Benfica toonde zich in alle spelonderdelen beter dan onze nationale kampioenen1-3 Cruyff miste aantal open kansen voor betere score Bij buitenlanders is Verkerk favoriet f777,77 Seven-Up Niet Ajax, maar Benfica buitte de gladheid uit Er waren nog ruim voldoende kaarten •jortnieuws Voor de „totoïsten" ADO versloeg (3-6) Rot Weiss Essen Arsenal gewipt door West Bromwich Nieuwe methode van prijs melden bij toto Golfarini bokst niet tegen Riedewald Kemper-Oidenburg wonnen in Milaan Nederlanders naar w.k. cyclocross Arthur Ashe heeft- tennis-arm Vrijdag hoorspel van Belg Fontaine Ajax' rol in Europa Cup is wel uitgespeeld Kurt Lindner blijft nog bij PSV ..lest elke dorst het best! Geluk Ver onder nul Nog niet Glorie Gloria DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 uil i iiïiür-- AMSTERDAM Men behoeft bepaald geen profeet te zijn om te concluderen, dat de rol van Ajax in het Europa Cup-toernooi van dit seizoen is uitgespeeld. Op de spek gladde grasmat van het Olympisch Stadion leden de natio nale kampioenen een overtuigende en sprekende 13 ne derlaag tegen Benfica en zelfs de grootste optimist zal niet verwachten, dat die achterstand volgende week in Lissa bon nog kan worden goed gemaakt. Ajax is tenonder ge gaan, maar de wijze waarop was toch bijzonder teleurstel lend. Benfica was in alle onderdelen van het spel de meer dere van de Amsterdamse formatie en de gladheid van het terrein vormde geen voordeel, doch een nadeel. Een nadeel, omdat de Portugezen over zoveel meer technische capaciteiten en zóveel meer snelheid en betere lichaams- beheersing beschikten, dat Ajax er doodgewoon niet aan te pas kwam. Bovendien demonstreerden ze een veel gro tere inzet. Ondanks dat hebben de Amsterdammers in de tweede helft nog kansen te over gehad om meer dan dat ene, ove rigens prachtige, doelpunt te scoren. Driemaal op rij kreeg toen het Amsterdamse idool Johan Cruyff een droomkans om de katachtige Portugese doelman Henrique het nakij ken te geven. Tweemaal lag de goalie van Benfica languit op de keiharde grasmat en was het doelvlak volkomen on beschermd. Even zovele malen joeg de Amsterdamse aan- valsspits, die nu en dan technisch knap werk deed maar toch steeds niet de grote afmaker van de kansen blijkt te zijn, de bal langs het doel. De derde maal had hij zo lang werk met het omspelen van Henrique, dat de kans verlo ren ging, waarna Groot de terugspringende bal via de zich razend snel herstellende doelman tot corner zag ombui gen. In de laatste minuut joeg ook Danielsson in vrije po sitie de bal over de lat. Maar nogmaals, Ajax verdiende be paald ook niet een kleinere marge dan twee doelpunten. Het was Benfica dat de wedstrijd dicteerde, dat de Amster dammers in techniek en spelbeheersing overduidelijk de baas was en daarvan vooral in de eerste helft blijk gaf. De Amsterdamse verdediging speelde be paald zwak en had nauwelijks vat op de snelle Portugese aanvallen. Vooral Hulshoff en Muller liepen te schutteren als beginnelingen en het gevolg daarvan was, dat Benfica al heel snel een aan tal redelijke kansen op de openingstref fer kreeg. Binnen vijf minuten hadden Eusbio en zijn medespelers al enkele corners geforceerd en doelman Bals had alle ge luk van de wereld, toen een daverend schot van kanthalf Toni op de lat uit een spatte. Ajax kwam nauwelijks tot tegenacties. Het plaatsen was zó slecht, dat de Portugezen steeds weer de bal in hun bezit kregen en bovendien werd steeds maar weer de bal met hoge trappen naar het Portugese verdedi gingscentrum gedirigeerd, waar de Amsterdammers in de koptechniek ook AMSTERDAM Degenen, die woensdagavond zonder kaartje op goed geluk naar het Olympisch sta dion zijn getrokken, hebben geen vergeefse tocht gemaakt. Hoewel de ontmoeting Ajax-Benfica in het veel besproken Amsterdamse stadion al lang tevoren was uitverkocht, wa ren op een steenworp afstand ervan kort voor de wedstrijd nog kaarten te koop. Op het voorverkoopadres aan de Amstelveenseweg werden de toegangsbewijzen aan de man gebracht, die ter elfder ure waren geretourneerd. De belangstelling ervoor was niet overweldigend. Dat was mede te wijten aan de talloze aanbiedingen van „particuliere zij de" voor de poorten van het Olym pisch-stadion. zo'n enorme achterstand bleken te heb ben, dat vrijwel elke bal voor een te genstander was. De strijd was precies een half uur oud, toen na een weinig overtuigende Amsterdamse aanval de bal door Graca werd onderschept en haarzuiver werd doorgespeeld naar de onmiddellijk op volle snelheid liggende Simoës. In ui terste nood haakte Muller de Portugees en de nogal zwak leidende Schotse ar biter Davidson wat trad hij zwak op tegen het ergerlijke tijdrekken van Benfica en de te harde tackels van bei de zijden bleef niets anders over dan het bekende gebaar van de wijsvinger naar de elfmeterstip. Jacinto had geen moeite om die kans uit te buiten. Nog geen vijf minuten later keek Ajax al tegen een 0-2 achterstand op. Vasovic produceerde en hij bleef daarbij bepaald niet achter bij zijn medeverdedigers, weer eens een mistrap. De bal beland de tegen het lichaam van de lange Tor res, die even doorliep' en daarna doel man Bals geen schijn van kans gaf. Geen wonder, dat bij het aanbreken van de rust de stemming in de Olympi sche kuip gelijk was aan de tempera tuur: ver onder het nulpunt. Maar de stemming steeg met vele graden, toen Ajax direct na de hervat ting de achterstand tot één doelpunt re duceerde. Een schitterende combinatie tussen Keizer en Cruyff, een van de weinige, mondde uit bij de voor Nu- ninga ingevallen Danielsson, die met een laaiende kogel het net achter Hen rique hoog deed opbollen. Even leek het, of Benfica in paniek raakte. Ajax forceerde na dit doelpunt onmiddellijk een tweetal corners, uit de laatste waarvan Danielsson slechts enkele cen timeters naast het Portugese doel richt te. Nog in dezelfde minuut richtte Keizer een halfvolley op het door Hen rique verlaten doel, maar de bal suisde juist over de lat. En niet Ajax, maar Benfica produceerde daarna een doel punt. Op links kreeg Eusebio een cor ner te nemen en de Portugees plaatste daaruit de bal met veel effect zo scherp voor het Amsterdamse doel, dat Bals radicaal misgreep. Torres, volkomen vrijgelaten, behoefde slechts een knik je met het hoofd te geven om de kort voor de rust voor Simoës ngevallen Augusto in schietpositie té brengen en dat betekende prompt 1-3. Maar Ajax gaf zich nog niet gewon nen. Het speelde feller op de aanval, maar vergat, dat de aanvallen met goed gerichte schoten moesten worden afgewerkt. Er ontstonden wat conflict situaties voor het Portugese doel, waar tegen arbiter Davidson veel te lank moedig optrad en die situaties waren bepaald niet bevorderlijk voor het mo reel van de Amsterdammers. Zoals ge zegd, Cruyff miste drie prachtige mo gelijkheden om alsnog een draaglijke score voor Ajax bijeen te schieten en ook dat werkte bijzonder deprimerend. Vele toeschouwers hadden, stampend van de kou reeds lang de tribunes ver laten toen scheidsrechter Davidson het einde van de strijd aan kondigde. De strijd was gestreden en Ajax was te licht bevonden. Voor de optimisten, die de nationale kampioenen op hun reis naar Lissabon zullen begeleiden is er slechts één troost: het zal er bepaald veel aangenamer van temperatuur zijn dan in de kille Amsterdamse kuip. Met een beukend schot scoorde Danielsson Ajax' enige doelpunt. Een van de Portugese aanvallen, die paniek veroorzaakten in de ver dediging van Ajax. Eusebio, no. 10, is doorgebroken en Van Duivenbode, Va sovic, Muller en Bals hebben alle moeite om het gevaar te bezweren. Deze week wordt gespeeld voor de sporttoto op Engelse competitiewed strijden en aangevuld met wedstrijden voor de Duitse beker. Onze prognoses: Leeds Chelsea1 Ipswich Coventry 1 Manchester C. West Ham 3 Southampton Newcastle 1 Stoke Sheff. Wed. 3 Sunderland West Brom 1 Wolves Manchester Un. 1 Blackburn Middlesbr. 3 Derby Crystal P. 1 Millwall Portsmouth 1 Alemann. A Preussen M. 1 Schalke Alsenb. 1 Sperber Numberg 2 De standen in de Engelse eerste en tweede divisie: Eerste divisie Liverpool 29 45 Leeds 28 44 Everton 29 42 Arsenal 27 38 Southampt. 30 31 West Ham 27 30 Chelsea 28 30 Tottenham 27 29 Sheff. Wed. 28 29 Burnley 28 29 West Brom. 28 27 Manch. C. 27 25 Newcastle 27 25 Wolves 27 25 Sunderland 28 45 Ipswich 28 24 Manch. Un. 27 24 Stoke 27 24 Leicester 28 19 Nottingh. F. 26 18 Coventry 26 14 Queens P.R. 29 14 Tweede divisie: Derby 29 40 Cardiff 30 36 Middlesbr. 29 36 Millwall 26 34 Charlton 28 33 Hull 30 31 Blackpool 28 30 Sheff. Un. 28 30 Carlisle 26 30 Crystal P. 26 30 Blackburn 27 30 Hudders 28 29 Norwich 28 28 Portsmouth 29 28 Birmingham 29 27 Bolton 28 26 Preston 27 26 Aston Villa 29 24 Bristol C. 29 23 Bury 29 21 Fulham 28 16 Oxford 28 16 APELDOORN In de Noorse schaatsploeg voor het wereldkampi oenschap, die gisteren haar intrek nam in motel Apeldoorn, bevindt zich een hypernerveuze Dag Fornaess. De jonge Noor, die enkele weken geleden in het Westduitse Inzeil Europees kampioen werd, dank zij een matige vijf kilometer van Kees Verkerk zoals bekend reed de Nederlander de vijfduizend meter onder slechte weers omstandigheden dan zijn concurren ten voelt de druk van het tot de fa vorieten te behoren als lood op de schouders. Fornaess zelf gelooft niet in een nieuwe krachttoer. Trouwens, vrijwel eenieder in het Noorse kamp is ervan overtuigd dat Verkerk we reldkampioen zal worden. Dag Fornaess: „Ik zal al blij zijn als ik in het eindklassement de beste Noor zal rijn. Verkerk is niet te klop pen, hij was eigenlijk ook in Inzeil al de sterkste. Nu hij twee nieuwe we reldrecords heeft gereden op de vijftienhonderd en tienduizend meter is het duidelijk, dat hij wel wereld kampioen moet worden". Indien de Puttershoeker inderdaad wereldtitelhouder zou worden bete kent dat, dat de Noor Fred Anton Maier ook deze kroon zal verliezen. In Inzeil raakte hij zijn Europese kampioenschap kwijt; de Noren gelo ven, dat hij in Deventer opneiuw zal worden onttroond. Sinds de Noorse titelstrijd door Fornaess gewonnen is Maier niet meer de rijder van het vorige seizoen. Hij was dat in feite al niet meer tij dens het Noorse kampioenschap. Mai er werd daarin ferm geklopt en ein digde als vierde in het eindklasse ment. Aangeslagen. De lange, tanige Noor heeft zich dat erg aangetrokken. Hij raakte mentaal aangeslagen hetgeen in Inzeil vooral tot uiting kwam. Zal Maier na dit sei zoen inderdaad stoppen met schaat sen, zoals hij dat aan het einde van het vorige seizoen reeds had aange kondigd? De Noren geloven er sterk in. Een van de weinigen, die nog op Maier rekent, is de Noorse cheftrai ner Johansen. „Toch zal hij terugko men", stelt Johansen. „ïn ieder geval zullen we proberen Verkerk geen drie afstanden te laten winnen waardoor hij al automatisch wereldkampioen zou zijn". En de oud>-Europees- en ex-wereld kampioen, de Noor Knut Johannesen, die naar Nederland is gekomen als chef d'équipe van de Noorse ploeg: „Inderdaad is Verkerk op het ogen blik de beste. Maar vergeet niet, dat er vier afstanden moeten worden ge reden. En zou het ook niet zo kunnen zijn, dat hij te zeer gebukt gaat onder EINDHOVEN Kurt Lindner, de Duitse trainer van de Eindhovense eredivisieclub PSV, heeft woensdag zijn contract, dat op 1 juli van dit jaar afloopt, met twee jaar verlengd. ESSEN De Haagse eredivisiever eniging ADO heeft woensdag in Essen met 36 van Rot Weiss Essen gewon nen in een vriendschappelijke wed strijd. Bij de rust leidde ADO met 24. In tien minuten tijd hadden de Hage naars reeds een voorsprong van 04 door doelpunten van Schoenmaker (4de minuut), Heijnen (5), Giesen (8) en Korevaar (10). De Nederlander Lip pens, die de uitblinker in de Duitse ploeg was, bracht met twee doelpun ten, waarvan een uit een strafschop, de stand op 24. Na de hervatting scoorden De Puyt, ingevallen voor De Zoete en Aarts voor ADO. Lippens voltooide zijn hat trick. De beste spelers bij ADO waren Mansveld, Korevaar en Schoenmaker. LONDEN De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor de vijfde ronde van het toernooi .om de FA-Cup zijn: Chelsea-Stoke City 32, Everton-Bristol Rovers 10, Tot tenham Hotspur-Aston Villa 32, West Bromwich Albion-Arsenal 10. ROTTERDAM Om het werk op het bureau van de Sporttoto te vereen voudigen wordt de regeling van de prijsmelding door de deelnemers ver anderd. Er worden door de Sporttoto prijsmeldingskaarten beschikbaar ge steld. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij de vereniging waarbij de deelnemer is aangesloten en bij het inleverings adres. Op de kaart is ruimte voor het in vullen van enige gegevens. De deelne mer wordt dringend verzocht alle ge vraagde gegevens in te vullen en dui delijk te schrijven. De kaart moet niet in een enveloppe gesloten worden. Heeft men de kaart ingevuld en opge stuurd, dan is daarmee het melden klaar. De Sporttoto verzoekt vooral niet te gaan opbellen; dat vertraagt het werk en het heeft geen nut, omdat de groot te van het gewonnen bedrag toch niet vaststaat voor vrijdag. de last van de grootste kanshebber te zdjn?" De in de Noorse ploeg teruggekeer de Per Willy Guttorrnsen, die ondanks zijn rugblessure toch weer is gaan schaatsen, lacht maar wat. „Kees", zegt hij, „kan alles als het er op aan komt, zei het ook al in Inzeil: voor mij is hij in Deventer de grote favo riet". ROME Het gevecht tussen Ronald Riedewald en de Italiaan Remo Golfa rini; Europees kampioen in het zwaar- weltergewicht, dat 20 februari in Ro me zou worden gehouden, gaat niet door. De Italiaan moet voor een lich te chirurgische ingreep in een zieken huis worden .opgenomen. MILAAN Rijdend met een snel heid van bijna 60 kilometer per uur heeft het Duitse paar Dieter Kemper en Klaus Olderiburg de zesdaagse van Milaan gewonnen. Onder de vermaar de renners die zij daarmee versloegen, waren de bekende Belgen Eddy Merckx en Patrick Sercu en het Nederlands- Italiaans koppel Post - Dancelli. DEN HAAG De Nederlandse wie lerploeg voor de wereldkampioenschap pen veldrijden, die op 23 februari in Maagstadt bij Stuttgart in West-Duits- land zullen worden gehouden, bestaat uit één beroepsrenner en vier amateurs, te weten de Nederlandse kampioen Huub Harings (Sibbe), die bij de profs uitkomt, en de amateurs Cor Rutgers (Naarden), Cok van der Hulst (Zoeter- woude), Gertie Wildeboer (Apeldoorn) en Adriaan Kooyman ('t Zand). SINAIA De 23-jarige Roemeen Binu Pascu is woensdag tijdens inter nationale bobsleewedstrijden in Sinaia (Roemenië) verongelukt. Hij smakte tegen een boom, nadat zijn slee de baan door een slip had verlaten. SALISBURY Wegens een pijnlijke elleboog heeft Arthur Ashe zich ge- zaakt gezien verstek te laten gaan bij de Amerikaanse tenniskampioenschap pen overdekte banen. Ashe was voor dit kampioenschap als eerste geplaatst voor Clark Graeb- ner, Stan Smith en Cliff Richey. Hij zal tenminste twee weken niet kunnen spelen. Ashe klaagde al enige tijd over pijn in de arm. Hij werd de laatste tijd onder meer verslagen door de Bra ziliaan Thomas Koch en de Tsjech Jan Kodes. Vrijdag zendt de NCRV 20.50 uur een hoorspel uit var ehe auteur Peter Fontaine. tot de schrijvers die, sind' aart werkelijkheid is gewc bezig houden met onbekende a en on bekende vliegende voorwerpen. In „De schotel der illusies" geeft Fontaine het leven weer van een voor malige minister-president, Hogeloon, die tijdens zijn ambtsperiode te ma ken kreeg met rapporten over onbe kende vliegende voorwerpen, die wer den onderzocht aan het Rijksinstituut voor ruimtevaart. Hogeloon hecht er geheel geen waarde aan. En ondanks de dreiging wil hij via een conferentie en met de „hulp" van een vliegende schotel andere regeringsleiders ervan overtuigen dat vrede meer kan zijn dan een illusie. Hoewel de conferentie wordt verstoord door geruchten over de landing van vliegende schotels, wordt er toch een wereldomvattend vredesverdrag gesloten. Dit zal ech ter blijken niet van lange duur te zijn... ADVERTENTIE Dit Is Mevrouw J. Uiterwijk, Weegschaaistr. 48, Groningen, één van de 880 Seven-Up geld prijswinnaars in de maand januari. Zij won Eigenlijk verdient iedereen die een Seven-Up prijs gewonnen heeft een foto - helaas is daar niet ge noeg ruimte voor. Maar er zijn iedere maand nóg meer prijzen te winnen bij Seven-Up. De volgende foto kón die van U zijnl Haal een deelnemerskaart in de winkel. AMSTERDAM Ajax likte zijn wonden, met overgave. Niemand, had meer medelijden met de Ajacieden dan zijzelf. Ze begrepen er niets van. Op timistisch was men naar het Olympisch-stadion ge togen. Er lag toch immers sneeuw en daar zouden de Amsterdammers allicht beter op uit de voeten kunnen dan de Portuge zen. Maar hoe vergiste Ajax zich. Op het gladde veld was het juist de techniek van Benfica, die de door slag gaf en de Portugezen in de eerste helft al een bijna veilige voorsprong schonk. Rinus Michels gaf het zonder meer toe: „Inder daad, Benfica was tech nisch beter. Maar toch had het blunders nodig om aan drie doelpunten te komen en dat is erg. Het middenveld van die lui was beter bezet en bij ons lukte het gewoon niet. Waren we na dé rust ge lijk gekomen en die kans zat er toch in dan had ik het nog niet gewe ten. Daniëlsson schoot de tweede keer echter tegen de paal. Waarom ik hem erin zette voor Nuninga? Omdat ik wilde aanvallen en tenslotte maakt Inge altijd wel een doelpunt. Echt, met een beetje ge luk hadden we het een eind kunnen brengen. Trouwens, de zaak is pas hopeloos als we ook in Portugal verliezen en zo ver is het nog niet. Hier hadden we volop kansen, dan krijgen we ze daar ook". Ook Johan Cruyff vond dat het nog niet helemaal verloren was. De Amster damse middenvoor zag nog wel een kansje. Of hij prettig gevoetbald had? „Nee. Het ging gewoon niet. Het lopen was zo moeilijk. Dan weer een harde plek in het veld, dan weer een zachte. Waardeloos. Maar na tuurlijk wil dat niet zeg gen, dat ik niet minstens een doelpunt had moeten maken. Die kopbal bij voorbeeld, die had moeten lukken. Mijn timing was echter fout en ik kreeg de bal niet goed op mijn hoofd. Hoe is het moge lijk?" „Hoe is het mogelijk", zei ook Henk Groot, „zo veel kansen en dan nog maar één erin. Niets luk te. Vanaf het begin niet. Die lui hadden vier, vijf man op het middenveld gegroepeerd. Daar was geen voetballen tegen. Dat Benfica is toch van klas se hoor. Technisch en tac tisch gewoon beter. Maar die drie doelpunten had den er bij ons niet in mo gen gaan. Gewoon blun ders". Waren het inderdaad al lemaal blunders? „Nee", zei Gert Bals, „die laatste goal kon ik niet hebben. Die corner van Eusebio draaide wel een meter over me heen. Ik kon er onmogelijk bij. Een ande re zaak is, dat Torres de bal nooit voor de goal had mogen koppen. Maar ja, zulke fouten werden er vanavond wel meer ge maakt..." De glorie van de over winning was voor Otto Gloria. Het was hem in de kleedkamer van Benfica, waar 't succes werd aan vaard als een normaal ge beuren, aan te zien. Glo ria bleef vriendelijk voor Ajax. Overdreven vrien delijk bijna. „De Neder landse ploeg heeft pech gehad, ik noem het nog steeds een gelijkwaardige tegenstander. Sneeuw en jjs zjjn voor ons vreemder dan voor hen, maar waar om zouden zjj Benfica niet op ons terrein kunnen verrassen? De enige ze kerheid in voetbal is de uitslag. Ik weet, wat mjjn spelers kunnen. Zij heb ben tenslotte onder bjjna alle omstandigheden ge speeld. Daarom ben ik niet verrast over wat z(j gedaan hebben. Maar lk ben natuurlijk wel geluk kig. De blessures van Simoes en Raul zijn niet onover komelijk, is mijn eerste gedachte. Zondag zullen zij misschien niet kunnen spelen, maar volgende week woensdag reken ik op hen, hoewel je dat bij een knieblessure als van Simoes nooit van te voren met zekerheid kunt zeg gen". Aanvoerder Mario Este- ves Collina wilde het spel van zijn ploeg niet gewel dig noemen. Hij vond het eerder: „Zo, zo". In de verdediging zijn fouten gemaakt. Een overwin ning met deze cijfers zou je tevreden hebben kun nen stellen als de tegen partij niet zoveel kansen had gekregen. Missers al leen voor de doelman en koppend voor een leeg doel mogen in topvoetbal niet plaatsvinden. Ajax is na de rust bepaald onge lukkig geweest en daar om zijn wij nog lang niet zeker, hoewel dat het ge lukkige gevoel bij ons niet zal kunnen verdringen. Wat mij wel verbaasde is, dat wij, die eigenlijk nooit op zo'n veld hebben gespeeld, ons gemakkelij ker bewogen dan Ajax, dat hieraan toch meer ge wend moet zijn". De zekere voldoening die in de kleedkamer heerste werd ook onderstreept door Benfica's president Helder Viegas. „Wij zijn hierheen gekomen met de gedachte, dat een gelijk spel redelijk zou zijn en een overwinning met een doelpunt verschil gewel dig. Toen wij het veld za gen hebben wij even angst gehad en gedacht, dat een gelijk spel al geweldig zou zijn. Ieder zal dus kunnen begrijpen, hoe wij ons voelen na deze uitslag. Maar niemand van ons zal vergeten, dat Ajax vooral na de rust grote kansen heeft gehad om het oms nog moeilijk te maken".

De Vallei | 1969 | | pagina 13