Rennies VenJtcuSe koek Vruchten van devaluatie geplukt anders dan andere Europa ondenkbaar zonder Engeland Patiënt in Gent kan weer gewoon praten SOVJET UNIE DENKT NIET LOGISCH De Gaulle roept studenten op Twee Mariners naar Mars Antwerpen werd bedreigd door lekke gashouder Snuif en wrijf 1 "Til Communisten bij referendum tegen De Gaulle Haven New York weer aan werk Meer schoten op Kennedy? Universiteit van Barcelona weer open Radio-Vlatva zwijgt Brandend maagzuur, ...maak iets extra's van dat zOQdagsontbijt! metzo'n malse en kruidige constante kwaliteit DEVALUATIE KLM WIL GESTRANDE PASSAGIERS HALEN WILSON EN KIESINGER ZIJN HET EENS NIEUWE NAVO-CHEF NOORD-EUROPA STROT TEHOOFD- TRAN SP LAN T AT IE HUISZOEKING KANTOOR PRINS CAREL-HUGO München ITALIAANSE KRITIEK DUURT VOORT VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 druk up dc maag, opgeblazen gevoel Uw verkoudheid van neus. Keel of borst weg met v (met een likje boter mmm...! ADVERTENTIE BRITS HANDELSTEKORT ADVERTENTIF NEW YORK Ongeveer 22.000 New Yorkse havenarbeiders zullen vandaag stemmen voor de beëindiging van een havenstaking die acht weken heeft ge duurd. Zij zullen morgen weer aan het werk gaan. Dit voorspelde gisteren een vakbondsleider in New York. Bijna 75.000 havenarbeiders in alle havensteden van Maine tot Texas toe hebben sinds 20 december geen schip meer behandeld. Alleen al in New York kwamen tweehonderd schepen op non- actief te liggen. De staking, de langste in de historie, heeft de nationale econo mie tot dusver een schade berokkend van naar schatting vijftig miljoen gul den. Als de New Yorkse havenarbeiders morgen het werk hervatten, betekent dat niet dat zij schepen zullen behan delen die uitwijken van de havens waar de staking blijft voortduren. Zeggen de havenarbeiders in New York vandaag „ja" tegen hun nieuwe c.a.o. dan betekent dat, dat zij er per uur 1,60 dollar, ongeveer vijfenhalve gulden, beter op zullen worden. ADVERTENTIE PARIJS De Franse communistische partij heeft besloten het door president De Gaulle aangekondigde referendum over de streek- en senaatshervorming af te wyzen. Nog voordat datum en inhoud zijn vastgesteld vraagt de party alle Fransen in elke geval met „neen" te antwoorden. Drie redenen hebben tot dit besluit geleid: 1) De communistische partij is voor standster van een democratisch streekhervorming, maar tegen het plan dat uit de woorden van president De Gaulle naar voren is gekomen; 2) Zij gelooft dat het referendum al leen ten doel heeft de positie van de Gaulle te versterken; 3) Door neen te antwoorden wil de partij haar afkeuring betuigen jegens het gaullistische bewind. Hoewel de centrumpartij pas einde maart haar houding zal bepalen, heeft haar voorzitter, Jean Lecanuet, zich gisteren eveneens een voostander ge toond van een negatief antwoord. WORDT STEEDS KLEINER caballero LONDEN Engeland heet't in januari uitgevoerd voor 556 miljoen pond sterling tegen in december voor j36 miljoen. De invoer bedroeg in januari 647 miljoen pond tegen in december 651 miljoen. De heruitvoer bedroeg 20 miljoen tegen 18 miljoen pond. Rekening houdend met inkomsten uit dienstverlening en verzekeringen is het tekort op de Britse handelsbalans in januari van 55 tot 10 miljoen pond ster ling verminderd. NEW ORLEANS In het proces te gen Clay Shaw, die door de officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, ervan wordt beschuldigd deel te hebben genomen in een samenzwe ring tegen president Kennedy, is door een getuige a charge verklaard, dat Hij ten tijde van de moord in Dallas drie of vier schoten heeft gehoord. Garrison is het proces begonnen om te bewijzen dat Kennedy niet door één man, Lee Harvey Oswald, is doodge schoten, maar door verschillende man nen en van verschillende richtingen uit. In de samenzwering tegen Kennedy zou Clay Shaw hebben gezeten samen met Davis W. Ferrie, en Lee Oswald, die beiden dood zijn. Het is Garrison in de eerste plaats begonnen om te bewij zen dat de aanslag op Kennedy een complot is geweest, en minder wie de eigenlijke moordenaar of moordenaars waren. Het officiëële rapport-Warren noemt slechts een moordenaar, name lijk Oswald. ADVERTENTIE BARCELONA De universiteit van Barcelona zal op 24 februari, na zes weken gesloten te zijn geweest, wor den heropend. Zij werd op 13 januari gesloten, nadat een groep studenten het kantoor van de rector, Manuel Al- badalejo, was binnengedrongen en ge tracht had de rector het raam uit te werpen. In verband hiermee werden 13 stu denten gearresteerd. De universiteit van Barcelona, waarop 28.000 studen ten staan ingeschreven, werd 11 dagen gesloten voordat die van Madrid, met 40.000 studenten de grootste van Span je dicht ging, in verband met onlusten en gevechten met de politie. HAVANNA De Venezolaanse rege ring heeft Cuba gevraagd een vlieg tuig van de KLM toestemming te ver lenen om de 66 passagiers op te halen, die in Cuba zijn gestrand. Het zijn pas sagiers van een Venezolaans vliegtuig dat gedwongen werd naar Cuba te vlie gen. Als toestemming wordt verleend, zal de KLM met een DC-9 de passagiers laten ophalen. Cuba had geweigerd het Venezolaanse vliegtuig brandstof te ver schaffen voor de terugreis wegens een oude vete tussen de twee landen over een vastgehouden Cubaanse vissersboot. BONN De Britse premier, Wilson, en de Westduitse bondskanselier, Kie- singer, zijn het erover eens, dat het vestigen van de eenheid van Europa de voornaamste taak is van de huidi ge Europese generatie. In een gemeen schappelijke verklaring zeggen zij, dat Europa zonder Engeland ondenkbaar is. De besprekingen die zij twee dagen gevoerd hebben werden „goed en vruch- baar" genoemd. Op de slotbijeenkomst zijn opnieuw de technologische en economische sa menwerking, 't Midden-Oosten, Rhode- sië, Biafra, Vietnam en het vreedzaam gebruik van kernenergie besproken. Over de Westduitse bezwaren tegen het nietverspreidingsverdrag van atoom wapens, zullen de twee partijen nog eens terug komen. Engeland handhaaft zijn kandidatuur voor de gemeenschappelijke markt, West-Duitsland blijft die steunen. Donderdag zijn de volgende punten besproken: Luchtbus-project. Overeengekomen is met Frankrijk opnieuw te trach ten tot ontwikkeling van een luchtbus te komen. De Britse regering heeft ech ter bedenkingen tegen een snel besluit. De vooruitzichten op een nieuw ge vechtsvliegtuig zijn goed, ondanks moeilijkheden. Engeland staat open voor samenwerking bij het ontwerpen van een loodrecht stijgend en dalend vliegtuig. Wilson heeft de S.-Unie genoemd als grootste wapenleverancier aan Nigeria. Wat het conflict om Biafra be treft, zijn mogelijkheden naar voren gekomen voor een federatie van deel staten met meer zelfstandigheid. Voor Rhodesiëë meent Wilson, dat de noodzaak van overeenstemming groter geworden is. Engeland ziet de actie van de gro te vier inzake het Midden-Oosten niet als vervanging maar als onder steuning van de missie-Jarring. Wil son meent, dat de Sovjet-Unie geen be lang heeft bij nieuwe oorlogshandelin gen aldaar. 9 De Vietnamonderhandelingen in Pa rijs moeten nu de volle aandacht hebben, eerste doel is een wapenstil stand in Vietnam. Beide regeringen verklaren opnieuw dat hun veiligheid afhangt van het voortbestaan en versterking van het Atlantische bondgenootschap. Zij zijn ervan overtuigd, dat dit bondgenoot schap de enige veilige grondslag is voor de door hen nagestreefde ontspan ning en Europese vrede. Op een persconferentie verwierp ae Britse eerste-minister met klem de suggestie, dat hij de bereidheid van Engeland om met Nederland en West- Duitsland over het ultracentrifuge-pro ject te onderhandelen, afhankelijk zou hebben gesteld van de ondertekening van het verdrag tegen een verdere ver- spreding van kernwapens door West- Duitsland. Premier Harold Wilson heeft gewaar schuwd dat voortdurende uitsluiting van Engeland uit de EEG, „een kostbare en schadelijke zaak zou zijn voor Euro pa". Het gemiddelde maandelijkse han delstekort heeft van maart tot mei vo rig jaar 88 miljoen pond bedragen. De laatste drie maanden van het jaar is dit maand-tekort gedaald tot een ge middelde van 46 miljoen pond. Met de verdere daling van het tekort in janu ari is deze trend voortgezet. Kennelijk zijn het deze cijfers ge weest, waarop Anthony Crossland, de Britse minister van Handel, gisteren zijn voorspelling gebaseerd heeft, dat de volle vruchten van de devaluatie dit jaar zullen blijken en dat Engeland zijn handelsbalans in evenwicht zal bren gen. Van de devaluatie werd verwacht dat zij de Britse handelspositie zou helpen verbeteren door de export op de buiten landse markten goedkoper te maken en naar Engeland ingevoerde artikelen duurder. De export zou dan moeten stijgen, de import dalen en de handels balans verbeteren. Inderdaad is de export' toegenomen, maar de import is nog-meer toegeno men. Gedurende de 15 maanden sinds de devaluatie heeft Engeland voortdu rend meer ingevoerd dan het uitvoer de, waardoor er een maandelijks tekort ontstond. Dit beeld heeft zich in januari gewijzigd. De Londense markt reageerde gun stig. Ïïet pond steeg en dit gebeurde ook met de aandelenkoers op de Lon dense effenctenbeurs onmiddellijk na dat de handelscijfers werden bekend gemaakt. WASHINGTON Om de raadselen van Mars te gaan ontsluieren, lanceren de VS op 24 februari de eerste van twee Mariner-ruimteschepen in de rich ting van deze planeet. De tweede volgt een maand later, op 24 maart. De NASA heeft ongeveer 150 miljoen dollar aan dit project uit gegeven. De twee ruimteschepen, de Mariner-6 en -7, moeten na een lange reis door de kosmische ruimte Mars naderen en op 3200 km afstand voor- bijzweven. De geleerden van de NA SA verwachten veel gegevens over de ze planeet te zullen verkrijgen. De beide ruimteschepen zijn elk met twee. televisiecamera's uitgerust. De beelden, die over een afstand van onge veer 108 miljoen kilometer naar de aar de worden geseind, zullen voorwer pen met een doorsnede van 270 meter nog duidelijk tonen. Vanaf de aarde is het kleinste nog herkenbare voorwerp op Mars 180 kilometer groot. Hoewel de Mariner-7 een maand na de Mariner-6 wordt gelanceerd, bereikt hij de planeet slechts vijf dagen na de Mariner-6. Deze laatste moet op 31 ju li om zeven uur in de morgen bij Mars zijn, de Mariner-7 op dezelfde tijd op 5 augustus. De twee 400 kilo wegende ruimteschepen, worden met twee At- las-Centaur-raketten van Kaap Kenne dy gelanceerd. Zij zullen een lange boog om de zon doorlopen en Mars, vanaf de aarde gezien „achter" de zon bereiken. De Mariner-6 zal daar de omgeving van de Mars-evenaar fotograferen en opmeten, de Mariner-7 gaat over een van de twee vermoedelijk met ijs be dekte polen vliegen. De eerste Amerikaanse Marssonde, de Mariner 4, trok in 1965 op 10.000 ki lometer afstand voorbij de planeet. De camera's konden toen nog voorwerpen onderscheiden die 3.200 meter groot wa ren. Het bleek daarbij dat de atmosfeer van Mars zeer ijl is, 9 millibar tegen over 1000 millibar op aarde. ANTWERPEN Urenlang is giste ren het industrie- en havengebied van Antwerpen op de rechter Schelde- oever met een ramp bedreigd, 's Mor gens was een gashouder, gevuld met 48.000 kubieke meter LP-gas, bij de grootste raffinaderij van Antwerpen, de Sociéte Industrielle Beige de Pé- trole, ernstig defect geraakt. Het gevaar voor een catastrofale ex plosie kon pas laat in de namiddag worden afgewend. Door een plotseling drukverschil in de tank zakte het dak in, waardoor een groot lek ontstond. Het gas ont snapte in grote hoeveelheden. Onmid- delijk werd op het bedrijf, dat om ringd wordt door andere raffinaderijen en petrochemische industrieën, groot alarm geslagen. De bedrijfs- en stadsbrandweer kwa men in actie. Alle wegen naar de fa briek werden binnen een straal van zeven kilometer voor het verkeer af gesloten. Vervolgens werd de rest van het gas overgepompt naar een andere tank. had. De totale uitvoer werd echter na delig beïnvloed door de ongebruikelijk kleine verkopen van schepen aan 't bui tenland en tot op zekere hoogte ook door de havenstaking aan de Ameri kaanse oostkust. In de periode van november/januari 1968/1969 zijn de leveranties aan Noord- Amerika met vier procent verminderd in vergelijking met de periode augus tus/Oktober. Een vermindering van de uitvoer naar de Verenigde Staten in voorgaande maanden werd gedeeltelijk goedgemaakt door een snelle toene ming van de export naar Canada aldus het ministerie. De Europese Economi sche Gemeenschap is een van de snelst groeiende afzetgebieden voor Britse produkten: in de periode november/ja nuari werd tien pcta meer uitgevoerd dan in de voorafgaande drie maanden. De uitvoer naar de Europese Vrijhan dels Associatie was in november/janu ari vier procent groter dan in augus tus/oktober en de leveranties aan de rest van Europa namen eveneens flink toe. De invoercijfers over januari zijn eveneens tot op zekere hoogte beïn vloed door de havenstaking in de Ver enigde Staten. De Britse invoer van schepen verminderde tot een normaler peil, maar de invoer van zilver was wat groter dan in voorgaande maan den, aldus het ministerie. opnieuw een aanwijzing, dat Belinguer de meest waarschijnlijke opvolger is van Longo. Belinguer is een gematigd man en een deskundige op het terrein van de internationale politiek. Hij was vorig jaar betrokken bij het overleg met Moskou over de kwestie-Tsjecho-Slo- wakije. ADVERTENTIE WENEN De zender van de Rus sische bezettingstroepen in Tsjecho- Slowakije, Radio Vlatva, zwijgt sinds donderdag. Deze zender, die vermoedelijk in de buurt van Dreesden (Oost-Duitsland) stond, zond in de dagen na de 21ste au gustus 1968 aanvankelijk slechts Rus sische propaganda uit, later echter steeds meer aansporingen van de or thodoxe Tsjechoslowaakse communis ten, die partijleider Dubcek vijandig gezind zijn. De kranten in Tsjecho-Slowakije hebben bijna dagelijks aangedrongen op opheffing van de zender Valta en het pro-Russische blad Zpravy. Po litieke kringen in Wenen vermoeden, dat nu ook dit blad zal verdwijnen. In een toelichting bij de handelsba- lanscijfers zegt het Britse ministerie van Handel, dat de export van diamant in januari weer een normale omvang A Parijse studenten hebben geprotesteerd bij het station Parijs-Oost tegen het vertrek van 11 medestudenten, die in dienst moesten, omdat zij vrijstelling waren kwijtgeraakt na betogingen tegen het Franse regeringsbeleid. Op de foto: de studenten op het station balden hun vuisten en zongen de Internationale". Meer dan zeshonderd studenten zijn gisteravond in Parijs gearresteerd, toen zij probeerden een betoging op touw te zetten. Zij zijn naar een kamp bij Parijs overgebracht voor en identiteits-controle. BRUSSEL De Britse luitenant-ge neraal Sir Walter Walker is benoemd tot opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in de sector Noord-Euro pa, zo is door het NAVO-hoofdkwartier bij Brussel bekendgemaakt. Generaal Walker volgt generaal Sir Kenneth Darling op, die met pensioen gaat. Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen 25 STUKS f 1.75-EEN LAURENS PRODUKT MADRID Spaanse veiligheidspoli tie heeft het Madrileense kaptoor van Prins Carel-Hugo van BourbonPar ma, leider van de Spaanse Carlisten, doorzocht, aldus wordt van betrouw bare zijde vernomen. De politie was GENT/MUNCHEN Jean-Baptiste Borremans. de 62-jarige Belg die maandag als eerste mens ter wereld een nieuw strottehoofd heeft gekregen, kon gistere^ weer gewoon praten. Volgens een medisch bulletin van het Academisch ziekenhuis in Gent, waar de transplantatie werd uitge voerd, was zijn toestand bevredigend. Hij kon praten en ademhalen door het nieuwe strottenhoofd. Om afstoting van het nieuwe orgaan te voorkomen kreeg de patiënt, een politieman uit Galmaar den, speciale inspuitingen. Hij werd kunstmatig gevoed. De transplantatie werd maandag uitgevoerd dopr vijf chirurgen onder leiding van professor Paul Kluyskens, hoofd van de afdeling neus-, keel- en oorziekten van het Academisch zieken huis. Een college van professor Kluys kens, professor Jean van den Branden uit Brussel, verklaarde voor de Belgi sche radio dat het een „drama" zou zijn, als het nieuwe strottehoofd zou worden afgestoten. Hij vertelde ook dat het oude strottehoofd van Borremans in elk geval verwijderd had moeten worden. Er leven in België naar schat ting tweeduizend mensen zonder strot tehoofd. Jean-Baptiste Borremans wordt be handeld in een speciale gesterileerde ziekenafdeling. Zijn wouw. Gabriëlle, en zijn kinderen, een dochter van 22 en een zoon van 28, bezochten hem kort na de operatie. Inmiddels werd gisteren in de chi rurgische kliniek van de universiteit van München de eerste harttransplan tatie in West-Duitsland uitgevoerd. Een 36-jarige arbeider, die leed aan een snel verergerende hartkwaal, kreeg het hart van een 35-jarige vrouw, die bij een ongeluk om het'leven was gekomen. vermoedelijk op zoek naar bepaalde documenten. Onder de bepalingen van de uitzon deringstoestand kan de politie zonder bevelschrift huiszoekingen verrichten. BOLOGNA Het eerste gedeelte van het congres van de Italiaanse communistische partij in Bologna is donderdagmorgen besloten, met een rede van Carola Galluzzi, de scha- duw-minister van Buitenlandse Zaken in Tsjecho-Slowakije door de Sovjet- Unie en vier andere .landen van het Warschau-Pact „onlogisch en niet noodzakelijk" noemde. Galluzzi verklaarde dat de invasie bewezen heeft dat de Sovjet-Unie niet logisch denkt. Hij voegde hieraan toe dat deze invasie niet noodzakelijk was om Oost-Europa in het Russische kamp te houden. Galluzzi die Ponomarief, de Russi sche gedelegeerde goed kent, door zijn veelvuldige bezoeken aan Moskou, richtte zich persoonlijk tot Ponoma rief: „Wij hebben met genoegen uit de mond van kameraad Ponomarief ge hoord, dat er niet langer sprake is van een „gids-staat" of een „gids-partij", aldus Galluzzi. Hij vervolgde, dat hier uit logischerwijze volgt, dat de onaf hankelijkheid vam iedere partij en iede re ^socialistische staat moet worden ge ëerbiedigd. Refererend aan de rede van de Poolse vertegenwoordiger, zei Galluzzi, dat hij „bezorgd" was over het idee, dat de „soevereiniteit van een socia listische staat zou kunnen worden be perkt door de noodzaak, veiligheid te waarborgen in het socialistische kamp". Met zijn rede beëindigde Galluzzi het eerste gedeelte van het congres. De vergadering gaat nu uiteen in com missies. De politieke commissie moet de gro te slotresolutie opstellen. Een kies commissie stelt de lijst van kandidaten voor het centraal comité op. Hierover moet door de ruim 1.000 gedelegeerden worden gestemd. Secretaris-generaal Luigi Longo, de veteraan Mauro Scocci-Marro en de 46-jarige Enrico Belinguer, lid van het presidium, zijn de enigen die zitting hebben in beide commissies. Dit vormt

De Vallei | 1969 | | pagina 7