Veenendaals dagblad Israëlische regering blijft overeind Esjkol krijgt van het Knesseth vertrouwen EEN ARABISCH ONDERONSJE Buiten Sneeuwdek ontwricht verkeer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Witte veen wil bezuinigingen om onvoorzien tekort te dekken Geen oordeel over visioenen Hans v. Z. zonder onderzoek" Uitkeringen AOW/AWW 1,1 pet. hoger Ds. Sithole schuldig Eban steunt Brits plan Geen bijzondere Kamercommissie voor onderzoek naar excessen JAMIN Nieuwe staking in Italië Egyptisch blad dreigt Engeland Bromfietsen 2% pet. goedkoper Sorbonne was weer bezet Studentenrel in Montreal Russen vragen woonblokken HET BLIJFT NOG KOUD VOORSTEL DEIS VYL VERWORPETS PRINSELIJK PAAR BEZOEKT KENIA melkchoc. bloemen Onbemind EETSS BEPERKT GASBEDRIJF WEESP REORGANISEERT PROFDR. W. H. C. TE1SHAEFF: ONTSNAPTE GEDETINEERDE MELDT ZICH ROOLVINK BEZORGD OVER PRIJSSTIJGINGEN TERUGGEKAATST KVP vraagt regering om druk op Spanje In Tsjecho-Slowakije SPECIALISTENTARIEF IN DRIE JAAR VERDUBBELD Geen nieuw onderzoek in zaak-Sikorski Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'*, opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v, \dvertentietarieven op aanvraan WOENSDAG 12 FEBRUARI I949 - 43e JAARGANG no. 34 DEN HAAG Er komt geen bijzon dere Kamer-commissie die het onder zoek naar de rapporten over militaire misdrijven in Indonesië zou moeten be geleiden. De meerderheid van de Twee de Kamer wil afwachten wat er uit de archieven komt. Het voorstel van de socialistische op positieleider drs. Den Uyl om zo'n com missie in te stellen kreeg gisteren slechts de steun, van D'66, de pacifis ten, de conynunisten en de radicalen. Ook een voorstel van de fractievoor zitter van D '66, mr. Van Mierlo, om de regering te vragen ook het archief materiaal over de militaire bevelsver houdingen en de politieke situatie op te leveren, werd verworpen. Dit voorstel sloot aan bij de gedach te van drs. Den Uyl dat de Tweede Ka mer na het beschikbaar komen van het resultaat van het onderzoek een beslis sing zou moeten nemen over de militai re verhoudingen en de politieke verant woordelijkheden in deze kwestie. Het idee van drs. Schmelzer dat de regering altijd nog tijdens het onder zoek overleg kan plegen met het Senio renconvent (de fractieleiders) vond wel gehoor bij de regeringsmeerderheid. Het debat van gisteren ging uitslui tend over het voorstel-Den Uyl. Het plan van premier De Jong om de zaak eerst te laten uitzoeken en het resultaat tegen 1 juli aan de Kamer over te leg gen was niet aan de orde. Dit komt als nog afzonderlijk op de agenda. NAIROBI Prinses Beatrix en prins Claus zijn maandagavond voor een par ticulier bezoek in de hoofdstad van Ke nia, Nairobi, aangekomen. Gisteren be zochten zij een wildpark. Vandaag staat een bezoek aan een medisch centrum, dat met Nederlandse hulp is gebouwd, op het programma. Morgen vertrekken de prins en prin ses uit Kenia naar huis. ADVERTENTIE morgen ISO gram van 12S voor 109 niet te geloven voor die prijst Ooeren en buitenlui, jagers en jachtschuts zullen wel vinden, dat ik dezer dagen de ekster wat dl te mooi en eenzijdig heb afge schilderd. Eigenlijk is hij inderdaad nogal een schavuit, vooral in de broedende en voedende tijd, want dan vallen hem veel jonge vogels ten prooi. Met allerlei listen en la gen weet hij ook in het hoender park, de fazanterie en op de boer derij zijn doel te bereiken. De oude Romeinen zeiden terecht van hem: ,,Sagax, loquax, furax" (slim, praatziek, diefachtig). In de oud heid werd de fraaie, levendige fi guur als ongeluksvogel beschouwd, gezel van toverkollen en heksen, die trouwens ook graag zijn gestal te aannamen, gelijk ze zich voorts met voorliefde in katten en vleer muizen plachten te veranderen. Al gemeen bekend is het volksgeloof, dat eksters de enige dieren waren, die niet met Noach in de ark gin gen, maar zich op het dak ervan zetten en voordurend een ongeluk kige afloop der onderneming pro feteerden. Onder deze en vele an dere omstandigheden werd de ek ster een ware ongeluksbode: on verdraagzaamheid, kleptomanie, hongersnood en strijd, oorlog, dood en begrafenis ligt in zijn roep; on heil, beproeving en tribulatie ko men in zijn rampzalig gevolg. Het klinkt ongeloofwaardig te horen, dat de vogel, ondanks zulk een slechte roep, toch in de oude „Ma teria medica" enig nut bewees; o.a. werd de as van een verbrand exemplaar bij oogziekte aange wend. Dit sloeg terug op het be kende scherpe gezicht van de ek ster. 12-2-1969. A. B. WIGMAN. JERUZALEM Het Israëlische parlement heeft dinsdagavond met 74 tegen 5 stemmen bij zeven onthoudingen de motie van wantrouwen verworpen, die de centrum-liberalen hadden ingediend naar aanleiding van uitlatingen van pre mier Esjkol in een interview met het Amerikaanse blad „Newsweek". De „Gachal" (algemene zionisten) en de nationale religieuze partij, die eerder ook felle kritiek op Esjkols verklaringen hadden geuit, stemden tegen, hoewel zij niet geheel tevreden waren over de uitleg van vice-premier Allon (Esjkol was wegens ziekte afwezig). De communisten en de orthodox-religieuze „Agoe- dat Israël" onthielden zich van stemming. De indieners van de motie verweten Esjkol vooral, dat hij in het interview had gezegd dat Israël bereid was „de gebieden van Cisjordanië met een gro te Arabische bevolking zoals Nabloes en Jenin" terug te geven. Juist deze passage was echter niet door de betrok ken „Newsweek"-verslaggever ter goedkeuring aan Esjkol voorgelegd, zei vice-premier Allon. De aan Esjkol toe geschreven woorden, konden geen weer gave vormen van de mening van de Is raëlische regering, die nog geen besluit had genomen over de toekomst van de bezette westelijke Jordaan-oever, aldus Allon. Premier Esjkol had ook ver zocht mee te delen, dat het interview niet als een regeringsverklaring mocht worden beschouwd. „Hoewel Israël iedere gelegenheid voor besprekingen met de Arabische staten of leiders van de bezette gebie den zal aangrijpen, zal het tegelijker tijd voortgaan zijn stellingen in deze grens gebieden te versterken", aldus Al lon. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, stemt in met het Britse initiatief om een conferentie te beleggen van landen van de West- europese Unie over de vraagstukken van het Midden-Oosten. Tijdens een perslunch in Jeruzalem heeft Eban verder gezegd, dat een der gelijke conferentie zou aantonen, dat do positie van West-Europa tegenover dit vraagstuk afwijkt van de Franse en dat Frankrijk derhalve geenszins het recht heeft uit naam van Europa te spreken. Bovendien zou de conferentie aantonen, dat het niet slechts de vier grote mo gendheden zijn, die moeten helpen, een vreedzame oplossing te vinden voor de crisis in het Midden-Oosten. Terwijl hij nogmaals elke „opgelegde vrede" van de hand wees, zei de Is raëlische minister, niet te geloven dat de vier grote mogendheden zich zouden kunnen verenigen tot het opleggen van een oplossing aan Israël. Mochten zij dit wel kunnen, dan zou dit Israël toch nog niet verplichten, om dit besluit te aan vaarden. Sprekend over de rol van de Arabi sche verzetsorganisaties zei Eban, dat de wereldopinie de betekenis van El Fatah en de andere Arabische „ter- reur-groepen" overdrijft. Volgens de Israëlische minister is hun militaire succes zeer beperkt. Men moest ook niet vergeten, dat het terrorisme een staat niet kan dwingen zijn eigen be staan op te geven. De minister is van oordeel, dat de Pa lestijnse Arabieren als brug zouden kun nen fungeren tussen Israël en de Ara bische landen. Maar Israël zou geen vrede kunnen sluiten met hen. „Er is slechts plaats voor twee in het oude Pa lestina: voor Israël en voor Jordanië". De Israëlische bewindsman eindigde met de woorden: „er is een meerder heid in de Israëlische regering die er mee akkoord kan gaan, dat de vredes- grenzen anders zijn dan de huidige be- standsgrenzen. Maar er is eenparig heid omtrent verwerping van een oplos sing, die verschilt van een werkelijke vredesovereenkomst". ROME Een deel van het particu liere bedrijfsleven in Italië is vandaag ten dele lamgelegd, door een staking om een typisch loongeschil. Het is na melijk zo, dat mensen die hetzelfde werk doen in het ene deel van Italië, meer geld krijgen dan elders, en dat willen de bonden nu rechttrekken. Het geschil ligt ook hierin, dat de regering er voorstander is dat dit ge leidelijk gebeurt (het betreft hier ze ven zones) terwijl de werknemers en hun bonden erop staan dat de maatre gel voor het hele land tegelijk van kracht wordt. CAIRO Eventuele Britse wapenle veranties aan Israël zullen als een openlijke vijandige daad jegens de Arabieren worden beschouwd, schrijft het te Cairo verschijnende dagblad „Al Gumhoeriya" vandaag. Het blad leverde commentaar op kranteberichten volgens welke Groot- Brittannië met Israël onderhandelt over de levering van Chieftain tanks, ge schut en andere zware wapens. „Wapenleveranties aan Israël in een periode, waarin de leiders in Tel Aviv betogen dat zij hoegenaamd niet van zins zijn zich uit het bezette Arabische land terug te trekken, zullen ongetwij feld worden beschouwd als een aan moediging aan Israëël om zijn expan sionistische en agressieve politiek voort te zetten", schrijft het blad. DEN HAAG Minister Witteveen (financiën) heeft een nota gemaakt over bezuinigingen, die het Rijk moet doorvoeren. De bezuinigingen hebben ten doel enerzijds om het tekort op de begroting te dekken dat door onvoor ziene omstandigheden is ontstaan bijvoorbeeld hogere uilgaven voor on derwijs en anderzijds om een bij drage te leveren in de beperking van de bestedingen. Dit laatste is nodig om de economie in de hand te houden. De ministerraad heeft vrijdag over de nota gepraat. Als over de voorstel len van de minister van financiën een beslissing is genomen krijgt de Twee de Kamer een brief, waarin de maat regelen worden meegedeeld. Deze brief is reeds in het vooruitzicht ge steld. In de nota van minister Witteveen wordt de gedachte nader uitgewerkt dat een scherp toezicht op de begro ting nodig is. Als een minister extra uitgaven moet doen zullen deze met bezuinigingen op andere onderdelen van de departementale begroting moe ten worden „goedgemaakt". Zo ligt het bijvoorbeeld voor de hand dat minister Bakker (verkeer en waterstaat) moet bezuinigen omdat de geul voor de Nieuwe Waterweg meer geld vraagt dan was voorzien. De aan leg van wegen en de Deltawerken zou den als gevolg hiervan kunnen wor den vertraagd. Het kabinet heeft nog geen beslissingen genomen. DEN HAAG De prijzen van brom fietsen gaan met ongeveer tweeëneen half procent omlaag. De fabrikanten van deze tweewielers hebben dit de mi nister van Economische Zaken moeten toezeggen. Als gevolg van de invoering van de nieuwe omzetbelasting (btw) konden de prijzen van bromfietsen per 1 januari al omlaag, maar in de praktijk kwam daar niets van terecht. Vele prijzen ble ven gelijk en sommige fabrikanten ver hoogden zelfs hun prijzen iets. Na de kousenfabrikanten, de onderne mers uit de horecasector, de rijschool houders en de eigenaars van wasseret tes werden nu ook de bromfietsfabri kanten bij de minister op het matje ge roepen. Minister De Block heeft enige tijd ge leden gezegd, dat vijf groepen onderne mers met hun prijzen over de schreef waren gegaan. Deze zijn nu alle bij de minister geweest, - - WEESP B. en W. van Weesp zul len de gemeenteraad m.b.t. het gasbe drijf een plan voorleggen dat inhoudt o.m. reorganisatie van het gasbedrijf met een belangrijke vermindering van de personeelssterkte en verhoging van tarieven voor gasverbruikers. Het te kort van het bedrijf is voornamelijk gevolg van de kapitaalslasten en de personeelssterkte. B. en W. hadden dit plan al eerder aan de raad willen voor leggen maar er was voor de afvloeiing van het personeel geen overeenstem ming met de vakbonden en het over leg inzake de verhoging der tarieven met de minister van economische za ken was ook niet voltooid. Thans is in beide gevallen overeenstemming be reikt. Zes ambtenaren zullen op wachtgeld moeten worden gesteld. CAIRO: De Jordaanse minister-pre si- den Baghat el Tahoeni bezocht presi dent Nasser in diens buitenhuis. Op de foto: de beide politici in gesprek. Rechts Nasser. Hans van Z. op weg naar de rechts zaal. UTRECHT De Utrechtse para psycholoog prof. dr. W. H. C. Tenhaeff (75), heeft verklaard, dat „visioenen" zoals Hans van Z. die gisteren tijdens de eerste dag van zijn proces voor de rechtbank heeft beschreven, in princi pe mogelijk zijn. Prof. Tenhaeff, die buitengewoon hoogleraar is aan de Utrechtse univer siteit en directeur van het „Parapsy chologisch instituut" in Utrecht, voeg de daar evenwel aan toe, dat hij over Hans van Z. oeslist geen oordeel wil uitspreken, omdat hij moeilijk uit de krantenverhalen kan opmaken, of Van Z. bij het beschrijven van alles wat hij in de woning van de vermoorde Elly Hagers heeft „gezien", al dan niet si muleert. „Ik zou nooit zonder meer op de beweringen van die man afgaan", zo zei hij. „Natuurlijk wil ik mee niet aanbie den, maar als men mij dat van be voegde zijde vraagt, wil ik hem best onderzoeken", aldus prof. Tenhaeff. Overigens zou hij bij een dergelijk on derzoek door middel van proeven al leen maar kunnen vaststellen of Van Z. inderdaad over paragnostische be gaafdheid beschikt. De zaak van Elly Hagers valt achteraf natuurlijk niet meer te reconstrueren. Het verschil tussen simulanten en werkelijk paranormaal begaafden kan volgens de hoogleraar uitsluitend door deskundigen op dit terrein worden be oordeeld via een uitgebreid testonder- zoek. (Zie voor verslag van de zitting van gisteren elders in dit blad). GRONINGEN Vannacht om streeks één uur heeft de 28-jarige J. L. T. uit Kerkrade, verpleegde in het Dr. S. van Mesdagasiel in Groningen ich bij dit asiel teruggemeld. De man was zondag, na het bezoe- :en van een sportwedstrijd, aan de I aandacht van zijn bewaker ontsnapt toen hij in een restaurant zei even I naar het toilet te moeten. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangenomen waarin werd voorgesteld sociale uitke ringen AOW, AWW en kinderbijsla gen met 1,1 procent te verhogen. Die verhoging is nodig, doordat de prijzen als gevolg van de invoering van de be lasting toegevoegde waarde (BTW) zijn gestegen. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) kreeg wel een motie van de socialist P. Damming op zijn tafel, waarin hem om een grotere ver hoging van de uitkeringen werd ge vraagd omdat ze, gezien de prijsstijgin gen, onvoldoende is. Over deze, mede door de PSP ondertekende motie, wordt dinsdag gestemd. Zij zal worden ver worpen. De KVP, CHU, AR en de libe ralen zullen laten weten dat ze tegen zijn. Minister Roolvink zei dat ook hij on gerust was over de stijging van de prij zen. „Ik meen dat er een algemene prijsbeweging in gang is gezet, waarin ook loonkosten en de op 1 april ingaan de huurverhoging worden doorberekend. Niets is zo verontrustend als prijsstij gingen". „Daar kan de regering iets aan doen", interrumpeerde de heer A. H. Kloos, voorzitter van het N.V.V. „Daar kan de vakbeweging eveneens iets aan doen. Er is nu eenmaal ver band tussen de stijging van de lonen en die van de prijzen", kaatste de heer Roolvink terug. Hij zei echter wel het redelijk en billijk te vinden, dat de lo nen dit jaar meer stijgen dan de groei in de produktiviteit. De grote stijging van de prijzen dwingt hiertoe, aldus de heer Roolvink. De minister had overwogen of hij aan de trekkers van sociale uitkerin gen een duurtetoeslag zou kunnen ge ven, zoals nu ook in het bedrijfsleven gebeurt. De wet staat dit echter niet toe. Waarschijnlijk op 1 april zullen ze met weer drie procent worden verhoogd, omdat ze dan moeten worden aange past aan de gestegen lonen. De heer Roolvink herhaalde wat hij twee weken geleden in de Tweede Ka men zei: „De Sociaal Economische Raad is om zijn oordeel gevraagd over o.m. een extra optrekking van die uit keringen." Gisterochtend heeft de mi nister de voorzitter van deze raad ge vraagd haast te maken met het advies. Als de heer Roolvink het heeft, zal hij bezien of er iets extra's voor de trek kers van AOW en AWW moet worden gedaan. DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP heeft de Nederlandse regering gevraagd het initiatief te nemen om samen met andere regeringen er bij het Spaanse bewind met klem op aan te dringen, „alle maatregelen op te hef fen die in strijd zijn met de rechten van de mens". PARIJS In Parijs hebben dinsdag avond ongeveer 400 militante studen ten en docenten de Sorbonne bezet, nadat de politie hun een protestmars naar het ministerie van Onderwijs had verhinderd. Deze tocht had ten doel te ageren tegen het schorsen en in mi litaire dienst roepen van 34 studenten, die vorige maand hadden deelgenomen aan de bezetting van het bureau van de reetor-magnificus. Talrijke politie mannen hielden de wacht bij de toe gang tot de Sorbonne. De regering heeft herhaaldelijk gewaar schuwd, dat zij het bezetten van uni versiteitsgebouwen niet zal dulden. De minister van Onderwijs, Edgar Faure, liet gisteren nog eens een ernstige waarschuwing horen. Kort na middernacht drong de poli tie de Sorbonne binnen en verdreef de studenten en docenten zonder ge weld te hoeven gebruiken. Rond 200 studenten en docenten vormden toen buiten een stoet en wilden naar het ministerie van onderwijs gaan. Zij werden echter door de politie ver spreid. MONTREAL In Montreal hebben studenten brand gesticht in de Si rGeor- ge Williams-universiteit, waar zij zich sinds 29 januari verschanst hebben uit protest tegen een rassenvooroordeel waarvan, volgens hen, een hoogleraar blijk heeft gegeven Aangezien de stu denten de toegang tot het gebouw had den gebarricadeerd, kon de brand weer alleen met lange ladders het vuur bestrijden dat op de negende verdie ping woedde. Intussen gooiden de studenten aller lei huisraad naar beneden. Zij dreigden alle computers die zich in het gebouw bevinden, te vernielen, als de politie niet buiten het gebouw bleef. Politie mannen die toch naar binnen kwamen konden de hogere etages niet bereiken, doordat zij o.a. met kapotte flessen werden bestookt. Zeker drie politie mannen werden gewond. Onder de an dere studenten die zich buiten om het gebouw verdrongen werden verscheide ne arrestaties verricht. PRAAG De Russische militaire autoriteiten in Olomoec in het noorden van centraal Tsjecho-Slowakije hebben de gemeenteraad van die stad grond gevraagd, voor de bouw van drie woon blokken van twaalf verdiepingen voor de Russische militairen en hun gezin nen, zo melden persberichten. Zij zou den niet van plan zijn spoedig te ver trekken want er is vergunning gevraagd voor vijftien jaar. De Russische militairen zijn op het ogenblik ondergebracht in kazernes van het Tsjechoslowaakse leger. De berichten melden niet of de ver gunning is verleend. DEN HAAG De tarieven van spe cialisten, voor behandeling van parti culiere patiënten, zijn de afgelopen drie jaar ongeveer verdubbeld. De verzekeringsmaatschappijen voor ziek tekosten vinden die stijging onredelijk groot. Zij proberen nu met de Lande lijke Specialisten Vereniging tot een overeenkomst te komen om hieraan paal en perk te stellen. De verzekeringsmaatschappijen me nen dat de stijging in geen enkele ver houding staat tot de stijging van het algemene prijspeil of de stijging van lonen en salarissen. Zij willen in de onderhandelingen met de specialisten ook proberen te bereiken dat de tarie ven in het hele land ongeveer gelijk worden. Tot nu toe is dat helemaal niet het geval. De verzekeraars geloven verder dat de specialisten de particuliere patiën ten laten betalen, wat zij denken te kort te komen, als gevolg van de lage tarieven die zij met de ziekenfondsen zijn overeengekomen. Dit wordt ge zegd in een onlangs verschenen jaar verslag van de Unie van Schadeverze keraars. UTRECHT Nederland was gister avond al één grote glijbaan, Vooral op de grote autowegen en bij de Spoorwegen werden de moeilijkhe den gevoeld. De gevolgen: lange files - ook in de grote steden - kettingbotsingen en forse blikschade. De Spoorwegen ondervonden in de buurt van Amsterdam, Rotterdam en Haarlem vooral veel moeilijkhe den met de wissels, die door de zwa re sneeuwval defect raakten. Zowel passagiers- als goederentreinen lie pen daardoor vertragingen op. Deze bleven later in de avond beperkt tot tien minuten. Op de rijkswegen Amsterdam-Utrecht, Utrecht-Den Bosch en Utrecht-Arn hem kwamen tal van slippartijen voor. Door de harde wind vormden zich gis teravond op veel verkeerswegen in ons land sneeuwduinen. Met dubbele ploegen probeerde de Sectie Bijzondere Verkeerstaken van de Rijkspolitie het verkeer op de gro te wegen gaande te houden. Op de weg Utrecht-Amsterdam konden de auto's niet harder rijden dan dertig kilometer per uur. In de buurt van Hilversum hadden automobilisten twee uur nodig om een afstand van vier kilometer af te leggen. De polychemiebedrijven van de Lim burgse Staatsmijnen sturen hun tank wagens, die het zeer explosieve pro- pyleengas naar Frankrijk vervoe ren, niet meer de weg op zolang er sprake is van gladheid. SALISBURY (Rhodesië) Dominee N'Dabaningi Sithole, de leider van de verboden Zimbabwe Afrikaanse Natio nale Unie, is vanmorgen schuldig be vonden aan het aanzetten tot een com plot om premier Ian Smith en twee van diens ministers te vermoorden. Rechter John Lewis en twee asses soren waren alle drie van oordeel dat Sithole schuldig was. Sithole is een van de twee belang rijkste Afrikaanse nationale leiders in Rhodesië. Hij is sinds september 1964 voortdurend gevangen gehouden of heeft onder huisarrest gestaan. Zijn proces voor het hoge gerechtshof be gon op 3 februari. Voor de misdaad waaraan hij schuldig bevonden is, kan hij de doodstraf krijgen. Sithole werd er van beschuldigd van uit de gevangenis van Salisbury een brief te hebben geschreven, waarin hij regelingen zou hebben getroffen voor een moordaanslag op Smith, de minis ter van „Wet en orde", Desmond Lard- ner-Burke en de minister van Defen sie en Buitenlandse Zaken, Jack How- man. Sithole verklaarde voor het hof dat hij onschuldig was aan het ten laste gelegde. Hij zei de brief nooit te heb ben geschreven en verklaarde dat het een nagemaakt bewijsstuk was. LONDEN De Engelse minister president Harold Wilson, heeft vandaag geweigerd een nieuw onderzoek te la ten instellen naar de omstandigheden van de dood van generaal Vladislaf Sikorski, de Poolse oorlogsleider, on danks de beschuldigingen in een „zeer grof theaterstuk", dat Sir Winston Churchill hierbjj betrokken zou z\jn ge weest. Wilson heeft in het Lagerhuis ge zegd, dat hij de bevindingen van een onderzoek van 't Britse ministerie van Luchtvaart naar het vliegtuigongeluk in 1943 voor de kust van Gibraltar, zorgvuldig had bestudeerd en dat hij geen bewijzen kon vinden voor Engel se medeplichtigheid. In zijn stuk „Soldaten" beweert de Duitse toneelschrijver Rolf Hochhut dat Churchill had ingestemd met het saboteren van het vliegtuig van Si korski, omdat de Poolse leider een ge vaar was voor de betrekkingen tussen Engeland en Rusland. (Van onze weerkundige medewer ker). Een diepe depressie van de Noordzee (985 millibar) trok juist naar Nederland. Daardoor kwam het tot zeer uiteenlopende weers- toestanden. Ten noordoosten van de lijn Alkmaar-Barneveld-Nijmegen bleef het licht vriezen en sneeuwde het uitvoerig (in Apeldoorn 10 tot 15 cm verse sneeuw, in Doetinchem 6 cm). Ten zuidwesten van genoem de lijn was de temperatuur 0 tot +3 graden en viel er tijdelijk regen bij westelijke wind. Ook in Deelen werd vanmorgen vroeg motregen waargenomen. Om negen uur van morgen was het in Doetinchem 0 graden, in Apeldoorn 1,5 en in Oostmahorn (Friesland) 4 gra den. Naarmate de depressie naar het zuidoosten verder gaat, keert de koude lucht met oostelijke tot noordoostelijke winden overal in Nederland terug. Daarbij valt er nog wat sneeuw, maar vermoede lijk niet in grote hoeveelheden. In de komende nachten is in Gelder land lichte tot matige vorst te ver wachten. Hamburg meldde van morgen 8 graden, Denemarken 12, Belgrado 14, Helsinki 16, Moskou 22 en Warschau 24 gra den. Morgen: zon op, 07.59, onder 17.50; maan op 06.39, onder 13.06. romwii>>mmww»wwnwTO\wwWMMiwwn«"

De Vallei | 1969 | | pagina 1