Zweden verklaart oorlog aan verdovende middelen Maandag einde noodtoestand Kleine industrie ter vermindering werkloosheid in Afrika AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 6M% AMRO BANK Ouders voor de keus: welke brugklas voor ons kind? Maffialeider Genovese in cel overleden Zweedse „ruimtestuur DESKUNDIGE BEZOCHT DEN HAAG OM UITEENZETTING TE GEVEN Jongeren uit Rusland in ons land Congrespartij leidt in Bihar Prof. A. Goudeket overleden Automobilist betaalt per jaar f 1400,- autobelasting Jhr. Van Lennep secr.-generaal van O.E.S.O. Ondanks onrust in Pakistan W.E.U.-beraad zonder Frankrijk Rehabilitaties in Tsj.-Slowakije PRAVDA WIL CENSUUR VERSCHERPEN RAPPORTEN AUTO ONGELUKKEN Financiële Koerier GEVECHTEN AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 SCHIPHOL Dr. A. Engel, voormalig directeur-generaal van de Zweedse volksgezondheid en een der voormannen van de thans nationaal geworden strijd in Zweden tegen de „gesel der verdovende middelen", heeft in Den Haag een uiteenzetting gegeven over de wijze waarop Zweden de narcotica de baas hoopt te worden. Hij deed dat op een bijeenkomst met onze staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga, de directeur-gene raal van de Volksgezondheid dr. P. Siderius en een aantal deskundigen. „Wij hebben in Zweden de verdo vende, verslavende en stimulerende middelen de oorlog verklaard", zo ver telde hij vrijdagmiddag bij zijn terug keer naar Stockholm op Schiphol. „Het euvel is bij ons een waarlijk nationaal probleem geworden, waarte gen wij thans met veel medewerking de hele bevolking pogen te mobilise ren." Dat is geschied door een regerings voorstel met een tiental punten: stren gere controle aan de grenzen tegen de smokkel en in het land op de wette lijke voorraden met sterk accent op de behandeling, zodat de patiënten van hun verslaving worden genezen; betere samenwerking met het buitenland, ver scherping van de wet met hogere straf fen, instelling van een commissie ter opsporing van de haarden, de mogelijk heden scheppen om via een krankzin nigenwet zware gevallen ook tegen hun zin te dwingen tot het ondergaan van een behandeling. Voorts opvoering van de voorlichting over de nadelige gevolgen van narcoti ca, een verzoek indienen om wekami nen (stimulerende middelen) gelijk te schakelen met de andere narcotica en deze aldus bij internationale conventie te verbieden en tot slot het enigszins omstreden voorstel de politie de moge lijkheid te verschaffen in het geheim telefoongesprekken af te luisteren ter opsporing van handelaars of gebruikers. „Het is twijfelachtig of we dit laatste voorstel er bij het parlement door krij gen", aldus dr. Engel, die al enkele ja ren voorzitter is van een speciale com missie tegen narcotica. „Afluisteren van gesprekken is bij ons slechts voor één zaak toegelaten; daar waar het om de nationale veiligheid gaat". Zijn commissie heeft intussen reeds twee rapporten uitgebracht met over zichten en adviezen. Het eerste is ge richt op de behandeling, het tweede op de controle, het derde, dat binnenkort verschijnt, op de preventie. Wat in Zweden met name onrust heeft verwekt, is dat de jeugd zich niet beperkt tot het roken van marihuana of het slikken van wekaminen, doch zich met verschillende soorten ook ging in spuiten. Daartoe wordt niet allen ge bruik gemaakt van verdovende morphi ne, doch ook van wekamine-pillen en hallucogenen, die men in water oplost en aldus inspuit om een- directe en hevi ge werking ervan te ondergaan. „Omdat de injectienaalden niet «steriel zijn, loopt de jeugd uiteraard een enorm risico van infectie en deze verwekt op grote schaal geelzucht", aldus dr. En gel. „Het euvel heeft zich sinds 1960 uitgebreid tot de middelbare scholen onder leerlingen van 15 en 16 jaar." De Zweedse commissie is van oordeel, dat het recentelijk in Engeland uitge brachte rapport Wayne er naast is op het punt van marihuana (cannabis). De Engelsen zijn tot de conclusie gekomen, dat marihuana niet verslavend is en betrekkelijk onschuldig. Dr. Engel zegt daarentegen: „Het is de toegangspoort tot andere narcotica en het is alleen in zoverre niet verslavend, dat men geen fysieke nadelen ondervindt, wanneer men ermee stopt. „Volgens hem begin nen de handelaren in Zweden marihu ana al te vermengen met sterke mid delen, zoals opium en heroïne. Zweden is ons land voor ten aanzien van automobilisten, die -- versuft door een of ander middel een ongeluk ver oorzaken. Zij worden op één lijn ge steld met dronken automobilisten. Een verplicht urine-onderzoek kan uitwijzen •f de bestuurder onder invloed is van marihuana, Isd of andere middelen. ADVERTENTIE het weekblad voor de belegger die bij wil zijn. Deze week onder meer Beleggen in outofondsen Geen risico met staatslening Perspectief van Scholten Carton Het gaat goed bij AKU i en de rubrieken Beleggingscorrespon dentie, Beurspraatje, Kapitaalmarkt. Gratis proefnummers Financiële Koerier, Herengracht 247, Amsterdam, (tel. 020-245760). EINDHOVEN Prof. A. Goudeket, voormalig hoofd van de interne ac countantsdienst van de NV Philips' gloeilampenfabrieken en buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hoge school te Rotterdam, is op 65-jarige leeftijd overleden. Vrijdag had op de algemene begraaf plaats te Eindhoven in alle stilte do teraardebestelling plaats. Prof. Goudeket. die ook tal van maat schappelijke functies in Eindhoven en in den lande vervulde, was officier in de orde van Oranje Nassau. Overigens is het misbruik van lsd in Zweden beperkt gebleven, wellicht om dat er zo'n overvloed van andere mid delen voorhanden is, terwijl in Zweden uitentreure is gewaarschuwd voor de overigens medisch nog niet voor 100 procent vaststaande genetische scha de, die men door het gebruik van lsd bij het nageslacht kan veroorzaken. Ook de stimulerende middelen zijn in Zweden niet makkelijk meer legaal te krijgen. Alleen enkele speciale art sen met speciale vergunningen, aange wezen door het ministerie, mogen ze nog voorschrijven. Verkrijging op ge woon dokters-attest is dus niet meer mogelijk. De nationale campagne heeft begin deze week een hoogtepunt bereikt in een bijeenkomst van de Zweedse premier met afgevaardigden van bijna alle jon geren-organisaties, die Zweden kent, in totaal ongeveer 50. De premier sprak zelf een inleiding' over het onderwerp uit, waarna het woord was aan de jeugd. Men kwam vrijwel unaniem tot de conclusie, dat het narcotica-pro bleem in Zweden het grootste probleem van deze tijd vormt en dat het alleen op nationale basis met enig succes kan worden bestreden. 7 O UTRECHT De Nederlandse auto mobilist (die rijdt in een auto van f 7000 met een benzineverbruik van 110, een gewicht van bijna 1000 kilo gram en een kilometrage van 20.000), blijkt per jaar een kleine f 1400 aan autobelasting te betalen. Per kilometer gaat 6,95 cent naar de belasting als gevolg van 15 procent BTW (bijzondere verbruiksbelasting) op de bruto-prijs en de restwaarde van de auto en BTW-perce/itages op de motor rijtuigenbelasting en de benzine. De to tale exploitatiekosten van een auto van circa f 7000 bedragen 25 cent per kilo meter of wel f 5000 per jaar. Zodoen de drukt op deze begroting een belas ting van 28 procent. Tot deze conclusies komt de Bond van Automobiel-, Garage- en Aanver wante bedrijven (BOVAG) in een arti kel in het „Bovagblad" over het dure auto jaar. Aan accijnzen en BTW op benzine vloeit jaarlijks 1,5 miljard gulden in de overheidskas, aan bijzondere ver bruiksbelasting en BTW op verkochte personenauto's 560 miljoen gulden en aan motorrijtuigenbelasting 580 mil joen gulden. Te zamen is dat een be drag van f 2.640.000.000 en daar ko men dan nog de belastingen op de jaar lijkse exploitatiekosten van de auto bij. „Duurdere brandstoffen, smeermidde len, reparaties en onderhoud. Dat is de tol, die de invoering van de BTW met zich meebrengt. Ook doen verhoog de verzekeringspremies, duurdere ken tekenbewijzen en opgetrokken motorrij tuigenbelastingen nog een extra duit in het zakje", aldus de BOVAG. De prijzen van nieuwe auto's zo stelt de Bond, zijn gelijk gebleven en had den door de invoering van de BTW zelfs omlaag moeten gaan. Om dat te voorkomen, heeft de regering toen een egalisatiefonds ingevoerd, waarvan de onsympathieke naam vliegensvlug werd veranderd in „bijzondere verbruiksbe lasting". De BOVAG meent, „dat de overheid door dit alles er weer eens voor heeft gezorgd, dat de garagebe drijven opnieuw worden bekritiseerd en gehekeld omdat ze zo duur zijn". De BOVAG vindt het een wonderlij ke zaak, dat temidden van al het prijs- verhogingsgeweld de autoprijzen steeds maar gelijk zijn gebleven. Dit komt, volgens de organisatie, doordat de auto producenten er door vergaande auto matisering van het produktieproces in zijn geslaagd, de prijzen laag te hou den. „In dit verband mag men de auto industrie prijzen om haar anti-inflatoi re houding". Op een auto van f 8500 drukt echter een Nederlandse belasting van circa f 2000. ADVERTENTIE speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations IVog geen vijf maanden. Dan stellen honderdduizenden ouders zich weer de vraag: Naar welke middel bare school moet ons kind? En wat is die brugklas, waar we zoveel over horen? Doen we wat wij dachten dat het beste was of volgen we het ad vies van de onderwijzer? Ons land telt op het ogenblik ongeveer 250.000 jongens en meisjes die in de zesde klas van de lagere school zit ten. Een half miljoen ouders gaat dus zo langzamerhand piekeren over de vraag: Naar welke school sturen we ons kind straks? Die keuze leverde vroeger nogal eens problemen op; er waren immers vóór de Mammoetwet werd ingevoerd, zoveel verschillende scholen: de huishoudschool, de tech nische school, de mulo, de mms, de hbs en het gymnasium. Sinds de Mammoetwet is de keuze wel vergemakkelijkt. De kinderen gaan immers niet rechtstreeks naar die school toe, ze komen eerst in de brug klas. De ouders moeten dus eigenlijk kiezen voor een bepaalde burgklas. Welke brugklassen zijn er nu? /^rof gesproken kan men zeggen, dat er in de meeste plaatsen drie ver schillende brugklassen zijn. Eén geeft lager algemeen vormend onderwijs en leidt naar het tweede jaar van de lagere technische school, de nijver heidsschool voor meisjes of de lage re land- en tuinbouwschool. Een andere brugklas combineert vaak mavo (vroegere ulo) en havo (ge mengde meisjes-hbs), de kinderen kunnen na de brugklas naar de twee de klas van een van die scholen toe. De derde brugklas is meestal voor havo en vwo, de kinderen gaan na een jaar naar een havo, een athe naeum (zesjarige hbs) of naar een gymnasium. Maakt het nu veel verschil uit in wat voor brugklas het kind terecht komt? Kan het kind door een verkeerde keu ze een slechte wissel trekken op zijn toekomst? In het algemeen hoeft men zich, daar niet al te veel zorgen over te maken. De schoolvorderingentests en de eind- proeven die steeds meer in zwang ko men en bovendien het advies van de onderwijzer bepalen vaak aardig goed welke brugklas het kind aan kan. el is het belangrijk dat ouders er op letten of de brugklassen van een school voldoende aansluiting geven op verscheidene scholen. Als men het gevoel heeft, dat het kind wel iets meer aan kan, moet men eens met het schoolhoofd gaan praten. TVfen moet niet alles wat het hoofd van de school zegt voor zoete koek slikken. Niet dat de man géén gelijk heeft als hij een bepaalde school ad viseert. Daar gaat het in dit geval niet om. Het probleem is, dat veel mensen denken: „De meester weet alles". Dat is onjuist. A gaat ieder schoolhoofd er van uit, dat het zeer belangrijk is, dat de ouders achter de schoolkeuze van het kind staan. Als zij zich voor de zaak werkelijk interesseren, is dat een steun in de rug van het kind. WASHINGTON Vito Genovese, die door de Amerikaanse justitie beschouwd werd als een der hoge maffialeiders, ondanks het feit dat hij gevangen zat, is gisteren op 71-jarige leeftijd aan eèn hartziekte overleden. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft dit bekend gemaakt. Genovese was in Italië geboren. Bij na 40 jaar gelden begon zijn loopbaan in de misdaad in de VS. Hij werkte samen met Charley (Lucky) Luciano. Beiden werkten zich snel naar de top van de henden, die zich tijdens de drooglegging van de VS met drank smokkel bezig hielden. Nadat de maffia zich in -de VS had gevestigd brachten Luciano en Genove se hun familieleden in sleutelposities e:~ zij namen in 1931 de organisatie over. Luciano was de hoogste leider. Hun ben den floreerden tot 1934, toen Genovese door een rivaliserende bendeleider van moord werd beschuldigd. Hij vluchtte naar Italië met 750.000 dollar. Hij zou van dat bedrag een derde aan de fas cisten hebben geschonken. Deze partij gaf hem een hoge onderscheiding; Mus solini gaf hem toestemming in Italië te blijven. Aan het eind van de tweede wereld oorlog werd hij in verband met de moord van 1934 naar de VS terugge bracht, maar w.erd vrijgesproken nadat de voornaamste getuige door vergifti ging werd vermoord in de gevangenis, waarin Genovese in voorlopige hechte nis zat. Nadat Luciano in 1962 in Napels was gestorven, waarschijnlijk vergiftigd, probeerde Genovese zijn voormalige po sitie bij de maffia te heroveren. Hij streefde naar de leiding van alle ben den in de VS. Hij werd verdacht van moordaanslag op Frank Costello in 1957 en van het beramen van de moord op een andere bendeleider, Albert Anasta- sia, hetzelfde jaar in een kapperszaak doodgeschoten. In 1958 werd Genovese gearresteerd wegens handel in verdo vende middelen. Hij werd tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeeld en zou in 1970 op ere woord vrij komen. Er bestond sterke verdenking dat hij in de gevangenis nog steeds zijn 450 medewerkers in het misdadigersrijk van New Jersey beve len en opdrachten gaf. PARIJS Jhr. mr. E. van Lenep, thesaurier-generaal van het Neder landse ministerie van Financiën, is vrij dag gekozen als secretaris-generaal van de organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO). Hij volgt de Deen Thorkil Kristensen op. Jhr. Van Lennep, die zijn nieuwe functie in september aanvaardt, werd gekozen in de jaarlijkse vergadering van de ministers van Financiën van de 22 lidstaten tellende organisatie. Kris tensen is secretaris-genera al sedert 1961. SCHIPHOL Een groep van 28 Russische jongeren is donderdag uit Moskou op Schiphol aangekomen voor een toeristisch en educatief bezoek van 15 dagen aan ons land. De reis ge schiedt in het kader van een uitwis selingsprogramma tussen het Neder lands bureau voor buitenlandse studen tenbetrekkingen (NBBS) en het Russi sche jeugdreisbureu „Sputnik". Hoofdschotel op het programma is dit keer het bijwonen van de wereldkampioencshappen in De venter. Tevens zullen o.m. Amsterdam, Rotterdam en Leiden worden bezocht, waarbij speciale aandacht zal worden besteed aan de stadsplanning. In deze steden zullen de Russen, hoofdzakelijk studenten en onderwijzers, ook in con tact gebracht worden met Nederlandse studenten. In Den Haag zal een bezoek worden gebracht aan de Tweede Kamer. Het Russische gezelschap gaat ook nog naar Texel, waar vele" Georgiërs begraven liggen, die in de Tweede Wereldoorlog op het eiland sneuvelden in de strijd tegen de Duitsers. Zou de tijd niet ver meer verwijderd zijn, dat men bij de bushalte kan instappen voor een trip in de ruimte? De foto van deze nagemaakte Amerikaanse ruimtecapsule wil dat suggererenmaar m werkelijkheid be treft het hier een reclamestunt van een Zweedse firma, die in de Deense stad Aarhus kraanwagens aanprijst. RAWALPINDI President Ajoeb Khan van Pakistan heeft besloten met In gang van maandag de noodtoestand te beëindigen, die in 1965 na de In- diaas-Pakistaanse oorlog werd ingesteld. Dit Is gisteren meegedeeld door de minister van Justitie, Syed Mohammed Zafar, terwijl 't overal in 't land onrustig was tijdens een algemene staking, die door het democratisch actiecomité was uitgeroepen uit protest tegen de nog steeds voortdurende noodtoestand. Uit Ka- ratsji, Lahore, Haiderabad en Tsjadgaon kwamen berichten over demonstraties en brandstichtingen. Demonstranten versperden wegkrui- singën om werkwillige automobilisten te verhinderen hun werk uit te voeren. In Haiderabad werd een schoenen- markt in brand gestoken, omdat de eigenaars van de kramen weigerden zich bij de stakers aan te sluiten en in Tsjadgaon gingen de kantoren van twee dagbladen in vlammen op. In Lahore, waar het de afgelopen vier dagen door studentendemonstra ties al onrustig was, gebruikte de poli tie traangas om betogers uiteen te ja gen. Als gebaar van de regering werd enkele dagen geleden oud-minister van Buitenlandse Zaken, Bhoetto, uit de gevangenis ontslagen, waar htf sedert november vorig jaar onder de bepalin gen van de noodtoestand was vastge zet. Bhoetto kreeg huisarrest. Zijn vrouw maakte donderdag bekend, dat de oud-minister opnieuw in hongersta king zou gaan, totdat de regering de noodtoestand zou opheffen. De onrust van de afgelopen tijd heeft zeker 34 Pakistani het leven gekost. In Liakwatabad, een buitenwijk van Karatsji, liepen gisteren zeker veer tien mensen schotwonden op bij ge vechten tussen voor- en tegenstanders van de staking. Er zijn soldaten ge zonden om de rust te herstellen. Aan hangers van president Khan trachtten zwarte vlaggen te verwijderen van voertuigen, die ondanks de staking op de weg waren. De opheffing van de noodtoestand valt samen met de opening in Rawal pindi m aandag van een conferentie tussen de regering en de oppositiepar tijen over eisen van de laatsten voor grpndwetsherzienin g. LONDEN De permanente raad van de Westeuropese Unie is gisteren op voorstel van Engeland in Londen bijeen gekomen om zich te beraden over het Midden-Oosten. Frankrijk was niet ver tegenwoordigd, nadat het had laten we ten het Midden-Oosten niet als een aangelegenheid van de unie te beschou wen. De Britse delegatie wordt geleid door minister van Buitenlandse Zaken, Ste wart. De andere vijf delegaties (West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg) door de ambassadeurs in Londen. PRAAG Een Tsjechoslowaaks mi litair hof heeft 21 vroegere leden van de veiligheidspolitie, die in 1950 waren veroordeeld tot gevangenisstraffen, om dat ze de regering omver zouden heb ben willen werpen, gerehabiliteerd, zo meldden Praagse kranten gisteren. De vonnissen zijn vernietigd en de beklaag den vrijgesproken van alle ten laste gelegde feiten. ADDIS ABEBA De economische commissie der Verenigde Naties voor Afrika heeft in Addis Abeba een aan tal resoluties aanvaard, die handelen over de ontwikkelingsaspecten in Afri ka. Nadat er o.a. was gesproken over de onderlinge handel van de Afrikaan se landen, hebben de gedelegeerden hun aandacht gewijd au i problemen ter verbetering van de landbouw en aan de industriële ontwikkeling. Voor de verbetering van de gebieden buiten de steden stelden zij de oprichting voor van een commissie, die zal samenwer ken met deskundigen van de Verenig de Naties. Zij vroegen om een samen komst van deskundigen, die zich zal be zighouden met de verbetering van de levensomstandigheden en de landbouw op het platteland. Vooral werd aandacht besteed aan de veestapel, het verbouwen van graan en de visvangst. De gedelegeerden drongen ook aan op meer technische bijstand voor de oprichting van informatiecen tra. Wat de industriële problemen be treft hebben de leden van de ontwik kelingscommissie een belangrijke rol toebedacht aan de kleine industrie als middel tot vermindering van de werk loosheid. Wat de grote industrieën be treft dringen zij in een resolutie aan op de oprichting van centra voor de bevordering van de industrie. De economische commissie der V.N. voor Afrika, de Afrikaanse Ontwikke lingsbank en de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid hebben voorts besloten nauw te gaan samenwerken om in alle omstandigheden een gemeenschappelijk Afrikaans standpunt te kunnen bepa len aangaande de economische ontwik keling van Afrika. In het bijzonder spraken zij zich uit voor de volgende drie punten: 1. Een goed functionerend systeem van samenwerking; 2. Regel matige bijeenkomsten om gemeenschap pelijke vraagstukken te bespreken; 3. De drie organisaties zullen bij de be handeling van grote economische en so ciale problemen in de internationale organisaties trachten een gezamenlijk standpunt in te nemen. MOSKOU De Pravda van gisteren bevat een hoofdartikel, waarin verscher ping van de censuur in de Sovjet-Unie wordt geëist. Het komt niet veel voor, maar het gebeurt dat sommige schrij vers onjuiste ideologische standpunten uiteenzetten. Deze schrijvers worden niet met voldoende waakzaamheid uit gezift, meent de Pravda. „Zij brengen dikwijls standpunten naar voren die in strijd zijn met de ideologie van de so cialistische gemeenschap. De commu nisten in de uitgeversmaatschappijen, bij de krantenredacties, radio en tele visie zijn verplicht op tijd te reageren, wanneer leidende personen daar blijk geven van ideologische lacunes", aldus het blad. NEW DELHI De in India aan 't be wind zijnde Congrespartij is in de staat Bihar de grootste afzonderlijke partij, maar komt in het parlement 42 zetels te kort voor de absolute meerderheid, zo blijkt uit de verkiezingsresultaten. Ook in Poenjaab, West-Bengalen en Uttar Pradesj heeft de regeringspartij geen meerderheid kunnen behalen. Behalve de socialisten, de commu nisten en de Hindoepartij worden in Bihar nog negen kleinere partijen ver tegenwoordigd, die met onafhankelijke kandidaten in totaal 88 zetels bezetten. De politieke verdeeldheid, die de staat herhaaldelijk in een chaos stortte, blijft hiermee bestaan. Het uit 12 partijen bestaande linkse front onder leiding van de communisten dat in West-Bengalen een grote over winning behaalde, heeft in Poenjaab, Uttar Pradesj en Bihar respectievelijk slechts twee, één en drie zetels behaald. ADVERTENTIE 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. 4Vs% rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening meteen 'pzegter mijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening meteen vaste termijn van 24 maanden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5