Noren vrezen Leen Pfrommer tipte kanshebbers voor de tenminste drie wereldtitel Kees Verkerk „Ajax: veel geschreeuw en weinig wol" Vultink in kwalificatiestrijd neo-pentathlon op dreef Eddy Verheyen overwon alle tegenslag en kwam terug fleoA Geen voetbal in komend weekend (ortnieuws Korfbalprogramma afgelast Charlie Passarell in oude vorm kritiek op IOC-praeses Brundage -I4fl Hockeyprogramma ook afgelast Westerhoff uitte wat een after-shave Deventer is klaar voor de grote strijd Toen pas Toch bedenkingen Vraagteken Ard hoopt Minder opgewekt Beetje hard Hopelijk medewerking o Portugese kranten: Tintelfris en huidversterkend. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 DEVENTER Op het kunstijs van Deventer draaien de Nederlandse deel nemers aan het wereldkampioenschap schaatsen, dat dit weekeinde wordt ge houden, hun trainingsronden. Ook Kees Verkerk, de door velen gedood verfde wereldkampioen. DEVENTER Deventer is gereed *oor de wedstrijden om het wereld kampioenschap schaatsen. Donderdag middag, enige uren later dan verwacht verschenen de Nederlandse coryfeeën op de kunstijsbaan, gebruind door de Zwitserse ion, die tijdens het verblijf in Davos weliswaar niet overvloedig had geschenen, maar toch voldoende om vooral Ard Schenk en Jan Bols op wintersporttoeristen te doen gelijken. ,,Er viel nogal wat sneeuw daar en •vooral 's nachts vroor het behoorlijk. Ongeveer het weertype van nu in Nederland", zei coach Leen Pfrommer, „we hebben echter voldoende kunnen trainen". Pfrommer, die de dag na het wereld kampioenschap zijn werk als sport in- •tructeur bij de KMA in Breda hervat, yerduideiijkte kernachtig, waarom hij löddy Verheijen had verkozen boven Arie Eriks, die de laatste weken beter feed dan de onderwijzer uit de organi serende stad. „Arie moest vijf secon den sneller gaan dan Eddy op de vijf kilometer. Dat wist hij. Hij haalde het «cog niet. Jammer voor Eriks, want hij rijdt momenteel voortreffelijk. Maar Verheijen is het gehele seizoen al goed op dreef. Eriks pas de laatste twee weken. Arie heeft het sportief opgeno men. Het is altijd moeilijk voor die vijfde man. Zoals Verkerk moet vech ten voor de wereldtitel, zo moeten Eriks Verheijen en Te Winkel knokken voor de vijfde plaats. „Pfrommer achtte het hoogteverschil tussen Davos en Deven ter een voordeel voor de rijders. We hebben in Madonna di Campligia en Davos geruime tijd op ongeveer 1500 meter hoogte gereden. De bereikte re sultaten waren daar uitstekend. Ik ge loof, dat het overgaan van grote hoogte naar een lager gelegen baan een gunsti ge invloed heeft". Kees Verkerk was het niet eens met Pfrommer. „Ik dacht niet, dat het een voordeel was", zei hij in het gloed nieuwe pers-restaurant, waar de tim merlieden nog de laatste hand legden aan de tribune. „Neem dat wereldre cord op de 1500 meter nu eens. Ik was wel graag van plan om een aanval te doen. Maar speciaal daar op voorbe reid heb, ik me niet. Je weet toch niet een paar dagen van tevoren al wat voor weer het gaat worden? Na het record van Elly van de Brom op de 1000 meter wist ik pas, dat het kon. Toen heb ik het maar gewaagd". Verkerk weet, dat hij de grote favo riet is. Hij gaat er niet bepaald onder gebukt. „Je kunt van alles tegenkomen onderweg. Die wereldrecords in Inzeil en Davos geven publiciteit. Die moet je waarmaken. Dat is het probleem, je moet op alle afstanden geluk heb ben, met de loting, met het weer, met alles. In Davos hebben we nogal wat meegemaakt. Sneeuw, vorst en wind. En toch wereldrecords. We zijn nu een maal geen mooi-weer-rijders", voegde IMJ er veelbetekenend aan toe. j Verkerk zou Verkerk niet zijn als hij geen bedenkingen naar voren bracht. „Neem dat reizen nou. Eerst Inzeil, dan naar Italiëëë (Madonna di Campig- lia). Vervolgens naa Davos. Op weg van Madonna naar Zwitserland kwamen we nog voor een pas te staan, die ge sloten was. Weer zoveel uur omrijden. En dan klaagt Eusebio al als hij een paar honderd kilometer met een vlieg tuig moet reizen. Waar wij zaten waren geen vliegtuigen. Maar ja, dat is nu een maal zo. Gelukkig konden we in Davos het gehele trainingsprogramma af werken". Voor Jan Bols vormen de komende wedstrijden een vraagteken. Na zijn herstel van een griep, die zich tijdens de landenwedstrijd tegen Noorwegen manifesteerde, is hij langzamerhand de weg naar omhoog weer gevolgd Grijn zend beschrijft hij met een hand de cur ve, als betreft het een Zwitserse berg top. „Het gaat weer omhoog", verdui delijkt hij, „maar ik ben de afgelopen weken niet tot het uiterste gegaan. Zo heb ik bijvoorbeeld geen 10.000 meter gereden in Madonna. Waarom zou ik? Ik hoop, dat het op de lange afstanden net zo lukt als op de korte in Davos. Ik heb normaal getraind." De tien kilome ter pasten echter nog niet in de weder- In de Viking-schaatsenfabriek in Amsterdam hebben de schaatsers gisteren een kijkje genomen. Ze kon den er zien, hoe de smalle ijzers, waar op ze naar topprestaties trachten te rijden, worden gefabriceerd. De vroe gere nationale schaatskampioen Jaap Havekotte, directeur van het bedrijf (tweede van links) gaf de nodige uit leg aan v.l.n.r.: De Zwitserse kam pioen Franz Krienbühl, Arie Eriks en Jan Bols. Op de Deventer ijsbaan trokken de Noren Fred Anton Maier (achter) en Magne Thomassen gisteren hun eerste trainingsrondjes O opbouw. Bols blijft onder deze omstan digheden nuchter, zoals altijd. Maar misschien schuilt er toch een grond van waarheid in een uitspraak van Kees Verkerk: „Als je ziek bent, duurt het een half jaar, voordat je volledig hersteld bent." Ard Schenk blijft hopen op regelma tig succes. „Het is bij mij nog te vaak, zo, dat ik een afstand uitstekend rijd, maar een andere afstand verknoei. Het gaat wat wisselvallig op de 1500 me ter en 50Öt) meter. Bekijk de resultaten 'van de" selectiewedstrijden in Davos maar eens. Daar bleef ik op deze af standen drie punten bij Kees achter". De lange Noordhollander weet, dat dit teveel is. Het klinkt dan ook weinig overtuigend, als hij zegt: „Misschien lukt het hier wel". Het zal in Deven ter waarschijnlijk weer voornamelijk gaan tussen Verkerk, Fornass en Claes- son net als in Inzeil. „Claesson is zeker zo ver als in Inzeil. Hij maakte in Da vos wel een val, maar dat is van geen enkele betekenis. Fornass draait ook nog steeds goed", aldus Verkerk, die zich na deze uitspraak bij zijn ploegge noten voegde. Dezen hadden zich al naar de baan begeven om nog wat rondjes ter nadere kennismaking te draaien. Deventer is gereed voor de wereld- strijd. Het ijs is in prima conditie. De tribunes goed voor 24.000 mensen op za terdag en zondag, zijn sneeuwvrij ge maakt door militairen uit Schalkhaar en de verbinding met de computer, die alle gegevens haarfijn zal registreren, is tot stand gebracht. In feite heeft de stad aan de IJssel zich echter gereed gemaakt voor de huldiging van een wereldkampioen: Kees Verkerk.... LISSABON „Benfica een gulden prestatie", zo luidde de kop van het be richt over de wedstrijd Ajax-Benfica in het grootste Portugese sportblad „A Bola". Alle Portugese kraniten waa*en het er over eens, dat Benfica de overwinning, die de ploeg woensdagavond in het Olympisch stadion behaalde, ten volle had verdiend en dat de wedstrijd tech nisch goed spel te zien gaf, ondanks de toestand waarin het veld verkeerde en waaraan de Portugese spelers niet wa ren gwnd. In Lissabon achtte men de 31-over winning goed genoeg om de return wedstrijd, die volgende week in Lissa bon zal worden gespeeld, rustig tege moet te zien. Alfredo Farinha, een verslaggever van „A Bola" zei over Ajax, dat de ploeg „veel geschreeuw en wéinig wol" was. Slechts doelman Bals en mid denvoor Danielsson konden in zijn ogen gelden als goede spelers. Hij vond linksbuiten Simoes, die slechts 39 minu ten speelde en toen vervangen werd, en middenspeler Humberto de besten in het team van Benfica, „dat de beste prestatie van het seizoen heeft gele verd". Het dagblad „Diario de Noticias" schreef in de kop van het bericht over de wedstrijd, dat Benfica Ajax een les je in goed voetbal had gegeven. DEN HAAG Alle voor zaterdag en zondag op het programma staande wed strijden van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen af gelast Deze afgelasting geldt eveneens voor de wedstrijden van de regionale bonden. Ontmoeting tussen twee wereld-1 houdster op de 3000, meter en Kees recordhouders op de kunstijsbaan Verkerk, wereldrecordhouder op de in Deventer. Ans Schut, wereldrecord-110.000 en 1500 meter. ROTTERDAM Het is aan het spel van Hans Vultink niet te zien, dat hij zich slechts drie dagen op het kwalifi catietoernooi voor het wereldkampioen schap biljarten neo-pentathlon heeft kunnen voorbereiden. De Aaltenaar, die onlangs een nieuwe zaak opende en daardoor weinig tijd overhad voor de training, is de vierkamp in Rotterdam, waar naast Vultink ook Joop Rooden- burg, Hans Sundquest en de jonge Lim burger Jean Bessems voor de afvaardi ging voor het wereldkampioenschap dat van 19 t/m 27 april in Berlijn wordt gehouden, strijden, sterk begonnen. Vooral in het bandstoten, waarin hij enkele malen Nederlands kampioen is geweest, was Vultink uitstekend op dreef. De Hagenaar Sundquest, die in de middaguren in het libre en kader 47 2 al met ruim verschil had ver loren, stond nog op 50 caramboles toen zijn tegenstander de 200 vol maakte. Vultink benaderde het Nederlands re cord van Henk de Kleine (11.11), dat hij overigens in dit toernooi niet kan verbeteren, met precies 10.00 zeer dicht. In het tweede duel, tussen Joop Roo- denburg en Jean Bessems, was de stand na het libre, 47 2 en bandsto ten in evenwicht. Bessems won het li bre waarin hij met 'n serie l'ameri- caine van 170 indruk maakte en Roo- denburg bleek de sterkste bij het band stoten. De partij in het 47 2 eindigde in een remise. Libre: Hans Sundquest Hans Vultink Joop Roodenburg Jean Bessems 2 2 2 1.00 500 2 416 250.00 113 11 70 10.27 500 11 170 45.45 Fred Anton Maier dus straks op nieuw beroofd van een internationale titel? „Ja", zeggen de Noren, „want Fred Anton is op het ogenblik niet al leen mentaal zwak, maar ook ver moeid". Chef d'équipe van de Noorse schaats ploeg, de vroegere hardrijder en gros sierder in ereplaatsen Knut Johan- nessen voegt eraan toe: „Tussen het Europese kampioenschap in Inzeil en de wereldtitelstrijd in Deventer heb ben de Noorse toprijders te veel wed strijden gereden. In een periode van twee weken verschenen zij in twaalf verschillende plaatsen aan de start. Dat kan niet bij een voorbereiding op het belangrijkste internationale toer nooi". „Ik vind, dat jongens als Maler, Thomassen en Stiansen op het mo ment lang niet zo goed rijden als ln het begin van het seizoen. Fornass maakt daarop eéh uitzondering, maar hij is ook een debutant in dit interna tionale gezelschap. Hij is fysiek erg sterk, maar of hij het zal redden tegen een Verkerk in topvorm? Misschien wel, misschien niet." De stemming onder de Scandina- viërs is niet bepaald juichend. Hoewel zij toch een Europese titelhouder in hun midden hebben die - daar hoeft men niet aan te twijfelen - zeker mee zal doen in de strijd aan de top, zien de Noren de tweedaagse schaatsge- vechten in Deventer tegemoet. In Noorse kringen valt de naam van Kees Verkerk voortdurend. Het lijkt wel of de Nederlander een soort nacht merrie is voor de Scandinavische schaatselite. Verkerk zelf blijft er nuchter onder. „Flauwekul", is de reactie van de Put- tershoeker. „Ik kan tenminste tien fa vorieten voor de wereldtitel aanwij zen". 47/2: Sunquest 87 .7 49 13.42 Vultink 400 7 151 57.14 Roodenburg 400 14 148 28.57 Bessems 400 14 201 28.57 Bandstoten: Vultink 200 20 30 10.00 Sundquest 50 20 10 2.50 Roodenburg 200 33 28 6.06 Bessems 160 33 19 4.84 Driebanden: Vultink 52 126 3 0.420 Sundquest 60 126 4 0.484 Bessems 41 97 7 0.422 Roodenburg 60 97 7 0.618 AKEN Het bestuur van Alemannia Aken, door de Duitse voetbalbond aan gewezen voor de intertoto-competitie, heeft laten weten geen belangstelling voor deze wedstrijdreeks te hebben. Alemannia Aken motiveerde zijn afwij zing met de mededeling zijn spelers in deze periode liever zomervakantie te geven. SALISBURY Charlie Passarell, de vergeten man bij de tenniskampioen schappen van de Verenigde Staten op overdekte banen, heeft in Salisbury de kwartfinales bereikt. Passarell, op de Amerikaanse ranglijst van de eerste naar de zevende plaats gezakt en voor Salisbury niet eens geplaatst, speelde tegen de Braziliaan Thomas Koch weer als de Passarell die in 1966 en 1967 Amerikaans indoorkampioen werd: Hij versloeg Koch met 18-16, 6-1. De Egyptenaar Ismael el Shafei, die in de tweede ronde voor een grote verrassing zorgde door de Amerikaanse titelhouder Cliff Richey uit te schake len, heeft donderdagavond opnieuw voor 'n surprise gezorgd. In de kwart eindstrijden zegevierde hij met 9-7, 6-4 over de Brit Mark Cox, tweede ge plaatst op de lijst van buitenlandse me dedingers naar de titel. het eigen publiek niet als een last? Eddy Verheijen diplomatiek: „Laat ik zeggen dat het toen een Europees kampioenschap betrof en nu gaat het om de wereldtitel. Daarin zie ik het verschil", zegt hij, niet ontevreden met zijn antwoord. Minder opgewekt uiteraard arriveer de Arie Eriks in Deventer. Hij had na de Europese titelstrijd van coach Leen Pfrommer de opdracht gekregen zich in de wedstrijden, die voorafgin gen aan het toernooi in Deventer, roy aal de meerdere te tonen van Ver- hijen als hij kans wilde maken uit te komen in de strijd om de wereldtitel. In Davos boekte hij het vorige week einde inderdaad betere resultaten dan Verhijen, maar Pfommer gaf hem niettemin een plaats als reserve slechts. Hoe steekhoudend de overwegingen van de nationale coach geweest mogen zijn, de teleurstelling van fors ge bouwde Eriks is even begrijpelijk. Hij toont zich na de aankomst in De venter een verstandig sportman als hij geen kritiek wil spuien. Hij heeft zich neergelegd bij het onvermijdelijke en dat siert hem. Eriks, nog steeds zichtbaar gedepri meerd: „Ik verklap geen geheim als ik zeg dat het een teleurstelling voor me was. Met uitzondering van de tien kilometer heb ik op alle afstanden mijn persoonlijke records dit seizoen verbeterd. Maar ja, er moest voor De venter natuurlijk een man afvallen en dat was ik dit keer". „Het kwam een beetje hard aan, omdat ik in Davos beter reed dan Ed dy, maar daar staat wel tegenover dat Verheijen volkomen terecht werd ingeschreven voor het Europese kam pioenschap. En ik kan me wel voor stellen dat Pfrommer hem daarna niet passeerde, omdat Eddy het tenslotte in Inzeil lang niet slecht heeft ge daan". Jammer vindt Arie Eriks het wel, dat hij hoe dan ook niet als Eddy Verheijen ooit een goede kans heeft gehad te tonen dat hij een plaats verdient in de nationale afvaardiging voor een internationale titelstrijd. Niettemin: vorig seizoen mocht hij, na- -dat Jorrit Jorritsma had deelgenomen aan het Europese kampioenschap, de buteren in de strijd om de wereldtitel in plaats van de gepasseerde Rotter dammer. Arie Eriks over dat debuut: „Toch heb ik nooit echt de kans gehad mij in zo'n wedstrijd waar te maken. Ik zat pas in de ploeg, dus daarin was ik min of meer een vreemdeling. Ik wil niet zeggen dat ik slecht werd ontvan gen door de andere jongens, maar het is logisch dat je niet van de ene dag op de andere helemaal wordt geaccep teerd. Daar komt ook nog bij dat de ande re rijders al genoeg hadden aarf zich zelf, zodat ze geen tijd hadden zich met mij bezig te houden. Zodoende was het net alsof ik een langebaan- wedstrijd reed in Warmenhuizen. Iedereen keek naar me met de blik van: Jij kunt beter je schaatsen in pakken. Dat was allemaal heus niet slecht bedoeld, maar je kunt je wel voorstellen dat die jongens met inter nationale ervaring een beetje mede lijden met me hadden omdat ze al heel wat hadden te stellen met zich zelf". Arie Eriks realiseert zich dat zijn sprint niet scherp genoeg is om zich te kunnen meten met de prominenten tijdens toernooien waarin veel op het spel staat. „Misschien", zo etaleert hij hoop voor de toekomst, „gaat het in de toekomst wel beter op de 500 meter. Maar op de andere afstanden kan ik al het een en ander. Dat is een goede basis om op voort te bou wen". LONDEN De heer J. Westerhoff, die in januari aftrad als secretaris-gene raal van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), heeft donderdagavond in een interview voor de Engelse televisie flinke kritiek geleverd op het beleid van de voorzitter van het IOC, de Ameri kaan Avery Brundage. „De heer Brun- dag", aldus de 54-jarige Nederlander, „beschouwt de Olympische Spelen als zijn persoonlijke hobby. Hij maakt er een one-man show van. Het nare van deze zaak is echter, dat leden van het IOO ook aan kritiek komen bloot te staan. Niet omdat zij zelf fouten of iets dergelijks zouden maken, maar omdat de voorzitter dat doet". De heer Westerhoff liet doorschemeren, dat hij eventueel zijn oude functie wel weer zou willen bekleden, als het IOC gere organiseerd zou worden. Over de toe komst van de Spelen meende hij, dat ze steeds doorgang zullen vinden, in welke vorm dan ook. DEVENTER Teruggekeerd in woonplaats Deventer na de gebruikelijke buitenlandse tournee der schaatscracks had Eddy Verheijen (22) de zekerheid dat hij voor eigen publiek zou mogen uitkomen in de strijd om de wereldtitel. Hij zal er rijden op dezelfde magnifieke baan, waarop hij in 1966 tijdens het Europese kampioenschap _op de 500 meter ten val kwam na een conflict, dat zijn concentratie ernstig had verstoord. Gekozen in de nationale ploeg tegen de uitdrukkelijke wens van de toenmalige coach Anton Huiskes in, kreeg hij daar een klap, die een minder sterk in zijn schoenen staande topsporter voor goed "geveld zou hebben.' met doserende depper 2.60 4.25 7.25 met masserende roller 3.20 4.60 nieuw: foam-after shave 6.95 Huiskes, overigens loyaal medewer kend nadat de technische commissie destijds haar zin had doorgedreven, mocht dan terecht hebben gewezen op het feit, dat Verheijen nog niet de rijpheid bezat voor een dergelijke krachtmeting, de Deventer rijder stond er in feite buiten. Hij accepteer de zijn verlies en ging werken aan zijn comeback. Gevoel voor realiteit verloor onder wijzer Eddy Verheijen in septem ber van het vorige jaar afgestudeerd voor de hoofdakte daarbij nooit. Hoewel hij over dat verleden evenmin wil praten als over de beslissing van coach Leen Pfrommer, die hem na de Europese titelstrijd verkoos boven de in Davos sterker rijdende Arie Eriks, zegt hij wel: „Ik heb mijn studie nooit onder de schaatssport laten lijden. Ik schaats, ik zou wel aan elke grote wedstrijd willen deelnemen, maar als je het vergelijkt met zo'n studie, zeg je toch automatisch: wat is dat schaat sen. nou helemaal" Hij heeft niettemin geknokt om terug te komen en dat is hem ge lukt. Nu moet hij, met de neus ge drukt op de feiten, wéér denken aan zaken, die niet direct verband houden met de schaatssport. „Met het behalen van die hoofdakte beschouwde ik mijn studie niet als afgesloten. Ik ben met een doorgegaan, want ik zie het werk als onderwijzer als een startpunt. Ik zou graag leraar worden. Bovendien komen daar nog andere dingen bij. Ik ben verloofd .met schaatsenrijd- ster Rieneke Demming en begin maart moet ik in militaire dienst. Ik moet dus nog maar afwachten of ik straks van mijn militaire commandan ten medewerking krijg om door te gaan met trainen". Als dat niet het geval is, zal hij dan stoppen met schaatsen op topni veau? Verheijen, rechtstreekse antwoorden bij voorkeur ontwijkend: „Ik loop niet op de toekomst vooruit. Ik hoop dat ik straks in dienst medewerking krijg". Pratend over het heden, het oog gericht op de wereldtitelstrijd die mor gen in Deventer begint, zegt hij: „Als we dit weer houden en er staat straks wat minder wind, zijn de omstandig heden fantastisch". Na het toernooi om de Europese titel, waarop hij eindigde als twaalfde, bracht Eddy Verheijen het in Madonna di Campiglio tot een beter puntentotaal dan in Inzeil. Leidt hij daaruit een stijgende vorm af? Zijn antwoord: „Misschien is dat wel het geval, hoewel het moeilijk is te zeggen. In Madonna was de baan in elk geval niet helemaal vlak en toch ging het daar beter dan in Inzeil. Naar mijn gevoel ben ik nu beter in vorm, maar zoiets hangt van zo veel factoren af..." Vreest Eddy Verheijen de baan waarop hij in 1966 onder hoogst onge lukkige omstandigheden moest debute ren in het milieu van 's werelds groot sten en ziet hij de confrontatie nu met DEN HAAG De voor zaterdag en zondag op het programma staande hockeywedstrijden van de Kon. Ned. Hockey Bond zijn in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. DEN HAAG De KNVB heeft in verband met de toestand van de terrei nen de wedstrijden van de B-elftallen uit het betaalde voetbal, die zaterdag zouden worden gespeeld, afgelast. Voor zondag was er geen programma in het betaalde voetbal. Ook het amateur-voetbalprogramma dat voor zaterdag en zondag op het pro gramma stond is in zqn geheel afgelast. ADVERTENTIE Fresh-up activeert de huid en houdt deze soepel en fris dankzij de stimulerende en huidversterkende werking. Fresh-up dè mannelijk-frisse after-shave lotion.

De Vallei | 1969 | | pagina 13