Engeland graaft zich uit Winterweer in Europa eiste reeds vier slachtoffers Pers mag toch in Nederland wij ven V.S. PRATEN MET HANOI ZONDER HULP SAIGON Schirra heeft van ruimte genoeg Rus liep Italiaanse weg van het partijcongres Ceauses Coe waarschuwt Moskou BIJ RUIMTEVAART SAMENWERKING INTERNATIONALE NOODZAKELIJK Op W.-Irian zou Indonesische aanslag op VN-afgezant Ortiz Sanz zijn verijdeld New York in de sneeuw Geen erev eld van Belgische S.S. OP OVERWEG OMGEKOMEN GEZINNEN MISLEID DOOR VERTRAGING TREINEN Olielek gedicht bij Californië Kerk afgebrand v.s. Vanavond op Schiphol GEEN SPRAKE AFGEWEZEN KALME DEMONSTRATIE TEGEN FRANCO BUSCHAUFFEURS DREIGEN MET STAKING FRANKRIJK T SJECHO-SLO W AKI JE HEET HAJSGIJZER Weg Eenheid Nieuw-Guihea M AAN REIZIGER BORMAN VAJSDAAG /N ONS LAND Britse vinding Samenwerking Uitnodiging >00 JODEN IN EGYPTE GEVANGEN DERTIG METER Vrijheidscomité West-Papoea verklaart: MOORDLOON TEGENWERKING MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 DEN HAAG Het ministerie van ju stitie heeft besloten de 62-jarige Pers M. Kazikhan, die vorige week Neder land niet binnen mocht, toch toe te la ten. Vanavond arriveert hij op Schip hol. Hij krijgt een verblijfsvergunning van drie maanden. Een vriend, de heer S. Ch. Macker- tich uit Den Haag, zal vandaag een waarborgsom van duizend gulden stor ten voor de eventuele vliegreis van de heer Kazikhan naar de Perzische hoofd stad Teheran. Dit is een voorwaarde voor verlening van de verblijfsvergun ning. De heer Mackertich begrijpt volstrekt niet waarom de vreemdelingendienst niet maandag al met deze garantie heeft ingestemd. „Ik heb maandag aan de heer Van der Lugt van de vreem delingendienst precies dezelfde aanbie ding gedaan als die waarmee men nu akkoord is gegaan". Het ministerie van justitie verklaar de echter, dat toen slechts in het alge meen over een garantie is gesproken. „Er is geen sprake geweest van geld storten. Wij hebben toen gezegd: laten we de zaak dan gewoon rustig bekijken en laat meneer Kazikhan voorlopig maar doorreizen naar Bremen". De Pers was als bemanningslid van het Griekse schip Amphitea uit Indone sië in Rotterdam aangekomen. Het schip is inmiddels met de heer Kazikhan aan boord doorgevaren naar Bremen. De heer Kazikhan wilde zich in ëe- derland vestigen, waar zijn zoon woont. Ook wil hij zijn gewezen echtgenote in Dordrecht bezoeken. Hij heeft de Perzi sche nationaliteit, maar woont al jaren lang in Indonesië. Een verzoek tot ves tiging in ons land op basis van de repa triantenregeling voor mensen die in In donesië in nood verkeren wegens hun banden met Nederland, is enkele jaren geleden tot in hoogste instantie afgewe zen. In Bremen heeft de heer Mackertich zich voor bemiddeling gewens tot de Nederlandse consul, de heer F. P. Wieth- mar. „Van hem hebben wij alle mede werking ondervonden", aldus de heer Mackertich. „Hij heeft contact opgeno men met Den Haag en voor elkaar ge kregen dat na storting van de waar borgsom een verblijfsvergunning wordt verstrekt". „De consul heeft vrijdagavond wel ge vraagd of de voorgenomen televisie uitzending waarin ik met de heer Ka zikhan de geschiedenis zou vertellen, kon vervallen, nu de zaak voor elkaar was. Dat kon echter niet meer". AMSTERDAM Enkele honderden Spaanse arbeiders en Nederlanders hebben zaterdag in alle rust gedemon streerd tegen het bewind van Franco In Spanje, en met name tegen de af kondiging van de noodtoestand per 24 januari, na protestacties van Spaanse studenten. In Krasnapolski werd het woord ge voerd door de internationaal secreta ris van de PvdA, de heer P. Dankert, en door de voorzitter van de Spaanse socialistische partij in ballingschap. De organiserende PvdA wilde niet meedoen aan een optocht door de stad na de bijeenkomst, omdat bui tenlandse arbeiders het land kunnen worden uitgezet als ze bij ongeregeld heden betrokken raken. Een aantal jongeren- en studentenorganisaties had daarom de organisatie van de tocht naar het Spaanse consulaat over genomen. Vrijwel alle aanwezigen schaarden zich achter de vlaggen en leuzen. Toen de eerste sneeuw viel werd het door de politie bewaakte consulaat be reikt. Vier demonstranten belden aan om een protestbrief te overhandigen, maar zij vonden geen gehoor. Hun pe titie werd toen in de brievenbus ge daan. Herhaaldelijk werd de leuze „Franco Moordenaar" geroepen. In het Vondelpark werd de stoet ontbon den. Nabij de Hlavka-brug in Praag is een autobus, tijdens een sneeuwstorm, in de rivier de Vlatva gegleden. Gelukkig is geen van de passagiers om het leven gekomen. Wel hebben enige inzittenden verwondingen opgelopen. De buspassagiers hebben het voertuig door een ruit aan de achterzijde kunnen, verlaten. PARIJS De Amerikaanse en Noordvietnamese dëlegatie in Parijs zouden in het geheim besprekingen voeren om wat meer vaart te brengen in het vredesoverleg over Vietnam. De Amerikanen zouden tevens in het geheim onderhandelen met het Zuidvietna- mese Nationale bevrijdingsfront (FNL). Dit overleg zou niet alleen betrekking hebben op de uitwisseling van twaalfhonderd Amerikaanse krijgsgevangenen maar ook op een politieke oplossing van de kwestie-Vietnam. HOUSTON, Texas Walter Schirra wil niet langer astronaut blijven. Hij heeft per 1 juni ontslag gevraagd. Schir ra wil ook uit de militaire dienst. Zijn voorkeur gaat uit naar een functie bij een universiteit of een baan in de in dustrie. Schirra heeft driemaal een tocht in een bemand ruimteschip gemaakt. Hij was erg gewild bij het publiek. Dat dankte hij aan de grappen die hij maak te tijdens tochten door de wereldruim te. Ook trouwens aan zijn eigenzinnig heid. In oktober van het vorige jaar maak te hij zijn laatste tocht in een bemand ruimteschip, de Apollo 7. Schirra, nu 45 jaar oud, was toen de ster van de televisie-reportages die naar de aarde werden gezonden uit de Apollo 7. Zodra Schirra de groep astronauten heeft verlaten zal er van het oorspron kelijke groepje van zeven nog maar een actief zijn. Dat is Leroy Gordon Cooper. BRUSSEL De aanleg van een „ere- kerkhof" voor gesneuvelde Belgische SS-Oostfrontstrijders te Stekene, in Vlaanderen tussen Sint Niklaas en de grens van Zeeuws-Vlaanderen, gaat niet door. Het neo-fascistische „Sint Maar- tensfonds", dat de plan voor het „ere park" Berkenkruis" zou laten uitvoeren, heeft zondag bekendgemaakt ervan af te zien, wegens de polemieken die zijn ontstaan sedert de plannen bekend wer den. Het fonds spreekt er zijn verbazing over uit, „dat er nog personen bestaan, die 25 jaar na het einde van de oorlog aan de gewezen tegenstander een sober grafkruis ontzeggen". De burgemeester van Stekene, Abdon Heyse, had zaterdag verklaard, dat hij een openhartige gedachtenwisseling met de leiding van het Sint-Maartensfonds had gehad en haar had gevraagd het plan te laten varen. Hij zei voorts „de tendentieuze berichtgeving" over de af faire te laken en protesteerde „tegen de onjuiste gegevens, die de Nederland se radio en televisie met een deel van de Vlaamse en Nederlandse pers" over zijn persoon hadden verspreid. Men heeft namelijk het weinig fraaie oor logsverleden van de burgemeester aan de kaak gesteld. LEIDEN Honderdvijftig bus chauffeurs van de Noord-Zuidholland- se Vervoermaatschappij gaan staken als donderdag bij het loonoverleg geen nieuwe c.a.o. uit de bus komt. Zij volgen hiermee het voorbeeld van de tweehonderd chauffeurs van de Noordhollandse busonderneming Naco uit Alkmaar die de vorige week al hebben laten weten dat zij het werk zullen neerleggen als het loongesprek vastloopt. Knelpunt van de onderhandelingen is het gelijk maken van de lonen in het streek- en in het gemeentelijk ver voer. De chauffeurs bij het streekver voer krijgen tachtig tot honderd gul den per maand minder in hun loonzak je. Zij hebben al gezegd dat zij bij het loongesprek van donderdag onder geen enkele voorwaarde zullen toegeven. De betreffende delegaties ontkennen deze geruchten hardnekkig. Zij deden dit echter ook tijdens soortgelijke ge heime besprekiVigen die intertijd heb ben geleid tot de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam. Eventueel Amerikaans overleg met het FNL, kennelijk buiten de Zuidviët- namese delegatie om, kan een verkla ring zijn voor het plotselinge vertrek uit de Franse hoofdstad van de Zuidvietna- mese vice-president, Ngoejën Cao Ky. Hij is naar Siagon gevlogen naar het heet om het Viëtnamese nieuwjaar, Tet, door te brengen bij zijn familie. Wanneer Ky zal terugkerèn is niet be kend. Het lijkt er daardoor op dat hij de Amerikaanse president, Nixon, niet zal ontmoeten wanneer deze op zijn Eu ropese reis van Parijs aandoet. Voor zijn vertrek heeft Ky duidelijk te kennen gegeven dat hij het betreurt dat de Zuidvietnamese regering zich heeft laten overhalen om naar Parijs te komen. Hij verweet tegelijkertijd de Franse regering dat ze zich vijandig op stelt tegenover Zuid-Vietnam. Op grond van dit alles veronderstellen waarnemers in Parijs dat Amerika ge neigd is de politieke zijde van de kwes tie-Vietnam te bespreken met het FNL, terwijl het met Noord-Viëtnam alleen de militaire kant van de zaak zou willen regelen. LONDEN Engeland heeft het koudste weekeinde van deze winter achter de rug. Een weekeinde, dat de doo.0aans halfslachtige winter, die de Britten gewoon zijn, totaal uit de ge dachten bande. In het noorden was er een ijzige sneeuwjacht, die talloze steden en dor pen van de buitenwereld had afgesne den; er werd hier en daar een tempe ratuur van negentien graden onder nul gemeten en ten minste vier mensen vonden de dood als gevolg van koude en gladheid. Weliswaar ontwaakten gisterochtend :n het zuidelijke deel van Engeland de jewoners onder een stralende zon, maar op de meeste plaatsen volgde op dit wakker worden een pittige arbeid: het uitgraven van de auto's. Voor anderen betekende de nieuwe dag een mogelijkheid om, na een wei nig comfortabele nacht in nood-onder komens als politiebureaus, stationsres tauraties en bioscopen, naar huis te kunnen terugkeren. Maar honderden plaatsen bleven ook gistèren nog onbereikbaar door de op gewaaide sneeuwhopen, die elke voor uitgang verhinderden. Midden-Engeland lag ook nog onder een wit tapijt en de wegen waren be zaaid met honderden gestrande auto's. Het weerkundig instituut te Londen zei, dat de koude door het dieptepunt heen is maar dat nog met flinke sneeuwval rekening moet worden gehouden. Door sneeuwstormen, die de afgelo pen 48 uur Frankrijk hebben geteis terd, zijn tenminste twee personen om het leven gekomen. Bij Amiens werd een vrouw, die moest bevallen door haar man per auto naar de kraamkliniek gebracht. De auto kon door de enorme sneeuwmassa's niet verder. De man worstelde zich door de sneeuwmassa's naar het volgende dorp om hulp te halen. Toen hij bij zijn auto terug was bleek zijn vrouw over leden te zijn. Bij Brive in het centrale hoogland, vroor een eenzame jager dood, die on der een heg beschutting had gezocht. Op het platteland bij de Kanaalkust en de Belgische grens werd een aan tal dorpen door sneeuwmassa's van deo buitenwereld afgesneden. De Franse autoriteiten zijn voornemens deze dor pen met helikopters v?n levensmidde len te voorzien. In de loop van zondag hebben sneeuwploegen enkele dorpen uit hun isolement verlost, maar de zware wind vormde snel nieuwe onbe gaanbare sneeuwhopen. Na zes weken van ongewoon warm weer, is Duitsland dit weekeinde in de ban van de winter geraakt. In de Beier se Alpen waar het zwaar heeft ge sneeuwd, wordt gewaarschuwd voor la wines. Vele bergpassen en wegen waren gesloten en er deden zich talrijke ver keersongelukken voor. Het hele land is met sneeuw bedekt en er wordt nog meer voorspeld. Het weerbureau in New York heeft bekendgemaakt, dat het sinds 7.00 uur in New York sneeuwt en dat per uur 2,5 cm valt. Het weerbureau verwacht een totale sneeuwval van 36 cm. Alle open bare en katholieke scholen in New York City zullen gesloten zijn. De Long Is land spoorwegmaatschappij heeft be kendgemaakt. dat zij alle verkeer op de forensenlijn tijdelijk heeft gestaakt. BOLOGNA Luigi Longo, de leider van de Italiaanse communistische partü heeft zich zaterdag in het internationale communistische congres te Bologna de woede van vele afgevaardigden op de hals gehaald. Longo veroordeelde in zijn openingstoespraak onomwonden de invasie in Tsjecho- Slowakije door de legers van het Pact van Warschau. Hij waarschuwde tegelijker tijd tegen elke verdere inmenging van buitenaf in de Tsjechoslowaakse politiek. Het hete hangijzer van de invasie heeft in het communistische kamp voor tweedracht gezorgd waarover vooral de Oosteuropese communisten zich ongerust maken. Zij stellen dan ook alles in het werk om te verhinde ren dat er een openlijke breuk ontstaat tussen de voor- en de tegenstanders van de invasie. In deze sfeer kwamen de opmerkin gen van Longo bijzonder hard aan. Men verwacht echter in Bologna dat 't onderwerp verder niet uitgebreid zal worden besproken om moeilijkheden te voorkomen. Ondanks de bestaande meningsverschillen schijnen de Itali aanse en de Spwjetrussische partij op dit punt tot een zeker akkoord te zijn gekomen. Het leek in dit verband veelbeteke nend dat Longo zich bereid verklaarde een internationale communistische con ferentie bij te wonen, terwijl hij zich tot voor kort hiertegen had verzet wegens de toestand in Tsjecho-Slowa- kije. Het hoofd van de drie leden tellende Russische delegatie op het congres, Boris Ponomariof, stond op, kort voor Longo begon aan de passages waarin hij het gebeurde met Tsjecho-Slowa kije hekelde. Het feit dat Ponomariof wegliep, heeft bitterheid gewekt bij de Italiaanse gedelegeerden. Natuurlijk moest hij juist op dat moment nodig naar het toilet", zei een van hen sar castisch. De woorden die Longo wijdde aan Tsjecho-Slowakije bezorgden hem een ovationeel applaus van de zaal, dat bijna een minuut duurde. De tien spre kers van zondag verklaarde zich al len eens met Longo's opmerkingen. Dit keer bleef de Russische delegatie voltallig naar de redevoeringen luiste ren. Giorgio Napolitano, lid van het se cretariaat en het politburo, was de voornaamste spreker van zondag, ook hij drong aan bij Moskou een onafhan kelijke rol toe te staan aan alle partij en. Men verwacht echter geenszins dat het tot een breuk zal komen tussen de Italiaanse communisten en Moskou. De Italianen zullen zover gaan als zij kunnen, zonder de banden te moe ten verbreken, oudere communisten hier kunnen zich zo'n breuk eenvoudig niet voorstellen, ondanks hun veront waardiging over Tsjecho-Slowakije, en verder is de Italiaanse partij finan cieel op allerlei wijzen gebonden aan de Sowjet-Unie. De Noordvietnamese delegatie, die gisteren op de openingsvergadering ge mist werd, liet zondag weten dat zij door een sneeuwstorm opgehouden was in Siberië. BOEKAREST Roemenië is niet van plan zich in welk opzicht dan ook de wet te laten voorschrijven door de Sovjet-Unie. Nicolae Ceausescoe de Roemeense president, heeft dit zater dag in Boekarest verklaard. Hij was daarmee de tweede Oost europese leider binnen enkele weken die waarschuwend de vinger opstak te gen Moskou. Eerder had de Zuidslavi- sche president, Tito, dat al gedaan. Ceausescoe verwierp voor zijn land de „beperkte zelfstandigheid" die de Sovjet-Unie haar Oosteuropese bondge noten wil opdringen. Deze opvatting van een bondgenootschap, vorig jaar door de Russische partijleider, Leonid Breznjef, geformuleerd om de invasie in Tsjecho-Slowakije goed te praten, achtte hij in strijd met het marxisme. De Roemeense leider waarschuwde ook dat militaire oefeningen op grote schaal en alle ander wapengekletter de belangen van Europa niet ten goede kwamen. Hij kritiseerde hiermee al lereerst de Amerikaanse manoeuvres in West-Duitsland, maar zijn kritiek gold kennelijk ook de landen van het Pact van Warschau. Ceausescoe spuide zijn kritiek ter wijl Roemenië en de Sovjet-Unie nog steeds onderhandelen over de vernieu wing van een twintigjarig verdrag voor wederzijdse hulpverlening dat de ze maand afliep. Tot nog toe kwam men hierover niet tot overeenstem ming. Uit de laatste alinea van het artikel „Eenheid van geheel Nieuw-Guinea realiteit van de toekomst" in ons blad van zaterdag is een regel weggevallen, waardoor de laatste zin onbegrijpelijk was. Deze zin luidde: „Papoealeiders in Nederland hebben de term „een tweede Biafra" al eens gebezigd...." De 68-jarige Italiaanse communis tenleider Luigi Longo heeft op het grote partijcongres gepleit voor nau- „Waarom vergelijkt men mij met Co lumbus? Dat begrijp ik niet goed". Het is geen valse bescheidenheid var de astronaut Frank Borman, die van daag ons land bezoekt. De commandant van het ruimteschii Apollo-8, waarin hij tijdens de kerst dagen van 1968 samen met James Lo veil en William Anders de maar ronde, wil met beide bene, op di grond blijven. Hij vindt al die helden vereniging, die is gericht op hem, Lo veil en Anders, onjuist. Het welslagen van de tocht van de Apol lo-8 achter de maan om, vindt hij, i niet in de eerste plaats te danken aar het werk van hem, Lovell en Ander.' maar aan het jarenlange toegewijde werken van vele duizenden Amerika nen. )at leger van ingenieurs en technic directeuren en schoonmaaksters, se lenologen (maankenners) en kantoor meisjes, wiskundigen en chauffeur.' heeft die tocht mogelijk gemaakt. Er op de keper beschouwd was de toch achter de maan om een technische topprestatie waarvoor de Verenigde Staten niet alléén de eer opeisen. Heel veel technische kennis en ervaring uit de oude wereld, onze wereld, is er in verwerkt. En dan behoeven wij echt niet alleen te denken aan de technische kennis en ervaring die dr. Wemher von Braun en zijn medewerkers meenamen toen zij na de Tweede Wereldoorlog Duits land verlieten en naar de Verenigde Staten gingen. Twee voorbeelden lig gen voor het grijpen: de brandstofcel die aan boord van de Apollo-8 elektrische stroom en goed drinkbaar water leverde is oorspron kelijk uitgevonden door een Engels man, Bacon; een van de camera's waarmee aan bord van de Apollo-8 en al eerder aan boord van andere bemande Ame rikaanse ruimteschepen de verblul fende foto's werden gemaakt die thans iedereen kent was een produkt van de Zweedse industrie, een Hassel- blad. jrman vindt dat de verovering van de maan, om een misschien wat te groot woord te gebruiken, uiteindelijk een onderneming van een groot deel van de mensheid zal zijn. Toed, zijn land bouwt de reusachtige raketten en de ruimteschepen die daarvoor nodig zijn, maar wil West- Europa graag 'n deel gunnen van de behaalde en nog te behalen eer. Hij heeft dit alles gezegd in Londen, Pa rijs en Brussel. Hij zegt het weer in ons land en ook in Bonn en de andere hoofdsteden die hij nog zal bezoeken s zal hij deze boodschap brengen. Het is alsof zij die hem hebben ge vraagd deze boodschap uit te dragen duidelijk willen laten uitkomen dat West-Europa wel degelijk meetelt, en dat wij ons niet blind moeten blijven staren op een zogenaamde „ruimte wedloop" tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie. >rman gelooft in internationale samen werking in de ruimtevaart en in.het bijzonder in expedities diep de we reldruimte in, die vele landen samen helpen, voorbereiden. Dat die samen werking beslist tot uiting zou moeten komen in een internationale samen stelling van de bemanning van een ruimteschip ziet hij echter niet in. Een reis naar de maan van Ameri kaanse en Russische astronouten in ?en ruimteschip zou, meent hij, wei nig kans v.an slagen hebben. Nee, 3orman ziet meer in een internatio nale verdeling van technische en we- enschappelijke taken bij de voorbe- eiding van grote ruimtevaartprojec- .en. ^enlijk laat hij in elke hoofdstad die lij bezoekt, een Amerikaanse uitnodi ging achter. De uitnodiging tot het mee dragen van een deel van de kos- ,en van voortzetting van het project- Apollo, in welke vorm ook. CAIRO Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft meegedeeld, dat in Egypte 200 Joden z,ijn geïnter neerd. Zij hebben de Egyptische natio naliteit. Het zijn mannen van de dienst plichtige leeftijd: tussen 20 en 35 jaar. Het loon dat zij voor hun internering verdienden, wordt aan hun gezinsleden doorbetaald. De woordvoerder zei dat de regering deze mensen, die volgens de zionistische theorie tevens Israëlische staatsburgers zijn, niet goed in het le ger kan opnemen. were samenwerking tussen de com munisten en linkse katholieken. Op het congres, dat tot 14 februari zal duren, wordt ook aandacht besteed aan de in vasie in Tsjecho-Slowakije HOGEBRUG Zeven mensen mijn gistermorgen tijdens een barre sneeuwjacht omgekomen op de met knipperlichten beveiligde overweg in het gehucht Hogebrug. tussen Gouda en Oudewater. Hun bestelauto, waar mee zij op weg waren naar de rooms- katholieke kerk in Oudewater, werd omstreeks kwart voor elf tussen twee treinen gemangeld. De slachtoffers zijn de 39-jarige los- arbeider C. Schoonderwoerd, die de auto bestuurde, zijn even oude vrouw, hun drie kinderen, Mary (14), Nelleke (11) en Adje (7), de veertigjarige vee handelaar A. van der Marei en zijn 35-jarige vrouw. De twee gezinnen woonden op slechts enkele tientallen meters van de over weg. De mensen kenden volgens de politie de diensttijden van de treinen op hun duimpje. Gisteren hadden bei de treinen echter als gevolg van het weer, vertraging. Bovendien, zo is na een onderzoek gebleken, waren de knipperlichten dichtgesneeuwd. Ongeveer dertig meter voor de over weg waren de heer en mevrouw Van der Marei bij de heer Schoonderwoerd en zijn gezin in de grote bestelauto ge stapt. De twee gezinnen gaan altijd op za terdagavond naar de kerk maar we gens het slechte weer hadden ze dat nu uitgesteld tot gistermorgen. Geen van de inzittenden moet de bel van de overweg hebben gehoord. Vastgesteld is dat die bel werkte. Op de overweg werd de bestelwagen in de flank gegrepen door een sneltrein die met een vaart van honderddertig kilometer per uur uit de richting Gou da kwam. De auto werd op de andere baan gesmakt en daar verpletterd door een uit de richting Utrecht aan stormende trein. De machinist van dezè trein vertel de: „Het was net een explosie. Ik dacht dat mijn trein wel een halve me ter omhoog sprong. Het is een wonder dat we niet uit de rails zijn gelopen. De treinen zouden dan op elkaar zijn gebotst." Zes mensen waren op slag dood. De vrouw van de bestuurder is enkele uren na het ongeluk in de Sint Jaco- busstichting in Oudewater aan haar verwondingen bezweken. Van de trein- passagiers werd niemand gewond. Wrakstukken van de bestelwagen la gen over ruim honderd meter langs de spoorbaan verspreid. Opperwachtmees ter Stoop van de Rijkspolitie: „Ik was kort na de ramp ter plaatse. Het leek wel een slagveld. Zoiets verschrikke lijks had ik nooit gezien." De Spoorwegen lieten na hét onge luk treinen pendelen tussen Utrecht, Woerden, Alphen aan den Rijn en Gou da. De treinen uit Den Haag en Rotter dam keerden in Gouda, de treinen uit het noorden, oosten en zuiden van het land in Utrecht. De stagnatie duurde tot half twee. Daarna was treihver- keer over enkel spoor mogelijk. Pas na kwart over drie liepen de treinen normaal. Een naar de overweg gestuurde on- gevallentrein moest de twee bij het on geluk betrokken treinen achteruit trek ken. De schade aan de treinen be draagt enkele tienduizenden guldens. WASHINTON Het olielek onder wa ter voor de kust van Californië is za terdag gedicht. Er is dagenlang olie weggestroomt, die het Californische strand over een afstand van 50 km heeft bevuild. Zakenlieden uit Santa Barbara hebben de oliemaatschappijen voor vier en een half miljard gulden schadevergoeding aangesproken. Het Amerikaanse departement van Binnenlandse Zaken heeft vrijdag de olieboringen in dit zeegebied laten sta ken omdat de bodemformatie nog niet voldoende is onderzocht. DEN HAAG Volgens het Vrij heidscomité West-Papoea is in West- Irian een poging verijdeld om de ver tegenwoordiger van secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N., de Brazi liaan dr. F. Ortiz Sanz, te vermoor den. De secretaris-generaal van het comi té, de heer Tangahma, heeft zaterdag in Den Haag verklaard dat hij over rap porten beschikt waaruit dat zou blijken. Wie de samenstellers van de rappor ten zijn wilde de heer Tangahma niet zeggen. De rapporten zouden via Aus tralisch Nieuw-Guinea ons land heb ben bereikt. De aanslag had in oktober 1968 op het vliegveld van Soekarnapura (Hol- landia) moeten worden gepleegd. Or tiz Sanz bracht toen zijn tweede be zoek aan West-Irian. De Indonesische regering zou de moordenaar honderd duizend roepiah voor de aanslag heb ben geboden. De moord werd voorko men door het optreden van de onder grondse papoeabeweging, aldus de heer Tanggahma. Uit de moordaanslag zou hebben moeten blijken dat de papoea's de volksstemming die dit jaar moet wor den gehouden, niet willen en dat zij bij Indonesië willen blijven. Ook zei de heer Tanggahma dat uit „geheime rapporten" is gebleken dat de Indonesische regering 3,7 miljoen dollar heeft besteed om de vertegen woordigers van Oe Thant en zijn staf en nationalistische papoea's tegen te werken en te liquideren. (Het is be kend dat uit het fonds van de V.N. voor de ontwikkeling van West-Irian enige miljoenen zijn geput om de ko mende volksuitspraak in dat gebied voor te bereiden - red.). De heer Tanggahma zei dat tijdens het Indonesische bewind van mei 1963 tot 1 oktober vorig jaar 7797 mensen gedood zijn en 3169 mensen vermist zijn geraakt als gevolg van acties van het Indonesische leger tegen, verzets groepen van papoea's. Er zouden op het ogenblik dertig duizend Indonesische militairen en vijftigduizend Indonesische burgers in West-Irian zijn. Duizenden papoea's zijn naar Aus tralië gevlucht, aldus de heer Tanggah ma. Zij ondervinden daar echter vol gens hem weinig medewerking. Velen van hen zouden omkomen wegens ge brek aan voedsel en medicamenten. De heer Tanggahma had weinig be wondering voor de houding van de Ne derlandse regering ten opzichte van West-Papoea. De Nederlandse rege ring neemt een loyale houding aan te genover vluchtelingen waar ook ter wereld, zei hij, maar ten aanzien van West-Papoea is zij „Oostindisch doof". OUDE-WETERING Een restje van de muur en een grote hoeveelheid rokend puin zijn na een brand nog over van de katholieke kerk van de parochie Jacobus de Meerdere in Ou de Wetering. De brand ontstond gis termiddag geruime tijd na de laatste kerkdienst. De brandweerkorpsen van Oude Wetering, Alkemade en Leiden waren gealarmeerd, maar de kerk, die pas twee jaar oud is, kon niet meer gered worden. De pastorie, die naast de kerk staat, werd nat gehouden en kon behouden blijven.

De Vallei | 1969 | | pagina 5