„Ik heb me blijkbaar ingehouden met rente! FRAGMENTEN UIT VOORSPEL Zorgelijke bespreking met Koningin ten paleize Streekvervoer staak! niet igemene Bank Nederland HANS v. Z. OVER MISUJKTE ROOFMOORD OP UTRECHTSE WEDUWE: Duurtetoeslag in meubelbedrijven Bij moord op landbouwer kwam wraak gevoel jegens „Oude Nol" op Spaarbanken gebruiken straks computers Bankgirocentrale BELASTING PORTEFEUILLE BEWUSTELOOS NEDERLAND AT VORIG JAAR VEEL FRITES „RELATIE" DOODKALM ROOFMOORD LODEN STAAF Kamer besluit: Provincie controleert hygiëne op kampeerplaatsen SNELLER Nieuw bij de ABN: de BTW-rekening met 4V2% rente. Alleen de Kroon Twijfel „Onoplosbaar" Slagkruisers GISTEREN AKKOORD BEREIKT OVER C.A.O. POTTERS NAT. SPAARFONDS STEEG 2 MILJOEN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 UTRECHT „Ik pakte de loden pijp uit mijn tas en wilde haar op het hoofd slaan, maar ik sloeg niet zoals ik had willen slaan. Ik kon het niet Ik had mijn arm opgeheven om met volle kracht te slaan, maar ik weet niet wat er toen ge beurde. Ik heb me blijkbaar ingehouden." Rustig en kalm. een oprechte indruk makend, vertelde Hans van Z. (26) de Utrechtse rechtbank gistermiddag hoe hij bij de uitvoering van wat zijn derde roofmoord had moeten worden had gefaald. De V/2 kilo zware loden pijp. door hem tevoren volgegoten met ge smolten lood. had het hoofd van de Utrechtse weduwe Betje Woortmeyer- Nickel (67) maar met geringe kracht geraakt. In plaats van de schedelbreuk en hersenkneuzingen waaraan drie eerde re slachtoffers van Hans waren overle den had deze weduwe slechts 'n hoofd wond en een lichte hersenschudding op gelopen. Daardoor kon zij gisteren als getuige optreden. ..Ik heb nog wel een harde plek op mijn hoofd, want je houdt er altijd wat van over, hè. Kunt u het nog zien?", vroeg ze de president, kordaat haar bontmuts afdrukkend. Mr. Van Zeben zag niets. Een na der onderzoek liet hij aan de gerech telijk geneeskundige, dr. J. Zelden- rust over, maar het onderzoek door de meer aan secties gewende dokters handen leverde niets op. „Het is hele maal genezen". Mevrouw Woortmeyer leek bijna te leurgesteld. Dit was haar procesdag, daaraan liet ze geen twijfel bestaan. Nadat ze met een „dag heren" de rechtszaal was binnengekomen, kreeg ze van de president een stoel. Ze ging er echt voor zitten, met de armen ge zellig op de tafel van de rechtbank leunend. „Er zou die ochtend" zo begon zij haar verhaal over de 13e december 1967, „iemand komen om de televisie te maken, en daarom maakte ik de buitendeur om half tien pas open. Toen stond die meneer, die hier achter me zit, al voor de deur. Hij zei dat hij van de belasting was. „Ik zei: „Dat kan niet, want mijn man is al twee jaar dood en dat is allemaal verrekend, maar hij zei dat alle weduwen wat terugkregen. Toen zei ik: „Kom dan maar boven". Op het toch altijd al vriendelijke ge licht van de president speelde een «xtra glimlach, terwijl de woorden stroom over hem heen ging. Het klei ne vrouwtje ging verder. „Boven ging hij bij de kachel zitten en stelde hij vragen over mijn mail. Lariepraat na tuurlijk". De president: „Maar dat wist u toen nog niet. U dacht toch dat hij werke lijk van de belastingen was?" „Ja natuurlijk, anders had ik hem nooit binnengelaten. Ik laat nooit he ren boven. Afijn, hij vroeg toen of hij mijn weduweboekje mocht zien en ik ging naar mijn tas, weet u wel? Ik buig me over mijn bankstel heen naar die tas en toen zag hij daar mijn por tefeuille inzitten natuurlijk. Dat was het hele eieren eten". „Toen hoorde ik ineens pssst. pssst. Hij spoot met iets dat me wat verlam de, trok de portefeuille uit mijn hand en gaf me een paar klappen op mijn hoofd." „Een paar?" vroeg de president nog eens met nadruk. Aan het aantal hecht de weduwe niet... „Dan zal het er één zijn ge weest, dat is al erg genoeg. Mijn hele bank zat onder het bloed". Hans bevestigde haar lezing groten deels, maar van inspuiten wist hij niets. „Daar ben ik met meneer Van Dijck ook niet uigekomen". (De Utrechtse rechercheur die hem veel heeft verhoord en over wie Hans steeds praat als over een oudere kameraad). Volgens Hans was mevrouw Woort meyer wel even bewusteloos geweest door de klap met de loden staaf en had hij haar toen op de bank gelegd „omdat ze zo bloedde". Zij wist er niéts van: „Ik ben niet van de kaart geweest, alleen versuft". In ieder geval had ze daarna naar het raam kunnen lopen om buiten om hulp te schreeuwen. Hans zei dat ze alweer overeind kwam toen hij de ka mer uitging. De president: „Was u zich toen be wust van het risico dat u daarmee liep?" Hans: „Het had niets met risico te maken. Het was voor mij gewoon af gelopen". Rechercheur Th. F. K. van Dijck, UTRECHT Er is vorig jaar 100.000 ton patates frites opgegeten in ons land. De trek in croquetten was ook niet gering. Daarvan gingen er een kleine veertig miljoen over de toon bank. Het ijsverbruik lag op ruim drie liter per hoofd van de bevolking. Deze gezonde eet-en smullust werd gisteren geconstateerd door de heer C. Nelis, voorzitter van de IJsfrica. de vakbeurs voor cafetariahouders, frit es- bak kers en ijsbereiders. Op de vak beurs die in de Irenehal van de jaar beurs werd gehouden, werd voor enke le miljoenen guldens aan apparaten gekocht. UTRECHT De meubelindustrie in verschillende delen van het land gaat het personeel ook duurtetoeslag geven. Volwassenen krijgen een toeslag van 25 gulden per maand. die hem dezelfde dag nog had gear resteerd, zei: „Ja, toen we die avond bij hem kwamen was hij geen Van Z. meer. Na zijn arrestatie hebben wij hem een uurtje met rust gelaten voor dat hij een verklaring kon geven". Hij was toen volgens zijn bekente nis inmiddels wel bij zijn „relatie", zoals Oude Nol in dit deel van het proces wordt genoemd, geweest om de buit te delen. Omdat hij eerder de indruk had gekregen dat die verdeling niet altijd eerlijk ging, had hij onder weg vast een deel van de ongeveer twaalfduizend gulden uit de portefeuil le van de weduwe in zijn eigen zak gestoken. De „relatie", die volgende week we gens uitlokking terecht moet staan, had volgens Hans, hem al lang tevoren ver teld dat de weduwe een flink bedrag aan contanten in een zwarte tas be waarde. Ook hier was het de bedoeling geweest dat geld weg te halen zonder een levende getuige achter te laten. „Die relatie had gezegd", vertelde Hans zoals steeds doodkalm „dat ze ons vermoedelijk zou kennen, omdat we wel eens samen daar beneden waren geweest (de weduwe woonde boven een winkel in tweedehands goederen, ge dreven door een man die voor volgen de week als getuige- tegen Oude Nol is gedagvaard). „Daarom zei mijn „relatie" dat ik haar maar van de trap moest gooien; dan zou het op een ongeluk lijken". „Toch met de bedoeling haar dood te maken?", vroeg de president voor alle zekerheid. „Ja", gaf Hans zonder enige terug houdendheid toe. Daarmee gaf hij ech ter niet de ten laste gelegde poging tot moord toe, want als hij door eigen wil had afgezien van het toebrengen van dodelijke slagen, zou dat juridisch on der 't minder ernstig geklasseerde mis drijf diefstal met geweldpleging moe ten worden gerangschikt. Daarom werd Hans nadrukkelijk gevraagd of hij bij de uitvoering van zijn daad niet door iemand of iets was gestoord (en dus daarom de weduwe in leven zou heb ben gelaten), maar dat ontkende hij. Minder juridische problemen levert de zaak op die de rechtbank, die zich de laatste twee dagen keurig aan het door de president opgestelde tijdsche ma heeft kunnen houden, gisterochtend behandelde: de roofmoord op de dove en alleenwonende Reijer J. de Bruin, landbouwer in Heeswijk. In mei 1967 was Hans al bij diens boerderij poolshoogte wezen nemen, maar het had tot 12 augustus van dat jaar geduurd voordat de voor de heer De Bruin fatale avond aanbrak. Zich dit keer uitgevend voor journalist, die een reportage over een alleenwonende boer wilde maken, was Hans bij de heer De Bruin binnen gekomen. Hij had de boer een sigaar gegeven en gedaan alsof hij foto's van de koeien maakte en daarop had de heer De Bruin hem het huis laten zien. Hans' oog was toen gevallen op een secre taire, waarin hij het geld van de land bouwer vermoedde. Na in de keuken nog wat te hebben ritten praten, had hij toegeslagen. Ook voor deze gelegenheid had hij weer een loden staaf klaargemaakt, die hij had verpakt in een foedraal van een inschuifbare herenparaplu, zodat hij hem op onschuldig lijkende wijze aan zijn pols had kunnen laten bengelen. De staaf in foedraal was zeker zeven- keer op de schedel van de heer De Bruin neergekomen. Toch had hij zich volgens Hans nog even willen oprich ten, maar een nieuwe slag h^d hem roerloos op de grond doen terugzinken. Vervolgens had Hans met een koe voet en een schroevedraaier uit zijn auto een oude Rover de secre taire opengebroken. De buit onge, veer 2.800 gulden, een gouden horloge met ketting en een medaillon was tegengevallen. Het horloge, dat hij later onder zijn eigen naam aan een Utrechtse juwe lier had verkocht, had hij bij zijn thuis komst aan zijn vriendin Caroline Gigli laten zien. „Ik heb weer een „opdracht" uitgevoerd bij een man die in de oor log Joden heeft vermoord", had hij volgens haar verklaring gezegd. Het geld had Hans volgens rijn ver klaring weer moeten delen met rijn „relatie", die ook voor deze tweede roofmoord van Hans de tip zou hebben gegeven. Hans had de politie verteld en gisteren bevestigde hij het dat hij in de boerderij van de heer De Bruin toch al een soort wraakgevoel tegen Oude Nol had voelen opkomen. „In het licht van het vlammetje van het kooktoestel in de keuken zag ik de roerloze man onder de keukentafel lig gen. Voor mijn geest zag ik toen Oude Nol, die ik tot dan steeds als een mens had gezien. Ik dacht: dat heeft hij nu van mij gemaakt. Er kwam een plot selinge drift in mjj op en ik wilde hem vernietigen. Ik pakte toen een mes en sneed de hoer zijn hals af". ADVERTENTIE speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp van wet inzake de hygiëne op de kampeer plaatsen aangenomen. De groep Harm- sen stemde tegen dit wetsontwerp. Een daarop ingediend amendement van de PvdA-afgevaardigde Masman werd aangenomen. Het toezicht op de hygiëne op de kampeerplaatsen zal, volgens dit amen dement, in handen komen van de pro vincies in plaats van in die van de gemeenten, zoals in het ontwerp van wet was voorgesteld. De Kamer sprak zich nogal verdeeld uit voor aanvaar ding van dit amendement. Kamervoor zitter drs. G. M. Nederhorst zei geen kans te zien te beoordelen wie nu voor en wie tegen aanvaarding van het amendement had gestemd. Het favoriete wapen van Hans van Z.: een met gesmolten lood gevulde loden pijp. Deze pijp hanteerde de Utrechter bij zijn aanslag op de weduwe Betje Woortmeyer. Voor Coby van der Voort, Johannes Donse en Reijer de Bruin had Hans steeds andere staven gehanteerd, de een wat dikker, de ander wat dunner. Die drie staven had hij echter telkens na zijn daad weggegooid. Ze zijn nooit gevonden. ROTTERDAM De spaarbanken in ons land, die zjjn aangesloten b(j de Neder landse Spaarbankbond, zullen binnenkort gebruik kunnen maken van de compu ters van de Bankgirocentrale. De besprekingen hierover zgn nog gaande, maar verwacht wordt dat zij dezer dagen zullen worden afgesloten. dienstverlening aan het publiek de laat ste paar jaar aanmerkelijk hebben uit gebreid, hebben de mogelijkheid tot giro-overschrijvingen al geruime tijd geleden opengesteld. Dit betekent dat het betalingsverkeer, dat ia de spaarbanken wordt geleid in de vorm van giro-overschrijvingen, op de computers van de Bankgirocen trale zal worden verwerkt. De spaarbanken die hun pakket van ADVERTENTIE Op een BTW-rekenlng kunt u dagelijks het geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig en bijna ongemerkt uw belasting. U kunt het tegoed overmaken aan de fiscus of er zelf over beschikken door overboeking naar een deposito-rekening bij de ABN. Over het tegoed op uw BTW-rekening wordt een rente vergoed van 41/2% per jaar! Zo verdient u aan uw belastinggeld. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader inlichten. U bent welkom bij de De aansluiting op de grote compu ters van de centrale maakt het voor de spaarbanken mogelijk dat zij het giroverkeer voor hun klanten aanmer kelijk kunnen uitbreiden en dat de be handeling van de giro's wordt versneld. De spaarbanken zullen in de Bank girocentrale op voet van gelijkheid ko men te staan met de handelsbanken. De Bankgirocentrale is in 1967 opge richt door de Nederlandse Bankiers- vereniging, de Coöperatieve Centrale Raifeisenbank en Coöperatieve Centrale Boerenleenbank. De werkwijze kan worden vergeleken met de Post cheque- en Girodienst. De bedoeling van de organisatie is de uitvoering van het onderlinge be talingsverkeer van de klanten van de banken, en straks ook van dit van de spaarbanken, te centraliseren en te automatiseren.De Bankgirocentrale is 'n zuivere dienstverlenend bedrijf zon der oogmerk van winst Nu de branchevervaging in het beta lingsverkeer zo ver is voortgeschreden, kon het niet uitblijven dat de spaar banken ook zouden meedoen aan de automatisering waarvan de handels banken zich bedienen.Onlangs heeft minister Witteveen (financiën) nog ge zegd het te betreuren dat de spaar banken bijvoorbeeld niet zijn opgeno men in het Nederlands Instituut voor 't Bank- en Effectenbedrijf, het NIBE, dat cursussen geeit aan het bankperó- neel. Een volgende stap in deze branche vervaging lijkt dan ook dat de spaar banken gaan toetreden tot het NIBE. Voorts wordt gedaent aan het gelijk maken van de betaalcheques en de betaalpassen, die de handelsbanken en de spaarbanken in 1967 in omloop hebben gebracht. De spaarbanken ge ven andere betaalcheques en betaal passen uit dan de banken. Naar ons van de zijde van de spaarbanken wordt verzekerd, zal dit de volgende stap zijn tot toenadering tussen beide financiële instellingen. In de komende dagen zullen wij enkele gedeelten publiceren uit het boek „Voorspel", het eerste deel van de serie „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", geschreven door prof. dr. L. de Jong en dinsdag jl. verschenen. Vandaag enkele ge deelten uit het eerste hoofdstuk, dat de basis vormt van het hele eerste boek. Om het verhaal niet al te lang te laten uitlopen, hebben wij de tekst zo nu en dan onder broken. Op vrijdag 7 juli 1939 was het acht dagen geleden, dat Ne derland in een kabinetscrisis was gestort. Colijn had het ontslag van zijn vierde ministerie aangeboden. Jarenlang had hem. domineren de figuur in de binnenlandse poli tiek, als ideaal voor ogen gestaan, dat de rijksbegroting in evenwicht zou zijnHet eindcijfer van de be groting. waarover de ministers in voorafgaande besprekingen in be ginsel overeenstemming bereikt hadden, moest alsnog met 37 mil joen gulden verlaagd worden, voor de werkloosheidsz.org het land telde op dat moment meer dan een kwart miljoen werklozen 15 miljoen gulden minder uitgetrok ken. Romme, de katholieke minis ter van Sociale Zaken, had gewei gerd de annulering van zijn plan nen, strekkende speciaal tot het op vangen van de jeugdwerkloosheid te aanvaarden. Op 24 juni had hij (Colijn) de Ko ningin in haar buitenverblijf bij Scheveningen, „De Ruygenhoek", op gezocht en haar het denkbeeld voor gelegd. dat zij mert een beroep op eendracht het kabinet zou redden. De Koningin had geweigerd. „De he ren moeten het zelf maar uitvech ten", had zij gezegd. Het benauwend perspectief, dat Ne derland in weken waarin over het lot van Europa beslist zou worden, bestuurd zou worden door een demis sionair, en dus zwak, kabinet, deed haar (de Koningin) tot een ongewo ne stap besluiten. Voor de avond van 7 juli belegde zij een besloten bijeenkomst met vier staatslieden in het Paleis Noordeinde. De Koningin had een verrassing in petto: de vier staatslieden zouden over de militaire eisen van het ogenblik rechtstreeks voorlichting krijgen van de chef van de generale staf, luitenant-generaal Reynders, en de chef van de marine staf, vice-admiraal Furstner. Onder de vier, die op die avond in het voorgeschreven rokkostuum van 8 uur af aan het beraad met de ko ningin zouden deelnemen, was mr. Van Schaik, zevenenvijftig jaar oud, de benjamin. In 1917 gekozen tot lid van de Tweede Kamer was hij er spoedig de leider geworden van wat men de „linkervleugel" van de Rooms-Katholieke Staatspartij was gaan noemen. Mr. D. Fock, minister van staat, was van de vier de oudste; hij was eenentachtig. Vier jaar na zijn ver kiezing als lid van de Tweede Ka mer, was hij in 1917 Kamervoorzit ter geworden. Onder de liberalen be hoorde hij tot de meest conservatie ven. Mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk, voorzitter van de Eerste Kamer, was een Overijssels edelman van strakke Christel ijk-historische beginselen, bij wie een toenemende weerzin was gegroeid tegen de parle mentaire democratie. Voor Colijn koesterde De Vos van Steenwijk een diepe verering: wellicht werd zij slechts overtroffen door zijn ver ering voor de Vorstin. „De Natie", zo zou hij kort voor de Duitse inval aan zijn ambtgenoot van de Tweede Kamer schrijven, „heeft genoeg aan de Kroon; mits terzijde gestaan door enkele eerste- rangslieden". Weinig verzoend met de geest des tijds zou hij drie dagen na de bijeenkomst in het Paleis Noordeinde zijn tachtigste verjaar dag vieren. De vice-voorritter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerst van Blokland,was die 7e juli in zijn acht- enzeventigste levensjaar een man. ervaren en schrander, maar met iets van die tot cynisme neigende ge desinteresseerdheid, die men bij de genen, die krachtens hun functie de internationale en nationale politiek moeten volgen op posten die weinig mogelijkheden bieden tot direct in grijpen, vaker aantreft. Vaker. Niet altijd. Want bij konin gin Wilhelmina, wier mogelijkheden tot direct ingrijpen zeker niet rui mer waren, was van geen gedesin teresseerdheid sprake. Zij was ver- Hoewel in de zomer van 1939 de Tweede Wereldoorlog op het punt stond los te breken, heerste er de algemene mening dat de storm wel weer over zou waaien. Om zichzelf en anderen te overtuigen schilderde een Rotterdamse kapper zijn ramen vol. Zijn mening werd ook ge vonden bij vele regeringsleiders en politici, die niet in oorlog wilden geloven. daarmee doelend op jhr. mr. B. C. de Jonge die vier jaar eerder als gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, door ir. Mussert te ont vangen tijdens diens bezoek overzee, de schijn gewekt had, te sympa thiseren met althans enkele beginse len van de NSB. Povere suggestie van de heer Fock! ontrust en ongeduldig. Als eerste die avond het woord nemend, gewaagde zij al aanstonds van „de zo uitermate zorgelijke internationale toestand". „Ik mag niet langer lijdelijk toezien, dat het vaderland aan partijoverwe gingen ten offer zou vallen, en het is op grond hiervan dat ik u heden avond om mij heen heb vergaderd teneinde de weg te vinden die Neder land voor dreigende onheilen be hoede". „Eerste plicht van de rege ring" zou het zijn, „onze in het ver leden te veel verwaarloosde defen sieve kracht te versterken." Van Schaik trok fors van leer: „Het aantasten van de zorg voor de werkloosheid zou op het volk een zeer slechte indruk maken". Maar wil, vroeg Beelaerts, Colijn de werklozenzorg wel in het hart treffen? Was niet zijn enige streven, tegen te gaan dat lichtzinnig met geld zou worden omgesprongen? De Vos van Steenwijk viel hem bij. Zo ook Fock: wat wilde Colijn meer dan „onnodige organisaties" opheffen, „.bijvoorbeeld bij de be strijding der jeugdwerkloosheid"? Beelaerts gooide het over een an dere boeg: de internationale toestand was bedenkelijk. Men was het er over eens, dat onvermogen een regering te vormen een deplorabele indruk zou maken. De gedachten zweefden 25 jaar te rug, naar 1914 toen het land elk ogenblik In de Eerste Wereldoorlog betrokken had kunnen worden. „Ha re Majesteit de Koningin herinnert zich hoe die eendracht in 1914 een feit was. Kunnen we die niet weer tot stand brengen?" Allen hielden het voor wenselijk. Maar hoe? De Vos van Steenwijk besteeg twee stokpaardjes achter el kaar: de evenredige vertegenwoordi ging deugde niet en de geest van het volk moest veranderd worden; dat laatste vraagstuk achtte hij overi gens „onoplosbaar", Zijn defaitisme sprak de Koningin niet aan: men moest het nu reeds eens worden. Moest zij wellicht rechtstreeks het volk tot eendracht oproepen? De Vos van Steenwijk, Van Schaik en Fock gaven op die vraag geen dui delijk antwoord, Beelaerts wel: hij achtte er het moment niet voor ge komen. Weer kwam men op de kabinets crisis. Van Schaik besprak alle mo gelijke oplossingen, daarbij opmer kend dat het hem aanbevelenswaar dig leek, de sociaal-democraten niet in de regering te betrekken. De Vos van Steenwijk zag „de grote moei lijkheid" in „het vinden van een lei der". „De heer Fock: Een leider buiten de politieke partijen". „Hare Majesteit vraagt of hij er een weet", „De heer Fock noemt, na even ge dacht te hebben, de heer De Jonge" Van Schaik deed een andere: De Geer, voorzitter van de christelijk- historische Tweede Kamerfractie, eenmaal reeds minister-president in de jaren twintig. Maar De Vos van Steenwijk twijfelde: wist De Geer wel genoeg af van buitenlandse politiek? „Men moet roeien met de riemen die men heeft", verzuchtte Van Schaik, weinig bevroedend dat déze riemen tien maanden en drie dagen later zouden versplinteren in de storm die op 10 mei '40 zou op steken. Fock kwam op Colijn terug: kon hij geen kabinet vormen buiten de partijen om? Men was het eens over Colijns bekwaamheid; maar zou rijn program kans van slagen hebben? Het mislukken van het be raad dat hij twee dagen tevoren, op 5 juli, met zes fractievoorzitters gevoerd had, wierp een donkere schaduw over de bespreking in het Paleis Noordeinde. Twee uur heeft ze geduurd en bitter weinig opgeleverd wan neer de Koningin voorstelt, naar luitenant-generaal Reynders en vi ce-admiraal Furstner te luisteren. De twee hoge militairen komen binnen; hun bezorgdheden zijn de Koningin allerminst onbekend. „Deelt u mede wat u naar voren wenst te brengen", zegt rij. „Ik laat het geheel aan u over" en generaal Reynders steekt van wal. Hij spreekt een uur lang: over de probelemen en moeilijkheden van de grensverdediging; over de dienstplichtwet. Hij eindigt met de vraag te stellen of hij duidelijk ge noeg geweest, is. De Koningin antwoordt: „Voor mij is het zeer duidelijk geweest". Na Reynders Furstner. De admi raal spreekt in hoofdzaak over rijn geliefkoosd slagkruiserplan. Er moeten er drie aan de Koninklijke Marine toegevoegd worden. Ze zul len elk Japans konvooi in elkaar kunnen schieten; ze zullen, betoogt de admiraal, door hun grotere snel heid de zwaardere Japanse slag schepen kunnen ontwijken. Na de bijeenkomst had generaal Reynders de bodem onder het opti mistische betoog weggetrokken door de admiraal te vragen hoe de lichtere slagkruisers ooit zouden kunnen doordringen tot konvooien die door de zwaardere slagschepen gedekt werden; tijdens de bijeen komst had hij die snedige vraag „natuurlijk" niet gesteld. Er bleek ook niet van andere vra gen. Het was ook wel laat gewor den: kwart over twaalf. Beelaerts het was Reynders, die toen zweeg, niet ontgaan had onder het betoog van de admiraal al zit ten „knikkebollen". Toen men het Paleis Noordeinde verliet, was de 8ste juli aangebro ken. Die dag legde Colijn zijn op dracht neer. DEN HAAG Het slakingsgevaar onder buschauffeurs In het streekver voer is voorlopig afgewend. De onder- handelingsdelegatics zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe cao voor de 12.000 buschauffeurs in het streekvervoer. Alleen is er nog geen beslissing ge vallen over de eis van de chauffeurs die met stakingsdreiging kracht is bij gezet om het loon op te trekken tot het niveau van de gemeentelijke ver voerdiensten. Een speciale commissie zal gaan be kijken of het werk van de streekchauf- feurs optrekking van het loon recht vaardigt. De werkgevers moeten nog hun fiat geven aan het voorstel van de onder handelaars om zo'n commissie aan ,het werk te zetten. ADVERTENTIE OLIFANT HOUDT VAN TULPEN. Er is in Schiedam een Olifant die stapel is op tulpen. Het is dan ook een uitzonderlijke Olifant. Het is de Olifant Vieux. Te goed om in een borrelglas te doen. Doe hem in een tulpvormig cognacglasl Ook moeten de werkgevers nog hun goedkeuring verlenen aan het bereikte akkoord over de cao. Dit akkoord voor ziet in een loonstijging van 6,8 procent en een extra verhoging van 22 gulden per maand. Daar bovenop zal bijvoor beeld in de vorm van een onregelmatig heidstoeslag elf gulden per maand wor den gegeven. In de komende twee jaar zal er ook naar worden gestreefd vast te stellen welke buschauffeurs in het streekver voer op zogenaamde stadsdiensten rij den. Daartoe moet eerst worden vast gesteld bij welke omvang van een rayon over een stad kan worden gesproken. Geleidelijk aan zal het loon van die chauffeurs op stadsdiensten worden op getrokken tot de lonen bij de gemeente lijke diensten. Vóór 1 januari 1971 moet, die gelijkstelling zijn bereikt. De vakbonden hebben in het overleg over de cao steeds vastgehouden aan de eis dat streekvervoerders evenveel moeten verdienen als chauffeurs bij ge meentelijke diensten. Een commissie van wijze mannen heeft na het vastlopen van de onderhan delingen onderzocht of deze eis gegrond was. De commissie is er niet uitgeko men. Op grond daarvan is besloten een ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten nieuwe commissie in te stellen, die na het afsluiten van de cao de zaak ander maal gaat onderzoeken. De vakbonder waren gisteren tevreden over het b' reikte resultaat. DEN HAAG. Het nieuw ingeschre ven spaarkapitaal bij het Nationaal Spaarfonds (lid van de Delta Verzeke ringsgroep) heeft vorig jaar f 18,18 miljoen bedragen tegen f 16,95 miljoen in 1967. Per saldo steeg het spaarkapi taal van f 137.1 miljoen tot f 143.4 mil joen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9