Over de grenzen Oejoekwoe wil wapenrust tussen Nigeria en Biafra GOED AFGEKOMEN Onenigheid in Israël over uitlatingen Esjkol Frankrijk niet naar Londen Voor u tot 61f4°fo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u.... INDONESIË WIL EIGEN WEG BLIJVEN GAAN van nu van2f25voor 1~99 Berlijn Verzoek via Ethiopië van „grote twee Spaghetti- oorlog in E.E. G. de bank waar ook zich thuis voelt GROOTS Fantastische redding door dokter Gevangenis- oproer in Italië Theodorakis weer verbannen Getuige ontkent in proces-Shaw Deel zesde vloot in Istanboel Wall Street sloot door sneeuw 99 icHUISMAN Pt E\|tN ADVERTENTIE PANAM IN MOSKOU'S BLAD JONGEN ONTVOERD IN VIAREGGIO Ja maar VROEG DAG zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk Sparen is aantrekkelijk, vooral bij onze bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaarmogelijkheden, voor particulieren, stichtingen en verenigingen. Daar naast zijn er ook 61/2°/ospaarbrieven. De NMB heeft voor iedereen een aangepaste spaarvorm, hoge rente en echte persoonlijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. GEEN GEBONDEN MILITAIRE HULP ft Nu 'ns proberen. Vier porties zee-verse kabeljauw met krokant paneerlaagje. Zó klaar, f géén baklucht en héél lekker. - Pagina 8 DINSDAG II FEBRUARI 1969 A De chauffeur van deze wagen bleef op wonderbaarlijke wijze gespaard, toen zijn auto terecht kwam tussen een exprestreih en een tankwagen, nabij een overweg bij Agrigento op Sicilië. ADVERTENTIE ntNSDAGJVMON° 3 voor 8 QüS MM8. OPDETAI. nederlanü1 BOSTON Eigenlijk zou Antho ny Perry uit Boston dood moeten zijn, maar een dokter in het Peter Bent Brigham ziekenhuis heeft hem het leven gered door met zijn vin ger een kogelwond in Perry's hart af te sluiten. Bij een ruzie in een nachtclub kreeg hij een kaliber-22 kogel in zijn hart, daarna holde hij drie stra ten verder om te proberen zijn 24-jarige vrouw Leah in veiligheid te brengen. Toen de politie hem bij het zie kenhuis afleverde, was er van pols en hartslag niets meer te merken. Dr. Richard Burleson en dr. Bruce Brenner sneden de borst van Perry open en Burleson stak zijn vinger in de kogelwond om de stroom bloed te stelpen. Onderhand werden bloedtransfusies toege diend. Doktoren hebben verklaard dat Perry zijn leven te danken heeft aan het feit dat iedereen juist bij de hand was en precies het goede heeft gedaan. „Zij zeiden, dat zij nog nooit iemand gezien hadden met zulk een sterke wil om in leven te blijven", zo vertelde zijn vrouw. „Die verpleegsters in de operatie zaal kenden hun vak volkomen", vertelde een dokter die aanwezig was geweest. De kogel, welke door het hart, het middenrif en de lever gedrongen was, is uit de rug van Perry verwij derd. Zaterdag kon Perry, een 25-jarige vader van drie kinderen, zijn eerste stevige maaltijd gebruiken. De dok toren verwachten dat hij over on geveer drie weken naar huis zal kunnen terugkeren. MOSKOU De Pan American Air ways heeft in een Moskous avond blad een advertentie geplaatst gekre gen, die naar men meent de eerste westelijke advertentie in een Rus sisch blad is. In deze advertentie over twee kolommen, word., de aandacht van de Russen gevestigd op de weke lijkse rechtstreekse vlucht van de Panam op New York met een foto van de New Yorkse wolkenkrabbers. Het merendeel van hpt kleine aantal Russen dat niet in groepsverband naar de VS reist, vliegt met Aeroflot, de Russische staatsluchtvaartmaat schappij, die ook 'n wekelijkse dienst onderhoudt op de VS. Panam en Aeroflot hebben een we derkerige advertentieovereenkomst, waarvan de bijzonderheden nog uit gewerkt moeten worden. VIAREGGIO In Viareggio, een Italiaanse stad op 50 km tei. noorden van Liverno, is de politie maandag een grootscheepse speuractie begonnen naar een dertienjarige schooljongen, Erman- no Lavorini, die sinds 31 januari wordt vermist. De vader van de jongen, een rijke textielhandelaar, kreeg kort na de verdwijning in een telefoongesprek van een onbekende te horen dat hij een losprijs van 15 miljoen lire (75.000 gul den) moest betalen. Deze man heeft echter niets meer van zich laten horen. OEMOEAHIA (Biafra) De Biafraanse leider It.-kol. Ojoekwoe heeft een beroep op keizer Haile Selassie van Ethiopië gedaan, de superinogendheden (V.S. en Rusland) tevragen een staken van het vuren in de Nigeriaanse burger oorlog te bewerkstelligen. Tijdens een onderhoud niet het Canadese parlementslid Stephen Lewis en een Canadese t.v.-ploeg, legde Oejoekwoe er de nadruk op. dat de enige manier om een eind aan het lijden in Biafra te maken was. de vijandelijkheden te staken. „En daartoe", zo vervolgde hij, „moet iemand in Afrika een kans geven aan de super-niogendheden" van wie hij zei, dat die de besluiten van de organisatie voor Afrikaanse eenheid hadden beïnvloed. De man die daarvoor het eerst in aanmerking komt. noemde hij de Ethiopische keizer. TEL AVIV In de Israëlische coalitieregering is onenigheid ont staan over een verklaring van pre mier Levi Esjkol, dat Israël niet de bevolkte gebieden van Jordanië wil behouden welke het b(j de juni-oorlog van 1967 heeft veroverd. Ondertussen zijn plannen bekend geworden over een reeks nieuwe Joodse nederzettingen in de op Egyp te, Syrië en Jordanië veroverde gebie den. In de vroegere Syrische hoog vlakte van Golan zullen 22 dorpen en een grotere plaats worden gevestigd. Verder bestaan er plannen om vier coöperatieve dorpen te vestigen in het noorden van de woestijn van Sinai en vier buitenposten zullen worden op gericht in "de bezette vallei van de Jordaan. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse weekblad Newsweek heeft Esjkol verklaard dat Israël geen be- bewoonde gebieden op de westelijke oever van de Jordaan wenst. Een commentaar voor de staatsradio zei, dat deze uitspraak heeft geleid tot ,de grootste crisis waarvoor de coali tie van nationale eenheid staat sinds de zesdaagse oorlog". De rechtse vrije centrumpartij heeft een motie van wantrouwen in Esjkol besproken. De grootste bedrei ging komt echter van de rechtse Ga hal-partij, welke op de steun van on geveer een kwart van de kiezers kan rekenen. De minister zonder porte feuille Menachem Begin, hoofd van de Gahal, eiste in het kabinet te we ten, of het citaat juist was en op welk regeringsbesluit dit steunde. Het kabinet van de minister-presi dent heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat het citaat niet voorkwam in de uitwerking van het interview welke voor de publika- tie aan Esjkol is voorgelegd. De ver klaring spreekt echter niet tegen dat Esjkol de opmerking heeft gemaakt. Er wordt ernstig rekening mee ge houden, dat de Gahal zich uit de coali tie zal terugtrekken. Ofschoon dit niet de val van de regering zou betekenen, zou het wel een ernstige slag zijn voor het streven naar nationale eenheid. Over de hoogvlakte van Golan heeft Esjkol in het vraaggesprek gezegd: ,Wij zijn soepel ten aanzien van alles, Maar wat Golan betreft, deze hoog vlakte zullen wij eenvoudig nooit meer afstaan". Israël heeft onlangs bekendgemaakt, dat in het belastingjaar 1969-'70 25 miljoen pond (7.14 miljoen dollar) be schikbaar zal zijn voor de ontwikke ling van de hoogvlakte. Dit is 66 pro cent meer dan het vorig jaar. L'AQUILA De gevangenen van de grootste gevangenis in lAquila, een stad in Midden-Italië, zijn in opstand tegen hun bewakers gekomen. Zij heb ben barricades opgeworpen en gaten in het dak gemaakt in een poging om te ontsnappen. Honderden politiemannen met lichte mitrailleurs omringden de gevangenis. Gewapende cipiers doorzochten het gebouw en slaagden er in om de gevangenen, die reeds het dak hadden bereikt, te dwingen naar beneden te komen. Er is hier en daar in het gebouw brand veroorzaakt, terwijl deze brand jes verwarring stichtten en de cipiers tegenhielden, konden de gevangenen naar boven komen en gaten in het dak maken. De gevangenen eisen beter voedsel, betere medische verzorging en een tweede televisietoestel in het ontspan ningslokaal. Ojoekwoe meende, dat als de keizer een beroep op de VS en de Sovjet- Unie deed ,.om hun diplomatieke in vloed te gebruiken om het vuren te staken", er door de internationale pu blieke opinie zoveel druk op Nigeria zou worden uitgeoefend, dat het een staken van het vuren zal accepteren in het 19 maanden oude conflict. Op de vraag welk land, naar zijn mening, invloed zou kunnen uitoefe nen op het Britse beleid in het con flict, zei hij „Amerika". Hij voegde hieraan toe, dat als de Amerikaanse regering een standpunt zou innemen, dat niet volledig in overeenstemming zou zijn met dat van Groot-Brittannië, hij er zeker van was dat binnen een paar weken er een wijziging in het Britse regeringsbeleid zou worden aan gebracht. Ojoekwoe meende, dat na beëindi ging van vijandelijkheden, er een pe riode zou moeten zijn, waarin de Nige- rianen en Biafranen afzonderlijk de mensen zoulen moeten kiezen aan wie zij hun lot toevertrouwen. „Wij zullen niet in Nigeria terugke ren. Wij hebben Nigeria van de hand gewezen. Het zou de dood van een volk zijn", aldus Ojoekwoe. Oemoeahia komt elke dag tot leven lang voor de geluiden van de oerwoud nacht zijn uitgestorven. In de aan de schemering voorafgaande duisternis, flikkeren in de lage, gepleisterde ge bouwen, kaarsen aan, terwijl de inwo ners proberen het nieuws te vinden op hun korte-golf-radio's. Om zes uur scharrelen de huisvrouwen reeds tus sen de stalletjes langs de kronkelende paden van de markt en om zeven uur zijn de banken open. Bommen vallen van t(jd tot tjjd als de zon hoog aan de hemel staat en daarom hebben de inwoners van dit laatste administratie ve centrum van Biafra hun dagelijkse bezigheden eenvoudig vervroegd. La ter op de dag zijn de straten betrek kelijk leeg. Het is er een voorbeeld van, hoe men het leven voort kan doen gaan in wat van Biafra is overgebleven. De Biafranen hebben hun regering en mi litaire diensten naar hier overgebracht nadat ABA in augustus van het vorige jaar was gevallen. Het is een onwaarschijnlijke hoofd stad, een uitgestrekt landbouwcentrum van 30.000 mensen, met rechte onver harde wegen en lage gebouwen met daken van golfplaten. De elektriciteits voorziening is onzeker maar vaak is er elektriciteit tot laat in de nacht. Een van de verplaatsbare generatoren is getroffen door een bom en weken bui ten dienst geweest, maar gerepareerd en nu weer in bedrijf. Er zijn auto's in overvloed, maar sommige moeten wel door duwen op gang gebracht worden. Benzine is ge rantsoeneerd, maar te krijgen tegen de betrekkelijk lage prijs van een Bia- fraans Pond (8 gulden) per gallon (on geveer 4Vs liter). Men kan tot geen enkele prijs bier meer krijgen, maar er is overvloed van de melkachtig witte palmwijn, die goedkoop en sma kelijk is. Rundvlees is sinds oktober niet meer ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis, in het westen be kend door zijn muziek voor de film Zorba, is vandaag veroordeeld tot een tweede termijn van zes maanden „po litieke verbanning". De 43-jarige componist werd in augus tus van verleden jaar verbannen naar het afgelegen plaatsje Zatuna in de cen trale Peleponnesus. Het is niet bekend, waarom zijn verbanning is verlengd. Oorspronkelijk zou hij heden naar Athe ne worden gebracht om daar terecht te staan wegens „bescherming van de eer van het Griekse leger". Theodorakis, een cïJtnmunist en aan hanger van Moskou, ging 21 maanden geleden „onder water", toen de Griek se kolonels de macht in zijn land over namen. Voordat hij naar Zatuna werd verbannen, heeft hij vijf maanden ge vangen gezeten. Zijn muziek mag in Griekenland thans niet meer worden uitgevoerd. O ZAANDAM De coupeur G. J. Reij- ling (59) en de belastingconsulent J. P. van Beelen (46), beiden uit Zaandam, zijn in het weekeinde bij een verkeers ongeluk in München om het leven ge komen. Hun vrouwen zijn ernstig ge wond. aan de markt geweest. Een geit van middelbare grootte het enige vlees behalve kippen, die gemakkelijk te krijgen zijn kost ongeveer 40 Bia fraanse ponden (f 100,-). Kippen kos ten vier of vijf pond, het dubbele van precies zes maanden geleden. Yams, de traditionele broodwortels, zijn in deze tijd van het jaar altijd schaars. Een van middelbare grootte kost een pond. Kleding is zeer schaars. PARIJS De Franse regering heeft te verstaan gegeven, dat zij waarschijn lijk de donderdag in Londen te houden conferentie van de Westeuropese Unie de toestand in het Midden-Oosten zal boycotöen. Een regeringswoordvoerder zei, dat Frankrijk niet het nut van een derge lijke vergadering inziet. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken had eerder op de dag meege deeld. dat het doel van de conferentie was het Westeuropese beleid ten aan zien van het Midden-Oosten uit te stip pelen. Britse functionarissen gaven echter te verstaan, dat hun werkelijke opzet was, een proces van Europees politiek overleg aan té moedigen, dat mettertijd tot grotere eenheid zou kun- inen leiden. De Franse woordvoerder wees er op, dat de toestand in het Midden-Oosten reeds de vorige week op een conferen tie van de Westeuropese Unie in Luxem burg uitvoerig was besproken. Volgens de Franse opvatting, zou de vrede in 't Midden-Oosten het best gediend wor den door naleving van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. De Franse regering heeft onlangs een beroep op de V.S., Groot-Brittannië en Rusland gedaan, om tezamen met Frankrijk te overwegen welke maatre gelen genomen kunnen worden om na leving van de V.N.-resolutie af te dwin gen. Deze resolutie eiste, dat de Israë lische troepen teruggetrokken worden tot de grenzen voor 1967 en beëindiging van de staat van oorlog tussen Israël en de Arabische landen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE JOSCHOLTEN'S MIX KEUS UIT 6 SOORTEN GEBAK cocoskoek 1.59 amandeltaart 1.94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87 cake 1.52 NEW ORLEANS (Louisana) Perry Raymond Russo heeft voor de recht bank verteld, dat hij een gesprek had afgeluisterd tussen Clav Shaw, Lee Har vey Oswald en David W. Ferrie, hoe president John F. Kennedy uit de weg geruimd moest worden. Shaw, een 55-jarige oude vrijgezel, wordt ten laste gelegd, met Oswald en Ferrie, die nu beiden dood zijn, samen gezworen te hebben tegen het leven van Kennedy. Russo, een 27 jaar oude getuige, wiensgeheugen door middel van hypno se is opgefrist, vertelde ongeveer het zelfde verhaal dat hij gebracht had bij het voorlopige verhoor van Shaw in 1967. Er was echter één wijzi ging. Bij het voorlopige verhoor had Russo getuigd, dat hij de samenzwering af geluisterd had tijdens een feestje in het appartement van Ferrie in septem ber 1963. Hij vertelde toen, dat hij daar vergezeld was geweest door een meisje genaamd Sandra Moffett. Thans zei hij echter, niet te weten of hij door iemand werd vergezeld. Sandra Moffett heeft ontkend, dat zij naar het feestje was geweest. Russo wees Shaw aan als de man die hem op het feest van Ferrie was voorgesteld als „Leon Oswald" met wie Ferrie het appartement deelde. Vol gens Russo, hadden Oswald, Shaw en Ferrie de aanslag uitvoerig bespro ken met inbegrip van plannen voor de berekening van het vuur en het per vliegtuig in «veiligheid brengen van de schutters. da Heer B. Douwen, ChefKas-atdeling, Kantoor Groningen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veeneodaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. DJAKARTA Indonesië wil niet af hankelijk zijn van buitenlandse mili taire hulp en probeert daarom een eigen oorlogsindustrie op te bouwen. Dit heeft de opperbevelhebber van het leger, ge neraal Panggabean, gezegd in 'n inter view met de correspondent van 't ANP. Panggabean wees in dit verband op de „bittere ervaringen met de Sovjet- Unie". Doordat de betrekkingen met dat land niet meer zo goed zijn als zij waren, hebben wij nu geen reserve-onderdelen voor onze door de Sovjet-Unie geleverde vliegtuigen, zei Panggabean. De generaal gaf een overzicht van de Indonesische defensiepolitiek in het licht van de theorie van „actieve onafhanke lijkheid", als uitvloeisel waarvan Indo nesië een leidende rol op zich heeft ge nomen bij het organiseren van een con ferentie van niet gebonden-landen, die in april of mei in Addis-Abeba zal worden gehouden. Indonesië wenst niet tot een militair bondgenootschap toe te treden. Wij zul len de deur niet sluiten voor hulp van bevriende landen. Die hulp is welkom, maar we mogen er niet afhankelijk van worden, want het kan niet zo blijven. De hulp moet lang zamerhand worden verminderd. Wij zijn nu niet in staat wapens te kopen, aldus Paggabean, want wij gebruiken onze middelen voor de economische ontwik keling, zonder welke de defensie niet gezond kan worden. Wij hebben kredie ten nodig, maar er zijn politieke invloe- dens mee gemoeid. De twee blokken zijn allebei agressief. Indien wij kredieten konden krijgen, zouden wij wel wapens willen kopen van Frankrijk en Enge land. Wij maken zelf al wapens, waar onder machinegeweren en mortieren, zei de generaal. De generaal gaf China de schuld van de mislukte staatsgreep van 1965, waar bij zes generaals werden vermoord. De gebeurtenissen van 1965 hebben elke illusie over wat we kunnen verwachten vernietigd. China heeft geprobeerd ons politek en economisch te ondermijnen en onze zwakheid uit te buiten. Het heeft daarbij gebruik gemaakt, van onze president, dr. Soekarno. China is nu betrekkelijk passief als gevolg van de strategische ne derlaag van de Indonesische commu nistische partii en Chinese guerrilla strijders, die op Borneo met Indonesiërs de lijn van Peking volgen, aldus Pagga bean. „Maar zij zullen hun pogingen ADVERTENTIE 4 vispanees tijdelijk 1,99 4 vispanees tijdelijkl,99 4 vispanees tijdelijk 1,99 4 vispanees tijdelijk 1.99 4 vispanees tijdelijk 1.99 "O co 8 66'lHiU0Pto saauedsjA p 6ö'tHÜlöPÜi saauedsjA p fó'MiUSPlil saauadsjA p 66'tHÜl9Plü seauedsjA p 66't>IÜI9PlU saauedSjA p voortzetten en de Chinezen in Indonesië blijven gebruiken om moeilijkheden te veroorzaken. (Westelijke militaire autoriteiten in Djakarta schatten dat Indonesië tussen 1960 en 1963 meer dan 200 vliegtuigen van het Sovjet-blok heeft ontvangen, waaronder 60 Mig's 15 en -17, 40 II- joesjin-28 straal bommen werpers en 28 door Tsjecho-Slowakije geleverde trans portvliegtuigen. De Sovjet-Unie leverde onder meer 30 Toe-16 bommenwerpers, 50 helikopters en verscheidene Mig's). BRUSSEL Er heerst een „spaghet- ti-oorlogje" in Euromarkt. Het gaat tus sen het noorden en het zuiden, tussen het „zachte" graan (soft wheat) en het „harde" graan (hard wheat). Frankrijk en Italië verbouwen hard graan en het geschil, dat zich vooral afspeelt op het gebied van de openbare gezondheid, werd door pasta-fabrikanten uiteenge- gezet tegenover het Europese parlement. Frankrijk en Italië, de mensen van het harde gsa&n, produceren ongeveer 85 procent van alle pasta (de voornaam ste pastas zijn spaghetti, macaroni en vermicelli die de landen van de EEG consumeren. Maar West-Duitsland en Nederland brengen zacht graan voort, en maken daarvan hun pasta-produk- ten. De Commissie van Euromarkt heeft bepaalde marktregels voorgesteld die ten voordele zijn van de verbouwers van hard graan, omdat .'.it rijker zou zijn aan proteïne. Frankrijk en Italië steunen die voorstellen uiteraard, maar West-Duitsland en Nederland wensen hun pasta-produkten die over het algemeen goedkoper zijn te blijven maken. Volgens de voorstellen van de com missie moet elke kilo van hard graan gemaakte pasta 135 gram verse eieren bevatten. „Onze produkten zijn mis schien minder rijk aan proteïne, maar er zitten meer eieren in", zeggen de fa brikanten van West-Duitsland en Ne derland. De Italianen en de Fransen zeggen dat pasta van zacht graan bij het koken „papperig" wordt. Maar nee, zeggen de Duitsers en de Nederlanders, het is al leen maar een kwestie van goed toe bereiden. Het parlementaire comité van EEG, dat onder voorzitterschap staat van het Luxemburgse socialistische lid Astrid Lulling, heeft vertegenwoordigers van België, West-Duitsland, Nederland, Ita lië en Frankrijk gehoord. De bijeen komst wordt voortgezet. ISTANBOEL Vier oorlogsschepen van de Amerikaanse zesde vloot zijn maandag in Istanboel aangekomen, voor een bezoek van zeven dagen. Het smaldeel bestaat uit het vliegdekschip Forrestal en drie jagers. Politie en militairen bewaken het ge bied in de haven waar de schepen voor anker zijn gegaan. Uet moet niet altijd even gemakke- lijk zijn, in deze dagen heerser t« zijn in het Moskouse Kremlin. De zorgen staan levensgroot voor de deur. Allereerst is de kwestie Tsjecho-Slowa kije. Voor zelfhandhaving en het bewaren van het prestige bij de steeds meer spartelende onderworpen volken, was het misschien nodig tot bezetting over te gaan. Maar een succes is het allerminst geworden. Moreel niet, omdat bijna alle communistische par tijen de overweldiging afkeurden. Mi litair-politiek niet, omdat de Tsje chen iedere dag tonen en toonden, dat zij van hun overweldigers niets moeten hebben. De demonstraties bij de tragische dood van Jan Palach waren op dat punt wel zeer welspre kend. D an is er de slepende ideologische ruzie met China, waar de wee-ma kende verheerlijking van Mao Tse- toeng de ergste dagen van Stalin in herinnering roept. Men moge Stalin dan misschien na de verguizing weer de plaats geven die hem historisch in de Russische geschiedenis toekomt, de gewone Russen kunnen alleen maar met afschuw aan de dictator terugdenken. En de herhaling in Chi- WALTER ULBRICHT hoe dankbaar is na is de Russen niet zo erg aange naam. Vooral niet, omdat het komen de grote congres van alle communis tische partijen via de kwestie-China wel eens allerlei nare breuklijnen in de communistische wereld aan het licht kan brengen. Geen scheuren, zo ver zal men het wel niet laten ko men. Fn nu komt daar de ruzie om de Duitse presidentskeuze bij. Oost-Duitsland, laat men liever zeggen, dictator Ulbricht, heeft zich in de af gelopen twintig jaren de trouwste sa telliet van Moskou getoond. Hij heeft alle ideologische reuzenzwaaien aan de politieke rekstok braaf meege daan. Hij heeft Stalin, Kroestsjef en nu Breznjef-Kosygin, overleefd en ge steund en hij zou ook iedere opvol ger steunen. Dat is niet alleen dank baarheid en vriendelijkheid tegen over degenen die hem aan de macht hebben geholpen. Het is nog meer een kwestie van zelfbehoud. Want zonder de Russische divisies die in Oost-Duitsland staan, zou het regime- Ulbricht het niet zo lang uithouden. Het moge dan met de dooi in de com munistische wereld iets leefbaarder zijn geworden in de Sovjet-Unie, een welvaartstaat is het er nog aller minst. Ook niet, dat de Oostduitsers nu alle maal verteren van heimwee naar de Bondsrepubliek, waar het ook geen koek en ei is allemaal. Maar het feit, dat men de burgers van de D.D.R. de uitdrukkelijk democra tisch genoemde Duitse Republiek, met een dwangsysteem van een soort Chinese muur in het land moet hou den, spreekt toch wel boekdelen. Maar het is vanzelfsprekend, dat Ul bricht voor deze hondentrouw ook af en toe iets terugvraagt. En een van die eisen is nu, dat de Rus sen zijn prestige hoog zullen houden in de kwestie-Berlijn. TTlbricht houdt veelal om propagan- daredenen de historische lijn. Dat schijnt nog altijd op de Duitsers in druk te maken. Zijn leger loopt in een uniform dat nog aan de oude Wehrmacht doet denken, zijn trein tjes heten Reichsbahn en zijn slaap wagens Mitropa, net allemaal als voor de oorlog en tenslotte heet zijn hoofdstad Berlijn. En uitgerekend in dat Berlijn nu, wil len de Westduitsers hun president gaan kiezen. Ulbricht en de Russen houden strak vast aan de fictie, dat West-Berlijn een eigen status heeft en dat de West duitsers er niets te maken hebben. En de Russen zijn uit piëteit voor Ulbricht meegegaan. Hoever zij zullen meegaan is de vraag. Een nieuwe blokkade van Berlijn lijkt in de huidige constellatie wel haast niet meer mogelijk. Er zijn te veel spanningsvlakken elders. Dat wil niet zeggen dat het Kremlin niet zal proberen er uit te halen, wat maar mogelijk is. Al is het maar voor het demonstreren van de goodwill te genover satraap Ulbricht, die wel eens iets mag hebben voor het de monstreren voor zijn jarenlange trouw. En tegenover de satellieten die moeten weten dat men in Moskou niet direct voor het Westen terug deinst. Het is alleen maar griezelig, dat er zo veel risico bij is. NEW YORK De New Yorkse effec- en- en goederenbeurzen waren gisteren .esloten wegens de hevige sneeuwval. Er werden daarom in Amsterdam ook geen nabeurs- en avondkoersen opge maakt.

De Vallei | 1969 | | pagina 8