Suriname zal banden met Nederland nooit verbreken Achterdeur „DE HUIDIGE MOEILIJKHEDEN IN SURINAME WORDEN HIER WEL WAT OVERDREVEN" Statuut zal niet eeuwig blijven bestaan, maar... Wilson steunt Bonn in kwestie-Berlijn Adolf Hitlers vliegtuig Koudegolf in Italië Over de grenzen Griekse vrouw vertelt over martelingen Strottenhoofd-I ■transplantatie bij Belg verricht MINISTER Lim A. Po: Volksstemming in Rhodesië James F. Byrnes in ziekenhuis Syrische MIG neergehaald Dominas weer voor gerecht Overloper bleek spion Sovjet-pleidooi voor fooien De Gaulle blijft tegen Britten in E.E.G. Onbegrijpelijk Niet oproerig DEMONSTRATIES VOOR BI AF RA Een platenbon is altijd raak PAUS: GEWETEN IS NIET ONFEILBAAR LENING Een platenbon - per brief - is altijd raak Wastafel verstopt. Is er nog Fifax?Nee! Haal het even bij de drogist. Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Moeilijkheden "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" PROCES-THEODORAKIS WEER UITGESTELD Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. STAKING IN DUBLIN DONDERDAG 13 FEBRUAk. DEN HAAG Mr. W. Lim A Po (40), gevolmachtigd minister van Surina me in ons land, is niet ondersteboven van de Nederlandse reacties op de sta kingen in zijn land en evenmin van de aandrang van sommigen om de ko ninkrijksband met Suriname te verbreken. Hij zegt: „Het Statuut voor het koninkrijk zal niet ten eeuwigen dage blijven bestaan. Een voor waarde voor Suriname om zich los te maken is echter dat het een eigen gezicht heeft gekregen. Zover is het nog niet. Daarom heeft mijn rege ring wensen ten aanzien van de bui tenlandse politiek, zodat Suriname internationaal een eigen gezicht kan tonen." De band met Nederland zal altijd blijven bestaan, ook al zou de band niet op papier vastliggen. Men kan driehonderd jaar historie niet weg cijferen. De Nederlandse taal is het enige bindmiddel tussen de verschil lende bevolkingsgroepen in Surina me. Ons hele cultuurpatroon is ge- ent op het Nederlandse patroon". „En de band met Oranje niet te vergeten. Maar zelfs al zou Neder land morgen een republiek worden, dan zou de band van Suriname met dit land toch voortbestaan". In de Tweede Kamer is deze week duidelijk bezorgdheid gebleken over de stakingen en het misnoegen jegens premier Pengel. Acht hij die bezorgdheid gerechtvaardigd? „De moeilijkheden in Suriname zijn hier wel wat overdreven. Zij geven op zichzelf geen reden tot on gerustheid. Ten eerste was er een groep die staakte om loonsverhoging te krijgen. Dat is geen reden tot on gerustheid over de democratie Zo iets is een normaal verschijnsel in een land". „Ten tweede hééft 'de groep sta kende leraren bijval gekregen door een sympathie-staking. Het ging vooral om de functie van de vakbond. Daarover is een akkoord bereikt tussen de leraren vereniging en de regering. Dit punt hoeft toch geen aanleiding te zijn om te zeggen: wij moeten het Sta tuut opnieuw bekijken?" De onrust in Suriname heeft toch wel een diepere ondergrond? „Ik wil dat niet ontkennen. Het gevoel van onbehagen dat er was, heeft zich nu geuit. Het culmineer de in de stakingen. Ik zie geen en kele reden om ongerust te zijn over eventuele herhalingen". Zal de dominerende positie van premier Pengel niet een bron van onrust blijven? Hij is behalve pre mier ook minister van algemene za ken, financiën en binnenlandse za ken, leider van de grootste rege ringspartij en voorzitter van de overkoepelende vakcentrale. „Ik heb de indruk dat zijn positie in Nederlandse ogen een onbegrij pelijke zaak, is. Ik wil er op wijzen dat deze opéénstapeling van functies al zes jaar bestaat. In die zes ja ren is er geen staking geweest. Hij heeft kans gezien de vakbeweging een rustige ontwikkeling te laten doormaken". „De Nederlander houdt niet van een „strong man", een sterke man. Ik geloof dat dit het essentiële punt is. Pengel is door zijn groei in de politiek in de vakbeweging een ..strong man" geworden. Bovendien is Pengels manier om zaken voor het voetlicht te brengen niet een manier die de Nederlanders zo ligt. Maar daaruit moet men niet de con- Df gevolmachtigde minister van Suriname in Nederland, mr. Walter Lim A Po, is sinds 1 juli van het vorige jaar in Nederland. Mr. Po is van Chinese afkomst. Hjj is kort na de Tweede We reldoorlog al een keer in ons land geweest. Hü deed hier zijn staatsexamen gymnasium en stu deerde rechten aan de Leidse universiteit. In 1953 werd hij toegelaten tot het Hof van Jus titie in Paramaribo. Mr. Po zat in de eerste dele gatie naar de rondetafelconfe rentie in 1946 ter voorbereiding van een nieuw statuut. In 1958 werd hjj gekozen voor de Nationale Partij, de partij van Pengel. Zowel in dat jaar. als in '63 en '67 heeft hij Pengel bjj zijn verkiezingscampagnes ge holpen. Pengel is een persoonlij ke vriend van de gevolmachtigd minister. clusie trekken, dat zijn positie en op treden in Suriname een bron van onrust is, ondanks de oppositie in Suriname". Nederlandse Kamerleden hebben gewezen op de kans, dat Nederland se militairen zouden moeten optre den voor orde-handhaving in Suri name. Wat vindt hij daarvan? „Ik zie het niet gebeuren. De Su- rinamers op zichzelf zijn niet zo op roerig. Dat is hun aard niet. En de beïnvloeding van buitenaf is nog niet zo groot. De studenten, die over al het oproerigst zijn, zijn daar niet. De Surinaamse studenten verblijven in Nederland". Wat is dan het nut van de Ne derlandse troepen in Suriname? „Zij geven een deel van de Suri- namers een gevoel van zekerheid, van bescherming tegen ik weet niet wat. Mensen die nooit van Nederland los willen, zien de militairen ook als een vertegenwoordiging van Neder land. Suriname is deel van het Ko ninkrijk en dan is de aanwezigheid van een detachement militairen heel normaal". „Ik geloof echter dat het Statuut evengoed zou kunnen werken als er geen krijgsmacht was. Als een Ne derlands argument zou zijn: die troe penmacht kan ons compromitteren in Suriname, en men zou de troepen te rugtrekken, dan zou dat de verhou dingen tussen beide landen niet ne gatief beïnvloeden." Zou Suriname dan een eigen troe penmacht opbouwen? „Dat denk ik niet. Daar is geen reden voor. Wij hebben alleen een geschil met Guyana. Maar dat hoeft niet hardhandig te worden uitgevoch ten. Wij zouden ook het politiekorps nog wat kunnen uitbreiden." ..Overigens is de band van het Sta tuut voor Suriname minder knellend dan de band met de E.E.G. voor Ne derland. Er zullen misschien wijzi gingen komen, maar Suriname zal niet gemakkelijk tot een heel andere opzet geraken. De band die Surina me voelt met Nederland is nu een maal bijzonder sterk door de taal en de driehonderd jaar historie." En omdat Nederland veel geld geeft voor ontwikkelingshulp? „Dat is natuurlijk geen reden om in het koninkrijk te blijven. De Ne derlandse regering heeft altijd ge zegd: als jullie eruit gaan. blijven we de ontwikkelingshulp op dezelfde voet voortzetten." BONN Met plastic zakken vol bloed, afkomstig van een abattoir, is de Britse premier Wilson gisteren in Bonn bekogeld. Het bloed droop van zijn auto. Wilson ■elf werd niet getroffen. Zijn auto was op zeker ogenblik omringd door honderden demonstranten in hoofdzaak Duitse en Biafraanse stu denten die uitriepen: „Wilson moorde naar". Uit heel Duitsland waren Biafranen naar Bonn gereisd om tegen Wilson te demonstreren, die zij als hoofdschuldi- ADVERTENTIE „Ze heeft een grammofoon. Dus SALISBURY De regering van Rhodesië is van plan in mei een volks stemming te laten houden over een volledig nieuwe grondwet voor het land. Premier Ian Smith, die dit woens dag bekendmaakte, zei dat het aan het bewind zijnde Rhodesische front, de plannen voor een nieuwe grond wet, die vervat zijn in het zogenaam de „geelboek" heeft laten varen. Deze plannen werden op het jaarcongres van het front, in september gehouden, maar met een meerderheid van 11 stemmen aangenomen. Zij voorzagen on der meer in afzonderlijke provinciale parlement voor blank en zwart. Het is niet bekend maar wel waar schijnlijk, dat alleen blanken mogen stemmen. ROME Paus Paulus heeft gisteren in een duidelijke zinspeling op de dis puten over de geboortenregeling de katholieken gewaarschuwd dat zij niet alleen op hun geweten moeten vertrou wen. In een rede op zijn wekelijkse audiën tie zei de Paus dat het zich laten leiden door het geweten „een goed en nood zakelijk ding" is maar dat het persoon lijk geweten op zich tniet onfeilbaar is. ge zien voor de ellende en de hongers nood in Biafra. De Britse premier, die in Bonn be sprekingen voert met Bondskanselier Kiesinger, heeft de Westduitse regering gesterkt in haar besluit om de presi dentsverkiezing te houden in West-Ber- lijn, ondanks het Oostduitse doorreis verbod. Wilson verklaarde, dat er na de Oostduitse ingreep helemaal geen spra ke meer van kan zijn, dat men West- Berlijn laat vallen als plaats voor de presidentsverkiezing. Een dergelijk te rugkrabbelen zou „gevaarlijke gevol gen" kunnen hebben. Kiesinger dankte zijn Britse ambtge noot voor Engelands steun. Parlements voorzitter Von Hassel heeft intussen de Bondsvergadering definitief voor de 5e maart naar West-Berlijn bijeen geroe pen; de officiële uitnodigingen zijn gis termiddag verstuurd. Wilson en Kiesinger, die hun gesprek ken vandaag voortzetten, confereerden ook over de verhouding tot Oost-Euro pa, over de NAVO, de Europese een wording en over het verdrag tegen ver dere verbreiding van kernwapens. Wilson heeft Kiesinger gezegd, dat er geen alternatief bestaat voor het vol waardige Britse lidmaatschap van de EEG, en dat dit het enige beleid is, waarop Groot-Brittannië zich moet rich ten. De Duitse minister van Economische Zaken Schiller maakte de opmerking, dat West-Duitsland de laatste tijd aan diverse landen leningen had verstrekt tot 'n totale grootte van 450 milj. dol lar. Dit hield een duidelijke uitnodiging aan Groot-Brittannië in, om in geval men om geld verlegen zit, Bonn er om te vragen. Hij voegde er nog aan toe, dat de Duitse geldmarkt openstond voor Britse kredietzoekers. Over het Nederlands-Duits-Britse plan om gezamenlijk verrijkt uranium te maken, waren Wilson en Stol- tenberg het erover eens, dat het „er belovend uitzag". ADVERTENTIE „Hjj is morgen jarig en woont ver weg". ADVERTENTIE COLUMBIA (Zuid-Carolina) De Amerikaanse oud-minister van Buiten landse Zaken, James F. Byrnes, is naar het ziekenhuis in Columbia ge bracht, men zegt niet waaraan hij lijdt, maar wijst erop dat de heer Byrnes 89 jaar oud is en dat iemands gezond heid er op die leeftijd niet beter op wordt. James Byrnes, die zijn land heeft gediend als minister van Buitenlandse Zaken, president van het hooggerechts hof, senator en als gouverneur van de staat Zuid-Carolina, is sedert 1955 in ruste. ADVERTENTIE „Ik weet niet waar hij van houdt". TEL AVIV Een Syrische straalja ger van het type MIG-21 is gisteren bo ven de vlakte van Golan neergeschoten door een Israëlisch gevechtsvliegtuig. De Syrische piloot kon zich met zijn parachute in veiligheid brengen aan de Syrische kant van de bestandslijn. Volgens een Israëlische bekendma king zouden een of meer Syrische MIG's het Israëlische luchtruim zijn binnen gedrongen voor een verkenningsvlucht of om foto's te maken. Het Syrische militaire opperbevel in Damascus liet weten dat het neergeschoten toestel een oefenvlucht maakte langs de bestands lijn. Het neergeschoten toestel was het eerste Syrische vliegtuig dat sinds de oorlog in juni 1967 werd neergehaald. Toen vandaag 100 Arabische school meisjes van 12 tot 14 jaar ir het oude Jeruzalem, dat thans door Israël wordt bezet, demonstreerden en „Jeruzalem is Arabisch" en „Wij wensen gerecht- tigheid" riepen zette de Israëlische po litie er de waterstraal op. Men ge bruikte water waardoor een rode vloei stof gemengd was. Er werd niemand gewond. De de monstratie verliep snel. Naderhand zou den enkele raddraaistertjes zijn gear resteerd. DORTMUND De 39-jarige Petras Dominas, chef van. de naar hem ge- genoemde bende juwelenrovers, zal op 24 maart voor de tweede maal voor de rechter in Dortmund moeten verschij nen. Dominas is in februari 1967 tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens moord, roofovervallen, waaron der een overval op een Amsterdamse juwelierswinkel, en andere misdrij ven. Wegens gebrek aan bewijs werd hij vrijgesproken van moord op Al- brecht en Lina Höhmann te Lünen (Noordrijnland-Westfalen), gepleegd in augustus 1964. Het Westduitse hof van beroep van Karlsruhe heeft deze vrijspraak ech ter nietig verklaard en bepaald dat de gang van zaken bij de moord nauwkeuriger moet worden onder zocht. Verwacht wordt dat dit tweede proces 15 tot 30 dagen zal duren. Een afbeelding van de jubileum zegel zoals die kortgeleden door de Westduitse posterijen werd uit gegeven. Op de zegel van 20 Pfennig staat de Junker 52 afgebeeld (met re gistratienummer D 2201die Adolf Hit ler gebruikte tijdens zijn verkiezings campagne in 1932 voordat hij aan de macht kwam. Vliegtuigen van dit type vlogen echter op de geregelde post- vluchten. ADVERTENTIE „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken". SEOEL De prominente Noordko- reaanse journalist Sookeoen Lee, die in 1967 asiel vroeg en kreeg in Zuid- Korea, was geen overloper, maar door de Noordkoreaanse communistische partij als agent naar het zuiden gezon den. Dit heeft de Zuidkoreaanse centra le inlichtingendienst bekendgemaakt. De nu 45-jarige Lee is op 31 janu ari op weg naar Cambodja gearres teerd, nadat hij met een vals paspoort uit Seoel was vertrokken. Toen hij zich op 22 maart 1967 bij de V.N.-auto- riteiten in Panmoenjon meldde, werd Lee onderdirecteur van het officië le Noordkoreaanse persbureau als een belangrijke overloper beschouwd. Hij kreeg een premie van ruim tien duizend gulden in een huis. Kortgeleden trad hij in het huwelijk met een Zuidkoreaanse, die verpleging doceert aan een particuliere universi teit in Seoel. Lee besloot naar Cambodja uit te wijken, omdat hij vreesde dat zijn wa re rol aan het licht zou komen. Lee zou in Cambodja nieuwe instruc ties gaan vragen bij de Noordkoreaan se ambassade daar. OSLO Een jong Griekse vrouw, die naar haar zeggen later deze maand voor een militaire rechtbank in Grie kenland had moeten terechtstaan, heeft op een persconferentie in Os lo. verteld dat ze in de gevangenis lichamelijke en geestelijke martelin gen heeft ondergaan. Volgens de voorzitter van het Noorse comité voor de democratie in Griekenland, Jens Haugland, is de vrouw, de 24- jarige Georgia Pangoepoeloe, Grie kenland uitgesmokkeld. Haar aankomst in Oslo, maandag jL, was om veiligheidsredenen geheim gehouden. Zij heeft politiek asiel in Noorwegen gevraagd. Georgia Pangoepoeloe had in Saloniki terecht moeten staan met andere in mei 1968 gearresteerde leden van een verzetsgroep. Het proces was be paald op 22 februari. Tot juli had zij in de gevangenis gezeten, waarbij ze dagelijks aan een combinatie van fy sieke en geestelijke martelingen was onderworpen. Sindsdien moest ze zich geregeld bij de politie melden. Ze was bereid als getuige voor de Euro pese commissie voor de rechten vap de mens te verschijnen. (In november en december zijn in Straatsburg ge tuigen ondervraagd in verband met klachten van de Scandinavische lan den en Nederland, dat het militaire bewind in Athene herhaaldelijk de Europese rechten van de mens zou hebben geschonden. Een subcommissie zou zondag a.s. naar Griekenland vertrekken om ter plaatse een onder zoek in te stellen, maar maakte dins dag bekend dat het bezoek was uitge steld op verzoek van de Griekse rege ring, die „technische redenen", aan voerde). GENT Voor het eerst in de ge schiedenis van de orgaantransplanta ties, hebben chirurgen een mens een ander strottenhoofd gegeven. Jan-Baptist Borremans, een 62-jarige Belgische veldwachter, heeft maandag avond een ander strottenhoofd inge plant gekregen. Dat gebeurte in het Academisch Zie kenhuis in Gent, waar drie maanden geleden de eerste Europese longtrans plantatie werd verricht. Borremans is goed door de operatie heengekomen. Volgens de eerste mede delingen die het Academisch Zieken huis verschafte, is zijn toestand bevre digend. Mevrouw Borremans bezocht haar man dinsdag in het ziekenhuis. De groep chirurgen die het strotten hoofd overplantte, stond onder leiding van prof. dr. Paul Kluyskens (46). Overplanting van een ander strotten hoofd zou voor Borremans redding kun nen betekenen omdat hij leed aan keel kanker. De 'naam van de donor is niet be kend. Het Academisch Ziekenhuis in Gent maakte ook de naam van de ont vanger van het strottenhoofd niet be kend, maar die naam lekte uit In zijn woonplaats. Galmaarden bij Brussel, nadat de ingreep was gelukt. Vijf neus-, keel- en oorspecialisten voerden de transplantatie onder leiding van prof. Kluyskens uit. Prof. Kluyskens heeft niet meer wil len verklaren dan dat er zich twee moeilijkheden kunnen voordoen bij overplantingen zoals hij er met prof. Hooft maandagavond een had uitge voerd. Goede bloedaanvoer is praktisch niet mogelijk daar het aannaaien van- kleine bloedvaten van de ontvan ger en van het strottenhoofd van de do nor een ernstig gevaar van verstopping oplevert. Indien het strottenhoofd is van een overleden donor, zijn de stemban den dichtgeklapt zodat er geen adem haling mogelijk is. Evenwel kan door het doorsnijden van de zenuwen van het strottenhoofd toch bereikt worden dat een van de stembanden in de goe de stand blijft. Of de patiënt als alles goed loopt zal kunnen spreken? Prof. Kluyskens acht te het waarschijnlijk dat de patiënt wel over een normale spraak kan blijven beschikken. ADVERTENTIE MOSKOU Een Russische schrijf ster heeft in een weekblad een plei dooi voor het fooienstelsel gehouden, dat hoewel partij en regering er fel te gen zijn, in de Sovjet-Unie nog alge meen verbreid is. In „Literatoernaja Gazjeta" schrijft Ljoebof Joenin. dat men fooien niet als iets vernederends moet zien en dat men er goed aan zou doen. het voorbeeld van de Hongaren te volgen, die ze openlijk als beloning voor goe de diensten geven. Haar voorstel gaat lijnrecht in tegen een vijftig jaar oud communistisch beginsel, dat fooien be ledigend zijn voor de waardigheid van de arbeider. In feite neemt echter elke Russi sche kelner of taxichauffeur „tips" aan, zonder zich beledigd te tonen. „De gever loopt echter". aldus de schrijfster, „met schuldgevoelens rond". Juffrouw Joenin*ziet daar weinig re den voor, vooral ook omdat de meeste fabrieksarbeiders bijvoorbeeld extra beloningen voor goed verrichte arbeid krijgen. „Waarom zouden dan fooien niet be schouwd kunnen worden als persoon lijke beloningen in het vlak van de persoonlijke dienstverlening? Zo vraagt zij zich af, eraan toevoegend, dat deze de hulpvaardigheid in restau rants en van taxichauffeurs zouden kunnen doen groeien. ATHENE Het proces tegen de Griekse componist en linkse politicus Mikis Theodorakis is gisteren opnieuw voor onbepaalde tijd uitgesteld. Theo dorakis en vier andere Grieken worden beschuldigd van belediging van de over heid en de verspreiding van valse be richten. ADVERTENTIE PARIJS De Franse regering ziet Engeland voorlopig nog geen lid wor den van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) zo heeft de Franse minister van buitenlandse za ken. Debré, gisteren in Parijs gezegd. Volgens hem zijn de Britten er nog niet aan toe. Het verzoek van Enge land om toe te treden tot de EEG kan bovendien niet in een paar maan den tijd worden afgehandeld. Dat vergt een grondige studie, aldus De bré. De Franse minister ziet ook weinig heil in een conferentie van de West- europese Unie (Frankrijk, Italië, Duitsland, Benelux en Engeland) om de situatie in het Midden-Oosten en het Middellandse Zeegebied te bestu deren. ROME Het grootste deel van Ita lië is thans, na een van de zwaarste koudegolven sinds jaren, met een dik ke laag sneeuw bedekt. Woensdag heeft het in Rome drie uur lang gesneeuwd. Er viel meer dan in de laatste vier jaar het geval is ge weest. In het nabijgelegen Latina sneeuwde het voor het eerst sinds 13 jaar. De sneeuwstorm geselde het gehele vasteland van Italië tot aan het eiland Sicilië. Het slechte weer heeft slechts een slachtoffer geëist. Een Amerikaanse marinier, die bij Livorno van een mo torbarkas overboord viel en door de zware zeeën verzwolgen werd. Drie an dere mariniers werden uit de zee opge vist. De koudegolf heeft vooral Noord-Ita- lië geteisterd: Val Ridanna in de Do lomieten vroor het 21 graden Celsius. Ook Sicilië werd door de koude getrof fen. De kwekers plaatsten inderhaast vuurpotten onder hun sinaasappel- en citroenenbomen om zo te voorkomen dat zij bevroren. Op de Etna viel een meter sneeuw. Het spoorwegverkeer liep grote vertragingen op - in enkele gevallen waren de treinen zelfs vijf uur te laat. DUBLIN De staking van een aan tal industriearbeiders, die ertoe leidde dat andere mensen niet konden wer ken, waardoor er in totaal tenslotte 100.000 personen het werk onmogelijk gemaakt werd, duurt thans tien dagen; vrijwel alle industriële bedrijven in de Ierse Republiek zijn er door getroffen. Het grote tekort aan brood is thans voorbij, want voor het eerst sedert een week konden de bakkerijen hun werk, met toestemming van de vakbon den, hervatten. De staking is begonnen met de bedoe ling verhoging van de lonen. Achttien vakbonden hebben er let» mee te ma ken. Een oplossing zou nog lang niet in zicht zijn. Icommunisten komen langzaam de Europese Economische Ge meenschap binnen vla de achter deur. Voor het eerst sinds de oprichting van de EEG elf jaar geleden, zijn com munisten benoemd in het Europese parlement en de adviserende licha men van de EEG. Italiaanse com munisten zijn afgevaardigd naar het Europese parlement, Franse en Ita liaanse communisten hebben zitting gekregen in organen die de uitvoeren de commissie en de ministerraad moeten voorlichten ten aanzien van arbeids- en maatschappelijke vraag stukken en van advies moeten dienen. Na jaren van vijandschap tegenover de EEG, hebben de communisten sinds twee jaar een vriendelijker hou ding aangenomen. De Italiaan dr. Mario Lispi, hoofd van het gezamenlijke Frans-Italiaanse en socialistisch-communistsche verbin dingsbureau bij de EEG heeft ver klaard: „Economische integratie is een natuur wet en elke vernieuwing in Europa is nauw verbonden met de Europese arbeidersbeweging". „Er is- een sociale crisis in Europa", vervolgde hij, „en ik ben ervan over tuigd, dat communistische en andere vakbonden zullen kunnen samenwer ken". Tke Italiaanse delegatie van 36 afge- vaardigen naar de komende zitting van het Europese parlement in Straat burg telt zeven communisten. De samenstelling van de delegatie is JEAN REY hoor tme klopt daar O bepaald naar evenredigheid van de samenstelling van het Italiaanse par lement. Evenals in Frankrijk is in Italië 20 tot 30 procent van het elek- toraat communistisch Frankrijk heeft tot nu toe nog geen communistische parlementsleden naar Straatsburg afgevaardigd. „De aanwezigheid van communisten in het parlement zal de anderen tot gro tere activiteit prikkelen in dit trage parlement", verklaarde een Neder landse afgevaardigde. Verleden week hebben de uitvoerende commissie van de EEG en de raad van ministers hun goedkeuring ge hecht aan het Franse besluit, Mario Apostolo, vertegenwoordiger van de machtige Franse communistische vakbond. De Confédération Générale des Travailleurs (CGT) te benoemen in de adviserende commissie voor vraagstukken in verband met arbeid in het buitenland. Deze adviserende commissies bestaan uit vertegenwoor digers van vakbonden, werkgevers en de regeringen. Na de meistakingen van 1968 heeft de CGT zitting gekre gen in de EEG-organen. De door de communisten beheerste Italiaanse Confederazione Generale Italiana di Lavoro (CGIL) heeft ook enkele vertegenwoordigers in EEG- commissies. In vele andere landen zijn leden van de communistische party lid van so cialistische vakbonden. De Deutsche Gewerkschafts Bund (DGB) telt leden van alle politieke richtingen. tfoewel het Europese parlement en de commissie slechts adviserende bevoegdheden bezitten, kan de aan wezigheid der communisten in deze lichamen, toch leiden iot veranderin gen op politiek en sociaal gebied. Secretaris-generaal Livio Mascarello van de CGT heeft met betrekking tot de communistische vertegenwoor diging in de EEG-organen gezegd, dat gezien de toenemende concentra ties in de industrie, een gemeenschap pelijk arbeidersfront noodzakelijk is. „Wij kunnen geen „nee" zeggen tegen de communisten", verklaarde de vi ce-president van de EEG-commissie Lionello Levi-Sandri, die belast is met de maatschappelijke problemen". De communistische vakbonden vertegen woordigen miljoenen arbeiders in de gemeenschap". Zij vertegenwoordigen ongeveer 25 pet van de georganiseerde arbeid in de EEG. Ongeveer 12 miljoen arbeiders in de EEG zijn lid van socialistische bonden, 4,5 van christelijke bonden, en 5 miljoen van communistische voornamelijk in Italië en Frankrijk. Frankrijk en Italië hebben hun EEG- partners laten weten, dat zij zullen voortgaan met het aanwijzen van communistische vertegenwoordigers voor de EEG-commissies van sociale zaken en arbeid. Zij zullen ook verschijnen in de invloed rijke Sociaal-Economische Raad die de zes landen adviseert over sociale, economische, agrarische en vervoers problemen. Deze raad telt 101 leden. Op 13 maart, als de raad van minis ters van Sociale Zaken moet beslis sen over het aanwijzen van de gede legeerden voor een „driepartijen con ferentie" van ministers, werkgevers en werknemers, zullen de Franse en Italiaanse communisten aanwezig zijn. Het grootste verzet tegen toelating van communisten tot EEG-organen is ge komen uit socialistische hoek. Maar stakingen, demonstraties en po litieke druk hebben het de linkse par tijen en vakbonden in Italië en Frank rijk gemakkelijker gemaakt de rege rende politieke partijen bepaalde con cessies af te dwingen. Nederland heeft zich vorige week als enig land onthouden van stemming bij de benoeming van Apostolo in de adviserendet commissie over arbeid in het buitenland. Nederlandse diplomaten hebben echter verklaard: „Wij hebben niet tegen gestemd. Dat zou tegen de democra tische beginselen zijn geweeet"»

De Vallei | 1969 | | pagina 7