Tijdrit van de Politie in Leersum arresteerde 19-jarige Duitse moordenaar „Valleirenners" Veel bekende solisten bij uitvoering van de Johannes Passion" D'66 rekent in Veenendaal op 2 raadszetels Scheidende praeses Orvan benoemd tot erelid Benfica in Wageningen Burgemeester P. Bode kreeg eerste boekje KLA US D. B. WAS GEEN STUDENT Traditie van „Ephonia Rentenier (62) gedood: buit 85 D.M. Bekendmaking Beroepen in Rhenense Cunerakerk Oprichting werkgroep gemeentepolitiek MAC-Veenendaal had goed jaar COLUNA ALS KOK Wurging Elektrische schrikdraden Bestrijding brandgevaar Spreekuur wethouder Jaarvergadering .De Voorn" van Oranje vereniging bespreekt feestprogramma Causerie over „de Hoogstraat" LEERSUM - Pas nu is bekend geworden, dat de rijks politie in Leersum vrijdagavond de 19-jarige gezochte Duitse moordenaar Klaus D. B. uit Siegburg heeft ge arresteerd. De Duitser heeft op 2 februari in zijn woon plaats de> 62-jarige rentenier A. W. beroofd en vermoord en was sindsdien spoorloos. De buit van de overval be droeg slechts 85 DM, ongeveer 75 gulden. Klaus D. B. werd door Interpol gezocht, terwdjl ook via de Duitse t.v. om zijn aanhouding was verzocht. De moordenaar is giste ren in de namiddag uitgeleverd aan de Duitse justitie in afwachting van zijn berechting. BURGERLIJKE STAND AMERONGEN 9 ritten Stroef DINSDAG II FEBRUARI 1969 De politie in Leersum kreeg vrijdag avond een tip, dat zich ter hoogte van De Hoogstraat een Duitse jongeman langs de Rijksstraatweg ophield. Bij •en nader onderzoek verklaarde deze, dat hij student was in Amsterdam en dat hij zijn studie bekostigde met ..zwart" in de havens verdiend geld. Omdat de politie de verklaring niet helemaal vertrouwde, werd gevraagd of hij Engels sprak. Na enig hakkelen moest de Duitser ontkennend antwoor den. „Een student, die geen Engels spreekt is geen student", dachten de politiemensen, die vervolgens overgin gen tot arrestatie. De naam, die de „student" in eerste RHENEN Het hoofd van de plaat selijke politie te Rhenen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hoof den of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of veehouderij, waarin gebruik wordt ge maakt van schrikdraden, in het bezit moeten zijn van een door een bevoegd deskundige opgemaakt en geldig bewijs waaruit blijkt, dat ten tijde dat het be wijs werd afgegeven, aan de bepalin gen van het „Veiligheidsbesluit elek trische schrikdraden" was voldaan. Ook voor schrikdraadinstallaties met batterij voeding is dit bewijs vereist. Genoemde personen zijn verplicht een duplikaat van genoemd bewijs, ui terlijk de derde dag nadat dit is opge maakt, te zenden aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie. DE BEWIJZEN VERLIEZEN HUN GELDIGHEID OP 1 APRIL VAN HET JAAR VOLGENDE OP DAT VAN AF GIFTE. Op 1 april 1969 zijn dus alle vóór 1 januari 1969 afgegeven bewijzen niet langer geldig. In verband hiermede dienen de hou ders van schrikdraadinstallaties, die niet over een in dat jaar uitgereikt be wijs beschikken, zich dus ten spoedigste in het bezit van een (nieuw) door een bevoegd deskundige op te maken bewijs \m stellen. Formulieren voor het aanvragen van deze bewijzen, ingericht volgens het door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vastgesteld model, zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken. Onder een schrikdraad als hierboven bedoeld, wordt verstaan een onder elektrische spanning staande draad, welke ten doel heeft paarden, vee, pluimvee, »wild of andere dieren van de plaats, waar de draad gespannen is, verwijderd te houden door de elektri sche schok en de daarmee gepaard gaan de schrik, welke van een aanraking van de draad het gevolg zijn. Rhenen, 7 februari 1969. Het hoofd van de plaatselijke poli tie voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat in verband met het aanleggen van paasvuren, op verschillende plaatsen in de gemeente, betrokkenen en vooral de jeugd er voor dienen te waken, dat geen brand ontstaat in bennen en hakhout. Met het bijeenbrengen van het afval- materiaal dient tot 23 maart te worden gewacht, opdat niet gedurende vele we ken de gemeente wordt ontsierd door allerlei verzamelingen van oude rom mel. Het is in geen geval toegestaan op de plaatsen waar paasvuren plegen te worden ontstoken, huisvuil te depone ren. Rhenen, 6 februari 1969. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN De wethouder van pu blieke werken en onderwijs van de ge meente Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij wegens ziekte verhin derd is spreekuur te houden op vrijdag Rhenen, 7 febr. 1969 14 februari 1969. De Wethouder voornoemd, Mr. J. Deen. instantie aan de politie had opgegeven bleek, bij nadere informatie in Duits land niet te kloppen. Zondagmiddag pas gaf de arrestant toe een valse naam te hebben opgegeven. Later be kende hij ook de moord op de 62-jarige A. W., die hij eerst heeft neergeslagen en vervolgens door wurging om het leven heeft gebracht. Het werkelijke beroep van Klaus D. B. is los-werk- man. LEERSUM Door de kerkeraad der Herv. gemeente te Leersum werd in de vacature Ds. G. F. Overgaauw beroepen Ds. B. Koole te Vleuten. Ds. Koele hoopt met zijn vrouw vrij dag 14 februari a.s. de gemeente Leer sum te bezoeken. In een gemeentesa menkomst om 19.45 uur zal er voor de gemeenteleden gelegenheid zijn Ds. en mevrouw Koole te ontmoeten. AMERONGEN Geboren: Gerrit- je, d. v. R. van Ommeren en J. van Noort; Anson, z. v. J. Vervat en H. J. Schouten. Ondertrouwd: Anton van Wamel, 21 jaar en Alberta Jagtenberg 19 jaar; Bart Broeren 41 jaar en Johanna Grif fioen 34 jaar. Vertrokken: R. G. de Lange, de Kie vit 25 naar Utrecht; G. Drost, Kon. Wilhelminaweg 42 naar Veenendaal. SCHERPENZEEL De „Valleiren ners" uit Scherpenzeel hebben in de buurt van de Amerongse Berg een per- shoonlijke tijdrit gehouden. Er versche nen 11 renners aan de start. Er was een parcours uitgezocht met een lengte van 5300 meter. Zowel bij de jeugd als bij de aspiranten verschenen 3 renners aan de start. De uitslag was als volgt: 1. lyoet Hamersveld, 2. Gerard v.d. Berg, 3. Bertje v.d. Burgwal. Bij de adspiranten was de gemiddel de snelheid 32.5 km per uur. De volgen de tijden werden gemaakt: 1. Ted Sas, 9.45 uur; 2. Evert Blotenburg 9.58 uur; 3. Arend Langelaar 10.2 uur. De nieuwelingen moesten twee keer het parcours afleggen. De gemiddelde snelheid bedroeg hier 35 km per uur. De uitslagen waren: 1. Co Jansen en R OLF Sas 18.10 uur; 3. Berty Quint 18.35 uur; 4. Gert Lan gelaar 19.07 uur; 5. Jan Hoksbergen 19.15 uur. RHENEN De Chr. eniging „Euphonia" zal Oratoriumver- op 18 februari VEENENDAAL Met het oog op de verkiezingen voor de gemeenteraden in 1970 wil D "66 trachten ook in Veenendaal te komen tot de oprichting van een werkgroep gemeentepolitiek. Gezien de laatste opiniepeilingen moet het waarschijnlijk worden geacht, dat er 2 raadszetels voor D" 66 beschikbaar ko men. Het is niet de bedoeling, dat de werk groep uitsluitend een D'66-aangelegen- heid wordt. Integendeel, het gaat om een bundeling van personen en groepe ringen, die een zakelijke, niet op con fessie of dogma's gestoelde gemeente politiek Voorstaan. De gehele ontzag lijke problematiek van de schaalver groting, de intergemeentelijke samen werking, de ruimtelijke ordening etc., noodzakelijkheden die eenvoudigweg uit de grote maatschappelijke en tech nologische veranderingen van de laat ste tijd moeten voortvloeien, vergen een eensgezinde aanpak. „In zo'n situatie, is het bedroevend, dat velen zich nog steeds willen groe peren in de oude verbanden, die 30 jaar geleden wellicht nog zinvol waren, maar nu volkomen uit de tijd zijn. Bo vendien vertonen de van alle ideologi sche en confessionele franje ontdane basisgemeenteprogramma's van de 'oude' politieke partijen nog slechts accentverschillen. Het is dringend no dig, dat er iets gedaan wordt aan de steeds grotere vervreemding tussen overheid en individu. In deze tijd, nu de burger veel mondiger is geworden, o.a. door de informatie, die hem door pers en televisie wordt verschaft, moet de overheid het initiatief nemen deze vertrouwenskloof te overbruggen. Ge beurt dit niet, dan dreigt de anarchie", aldus een aanvullend commentaar in het persbericht van D'66. Al-len, die zich onder meer voor deze zaken willen inzetten worden uitgeno digd op dinsdagavond 18 februari om 8 uur aanwezig te zijn op de oprich tingsbijeenkomst van de werkgroep ten huize van de heer G. J. Rust, Boom- pjesgoed 139, Veenendaal (tel.: 1Ó669) 's avonds in de Cunerakerk te Rhenen de traditionele uitvoering van de Jo hannes Passion van Joh. Seb. Bach ge ven. Evenals vorige jaren heeft „Euphonia" weer een zestal bekende Nederlandse en Belgische solisten kunnen engageren. Annette de la Bijle zal de sopraanaria's zingen en David Hollestelle de basaria's. De kwaliteiten van hun stemmen be hoeven geer* nadere beschrijving. Jan Waaijer. tenor, zal weer optreden als evangelist, die het hele werk vanaf de fraai gebeeldhouwde preekstoel met zijn ragfijne en heldere stem de bijbel woorden in hun soberheid laat klinken. Ook Paul Schotmans, die het vorig jaar voor het eerst optrad, is deze keer van de partij. Hij zingt de tenor aria's, het lijdensevangelie. Deze Belg heeft de vorige maal zo uitstekend vol daan, dat hij onmiddellijk werd uitge nodigd ook dit jaar zijn medewerking te verlenen. Elisabeth Cooymans zal optreden als alt en de roerend schone altaria's zin gen, o.a. „Es ist vollbracht". Zij zingt voor het eerst in Rhenen. Elisabeth Cooymans, alt-mezzo, is Brabantse van geboorte en heeft reeds een lange op leiding bij prof. Hendrik Andriessen en Willem Revelli achter de rug. Zij heeft reeds veel recitals gegeven en zingt jaarlijks vele malen de altpartijen in cantates en oratoria van Bach, Handel etc. Zij trad op onder leiding van o.a. Jean Fournet en Albert de Klerk. Haar repertoire is bijzonder breed samengesteld. Zij zingt ook werken van Honegger, Bartok, Boulanger, Kodaly en Debussy. Regelmatig treedt zij voor de radio op. Ter herdenking van de 50e sterfdag van Claude Debussy geeft zij dit jaar met de pianist Ses Bunge op vele plaatsen in ons land en voor de radio Debussyrecitals. De bariton Cor Niessen zal de woor den van Christus zingen. Hij was vorig jaar voor het eerst in Rhenen te horen. Hij ontving zijn opleiding bij de bas Guus Hoekman en de zangpedagoog Gerard Meyer. In hoofdzaak is hij ora toriumzanger; hij zong echter ook in verschillende opera-rollen. Voor de Ne derlandse omroep is hij regelmatig te horen. Het Radio Bachorkest zal dit wordt ook weer een traditie weer optreden met solisten als Cor Coppens, oboe en oboe da caciaf Arie Elshout, fluit; Leo Zowel Eusebio (boven) als Coluna (rechts) was al direct na aankomst in het hotel goede bekenden in de keu ken. Eusebio maakte een praatje met de kok, terwijl Coluna als een ware kok plaatsnam a,chter het fornuis. WAGENINGEN/VEENENDAAL Met een fjinke achterstand op het tijdschema arriveerden gisteren in de namiddag spelers, trainer en offi- de YVageningse Berg. De Portugezen cials van het Portugese Benfica op hebben voor de wedstrijd tegen Ajax. evenals in 1962 toen zij de finale van de Europa Cup in Amsterdam moes ten spelen, hun domicilie in hotel De Wageningse Berg. Dat de jeugd van Wageningen ook haar bijdrage levert in de gebruikelijke kou de „voetbaloorlog" voor een belangrij ke wedstrijd bleek toen de Benfica-spe- lers uit de bus stapten, die hen vanuit Amsterdam had gebracht. In koor hief een dertigtal opgeschoten jongens het clublied van AJAX aan. In de hal van het hotel wachtte een le gertje fotografen en journalisten. Veel wijzer werden de persmensen niet. De spelers zwegen als het graf en ook trainer Otto Gloria (hij had het erg druk met het verdelen van de kamers) had kennelijk niet veel zin in lange conversaties. Bereid om te poseren waren de tegenstanders van AJAX echter wel. Populariteit is blijkbaar ook in Portugal een kostba re zaak... e directeur van de Wageningse Berg de heer Berkhout („Aan iedere wens van de heren zal door mij en mijn personeel worden voldaan") stond la chend samen met Eusebio voor de aanhoudend klikkende camera's, ter wijl mid voor Torres er eens breeduit voor ging staan om te laten zien hoe lang hij wel is. Aanvoerder Coluna was het meest be hulpzaam voor de krantenvertegen woordigers. Terwijl buiten de jeugd door o.a. Eusebio van handtekeningen werd voorzien, stapte hij op verzoek van onze redacteur en fotograaf de keuken van het hotel binnen, zette een muts van de kok op en keurde onder het toeziend oog van de chef kok enkele Hollandse gerechten. andaag zal Benfica op het besneeuw de veld van „Wageningen" licht trai nen. VEENENDAAL De voorzitter van de Motor- en Autoclub (MAC) Veenen daal, de heer M. Orvan, heeft gisteravond op de jaarlijkse ledenvergadering in hotel „La Montagne" afscheid genomen van zijn vereniging. De heer Orven, die vanaf de oprichting in 1946 bestuurslid is geweest en twintig jaar als praeses heeft gefungeerd, wordt opgevolgd door de heer J. Boers, die niet op de ver gadering aanwezig kon zijn wegens ziekte. Op de vergadering werd voor de pauze voorgesteld om de vertrekkende voor zitter als erelid te benoemen, hetgeen met algemene stemmen op het eind van de avond gebeurde. De MAC-Veenendaal heeft een goed jaar achter de rug en de penningmees ter kon een batig saldo melden. Slechts 16 leden waren overigens aanwezig op de jaarlijkse bijeenkomst. En over het feit dat maar een zevende van het totaal-aantal leden acte de pré- sence gaf, toonde voorzitter Orvan zich zeer teleurgesteld. „Het spijt me een en ander op deze voor mij historische dag te moeten constateren. Slechts een deel van de leden is werkelijk actief en dat gedeelte zie ik hier op de vergadering", aldus de heer Orvan in zijn openings woord. Het speet de voorzitter dat hij in verband met zijn verhuizing naar Oisterwijk zijn functie moest neerleg gen, maar hij toonde zich er verheugd over dat hij een gezonde vereniging achterliet. Uit het jaarverslag van secretaris Devilee bleek dat de MAC-Veenendaal in 1968 9 ritten had georganiseerd met een totaal-aantal deelnemers van 680. Een vijftal ritten leverde een nadelig saldo op, maar hierbij merkte hij op dat er door de vereniging nogal ge- experimenteerd was. Onder andere de deelneming aan de „Coupe de la Mon tagne" viel wat tegen door de grote concurrentie op die datum, doch daar stond tegenover dat de rit van 15 april een ferme stijging in het aantal deelne mers te zien had gegeven. Het gemiddelde liep terug van 88,6 in 1967 tot 75,6 in 1968, maar er wer den drie ritten meer georganiseerd in 1968, waarvan twee avondritten een experiment zodat er in feite vrijwel geen verschil te bespeuren is. Pen ningmeester H. v.d. Veer die werd gecomplimenteerd met het uitmuntende werk dat hij leverde bewees in zijn verslag dat de MAC-Veenendaal een gezonde club is en had het boekjaar met een batig saldo afgesloten. De schriftelijke stemming bij de be stuursverkiezing verliep nogal stroef, daar er allerlei misverstanden waren over de procedure die zou worden ge volgd. Aftredend waren de heer Orvan (niet meer herkiesbaar) en de heren D. M. Bos en H. v.d. Veer, die wel herkies baar waren. Het bestuur had voor de functie van praeses de heer J. Boers kandidaat gesteld. Er waren geen tegen kandidaten en de heer Boers, niet op de vergadering aanwezig wegens ziekte, werd met 15 sternen voor en 1 bianco voor de periode van twee jaar gekozen als voorzitter. De heren Bos en H. v.d. Veer wer den na enige moeilijkheden met de briefjes met grote meerderheid van stemmen herkozen als respectievelijk ctpnmissaris en penningmeester. De sportcommissie „de spil TVaar de club om draait", aldus de heer Or van werd teruggebracht van negen tot acht personen. Het bestuur had niets dan lof voor de mensen van deze commissie, die uitermate veel en be langrijk werk verrichten. Na de benoeming van de kascommis- sie werd de vertrekkende voorzitter met algemene stemmen het erelid maatschap verleend, waarna het be stuur hem enkele geschenkjes aanbood. De huishoudelijke reglementen en de statuten van MAC-Veenendaal stonden geen benoeming tot erevoorzitter toe, waarop de heer Orvan overigens ook geen prijs had gesteld. „Ik prefereer een erelidmaatschap", zo deelde hij mede aan het slot van de vergade ring. Bos en Kees Sandel viool, Max Werner, cello en Mieke Smalhout viola da gam ba. Janny Wering zal het klavecimbel bespelen en Wim van der Hoeven is organist. Het koor zal het werk nu voor de ne gende maal uitvoeren. Het verschil met de eerste uitvoering is zeer duide lijk te merken. Het koor kent het werk; het gaat niet meer om de noten, maar om de muziek achter de noten. Want achter de muziek en door de muziek heen moet het evangelie klinken. De mooie Cunerakerk is onmisbaar voor deze uitvoering. Met haar schitterende akoestiek vormt deze kerk het stijl- en sfeervolle decor waartegen en waarbin nen een boeiende weergave van Bach's onvolprezen werk eerst goed tot haar recht komt. •)V RHENEN De Eerste Rhenense Hengelaarsvereniging „De Voorn" houdt op dinsdag 18 februari om half acht 's avonds in het „Eigen Gebouw" de jaarlijkse algemene ledenvergade ring. Tijdens de vergadering zal onder an dere worden gesproken over de feest avond, die op 28 februari in het „Ei gen Gebouw" wordt gegeven ter gele genheid van het vijfendertig jarig be staan van de vereniging. Al op de jaar vergadering kan men de toegangskaar ten afhalen. Tijdens die feestavond zal onder meer het bekende „Cocktail-trio" optreden, dus dat belooft nogal wat. Ook talrijke andere bekende artiesten zullen present zijn. De toegangskaar ten, die overigens strikt persoonlijk zijn, kunnen voorts tot en met 25 fe bruari worden afgehaald bij het be stuur. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: bestuursverkiezing, jaarversla gen van secretaris en penningmeester. De heren H. Terschegget, voorzitter en de bestuursleden W. v. Zetten en W. Brouwers zijn periodiek aftredend, maar herkiesbaar. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse Oranjevereniging houdt op don derdagavond 13 februari haar jaarver gadering. Na de gebruikelijke jaarstuk ken zal ook het feestprogramma voor de nationale feestdag op 30 april wor den besproken. AMERONGEN De afdeling Ame- rongen van de Nederlandse Vereni- geg van Huisvrouwen houdt heden avond in het Dorpshuis haar algemene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. diverse verslagen, benoeming kascommissie en bestuursperkiezing. Na de pauze zal de directrice van „De Hoogstraat" Zr. P. C. van Creutzberg spreken en een film vertonen over dit welbekende revalidatiecentrum. O VEENENDAAL „Een volk, dat geen historie kent is een arm volk". Deze toe passelijke woorden kwamen gistermiddag uit de mond van burgemeester P. Bode toen de Yeenendaalse uitgever Jac. van Hardeveld hem het eerste exemplaar overhandigde van het boekwerkje „Veenendaal, zoals het vroeger was". Het boek je bevat naast een inleiding van de plaatselijke historicus Adriaan P. de Kleuver ruim 160 prenten van het oude Veenendaal. Burgemeester Bode, die het innitia- tief van de uitgever prees, waarschuwde er in het algemeen voor het verleden niet alleen te laten spreken, omdat dan conservatisme kan dreigen. De uitreiking van het boekwerkje vond plaats in de trouwzaal van het raadhuis in tegenwoordigheid van het voltallige college van burgemeester en wethouders, een aantal raadsle den en enkele personeelschefs van Veenendaalse bedrijven. De uitgever Jac. Hardeveld noemde de uitgave van het boekwerkje een be langrijke gebeurtenis. Aan de totstand koming ervan heeft onder andere ge meentesecretaris D. van Manen bijge dragen. Van zijn hand zijn de bijschrif ten van de foto's, waarvan er vele uit zijn privé-verzameling afkomstig gemeente-archief beschikbaar ge- zijn. Ook uit het werd veel materiaal steld. De prijs van „Veenendaal, zoals het vroeger was" in linnen band bedraagt f 19.50. Dezelfde uitgave in soepel le ren band hiervan zijn slechts 100 exemplaren kost f 39.50. De heer Van Hardeveld overhandig de burgemeester Bode, de wethouders en de gemeentesecretaris ieder een exemplaar in leren band. Raadsleden en enkele andere genodigden, die bij de overhandiging aanwezig waren, ontvingen de goedkopere uitgave.

De Vallei | 1969 | | pagina 3