Brandweer Partners van VVD verdienen de naam moest „politieke partij" nauwelijks machteloos toezien Wegen waren snel weer begaanbaar Drie kinderen gedood bij brand in E der veen Moeder en zoon konden vlammen nog ontkomen Clubhuis DYSA officieel geopend Candia '66 vierde carnaval Wethouder mr. J. Deen op bijeenkomst P.v.d.Ain Rhenen „Onzakelijke oppositie J. Annevelink hoofd van o.l. school in Opheusden Waterpolo- en zwemclub van H.D.S. in Leersum T.I.P. hield een geslaagde uitvoering Scooterclub „Nederland" koos nieuwe voorzitter Hoogtepunt voor de vereniging Receptie druk bezocht Kunstvlees bevat meer ijzer en vitaminen Uitvoering van „Ons Genoegen" Melding Gemeente-avond van geref. kerk EDERVEEN - Bij een felle brand, die zondagochtend de boerderij van de familie Van Ginkel aan de Nieuweweg in Ederveen in de as heeft gelegd, zijn drie kinderen in de vlammen omgekomen. De kinderen, Cornelis (11), Coosje (10) en Johanna (8) lagen bij het uitbreken van de brand op bed. De moeder, mevrouw Van Ginkel-van Egdom en haar 24-jarige zoon die eveneens sliepen heb ben ternauwernood kans gezien aan de vlammen te ont komen. Het woongedeelte van de boerderij werd volledig verwoest. MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 Het woongedeelte van de boerderij werd volledig verwoest. RHENEN' De zware sneeuwval in de nacht van zaterdag op zondag, er lag naar schatting zo'n slordige 20 centimeter, heeft de dienst van gemeen tewerken Rhenen geen hoofdbrekens gekost. Al vroeg in de ochtend werd met groot materieel uitgerukt, met schuivers, bulldozers en sleeën, terwijl de van tevoren geconstracteerde aanne mers eveneens met al hun materieel van de partij waren om de strijd met het witte gevaar aan te binden. Zo wel in Rhenen-stad, als in de dorpen Eist en Achterberg, was men binnen korte tijd de zaak meester en in de middaguren had heel Rhenen al weer schone en begaanbare wegen. „Er is heel wat zout op gegaan zei gisteravond de directeur van de dienst de heer J. Meijer, „maar de wegen zien er dan ook weer goed uit. Ook de sneeuwploegen hebben weer uitstekend werk gedaan. We hopen in de komende dagen de wegen onder de pekel te houden, dan kan ons niet veel meer gebeuren". De heer Meijer had niet gehoord van verkeersongevallen. Het is in een ge meente als Rhenen met veel sterk hel lende straten en wegen geboden er als de kippen bij te zijn, wanneer het glad wordt of wanneer er zware sneewuval wordt gemeld. De dienst dienst van gemeentewerken is er ten volle in geslaagd deze lang niet gemak kelijke opgave snel tot een goed einde te brengen. Ook de door Rhenen lopende rijks weg, die door de firma Sohuilenburg wordt onderhouden, lag er al gauw weer smetteloss bij. De weggebrui kers hebben gisteren in Rhenen geen klagen gehad, evenmin als de sleetje rijdende jeugd, die nog ruimte genoeg over had om het jonge hart op te ha len. RHENEN Vrijdagavond hield de federatie Rhenen van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst in Het Eigen Gebouw ter voorbereiding van het twee jaarlijks congres van de partij. De jongste ontwikkelingen in de gemeente Rhe nen waren echter aanleiding om ook hieraan ruime aandacht te besteden. De voorzitter, de heer H. L. Veenstra meende, dat wethouder Deen tijdens de raadsvergadering politiek volledig in ere is hersteld. Hij wees er op, dat bij alle rellen van de laatste jaren steeds de P.v.d.A.-wethouder in het geding was. Wethouder Deen verdiende naar zijn mening een compliment voor al de inspanning, die hij voor de gemeente deed. Hij constateerde, dat de wethouder tot het uiterste probeerde een zaak tot een goed einde te brengen, ook al wordt zijn pogen niet altijd met succes beloond. Als voorbeelden noemde hij het werk voor het behoud van de Kohnstammschool en het verkrijgen van een urgentieverklaring voor een nieuwe Bantuinschool. De heer Deen memoreerde, dat een aanvraag in september om de zesde leefkracht aan de Bantuinschool te mo gen behouden, in januari was afgewe zen. Daarbij had ook eén rol gespeeld, dat de pogingen in de Tweede Kamer om het klassegemiddelde te verlagen mede door de VVD was getorpedeerd. Na overleg met de oudercommissie en met de onderwijscommissie uit de raad, waarin o.a. de heer Van der Speol zit ting heeft, had men moeten besluiten de derde klas te splitsen. De onjuiste ver halen van de heer Van de Berg, ge voegd bij een sensatieverhaal van de heer Jansen over het chloorgehalte in het instructiebad, waarin hij nota be ne de wethouder verweet de volksge zondheid in gevaar te brengen en, wat erger was, onzekerheid verwekte bij de bevolking, waren aanleiding een extra vergadering van de raad aan te vra gen. Tijdens deze vergadering voerde, volgens mr. Deen. de heer Jansen ge woontegetrouw een sterk persoonlijk gerichte, onzakelijke oppositie. De heer Deen had verwacht, dat de heer Jansen als woordvoerder van de VVD, de Boerenpartij en de Vrije Par- RHENEN Het toneelstuk, dat de Rhenense harmonie met eigen leden in gebouw „Irene" zaterdag 15 februari gaat brengen, is getiteld „De ooievaar vergist zich". Het is een klucht in drie bedrijven, waaraan wordt meegewerkt door G. van Daalen, mevrouw J. v. Walsem-van Woerdekorrv mevrouw G. ten Braak-v.d. Berg, Go van Daalen, The Peek, G. Gerrits, Lieneke Peek, mevrouw L. van Ingen-van Gesink en Jan Peek. De harmonie zal de volgende num mers ten gehore brengen: Hello Dolly; Fantasie - duo voor 2 klarinetten, ge speeld door de jeugdsolisten Jan de Rhoter en Herma Peek - een compo sitie van Alfred Delbecq; All in the April evening van H. S. Roberton, arr. A. Kriek; Yesterday van John Lennon en Paul Mc Cartney.arr. Everaarts. Dirigent is de heer Johan van Ingen. tij met concrete feiten was gekomen. In plaats daarvan kwam hij direct met een motie van afkeuring, die zonder discussie met meerderheid werd ver worpen. Hij vond het een bedenkelijke zaak, dat de VVD in de boot zit met twee groeperingen, die de naam van politieke partij nauwelijks verdienen. Hij wees erop, dat deze extra-raadsver gadering aan voorbereidende ambtelij ke uren f 3000,- had gekost. Mede daar om hoopte hij, dat er een periode van rust zou aanbreken, zodat da raad zich zou kunnen wijden aan belangrijke za ken. In de discussie kwam algemeen grote ergernis tot uitdrukking, dat zij die met de mond belijden voorstander te zijn van het openbaar onderwijs zich niet ontzien hebben op grond van mede delingen over het openbaar onderwijs, waarvan de onjuistheid tevoren vastge steld had kunnen worden, een politiek spel te spelen. Men vond het een be denkelijke zaak, dat het aantal derge nen, die zich in de raad niet opbouwend opstellen, maar zich laten leiden door de hoop op politiek gewin, nu reeds vijf leden bedraagt. De aanwezigen acht ten het gezond, dat dit kwaad zich zelf had gestraft. In 't bijzonder was men verontwaar digd over 't feit, dat een der twee ge meentelijke vertegenwoordigers in de Schoolraad, het adviesorgaan voor het Opnbaar Onderwijs, te weten de heer Van der Spoel, aan dit politieke spel had deelgenomen. Na de bespreking van een aantal zaken van huishoude lijke aard sloot de voorzitter de verga dering. VEENENDAAL In het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan in Veenendaal werd vrijdagavond de jaarlijkse personeelsavond ge houden van de personeelsvereni ging van Stenman Holland N.V. Het programma bestond onder an dere uit een grote show, waaraan verschillende bekende artiesten mee werkten, zoals Ab Hofstee (boef Voorthuyzen), Marion Wardenaar. Les Shalom en vele anderen. Vooral het bekende trio „The Three Jaqu- ets" oogstten veel succes (zie foto) bij het publiek. Na afloop van de show werd in het NV V-gebouw een bal gehouden. Hieraan werd muzi kale medewerking verleend door „The RinaldoY'. KESTERHN De gemeenteraad van Resteren heeft vrijdagavond tij dens een extra raadsvergadering de heer J. Annevelink uit Alkmaar be noemd tot hoofd van de (nog te bou wen) openbare lagere school in Op heusden. Voor het begin van de raads vergadering bestond er voor de raads leden gelegenheid om kennis met het nieuwe schoolhoofd te maken. Omstreeks half vijf 's ochtends werd de brandweer van Ederveen gealar meerd. Omdat bij de melding een ver keerd adres was opgegeven moest eerst geruime tijd naar de brand worden ge zocht Toen het Ederveense korps uit eindelijk bij de brand aankwam, was de reeds eerder gealarmeerde Edese brandweer juist aanwezig. Hulp kon echter niet meer worden geboden. De vlammen grepen te snel om zich heen. Onder 't oog van de beide brandweer korpsen stortte na korte tijd 't dak van het woonhuis naar beneden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Toen de brand werd ondekt door de 24-jarige zoon van de familie, had al een groot gedeelte van het woonhuis vlam geva»i. Door 't inslaan van een ruit heeft hij nog kans gezien zijn moe der te alarmeren. Vervolgens wilde de jongen zich in de vuurzee begeven om zijn broertje en zusjes te redden. Bu ren hebben hem echter met veel moei te weten te houden. De brand had een te grote omvang aangenomen om nog hulp te kunnen bieden. Machteloos zag men toe hoe de boerderij, die ver van de weg afligt, door de vlammen werd verzwolgen. Nadat door de brandweer het vuur was gedoofd, konden de drie verkoolde lijkjes van de kinderen worden gebor gen. De moeder en haar 24-jarige zoon hebben de rest van de nacht bij de bu ren doorgebracht en zijn later bij fami lie in Ederveen ondergebracht. De ge hele huisraad ging bij de brand verlo ren. Gistermiddag gingen in Ederveen al sternen op om voor de overgebleve nen van het gezin een actie te organi seren. De commandant van de brandweer in Ede vertelde gisteravond, dat het De 8-jarige Johanna van Ginkel, die met haar 10-jarig zusje en 11- jarig broertje in de vlamen om kwam. Edese brandweerkorps als eerste was gealarmeerd, omdat de brandweer in eerste instantie telefonisch niet bereik baar was. Een en ander schijnt oor zaak te zijn geweest van een telefoon storing die al eerder door de brand weer in Ederveen is geconstateerd. Vol gens de brandweerman, bij wie de mel dingen binnenkomen, was dit defect nog niet gerepareerd, terwijl ook nog steeds nie; aan 'n verzoek was voldaan voor 'n tweede toestel bij 'n ander lid van het Ederveense brandweerkorps aan te sluiten. RENSWOUDE Onder zeer grote belangstelling, ondanks de slechte weersomstandigheden, heeft de toneel vereniging TIP te Renswoude, zater dagavond haar jaarlijkse uitvoering gegeven. De zaal van Rehoboth was tot aan de nok gevuld. Er moesten zelfs mensen worden terug gestuurd. Het blijspel, vol typisch Engelse hu mor („Een dolle boel om de voetbal pool") werd goed gespeeld. In het stuk, waarin het allemaal draaide om de rechtschapen dominee Lionel Toop, (Piet van Manen), zijn dartele vrouw Penelope (Truus van de Kaa- de Leeuw) die een hart van goud heeft, het nog springerige dienstmeisje Ida (Diny v.d. Veen-v. Kampen), die haar hart op de tond heef, volgt de ene ver wikkeling, de andere op. Na afloop bracht burgemeester Ho- sang dank aan alle spelers, die hun rol goed brachten in 't bijzonder werd dank gebracht aan Diny vd. Veen- v. Kampen, die bijzonder op haar plaats was in de rol van loslippige dienstbode. De boerderij na de brand. Alleen de muren stonden nog overeind. RHENEN Het antwoord op de vraag: wat is kunstvlees nu eigenlijk, kregen de dames van de afdeling Rhe nen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen van de heer Neder - lof, die de United Food Group verte genwoordigt. Met het oog op de enorme toename van de wereldbevolking en de ontwik kelingsgebieden, waarmee de produk- tie van eiwitrijk voedsel geen gelijke tred kan houden, zoekt de wetenschap al jaren naar een volwaardig vervan gingsmiddel voor vlees. Het is gevonden in een produkt, dat hoofdzakelijk bestaat uit plantaardig eiwit (sojabonen). Het bevat meer ijzer en vitaminen dan gewoon vlees. Bovendien is het bijzonder geschikt voor vegetariërs en voor patiënten met een cholesterol-vrij diëet. Op het ogenblik wordt het nog in stukjes gebracht, die, nadat ze voorge- weekt zijn, in dezelfde gerechten ge bruikt worden, waar we anders pou- let voor nemen. Het is in gedroogde toestand onbeperkt houdbaar. LEERSUM Vrijdag hield de sport vereniging HDS in Leersum de alge mene jaarvergadering in Jachthuis „Damlust". De heer R. Wagensveld, de voorzitter van HDS was in zijn ope ningswoord goed te spreken over de grote belangstelling van de zijde der leden. Vooral de aanwezigheid van veel dames van de afdeling gymnas tiek stemde hem tot grote vreugde. Op deze vergadering kwamen voor HDS enkele belangrijke punten aan de orde. Per maart start de vereniging een verloting ten bate van het culbhuis. Het bestuur heeft reeds veel werk verzet om een eigen clubhuis te realiseren. Er is een tekening gemaakt met een begroting. Bij het gemeentebestuur zal een verzoek werden ingediend voor een renteloze geldlening van f 20.000. Verschillende firma's in Leersum hebben reeds daadwerkelijke steun toe gezegd. De voorzitter kon de vergadering meedelen dat het nieuwe voetbalveld voorzien wordt van een verticale drai nage en dat binnenkort door de ge meente om het gehele sportcomplex een omheining wordt geplaatst. Uit de vergadering werd een voor stel gedaan om in Leersum een water polo- en zwemclub op te richten. Na onderling overleg van het bestuur werd besloten tot de oprichting van een waterpolo- en zwemclub onder de naam van HDS. HDS is zo vroeg tot de oprichting overgegaan opdat het bestuur zich nader kan informeren voor deze nieuwe tak van sport in Leersum. Het zwembad zal waarschijn lijk begin 1970 worden geopend. RENSWOUDE Vrijdag 14 febru ari wordt er in de gereformeerde kerk een gemeentevergadering gehouden. Het ligt in de bedoeling om op deze avond, die onder leiding staat van ds. Jonkers, onderling van gedachten te wisselen. Tevens zal de heer Sj. Laansma onder het vertonen van dia's komen spreken over het doel van de zending. AMERONGEN De Amerongse voetbalvereniging DVSA heeft zaterdag het nieuwe clubhuis op het sportpark „De Burgwal" officieel in gebruik ge nomen. Onder grote belangstelling van genodigden, leden en andere belang stellenden opende burgemeester O. R. van den Bosch om klokslag drie uur de deur van de kantine met een op een zwart kussen door Harrv van de Heuvel aangeboden sleutel. Onmiddellijk stroomden de aanwezigen binnen om het ge bouw te bezichtigen en het bestuur met de aanwinst te complimenteren. On der de aanwezigen waren o.a. de burgemeester en echtgenote, een aantal raads leden. de gemeentesecretaris en echtgenote, de heer Vermeulen van de afd. Utrecht van de KNVB, de heer Kroes, afgevaardigde van de Provinciale sport stichting alsmede diverse besturen van plaatselijke en andere verenigingen. In zijn openingswoord merkte de burgemeester op, dat het voor DVSA een groots moment moest zijn, om dit zelf gebouwde clubhuis in gebruik te kunnen nemen. Namens het gemeente bestuur wenste hij het bestuur van harte geluk. Hij memoreerde dat DVSA twee jaar achtereen een kaïh- pioenschap had gévierd. „Dat waren echt hoogtepunten in een vereniging. Nu is er weer zo'n hoogtepunt bij ge komen", aldus de burgemeester. „DVSA is niet onmiddellijk naar de gemeente gelopen om subsidie. De bouw van dit clubhuis is geen eenvou dige zaak geweest. Bijzonder veel werkuren zijn nodig geweest om iets van deze allure te realiseren. Dit ge bouw betekent voor de vereniging een visitekaartje van de eerste orde. Men ziet, dat de sport aan alle kanten be zig is een commerciële inslag te krij- Het nieuwe clubhuis van DVSA op het sportpark „De Burgwal" in Ameron- gen. gen. Hierdoor gaat veel van de aan trekkelijkheid verloren. DVSA heeft getoond, niet alleen te zijn een vereni ging van mensen die voetballen. Dit nieuwe clubhuis levert goodwil in de gehele gemeente". Aan het slot van zijn betoog deed het de burgemeester nog wel plezier te kunnen mededelen, dat Gedepu teerde Staten juist vrijdagmiddag hadden besloten het krediet van f 50.000,- die de gemeenteraad be schikbaar had gesteld voor het sport park, goed te keuren. Verwacht mag worden, dat op korte termijn nu ook een oplossing zal worden gevonden voor de accommodatie van de kleed ruimten e.d. op het sportpark. Voorzitter Wolters, zo uit zijn ziek bed gestapt om vooral deze opening niet te missen, haalde nog wat oude herinneringen op uit de tijd, dat de ge dachte ontstond om een eigen club huis te gaan bouwen. Verleden jaar 3 oktober werd een begin gemaakt met de bouw. Nadien is er aan het gebouw 5 maanden gewerkt. Er is vaak ge werkt onder zeer slechte weersomstan digheden. Twee personen dankte de voorzitter persoonlijk. Dat waren de twee be stuursleden van de vereniging, de he ren Breeschoten en Van Dijk. Deze mensen hebben zich enorm ingezet om alles op tijd klaar te krijgen. Halverwege de receptie klonken de trommels en trompetten, hetgeen in hield, dat de muziekvereniging Ons Genoegen in aantocht was om een mu zikale hulde te brengen. Van vele kanten kwamen cadeaus w.o. een elektrische klok, een herinne ringsbeker, een speelbal, een paraplu- bak, twee schemerlampjes, een band recorder. de zilveren asbak van de KNVB, koppen en schotels en diverse bloemstukken. Ook een groot aantal enveloppen met inhoud ontbrak niet RHENEN De Scooterclub Neder land hield afgelopen zaterdag de jaar lijkse algemene ledenvergadering in hotel „De Stichtse Oever" in Rhenen. Eén van de belangrijkste punten van de uitvoerige agenda was wel de ver kiezing van een nieuwe voorzitter. De heer Lane trad af omdat hij niet meer over voldoende tijd beschikte en omdat hij de tijd gekomen achtte het verenigingswerk aan jongeren over te dragen. Tot zijn opvolger werd geko zen de heer P. A. Verhart uit Rotter dam. De vergadering besloot dit jaar voor de achtste maal de jaarlijkse scooter rally te verrijden over 500 km. Op nieuw zal in Rhenen worden gestart en gefinished. De ledenvergadering werd o.a. bijge woond door de heer Jacobs, de deelne mer van vorig jaar die vlak na de start in de Achterbergse Meent in een sloot terecht kwam en met een gebro ken enkel in het Julianaziekenhuis moest worden opgenomen. De onfor tuinlijke rijder was zover hersteld dat hij weer met behulp van een paar kruk ken kon lopen. RHENEN Er is bij „Candia '00" niet gevoetbald vanwege de dikke vacht sneeuw die het sportpark bedek te, maar zaterdagavond is er in het clubgebouw des te meer feest gevierd, carnavalsfeest welteverstaan. Er was bijzonder veel belangstelling en het werd een leuke en gezellige avond. Praktisch iedereen was gecostu- meerd verscheen en pas om ongeveer elf uur vond met demasqué plaats. Het „Rhewa"-orchest, een combinatie van niet minder dan zeven muzikanten uit Rhenen en Wageningen, zorgde voor de bijpassende muzikale noot. Een nieuwtje is nog, dat men tevens besloot een carnavalsvereniging op te richten, die de naam „De Candianen" zal krijgen. Tot voorzitter werd de heer D. Zwieserijn uitgeroepen. S

De Vallei | 1969 | | pagina 3