Benfica's trainer Otto Gloria rekent op zege en laat niets aan het toeval over Duur betaalde, diplomatieke coach is vol vertrouwen Vermoedelijke opstellingen Voor rillende Portugezen geldt „mondje dicht" „In Europa Cup alleen over mijn lijk" Benfica's negende toernooi om de Europese beker Noor Harald Berg naar ADO Jan Derksen stopt als baancoach Post en Dancelli namen leiding over Record van Verkerk wordt wel erkend Pikeurs, trainers en jockey's in YYCS Neutrale rechtspraak bij w.k. voetbal Schijn bedriegt Twintig jaar Geen toeval „Meneer Geluk" Italiaan leidt in Lissabon Rustig Tegen verbod Sjaak Swart de onschuldige Twee mogelijkheden Eigen kuippie Harder Nooit last WOENSDAG 12 FEBRUARI 1968 WAGENINGEN Sport Lisboa e Benfica, de naam van een voetbalclub die zich een gouden glans in de histo rie van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen heeft veroverd. Een club met een staat van dienst waarbij die van Ajax, dat nog niet hoger reikte dan de kwartfinales, nog schril afsteekt. Een reden voor de Portugezen om de Nederlan ders in feite nog niet au sérieux te nemen. Drie uur praten met Otto Gloria, de coach van Benfica, maakt een zó denkend mens echter wel duidelijk dat er van onderschatting van Ajax geen sprake is. De afstraf fing die Benfica onder andere in december van het jaar 1963 tegen Borrussia Dortmund, waarbij het Portugese voetbalbolwerk met 50 werd verpletterd, kreeg te ver werken, blijft nawerken als een waarschuwing voor de toekomst. Sport Lisboa e Benfica onderschat niemand. Iedere te genstander kan de weg versperren naar dat hoogst bereik bare: het bezit van de Europese beker. Tn hotel De Wageningse Berg heeft Otto Gloria alle De avondmaaltijd in hotel de „Wageningse Berg" is voorbij. Toch moeten we nog even wachten voor Otto Gloria bereid is tot een gesprek. Eerst moeten zijn spelers nog even de buitenlucht in. Er zijn er bij, die de moeite van het aantrekken van een jas achterwege laten. En dat terwijl ook Wageningen geheel in de greep van •en late koning winter is gekomen. Het is ijzig koud. Betekent het kille „uitje" een •nderdeel van een bepaalde wenningskuur? Het lijkt er veel op. tijd om over de consequenties van zijn hard beroep na te denken. Tweemaal zag hij Ajax spelen, waarbij hij vooral de laatste maal tot de conclusie moet zijn gekomen dat Ajax een goed geoliede machine is. Hij broedt op een strijdplan, waarmee hij de Nederlanders moet uitschake len. Moet, want voor Otto Gloria is er maar één weg. Ben fica moet de beker winnen. Zo niet, dan weet hij bij voor baat dat er onder het grote legioen aanhangers een soort paleisrevolutie uitbreekt, die naast de hoofden van ande ren, ook zijn hoofd eist. Reeds zes jaar, in de periode van 1954 tot 1960, was hij vaste trainer van Benfica. Nu heeft hij een contract van twee jaar. Een vrijwel waardeloos contract, want al bleef hij na de nederlaag tegen Manchester United vast in het zadel, de riem die dat zadel vasthoudt, kan ieder moment breken. In Portugal kent men geen medelijden. Hij die komt moet het waar maken. Ook de beminne lijke Otto Gloria, de kleine keurig geklede vijftiger met de knalrode stropdas. Rustig, zonder emotie stelt Otto Glo ria enige tijd later: „Wat maken de omstandigheden uit. Je kunt er toch niets aan veranderen." Een voordeel voor Ajax? „Waarom, ook mijn spe lers zijn gewend aan verschillende weersomstandigheden. Het feit dat on ze laatste wedstrijd eveneens onder slechte omstandigheden het was in Portugal slechts zes graden werd gespeeld is voor ons alleen maar een meevaller." De coach van Benfica blijkt evenals welke coach ook, een diplomaat te zijn. Dat blijkt ook uit zijn vage antwoord op de vraag op welke wijze hij Ajax zal bestrijden. „Een generaal in de oor log gaat toch ook zijn plannen niet van tevoren bekend maken", is zijn monter gestelde conclusie. Niet minder vaag geeft hij vervolgens commentaar op zijn eerder gebezigde uitspraken, dat Ben fica de halve finales zal halen. „Als de hoop er is dan moet je het toch zeg gen." Een lachende Otto Gloria lijkt in niets op een man, die de verantwoor ding heeft over een team, dat in eigen land niet mag falen. Druk met zijn handen gebarend is hij meer een goedmoedige zakenman, die na afloop van 'n zware dagtaak glim lachend praat over zijn winst van die dag. Schijn kan bedriegen. Ook bij Ot to Gloria, die buiten de rusturen alle zaken voor zijn club behartigt. „Ik streng? Ik eis discipline. Als de spelers niet gehoorzamen pak ik ze aan. Daar ben ik voor." Ajax? „Een uitstekend elftal van Europese klasse. Er is voor mij weinig verschil in kwaliteit tussen de ploe gen, die de kwartfinales halen." Tradia tiegetrouw „Wij kunnen dat bij de supporters niet waarmaken", aldus Glo ria heeft er in Benfica nog nooit een buitenlander in het elftal gespeeld. Hij mag er twee aantrekken, waarvan er dan één mag spelen. Wie als het nodig mocht blijken? „Cruyff of Keizer." Otto Gloria, reeds twintig jaar trai ner, speelde zelf in Botafogo en Vasco de Gama de grootste club van Brazilië. Werd later trainer van Vasco en trai ner van het nationale Braziliaanse elf tal. Na zijn zesjarige periode bij Ben fica kwamen achtereenvolgens Spor ting Marseille, Atletico Madrid en Por to, waarna hij bij Benfica terugkeerde. In zijn lange periode als trainer leerde hij het harde voetbal verafschuwen. „Toch", zo meent hij, „zal het goede voetbal weer zegevieren. Het kan niet anders, want iedereen blijft anders weg." Ook aan systemen heeft hij een he kel. „Een systeem kan men alleen spe len als men daar het juiste materiaal voor heeft. Met Benfica ga ik als het mogelijk is met tien man aanvallen." Een „Ausputzer"? „Nee. wij spelen niet met een „Ausputzer". Dat is voor het publiek niet aantrekkelijk. Als men veel technische spelers heeft dan is dat ook niet noodzakelijk." Otto Gloria „de zwerver" werd ge noodzaakt weg te gaan bij Benfica toen hij zesmaal de landstitel behaalde, maar er niet in slaagde de Europese beker te veroveren. Over die periode zegt hij: „Je gaat overal werken waar je goed betaald wordt. En Benfica be taalde goed. Als een elftal goed draait is alles goed, als men verliest is het de schuld van de trainenr. Ik geloof, dat dat overal wel zo is." Voor Benfica's trainer is het vandaag weer een van zijn moeilijke dagen uit zijn lange loopbaan. Niets heeft hij aan het toeval overgelaten. Hij zag Ajax. bekeek films van Ajax en is niet bang voor Ajax. Uiterlijk althans niet. Zijn innerlijk krijgt geen moment de overhand. Hij is vastbesloten, er van overtuigd in Amsterdam goed weg te komen en in Lissabon zijn grote slag te zullen slaan. Benfica wil in de finale en hoopt daarin Manchester United te ontmoe ten. Gloria: „Daar hebben wij nog een appeltje mee te schillen." Otto Gloria vertrouwt op zijn spelers, die meer dan ooit het hoogste willen bereiken. Hun coach wees niet voor niets een aanbod van vijftighuizend dollar van de Ita liaanse club Napoli van de hand. Glo ria houdt van Benfica en de spelers van hem. De grote Gloria kreeg in Marseille toch niet voor niets de naam van „me neer Geluk mee. Ajax is gewaar schuwd. ROME De tweede ontmoeting tus sen Ajax en Benfica, volgend* week woensdag in het Estadio da Luz in Lis sabon, zal worden geleid door de Itali aanse scheidsrechter Antonio Sbardel- la. Sbardella leidde destijds ook de mis tige wedstrijd tussen Ajax en Liverpool in het toernooi om de Europa Cup. In het Olympisch Stadion werd het toen 5-1 voor de Ajacieden. De wedstrijd in Lissabon begint om kwart voor tien 's avonds. DEN HAAG Harald Berg, 33 keer uitgekomen voor het Noorse nationale voetbalelftal, gaat voor ADO spelen. De Haagse club had al weken geleden contact met de Noor, maar pas giste ren kwam de zaak rond. Een handte kening is nog niet gezet, dit gebeurt in het transferseizoen. Wel is zeker dat Berg op 1 maart in Den Haag arriveert. Hij zal daar dan gaan wonen en met ADO gaan trainen. Zodoende krijgt hij zeer ruim de tijd om te acclimatiseren. Berg speelde in Noorwegen voor Lyn in Oslo, een club die vele malen Noors kampioen was. ROTTERDAM Vrijdag beslist de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) of er voor de Nederlandse wielersport nog een baancoach nodig is. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de weg- en baanrenners onder leiding van één man komen te staan. Wie dat zal zijn is nog niet bekend, maar vrij wel zeker is dat baancoach Jan Derk sen na vier jaar van het baantoneel zal verdwijnen. De heer Van Steenbergen, voorzitter van de sportcommissie van de KNWU: „Ik kan 'n heleboel uit de doeken doen maar dat wil ik nog niet. Deze zaak moet eerst door de sportcommissie be handeld worden". AJAX SUURBIER HULSHOFF GROOT SWART CRUYFF BALS VASOVIC VAN DUIVEN BODE MULLER NUNINGA KEIZER scheidsrechter DAVIDSON SIMOES CRUZ EUSEBIO TORRES COLUNA TONI De Schotse scheidsrechter David son: vandaag pas beslissing RAUL HUMBERTO HENRIQUES GRA£A JACINTO BENFICA Met een van de Jaap Edenbaan ge leende sneeuwblazer werd het sta dion sneeuwvrij gemaakt. MILAAN Peter Post heeft met zijn Italiaanse koppelgenoot Dancelli in de voorlaatste nacht van de wieier- zesdaagse van Milaan de leiding geno men. De Deen Ole Ritter heeft dins dagavond geprobeerd het werelduurre cord op overdekte banen te verbeteren. De Deen die het record op onoverdekte reeds bezit, staakte na tien kilometer z'n poging en reed toen weer in het zes- daagse-gereel mee. De stand luidde woensdagmorgen: 1. Post/Dancelli (Ned/It) 410, 2. Adorni/ Fr. Pfenninger (It./Z4wi.) 345, 3. Bug- dahl/Schulze (WD1) 112. Op één ronde: 4. Merckx/Sercu (Belg) 296. DAVOS „Er is geen enkele reden om Verkerk's wereldrecord niet te er kennen. De geruchten die hierover, voor al in de Noorse pers, de ronde doen, zijn ongegrond". Dit meldde de secre taris van de Internationale Schaatsunie (ISU), de heer Haessler. Haessler maakte deel uit van het or ganisatiecomité van de internationale wedstrijden, die in het weekeinde in Davos zijn gehouden en waarbij drie wereldrecords sneuvelden. In de Noor se pers was het bericht opgedoken, dat deze wedstrijden niet op tijd zouden zijn aangevraagd bij de ISU. Haessler ont kent dit ten stelligste. „Zowel Verkerk's tijd op de 1.500 me ter (2.02,0) als de prestaties van Elly van den Brom en Ans Schut zullen bin nenkort op de recordlij st opgenomen worden. Ook de 44,6 sec. van Ruth Schleiermacher (op 4 februari) zal er kend worden. Met de tijd, die de Rus Anatoli Lepesjk in Medeo (A. Ata) op de 501 m maakt,38.8 sec.) ligt de zaak anders. De ISU was niet bekend met deze wedstrijden zodat het wereld record op de sprint voorlopig nog op 39,2 seconde blijft staan". Haessler was niet van mening, dat de recordlijsten na de wedstrijden om de wereldtitel te Deventer wederom her zien zal moeten worden. „De omstandig heden zijn er meestal niet zo goed als in Inzeil of Davos, maar je kunt na tuurlijk nooit weten". WAGENINGEN Otto Gloria houdt voet bij stuk. Zijn spelers, met uit zondering van aanvoerder Mario Es- teves Coluna (33), mogen niet met de pers praten. „Eenmaal, in Zweden, hebben ze Eusebio en Simoes in de politiek betrokken en blank tegen zwart uitgespeeld. Dat is genoeg en het zal nooit meer voorkomen". De altijd glimlachende captain van Benfi ca Coluna is daarom de laatste dagen een druk bezet man. Hij vliegt van de ene tafel naar de andere, of wordt er met zachte drang naar toe gedrukt. „Ik kan slecht zeggen dat het voor mij op deze manier een volledige con centratie betekent. Ik ben geen mi nuut meer vrij. We zijn naar Wage ningen gekomen om uit te rusten. Am sterdam werd gemeden omdat wij er teveel last zouden hebben van suppor ters. Waar je tegenwoordig echter ook komt, ze zijn overal", merkt hij ver zuchtend op. Had hij liever gezien, dat alle spe lers hun woordje mochten doen? „Na tuurlijk, maar ik geloof dat Eusebio geen leven had gehad. Het is beter zo, dan blijft de verstandhouding ten minste goed". Coluna, bezitter van twee autozaken, is niet bang voor Ajax. „Ik denk", zo zegt hij, „dat onze techniek het van Ajax zal winnen. Ik geloof ook dat wij meer routine hebben. Verder ken ik Ajax nauwelijks, alleen van de films, die wij hebben gezien". De opvallendste speler bij Ajax? „Johan Cruyff en Groot. Mijn mening is, dat als we die twee kunnen uit schakelen, Benfica een ronde verder is". Van de 55 wedstrijden die Benfica in het toernooi om de Europese beker speelde, miste Coluna er slechts drie. Hij wordt door zijn medespelers voor al gerespecteerd om zijn rustig optre den, een van zijn grootste kenmerken die hij van zijn geboorteplaats Mozam bique in augustus 1954 meenam naar het beroemde Benfica. „Als je zolang speelt en 52 interland wedstrijden achter de rug hebt, is er weinig meer om je over op te winden. Dat kan ik alleen nog als de tegen stander grof speelt. Ik bedoel dan een speler als Nobby Stiles. Die heb ik echter in de films over Ajax niet kun nen ontdekken. Ik geloof, dat het een boeiende wedstrijd gaat worden". Tegen het verbod van de opperste leiding in bleek de kleine linksbuiten De lange Portugees Torres moest zich eens even op de hoogte stellen van de samenstelling van de Neder landse sneeuw. Antonio Simoes, onder de ogen van zijn coach, toch wel bereid om iets te zeggen. „Benfica speelt sterk", was zijn mening, „maar of ze beter zijn dan vier jaar geleden, dat betwijfel ik". De snelle balkunstenaar, die op acht tienjarige leeftijd zijn debuut in het eerste elftal maakte en nadien vier fi nales meespeelde, heeft overigens niet al zijn aandacht bij de komende wed strijd. Zijn vrouw verwacht de derde baby. De kou? „Waar we het laatste bekerduel hebben gespeeld, was het kouder dan hier. Een groot voordeel, want nu vallen we er niet zo in". AMSTERDAM Soms wanneer de sterren goed staan en zijn voor Ajax kloppend hart vonkend contact maakt met zijn benen, reikt Sjakie tot Europees niveau. Sneller dan het geluid raast hij door de vijandelijke defensie en stelt hij zich moedig bloot aan de agressie die hij zelf heeft losgewoeld. Ook de onbarmhartigste slidings en tackles kunnen zijn behendige slaloms dan niet ontregelen. Soms echter, wanneer hij vruchte loos zoekt naar inspiratie en voelt dat hij wordt geschaduwd door het noodlot, levert Sjakies gave techniek nauwelijk rente op. Een tikkeltje fatalistisch geeft hij dan willig de pijp aan Maarten en brengt hij niet zijn directe tegenstander maar zijn vele persoonlijke supporters tot wan hoop. Toch vindt sigarenhandelaar Jac ques Swart (30), gevoelig voor kri tiek en feer, dat men hem ten on rechte kwalificeert als een grillige voetballer. „Ik ben juist", verzekert hiij met klem „een van de constante spelers van Ajax. Ik weet wat ik kan en ik laat de moed dus heus niet zo gauw zakken. Dat lijkt alleen maar zo. Het ligt natuurlijk ook een beetje aan de wedstrijd. Wan neer je meteen een paar lekkere ballen krijgt en het lukt een beetje, dan gaat de rest vanzelf. Het liefst zou ik elke bal wel willen hebben. Som gebeurt het weieens dat je een kwartier lang niet in het spel wordt betrokken. Nou, als je dan zo'n keer of tien een sprintje hebt gemaakt voor niks krijg je de pest in." En dan zijn er twee mogelijkhe den. Of Swart gelooft het verder wel of hij zoekt ongeduldig de strijd zelf op. Meestal doet hij het laatste, ook al door de zegenrijke invloed die het harde regime van Michels heeft op de spelers van Ajax. Swart, gnui vend: „Wanneer ik kwaad word ga ik steeds beter voetballen. Ajax zou me waarschijnlijk altijd wel kwaad BENFICA, tienvoudig kampioen van Portugal, is thans bezig aan zqn negende toernooi om de Europa Cup I. Vooral dank zq hun flitsende voorhoede, sinds eind 1961 aangevoerd door het fenomeen Eusebio, bereikten de Portugezen vjjf keer de eindstrijd. Twee keer achterelkaar kon Benfica na afloop Europa's kostbaarste voetbaltrofee in triomf met zich meevoeren naar Lissabon. In het seizoen 1960-'61 veroverde het de beker door in de finale in het Zwit serse Bern met 32 te winnen van de Spaanse kampioen Barcelona. Het jaar daarop verdedigde Benfica zijn bezit in het Olympisch Stadion te Amsterdam met doorslaand succes. In een onver getelijke wedstrijd, geleid door de Ne derlandse scheidsrechter Leo Horn, versloegen de Portugezen Real Ma drid met 53. Daarna haalde Benfica nog drie keer de finale, maar het kwam geen enkele keer meer tot winst. Twee keer moes ten de Portugezen de eindstrijd spelen in het land van de tegenstander en één keer zelfs op het eigen terrein van de concurrent. In 1963 verspeelde de Portugese kampioen in het Londen- se Wembley stadion zijn Europa Cup aan het Italiaanse AC Milan door een nederlaag met 21. Toen Benfica in 1965 opnieuw doordrong tot de finale moest het Internazionale in het hol van de leeuw opzoeken. Op een vrij wel onbespeelbaar veld verloren de Portugezen in het Milanese San-Siro- stadion met 10. De eindstrijd van het vorig jaar ligt nog vers in het geheugen. Na negentig minuten voetbal in het Londense Wem- bleystadion tegen de Engelse kam pioen Manchester United was de stand 11, maar in de verlenging stootten de Britten door naar een nogal geflat teerde overwinning met 41. De volledige resultaten die Benfica heeft geboekt in dit toernooi zijn: 1957-'58: eerste ronde: SevillaBenfi ca 3—1, 0—0. 1960-'61: eerste ronde: Heart of MidlothianBenfica 12. 03; tweede ronde: BenficaUjpest 62, 12; kwartfinales: BenficaAarhus 31, 41; halve finales: BenficaRapid Wien 30, 11 gest.; finale: Benfica Barcelona 32. 1961-'62: eerste ronde: vrij; tweede ronde: AustriaBenfica 11, 15; kwartfinales: FC NürnbergBenfica 31, 06; halve finales: BenficaTot tenham 31, 12; finale: Benfica Real Madrid 5—3. 1962-'63: eerste ronde: vrij; tweede ronde: NorrköpingBenfica 11, 15; kwartfinales: BenficaDukla Praag 21, 00; halve finales: Feijenoord Benfica 00, 13; finale: AC Milan Benfica 21. 1963-'64: eerste ronde: Distillery Benfica 33, 05; tweede ronde: Ben ficaBorussia Dortmund 21, 05. 1964-'65: eerste ronde: Aris Bonne- wegBenfica 15, 15; tweede ron de: Chaux de FondsBenfica 11, 05; kwartfinales: BenficaReal Ma drid 51, 12; halve finales: Vasas GyörBenfica 01, 04; finale: In ternazionaleBenfica 10. 1965-'66: eerste ronde: Stade Dude- langeBenfica 08, 010; tweede ronde: Lef skiBenfica 22, 23; kwartfinales: Manchester United Benfica 32, 51. 1967-'68: eerste ronde: Glentoran Benfica 11, 00; tweede ronde: Ben ficaSt. Etienne 20, 01; kwartfina les: Vasas BoedapestBenfica 00, 03; halve finales: BenficaJuventus 20, 10; finale: Manchester United Benfica 41 na verlenging. De resultaten van Benfica in de wedstrijden die het als Europees be kerhouder speelde om de zogenaamde wereldbeker: 1961: BenficaPenarol 10, Pena- rolBenfica 50; PenarolBenfica 2—1. 1962: SantosBenfica 32; Benfica Santos 25. AMSTERDAM De trainers van dravers en renpaarden, pikeurs en jockey's hebben besloten hun afzonder lijke verenigingen op te heffen. Zij gin gen over tot oprichting van een belan genvereniging. Deze belangenvereniging besloot una niem tot samenwerking met de VVCS, de vereniging van contract-(voetbal-) spelers. De nieuwe vereniging opereert zelfstandig in de VVCS en kan gebruik maken van de juridische, sociale en fis cale medewerking waarover de VVCS beschikt. ZURICH, De internationale voet balbond (FIFA) heeft besloten voor het merendeel neutrale scheidsrechters aan te wijzen voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in 1970 in Mexico wordt gehouden. Van de dertig scheidsrechters zullen er achttien neu traal zijn dat wil zeggen niet ko mend uit een land, dat in de eindronde UITKOMT. Drie komen uit het gastland en negen uit andere deelnemende lan den. Bij vorige wereldkampioenschap pen hadden alle zestien landen, die tot de eindronde waren doorgedrongen, het recht een scheidsrechter af te vaar digen. willen zien. Nou is daar niet zoveel voor nodig, want ik ben nogal op vliegend. Vooral in het veld. Wan neer ik een schop krijg word ik ver schrikkelijk fel. Vroeger werd ik dan een beetje bang, maar Michels heeft me harder gemaakt. Alleen wanneer ik zie dat een vent gek aan het worden is en er niet meer op het spel staat denk ik weieens bij mezelf: Opgepast Sjakie, koppde ge bruiken." Bezig aan zijn veertiende seizoen voor Ajax en volgens eigen schat ting in de buurt van zijn zeshonder- ste wedstrijd heeft Sjaak Swart de Club waarvoor hij speelt leren lief hebben. Dat is vrij zeldzaam tegen woordig, maar Swart is dan ook er felijk belast. Hij groeide op te mid den der Ajacieden en zorgzaam be geleid door zijn vader en grootva der lag het voor de hand, dat hij na zijn vlegeljaren in O WO met Ajax een verbond voor het leven zou slui ten. Zijn vluchtige flirt met Feijen oord in een grijs verleden werd door de intimi van de familie Swart dan ook uitsluitend gezien als een pro baat middel om Sjakies inkomen bdj Ajax wat op te voeren. Ajax echt verlaten heeft er eigen lijk nooit ingezeten. Daarvoor heeft Sjaak Swart zich als Amsterdam mer en Ajacded altijd te oprecht kunnen verheugen in alle tegenspoed van aartsrivaal Feijenoord. „Het liefst," zegt hij „speel ik in mijn eigen kuippie. Ik vind het fijn om te voetballen voor de mensen die daar al tien jaar of langer naar elke thuiswedstrijd komen kijken. In De Meer hoeven we voor niet een club ter wereld bang te zijn. Daar kunnen we ze allemaal pakken. Daarom hoop ik het nog mee te maken dat we Europa-Cupwedstrijden op ons eigen terrein kunnen spelen." Morgenavond begint Sjaak Swart, 31-voudig international en samen met Johan Cruyff topscorer voor Ajax in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (ieder zes), aan zijn zeventiende Europa- Cupduel. En vertederd memoreert men thans in Amsterdam de helden daden die Swart juist in dit soort wedstrijden pleegt te verrichten. Swart: „Wanneer ik voor Ajax in de Europa Cup speel moeten ze over mijn lijk. Ik leef enorm naar zo'n wedstrijd toe. Twee, drie weken van tevoren loop ik er al aan te denken. Vooral 's avond als ik naar bed ga. Dan zie ik allerlei spelsituaties voor me. Wanneer je tegen een zwakke club moet spelen heb je dat niet. Dan denk je onbewust: Nou, die gasten kunnen er toch niks van, dat maken we wel effe. In de Europa Cup weet je dat de tegenstand groot zal zijn. Een dan wil je de mensen wat laten zien, dan wil je uitblin ken. Wanneer zo'n wedstrijd dan eidelijk begint, heb ik hem al ontel bare keren gespeeld." Onder dergelijke omstandigheden kan Sjaak Swart, liefhebber van vis sen en een niet onverdienstelijk bil jarter met een moyenne van drie, uitgroeien tot een groot voetballer. Een voetballer met een formidabele p ass eertechndekeen schitterende met effect gelanceerde pass en een dodelijk schot in zijn rechtervoet. Een tegenstander bovendien, die niet terugdeinst voor een grimmig duel en die hard en efficiënt kan ingrij pen wanneer er in de verdediging alarm wordt geslagen. Swart: „Je moet wel. Het voetbal is veel harder geworden, zeg eigen lijk maar gerust gemener. Ik zie het toch zelf. Ze loeren tegenwoordig meer op je benen dan op de bal. Je krijgt ook veel meer schoppen dan vroeger. Wat er op het ogenblik in het veld allemaal gebeurt houd je niet voor mogelijk. In die wedstrijd tegen Fenerbahce bijvoorbeeld in Is- tanboel kreeg ik meteen een kluit modder in mijn ogen. Nou, die knaap heb ik natuurlijk wel even een mooie makker gegeven. Maar wan neer ze mij niets doen, doe ik ook niets. Eerlijk waar." Ook dat is een van de kwaliteiten van Sjaak Swart, de manier waarop hij zijn onschuld kan betuigen. Niet zelden vertellen zijn donkere ogen van het schrijnende onrecht, dat hem en Ajax in een wedstrijd is aange daan. Sjaak Swart is zich dat ont roerend onschuldige voorkomen be wust. „Ik heb dan ook nooit last met de scheidsrechter," zegt hij slim. ..Maar," vervolgt hij, zijn act meteen op onnavolgbare wijze presenterend .,ok bén ook altijd onschuldig. Ik heb in het veld nog nooit iets mis daan." Nerveus en geconcentreerd denkt Sjaak Swart aan morgenavond en aan Benfica. De wedstrijden, die hij heeft gespeeld in zijn fantasie eindig den allemaal in getekende overwin ningen voor Ajax, want zijn geloof in Ajax' kracht is groot. Maar dit is Europa Cup en dan weet je tenslot te nooit wat er allemaal kan gebeu ren. Swart: „Je moet nerveus zijn, anders is het niet goed. Iedereen is nerveus. Michels ook. Die lijkt zo rustig hè? Nou, hij zit net zo in de zenuwen als wij." Sjakie is in ieder geval niet bang. Zeker niet voor Benfica's veel beju belde voorhoede. „Aanvallen doen ze hier in Amsterdam heus niets," voor spelt hij. „Ik zweer je, dat Benfica hieir zwaar in de verdediging gaat." En grijnzend: ,Maar wat mij be treft mogen ze best aanvallen hoor. Dan krijgen ze een deuk. Neem dat maar van mij aan."

De Vallei | 1969 | | pagina 11