Veenendaals dagblad Militair gesprek Warschau Pact Spanning neemt toe om West-Berlijn Drie doden bij ketting botsing in dichte mist Buiten Miljoenen schade bij brand in Deventer REGERING SURINAME DIENT ONTSLAG IN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rookkolom torende hoog boven plastic fabriek MAISON KRAMER JAMIN MANOEUVRES VERWACHT Kenjatta ontving prinselijk paar pindarotsjes Moeilijkheden met Sentinel Stoel in Yaticaan niet van Petrus Algem. staking in Pakistan Guerrilla-basis bestookt Reeks vragen van Kamerleden over kostenstijging Ederveen steunt door brand getroffen weduwe Deelen -18 en de kou blijft nog morgen 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Akkervogel OEFENINGEN TSARAPKIN FORTUIN LAG ONDER DE SCHOP CHOCOLADEKOEKJES VERDACHTE VAN MOORD OP ROYE BEKENT Huisartsen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m- 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. I Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 14 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 38 DEN HAAG Op de westelijke rij baan van de Rijksweg Utrecht-Den Bosch onder Jutphaas heeft zich van nacht een kettingbotsing voorgedaan, waarbij tien personenauto's en vier vrachtauto's waren betrokken. Drie personen zijn om het leven gekomen. Zeven gewonden zijp door GGD-ambu- lances naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Om het leven kwamen een jong echt paar uit Culemborg, M. Blaauw (25) en J. P. Blaauw-Twigt (22) en de 63-jari- ge chauffeur D. Louise uit Breda. Het ongeval gebeurde omstreeks één uur vannacht in dichte mist (zicht vol gens rijkspolitie drie tot vijf meter). De verkeerscentrale van de rijkspolitie kon nog niet meedelen wat de oorzaak van de kettingbotsing is geweest. Het was nog niet mogelijk alle bij het ongeval betrokken personen te ondervragen. Er zijn vijf kraanwagens aan te pas geko men om de enorme ravage van de rij baan te verwijderen. NAIROBI President Kenjatta en zijn vrouw hebben donderdag op hun buitenverblijf te Gatoendoe prinses Beatrix en prins Claus, die een particu lier bezoek aan Kenia brengen, ontvan gen. Het prinselijk paar werd verge zeld door de Nederlandse ambassadeur mr. J. C. van Beusekom. Vrijdagavond vertrekken zij uit Kenia. ADVERTENTIE Indien we het gezag van sommige vogels afstemmen op het werk van de mens, zou ik kraai en gaai tot de jagers willen rekenen, ek ster en bonte kraai tot struiners of jutters, maar roeken zijn stellig de boeren onder het gevo gelte. Evenals de landman zoeken ze hun taak op akkers en grasland, doch niet in het bos. Getrouw vol gen zij de ploeg en verdelgen een menigte larven, die door schaar en kouter worden opgeworpen, weten uitstekend raad met muizenesten en maken zich op velerlei wijze nuttig. Knijperige boeren betichten de roek evenwel ook van een hin derlijke belangstelling voor ontkie mend graan, al heeft wijlen prof. J. Ritzema Bos al een halve eeuw geleden op grond van serieus on derzoek bevonden, dat de vogel voornamelijk zoekt naar de rest van de korrel, nadat het plantje (rogge, tarwe, gerst enz.) opge schoten is en dit kan zonder schade geschieden. Hij kan voorts aan een aangetast plantje zien, dat er een insekt bezig is en gele blaren van de koolrapen verraden aan het im mer spiedend oog, dat het gewas aangevreten is door een ritnaald. Deze planten - die anders tóch dood gaan - trekt hij uit de grond om de zeer schadelijke larf te verslinden. De mens stond weer eens te vlug klaar met zijn oordeel. Roeken vor men in feite een wakende veldpoli tie, die zich niet slechts richt tot de ritnaalden, maar ook tot engerlin gen (gewestelijk ,,spekwormen"), emelten, muizen enz., zodat ze tot de nuttige representanten van het boerenland behoren. Bij de krappe vleespositie in de oorlog werden de vette jongen uit de horsten ge stoten, ontweid, gepekeld en ge consumeerd. Toen werden onze zwartrokken meer gewaardeerd dan hedendaags! 14-2-1969A. B. WIGMAN. OOST-BERLIJN Oost-Duitsland heeft donderdag onthuld, dat de waar nemende ministers van Defensie van de landen van het Pact van Warschau de ze week in Oost-Berlijn bijeengekomen zijn. Tezelfder tijd heeft de Oostduitse regering de bevolking van West-Berlijn ge waarschuwd, dat zij de gevolgen zal moeten dragen, als Bonn voortgaat met zijn plan, de Westduitse presidentsverkiezingen in West-Berlijn te houden. In Bonn heeft de Russische ambassadeur. Tsarapkin, een bezoek gebracht aan Bondskanselier Kiesinger, om te waarschuwen tegen het houden van de ver kiezingen op 5 maart in West-Berlijn, die de Sovjet-Unie als een schending be schouwt van de viermogendhedenovereenkomst van Potsdam. In West-Berlijn menen waarnemers, dat de landen van het Pact van Warschau wellicht militaire manoeuvres willen houden, die het verkeer naar Berlijn over land zouden belemmeren. Volgens het Oostduitse persbureau ADN hebben ook militaire vertegen woordigers van Roemenië en Tsjecho- Slowakije aan het overleg deelgeno men. Aan de conferentietafel zaten de stafchef van het Bulgaarse leger, ge neraal Semerdsji.-ef, de plaatsvervan gende opperbevelhebber van de Russi sche landstrijdkrachten, generaal Lastsjenko en de onderministers van Defensie van Hongarije. Polen, Roe menië, Tsjecho-Slowakije en Oost- Duitsland - resp. generaal Clach, gene raal Tuczapski, generaal Ion, generaal Muha en generaal Weiss. Toen maarschalk Jakoebofsky maandag onverwachts in Oost-Berlijn arriveerde, deden geruchten de ronde dat er verdere maatregelen tegen de voorgenomen verkiezing van een nieu we Westduitse president op 5 maart in West-Berlijn ophanden waren. Oost- Duitsland heeft al een verbod voor de deelnemers aan deze verkiezingen af gekondigd om over Oostduits gebied naar West-Berlijn te reizen. Naar in Oosteuropese kringen te Moskou verluidt, zouden de landen van het Pact van Warschau besloten heb ben. ter gelegenheid van de verkie zing in West-Berlijn manoeuvres te houden rondom Berlijn en in de strook tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Voorts zullen voor de lente oefeningen in Bulgarije op het programma staan, met deelneming van Russische, Roe meense en Bulgaarse strijdkrachten. Het Oostduitse persbureau ADN heeft donderdag een open brief gepu bliceerd, die de Oostduitse minister raad heeft gericht aan de bevolking van West-Berlijn. „Besef goed, wie de schuldige is", aldus de brief, „en wie blaam treft, indien u last ondervindt van de maatregelen, die wij genood zaakt zijn te nemen in het belang van vrede en recht en daarmee in het be lang van de Westberlijners". Ook in deze brief zeggen de Oost duitse regeringsleiders niet wat zij van plan zijn te ondernemen tegen het Westduitse voornemen in West-Berlijn de presidentsverkiezingen te houden. De Russische ambassadeur in West- Duitsland. Tsarapkin, heeft een be roep gedaan op de Westduitse rege ring, de presidentsverkiezingen niet, zoals is voorgenomen, in West-Berlijn te houden. De ambassadeur werd op zijn verzoek des avonds door Bonds kanselier Kiesinger ontvangen en over handigde de Westduitse Bondskanse lier een document, waarin wordt ge zegd, dat het presidentiële kiescollege in West-Berlijn in strijd is met de viermogendhedenstatus, aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering gezegd. De Sovjet-Unie heeft reeds geprotes teerd bij de drie Westelijke grote mo gendheden, die verantwoordelijk zijn voor West-Berlijn, t.w. de VS, Enge land en Frankrijk, tegen de verkiezin gen op 5 maart. Volgens de Westduitse regeringswoordvoerder, heeft Kiesin ger Tsarapkin gezegd, dat het West duitse besluit de verkiezingen in West- Berlijn te houden, gesteund wordt door genoemde drie mogendheden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, de Oostduiitse nota waarin geprotesteerd wordt tegen de Westduitse presidents verkiezingen in West-Berlijn niet te hebben geaccepteerd. De Verenigde Staten „nemen geen boodschappen in ontvangst van licha men die zij niet erkennen", aldus Ro bert J. McCloskey, perssecretaris van het ministerie. De nota aan de Ver enigde Staten was overgebracht via het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken als bijvoegsel bij een Tsjechische nota. COLCHESTER (Engeland) De bouwvakker George Purvis liet zijn schop neerkomen op een stuk steen eh groef een fortuin op. De 37-jarige Purvis groef een afge sloten loden kistje op met 10.000 zil veren munten uit de tijd van koning Hendrik III van Engeland, die in de 13de eeuw regeerde. Deskundigen ra men de waarde van de munten op tenminste 85.000 gulden. De justitie zal thans moeten uitma ken wie de eigenaar is. Purvis zal de munten mogen behouden, indien de justitie tot de conclusie komt dat zij destijds verloren zijn geraakt. Meent de justitie echter, dat zij ter plaatse opgeborgen lagen, dan vallen zij toe aan de kroon en krijgt Pur vis een beloning. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie Meivin R. Laird, heeft onthuld, dat de regering- Nixon in het kader van de bestudering van de plannen van Defensie voor het Sentineiraket systeem, overweegt de lanceringsbasis uit de nabijheid van de grote bevolkingscentra te houden. Laird wilde zich niet wagen aan een voorspelling over het resultaat van de bestudering van de plannen van het Sentinel systeem, maar uit zijn op merkingen viel op te maken, dat het voornaamste probleem voor de rege ring op het ogenblik niet is of het Sen tinel systeem gebruikt moet worden, maar hoe het gebruikt moet worden. Laird werd geïnterviewd door de Amerikaanse televisiemaatschappij NBC. Hij achtte het noodzakelijk, dat de Verenigde Staten de ontwikkeling van nieuwe afweermiddelen tegen de mo derne wapenen als raketten intensief voortzetten. Wat betreft de offensieve raketsys temen heeft de Sovjet-Unie de Vere nigde Staten al voorbijgestreefd, of is zij minstens de gelijke van Amerika, verklaarde de minister. In januari heeft minister Clark Clifford ver klaard, dat Amerika met zijn 1054 ra ketten voor lange afstand, een ho- derdtal raketten voorlag op de Sovjet- Unie. Clifford zei toen reeds dat de Sovjet-Unie Amerika spoedig zou heb ben ingehaald. DEVENTER Een enorme brand tn de Tedeco-fabriek op het industrie terrein in Deventer de rookkolom was zelfs in Apeldoorn zichtbaar heeft gisteren voor miljoenen gul dens schade aangericht. De brand, die gistermiddag tegen half drie uit brak kreeg men pas 's avonds ge heel onder controle. Bij de bestrij ding van het vuur werd de Deventer brandweer geassisteerd door die van Apeldoorn. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Bij het uitbreken van de brand was de helft van het 120 man tellende per soneel in dienst Niemand werd ge wond. Pogingen om het vuur met schuim- blussers te onderdrukken faalden en al spoedig breidde de (.rand zich uit over het complex, waarin zich zeer brandbare grondstoffen bevonden. Te- deco( een joint venture van Thomas sen en Drijver - Verblifa NV te De venter en Illinois Tool Works te Chi cago) vervaardigt vacuum gevormde plastic produkten zoals automaten- bekers, drinkbekers, maaltjjdtrays, enz. v De brand brak uit in de schuimpoly- styreenafdeling. Het vuur sloeg over naar de andere produktie-afdelingen. Kostbare produktie-apparatuur ging verloren. Om vijf uur had de brand weer al enkele muren omver moeten halen die instortingsgevaar oplever den. Om kwart voor zeven stond vast dat het oude gedeelte van de fabriek door de hoge brandmuur gespaard was ge bleven. Het nabij gelegen complex van het plastic research laboratorium liep toen evenmin gevaar meer. Het personeel kan voorlopig worden on dergebracht bij de produktiebedrijven van Thomassen en Drijver-Verblifa NV te Deventer. Tedeco zal met hulp 'van collega-fabri kanten zoeken naar een oplossing voor de ontstane moeilijkheden bij de levering van de produkten^ In een afzonderlijk magazijn op het Indus trieterrein is een zodanige voorraad produkten opgeslagen dat de directie levering aan de afnemers geen ge vaar loopt. De in het bedrijf opgeslagen grondstoffen (voor plasticproducten) veroorzaakten bij de brand een enorme vette, zwarte rookzuil, die tot ver in de omtrek zichtbaar was. Onze fotograaf maakte er deze luchtopname van. (Eigen foto). ARNHEM In Nederland zal bin nenkort een harttransplantatie worden verricht. Gisteren werd bekend dat een team bekwame hartchirurgen gereed is om in Nederland het eerste hart over te planten. PARAMARIBO Suriname zit met een kabinetscrisis. Premier Pengel heeft gisteren het ontslèg van zijn kabinet ingediend bij gouverneur Ferrier. Deze heeft de ministers gevraagd ..datgene te blijven doen wat zij in het belang van het land nodig achten". De officiële reden van het ontslag van het kabinet-Pen- gel is niet bekendgemaakt. De demissionaire minister-president weigerde aanvankelijk commentaar te geven, maar verklaarde later over de radio dat „politieke druk en de moei lijkheden van de laatste dagen" de oor zaak van de kabinetscrisis zijn. Hij wenste de luisteraars „het beste en tot betere tijden". Het tweede kabinet-Pengel werd op 17 mei 1967 geïnstalleerd. Het bestond uit zes ministers. Premier Pengel had ook de portefeuilles van binnenlandse za ken. algemene zaken en financiën. De woordvoerder van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Su riname in Den Haag noemde de ont wikkeling in Paramaribo gisteravond „teleurstellend". „Commentaar is er op dit ogenblik niet. Wij hebben alleen kennis geno men van het aftreden van het kabinet. Het wachten is op nadere berichten uit Suriname". „De gebeurtenis kwam wel als een vèrrassing. Men kan, geloof ik, hieruit concluderen dat het aftreden in ver band zou kunnen worden gebracht met de problemen in het onderwijs. Ver moedelijk wordt over het beleid van het kabinet in deze kwestie door de partijen verschillend gedacht". „Het behoeft helemaal niet te bete kenen dat Pengel gaat verdwijnen. Het is niet bij voorbaat uitgesloten dat er een gewijzigd kabinet onder Pengel zal komen", aldus de woordvoerder. Minister Bakker (vice-minister-presi dent) vermoedde gisteravond dat po litieke moeilijkheden binnen het kabi net-Pengel en niet in de Surinaamse staten tot de crisis hebben geleid. „Dat zal ongetwijfeld het gevolg zijn van de strubbelingen van de laatste week", meende hij. „Het kan zijn dat de Hin- dostani het vertrouwen hebben opge zegd. De gouverneur zal nu een nieuwe kabinetsformateur moeten aanwijzen. Dat kan Pengel zijn", aldus de minis ter. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, was geneigd „om van een gunstige ont wikkeling te spreken indien het ontslag zou worden aanvaard en binnen de be- staade verhoudingen een andere rege ringsleider zou worden aangewezen". De fractieleiders van KVP en ARP, drs. Schmelzer en mr. Biesheuvel wens ten zich van commentaar te onthouden. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING onze heerlijke bekende 3,per doosje. VATICAANSTAD De stoel in de basiliek van het Vaticaan, die eeuwen lang pleegde te worden vereerd als de zetel van Petrus, heeft in werkelijkheid nooit aan de apostel toebehoord. Tot deze conclusie is een vorig jaar door de paus ingestelde commissie gekomen. Het wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat de houten stoel met in gelegd ivoor uit een latere periode moet dateren dan die waarin Petrus leefde. Waarschijnlijk is de zetel in de vierde eeuw gemaakt. KARATSJI Pakistan, een van de grootste landen ter wereld met 120 miljoen inwoners, komt vandaag tot stilstand door een algemene protest staking tegen het bewind van president Ajoeb Khan. De grote steden Karatsji, Lahore en Rawalpindi liggen volkomen verlaten. Er rijden geen bussen en de winkels zijn gesloten. Uit Nazimbad, een buitenwijk van Karatsji. zijn berichten binnengeko men over wanordelijkheden jongens bekogelden enkele passerende automo bielen met stenen. De artsen en journalisten te Karatsji mogen van hun auto's gebruik maken, mits zij zwarte vlaggen voeren als In Karatsji rijden nog slechts enkele taxi's. De meeste mensen moeten van daag alles per voet doen. Een aantal arbeidersorganisaties is voornemens protestmarsen in de grote steden te houden na het traditionele middagge bed van de vrijdag. Vandaag begint de oud-minister van Buitenlandse Zaken Zulfikar Ali Bhoet- to tevens een hongerstaking tot de dood om de regering te dwingen een einde te maken aan de moordtoestand, die thans reeds drie jaar duurt. TIBERIAS Twee Israëlische oor logsvliegtuigen zijn de bestandslijn ln het gebied van de Jordaan gepasseerd om een Arabische guerrillabasis in Jor danië te bestoken. Volgens het leger hebben de sabo teurs een patrouille van het leger bij Gesher, ten zuiden van liet meer van Galilea, met bazoeka's en lichte wa pens beschoten. AMSTERDAM De 32-jarige, onge veer twee maanden geleden, wegens een ander delict gedetineerde scheeps- werktuigkundige R. M. O. S., die ver dacht wordt van de moord op 21 okto ber j.l. op de 78-jarige Amsterdamse winkelier R. Royé, heeft donderdag een volledige bekentenis afgelegd. Volgens de recherche, week zijn verklaring slechts op enkele detailpun ten af van die van zijn medeplichtige, de 26-jarige naaister Erica U. De eerder deze week gearresteerde vrouw had tegenover de recherche haar aandeel in de roofmoord bekend en toegegeven, dat de bejaarde man in haar aanwezigheid door S. om het leven was gerabcht. DEN HAAG Vier leden van de KVP-fractie in de tweede kamer heb ben de minister van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of hij zich al heeft beraden over hetgeen hem te doen staat in verband met de in de maand januari 1969 gebleken stijging van de kosten van levensonderhoud. Deze kamerleden verzoeken de be windsman een overzicht té geven van de loonsverhogingen, gespecificeerd naar bedrijfstak, die m.i.v. 1 januari hebben plaatsgevonden, van de duurte- toeslagen waartoe verschillende bedrij ven of ondernemingen hebben besloten alsmede van de verhogingen in de so ciale uitkeringen krachtens wettelijke bepalingen. Zij vragen voorts naar het volledige overzicht van de getroffen maatregelen op het gebied van de z.g. verlengde ziekengelduitkering. Daarnaast informeren de vier KVP'ers er naar hoeveel bejaarden en andere uitkeringsgerechtigden krachtens de so ciale verzekeringswetten voor de nood zakelijke kosten van levensonderhoud nog zijn aangewezen op uitkeringen krachtens de algemene bijstandswet en de eventuele toeneming van deze aan tallen ten gevolge van de stijging van de kosten van levensonderhoud. De heer Van Lier (PvdA) heeft ge vraagd of het waar is dat de tarieven van de huisartsen vrijwel over het gehele land oinds 1 januari met 25 pet. zijn verhoogd en of zij bereid zijn de nodige maatregelen te nemen om deze verhogingen binnen redelijke grenzen te houden. Voorts informeert hij er naar of het waar is, dat de specialistentarieven voor particuliere patiënten de laatste ja ren sterk zijn gestegen en hoeveel deze stijging de laatste drie jaren gemiddeld heeft bedragen. De heer Harmsen heeft de minister van financiën de vraag voorgelegd of EDERVEEN In het dorp Eder veen is een hulpactie opgezet ten be hoeve van de weduwe Van Ginkel die zondagmorgen bij een brand drie van haar kinderen verloor. Haar boerderij ging toen geheel in vlammen op. De actie heeft op dit moment al bij na f 20.000,- opgebracht. Er zijn daar naast vele goederen ter beschikking gesteld. het hem bekend is dat sinds de invoe ring van de BTW en de daarmee ge paard gaande stijging van de kosten van levensonderhoud het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam een groot aanbod van gehuwde vrouwen heeft gekregen. De heer Verlaan (Boerenpartij) heeft de minister van economische zaken gewezen op een verhoging van kamer- kaarten met logiesprijzen van het be drijfschap horeca met 25 pet., van 10 stuks voor f 1,- naar f 1,25. De heer Franssen (PvdA) heeft de vraag gesteld of het waar is, dat de Spoorwegen aan belanghebbenden heeft laten wejen dat de tarieven voor ver gunningen van het algemeen reglement voor de dienst op de spoorwegen zullen worden herzien. Het gaat hier o^eèR verhoging met 40 pet. m.^ "ï^januari van de berekende vergoedpU over 1968 terwijl op 1 januari 1970 opnieuw een verhoging van 40 pet. is aangekondigd van de verhoging van d? vergoeding over 1969. We hebben de koudste nacht tot nu toe in deze winter achter de rug. Soesterberg, Deelen en Eelde re gistreerden 18 graden. Gorssel en Leeuwarden 17, Twente en De Bilt 16. Doetinchem 15, Apel doorn, Deventer en Zuid-Limburg 14, Eindhoven 13, Zutphen en Rotterdam 12, Amsterdam 11, Den Helder 8 en Vlissingen 4 graden. De lagere temperaturen kwamen tot stand in een zone met volkomen windstilte tussen depressies boven Midden-Europa en boven de Noord zee en Engeland. Dit gebied lag juist boven Nederland, waar de nachtelijke uitstraling boven het sneeuwdek optimaal was. Essen en Hamburg hadden met 9 en 7 graden minder lage temperaturen maar in Scandinavië werd de vorst strenger: Stockholm 21, Oslo 24 en een station in Noord-Zweden 31 graden. Het blijft nog koud, ook geduren de het weekeinde, met in de nacht en ochtend matige tot strenge vorst en in de middag lichte. De kans op sneeuw van betekenis blijft voor eerst klein. Morgen: zon op, 07.56, onder 17.54maan op 07.53, onder 16.07.

De Vallei | 1969 | | pagina 1