Haarlem. Tegelijk een van de merkwaardigste musea in Nederland. Doordat er sinds de achttiende eeuw zo weinig veranderde, begint het weer modern te worden De NTS zendt de programma's uit op de zondagmiddagen 9, 16, 23 februari en 2 maart, steeds om 15.30 uur op Nederland I. De programma's worden her haald op de woensdagavonden 12, 19, 26 februari en 5 maart, steeds aan het einde van het avondprogramma op Nederland I. (Ten aanzien van de uitzending op zondagmiddag 16 februari moet het voorbehoud worden gemaakt, dat het programma ook later dan 15.30 uur uit gezonden kan worden in verband met de op die middag uit te zenden repor tages van de wereldkampioenschappen schaatsen in Deventer). De programma's werden samenge steld door J. van Borssum Buisman, adjunct-conservator van Teylers kunst verzameling en drs. E. R. Meijer; zij werden vervaardigd door Lies Westen- burg. De presentatie berust bij drs. H. W. M. van Run. Openbaar Kunstbezit tekent bij de uitzendingen het volgende aan: Het verhaal begint met een rijke Haarlem se koopman: Pieter Teyler van der Hulst, stoffenfabrikant. Zijn huis aan de Damstraat, gebouwd in 1715, onder ging sindsdien ook al weinig verande ring en maakt nu nog deel uit van het complex waarin ook Teylers Museum is gevestigd. In het huis woont nu de „kasteleyn", met welke fraaie titel de conservator van de kunstverzameling wordt aangeduid. Teyler was op en top een achttiende eeuwer. In zijn tijd gold het „encyclo pedisch" ideaal: alles wat er te weten was, alles wat een mens kon interes seren, in één greep vatten, in één boek (de encyclopedie), of in één verzame ling bij voorbeeld. En dat laatste ge beurde in het huis van Pieter Teyler. En nu nog vinden we in Teylers Mu seum naast etsen van Rembrandt, te keningen van Michelangelo en schilde rijen uit de achttiende en negentiende eeuw, elektriseermachines, skeletten van voorhistorische dieren, kristalstruc turen en een 31-toons-orgel, ontworpen door professor Fokker, dat in de uit zendingen ook zal worden bespeeld. De NRU zendt in dezelfde periode (vrijdag 21 februari om 9.00 uur v.m. via Hil versum I) een concert op dit orgel uit. 1161. „Halt!" Zonder mijn toestemming komt hier niemand binnen", zei de overste Von Msklkraftn. „Uitstappen, meneer Polnyck. Ik moet U wande lend door het park naar het paleis brengen". „Ik heb om drie uur een afspraak...", zei de slimme doctor Polnyck sluw. „Weet ik, weet ik", grinnikte de overste. „Ik weet ook met wie. En ik weet zelfs waarover het gaat". Hij legde vertrouwelijk een zware arm om Polnyck's schouder en fluister de samenzweerderig: „Zeg héé..., de centen zitten zeker in dat koffertje, hè?" Doctor Polnyck sloeg bijna achterover van pure verbazing. „Wat weet JIJ nou van de centen?" riep hij uit. „Heeft- ie het jou soms verteld?" „Natuurlijk!!" lachte de overste luid. „Dat moest-ie toch immers wel, want zonder mijn hulp kon-ie de zaak niet versieren! Ik ben toch immers commandant van de paleis wacht? Ik heb dus overal betrouwbare mannen neergezet. Dat was het me wel waard, want ik krijg een flink bedragje mee. Twee ton heeft-ie me beloofd. TWEE TON! Daar ben'k voor te koop,, hoor! En gaat U nu hier maar naar binnen, want meneer Verholen zit al op U te wachten met een vorstelijke sigaar en een koninklijke hap eten. Om de transactie te vieren, begrijpt U wel? Hahaha!" De overste loodste doctor Polnyck een statiever- trek binnen, waar een zelfverzekerde smid je Ver holen het er kennelijk goed van nam. De kist met KNAP-mutator stond al gereed en de smid wierp begerige blikken op het koffertje in Polnyck's hand. „Ik zal de heren nu maar alleen laten", grijnsde overste von Msklkraftn. „Dan kunnen zij hun zaak jes in alle rust regelen..." Op het dak van Teylers is een koe pel gebouwd; vroeger wa. daar een sterrewacht. Het verhaal gaat, dat men van daar met een goede kijker op de toren van de Westerkerk in Amster dam kon zien hoe laat het was. Nu lukt dat niet meer. Hele tuinsteden zit ten in de weg en de lucht is ook niet meer wat ze was. Die luchtvervuiling en het vele stedelijke licht in de nacht zijn er ook oorzaak van, dat het sterre- wacht-koepeltje nu leeg is. De kijkers staan beneden in die unieke tentoon stellingsruimte: de ovalen zaai. Het beoefenen van de wetenschap gaat door, tot vandaag de dag. Zo staat op het ogenblik aan het hoofd van Teylers natuurwetenschappelijke afde ling de bekende kerngeleerde prof. Kistemaker. Waarom is zo'n museum met van alles er in nu weer zo bij de tijd? In de mogelijkheid om alles wat er te weten is in één greep te vatten geloven wij al lang niet meer. Maar wel vinden we tegenwoordig, dat men dingen die de moeite waard zijn (kunst bij voorbeeld), niet moet isoleren of ze op een voetstuk moet zetten. Een huis (noem het dan maar museum) waar de Rembrandts verblijven raast voor historische monsters, gekke oude toe stellen en de nieuwste publikaties over atoomfysica, heeft betere levenskansen. Al ligt er in zo'n huis Teylers dan voor het oog nogal wat stof, dat zich er in twee eeuwen heeft verza meld. Dinsdag 11 februari zendt de NTS in het programma „Denk-beeld" van 20.45 tot 21.35 uur op Nederland 2 niet de aangekondigde discussie over een belangrijk verschijnsel in de Neder landse maatschappij uit, maar een ge sprek met de Britse publicist Anthony Sampson. Dit gesprek kwam dinsdag avond j.l. te vervallen in verband met het ingelaste „Denk-beeld"-program- ma, waarin drie journalisten een ge sprek hadden met dr. W. Drees. Het gesprek met Anthony Sampson voor malig journalist van The Observer, schrijver van de boeken „The Anatomy of Britain" en „New Europeans", en thans gast-hoogleraar aan de Sorbonne in Parijs wordt in de vorm van een internationaal schakel-interview ge voerd door W. L. Brugsma en Curtis Prendergast, chef-redactie van .de Lon- dense Times. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Deil c.a. (toez.): J. Kievit, kand. te Putten; te Oud-Alblas: W. J. C. van Rennes, kand. te Utrecht. Bedank- voor Burum c.a. (toez.) A. de Kleine te Nijemirdum. Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen te Ommen: T. J. Keegstra te Ermelo. Bedankt voor Gouda: Joh. Strating te Hattem. ip ■?M DEN HAAG De minister van Fi nanciën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 7 pct.-staatslening tegen een koers van 100 pet. Het be drag van de lening wordt na sluiting van de inschrijving vastgesteld. Het recht wordt voorbehouden op de inge schreven bedragen een procentuele toe wijzing toe te passen. Op de lening zal de eerste tien jaren geen aflossing plaatshebben. Daarna, te beginnen op 15 maart '80, zal aflossing geschieden in 15 jaarlijkse termijnen en wel afwis selend 7, 6 en 7 pet. per jaar, zodat tel kens in drie opeenvolgende jaren 20 pet. van de lening wordt gedelgd. Ver sterkte of algehele aflossing is de eer ste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 15 maart '69. De coupons ver schijnen op 15 maart. De storting op de toegewezen schuld bewijzen zal moeten geschieden op dins dag 18 maart '69. Aangezien deze stor ting drie dagen na de coupondatum ge schiedt, zal op de stortingsdatum een bedrag van f -,58 per duizend gulden aan lopende rente moeten worden bijbetaald. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000 en f 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregis terinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste f 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrij ving open te stellen op donderdag 20 fe bruari van 09 tot 16 uur. Inschrijvingen dienen te worden ingediend door tussen komst van een bankinstelling of com missionair in effecten. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal wor den bevorderd. Het prospectus zal bin nenkort, vermoedelijk op 13 februari a.s., verschijnen. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft met ingang van vandaag haar dienstenpakket voor za kelijke relaties uitgebreid met een speciale BTW-rekening. Uitgaande van het feit, dat onderne mers, detaillisten etc. de door hen ge- incasseerde BTW één maand na afloop van het voor hen geldende tijdvak aan de fiscus dienen af te dragen, is deze rekening in het leven geroepen om de belastingplichtigen in de 'gelegenheid te stellen in de loop van het voor hen aangewezen tijdvak (een maand, kwar taal of in enkele gevallen een jaar) reeds bedragen te reserveren. Over de op de BTW-rekening gestor te bedragen wordt - gestaffeld - een rente vergoed van 4V* pet. per jaar. Stortingen en disposities kunnen dage lijks plaatshebben. Over de gestorte gelden kan uitsluitend worden beschikt voor betalingen aan de fiscus of voor overboeking naar een depositorekening bij de bank, zegt een communiqué van de ABN. DJAKARTA De Indonesische rege ring zal geen navraag doen naar de herkomst van geld dat Indonesiërs in vesteren in ontwikkelingsprojecten. Een woordvoerder van het ministerie van Financiën, die dit meedeelde, kon geen schatting geven van de hoeveel heid geld die door illegale handelsprak tijken of corruptie is verkregen. De discretie ten aanzien van de her komst van het geld, behoort tot een aantal faciliteiten, onder meer op het gebied van de belastingen, die tot 2 ju li 1973 zullen worden verleend bij in vestering van binnenlands kapitaal in de landbouw, visserij, veeteelt, mijn bouw, industrie, huizenbouw, toerisme en de infrastructuur. De investering mag ook geschieden in samenwerking met buitenlands kapitaal. BAZEL De presidenten van de wes telijke centrale banken hebben vandaag in Bazel overeenstemming bereikt over een plan ter bestrijding van de zoge naamde speculatieve kapitaalsvlucht van het ene land naar het andere, zo hebben ingelichte kringen in Bazel ge zegd. Het plan zal nu worden voorge legd aan de Westduitse minister van Fi nanciën Karl Schiller, die president van de vergadering van de groep van tien vorig jaar waar de presidenten van de banken werd gevraagd een systeem op te stellen ter bestrijding van kapitaals vlucht zoals vorig jaar het geval was waardoor Frankrijk op de rand van de valuatie werd gebracht en sterke druk op West-Duitsland werd pitgeoefend om de mark te revalueren. Er zijn geen bijzonderheden van het plan bekend maar volgens de ingelich te kringen zouden regelingen worden toegepast op ad hocbasis om elke mo netaire crisis het hoofd te kunnen bie den. Het systeem zou nauw verwant zijn aan de huidige regelingen waarbij de centrale banken hulpacties uitvoeren voor valuta die onder druk komen. De ministers van Financiën van de groep van tien komen deze week in Pa rijs bijeen, maar er zijn geen aanwij zingen dat zij het plan zullen bespre ken. BRUSSEL De Belgische overheid heeft een dubbele lening aangekondigd: een van 13 jaar met een tussentijdse looptijd van 11 jaar en 7 maanden. De eerste lening heeft, een rente van 6,5 procent gedurende de eerste 6 jaar en 6,75 procent daarna. De rente van de tweede lening beloopt 6,75 procent. Er is voor de intekening (van 17 fe bruari tot 4 maart) geen grensbedrag vastgesteld. Een aanbod van een bank- consortium om de leningen tot een be drag van 16 miljard frank (1,15 mil jard gulden) over te nemen, is afgewe zen.

De Vallei | 1969 | | pagina 2