K.Z.O. KIJKT OVER ATLANTISCHE OCEAAN Europa onder sneeuw een dik I In V.S. door koude 94 doden pak Italiaans congres riep: „Dubcek, Dubcek" TITO REORGANISEERT ZIJN LANDSVERDEDIGING Uw Mercedes Benz dealer heet u van harte welkom op de RAI in Amsterdam De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! WINTER KEERDE TERUG BRITSE PREMIER IN DUITSLAND Bronchiletten Film verboden in België Wilson ook naar Berlijn Kadar terug in Hongarije Tsjechen in tegenaanval Baas Uitdagen Gevaren KON IN GIN-MOEDER MAG DEEL FILM NIET ZIEN St. Laurent bestolen voor 2 ton Bij reumatische pijnen, spit, ncusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. Vaste voet nfraphil 45.- PHIUPS WOENSDAG 12 FEBRUARI 1968 ADVERTENTIE ARNHEM Koninklijke Zout-Orga- non is langzamerhand aan het uit groeien tot een concern van formaat. De plaats die deze KZO inneemt in de rij van de Nederlandse internationale concerns wordt steeds duidelijker waargemaakt. Dezer dagen kwam de overneming van een Mexicaans be drijf "tot stand. Binnenkort zal de over neming van een Duitse „verfreus", Lesonal (omzet iets beneden honderd miljoen mark) worden afgesloten. In deze tijd van onophoudelijke concen traties en fusiebewegingen zijn de ge ruchten niet van de lucht. Het is duide lijk dat de Koninklijke Zout-Organon herhaaldelijk daarvan het onderwerp la. „In de loop van dit jaar hopen wij een verdere belangrijke sprong te ma ken, waarbij wij, zonder Europa te vergeten, onze eerste blikken richten op de Verenigde Staten. Tweederde van onze afzet geschiedt in het buiten land. Onze sterkste groei zullen wij dan ook in dat buitenland tot stand moeten brengen", zegt jhr. G. Kraijen- hoff, lid van de raad van bestuur van KZO. Die groei zal in bepaalde sectoren voor het grootste deel moeten worden verwezenlijkt door overneming van be staande bedrijven. „De ontwikkeling gaat zo snel dat men niet meer zoals vroeger de tijd heeft om alles zelf in het buitenland op te bouwen. Daarbij denken wij niet zozeer aan de vesti ging van gezamenlijke bedrijven, zo genaamde joint ventures. Wij geloven namelijk in een éénhoofdige leiding, althans dat er één man aan de top staat, die de eindbeslissing neemt. Bij een gezamenlijk bedrijf waar twee partners de leiding delen kun je de grootste ellende binnenhalen." „Overigens moeten wij wel naar het buitenland kijken. Onze eigen markt is veel te klein. De Amerikaanse con cerns hebben een geweldige thuis markt. Ik weet wel dat men veel een voudiger en rustiger kan leven als men zich alleen op de eigen thuismarkt zou richten, maar vergeet dan niet dat je essentiële dingen mist en ook dat je geen impulsen meer krijgt van uit dat buitenland. Vroeger kon je alleen vol staan met een export, maar wil je een marktaandeel in het buitenland opbou wen, dan zul je ook een deel van je produktie naar buiten moeten bren gen." „Daarom leggen wij de klemtoon op de internationale ontwikkeling en dat betekent dat onze aandacht zich richt buiten de Nederlandse grenzen. „Ik zie uiteindelijk een belangrijke uitbreiding in de Amerikaanse sfeer. Wij zijn daar op het ogenblik hard mee bezig. Een aantal projecten proberen wij nu van de grond te krijgen," zegt jhr. Kraijenhoff. Wij zijn in ons land op industrieel gebied die internationalisatie nog in te kleine kring bewust. De geheimzinnig heid bij veel bedrijfsbesturen toont dat aan. „In Amerika krijg je daar nau welijks de kans voor. Als je daar je licht te ver onder de korenmaat zou stellen en je gelukkig bent een bedrijf te hebben, dat een binnevetter is, dan komt opeens een groot bedrijf je hele zaak opkopen. De geheimzinnigheid wordt dan een wapen dat zich tegen je zelf keert. Ik vind die Amerikaanse uitdaging heel gezond." Vergeet niet", zegt jhr. Krayenhoff, „dat Amerika op bijna ieder gebied ons een aantal jaren voorligt. Wij kunnen HAMBURG Europa komt steeds meer onder de sneeuw te liggen, tot vreugde van de wintersportliefhebbers, maar tot groot ongenoegen van de automobilisten. Bijna overal bleef het dinsdag sneeuwen. In Scandinavië is het volop winter. In Zweden en Finland sneeuwt het nu al twee dagen zon der ophouden. De wintersportverblijven hebben meegedeeld, dat de sneeuw nu geschikt is voor alle soorten sneeuwsport NEW YORK Zeker 84 mensen i|jn de laatste dagen in Amerika om het le ven gekomen als gevolg van sneeuwval en gladheid. In New York, de zwaarst getroffen stad, werken de sneeuwploe gen continu om de straten begaanbaar te maken. In alle noordoostelijke staten gaat de slag tegen de bergen sneeuw, die dorpen en stadjes van de buitenwereld hebben geïsileerd, zonder ophouden ver der. Maar alle koude en narigheid heb ben toch wel hun toppunt gevonden in de staten aan de Amerikaanse oostkust. De burgemeester van New York, John Lindsay, heeft gisterochtend een inspec tie-tocht per helikopter boven zijn stad gemaakt en vervolgens de forensen de raad gegeven nog voorlopig hun auto's maar thuis te laten, wanneer zij naar hun werk wilden gaan. Het sneeuwruimen zal de stad New York op naar schatting 350.000 dol lar komen te staan, een bedrag, dat al leen in Boston zal worden overtroffen. Daar denkt men aan 400.000 dollar als prijs voor de witte last. Van de 94 mensen, die in Amerika de dood hebben gevonden door sneeuw en kou, zijn er 84 als gevolg van de sneeuwstorm overleden. Drie mensen zijn gestikt in een auto, die in de sneeuw was blijven steken op het vliegveld Ken nedy bij New York. Bij het ruimen van de sneeuw zijn nog eens zeven mensen gedood. In Boston hebben 27 mensen onder wie veel kinderen, vingers verlo ren bij het werken met roterende ■neeuwruimmachines. De weersverwachting voor Noord oost-Amerika is: weinig sneeuw, maar temperaturen beneden het vriespunt. In Europa hebben we nog wel wat neer slag te verwachten. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 1.- LONDEN Schoolmeisjes die gieche len bij het schilderij van een naakte man, zullen uit een film geknipt wor den, wanneer deze vertoond wordt aan de Britse koningin-moeder. Het is een scène uit de film, getiteld „Miss Jean Brodie, in haar bloei tijd". De volgende dag 25 februari zal deze film in Engeland in het open baar in premiere gaan. De film is gemaakt naar een roman van Muriel Spark. Over heel Denemarken ligt een dik sneeuwkleed. De temperaturen schom melen daar tussen vier en negen gra den onder nul. De Deense meteorologen verwachten voor de komende dagen nog fellere kou, komend uit de Sovjet-Unie, waar een krachtig hogedrukgebied ligt. In Moskou was het dinsdag helder, vrie zend weer. Sinds een week vriest het daar aussen de 20 en 30 graden Celsius. In de Beierse Alpen is de afgelopen 24 uur tot 40 centimeter sneeuw geval len, in verscheidene streken van Oosten rijk van 10 tot 40 centimeter. In Mün- chen zijn 157 sneeuwploegen ingezet om het 2000 km lange stratennet sneeuwvrij te maken. In de hogere delen van Zwitserland wordt het verkeer door de sneeuw sterk gehinderd. Verkeersvertragingen deden zich ook in veel Belgische steden voor. Op de autoweg van Antwerpen naar Luik werden dinsdag 50 auto's bij een kettingbotsing betrokken. Een vracht wagenchauffeur vond de dood, acht mensen werden gewond. Ook in het noorden en oosten van Frankrijk ondervond het verkeer veel last. In Engeland dooide het dinsdagoch tend. Het regende, maar de straten zijn zo glad, dat de chauffeurs tot uiterste voorzichtigheid zijn gemaand. In Schot land vries en sneeuwt het. Zelfs in Italië heeft het witte goedje overlast veroorzaakt. In Napels viel voor het eerst sinds 13 jaar weer sneeuw. Veel automobilisten bleken niet te weten hoe ze daarin moeten rijden, zodat ook daar een chaos ontstond. De Vesuvius en de Solaro op Capri hadden dinsdagochtend witte toppen. Zware sneeuwval deed zich voor in Campanië, Lucanië en Apulië. Met dat alles blijft de winter zich in West-Europa zeer schappelijk tonen. Heel wat forser is Rusland aangepakt, waar Moskou weliswaar minder sneeuw had dan normaal in dit jaar getijde, maar daarvoor in de plaats wel wordt bezocht door extreme koude. Onder een wolkeloze hemel was het in de Russische hoofdstad gistermiddag twintig graden onder nul. In gebieden in Rusland, waar daar entegen sneeuwval doorgaans weinig voorkomt, blijft de sneeuw deze dagen vallen. In de Pamirbergen in Tadjikistan blokkeren sneeuwmuren van achttien meter hoogte de wegen. BRUSSEL In België is een verto ningsverbod uitgevaardigd tegen de film „TEntreinte" van de cinasten Col- let en Drouot. De film zou worden ver toond op het achtste Nationale festival van de Belgische Film, dat van 16 tot 25 februari in Antwerpen wordt gehou den. De maatregel is door de provin ciale overheid op morele gronden ge nomen, zo is meegedeeld. Verwacht wordt, dat verscheidene andere cineasten als een reactie op het verbod hun films zullen terugtrekken. Ook zijn er moeilijkheden ontstaan rond het toneelstuk „Tijl" van Hugo Claus, dat op het programma van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen staat. De directie van het theater heeft geëist, dat Claus een aan tal zinnen en uitdrukkingen uit zijn stuk schrapt. Claus heeft echter gewei gerd wijzigingen in de tekst aan te bren gen. BONN De Britse premier Harold Wilson voert vandaag en morgen in Bonn besprekingen met Bondskanse lier Kiesinger en minister Willi Brandt (Buitenlandse Zaken). Vrijdag brengt Wilson een bezoek aan West-Berlijn en in Bonn zullen de politici de zich toe spitsende crisis rondom West-Berl(jn bespreken. Het oorspronkelijke doel van Wil sons reeds lang afgesproken bezoek is echter de Europese banden van zijn land zo mogelijk wat aan te halen. De voornaamste gesprekspunten zijn de politieke consultaties binnen de Westeuropese Unie en plannen voor een handelsovereenkomst tussen En geland en de EEG. Veel vooruitgang wordt op deze terreinen echter niet verwacht. Optimistischer zijn de verwachtin gen in Bonn over het derde gespreks thema: de Duits-Engelse wetenschap pelijke en technologische samenwer king. Daarbij zullen o.m. twee projec ten aan de orde komen waarbij ook Nederland nauw is betrokken: het Eu ropese gevechtsvliegtuig en de bouw van een ultracentrifugeerfabriek voor de produktie van verrijkt uranium. Op de foto: Wilson tijdens de pers conferentie op het vliegveld, waar hij ontvangen werd door Fretherr von und zu Guttenberg, een Duitse regerings ambtenaar. MOSKOU De Hongaarse partijlei der Janos Kadar is maandag uit Mos kou naar zijn land teruggekeerd, na vier dagen van gedachten te hebben gewisseld met de Russische partij- en regeringsleiders. Volgens een in vage termen gesteld slotcommuniqué, is bij het overleg gebleken dat de twee par tijen het „volkomen eens waren", over de diverse onderwerpen. Waar over is gesproken, werd echter niet ver meld. Naar verluidt zou een van de be langrijkste kwesrties de situatie in Tsje- cho-Slowakije zijn geweest. In dit ver band hebben geruchten de ronde ge daan, dat er een nieuwe Oosteuropese topconferentie in voorbereiding is over deze zaak. Naar van betrouwbare zijde te Mos kou is vernomen, heeft Kadar ook een ontmoeting gehad met de Oostduitse staats- en partijleider Walter Ulbricht, die 'n vakantie in de Sovjet-Unie door brengt. De Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Jan Marko, die sinds vorige week woensdag in Mos kou verblijft, had maandag een gesprek met premier Kosygin. Bijzonderheden hierover zijn niet bekend gemaakt. BOLOGNA Nadat de Tsjechoslowaakse afgevaardigde op het Italiaanse com munistische congres te Bologna Erban, een half uur had gesproken en tegen het eind de naam „Dubcek" had genoemd, riepen haast alle 5.000 aanwezigen minu tenlang „Dubcek, Dubcek" en barstten toen los in een donderend applaus. Iedereen keek naar de Tsjecho-Slo waakse delegatie tijdens deze demon stratie. Men klapte een volle mipuut langer dan voor de toespraak van de Sovjet-gedelegeerde Boris Ponomariof, die eerder op de dag had gesproken. Erban noemde de naam van de Tsje cho-Slowaakse partijsecretaris in weer wil van het feit dat hij door de Sov jets gedwongen zou zijn de naam van Dubcek uit zijn toespraak te schrap pen. Ook zou hij op last van Ponoma riof'zijn redevoering viermaal hebben herschreven. De Tsjecho-Sowaakse partijleider, Dubcek zelf, heeft in een rede in zijn geboortedorp gezegd, dat de Tsjecho- Slowaakse regering geenszins van plan is de doelstellingen op te geven die zij zich gesteld heeft. Maar zij was aan de andere kant gedwongen reke ning te houden met alle binnen- en bui tenlandse factoren, die zijn gaan mee spelen. De rede van Dubcek scheen het be gin te zijn van een belangrijke tegen aanval op de conservatieven in de par- Hjj, die na de invasie van augustus meer macht hebben gekregen. Tot nog toe werd er in de redevoe ringen van de Tsjecho-Slowaakse lei ding slechts de nadruk op gelegd dat men zou trachten zo veel als maar enigszins mogelijk was, te bewaren van de vrijheden, die men zich voor de invasie had verworven. De Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken Jan Marko is het met de Sovjet-Unie eens, dat in de hui dige internationale toestand het Pact van Warschau versterkt moet worden, zo werd meegedeeld. In 't communi qué over zijn bezoek werd gezegd, dat tijdens zijn besprekingen „bijzondere aandacht werd geschonken aan kwes ties van de Europese Veiligheid". Marko is naar Praag teruggekeerd, na afloop van zijn eerste bezoek sinds hij minister van Buitenlandse Zaken is geworden. „Rude Pravo", het officiële orgaan van de Tsjecho-Slowaakse communisti sche partij is, zo scheen het, een cam pagne begonnen ter ondersteuning van Dubcek en de andere liberale leiders. „Er zijn slechts twee keuzemogelijk heden: of de politieke leiding van Dub cek te handhaven en de ontwikkeling van na januari voort te zetten, of onze veiligheid te verliezen door de huidige leiding van staat en partij toe te staan af te treden", zo schreef de commen tator Jan Lipafsky, die een aanval deed op een artikel in het blad „Zit- rek" (morgen), dat beweerde dat het werkelijke gevaar voor Tsjecho-Slowa- kije van de huidige leiding kwam, „die zichzelf verleden jaar in discrediet heeft gebracht" en niet van de conser vatieven. Lipafsky zei dat uit het artikel in Zitrek een „duidelijk gebrek aan ge zond verstand" bleek. PARIJS De Franse couturier Yves Saint Laurent is de helft van zijn col lectie voor j ears- en zomermodellen kwijt. De ontwerpen werden gestolen uit een boetiek in de Avenue Victor Hugo te Parijs. Het gestolen deel van de collectie, die bestond uit mantels, broekpakken en handtassen, vertegenwoordigt een waar de van naar schatting tweehonderddui zend gulden. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen oelden aparte openingstijden. BELGRADO De twee kamers van het Zuidslavische parlement hebben dinsdag een nieuwe wet op de dienst plicht aanvaard, die naar aanleiding van de Oosteuropese interventie in Tsjecho-Slowakije is opgesteld. De wet voorziet erin dat de gehele bevolking bij de landsverdediging wordt betrok ken. Zo komt er dienstplicht voor alle vrouwen tussen 19 en 40 jaar. Voorts zullen de eenheden voor de territoriale verdediging, die ook na een eventuele bezetting van het land de strijd dienen voort te zetten, op gelijke voet worden behandeld met de geregelde strijd krachten. De diensttijd blijft gehandhaafd op anderhalf jaar. Alleen voor kostwinners en voor hen die hoger onderwijs heb ben gevolgd, kan deze tijd tot een jaar worden verkort. Sinds de bezetting van Tsjecho-Slo- BONN De Westduitse post heeft zich zelf een poets gebakken met een ge- denkpostzegel, die zij uitgaf ter gele genheid van „vijftig jaar Duits lucht- postverkeer". Op de zegel staat het vliegtuig afgebeeld, waarin Adolf Hit ler in 1932 rondreisde voor zijn ver kiezingscampagne: een Junkers-Ju-52. kenteken D.-2201. De posterijen hebben hun flater pas ge merkt nu er niets meer aan te doen is. wakije heeft Zuidslavië zijn militaire begroting met 8,2 procent verhoogd. De minister van Defensie, Nikola Lju- bicic, verklaarde in het parlement, dat de nieuwe wet het land „tot een on neembare vesting maakt". Volgens hem bestaat er een voortdurende be dreiging van de vrede en de onafhan kelijkheid van de kleine staten. Voor de eenheden van de territoriale defen sie is tot dusver al bijna 120 miljoen gulden uitgegeven, aldus minister Lju- bicic. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Joegoslavië probeert aanvullende leveringen te krijgen van zijn traditionele Sovjet-leveranciers, maar tegelijkertijd regelingen treft voor een grotere eigen militaire pro duktie en leveringen uit Zweden, Zwit serland en mogelijk Frankrijk. ADVERTENTIE Die buitenlanders hebben in het speurwerk bij K.Z.O. al vaste voet ge kregen. „Wij hebben hier een multina tionale research. Daar werken mensen van vijftien nationaliteiten met elkaar, chemici, biologen, medici, farmacolo- gen." K.Z.O. heeft zijn speurwerk in Ne derland geconcentreerd, maar ook de buitenlandse bedrijven hebben eigen laboratoria, zoals in Frankrijk, Duits land, Engeland en de Verenigde Sta ten. „Op die manier kun je de specialis men van elk land uitbuiten. Wel kun nen de mensen die daar werken voor hun algemene informatie op de centra le organisatie terugvallen", aldus jhr. G. Kraijenhoff. van Amerika ontzaglijk veel leren. Al leen wanneer je aan zulk een Ameri kaans avontuur waagt, moet je wel de risico's kennen, de lengte van de pols stok. Succes brengt ook gevaren mee. Men moet zorgen met beide benen op de grond te blijven staan. Als alles lukt, dan begin je met frisse moed aan de volgende horde, die altijd weer ho ger is dan de vorige en de kans op een diepe val is altijd aanwezig." De internationalisatie van het be drijfsleven, ook dat van de K.Z.Ó., heeft nog andere consequenties. Ten eerste is daar de voor dergelijke con cerns te kleine Nederlandse kapitaals markt en derhalve de noodzaak zich tot de internationale markt te wenden, en ten tweede komt zulk een multina tionaal bedrijf eens voor het punt van de bezitsverhouding te staan. Bij de grote internationale concerns als Ko ninklijke/Shell en Unilever zitten bui tenlanders in de top. Als de K.Z.O. op de wijze voortgaat als tot dusver, zal ook deze onderneming daarvoor open moeten staan. A Alexander Dubcek bezocht gisteren zijn geboortestad Uhrovec, waar hij onder andere een krans legde bij het graf van zijn broer Julius, die viel in de strijd tegen de Duitsers. Overal waar warmte helpt; helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. geneeskrachtige warmte die diep doordringt ADVERTENTIE Mercedes-Benz 80 jaar pionier der perfektie 10L-10-OI4 Op stand nr. 50 van de RAI staat de nieuwe generatie van Mercedes-Benz in al haar perfektie. Wij zullen u ook daar graag van dienst zijn met elke gewenste informatie. Er is meer te tonen en te vertellen dan ooit U bent van harte welkom. AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V. Apeldoorn, Amersfoortseweg 15 tel. 05760 - 1 59 50 Harderwijk, Thorbeckelaan 47 tel. 03410 - 42 55

De Vallei | 1969 | | pagina 6