Griep speelt B or man parten aan koningin bij bezoek aan Nederland Twee nieuwe onderzeeërs later gereed dan gepland Hervormde socialist wordt hoogl aan eraar universiteit Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. BRITTEN EN DUITSERS VERTRAGEN GESPREK MET NEDERLAND OVER ULTRACENTRIFUGE Limburgse pastoor wordt lid van P.v.d.A. Astronaut gaf uitleg DOOR REGERING AANGEBODEN VERVIEL DOOR VERTRAGING REIS UIT BRUSSEL De maan is kalkwit Overheid krijgt aantal grote computer centrales Geruchten uit Engeland: Acht jaar geëist in Kerkdrielse verdrinkingszaak Tuinbouw krijgt 6,2 pet. en gaat korter werken B B B Astronaut Frank Borman leidde Laatste snufjes Accommodatie VRAGEN OVER RAMP OP OVERWEG ONFORTUINLIJK NOODMAATREGELEN Kruidendokters en magnetiseurs voor velen „laatste hoop" In beweging Objectiviteit De enige Naar eenheid MINISTER ONTVANGT WERKGROEP E-8 NOG VÓÓR VASTSTELLING RIJKSWEGENFONDS Daarom, daarom, daarom: Davitamon io. Elke dag. Allemaal. Berouwvolle minnares staat terecht ZWAK BEGAAFD Huwelijk moet over na koude duik van ambtenaar „Beste programma99 AUTOMOBILIST (74) MOET OPNIEUW RIJPROEF AFLEGGEN DINSDAG II FEBRUARI 1969 Astronaut Frank Borman leidde gistermiddag koningin Juliana rond over de ruimtevaarttentoonstelling die was ingericht in het Congres gebouw in Den Haag, ter gelegen heid van zijn bezoek aan Neder land. Op de foto: koningin Juliana, mevrouw Borman en Frank Bor man bij een model van de ruimte vaartcapsule. DEN HAAG Het menselijk tekort heeft het bezoek van de maanvaarder Frank Borman aan ons land sterk parten gespeeld. Een griepje van hemzelf en ingewandstoornissen van zijn vrouw waren gisteren oorzaken van een sterke beknotting van het programma, dat zich over onge veer een etmaal had zullen uitstrekken. DEN HAAG De maan heeft niet de kleur van erwtensoep, die te zien was op de alom verspreide kleu renfoto waarop, heel verweg, ook de aarde was te zien. De maan is kalk wit. Frank Borman legde gisteren in het Nationale Congresgebouw in 's-Gravenhage uit waarom deson danks die foto wetenschappelijk wel betrouwbaar was. We hebben een kleurenfilm geno men, omdat die veel meer contrast zou tonen dan een zwartwitfilm", zei hij. „Het ging ons om dat con trast, niet om de kleur. Die viel te groen urt. Denkt u echt niet dat de maan met mos of zo is bedekt." Toen de eindtrap van de raket Saturn-5, de S-IV B, zichzelf in een baan om de zon had gebracht door het uitstoten van de gaswolk, die ook in ons land te zien is geweest, was dat uit de Apollo-8 een fantas tisch gezicht. „Het was alsof we door een sneeuwstorm heen kwa men", zei Borman. Ondanks zijn griepaanval door spekte Borman zijn betoog met vele goedgekozen grappen die insloegen. Een daarvan was: Nu we een ande re president hebben mag ik wel zeg gen dat het maanlandschap wat ruigheid betreft te vergelijken is met Texas. Borman sprak de hoop uit dat er in Washington spoedig een einde zal komen aan de bezuiniging op ruim tevaartuitgaven van de laatste jaren. En wat hemzelf betreft: hij hoopt de tijd nog te beleven dat de ruimte vaart uit de wedij versfeer komt en geheel in dienst van vrede en inter nationale samenwerking zal worden gesteld. DEN HAAG Twee in aanbouw zijn de onderzeeërs van de marine zullen pas zes jaar na het legen van de kiel in de vaart worden gebracht. Het gaat hier om de Tijgerhaai en de Zwaardvis, die als „overgangssche pen" moeten worden gezien tussen de tegenwoordige onderzeeboten en onder zeeboten en onderzeeërs die door atoomkracht worden voortgedreven. De Tijgerhaai en de Zwaardvis zullen elk zeventig miljoen gulden gaan kosten. De onderzeeboten komen later klaar doordat de tijd van voorbereiding plus de bouwtijd te krap zijn gemeten. De aanbesteding van de beide één- cilinderboten had al in 1964 moeten ge beuren. Om allerlei redenen ook om dat de marine toen zeer sterk speelde met de gedachte om een atoomonder zeeër aan te schaffen is die aanbe steding vertraagd. Pas op 14 juli 1966 kon de kiel voor de twee schepen wor den gelegd. Vorig jaar juli deelde staatssecre taris Van Es (marine) in de Defensie nota mee, dat de Tijgerhaai en de Zwaardvis omstreeks 1971 in dienst zouden kunnen worden genomen. Dat betekende een goed jaar later dan oor spronkelijk was voorzien. Volgens de allereerste plannen zou de Zwaardvis in december 1969 voor de proeftochten klaar moeten zijn, de Tijgerhaai zes maanden later. Nu zul len de twee boten pas in het begin van 1972, dus bijna zes jaar na het leggen van de kiel, water gaan kiezen. Normaal staat voor de bouw van on derzeeboten drie vier jaar, zo deelt de Marinevoorlichtingsdienst mee. „Dat de bouw nu langer duurt komt ook door de versnelde technische ontwikke ling, de nieuwe lastechnieken en mo dernere apparatuur. De marine wil de laatste technische snufjes aanbrengen. Daarbij komt dat het hier niet om seriebouw gaat. Dat alles wil niet zeg gen dat we de boten natuurlijk niet graag eerder dan in 1971 zouden hebben. Zij zullen in elk geval niet duurder worden". De Tijgerhaai en de Zwaardvis die bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij worden gebouwd zijn moderne onderzeeërs die een totale lengte van 66 meter en een grootste diameter van ongeveer 8,4 meter krij gen. De Tijgerhaai en de Zwaardvis zijn bestemd om twee schepen van de Ame rikaanse Guppy-klasse te vervangen. Die schepen heeft Nederland nu onder bepaalde voorwaarden van de Verenig de Staten te leen. Al eerder was aan de Amerikaanse regering gevraagd om de twee Guppy-onderzeeërs nog enige tijd te mogen aanhouden. Ze hoeven nu pas in 1973 te worden teruggegeven. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mevrouw J. Singer (PvdA) ^1 dat minister Bakker (verkeer en water staat) een onderzoek instelt naar de oorzaak van het ongeluk op de spoor wegovergang in Hekendorp tussen Gou da en Oudewater. Al deze tegenslagen ten spijt beant woordde Frank Borman gistermiddag manmoedig in het Nederlandse Con gresgebouw in Den Haag een groot aantal vragen uit het publiek. Indien hij niet zelf had gezegd dat hij griepe rig was zou het niet aan hem te zien zijn geweest. Zo mislukte althans niet dat deel van het programma dat koningin Juliana na 'n vrijdagmiddag op het laatste nip pertje genomen besluit met haar aanwezigheid was komen opluisteren. Minder fortuinlijk waren minister president P. J. S. de Jong en diens schare hoge gasten die in hotel Witte- brug teveergeefs wachtten tot Borman zou komen opdagen als eregast aan een door de regering aangeboden lunch. Borman en zijn vrouw en twee zoons hadden de reis van Brussel naar land niet per vliegtuig kunnen maken en waren met zeer grote vertraging per trein in Den Haag aangekomen. Het ge zelschap ging niet naar hotel Wittebrug om te lunchen maar naar hotel Des Indes. Borman raadpleegde een arts en ging korte tijd rusten. Door al deze tegenvallers waren een persconferentie op Schiphol de oor spronkelijke plaats van aankomst en een en daarop aansluitend kort bezoek aan het Nationaal Lucht- en ruimte vaartlaboratorium in Amsterdam komen te vervallen. Op de Amerikaanse ambassade, waar men van de ene noodregeling in de andere verviel, zat men met de handen in het haar. Een reis van drie astronauten achter de maan om en naar de aarde terug bleek gemakkelijker te regelen te zijn dan een bezoek aan ons land van een van de drie. Daarbij was al eerder het gesjacher van de gemeente Den Haag met de zalen van het Congresgebouw gekomen. Eerst had de Amerikaanse ambassade de grote zaal alleeen kunnen krijgen voor vijf duizend gulden. Daarna was de prijs ge halveerd, maar hadden de Amerikanen toch genoegen genomen met de veel kleinere Toneelzaal. Toen vrijdagmiddag de grote zaal plotseling geheel gratis beschikbaar kwam omdat koningin Juliana op het laatste moment had besloten naar Bor man te komen luisteren, zagen de Ameri kanen geen kans meer van dat aanbod gebruik te maken. DEN HAAG Twaalf procent van de bevolking van 21 tot 65 jaar van de stad Utrecht is weieens naar een onbevoegde genezer geweest. Dit blijkt uit een on derzoek dat het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde eind 1967 heeft ingesteld. Landelijk gezien zou dit betekenen dat vele honderdduizenden Nederlanders weieens door een kruidendokter of mag netiseur zijn behandeld. Ongeveer de helft van de driehonderd ondervraagde Utrechters vond het goed dat er kruidendokters en magnetiseurs zijn. Minder dan de helft vond dat men zoveel mogelijk moet proberen mensen die naar zo'n genezer toe willen, tegen te houden. Uit het onderzoek is gebleken dat vooral mensen van middelbare leeftijd uit kleine steden naar de onbevoegde genezers stappen. In het algemeen is het niet zo dat zij meer in de magneti seur of kruidendokter geloven dan in de medicus; men gaat naar hen toe als men weet of denkt dat de medische weten schap niet meer kan helpen. DEN HAAG In de jaren 1975-1985 zal de overheid beschikken over een aantal grote computercentrales die ten dele kunnen worden opgebouwd uit de bestaande grote installaties van het rijk, aldus de commissie Automatise ring Rijksdienst, die het vraagstuk van centralisatie of decentralisatie van com puterapparatuur heeft onderzocht. De staatssecretaris van Binnenlandse zaken. mr. C. van Veen, die dit de Tweede Kamer heeft meegedeeld, merkt voorts op dat deze centrales gro te apparatuur zullen bevatten, die de mogelijkheid biedt tot directe toegan kelijkheid der geheugens en simultane verwerking van de daarin opgenomen gegevens. De communicatie met de ge bruiker kan voor een deel over afstand geschieden door middel van kleine ma chines, die als eindapparatuur („termi nal") of als bij-apparatuur („satelliet computer") met het grote systeem zijn verbonden. De kleine computer kan daarnaast zo nodig afzonderlijk worden gebruikt voor speciale daarvoor in aanmerking komende projecten, die niet geschikt zijn voor centrale verwer king op een groot systeem. Deze verwachting is gebaseerd op de verdere technische ontwikkeling van apparatuur en programmatuur, en een grotere behoefte aan meer geïntegreer de verwerking der administratieve pro cessen. Hieruit kan de conclusie worden getrokken, dat er wat de apparatuur betreft in de toekomst sprake zal zijn van centralisatie en decentralisa tie, aldus de conclusie van de commis sie, die door mr. Van Veen wordt on derschreven. AMSTERDAM Het is toch zeker een bewijs van de groeiende verdraagzaamheid in Nederland. Men kan stel len dat ik door drie zuilen wordt geaccepteerd, terwijl ik nooit 'n blad voor de mond heb genomen. Ik heb duide lijke politieke opvattingen en daar ben ik altijd voor uit gekomen." Dit zegt dr. A. Hoogerwerf (37) die per 1 juni de onlangs overleden prof. L. G. A. Schlichting op volgt als gewoon hoogleraar in de politicologie aan de Katholieke Univer siteit van Nijmegen Dr. Hoogerwerf, die jaren in de dagbladjournalistiek werkzaam was, werd vorig jaar benoemd tot lector aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het curatorium had aanvankelijk bezwaren tegen deze benoeming omdat dr. Hoogerwerf lid is van de Partij van de Arbeid. De facul teit steunde zijn kandidatuur en hij werd alsnog be noemd. Onlangs werd hij benaderd door de Nijmeegse universiteit, waar dr. Hoogerwerf enthousiast op reageer de. „Ja, verandering van het milieu vind ik wel belangrijk omdat het bevorderlijk kan zijn voor de creativiteit. In 1960 ben ik aan de V.U. als eerste afgestudeerd in de politieke wetenschappen en je moet eigenlijk niet te lang blijven hangen bij de universiteit waar je hebt gestudeerd. Ik heb zeker prettig gewerkt aan de V.U. en voor het incidentje bij de benoeming tot lector had ik zelfs wel be grip" „Hoewel nu actief lid van de Hervormde Kerk, ben ik gereformeerd opgevoed. Ik ken het gereformeerde milieu erg goed, vandaar dat ik de reactie van het curatorium wel begreep, hoewel ik het er niet mee eens was." De faculteit in Nijmegen is sterk in opbouw, wat dr. Hoogerwerf zeer aantrekkelijk vindt. „Bovendien geloof ik stellig dat Nijmegen de meest gedemocratiseerde uni versiteit van Nederland heeft. Als voordeel zie ik boven dien dat het voor mij weer een heel nieuwe omgeving is, want ik weet maar weinig van het katholieke leven." „Wat de zuilen betreft is de zaak erg in beweging. Dat gaat snel. Mijn protestantse schoonvader werd vroeger eens te eten gevraagd bij een katholiek gezin, maar hij durfde niet te eten omdat hij vreesde vergiftigd te wor den." „Een kwestie van milieu en schoollessen. Ik geloof dat protestanten minder vaak progressief zijn dan katholieken. Dat geldt natuurlijk niet in het algemeen." „Wat de mentaliteit betreft zijn de verschillen tussen katholieken en hervormden kleiner dan de verschillen tus sen hervormden en gereformeerden. De verdraagzaamheid bij gereformeerden lijkt me ook iets minder en de cijfers wijzen uit dat gereformeerden meer op confessionele par tijen stemmen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat er geen progressieve gereformeerden zijn. Het gaat hier om ver schillen in percentages. De rector-magnificus van de V.U. heeft bijvoorbeeld wel eens gepleit voor het benoemen van een katholiek aan de gereformeerde V.U. Dat zal best nog eens gebeuren, maar dan moeten we waarschijnlijk nog wel tien jaar grachten." Dr. Hoogerwerf heeft zich ervan overtuigd dat hij in Nijmegen op geen enkele manier last zal hebben van zijn godsdienstige en politieke overtuiging. Hij weet dat het zelfs niet ter sprake is gekomen bij het afwegen van de kandidaten. „Men heeft een politicoloog aangetrokken en geen socialist of lid van de Hervormde Kerk." Met dit uitgangspunt is hij het eens. „Ik geloof in de objectiviteit van de politicologie als wetenschap. Mijn proefschrift over protestantisme en progressiviteit is be studeerd door vier hoogleraren die mijn politieke over tuiging niet kenden. Zij konden niet de minste aanduiding vinden omtrent mijn voorkeur, terwijl ik toch al jaren lid was van de PvdA. Na colleges over binnenlandse politiek heb ik de studenten vaak gevraagd welke politieke kleur ze me toedachten. Het lukte hun meestal niet." Een andere zaak vindt dr. Hoogerwerf het streven van de kritische universiteit om subjectiviteit in het onderwijs aan te tonen, dat wordt gebracht onder het mom van objectiviteit. Deze acties vindt hij juist. Steeds meer zal daarom ook op dit terrein het universitaire onderwijs worden begeleid door onderzoekingen, is zijn mening. Dr. Hoogerwerf is ervan overtuigd dat de politiek als wetenschap hier nog maar in de kinderschoenen staat. „De betekenis zal nog sterk toenemen om de eenvoudige reden, dat men steeds duidelijker het belang van de poli tiek gaat zien en de enorme gevolgen, die politieke daden kunnen hebben. Het is eigenlijk gek dat deze tak van wetenschap niet eerder tot ontwikkeling is gekomen." „Ik zal in Nijmegen de enige hoogleraar op dit terrein zijn. In Amerika zijn universiteiten waar vijftig collega's van mij werken. Steeds meer zullen afgestudeerde politico logen worden ingeschakeld bij overheidsdiensten, voorlich ting, wetenschappelijke begeleiding van politieke partijen en in internationale lichamen." Over de democratisering van het onderwijs zegt hij: „Vroeger hadden wij als studenten de Pruisische gewoonte op te staan, als de professor binnenkwam. Onlangs zei ik tegen de studenten dat ik de volgende dag geen tijd zou hebben college te geven. Waarom hebt u eigenlijk geen tijd? vroeg een student. Ik vind dat best. Er is lang genoeg te weinig rekening gehouden met de belangen van de stu denten." Dr. Hoogerwerf is wel gelukkig met de ontwikkeling die het mogelijk maakt dat hij binnenkort zijn „derde milieu" instapt. „Eigenlijk is de verzuiling een omweg naar natio nale eenheid. Iedere staat kent een strijd om deze eenheid te verwezenlijken. Daar geen relatie is met het geloof, zal de ontzuiling zich zeker nog voortzetten. Het is natuur lijk duidelijk dat confessionele ouders eerder een niet- confessionele bakker nemen dan een niet-confessionele school voor hun kinderen." „Ik ga'bepaald niet naar Nijmegen met het plan daar nu eens even de ontzuiling van de universiteit te bevorderen. Ik ga als politicoloog en met de beste verwachtingen." ENSCHEDE Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal op 17 fe bruari kort voor de behandeling van de vaststelling van het Rijkswegenfonds 1969 de werkgroep E-8 ontvangen. Tijdens het onderhoud zal aan de be windsman de ongerustheid kenbaar ge maakt worden over zijn jongste uitla tingen met betrekking tot de uitvoering van deze verkeersweg van Holland naar Twente. De delegatie zal onder leiding staan van de voorzitter van de belangengemeenschap Twente - Oost- Gelderland. mr. R. F. Crommelin. ADVERTENTIE Davitamon 10. het complete drageetje datzorgt voor extra weerstand en tamme-reserve. DEN HAAG Nederland dreigt z(jn technische voorsprong op andere landen bfl het vervolmaken van een methode voor goedkope produktie van verrijkt uranium te verliezen. Het is de ultracentrifugemethode waaraan de naam van prof. Kiste- maker is verbonden. Engeland en West-Duitsland schijnen de onderhandelingen met Nederland over gezamenlijke bouw van een ultracentrifugeerfabriek zolang te willen rekken dat zij hun achterstand op ons land hebben ingehaald. In politieke kringen in Den Haag heb ben berichten daarover uit Engeland enige zorg gewekt. Ook gaan er ge ruchten dat Engeland er alles aan is ge legen zowel een fabriek voor verrijkt uranium als een fabriek voor vervaar diging van de daarvoor benodigde hon derdduizenden draaitrommels binnen de eigen grenzen te krijgen. Men brengt die geruchten in verband met het feit dat Wilson, de Britse premier, die kwes tie dezer dagen in Bonn wel zal aanroe ren met Kiesinger, de Westduitse bonds kanselier, maar dat hij er niet over gaat praten in Den Haag. De grotere vat die Engeland op het ultracentrlfugeproject hoopt te krijgen, houdt volgens Britse persberichten ver band met een nieuwe technische in breng: versterking van het voor de draaitrommels benodigde metaal met koolstof volgens een procédé dat al in de vliegtuigbouw wordt toegepast. 's-HERTOGENBOSCH De advo caat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, jonkheer mr. Wit- sen-Elias, heeft maandag tegen de 29-jarige Trees K. uit Kerkdriel 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist. Zij heeft bekend in 1966 haar vriend J. H. te hebben voorge steld om haar man en zijn vrouw door verdrinking om het leven te brengen. Tegen H. heeft de advocaat-generaal vorige week 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. De verdachte K. V. was door de recht bank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest nadat de officier van justitie 6 jaar met aftrek had geëist. Een eivolle publieke tribune hoorde maandag hoe de geheel verslagen vrouw opnieuw de bekentenis aflegde hoe zij op de gedachte was gekomen de beide mensen die haar vermeende geluk in de weg stonden van het leven te beroven. In tegenstelling tot H, die na zijn aanvankelijke bekentenis bij de politie en rechter-commissaris, nu steeds volhoudt dat er geen opzet in het spel is geweest, verklaarde zij dat er al herhaaldelijk over het moord plan was gesproken. T.oen haar man op die fatale avond de woning verliet had zij hem nog gevraagd of zij kof fie zou zetten tegen dat hij thuis kwam. Toch wist zij dat het die avond zou gebeuren, want de rit naar Schijndel zou juist op die avond ge maakt worden omdat zij dan wegens het bezoeken van een vergadering van de vrouwenbond niet zou meegaan. Wel meende ze dat H. het niet aan zou derven om de wagen te water te la ten rijden. Zij heeft in een roes ge leefd en wil nu niets meer van Huibert- se weten. Deze had tegen haar gezegd dat het een ongeluk was maar later heeft hij gezegd: „Stel je voor dat Nel lie was blijven leven. Ik heb het ge daan om jou .te krijgen". Reeds eer der was er over de mogelijkheden van vergif en doodrijden tussen hen beiden gesproken. De vrouw verklaarde met nadruk dat er door de politie geen druk op haar is uitgeoefend om te be kennen. De getuigedeskundige, dr. Schrei- nemachers, bevestigt in zijn psychia trisch rapport, dat verdachte zwak tot «matig begaafd is en verminderd toe rekenbaar. Hij achtte het mogelijk dat zij aanvankelijk niet heeft willen geloven dat H. de moord zou plegen. Er was ten opzichte van H. een zeer sterke binding ontstaan door het standsverschil en het imponerende ge drag van H. De advocaat-generaal was in zijn requisitoir van mening dat er verschil lende verzachtende omstandigheden kunnen worden aangevoerd zoals de onmiddellijke bereidheid van H. om de gedachte aan de moord te verwe zenlijken, haar volledige bekentenis en haar intense berouw. Maar, aldus de advocaat-generaal, we moeten niet alleen de vrouw zien die hier in ellen de voor ons zit maar ook die van au gustus 1966. ook de slachtoffers waar van de dood aan haar te wijten is. De advocaat-generaal baseerde op al die omstandigheden zijn eis. De raads man mr. P. de Seveaux bepleitte cle mentie op grond van het grote over wicht dat H. op haar heeft gehad, haar zeer oprecht berouw en het feit dat haar aanwezigheid thuis niet gemist kan worden. De algemene preventie, zo meende de raadsman, zal hier on der een mildere straf niet lijden. Het hof zal op 24 februari arrest wijzen. TER AAR Hoewel de Leidse stu dent Titus Spoelstra (23) en de huis- houdlerares Jenny van Harten werke lijk met elkaar zijn getrouwd zullen zij het binnenkort toch moeten overdoen. Hun huwelijksakte ligt op de bodem van het Aarkanaal. Na de huwelijksvoltrekking toas de ambtenaar F. van Onzenoord van de kerk naar het gemeentehuis gegaan. In een tas zaten alle paperassen, waaronder de trouwakte. Onderweg waaide de tas open. De heer Van On zenoord stopte om hem te sluiten en leunde met zijn voet op een paaltje langs het kanaal. Dit was niet bere kend op het gewicht van de ambte naar, die vervolgens met paperassen en al in het water dook. Met de tas klom hij op de kant. Toen zag hij verderop nog een map drijven. Opnieuw dook de man het koude wa ter in. Hij wist de map te pakken, maar de huwelijksakte was spoorloos. HELMOND Pastoor Jean Slots (51) van de St.-Michaëlparochie in Wans- sum (Noord-Limburg) is lid geworden van de Partij van de Arbeid. „Ik heb er jarenlang op gestemd", zegt de pastoor, „maar pas zondag ben ik lid geworden. De reden hier van is dat de socialistische fractie voorzitter in de Tweede Kamer, de heer Den Uyl, een amendement van mij gaat indienen tijdens de behan deling van de samenvoeging van de gemeenten Wanssum en Meerlo." De voorkeur tot het socialisme dateert bij pastoor Slots reeds van 1939. Hij werd als jong kapelaan in Grubben- vorst naar Doorn gestuurd voor een weekeind cursus in zang en muziek. Deze cursus werd gegeven door Piet Tiggers, de toenmalige leider van de AJC, de jongeren socialistenvereni ging in Nederland. Later is hij be vriend geworden met Koos Vorrink, die tijdens de oorlog korte tijd bij hem was ondergedoken. Tijdens de Nacht van Schmelzer, waar in het kabinet-Cals viel, is zijn voor liefde voor het socialisme nog meer toegenomen. „Ik zit nu in een opposi tiegroep tegen de samenvoeging van onze gemeente met de gemeente Meerlo". „Ik vind dat de Partij van de Arbeid het beste programma heeft. Ik had net zo goed PPR of D'66 kunnen kiezen. Hun programma boeit me ook. In de Par tij van de Arbeid neig ik het meest naar Nieuw Links. Het is natuurlijk wel verwonderlijk dat ik als pastoor zulke uitspraken doe. Maar ik ben van mening dat je als pastoor ook als gewoon mens behandeld moet wor den en er dezelfde leefgewoonten op na moet kunnen houden." „De kerk moet zich bezighouden met haar eigen zaken. Zij moet zich vrij opstellen buiten de politiek. In de po litiek zijn er voor mij maar twee mo gelijkheden: socialist of liberaal. Meer alternatieven kan ik niet vinden." „Voor mij is het dan het socialisme; ik heb geen andere keus. In de Partij van de Arbeid vind ik alles wat ik zoek. Zij is progressief en streeft naar ontwikkeling. Haar aanpak van veel zaken vind ik bijzonder goed. Ik heb zelfs de hoop dat als Vondeling straks op de voorzitterstoel zal zitten, dit allemaal nog beter wordt." De Partij van de Arbeid heeft in Noord- Limburg in pastoor Jean Slots een vurig pleitbezorger gekregen. Door zijn vrije meningsuiting krijgt hij nogal wat post. Voor- en tegenstan ders van zijn politiek schrijven brie ven en kaarten. Een oude klasgenoot van hem schreef een brief, waarin hij meedeelde dat hij van iemand tien gunden had ge kregen om een mis van eerherstel op te dragen voor pastoor Slots. „Ga echter door, vriend Jean!" schreef hij. Patoor Jean Slots gaat door. UTRECHT Werkgevers en werk nemers in de sociale commissie tuin bouw van het Landbouwschap zijn het eens geworden over een loonadvies voor de tuinbouw. Dit advies houdt een loonsverhoging in van ongeveer 6,2 procent (negen gul den per week) en een arbeidsverkorting van 65 uur per jaar. Onder de tuinbouw-cao vallen onge veer 15.000 werknemers. De cao heeft een looptijd van één jaar, en gaat 1 maart in. De gewestelijke afdelingen moeten dit loonadvies nog goedkeuren. Het is de eerste keer dat een derge lijk loonadvies tot stand komt. Voor heen werden de arbeidsvoorwaarden in de tuinbouw via vrije onderhandelingen geregeld. DEN HAAG De 74-jarige heer J. A. Seesink Clee uit Den Haag moet om weer te mogen autorijden een nieuw rij-examen afleggen en opnieuw me disch worden gekeurd. Hij verloor gisteren het kort geding waarin hij voor de president van de Haagse rechtbank had geëist dat de Haagse politie haar eis dat hij zijn rij bewijs moest afgeven, zou intrekken. De politie had de man aangehouden na dat hij met zijn auto enkele verkeers- fouten had gemaakt. De heer Seesink Clee vond dat de Haagse politie misbruik had gemaakt van haar bevoegdheid, omdat er geen rechtsmiddel bestaat om zich tegen de invordering van het rijbewijs te verwe ren. De president van de rechtbank er kende dit. Hij had het daarom ook juis ter gevonden indien van de verkeers overtredingen proces-verbaal was opge maakt. De president vond echter door slaggevend, dat het rijbewijs niet al leen was ingenomen op grond van de gevorderde leeftijd van de automobilist, maar ook met het oog op de verkeers veiligheid. Het vermoeden bestond dat de heer Seesink Clee niet in staat was de auto behoorlijk te besturen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9