MUZIKALE REIS DOOR VERSCHILLENDE LANDEN Geslaagd concert van Maria en Roberto op de „Talma"-school Leerlingen werkten mee aan programma Sportver. Resteren kreeg Burgemeester Scherpenzeel neemt afscheid Zuster A. Burggraaf 20 jaar gezinsverzorgster Oudheidkundige vereniging in Renswoude opgericht Streven naar behoud van monumenten C. C. BOERS OVERLEDEN f 1020,- Verenigingen bieden een cadeau aan „ALS HET AAN MIJ LIGT BLIJF IK ALTIJD IN SCHERPENZEEL" Forse eis tegen automaniak uit Heteren De heer Jansen benoemd tot badmeester Belt u dan even a.u.b. 10550 11079 Oud-Renswoudezoekt een expositieruimte Voorrangsfout gaf blikschade BIJZONDERE VERGADERING VAN RAAD OP 28 FEBRUARI Reisverhaal voor bejaarden Zondagsschool draait goed Directeur VéGé WOENSDAG 12 FEBRUARI 1968 VEENENDAAL In de aula van de Chr. Technische Talmaschool vond maandagmiddag het eerste school- concert plaats van een serie van drie, welke men in samenwerking met de stichting Schoolconcerten gepland heeft voor de eerste helft van dit jaar. Het van radio en tv. bekende duo Maria en Roberto van Lint uit Amsterdam bracht voor een geheel gevulde zaal een wervelend en zeer vlot programma van volksliederen, waarbij de leerlingen van de eerste klassen, aangevuld met belangstel lende „ouderejaars", konden kennis maken met de folklore uit verschil lende landen en werelddelen. Het was een experiment voor de Talmaschool, want nog nimmer in de geschiedenis van dit instituut had men zich gewaagd aan een schoolconcert. Daarom is het des te meer verheu gend dat deze middag een waar suc ces is geworden. Het duo Van Lint trad op in kleder dracht en had zulk een verscheiden heid van muziekinstrumenten en at tributen meegebracht dat de jongelui van het begin af aan geboeid keken en luisterden tijdens de muzikale reis die hen naar Tsjecho-Slowakije, Grie kenland, Israël, Amerika en Engeland voerde. Juist de zelfwerkzaamheid van de jeugd, onontbeerlijk om tot meer cre ativiteit te komen, werd door het duo ARNHEM Automobilisten uit Hete ren en omgeving die een Fiat 850 be zitten kunnen elk ogenblik verwachten dat hun trouwe vervoermiddel met de noorderzon verdwijnt. In bepaalde ge vallen lopen ze nog wel de kans hem terug te krijgen, op te halen ergens aan de voet van de dijk. Het schijnt nl. een vrij eenvoudige zaak te zijn. Hendrik P. een 19-jarige steenfa brieksarbeider uit Zetten had het recept gekregen van vrienden. In augustus van het vorig jaar begon hij er mee. In zijn woonplaats pikte hij de auto van een wijkverpleegster. De eerste avond ging het goed, maar Hendrik rijdt zo graag auto dat hij er de vol gende morgen nog mee door wilde gaan. „Ik was doodzenuwachtig", vertelde de arbeider gisteren aan de president van de Arnhemse rechtbank, waar hij zich moest verantwoorden voor zijn euveldaden. „Ik had er hartkloppingen van. Anders was ik nooit uit de bocht gevlogen hoor". Een week of drie later gapte hij in Heteren een wagen, na een avondje duchtig pils drinken in cafés. De eige naar van deze Fiat hoefde alleen maar zijn koppeling te laten repareren en een paar nieuwe sloten te kopen. De politie in Rotterdm wist Hendrik na een kor te achtervolging te grijpen. „Drie maanden heeft hij in voorar rest gezeten", zei officier van justitie mr. J. Pieters. „Voor Kerstmis mocht hij weer naar huis. Maar wie nou dacht dat hij er genoeg van had, ver gist zich. Al weer drie auto's heeft hij op die manier gebruikt". „Ik vind autorijden zo fijn", zei Hen drik. „We moeten hem maar eens wat meer ruggegraat bijbrengen", vond de officier. Hij eiste acht maanden met aftrek tegen de automaniak uit Zetten. Over veertien dagen zullen de auto bezitters uit de Overbetuwe weten hoe lang ze van hem althans geen last heb ben, maar het kunstje is al lang het kringetje rond gegaan. SCHERPENZEEL De leiding van het zwembad ,,'t Willaer" te Scherpen- zeel is in handen gekomen van de heer Jansen uit Rhenen, die als zoda nig als badmeester is benoemd. De badmeester, die de laatste 5 jaar de scepter zwaaide op het zwembad, de heer C. Sangers, blijft werkzaam bij de technische dienst van de ge meente Scherpenzeel. De heer Sangers, die 's winters reeds werkzaam was op de tekenkamer, zal waarschijnlijk niet meer naar het bad terugkeren. Dit tevens in verband met een oplei ding als tekenaar, die de heer Sangers momenteel volgt. Ook de vroegere bad meester is nog steeds werkzaam op de gemeentesecretarie. De heer A. v.d. Berg is waarnemend chef van de afdeling financiën der ge meentesecretarie. De nieuwe badmeester is niet in vas te dienst aangenomen maar alleen voor het seizoen 1969. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur aangemoedigd door verscheidene leer lingen te laten meewerken en ze zo iets te laten proeven van het zelf-mu- ciseren. Het gebodene (waarbij de zuiverheid van zang en ritme opviel) groeide uit tot een nuttige en boven dien zeer aantrekkelijke aanvulling van het algemeen vormend muziekon derwijs aan deze school. Dat een en ander aansloeg, was dui delijk te merken aan de enthousiaste reacties van de jongens. Dit lofwaar dige initiatief (tenslotte moeten we de jeugd tijdig wijzen op de grote rijk dom van populaire én klassieke mu ziek waartussen juist de volksmuziek zo tintelend en knipogend naar beide zijden, zich bevindt) wordt gevolgd door nog twee schoolconcerten waar bij o.a. de bekende trompettist Harry Sevenstern tien verschillende blaasin strumenten hoopt te bespelen. Mogen deze concerten leiden tot een grotere belangstelling voor de groei van het muzikaal-culturele leven in Veenen daal en omstreken. Dat wordt op z'n zachtst gezegd, wel tijd, dacht ik. Jan Hessels Mulder RENSWOUDE Na de diverse historische publikaties die de laatste jaren over Renswoude van de grond gekomen zijn is thans een Vereniging Oud-Renswoude opgericht. Dezer dagen vond de oprichtingsvergadering plaats in de raadzaal van het uit 1651 daterende gemeentehuis. In Woudenberg bestaat een dergelqke ver eniging reeds verscheidene jaren en ook Scherpenzeel is een oudheidkundige ver eniging rqk. Dit voorbeeld volgend ontstond „Oud-Renswoude", waarbij moet worden opgemerkt, dat Renswoude al drie historische boekjes zag verschijnen, terwijl Woudenberg en Scherpenzeel nog druk doende zijn met de beschrijving van hun historie. Aangezien de historie van Renswou de nog lang niet in haar geheel is on derzocht achtte de initiatiefnemer, de heer S. Laansma, de tijd gekomen om in verenigingsverband enige onder zoekingen te verrichten. Hij zette te genover de negen aanwezigen de doel stellingen uiteen, die neerkwamen op het verzamelen van historische gege vens in de ruimste zin van het woord; het publiceren van deze gegevens in tijdschriften en/of boekvorm het ver zamelen van voorwerpen, die oudheid kundige of historische waarde hebben en het uitzien naar een ruimte waar deze voorwerpen door belangstellenden bezichtigd kunnen worden. Naar aanleiding daarvan sprak men over de uit omstreeks 1780 daterende huisjes in de zg. nieuwe buurt aan de Dorpsstraat. Wat gaat hier in de toe komst mee gebeuren, zullen deze wor den gerestaureerd en zo ja, kan daar in een expositieruimte geschapen wor den? Wat zal er met het oude gemeen tehuis gebeuren als er in de nabije toekomst een geheel nieuw gebouw zal komen; mogelijk zit ook daar een ten toonstellingsmogelijkheid in. Tijdens de discussie, die hierover ontstond merkte een van de leden op, dat er toch eerst voorwerpen moeten zijn om te kunnen worden bezichtigd. Er is wel iets, doch aan de leden werd verzocht goed om zich heen te kijken of men geen voorwerpen met enige waarde voor een oudheidkamer voor dat doel af wil staan of desnoods in bruikleen aan de vereniging wil ge ven. Tenslotte kwam uit de doelstellingen van „Oud-Renswoude" naar voren, dat de vereniging zover het in haar ver mogen ligt mee zal werken aan het behoud van de diverse monumenten, die Renswoude rijk is, zoals: het kas teel, de Herv. Kerk, de Nieuwe Buurt, Nooitgedacht, het gemeentehuis en het Kanaal. De heer Laansma merkte ten aanzien van dit punt op, dat er ver scheidene objecten in de gemeente ge legen zijn, die voor plaatsing op deze lijst in aanmerking komen, te weten: het oude schouterhuis en een boerderij genaamd Diekerijst. De aanwezige da mes vertelden, dat de oude betegelde heerd weliswaar is weggewerkt, maar nog aanwezig is in laatstgenoemde hof stede. Na de pauze werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuur. De heer Laansma werd gekozen tot voor zitter, de heer E. Wolleswinkel tot se cretaris en de heer J. de Vries tot penningmeester. De contributie werd vastgesteld op f 5,- per jaar en f 2,50 voor echtgenoten der leden en studen ten. Op volgende vergaderingen zullen di verse punten nader bekeken worden. Er werden tevens enkele namen van eventuele sprekers genoemd, zoals de heer De Kleuver uit Veenendaal en de heer Van Maren uit Barneveld. De dia's van Oud-Renswoude zullen even eens aan de beurt komen. Na nog een „krantenknipseldienst" in het leven te hebben geroepen werd de vergadering gesloten. Op vrijdag avond 14 maart hoopt men weer bijeen te komen. 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De 67-jarige leef tijd is op 10 februari overleden de heer C. C. Boers, in leven directeur van Kraan en van Kuyk NV (Végé) te Veenendaal. De overledene exploiteerde in de jaren voor 1928 een kruideniers winkel in Doorn en ook werd hij een van de eerste kantoorbedienden bij de Ritmeester Sigarenfabrieken. In laatst genoemd jaar werd hij als firmant op genomen in Kraan en Van Kuyk NV, toen te Eist gevestigd. De heer Boers was eveneens mede-oprichter van Sil vester Woningtextiel Gebr. Boers NV. In zijn directeursfunctie werd hij na derhand bijgestaan door zijn zoons en een neef. Het stoffelijk overschot van de heer Boers zal zaterdag ter aarde worden besteld. De rouwdienst in de „Bethel"- kerk begint om half elf. RESTEREN De winkeliersvereni ging in Resteren heeft een bedrag van f 1020,- geschonken aan de sportvereni ging „Resteren". Het bedrag werd door voorzitter M. Gijtenbeek overhan digd aan de voorzitter van de sport vereniging, de heer A. M. van der Maagdenberg. Het overhandigde bedrag is het net to resultaat van de St. Nicolaasactie, die in Resteren is gehouden. De gelden zullen worden gestort in het fonds ten behoeve van de bouw van het clublo kaal op het sportcomplex „De Lede". VEENENDAAL De Veenendaalse automobilist F. van D. gaf dinsdagmor gen komende vanaf de Raadhuisstraat geen voorrang aan de bestuurder van een personenauto, de heer T. v.d. S. uit Veenendaal, die over de Kerkewijk reed. Een botsing was het gevolg, maar de schade bleef beperkt. SCHERPENZEEL ln verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd zal de burgemeester van Scherpenzeel, de edelachtbare heer mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, zijn ambt neerleggen. Het officiële afscheid van de burgervader zal plaatsvinden tijdens een buitengewone vergadering van de raad der gemeente Scherpenzeel. Deze bijeenkomst wordt gehouden op vrij dag 28 februari 's middags om 2.45 uur in de conversatiezaal van het bejaar dencentrum „Het huis in de wei". Voor het organiseren van enkele fes- tiy^eiten ter gelegenheid van het af scheid van. burgemeester mr. C. P, ïjoytema van Konijnenburg is uit de burgerij van Scherpenzeel een aï- scheidscomité gevormd. In dit comité hebben zitting: W. J. Cramer (voorzit ter), W. Schimmel (secretaris), G. J. Deunk (penningmeester), M. Pon (vi- ce-voorzitter) en verder ds. J. Firet, R. v. Ginkel, J. M. C. Hehenkamp, M. Overvest, B. Roest, B. Valkenburg, W. C. v. Vulpen, B. v.d. Wetering en ds. P. Zijlstra. Door de warme belangstelling van de burgemeester voor het verenigingsle ven en het contact met de Scherpen- zeelse verenigingen, heeft het bestuur gemeend de verenigingen in de gele genheid te moeten stellen afscheid van de burgemeester te nemen. Deze af scheidsreceptie voor de afgevaardigden van de verenigingen zal zijn in hotel Boszicht op 28 februari 's avonds van 7.45 tot 9 uur. In verband met het grote aantal ver enigingen dat Scherpenzeel rijk is is 't niet mogelijk meer dan 2 vertegen- SCHERPENZEEL Het is op 14 februari twintig jaar geleden dat inej. A. Burggraaf in Scherpenzeel als gediplomeerd gezinsverzorgster door de diaconie der Ned. Herv. Kerk in Scherpenzeel werd henoemd. Voor die tijd was er wel iets aan gezinshulp gedaan maar men had geen officiële gezinsverzorgster. Voordat ze in Scherpenzeel kwam was mej. Burggraaf werkzaam in een paar inrichtingen als hoofd van de huishouding en ver der werkte ze anderhalf jaar als gezinsverzorgster in Oosterbeek waarvan een half jaar als gediplomeerde. De jubilaresse zou niet graag meer iets anders willen. In de eerste jaren is het werk haar wel bijzonder zwaar gevallen. „Het is werk waarin je moet groei en", zegt ze zelf. „Een mens weet niet van te voren hoe de levensloop is. Maar als het aan mij ligt blijf ik altijd in Scherpenzeel wonen. Ik voel me hier zo ingeburgerd dat ik moeilijk meer aan een andere plaats zou kunnen wennen". Ook de samenwerking met het bestuur van de gezinsverzorging is zeer prettig. In de eerste jaren was net wel eens moeilijk. Dan moest ze soms vliegen van de ene plaats naar de andere en alles per fiets. Sinds juli rijdt ze in een auto en dat is een zeer grote verbetering. Ze hoeft nu niet meer door weer en wind en kan zich nu ook veel snel ler en gemakkelijker verplaatsen. De laatste vijf jaren is haar werk erg uitgebreid dank zij het zeer sti mulerende werk van de voorm. leid ster mevr. v. Rootselaar. Mej. Burg graaf werkt nu met 3 helpsters. Voor de toekomst zou ze graag zien dat er wat meer samenwer king zou komen met de omliggende plaatsen. Dan kan men als het op de ene plaats soms iets drukker is dan op de andere elkaar te hulp ko men. Ook zou ze graag zien dat men ook in Scherpenzeel eens woningen zou gaan bouwen voor alleenwo- nenden. Het komt overigens weinig voor dat een gezinsverzorgster dit werk 20 jaar lang trouw blijft. De mees te meisjes zijn voor die tijd meestal allang getrouwd. Het bestuur van de gezinsverzor- ;ing zal dit jubileum niet onopge- nerkt voorbij laten gaan. Op vrij dagavond 14 februari is er in ge- ^ebouw „Filalethes" gelegenheid om mej. Burggraaf te feliciteren met haar jubileum. Door het feit dat de gezinsver zorgster voor alle gezindten be schikbaar is heeft zij, maar ook het bestuur van de gezinsverzorging, zeer veel sympathie verworven bui ten eigen kring. De leiding van de gezinszorg is sinds kort niet meer in handen van mw. Van Rootselaar; zij heeft zich teruggetrokken maar is wel be- bestuurslid gebleven. Nu is de lei ding in handen van mevr. Hool- werf. De plaatselijke Hervormde predi kant is eigenlijk de voorzitter van de gezinsverzorging. woordigers van elke vereniging af te vaardigen. De verenigingen zelf zijn schriftelijk van de plannen van het co mité op de hoogte gebracht. In dit schrijven is tevens de wijze van aan bieding van een cadeau aan de burge meester opgenomen. Het comité ver zoekt in het schrijven op de desbetref fende avond precies om 7.45 uur aanwe zig te zijn. Het bekende Scherpenzeel- se kwartiertje is er volgens de organi satoren ditmaal niet bij. Het portret van een burgemeester. Enkele flitsen uit het ambtelijke leven van mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg uit Scherpenzeel. VEENENDAAL Woensdagmiddag 19 februari zal in het OCB-gebouw de maandelijkse ontspanningsmiddag ver zorgd worden door majoor Van der Veer uit Leuvenheim. Zijn onderwerp zal zijn: „Een boodschap uit Bola- poenje". In korte trekken gaat het over een tocht, die spreker heeft ge maakt in de oerwouden van Assam, naar het gebied van de Nagastam- men. Woensdagmiddag 26 februari is er een brei- en praatmiddag voor de dames. SCHERPENZEEL Aan 't begin van het jaar werd de proef genomen de zondagsschool te Scherpenzeel op twee verschillende tijdstippen te houden. De ze proef is bijzonder goed geslaagd. De zondagsschool in plan Zuid begint n.l. om 9.45 uur en de zondagsschool aan de Pr. Margrietlaan begint om 11.30 uur. Toch kunnen nog meer kinderen ge plaatst worden. Tevens zit het bestuur van de zondagsschool verlegen om en kele leiders en leidsters in verband met vertrek. Zij die hiervoor belangstelling hebben kunnen contact opnemen met 't bestuur van de zondagsschool. Abonné J. G. van der P. schreef een hartelijke brief en vraagt o.m. het een en ander te schrijven over het leven der planten". De geachte briefschrijver is een echte amateur tuinier en blijkens zijn brief zeer leergierig. Met genoegen wil ik u wat meer wegwijs maken en ook ben ik met hem eens dat verscheide ne echte liefhebbers er lering uit zullen trekken. Uw vraag bewijst mij dat u een echte liefhebber bent van bloemen en platen. Ik ga dus nu trachten u en meerderen iets te vertellen over het „leven" van de plant. Ieder levend wezen, dus ook planten en dieren, heeft voor het bestaan voort durend voedsel nodig, omdat zij ook bij voortduring stoffen afscheiden. Er zijn in het leven van een plant tijden waarin heel weinig stof ver loren gaat, bijvoorbeeld bij een boom in de winter, maar in die tijd merkt men van levensverschijnselen ook zeer weinig. Wanneer er wer kelijk leven is (lente, zomer) dan verliest de plant stof en dan is er nieuwe aanvoer van voedingsstoffen noodzakelijk. De aanvoer en het ver werken van deze nieuwe stoffen noemt men in het algemeen ver branding. Gewoonlijk nemen planten slechts op twee wijzen voedsel tot zich uit de grond door middel van de wortels en uit de lucht, hoofdzakelijk door middel van de bladeren. Uit de grond worden vloeistoffen en daar in opgeloste vaste stoffen opgeno men, van de vloeistoffen is het groot ste deel water. Uit de lucht neemt de plant slechts gasvormig voedsel tot zich. Deze voorraad raakt niet op, doordat op andere wijze dat bestanddeel steeds weer in de atmosfeer wordt gebracht. De gasvormige stof heet koolzuur en is hetzelfde gas, dat in bier en spuitwater aanwezig is. De zeer, zeer vele, uiterst fijne openin gen, die in de opperhuid (buitenste laag) van de bladeren aanwezig zijn, maken dat de lucht en dus ook het koolzuur, in het binnenste van de bladeren kan doordringen en hier verenigt zich het koolzuur met het water van de plant tot één stof, na melijk zetmeel. (Misschien is het voor het ogenblik nog niet duidelijk, maar met enige scheikundige ken nis zal worden begrepen, dat uit de vereniging van de vloeistof en het gas in dit geval geen spuitwater ont staat, maar een vaste stof kan ge boren worden). Uit zetmeel worden later vele andere stoffen van het plantenlichaam gevormd. De vaste stof (zetmeel) kan echter niet anders uit koolzuur en water ontstaan dan in plantendelen, waarin groene kleurstof voorkomt. Vandaar dat de bladeren in dit opzicht de voornaamste voedingsorganen der plant zijn. Voorbeeld? Een plant, die steeds weer van de bladeren wordt beroofd, gaat tenslotte sterven, daar zij dan een zeker soort noodzakelijk voedsel moet ontberen. Doch de groene kleurstof alleen is ook nog niet bij machte om de vereniging van koolzuur en water te bewerken, ze moet door het daglicht worden beschermd om haar taak uit te voe ren. Een groene plant, die voortdurend in het donker wordt gehouden, sterft eveneens. Bovendien bemerkt men dan, dat de bladeren de groene kleur verliezen en geel worden. Ook plantendelen die nooit aan het licht zijn blootgesteld, zoals bijv. het in wendige van kropsla en kool, krij gen nooit een groene kleur. Het licht is dus noodzakelijk voor de vorming en instandhouding van de groene kleurstof. Een plant eist voor haar voeding uit de lucht dus, behalve de aanwezigheid van het voedsel zelf: het licht, om het de groene kleur stof helpt vormen en nogmaals het licht, omdat de groene kleurstof al leen niet kan werken en om de groe ne kleurstof zelf. Uit de grond neemt de plant dus al leen vloeistoffen op. De wortelharen leggen zich zeer dicht tegen de kleinste aarddeeltjes aan en vinden gelegenheid het in de grond aan wezige water, met vele daarin op geloste stoffen, op te zuigen. De plant kan deze opgeloste stoffen ge bruiken om er andere voor haarzelf noodzakelijke stoffen uit te maken en het water wordt ten dele ge bruikt voor de vereniging met kool zuur. Verbouwt men enige jaren achtereen dezelfde plantensoort op eenzelfde stukje grond, dan worden steeds dezelfde stoffen uit de aarde in de planten opgenomen en het land raakt uitgeput. Door doelmati ge bemesting kan men nu die stof fen weer in de grond brengen. Geachte briefschrijver, hiermede heb ik dan een klein, klein stukje van het leven der planten, op eenvoudige wijze trachten te vertellen. De vraag waar al die Latijnse plan tennamen voor dienen, moet ik, be antwoorden met te zeggen, dat het voor plantkundigen beter is zich van de Latijnse naam te bedienen. De Latijnse benamingen voor planten zijn voor alle talen gelijk! Is dus te vens onafhankelijk van het verschil in benamingen niet alleen in ver schillende landen, maar ook in ver schillende delen van eenzelfde land. In de Latijnse naam ziet men niet alleen de soort, maar ook het ge slacht aangegeven, waartoe de soort behoort. Men doet er goed aan, zich de Latijnse namen in 't geheugen te prenten. In het begin is dat enigs zins lastig, doch na korte tijd geeft het gemak. Ik laat hier enige Latijnse woorden volgen: tricolor is driekleurig; San- guineum (bloedrood); rubrum (rood); Spinoza (doornig): Sylvati- ca (bos); officinalis (dat de plant in de apotheek gebruikt wordt of werd) bijv. de Taraxanum officinale (paar debloem)Mexicanum (hoogte); dwarf (dwerg) (Eng.); repens (krui pend); alba (wit); niger (zwart); excelsior (hoog); nanum (laag); bleu (blauw); rosea (roze); pleno (plat); enzovoort, enzovoort. Als voorbeeld: Ageratum mexicanum dwarf bleu; is de soort, geslacht, enz. Ageratum (geslacht), mexica num (hoogte), dwarf (dwerg) en bleu (blauw). Dus de plant: Agera tum is dwergachtig in groeihoogte en blauw van bloemkleur. Is het u duidelijk? Succes'. E. J. GRIJSEN - Rhenen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3