Veenendaals dagblad Noodtoestand afgekondigd, vliegvelden bleven gesloten Buiten Verkiezing in Berlijn gaat toch door Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dr. DE JONG PRESENTEERDE ZIJN BOEK „HÉT VOORSPEL" '«S Justitie houdt kroongetuige tegen Van Z. achter de hand Kettingbotsing op Boudewijnweg Nog ruim 65.000 werklozen Linkse studenten dreigen Frans episcopaat voor celibaat Le Due Tho naar Hanoi terug Machinist van ramptrein was reeds dood Borman mag reis voortzetten Tsjech moest zijn rede drie maal herzien Ir. Bosma (YNO) wil praten over vermogens- aanwasdeling Beate Klarsfeld tegenkandidaat I Sneeuw en regen in aantocht -s i Vroege bouwers WOESTENIJ JAKOEBOFSKI KOMT KIJKEN TSJECHISCH CIRCUS MAAKT TOURNEE DOOR NEDERLAND Niet ernstig ziek WEER VEROORDEELDE ONTSNAPT UIT VAN MESDAGASIEL DUBBELE RAMEN ALDURA Bur. voor redactie en administratie 1 Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-1Q550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 097 p. 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEB Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG li FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. >5 NEW YORK DOOR SNEEUWSTORMEN VERLAMD UTRECHT De Utrechtse justitie houdt de belangrijkste kroongetuige tegen de van vier moorden verdachte Hans van Z. die vandaag terecht staat voorlopig achter de hand. Het is Caroline G., de Engelse vriendin van Hans van Z., die dagelijks om gang met hem had in de periode waar in hij de meeste wandaden zou heb ben gepleegd, waarvoor hij nu is ge dagvaard. „Wij willen haar nodeloos leed be sparen", zie ons mr. A. Somerwil, de officier van justitie in Utrecht, die de dagvaarding tegen Hans van Z. heeft uitgebracht. Zij heeft bij het vooronderzoek zo veel tegen de politie en tegen ons verklaard dat niet door Hans van Z. wordt bestreden dat wij daar voorlo pig voldoende aan hebbep". „Niettemin houden wij haar achter de hand. Mocht het zo lopen, dat Hans van Z. de verklaringen van het meis je gaat betwisten, dat kunnen wij haar alsnog als getuige oproepen. Zij houdt zich daarvoor ter beschikking. Zij mag voorlopig ons land niet verlaten. Ik heb haar paspoort". Het aantal buitenlandse journalisten is gisteren nog uitgebreid met vijftien door aanmeldingen van verslaggevers uit Finland, Zweden, Denemarken en Zuid-Afrika. BRUSSEL Op de Boude wijn-auto weg van Antwerpen naar Luik heeft zich vanochtend, ter hoogte van He- reritals. als gevolg van de gladheid -een kettingbotsing voorgedaan waar bij meèr' dan 50 auto's betrokken ge raakten. De eerste berichten spreken van vele gewonden en grote schade. Het verkeer is ter plaatse volledig ontredderd. ADVERTENTIE OWARSGEBAKKEN NATUURWIT-BOERENBRUW KRENTEN-R0ZIJNEN6R00D KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN \Ue ontlenen een beetje van onze voorjaarsvreugden aan de bonte eksters gisteren aan u voorgesteld wanneer wij ze in de wiebelige top van een uit zijn krachten gegroeide eik alweer rondom het takkenest van het vo rige seizoen zien springen. Soms vliegt er een met 'n twijg in de snavel, want zo gauw februari en kele zachte dagen tussen vele kou de, rauwe etmalen strooit, begin nen de eksters het vóórjarige huis op te knappen, om er weer een poos mee te staken, zodra felle vrieswind, sneeuw en snauwerig geboester de gedachten aan een plezieriger seizoen ruw verdringen. Inderdaad behoort onze vogel tot de zeer vroege nestelaars, evenals de blauwe reiger, de aalscholver, de wilde eend en wat later de kievit, maar hij werkt, net als de bouwvakarbeidermet intervallen, veroorzaakt door de weersgesteld heid. Dusdoende kunnen eksters gemakkelijk eind maart zitten broeden en de eerste helft van april geldt als normaal. Bij een horst in de wankele top van een boom, dat aan de dunne takken op de wind wiegt, valt echter het begin van 't broeden moeilijk te constateren, doch ik heb ook menig home in la ge meidoorns, c.q. andere bomen of struiken van geringe hoogte aan getroffen en dan gaat dit gemakke lijker. Het is aardig hier even in te lassen, dat de holligheid in de kroon van een kapitaal hertegewei door Franse jagers ,,het ekster nest" (nid de pie) wordt geheten; alevel is het een benaming, die ge zelden zult vernemen, dunkt me. 11 -2-'69, A. B. WIGMAN. NEW YORK In New York was maandag het leven ontwricht als gevolg van zware sneeuwval die een etmaal aanhield. Alle scholen, honderden be drijven en kantoren en de beurs bleven gesloten. De Long Island Spoorweg reed niet, terwijl het ondergrondse treinverkeer en het autobusverkeer ook vrijwel stillagen. De sneeuwbuien waarin windsnelheden tot 80 km per uur voorkwamen, deden zich voor van Virginia in het zuiden, tot in Maine in het noorden. Gemiddeld viel er ongeveer 40 cm sneeuw die op open plaatsen opwoei tot hopen van wel twee meter. Niet alleen buiten New York maar ook in de stad strandden dui zenden auto's. Burgemeester Lindsay kondigde de noodtoestand af en liet 2.000 mannen zondagnacht doorwerken om de straten weer enigszins begaan baar te maken. Het vliegveld Kennedy zag eruit als een vluchtelingenkamp met overal sla pende mensen of lieden die dit tracht ten te doen. Zij waren gevangenen van het bijzon der hevige winterweer. Sommigen be sloten de nacht door te brengen in het vliegtuig waarmee zij zouden vertrek ken, maar dat de grond niet kon verla ten. Door helikopters is voedsel aange voerd voor de naar schatting 6000 men sen die op het enorme vliegveld ge- isoleerd zijn. Want niet alleen wordt er niet gevlogen, het verkeer op de weg ligt ook geheel stil. Vermoedelijk kan heden in alle ernst worden geprobeerd met het trachten de landingsbanen vrij van sneeuw te maken. Meer dan ooit is bewezen wat voor wonderbaarlijk en nuttig ding een heli kopter is, want die kan komen op plaat sen waar zelfs een bulldozer niet meer bij kan. De helft van de 3000 luchtreizigers, die in Montreal een aantal overzeese straalvliegtuigen verlieten, die van de -ingesneeuwde vliegvelden van New York naar Canada werden gedirigeerd, is gestrand. De overigen gingen met bussen en treinen verder naar hun oor spronkelijke bestemmingen. De hotels en motels in het gebied van Montreal zijn tot de laatste plaats bezet met de gestrande luchtreizigers. Tien vliegtuigen zijn zonder passa giers naar Europa teruggekeerd. In New York waren de straten een witte woestenij, waar alleen sneeuw ploegen, een paar voetgangers die hun weg zochten tussen de gestrande auto's door, en een enkele auto te zien waren. Hier en daar was de sneeuw tot twee meter opgejaagd. In de nacht van zon dag op maandag waren 6000 man in de weer om de straten sneeuwvrij te krij gen. De meeste scholen waren maandag gesloten. De Kennedy, Laguardia en Newark vliegvelden bleven eveneens dicht. Op de vliegvelden in ander delen van de Ver. Staten ontstonden grote opstop pingen door het feit dat geen vliegtui gen naar New York vertrokken. In Chicago werden alleen zondag reeds vluchten afgelast. Zondag is een bus bij New York van de weg geraakt door de gladheid. 15 personen kwamen om. Bij Nantucket, in de staat Massachu setts, kwam het 6450 ton metende vrachtschip Exminister van de Ameri can Export - Isbrandtsen Lines in nood, en ging zinken. De zee beukte op het schip in met golven van meer dan vijf meter hoog. Maar een wonderbaarlijke luchtbrug met helikopters die pompen aanvoerden, kon men althans voorko men dat het schip snel zonk. Het is nu nog drijvend. Op de diverse grote wegen en brug gen die naar New York leiden stonden ongeveer 1000 auto's van mensen die niet verder konden rijden en het nu maar te voet probeerden. Kerken en brandweergarages behoorden tot de plaatsen waar duizenden zich ophiel den omdat het geen nut meer had te proberen verder de stad in te komen. DEN HAAG Eind januari waren in Nederland 65.100 werkloze mannen geregistreerd, 4400 meer dan eind de cember, 38.300 minder dan eind ja nuari 1968. De stijging over de nu af gelopen maand januari schrijft het ministerie van Sociale Zaken toe aan het seizoen. Het werkloosheidspercen tage bedraagt nu, landelijk, 2,2 pro cent tegen, 3,6 procent eind januari 1968. In verhouding tot de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking was het aantal werkloze mannen het hoogst in Drente (5,3 pet.) gevolgd door Fries land (4,5 pet.) en Groningen (4,4 pet.). Het laagste werkloosheidspercentage had de provincie Utrecht nl. 1,0. Tijdens de verslagmaand steeg in alle provincies het aantal werkloze mannen, behalve in Zuid-Holland en Utrecht. In vergelijking met een jaar terug nam de werkloosheid in alle provin cies af. De vermindering was het grootst in die provincies, die een jaar geleden het hoogste werkloosheidsper centage vertoonden. Van de 65.100 werkloze mannen eind januari 1969 was ruim 16 procent zes maanden of langer werkloos. WEST-BERLIJN Linkse studen ten in West-Eerlijn hebben maandag met protestacties gedreigd tegen het bezoek van president Nixon aan West- Berlijn, dat voor 27 februari is vast gesteld. Deze studenten, die in de Vrije Uni versiteit bijeenkwamen, zeiden dat zij acties zouden voorbereiden als het Westberlijnse stadsbestuur zou blijven bij zijn besluit, Nixon in de Vrije Uni versiteit te ontvangen, die het voor naamste centrum van de opstandige Duitse studentenbeweging is. PARIJS De permanente raad van het Franse episcopaat heeft maandag een verklaring gepubliceerd waarin stelling wordt genomen tegen het hu» welijk van priesters. De Frans bis schoppen noemen het celibaat een „gave van God" en vragen de priesters de redenen te bestuderen waarom de kerk het celibaat koppelt aan hun ambt. Jongemannen die zich voorbereiden op het priesterschap, die nen zich vrijwillig en zonde*- terughou ding uit te spreken voor het celibaat. De bisschoppen zullen voorts „pries ters die door de Paus ontheven zijn van de celibaatsverplichting, geen ta ken toevertrouwen, die aan ongehuw de priesters zijn voorbehouden". Straalpassagiersvliegtuigev staan werkloos in de sneeuw op de New Yorkse luchthaven La Guardia. Ook op Kennedy Airport zijn duizenden luchtreizigers gestrand. PARIJS Le Due Tho, lid van het Noordvietnamese politburo en adviseur van de Noordvietnamese delegatie op de Vietnam-conferentie in Parijs, is maandag onverwacht naar Hanoi te ruggekeerd op een tijdstip dat Noord- Vietnam strengere voorwaarden stelde dan ooit aan zijn tegenpartijen bij de Parijse besprekingen. Tho, die op de derde of misschien zelfs wel tweede plaats in de delegatie na ambassadeur X/T>n Thuy gaat voor overleg naar Hanoii De delegatie heeft gezegd dat het een routinebezoek betreft. Op weg naar Ha noi zal Le Due Tho Moskou en Peking aandoen, voor overleg met de Russische en Chinese leiders. Het is de derde maal dat Tho naar Hanoi terugkeert, sinds hij in juni in Parijs arriveerde. Radio-Hanoi heeft intussen verklaard, dat als de Ver. Staten een einde willen zien aan de oorlog in Vietnam, zij de communistische voorwaarden „onvoor waardelijk" moeten aanvaarden. Radio-Hanoi citeerde voor zijn uit spraak het officiële regeringsblad Nhan Da*n. DEN HAAG Vandaag verschijnt het eerste deel van ,.Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog"van dr. L. de Jong. De auteur directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie presenteerde gisteren dit eerste deel, getiteld Voorspel"in Den Haag. Links van dr. De Jong zijn naaste medewerker, de heer B. Syes. C(D cmfwijp cmfwijp cmfwijp cmfwijp cmfwijp cmfwijp cmfwijp emfwijpm BERLIJN Dc opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van War schau, de Russische maarschalk Ivan Jakoebofski, is maandag in Oost-Berljjn aangekomen, waar h*j onder meer werd verwelkomd door de Oostduitse minister van Defensie, generaal Hoffman en maarschalk Kosjevoi, opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland. Het doel van Jakoebofski's bezoek is niet bekendgemaakt. y Reizigers die maandag uit West- Duitsland in West-Berlijn aankwamen, hebben gezegd dat de Oostduitse grensposten een zeer scherpe contro le op de identiteit van de reizigers uitvoeren. Reizigers moesten uit hun auto's stappen opdat vergelijkig met hun foto's in de paspoorten onder schijnwerpers voor de Oostduitsers mo gelijk werd. De Westduitse regering ziet in de Oostduitse maatregelen geen aanlei ding, het houden van de presidents verkiezingen in West-Berlijn af te ra den. Dit deelde regeringswoordvoer der Diehl maandag mee na een ge sprek tussen kanselier Kiesinger en minister van Buitenlandse Zaken Wil ly Brandt. Parlementsvoorzitter Von Hassel, die het laatste woord heeft in zake tijdstip en plaats van de verkie zing, al overigens nog met Kiesinger en Brandt overleg plegen. De regering in Bonn en de Westber lijnse stadsregering (Senaat) namen maandag met voldoening kennis van de „verheugend snelle reactie" van de drie Westelijke geallieerden. De kwestie zal een belangrijk ge sprekspunt vormen bij het bezoek dat donderdag aan Bonn brengt. Vrijdag de Britse premier Wilson woensdag en vliegt Wilson naar Berlijn, zoals ook de Amerikaanse president Nixon eind deze maand bij zijn bezoek aan Euro pa. DEN HAAG Nu de moeilijke om standigheden in Tsjecho-Slowakije een tournee daar vrijwel onmogelijk ma ken, heeft een groot aantal circusar tiesten uit dat land besloten het ko mende seizoen een tournee door Ne derland te maken. Zij legden reeds maanden geleden de contacten hier voor in het Westen en het resultaat is, dat een volledig Tsjechisch circus deze zomer overal in ons land voorstel lingen zal geven. Bevriende relaties uit circuskringen hebben er voor gezorgd, dat de voor stellingen kunnen worden gegeven in een nieuwe grote circustent, die in het Westen is vervaardigd. Daarnaast hebben de Tsjechen de beschikking gekregen over een karavaan vn plm. 225 moderne voertuigen, die alle in rood-witte kleuren worden geschilderd. De première zal waarschijnlijk om streeks Pasen plaats hebben. MELBOURNE De machinist van de „Southern Aurora" Express van Sydney naar Melbourne was al dood toen de trein vrijdag te Violet Town, 170 km ten noordoosten van Melbour ne, in botsing kwam met een goede rentrein. Een lijkschouwing van de machinist, de 50-jarige John Bowden, heeft aan getoond, dat hij kort voor de botsing een hartaanval kreeg. Door het ongeluk kwamen negen personen om het leven, terwijl 100 gewond werden. De exprestrein, die 1,5 miljoen dollar heeft gekost, werd geheel vernield. De stoker van de trein had eerst niets opgemerkt omdat hij even ach ter in de locomotief zijn handen was gaan wassen. Hij kreeg pas een ver moeden, dat er iets mis was toen de trein zonder vaart te minderen door twee waarschuwingssignalen en een stgpsean reed. Nixons perschef Ziegler bevestigde maandag nog eens, dat Nixon West- Berlijn zal aandoen. (Het Russische regeringsblad Izvestia bracht maan dag de komende bezoeken van Wilson en Nixon aan West-Berlijn in verband met de huidige spaHfiing om die stad en met zoals werd gezegd, da wens van West-Duitsland om de toestand te verslechteren. De Izvestia verweet de Westelijke mogendheden, oogluikende toelating van de „onbeschaamde aanspraken van de autoriteiten in Bonn, die West- Berlijns status van onafhankelijke poli tieke eenheid,, welke niets gemeen heeft met West-Duitsland, weigeren te erkennen") DEN HAAG „Maanreiziger" kolo nel Frank Borman, die gisteren als onderdeel van een „Europese tour nee" ons land „deed" (zie elders in dit blad), lijdt aan lichte aandoenin gen van keel, maag en ingewanden. Het zijn onschuldige verschijnselen die wijzen op een grote vermoeidheid. Hij mag zijn reis naar Bonp en Ber lijn, naar Italië, Spanje en Portugal voortzetten. Hij moet zich rustig hou den. De programma's voor de bezoe ken zullen alle nauwkeurig worden nagekeken en waar mogelijk worden ingekort, omdat ze te overbeladen moeten worden genoemd voor een man die zich niet helemaal lekker voelt. „Tot dit oordeel is de kapitein-arts van de Amerikaanse luchtmacht James Jacobs gekomen, die de astro naut gisteravond in Hotel des Indes in Den Haag heeft onderzocht. Hij schreef Borman veel rust voor. BOLONGA De voornaamste Tsjechoslowaakse gedelegeerde op het communistische congres te Bolog na, Evzen Erban, heeft maandag middag het congres toegesproken. Er was van zijn toespraak niet heel veel overgebleven van hemzelf want hij heeft haar vier maal moeten her zien, op last van de voornaamste ge delegeerde uit Moskou, Ponomariof. Nadat de Italiaanse communistenlei der Luigi Longo zaterdagmiddag fel had gefulmineerd tegen de Russische invasie van Tsjecho-Slowakije, was Moskou zeer voorzichtig geworden. Erbahn kreeg onder meer te horen dat hij in zijn rede met geen woord ge wag mocht maken van Alexander Dubcek. Ook moest er een zin wor den ingevlochten die bedoeld was als terechtwijzing op kritiekhebbers als Longo: „Velen hebben gesproken en geschreven over de toestand in Tsjecho-Slowakije, vijanden zowel als vrienden van het socialisme. Maar allen waren er in werkelijkheid naast, omdat zij geen echt begrip hadden voor wat er gaande was". Tijdens het congres/gedroeg Erban, die een week tevoren nog in Moskou was geweest, zich als de volmaakte stro man. Hij hield de Sovjetdelegatie voortdurende in de gaten en klapte alleen maar als Ponomariof klapte. Hij hield de handen stevig op elkaar tijdens 't zware applaus dat zaterdag volgde op de woorden van Longo, toen deze de Russische inval van zijn land verwierp. UTRECHT Ir. J. Bosma, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, wil dat het gesprek over vermogensaanwasdeling tussen vakbeweging en werkgevers opnieuw gaat beginnen. Hij zegt dit in een vraaggesprek met het blad van het NKV, Ruim Zicht. De heer Bosma vindt dat de werkge vers niet star vasthouden aan een eenmaal ingenomen standpunt. „Wij stonden eerst afwijzend tegenover spaarloon, maar onder de verander de omstandigheden van vorig jaar hebben wij duidelijk gesteld dat spaarloon aanvaardbaar kan zijn", aldus de heer Bosma. Hij vraagt zich ook af of het uitgangspunt van de vakbeweging nog wel in overeen stemming is met de werkelijkheid. De heer Bosma is voor een nieuwe aanpak van de werkloosheid. In de toekomst zal men gemakkelijker van functie moeten kunnen wisselen. Bij de opleiding van de jeugd moet daar nu al rekening mee worden gehou den. Het onderwijs van vandaag is volgens hem totaal ongeschikt om aan de toekomstige ontwikkelingen tegemoet te komen. Ir. Bosma is voorstander van een grondig onderzoek naar eventuele economische machtsconcentraties naar het .lynenspel" en ,de 200" van NKV- voorzitter P. J. J. Mertens. Ir. Bosma erkent in het interview in „Ruim Zicht" dat commissarissen uit een te enge groep worden gere- cruteerd en dat men vaak mensen van een bepaalde politieke richting, dat wil zeggen „rechtse figuren", kiest. Wat hem betreft is er niets tegen om bij toekomstige vacatures eens wat verder rond te kijken. Ir. Bosma gelooft, dat het bijzonder onverstandig zou zijn, als men zich van werkgeverszijde zou distancië- ren van een onderzoek zoals de heer Mertens op het oog heeft. „Dat zou de schijn wekken, dat er iets te ver bergen is. Ik ben ervan overtuigd, dat als er al misstanden zijn, deze beperkt blijven tot uitermate kleine proporties". AMSTERDAM Een gevaarlijke psychopaat die wordt verpleegd in het Dr. S. van Mesdag asiel in Groningen is gisteravond in het hart van Amster dam aan zijn bewaker ontsnapt. De man mocht gisteren onder toezicbv van een bewaker naar Amsterdam. Op de Prins Hendrikkade bij de Zee dijk heeft hij zich aan zijn bewaking kunnen onttrekken. Hij verdween in de donkere straatjes van de Amster damse binnenstad. De man, die veertig jaar oud is, zit in Groningen in afdeling één, de af deling waar schuldigen aan de zwaar ste delicten zijn ondergebracht. De Amsterdamse politie is nu met een groot aantal manschappen een uitge breide speuractie begonnen. De sta tions van de Spoorwegen worden nauwlettend in de gaten gehouden. Het signalement van de man luidt: lang 1,79 m, donkerblond, hoog voor hoofd, blauwgrijze ogen, ovaal gelaat, tatoeëring op beide armen. Hij droeg een grijs kostuum, wit overhemd, zwarte schoenen, grijze sokken en een beige sportcoat met een rode sjaal. STUTTGART De 29-jarige Beate Klarsfeld, die vorig jaar november op een congres in West-Berlijn Bondskan selier Kiesingej- een klap in het ge zicht gaf, wil het in de algemene ver kiezingen van het komend najaar te gen Kiesinger opnemen, in diens ei gen kiesdistrict. ADVERTENTIE Enorme prijsverlaging Warmte besparend. Geluid dempend. Geen beslagen ra men meer. Mariastraat 62, Apeldoorn Bel nu Telefoon 05760-12599 Tevens specialisten in het droog maken v. muren en kelders. Alum, kozijnen en raam veranderingen. In de afgelopen nacht daalde de temperatuur in Apeldoorn en Doe- tinchem tot 6, te De Bilt tot op Schiphol tot —10 en te Eelde en Rotterdam tot 11 graden. In de komende 24 tot 36 uur zal de winter S zwaar op de proef worden gesteld door een diepe stormdepressie uit IJsland. Deze arriveert vandaag op de Noordzee en wordt nog steeds actiever. Een ermee samenhan- gend gebied met sneeuw zal Gel- derland vanavond of vannacht be- reiken, waarna er vervolgens ook kans is op ijzel en regen. Tijdelijk is er gevaar voor gladde wegen. De temperatuur heeft de neiging wat op te lopen, maar aanvankelijk blijft het nog licht vriezen. De weerkaart van vanmorgen deed vermoeden, dat er later in de week met noordwestelijke winden op- nieuw koudere lucht zal binnenstro- men. Morgen, zon op, 08.01, onder 17.48, maan op 05.33, onder 11.55. illHIHHIIlUHIIiniUlllllIHHIIIIIIIIH

De Vallei | 1969 | | pagina 1