Geen onderzoek naar paranormale begaafdheden van Hans van Z. Leven in vijfjaar 'n kwart duurder Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier. Vanavond kom ikopTV. Overprotectie door moeder had funeste uitwerking Prijsindexcijfer (1964=100) nadert thans 125 Resultaten bij Labouehère zijn gunstig Ingenieur nalatigheid verweten PSYCHIATRISCH RAPPORT OP VIERDE ZITTINGSDAG Luxueus leven zonder betalen Meer of minder NOTITIES Lemet Chromium in Brits bezit Karlsruhe krijgt automuseum cadeau VAN DER GRINTEN N.V. MOEDER VEEL GEPLAAGD BERGAFWAARTS „OUDE NOL" ALLES MISLUKTE WAT NOG MEER? ALDURA DUBBELE RAMEN TfT FRAUDE IN AMERIKA MET STAATSFONDSEN Vanavond om 19.05 uur (Ned. I) laat ik u zien hoe ik alfes kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer Ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ* 1400, (één van de 24 'Océ' kopieerapparaten), kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. de knop klaar. En net zoveel kopieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 19.05 uur (Ned. I) laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch. Den Haag en Hengelo. BON voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag allee weten over de 'Océ' 1400. Firma: T.a.v.:. Adres: Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.V.Verkoop Nederland, Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. z ZATERDAG 15 FEBRUARI 1969 UTRECHT Het Utrechtse arrondissementsparket acht een onderzoek naar de mogelijke paranormale begaafdhe den van de meervoudige moordenaar Hans van Z. niet nodig. „Voor de beoordeling van de feiten is dat niet nood zakelijk", antwoordde mr. J. C. van den Berg. officier- plaatsvervanger tijdens het proces, vrijdagmiddag desge vraagd. Dat geldt ook voor de ten laste gelegde moord op Elly Hagers, die Hans van Z., zoals bekend, heeft ont kend. Hij beroept zich daarbij op droombeelden en para normale begaafdheden. Prof. dr. J. Kloek, van de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht, verklaarde vrijdagmiddag als getuige-deskun- dige. dat men in zijn kliniek „zelfs geen belangstelling heeft voor de paranormale verschijnselen omdat de psy chiatrie er nauwelijks aanknopingspunten mee heeft". Voor de vierde achtereenvolgende dag had de rechtbank zich eerder op de dag onder leiding van mr. D. van Zeben, aan de behandeling van de zaak-Hans van Z. gezet. De psychiaters prof. dr. J. Kloek en J. G. Schnitzler verklaarden 's ochtends, dat hun dia gnostische overwegingen ten aanzien van de patiënt Van Z. waren uitgegaan naar een „schizoïde (op schizofrenie gelijkende - red.) psychopatische per soonlijkheidsstructuur met een sterk neurotische bovenbouw en een soms duidelijk hysterisch colorit". Uit het begin van de behandeling van het psychiatrisch rapport, dat ruim 50 pagina's telt, kwam naar voren, dat Hans v. Z. van zijn vroegste jeugd af al een wonderlijk kind was. „Op de lagere school was hij al wat apart. Hij was sloom, plaatste zich buiten de groep, speelde geen spelletjes mee en kon geen contact met anderen maken", citeerde de president uit het rapport, tijdens de behandeling waarvan Hans van Z. niet fel de rechtszaal aanwezig was. De moeder van Hans is voortgekomen uit een familie van „primitieve, heel simplistisch denkende natuurmensen", Hans' moeder is volgens de rapporten, een zeer merkwaardige vrouw. Als meisje heeft ze een tijdlang als hulp in de huishouding bij een dierenarts ge werkt. De indrukken, die zij daar heeft opgedaan, hebben haar de ogen geopend voor andere maatschappelijke milieus. De vrouw heeft eerst in haar huwe lijk geprobeerd haar echtgenoot naar een hoger niveau te stuwen. Toen dit voor haar op een teleurstelling uitliep, heeft zij die drang naar „hoger" niet op haar twee dochters, maar op haar enige zoon Hans geprojecteerd. Zo pro beerde ze Hans netjes te laten praten en hem zijn dialectische spreektrant af te leren. Door de grotere psychische span kracht van normale kinderen, is Hans van Z. volgens de rapporteurs, terecht gekomen in de hoek van de kinderen, die altijd worden geplaagd. Dat komt bij meer kinderen voor, maar bij Hans van Z. waren de kenmerken erg ge prononceerd. Met de term „infantilautisme" heb ben de rapporteurs het ziektebeeld van het kind Hans van Z. aangeduid. Het is een nieuwe term in de psychiatrie, waarmee men wil zeggen, dat er spra ke is van een contactstoring, van het leven in een wereld zonder aansluiting met de wereld eromheen. „Ze zien de dingen wel; ze hebben een gevoel voor kleur, maar niet voor de objecten", ver duidelijkte dokter Schnitzler De schizoïde elementen, die bij Hans van Z. duidelijk aanwijsbaar zijn, zijn al in zijn jeugd ontstaan. De onderzoe kers kunnen zich heel goed voorstellen dat de moeder van Hans heeft ver klaard, dat zij met haar zoon musea heeft bezocht, toen hij nog heel jong was. „Hij was zelfs zo jong, dat het ongewoon was", aldus dokter Schnitz ler. Moeder Van Z. heeft, volgens de rap porteurs, haar zoon verkeerd getaxeerd. Ze heeft de gevaren in zijn persoon lijkheidsstructuur niet onderkend. Ze zag een zoon voor zich met beloften voor de toekomst en besefte niet, dat uit hem geen harmonisch mens kon groeien als ze hem geïsoleerd hield, bui ten de samenleving. Thuis was Hans al vroeg een tiran niserend kind. Hij gebruikte zijn moe der als voetveeg. Mevrouw Van Z. bood onvoldoende weerstand, omdat het ge voel van het willen bezitten en carrière maken in de maatschappij bij haar overheerste. Na 1958, toen Hans een keer van huis was weggelopen en in een pleeggezin werd geplaatst, is het met hem snel bergafwaarts gegaan. Enkele diefstallen en verduisteringen en een omgeving, die zich niets aantrok van zijn pogin gen te praten over musea, literatuur, en filosofische onderwerpen, vervreem den hem nog meer. Als deskundigen ontdekten dat er geen diepgang achter zijn verhalen zat, kapten zij de gesprek ken af. Ze ontdekten in hem de fantast en lieten hem links liggen. Hans van Z., die een intelligentiequo tiënt van ongeveer 110 heeft, heeft meermalen te kennen gegeven, dat hij zich verder wilde ontwikkelen. „Daar raakt u meteen het defect", zei prof. Kloek, „hij wou wel, maar heeft er nooit moeite voor gedaan. Hij weet ge woonweg niet wat hij moet ontwikkelen, hij weet er geen richting aan te geven". Daarin ligt, volgens prof. Kloek ook het grote probleem voor de toekomst: „Het zal moeilijk zijn het intellect van Hans van Z. nog te ontwikkelen". De verhouding tot zijn vader heeft Hans nooit veel gezegd. „Het was eer der zo, dat Hans de vader was en zijn vader het kind", preciseerde de presi dent. Over de relatie tot „Oude Nol", in wie Hans van Z. een tijdlang een va derbeeld heeft gezien, werd geconsta teerd, dat Hans hem in 1962 of 1963 voor het eerst heeft ontmoet, toen de oude man over de Lange Nieuwstraat in Utrecht liep. Hans, die met zijn au to langs hem reed, dacht: „Ach, laat ik die oude man maar even naar huis brengen". Toen dat gebeurd was, ver slapte het contact om in 1967 weer in tensiever te worden. De verhouding met „Oude Nol" werd als „wonderlijk" omschreven. „Hans van Z. voelde dat het een man was, O voor wie je moest oppassen en van wie je je misschien ooit zou moeten ont doen, omdat hij gevaarlijk was", zo zëi dokter Schnitzler. Had Hans van Z. homofiele neigin gen, zo vroeg de president, toen de ve le vriendinnen van Hans ter sprake kwamen, als een soort van tegenpool in verband met zijn „enorme activitei ten" op het eroseksueel gebied? De psychiaters konden zich daarover niet met zekerheid uitspreken. Wel werd ge steld, dat Hans al op jeugdige leeftijd contact had met een oudere homofiel in Utrecht. „Hans had wel de neiging op seksueel gebied te experimente ren", meende prof. Kloek. Opvallend in de levensloop vond de president, dat alles wat Hans van Z. is begonnen, op een mislukking is uitge lopen. Alles kon hij beter: tekenen, schilderen, boetseren en gitaar bouwen, maar als hij ermee begon, brak het af en „bleef een rotzooi over". Zowel prof. Kloek als dokter Schnitz ler zou er zijn vingers niet voor in het vuur durven steken, dat Hans van Z. buiten een gestructureerde omgeving niet opnieuw op het verkeerde pad zou komen. Beide rapporteurs lieten de recht bank voorts weten, dat zij zich in de kliniek nooit bedreigd hebben gevoeld door Hans van Z. „We wisten, dat hij tot doden in staat was. maar we heb ben het niet aan den lijve ondervon den...", aldus dokter Schnitzler heel nuchter. Partieel toonde Hans van Z. zich tij dens de observatie zeer begaafd, maar in de groepsverhouding verloor hij re gelmatig zichzelf, 'n Verlangen tot gro tere zelfkennis is onmiskenbaar in hem aanwezig. Hij lijdt er nooit onder, dat hij een aantal mensen heeft vermoord, maar wel ervaart hij het gemis aan schuldgevoel als een soort lijden. „Hij vreest geen mens te zijn, maar een beest", zo vatte de president het betoog van de rapporteurs samen. De toekomst voor Hans van Z. ziet er bijzonder somber uit. Menselijker wijs gesproken is er voor hem geen redding mogelijk, moeten wij het zo zien? vroeg de president aan dokter Schnitzler. De psychiater meende, dat dat inder daad het geval zou zijn als niet van nu af direct voor een psychiatrische begeleiding van Hans van Z. zou wor den gezorgd. Zelfs dan nog is het zeer de vraag of hij ooit nog „tot iets leef baars" komt. „Ik zou het huivering wekkend vinden als deze man na zijn straf weer zo in de maatschappij zou komen. Misschien is het mogelijk met behulp van de therapieën van nu en die van de komende jaren de bewe- gingslijn in zijn scheefgegroeide leven iets om te buigen", zo meende dokter Schnitzler. De raadsman van Hans van Z„ mr. F. P. van Ravenswaay, verklaarde, dat z(jn cliënt zich geweldige zorgen maakt over de vraag wa* hij nog meer op zijn geweten kan hebben. „Hij heeft er behoefte aan. alles rond te hebben, maar wil ook de zekerheid hebben, dat hij de dingen, die hij toegeeft, ook wer kelijk heeft gedaan", aldus de raads man. die van de rapporteurs wilde we ten of Van Z. in de reprodukties van zijn „schemerbeelden" een eerlijk man is geweest. Dokter Schnitzler liet weten, dat hij Van Z. nooit op onwaarheden heeft kunnen betrappen. ..Ik heb wel het ge voel, dat hij eerlijk is, maar het is best mogelijk, dat hij dingen heeft verteld, die onjuist zijn, maar die hij zelf als waarheid gelooft. Van om de tuin lei den heb ik nooit iets gemerkt", aldus de deskundige. Vermoeid, bleek en onzeker werd Hans van Z., na het urenlange boeien de gesprek met de psychiaters, de rechtszaal binnengeleid. Rechtbank president, mr. Van Zeben gaf in vijf minuten een samenvatting van hetgeen de rechtbank te horen had gekregen over de persoonlijkheid van Hans van Z. en de volgens prof. Kloek „onhan teerbaar moeilijk aan te geven" toe komstprognose. „In beginsel bestaat de mogelijkheid voor een groot deel met uzelf in het reine te komen, maar het zal een heel moeilijke weg zijn", hield mr. Van Ze- ben dé aandachtig luisterende verdach te voor. De rechtbank-president, die prof. Kloek vroeg of hij wellicht iets had vergeten te zeggen, kreeg te horen, dat het „misschien beter is. dat we dat doorpraten in een situatie, die met wat minder mensen ia omgeven". Hans van Z. was het daarmee roerend eens. „Ik geloof dat het goed is, dat er nog een gesprek komt", zei hij. Behoefte aan vragen in de rechtszaal had hij niet meer, waarna de president het onderzoek in de zaak Van Z. schorste tot woensdag as. Hij heeft dat gedaan in het belang van zijn raads man, omdat hij gebruik wil maken van de mogelijkheid getuigen in de zaak te gen „Oude Nol", die dinsdag begint, ook te horen in de zaak tegen Van Z. Dinsdag zal Hans van Z. tegen „Oude Nol" moeten getuigen. ADVERTENTIE ENORME PRIJSVERLAGING 0 warmtebesparend geen beslagen ramen meer 0 geluiddempend geen tocht meer Bel NU Telefoon 05760 - 12599. Ma rios troot 62, Apeldoorn. Tevens zijn wij specialisten in plaatsen van alle kozijnen en alle raamveranderingen. AMSTERDAM Een echtpaar uit Amstelveen heeft zich het afgelopen jaar door middel van ongedekte che ques voor duizenden guldens goederen aangeschaft. Hoewel ze diep in de schul den zaten, leidden zij voor de buiten wereld een luxe leventje: een flat van 550 gulden per maand, een auto van bijna f 14.000, een flinke voorraad drank in huis, exclusieve kleding, enz. Aan deze schijnwereld kwam een ein de, toen beiden vorig jaar door de re cherche werden aangehouden wegens flessentrekkerij. De leveranciers wilden tenslotte wel eens geld voor hun waar zién. En dat was er eenvoudig niet, want de man, die een banketbakkerij dreef, was in juli vorig jaar failliet verklaard. Waarom er dan toch allerlei luxe goederen werden besteld, daarvoor had het echtpaar voor de rechtbank in Am sterdam geen verklaring. „Eens", zo dachtpn zij optimistisch, „zulléh we het allemaal kunnen betalen". En dat wa ren zij dan, volgens hun zeggen, ook van plan. De officier van Justitie, die consta teerde, dat mevrouw al enkele malen eerder veroordeeld was, wegens flessen trekkerij en diefstal, was echter minder overtuigd van hun goede bedoelingen en eiste tegen beiden een gevangenisstraf van 18 maanden met aftrek van de voorlopige hechtenis. Aan de tenlastelegging van de offi cier kwam geen einde, toen hij alle artikelen stuk voor stuk opsomde, die het echtpaar zich ln het afgelopen jaar met ongedekte cheques had toege- eigend: meubelen, levensmiddelen voor honderden guldens, kleding, televisie toestellen, fietsen, een auto, schrijfma chine, camera en stofzuiger, 96 flessen drank, schoenen enz., en dit alles ter wijl er geen cent in huis was of op de bank stond. DEN HAAG Het landelijk prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 is 100 steeg van 120,7 medio december 1968 tot 124,2 medio januari 1969. Dit komt neer op een prijsstijging van 3.5 procent. Zoals te verwachten was, zijn de prijzen van zeer veel artikelen, die in het prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie een rol spelen, gewijzigd. Immers, met ingang van 1 januari 1969 is een nieuw systeem van omzetbelasting, de zg. B.T.W. (belasting toegevoegde waarde) in werking getreden met als gevolg, dat voor vrijwel alle goederen en diensten, die de consument gebruikt, het ta rief van de omzetbelasting wijzigde en derhalve ook de prijs. In sommige ge vallen kon hierdoor een prijsdaling optreden of zou de prijs gelijk kunnen blijven. In de meeste gevallen was evenwel een prijsstijging te verwachten. fondsverstrekkingen (die voor de ver plicht verzekerden uit werkgevers- en werknemerspremies bekostigd worden); De prijzen in de sectie ontwikke ling, ontspanning en verkeer namen tenslotte met 5,6 procent toe. Voeding, woning, kleding en schoei sel, die samen bijna driekwart van de gezinsconsumptie uitmaken, veroorzaak ten ongeveer de helft van de totale prijsstijging. Beziet men het overzicht van de prijsontwikkeling van een belangrijk aantal goederen en diensten, dan blijkt, dat prijsdalingen zijn opgetreden bij eieren, radio, bandrecorder en kleding. Dit houdt wat de kleding betreft, zoals hiervoor reeds is vermeld, verband met e uitverkoop in januari. Prijsdalingen deden zich hier vrijwel uitsluitend voor bij de winterkleding en wel met name bij de dames- en kinderkleding. Mogelijk heeft de uitverkoop ook eni- Men moet bij de beoordeling van de hierna vermelde prijsmutaties beden ken, dat deze het gevolg zijn 'van een combinatie van diverse factoren, aldus het CBS. Naast de invloed van de BTW hebben veranderingen van grondstof- en invoerprijzen, hogere loonko^en en accijnsverhoging voor sigaretten hun invloed doen gelden. De hoofdgroepen van het indexcijfer lieten de volgende mutaties zien: De prijzen voor de voeding stegen met 2,8 procent; Goederen en diensten, verband hou dend met het wonen, werden 3,2 pro cent duurder; Kleding en schoeisel bleven onder invloed van de uitverkoop op een ge lijk prijspeil; Hygiëne en medische verzorging vertoonden een stijging van 8.4 procent. Dit is grotendeels toe te schrijven aan de sterke prijsstijging van de zieken- ge remmende invloed gehad op de prijsontwikkeling voor o.a. schoeisel, meubelen en woningtextiel. De prijs stijgingen voor rookartikelen zijn niet volledig tot uitdrukking gekomen in verband met aanwezige oude voorra den. Tenslotte zij opgemerkt, dat waarschijnlijk de BTW-tarieven in een aantal gevallen nog niet op de juiste wijze in de prijzen zijn verdisconteerd. Dit kan in de komende maanden zowel tot prijsverhogingen als tot prijsdalin gen leiden. De prijsontwikkeling van medio de cember 1968 tot medio januari 1969 zag er als volgt uit: PRIJSDALING GROTER DAN 1 PCT. Eieren -9; dameskleding -4; meis- jeskleding -5; jongenskleding -3; radio -3; bandrecorder -2; tv-toestel -1 pro cent. (hier was eind 1968 al een prijs daling van ongeveer 3 pet, gerealiseerd). PRIJS NAGENOEG ONGEWIJZIGD DALING OF STIJGING MINDER DAN 1 PCT. groenteconservensuikerwerken; fris dranken; margarine; auto (nieuw); bromfietsen; huur; motorrijtuigenbe lasting; porti. PRIJSSTIJGING 1 - 8 PCT. Beschuit 1 procent; jam 1; chocola de-artikelen 3; koffie en thee 2; alco-' holhoudende dranken 2; melk 2; room boter 1; melkprodukten 3; huishoude lijke apparaten (koelkasten, stofzui gers, wasautomaten, haarden e.d.) 3; meubelen 2; elektriciteit 3; herenkle ding 1; wasmiddelen 2; sigaren 3; ver- voerstarieven 3 procent. PRIJSSTIJGINGEN 3 - 6 PCT. Brood 3 procent; koek en koekjes 4; meelprodukten 4; suiker 4; vlees 4; vleeswaren en vleesprodukten 3; vis 5; kaas 5; woningtextiel 5; bedtextiel en huishoudelijk linnengoed 4; vloerbedek king 6; huishoudelijke artikelen 4; gas 4; vaste brandstoffen 5; schoeisel 4; schoenreparaties 4; water 6; toiletar tikelen 5; kampeerartikelen 3; speel goed 5; rijwielen 3 procent. PRIJSSTIJGING 6 - 10 PCT. Gebak 7 procent; breiwol 7; fourni turen 7; verf, behang, hout 9; wasserij- tarieven 6; kapperstarieven 7; leermid delen 6; dag- en weekbladen 7; bios coop 8; grammofoonplaten 8; sigaret ten 8; tabak 8: benzine 9 procent. PRIJSSTIJGING 10 PCT. OF MEER Horeca tarieven 11 procent; woning- onderhoud door derden 12; autorijles 10; boeken 10; luister- en kijkgelden 38; entree voetbalwedstrijd 15; auto (2e hands) 11; autoreparatie 12; tele foontarief lokaal 12; medische verzor ging 10 procent. -iM-rwA WASHINGTON De SEC (Securi ties and Exchange Commission), het toezichthoudend orgaan van de Ameri kaanse regering op de effectenbeurs, heeft enkele vooraanstaande effecten makelaars en firma's beschuldigd van fraudeleuze manipulaties op de markt van staatsfondsen. De commissie maakte bekend, dat zij in New York gerechtelijke stappen zal ondernemen om een bank, vier effectenfirma's en 14 particuliere personen verdere over treding van de federale effectenwetge ving tegen fraude te beletten. Kort daarop hebben het ministerie van Financiën en de Federal Reserve Board medegedeeld, dat zij gezamen lijk een onderzoek zouden instellen of strenger toezicht op de markt nood zakelijk is. De beschuldiging van de SEC had betrekking op vijf afzonderlijke plan nen, waarbij Blyth and Company Inc., Morgan Guaranty Trust Company, Se cond District Securities Inc., Northern Trust Company en andere firma's be drogen zijn door de opening en hand having van geheime persoonlijke han delsrekeningen bij de inmiddels ge daagde Marine Midland Grace Trust Company, Rutberg and Acompany Inc. H. E. Hoffman and Company Inc. en Baxter and Company, en bij een niet meer bestaande firma, R. F. Peter son and Company. AMSTERDAM Het bankiershuis Labouehère en Co. N.V. wist in 1968, biykens het jaarverslag, niet slechts 'de met ruim 15 pet gestegen perso neelskosten goed te maken, doch te vens een acht pet. hogere winst te be halen, zulks mede dank zq de toegeno men activiteit op de Amsterdamse effectenbeurs. De nettowinst komt uit op f844.000 (v.j. f780.000). Voorge steld wordt het dividend met een pet. te verhogen tot 15 pet. Voor 1969, zegt het verslag, wordt het bedrijf weder om geconfronteerd met een aanzien lijke kostenstijging, die de directie echter met hogere omzetten en nieuwe activiteiten hoopt te kunnen opvan gen. De door de afdeling binnenland ver diende provisie lag circa 50 pet boven hetgeen in 1967 werd ontvangen, ter wijl ook de afdeling effecten binnen land een „verheugende winsttoene- ming" te zien gaf. Het gunstige resul taat werd mede beïnvloed door hogere opbrengsten uit emissies,, bemiddeling bij binnen- en buitenlandse kapitaal transacties en verwisselingen. Deze baten dragen ten dele een eenmalig karakter. Ook nam het bankiershuis actief deel aan het emissiebedrijf op de Eurodollarmarkt. De per saldo door de instelling ontvangen interest bleef enigszins ten achter bij het in 1967 verdiende bedrag. Dit laatste was echter door uitzettingen met een eenmalig karakter beïnvloed. De uit de administratiekantoren ontvangen baten waren ongeveer gelijk aan die behaald in 1967. Leaseco Nederland N.V. wist haar uitzettingen aanmerkelijk uit te brei den. Deze onderneming bereikte na de nodige reserveringen een gunstig re sultaat. De beleggingsmaatschappij van La bouehère heeft een goed jaar achter de rug. Het aan dividenden ontvangen bedrag was hoger, terwijl een ruime koerswinst aan de koersverschillenre- serve kon worden toegevoegd. De ove rige deelnemingen behaalden over het algemeen eveneens gunstige resulta ten. Labouehère verwierf in 1968 het gehele aandelenkapitaal van de N.V. Maatschappij voor Textielondernemin gen te Amsterdam. AMSTERDAM De Engelse onder neming Unochrome International heeft tegen betaling van f 4 miljoen de fami lievennootschap Lemet Chromium, H. van der Horst, met bedrijven in Zwol le en Hilversum overgenomen. Boven dien heeft Unochrome het minderheids belang in Van der Horst Corporation of America gekocht en tweederde van de perferente aandelen. De directie van Van der Horst heeft verklaard dat de overneming voor het 200 man tellende personeel geen gevol gen zal hebben. Zij blijven onder de huidige directie doorwerken. De gang van zaken bij het bedrijf is bevredi gend. De overneming is geschied om de continuïteit van de bedrijven van Van der Horst te verzekeren. Van der Horst houdt zich bezig met het verdelen van metalen voorwerpen voor de scheepvaart en de industrie, teneinde deze slijtbestendig te maken. Dit gebeurt langs galvano-technische weg. Een van de grote opdrachten is geweest het behandelen van de assen voor de Deltawerken, die door het zou te water dreigden te worden aangevre ten. BRUSSEL De rechtbank van Turn hout heeft gisteren een ingenieur tui het Belgische studiecentrum voor kern energie te Mol veroordeeld tot een voor waardelijke boete wegens nalatigheid, die drie jaar geleden een ernstig onge val in het centrum tot gevolg had. Een medewerker van de ingenieur werd bij proefnemingen met een reac tor getroffen door een grote dosas stra ling. Hij is geruime tijd verpleegd ge weest in een speciaal ziekenhuis te Pa rijs, waar meri zijn leven kon redden. Hij moest evenwel een been missen en zijn gezondheidstoestand laat nog steeds te wensen over. De rechtbank van Turnhout, die de zaak te behandelen kreeg, vertelaarde de ingenieur nalatig bij het nemen van de proefnemingen. Rekening houdend met de moeilijke omstandigheden waar in gewerkt moest worden, veroordeelde de rechter hem tot een voorwaardelijke boete van 2.000 frank (f 150,-). Twee andere medewerkers van de in genieur, die eveneens terecht stonden op beschuldiging van nalatigheid bij 't toepassen van de veiligheidsvoorschrif ten, werden vrijgesproken. Het slacht offer van het ongeluk ls nog steeds in dienst van het atoomcentrum, doch voor 75 procent invalide. Hij had een eis voor schadevergoeding ingediend, die de rechtbank echter afwees, omdat het hier een werkongeval betrof. De veroordeelde ingenieur en het atoomcentrum werden tenslotte geza menlijk veroordeeld tot het betalen van de proceskosten van ruim 4.000 gulden. BONN Karlsruhe krijgt een uniek automuseum dank zij een vorstelijke schenking van de auto verzamelaar Emil Reichert. Deze zestigjarige ieraar scheikunde heeft de stad zijn collectie geschonken van driehonderd veteranenauto's, vijhonderd antieke motorfietsen en twaalfhonderd tractoren van bele gen jaargangen. Reeds in 1928 kon Reichert maar geen afscheid nemen van zijn eer ste auto, een Mauser. Hij kocht wel een nieuwe wagen, maar liet ook het dierbare oude beestje in de ga rage staan. Zo ging het ook met zijn volgende auto's, en in de laat ste kwarteeuw snuffelde Reichert bovendien schroothandels en auto kerkhoven af, op zoek naar histori sche automobielen. Nu staat zijn enorme wagenpark - waaronder een Benz uit 1885 - in talloze garages, schuurtjes en kel ders door* heel Karlsruhe. De stad wil deze collectie, die zeker drie miljoen mark waard is, tezamen brengen in een voormalige fabriek die tot verkeersmuseum zal wor den verbouwd. ADVERTENTIE Mijn naam is 'Océ'1400. MÉgMj M|Mjj kopieert in uw voordeel wmmm'JIT,1"™™eSï?op! ■M- Wl

De Vallei | 1969 | | pagina 6