Voor f 500 miljoen boodschappen Door collectieve aanpa 20 procent besparing Wikken en wegen is stelregel HUISHOUDBOEKJE VAN HET RIJK IN GOEDE HANDEN BIJ SCHERP CALCULEREND RIJKS INKOOPBUREAU Voor het eerst in de sneeuw Studenten te^en studielening Centrale inkoop „Heimwee-fris en vrijmoedig Tragisch probleem DANS VAN CIJFERS ZOET GEHEIM 400 MENSEN I MILJOEN DIEREN DOODGEREDEN GROTE SPRONG MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 /"V het nu een potlood is, een ingewikkelde machineonderdelen voor auto's, meubelen of levensmiddelen, het is er allemaal te koop. En tegen prijzen die scherp zijn afgewogen. Jaarlijks worden er zo'n 600.000 orders verwerkt. De klantenkring bestaat uit 15.000 afnemers, er zijn 12.000 leveranciers. Dit formidabele bedrijf staat in Den Haag en heet: Rijks Inkoopbureau. Het is het centrale inkooporgaan voor de overheid van hoog tot laag, voor het onderwijs en instellingen die subsidie AMSTERDAM De studielening van de Staat, die de meerderheid van de commissie-Andriessen voor alle studen ten van 21 jaar en ouder wil instellen, is bij de Nederlandse Studenten Raad (NSR) en de Studentenvakbeweging niet in de smaak gevallen. Beide willen een studieloon dat niet wordt terugbetaald. De komende maanden zullen acties wor den gevoerd. Dat bleek tijdens een discussiedag die zaterdag in de Oudemanhuispoort in Amsterdam over het werk van de com missie-Andriessen werd gehouden. Vol gens Eduard Bomhoff, voorzitter van de NSR, heeft de commissie (die om streeks mei aan de minister van onder wijs, dr. Veringa, advies uitbrengt) het studieloon ternauwernood principieel besproken. Ook is het openbare debat te weinig bevorderd. Dat wil de N.S.R. dan nu stimuleren. De Amsterdamse studentenleider Ton Regtien: „Ik hoop dat het rapport van de commissie - Andriessen eenzelfde lot beschoren zal zijn als het rapport van de commissie - Maris". Enkele studenten meenden dat een studieloon inhoudt dat men dan ook geen aanspraak meer maken kan op een hoog salaris. De hoge salarissen van nu zouden een gevolg zijn van de studie kosten. Ton Regtien voorspelde dat een stelsel van rentedragende studieleningen zoals de commissie-Andriessen in meerder heid voor* ogen staat, in de toekomst een loonsverhogende factor zal gaan vormen. De econoom drs. Goudswaard, even eens lid van de commissie, dacht dat de inkomensverschillen juist bij een studie loon groter zullen worden. Hij bepleitte een beurzenstelsel voor kinderen van minder draagkrachtige ouders met daarnaast een systeem van zakelijke le ningen waarop iedereen een beroep kan doen. Studieleningen zoals de meerder heid van de commissie die wil voor iedereen, terugbetaling met vijf tot tien percent per jaar, uitstel van betaling bij een te laag salaris zouden dan vol gens hem de schatkist handen vol geld kosten. genieten. „We halen dit jaar een re cord. Want we zullen op een omzet komen van 500 miljoen gulden", zegt de directeur van het bureau, dr. M. J. Dentfs. „Het groeitempo van de omzet ligt nu boven vijftig miljoen gulden per jaar". Op de vierde verdieping praat de di recteur in zijn grote werkkamer over de activiteiten van het inkoopbureau. Uit de zorgvuldigheid, waarmee hij cij fers en feiten hanteert valt te proeven, dat hij gewend is om nauwgezet te werken. „Toen ik hier in 1946 kwam was de omzet acht miljoen gulden. Het hoogste wat voor de oorlog werd gehaald was 19 miljoen. De laatste tien jaar liep de omzet met tweehonderd procent op en nam het personeel met 20 mensen toe", vertelt dr. Denijs. Het is een dans van cijfers, die de betekenis van het bureau zwaar on derstreept. Maar hoe gaat dat inkopen nu in zijn werk. „We werken niet met het systeem van de openbare aanbesteding. Die me thode heeft verschillende bezwaren. We vragen de bedrijven en de handel offertes", licht de directeur toe. Komen de Nederlandse industrie en handel daarbij op de eerste plaats? „We kopen waar we het goedkoopste terecht kunnen. Wat dat betreft wer ken we dus als elke andere inkoopor ganisatie: zuiver zakelijk. Maar handel en industrie in ons land komen wel voor een 'grote portie in aanmerking. We kunnen voor sommige produkten soms wel goedkoper in het buitenland terecht, maar als je daar dan de kos ten bij rekent om een keurmeester te sturen, dan ben je weer duurder uit", zegt dr. Denijs lachend. Hij ziet er ook geen been in artike len te kopen uit het buitenland die te gen zeer lage prijzen op de markt ko men. „Als de Nederlandse bedrijven daar veel schade van ondervinden is het niet onze taak dat tegen te gaan, maar moet het ministerie van Econo mische Zaken in het geweer komen" is zijn conclusie. De klanten van het bureau zijn de ministeries en de overige rijksdiensten. Ook de provincies en de waterschappen mogen er komen. Verder zijn er hon derden gemeenten tot klant en vele on derwijsinstellingen en gesubsidieerde in stituten die van het ministerie van Fi nanciën toestemming hebben om via 't bureau te kopen. Dat gebeurt tegen prij zen die gelijk zijn aan de bedragen die het inkoopbureau moet betalen. „Door de centrale inkoop wordt on- II |~|e overheid is een grote klant van handel en industrie. Het rijk, de provincies en de gemeenten geven jaarlijks honderden miljoenen uit aan wat ze allemaal nodig hebben om de diensten gesmeerd te laten lopen. Een groot deel wat daarvoor te pas komt wordt centraal ingekocht: in binnen- en buitenland. Bij die in koop hebben de Nederlandse bedrij ven geen streepje voor. Onlangs bleek dit nog toen een kledingbe drijf in Groningen moest sluiten als gevolg van het wegvallen van or ders voor uniformen die door het leger en de politie worden gedra gen. Over de grens kon het rijk goedkoper terecht om de kleding te laten maken. Hoe werkt die centrale inkoop, wat komt er allemaal aan te pas? Daarover wordt hier het een en an der uit de doeken gedaan. DR. M. J. DENIJS geveer 20 pet bespaard. Dat is dus on geveer honderd miljoen gulden per jaar. Voor artikelen die zeer regelmatig wor den afgenomen hebben we met indus trie en handel mantelcontracten afge sloten. Daar gelden dus vaste prijzen voor. Maar de prijzen worden wel regelmatig vergeleken en we zijn steeds bezig de kortingen af te wegen", zegt de direc teur. Een zoet geheim is waar het bureau allemaal koopt. „Dat laten we niet naar buiten ko men. Daar waken we voor om prijs afspraken tussen de handel en de in dustrie te voorkomen", merkt dr. Denijs Wat op afstand laat hij de boeken zien waarin de overeenkomsten betref fende de duizend-en-een artikelen staan die bij het inkoopbureau te krijgen zijn. Met vetgedrukte letters staat daar op: Dienstgeheim. „Onze afnemers laten we niet alleen profiteren van de kortingen die we krij gen. Ook alle andere voordelen worden doorgegeven. Omzetbonificaties die we ontvangen gaan bijvoorbeeld in een pot en die wordt eenmaal per jaar ver deeld", zegt hij. Het inkoopbureau verricht ook dien sten voor de ontwikkelingshulp. Goede ren die de Nederlandse regering aan deze landen geeft worden door het bu reau ingekocht. Zo wordt er nogal het een en ander gekocht wat bestemd ls voor Indonesië. Aan al dat werk hebben dag in, dag uit 400 mensen hun handen vol. Zij verwerken per jaar 1.200.000 inkomen de stukken en werken er 1.400.000 de deur uit. De kosten die aan het inkoop bureau vastzitten bedragen 1,2 procent van de omzet. Door de besparingen, die worden bereikt op de inkoop vormt het bureau een aardige spaarpot voor het rijk. De administratie vooral van de facturen die allemaal via het bureau lopen is zo omvangrijk dat een deel ervan wordt verwerkt in de vestiging van het ministerie van Financiën te Zwolle. De directeur van het bureau doc tor in de handelswetenschappen deed voor hij bij het inkoopbureau kwam als exportdirecteur ruime ervaring op in de handel. Zijn kiene zakelijke in zicht zet voor de regering heel wat zo- den aan de dijk. fikken en wegen, het goed vaderlandse gebruik dat voor af gaat aan het kopen, is stelregel by het Ryks Inkoop bureau. Er wordt door dit bureau niet zo maar gekocht, er wordt geproefd en gekeurd en by het kopen wordt scherp prijsbewust te werk gegaan. Het inkoopbureau heeft daar voor een staf van ruim honderd inkopers met daarnaast keurmeesters, die de produkten vakkundig testen voor er een order wordt geplaatst. In het statige gebouw van het Rijks Inkoopbureau aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag is de inkoop ge spreid over zes afdelingen. Op elke afdeling zitten deskun digen, die van wanten weten, die haarscherp de kwaliteit en de prijs van de produkten kunnen beoordelen. De inkoop loopt over de volgende afdelingen: 1. Inrichting gebouwen Alles wat maar past bij de inrichting van gebouwen van rijk, gemeenten en provincies wordt hier ingekocht. Is er iets nodig dat niet kant en klaar in de handel is te krijgen, dan maakt de afdeling zelf een ontwerp. Een binnenhuis architect zet dan in samenwerking met een tekenkamer het model op papier. Omzet van deze afdeling: zestig miljoen gulden. 2. Kantoorbehoeften, papier, enz. Op deze afdeling komen de produkten en vliegen ze zo weer weg. De klanten van het R.I.B. kopen hier bij de vleet. Tot grafische machines toe. Omzet: zeventig miljoen. 3. Textiel en uniformering Voor uniformen (posterijen en douane) koopt deze af deling de stoffen in. Dat gebeurt heel nauwkeurig. De monsters van de stoffen worden gekeurd op het laborato rium. Een tweede keuring volgt als de stof aan het stuk binnenkomt. Coupeurs en kleermakers in dienst van het inkoopburau ontwerpen de kleding, die uit de stof moet worden gemaakt. Het maken van de uniformen gebeurt bij confectiefabrieken. De afdeling koopt ook lakens en dekens in voor ziekenhuizen. Omzet: 25 miljoen. 4. Brandstoffen en andere artikelen Zowel vaste als vloeibare brandstoffen horen onder deze afdeling. Maar ook reinigingsmiddelen, verf en zelf levens middelen. Omzet: honderd miljoen. 5. Technische goederen Alle mogelijke apparaten en instrumenten op werktuig kundig en elektronisch gebied en ook gereedschappen vallen onder dit onderdeel "van het inkoopbureau. Omzet 130 mil joen. 6. Wetenschappelijke afdeling Instrumenten die worden gebruikt voor de meest uiteen lopende vormen van wetenschappelijk onderzoek worden hier ingekocht. Universiteiten en hogescholen zijn de vaste klanten van deze afdeling. Omzet: tachtig miljoen. Alles bij elkaar genomen haalde het Rijksinkoopbureau in 1968 een omzet van 465 miljoen gulden. Nog wat onwennig liep me vrouw Ky (links), de echtgeno te van de Zuidvietnamese vice- president Nguyen Cao Ky, met haar man door de sneeuw in de Franse Alpen. Het was de eerste maal dat mevrouw Ky sneeuw zag. Het echtpaar heeft een korte win- tervakantie in Savoye doorge bracht. Inmiddels is vice-president Ky alweer naar Saigon vertrokken voor overleg met president Nguyen Van Thieu. WASHINGTON Op de wegen ln de V.S. zijn in het afgelopen jaar min stens 365 miljoen dieren door auto's doodgereden, dus 1 miljoen per dag. Door de auto's sneuvelt meer wild dan door toedoen van. Amerikaanse jagers. Alleen reeds in 1967 werden in de staat Pennsylvania 22.160 stuks herten en reeën door auto's „geveld". 37 beren stierven in dat jaar op de wegen van Pennsylvania. De werkelijke getallen schijnen zelfs nog hoger te zijn, daar gewond wild zich vaak naar de bossen terugsleept om daar te sterven. ANN HELSTONE SUCCESVOL IN DUITSE SHOW Tl/ÏUNCHEN De hippe hoofdstad van de Duitse bo hémiens, ligt aan de voeten van een Surinaamse domineesdochter uit Amsterdam-Zuid. Zoiets gebeurt niet dagelijks, maar het meisje dat dit presteerde is ook niet alledaags. Haar naain: Ann Helstone. Haar leeftijd: twintig jaar. Haar lengte: 1.69 meter. Ann, één wervelwind van dans-, zang- en acteertalent, werd geboren in het zonnige Paramaribo. Na een raketstart in de showbusiness is zij nu in Miinchen de ster van de musi cal „Hair", het vonkende schok-spektakel dat puriteinen en provo's gelijkelijk kippevel bezorgt de eersten van schrik, de laatsten van verrukking... Vrijdag stond Ann Helstone voor de 102e maal in „Hair" op de planken in het propvolle Theater an der Brienner- strasse. Nog maar driekwart jaar geleden vertrok Ann als hoopvol debutantje uit het huis van haar ouders aan de Amsterdamse Stadionweg. Nu is „Hair" voor haar alweer een tussenspringplank, want ze heeft al ten minste één van haar slanke benen stevig in de wereld van de film geplant De diepbruine Ann met de mooie ogen en het lange, git zwarte haar, is een afstammelinge van Portugese, Spaanse en neger-voor vaderen. Van haar geboortestad Paramaribo kwam het gezin zes jaar geleden naar Amsterdam. Vader is dominee, maar daar wil Ann, gezien haar lichtvoetige carrière, niet te veel de nadruk op leggen, want paps is nogal conservatief In Amsterdam doorliep ze trouw een meisjesschool, maar „ik was altijd al gek op toneelspelen, dansen en zingen". Zij kreeg een praktijkopleiding bij verschillende artiestengroe- pen en waagde midden vorig jaar, de sprong naar München, het artistieke brandpunt van Zuid-Duitsland. Daar kwam al gauw haar grote kans: een van de drie hoofd rollen in de extatische musical, die op zijn Duits natuurlijk „Haare" heet. Ann is één van de drie „Supremes", een groepje van drie gekleurde zangeressen, die het middelpunt vormen van de show. Haar beide partners zijn zwarte Ame- rikaansen. Zelfs in het verwende München sloeg de musical in als een bom. Ann heeft intussen een flatje in de Münchense arties- tenwijk Schwabing. In die driekwart jaar is zij al zo sterk omgeschakeld op Duits, dat ze op het ogenblik maar het liefst Duits spreekt. „Ja, thuis spraken wij ook wel Nederlands, en soms Takki- takki, een van de Surinaamse mengtalen". Het leven van de jonge musicalster stelt hoge eisen, want Ann moet tussen de bedrijven door ook opnamen maken voor haar eerste film. Ze speelt een van de hoofdrollen. Een studente in een verfilming van De Maupassants novelle „Madame en haar nicht". Met fluwelen ogen en een taille als de palmen van Parr maribo moet een meisje in München op haar tellen passé) Ann doet dat dan ook terdege want één trouwe bewor deraar heeft intussen haar hart gestolen: Michae^ Troessf (25), een student in de rechten, die volgend jaar zijn laatst examen doet aan de Münchense universiteit. Michael werd overigens bijna meegesleept in hét kielzc van Ann's roem, want er verscheen een kaper op de kus een vastberaden Amerikaanse miljonair (30), die hem vooi stelde: „Ik geef je drie miljoen dollar en dan laat jij An: over aan mij". Toen Michael daar niet veel voor voelde offreerde de Amerikaan: „Nou, goed dan, zes miljoen dol lar". Michael, de straatarme student, verkoos terecht zijn Ann boven de miljoenen en misschien had die Amerikaan trouwens wel een borreltje op. Deze (en nog meer) perikelen weerhouden Ann niet van haar koene ambities in de woelige wereld van de show Twee dagen van filmopnamen heeft ze nu achter de rug. Ook twee andere filmrollen zijn intussen vrijwel beklonken, „maar ik heb de contracten nog niet ondertekend. Want zo iets wil ik eerst eens precies doorlezen." Hollywood? Ze lacht. „Als ik de kans krijg ja! Maar laten we eerst maar eens afwachtenVoorlopig staat ze nog een maand in „Haare", in München; daarna gaat de musical op tournee naar Berlijn en andere Duitse steden. „Ik weet nog niet of ik die tournee meemaak. Misschien ga ik straks eerst wel naar Nederland". Nee, niet voor een vaderland: „Haar", maar gewoan ouders opzoeken in Amsterdam-Zuid „Haar", maar gewoon ouders opzoeken in Amsterdam-Zul*- Dan gaat de bel voor de eerste akte. 0 Ann Helstone met haar vriend Michael Troesser. Tn de bekende ARBO-reeks van de NV De Arbeiderspers te Amster dam is verschenen het frisse en vrij moedige boek van de (Duitse) schrijf ster Anneliese Meinert: „Heimwee". Knap vertaald door mevr. A. .J M. van der Toorn-Bijnevelt. Niets som bers, zoals de titel zou doen veronder stellen, al heeft de hoofdpersoon in het verhaal, de kleine Franse Claire Mont- foort, wel zo het een en ander te ver werken. Zij is de dochter van een intellec tuele zwerver, die sterft als het ver haal begint, zodat Claire, opgegroeid tussen vreemde vrienden - die o.m. al len gemeen hebben dat zij niets van burgerlijkheid en gezag moeten heb ben - plotseling in de afschuwelijke „normale" wereld terecht komt. Maar die wereld is toch in haar verrukke lijke Frankrijk en dat vergoedt veel. De kleine Claire, puur en onbedor ven, rijpt door vele wederwaardighe den heen tot vrouw. De sfeer van het Franse land en volk is raak getroffen en het verhaal wint aan waarde door goede tekeningen van Veronica van Vliet. „Heimwee" kost gebonden f 7,50. In de VCL-serie van J. H. Kok N.V. te Kampen verscheen van de hand van Annie Ferwerda-Van den Berg „En het gras huilde". Een familiero man waarin centraal staat het moei lijke leven van Joke, enig kind van een moeder met een labiel zenuwgestel en van een goede vader, die er echter nau welijks meer tegenop kan. Al vecht de eenzame Joke zoveel zij vermag, de invloed van de hysterische moeder wordt fataal voor haar en zij komt in een „inrichting" terecht. Ongelofelijk knap en boeiend be schrijft Annie Ferwerda deze trieste periode en zij haalt Joke er weer uit op verrassende wijze. Joke kende het ordinaire „Milord" uit het gelijknami ge lied, maar zij komt tot de Grote Milord, tot God die werkelijk oog heeft voor de kleine mens. Er gebeuren nog wonderen en ook voor Joke komt hel echte leven. En het gras huilde" kost - gebon - f 7,30; voor leden van de ser: :wel f 3,65. Wij hebben zelden ee .k over het probleem als dat va üke-gelezen, dat zó boeide als dit vr Annie Ferwerda-Van den Berg.

De Vallei | 1969 | | pagina 6