VELEN BEWEZEN DE LAA TSTE EER Slachtoffertjes van brand ter aarde besteld Verstekelinge (17) ontdekt op Zwitserse boot slippartijen 1 nnir jmQ Veenendaler uit de vorige eeuw zou z'n woonplaats nu niet meer herkennen RMC vraagt om wijziging van verkeersmaatregel in de Molenstraat In 1869 was het weekloon plm. f 2.50 Materiële Al 17,5 mille voor getroffen gezin Van Ginkel ADEMNOOD BIJ HET HOREN VAN DE HUURPRIJZEN Toneelavond van P.J.G.U. in Achterberg De matrozen wisten ervan Standplaatsen voor ijsverkoop Daders inbraak aangehouden Bijeenkomst van Ned. Prot. Bond Organisatie van warme bakkers Duits meisje reisde mee tot Rhenen EMEN KIJKEN DUS NlMR- De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. Kinderarbeid Klein BURGERLIJKE STAND AMERONGEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1969 EDERVEEN Enige honderden Ederveners trotseerden woensdagmiddag de barre weersomstandigheden 0111 getuige te zijn van de teraardebestelling van de 11-jarige Cornelis, de 10-jarige Jacoba, en de 8-jarige Johanna van Ginkel die zondagmorgen in de vlammen van hun ouderlijke woning aan de Nieuwe- weg de dood vonden. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen onder de aandacht, dat een ieder, die deze zo mer in aanmerking wenst te komen voor een vergunning voor de verkoop van ijs langs de openbare wegen in de ze gemeente vóór 1 maart 1969 een dergelijk verzoek bij hun college dient in te zenden. Aanvragen, die na dez datum ontvangen worden, zullen niet in behandeling worden genomen. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat ingevolge de voorschriften van de hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat te Utrecht, geen standplaats en/of ventvergunnin gen zullen worden verleend op of langs bermen van provinciale wegen. B. en W. voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester L. Bosch v. Rosenthal De begrafenis had plaats op de alge mene begraafplaats aan de Rijks straatweg. Al ver voor het tijdstip van de ter aardebestelling had zich een groot aantal belangstellenden rondom de graven geschaard onder wie talrijke kinderen van de Kon. Julianaschool, klassegenootjes van twee slachtoffer tjes. Nadat de drie eikehouten kistjes bo ven de graven waren geplaatst nam ds. J. C. de Bie, Ned. Hervormd pre dikant, het woord. Hij richtte zich met woorden van troost tot de naaste fami lieleden. Tot de vele aanwezigen zei hij onder meer: „Ook uw huis staat in brand. Zalig, zij die God kennen als hun Zaligmaker". De begrafenis die onder meer werd bijgewoond door de burgemeester van Ede, de heer Slot, werd besloten met een dankwoord van een der familiele den. De plechtigheid werd zo veel moge lijk bekort vanwege de slechte weersomstandigheden. EDERVEEN De bewoners van Ederveen hebben diep .in de beurs getast voor het getroffen ge zin Van Ginkel, dat zondag door een brand behalve drie kinderen ook ale have en goed verloor. Maan dagmiddag werd op initiatief van een tweetal vooraanstaande ingeze tenen een bliksemactie ingezet, om de financiële nood van de wed. Van Ginkel-Van Egdom te lenigen. De actie werd gevoerd door middel van enveloppen, die huis aan huis wer den aangeboden. „De Ederveners hebben spontaan gereageerd op het initiatief", zo vertelde een der da mes die aan deze actie hebben mee gewerkt. „Natuurlijk kan de wedu we het gemis van haar kinderen niet worden "vergoed, maar het bedrag dat we thans voor haar ophalen ver licht in ieder geval enigermate haar fianciële nood"Tot woensdagmid dag had de bliksemactie al ruim f 17.500,- opgebracht en de ver wachting is gerechtvaardigd dat dit bedrag nog verder zal stijgen. Ver der zijn er tal van ongebruikte goe deren aangeboden. Ook was er een aannemer die toezegde gratis te as sisteren bij de herbouw van de wo ning van de weduwe Van Ginkel aan de Nieuweweg. Het bedrag dat als eindresultaat uit de bus zal ko men zal worden vastgezet op de Raiffeisenbank. Gironummer 866633 van deze bank te Ederveen is beschikbaar voor hen die alsnog aan deze actie willen meewerken RHENEN De kapitein van het ongeveer 1300 ton nietende Zwitserse Rijn vrachtschip „Neptun" uit Bazel heeft gisterochtend, toen hij in Rhenen voor de wal lag, aan boord van zijn schip een verstekelinge ontdekt. Het bleek een zeventienjarig meisje te zijn, afkomstig uit Worms in West-Duitsland. VEENENDAAL Naar aanleiding van een inbraak bij August Stenman heeft de Veenendaalse politie de 16-ja- rige T. T. en A. van de W., beiden uit het Kamp Overberg, aangehouden. Bei de knapen hebben de inbraak bekend. VEENENDAAL Tengevolge van gladheid deden zich gisteren in Vee- nendaal verschillende slippartijen voor. De meeste hiervan vonden plaats op rijksweg 12. Persoonlijk deed zich bij geen van de ongevallen letsel voor. Toen de heer H. v.d. O uit Drieber gen via de afrit bij Veenendaal de R12 wilde verlaten veroorzaakte hij een aanrijding. Achter hem reed een per sonenauto, bestuurd door de heer Mac. A. F. uit Schotland, die plotseling be merkte, dat Van de O. zachter ging rij den om vervolgens de afrit in te kun nen slaan. In verband met de gladheid zag de Schot geen kans om zijn auto op een veilige afstand van het voor hem rijdende voertuig te houden. Remmen hielp niet en er ontstond een botsing tussen beide wagens. Materiële schade was het gevolg. Een vrachtwagen bestuurd door de heer M. van R. uit Vlaardingen raakte op de rijksweg tijdens een snelheid van 50 km per uur in een slip. De wagen kantelde, maar raakte niet van de weg. Een kraanwagen heeft de combinatie later weer op de vier wielen gezet. Er was veel materiële schade, doch dit verhinderde niet dat de reis kon wor den voortgezet. Op de kerkewijk in Veenendaal raak ten drie auto's beschadigd, tengevolge van een slippartij ter hoogte van de Bilderdijkstraat. De auto, bestuurd door de heer J. F. uit Ede, die in noor delijke richting op de Kerkewijk reed en de auto, bestuurd door de heer G. van H. uit Rhenen, die er achter reed, raakten beide ongewild betrokken bjj de slippartij. Toen een auto van de Bilderdijkstraat de Kerkewijk op reed en begon te slippen raakte deze in eer ste instantie de auto van F., draaide vervolgens om de as en botste tegen de auto van Van H. Ook bij dit ongeval al leen materiële schade. AMERONGEN De derde ontmoe tingsavond in dit winterseizoen zal wor den gehouden op maandag, 24 februari. Dan zal mej. ds. G. S. Westerouen van Meeteren Rem. predikante te Rot terdam iets komen vertellen over wat zij noemt: „Indrukken van de vierde assemblee- van de Wereldraad van Ker ken'', gehouden in 1968 te Uppsala. Ds. Westerouen van Meeteren was daar aanwezig als officieel afgevaardigde van de Remonstrantse Broederschap. Enige dia's zullen de causerie van Ds. Westerouen nog verduidelijken. Het bestuur van de NPB meent, dat het onderwerp „Uppsala" binnen de eigen ledenkring, maar ook daarbuiten, veel belangstelling zal hebben Het hoopt dan ook vele leden en belangstel lenden op deze ontmoetingsavond te mogen zien. De bijeenkomst zal worden gehouden in het Kerkgebouw aan de Immink- straat. ADVERTENTIE ADVERTENTIE EÜ3 RHENEN De Rhenense Middenstands Centrale gaat zich op verzoek van haar leden in de Molenstraat tot de gemeenteraad richten met de bedoeling een andere verkeersmaatregel voor deze smalle maar drukke straat te bewerkstelligen. Momenteel is er voor de volle breed te van de straat een wachtverbod of parkeerverbod van kracht. Het gevolg is, dat aan weerskanten van de straat vrachtwagens kunnen laden en lossen, waardoor het al menigmaal is gebeurd dat de doorgang totaal werd versperd. De winkeliers in de Molenstraat heb ben hun middenstandsorganisaties ver zocht het zo te regelen dat het parkeerverbod komt te vervallen en dat er voor de westkant van de straat een stopverbod voor in de plaats komt. Het voordeel hiervan is, dat men na doorvoering van de gevraagde maatre gel langs de oostelijke zijde van de straat kan parkeren, laden en lossen en dat de westelijke zijde van deze straat met eenrichtingsverkeer volko men vrij blijft. De RMC heeft traditiegetrouw be sloten ook dit voorjaar wederom een zogenaamde eierzoekwedstrijd te orga niseren met daaraan verbonden een veertiendaagse winkelweekactie. De actie loopt van 14 tot en met 29 maart en de eierzoekwedstrijd wordt zater dagmiddag 29 maart gehouden. Aan het gemeentebestuur zal worden ver zocht daarvoor weer de weilanden ter beschikking te stellen die westelijk van de Veerweg zijn gelegen. Er zullen on geveer 7000 eieren worden „ingezet" voor dit jeugdfestijn. RHENEN/ACHTERBERG De af deling Rhenen van de PJGU is wel een van de meest actieve organisaties in de buurtschap van Achterberg. Re gelmatig organiseert het bestuur druk bezochte cursussen en excursies en de toneelgroep van de afdeling blijft al niet achter. Op 15 februari brengt deze groep in het buurtschapshuis het stuk „Poes- Pas" op de planken. Het is al het tweede toneelstuk in dit seizoen. In „Boslust" te Zeist nam de toneel groep uit Achterberg deel aan de pro vinciale toneelwedstrijden en vermoe delijk staat men op de tweede of derde plaats. Dat is geen wonder, want de jongelui staan al ongeveer tien jaar op de planken. De voorstelling van ko mende zaterdag begint 's avonds om half acht Rijdt men op één der vele toegangs wegen naar Veenendaal, dan ziet men reeds vanaf elke weg de vele flatgebouwen die Veenendaal te genwoordig rijk is. Op de snelweg ziet men reeds ver voor Emmikhui- zen de imponerende Prins Alexan der flats. Het geeft Veenendaal steeds meer een stadsaanzicht. Soms bekruipt je dan de gedachte, hoe een Veenendaler uit de vorige eeuw zou reageren, als hij hier mee ge confronteerd zou worden. Hij zou zijn ogen niet kunnen geloven. Voor zijn waarneming stond hij dan min stens voor een stad als New York, Londen of Amsterdam. Als hij de flatwoningen binnenging, wist hij helemaal niet meer hoe hij het had. Centrale verwarming in elk vertrek. Douche-cel en badkamer. Water closet, en noem maar op. Hij zou dadelijk informeren of daar „gewo ne mensen" in woonden of een groep geselecteerde adel! Noemde men de huurprijs van een dergelijke woning, dan zou hij beslist in adem nood komen. Daar werkte je vroe ger een jaar voor! Omstreeks 1869 was het weekloon van een volwassene in Veenendaal ongeveer een riks (f 2,50) per week! Wie geluk had ontving er een vierel (1/4 ons) tabak bij. Daar moest je dan de week maar mee rond zien te komen, met je grote gezin. Begrij pelijk dus dat de levensstandaard ontstellend laag was. Het menu zou den wij momenteel onverbiddellijk naar het varkenshok verwijzen. De hoofdmaaltijd bestond uit aardappe len met een eeksausje en tijdens de zon- en feestdagen, als het lijden kon een stukje spek er bij. Oudere Veenendalers kunnen zich nog wel herinneren, dat als er bij de „broodmaaltijd" vis geserveerd werd. een doodgewone haring, van gemiddelde grootte, zorgvuldig in wel 6 tot 10 partjes werd verdeeld. Zo'n partje werd dan omslachtig geconsu meerd. Eerst een poosje er aan lik ken. Verrukkelijk vond men dat. Een delicatesse! Dan beet men er kleine stukjes af, gelijk met een hap brood. Van het graat ging ook niets ver loren en de kop nam men ook maar mee. Na lang kauwen kon dat geen De oude Hoofdstraat. pelen voortbrachten. Daar de arbeiders zelf door een langdurige werkdag zeer bezet wa ren, aangezien de werktijden lang waren en de dagindeling beperkin gen oplegde, werden de kleine kin deren van een jaar of zes, zeven, reeds ingeschakeld voor de landar beid, om hun ouders de zorgen wat te helpen verlichten, wat de menage betreft. Het was namelijk de vorige eeuw normaal, dat de werktijd 's morgens om 6 uur aanving in een etappe tot 9 uur. Tot half tien schaf te men dan, terwijl van half twee tot half drie de middagpauze werd gehouden. Dan ging men weer door tot een eindje in de avond. De werk week kwam dan ook al gauw tot zo'n 65 uur! Zou men nu mee moe ten aankomen!... Bekend is ook dat heel wat klein tjes reeds op achtjarige leeftijd naar de fabriek moesten. Zt werden dan wakker gemaakt door ze met hun blote voetjes op de koude stenen te zetten.... De bekende Dr. Hoedemaker, die te Veenendaal predikant was van 1868-1873 en in 1869 (dit jaar 100 jaar geleden dus!) de eerste Zohdags- school „Samuel" stichtte, deelt er er gens over mee: ,,'s Morgens om vijf uur werd ik in Veenendaal altijd ge wekt door het geklepper van de vele klompen op de straatstenen. Aange zien dit zich elke morgen herhaalde, besloot ik eens op onderzoek te gaan. Op zekere morgen stapte ik om half vijf door het Achterkerk. Over al zag ik in de huisjes licht branden en toen ik 'n paar woningen binnen stapte, zag ik hoe kinderen van 8 a 9 jaar door vader of moeder uit bed getild werden en met hun blote voet jes op de stenen vloer gezet. Daar werden ze snel wakker van. Na het nuttigen van een sneetje roggbrood en een kom zwarte koffie trokken ze aan vaders hand, of op zijn schou der naar de fabriek".... Ook vroeger had men huizen, die boven de andere uitstaken maar dan meer in 'figuurlijke zin. kwaad meer en zodoende hield je toch de smaak in de mond. Een pie terman (makreel) ging dezelfde weg, terwijl in doorsnee ook het velletje opgepeuzeld werd. „Sunt" (zonde) om weg te gooien. Verse panharing en bokking kon men in het seizoen wat ruimer mee omspringen. Immers voor een paar duiten had men een hele emmer vol. Meestal werden deze dan ergens te drogen gehahgen. Dan konden ze la ter gebruikt worden als kleine stok- visjes. Overal zag men rij on van de ze vissen hangen. Als kwajongen pakte men er zo nu en dan wel eens af, waar men dan een hele tijd zoet mee was! Eigenlijk is het woord „versteke linge" niet juist, want de drie jeugdige matrozen van de schipper waren op de hoogte van de aanwezigheid van het meisje. Zij hadden dat tegenover hun baas verzwegen. Kenelijk amuseer den zij zich gedurende de reis opper best met het vrouwelijk gezelschap. De kapitein verklaarde slechts een maal per week de hutten op zijn vrachtvaarder te controleren. Op die inspectietocht deed hij gisterochtend de gesignaleerde vondst. Hij waarschuwde onmiddellijk de rijkspolitie in Rhenen, die een onder zoek instelde naar de identiteit van de verstekelinge, haar mee nam naar het politiebureau, vanwaar het meisje op transport werd gesteld naar haar woon plaats Worms. RHENEN Gisterochtend Ls een truck met oplegger, 12 ton nietende en ge laden met bier, onderaan de Grebbehelling tengevolge van de gladheid in een slip geraakt met als gevolg dat het transport boven de kolk van de Grebbe- sluis tot stilstand kwam en daar bleef „hangen". De oplegger stak een heel eind over de rijbaan, zodat het verkeer „geschut" moest worden. De chauffeur van de trailer kwam met de schrik vrij. Er ging maar weinig gerstenat verloren. La ter op de dag is de wagen weggesleept. j - N ::'a De woningen waren vroeger erg klein. Een „kamer" met enkele bed steden er in en daarboven een zol der. Toch moest men er nog wel 70 tot 90 cent voor neertellen. Een heel bedrag in die tijd voor een arbeider. Voor de „gegoeden" was het een bes te tijd. Die baadden in de weelde, omdat relatief, voor hen alles spot goedkoop was. Arbeiders met extreem grote ge zinnen (15 tot 20 kinderen)!! hadden twee huisjes nodig. Men leed dan wel bittere armoede, maar gingen de kin deren later werken, dan kwam er in zulk een gezin een betrekkelijke wel vaart. Het is duidelijk dat genoemde wo ningen weinig sanitaire mogelijkhe den boden. Toiletten waren niet aan wezig. In de „hof" was wel een mestgat, waar men terecht kon. Twee opstaande paaltjes met een dwars balkje erboven deden er goede dienst. Nog weer later deed „de plee" zijn intrede. Bakken of tonnen, die in de schuur geplaatst werden, waar men al evoluerend, een planken „huisje" om heen bouwde, waardoor er langzaamaan een aanvaardbaar zitgeval ontstond, 's Zaterdagsmid dags werden de gevulde tonnen naar het akkerland gereden, op de krui wagen, waar het als „messe" (mest) weer goede diensten verrichtte in de geobiologische stofwisseling, zodat in het voorjaar en zomer de landerij- tjes weer volop groenten en aardap- AMERONGEN Overleden: J. van Ginkel, 66 jaar. Ondertrouwd: J. S. Vooren, 22 jaar en M. E. van Bameveld, 23 jaar; H. J. van Herpen, 24 jaar en A. E. Vonk, 20 jaar; J. R .van Mourik, 22 jaar en W. A. Drost, 19 jaar; A. de Ruiter, 26 jaar en D. H. A. van de Pol, 22 jaar. Ingekomen personen: D. Holtrop - Zijlstra, Pr. Beatrixlaan 17 vn 's-Gra- venhage; J. W. van Bameveld, de Oude Weg 3 van Rhenen; A. Jagten- berg, Dwarsweg 56 van Doorn; G. H. Tijsseling, Tabakslaan 10 van Soest. Vertrokken personen: T. H. Mulder, Dwarsweg 32 naar Eibergen; J. Men del, Pr. Hendriklaan 7 naar Wijk bij Duurstede: C. Haverhals, Vissersweg 6 naar Delft.

De Vallei | 1969 | | pagina 3