Veenendaals dagblad Duits defensiewitboek: Verrassingsaanval op W.-Europa heeft meer kans van slagen Buiten Pakistaanse oppositie wil gaan praten Dorpjes in Limburg geïsoleerd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kiezen: huisvuil of sneeuw I Studenten demonstreerden tegen Franco PvdA-fractie wil prijsstop Prinses Christina I tnorgen 22 jaar Alweer patiënt ontsnapt uit v. Mesdagasiel Russen gevangen in Ghana Vermiste kotter Catharina Maria in veiligheid Man diende vrouw rattegif toe en ging met vriendin op vakantie Chinezen brengen jachten op HET BLUFT I WINTERS OVERBOORD GESLAGEN JONGEN VERDRONKEN Nader tot het dier SAMENWERKING NIET ERNSTIG PRAVDA Volgens Life BELEGERDE FRANSMAN DOODT ZICHZELF DUIZEND KIESMANNEN IN NW.-GUINEA SPOORWEGEN KINGSLEY MARTIN t Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 17 FEBRUARI I969 - 43e JAARGANG no. 40 I Prinses Christina viert morgen haar tweeëntwintigste verjaardag. Max Koot maakte ter gelegenheid daarvan bovenstaande foto. GRONINGEN Voor de vierde maal in korte tijd is een patiënt ont snapt uit het dr. S. van Mesdagasiel in Groningerf. De 31-jarige M. O. uit Balk bij Kam pen had toestemming gekregen om za terdagavond zonder begeleiding naar de schouwburg te gaan. Hij moest om elf uur terug zijn. Toen hij zich om twaalf uur nog niet had gemeld werd de poliite gewaarschuwd. Gisteravond was men de man nog niet op het spoor. Hij was per fiets uit de inrichting vertrokken. LOBITH Door gladheid op het dek van het Belgische motorschip Tireau is vanmorgen in Lobith de 15-jarige schip perszoon J. Del we overboord geslagen en verdronken. Het schip was afkom stig uit Gent 'T'ien jaar geleden verscheen bij de Uitgeverij Ploegsma te Am sterdam de tweedelige ,,Artis Die ren Encyclopedie" reeds lang uit verkocht). Hoezeer de liefde tot medeschepselen en onze dorst naar populaire zoölogische kennis is toe genomen, blijkt uit de geheel her ziene en zeer uitgebreide 2de druk, waarmee dit jaar de Boekenweek ons verrast en die ik nu reeds bij u kan introduceren. Tot het einde daarvan geldt de prijs van 12,50 per deel, daarna 15,90, dus die drieëneenhalve gulden is mooi meegenomen. Bovendien krijgt ge waar voor uw geld, want de samen steller H. v. d. Werken is aan de hoofdstedelijke diergaarde verbon den en weet alles van de levende have, want hij trekt om haar in het natuurlijke doen en laten gade te slaan ook de wildernis in. Van zijn ervaringen legde hij in woord en beeld herhaaldelijk getuigenis af en deze komen ook de nieuwe, uitvoerige encyclopedie ten goede. Zij geeft veel en veel meer infor matie dan de uitgave van 1959, daar zij t.z.t. uit niet minder dan zes delen zal bestaansamen 900 bladzijden en ruim 600 foto's in zwart!wit en kleur. Een naslag werk voor iedereen ook voor scholen, vooral, wanneer het plan netje van mijnheer Ploegsma door gaat, om t.z.t. aan deze uitgave nog een zevende, educatief deel toe te voegen met dia's en grammo foonplaten. Zo'n nouveauté maakt op de jeugd prettiger indruk, dan de saaie klassieke scho'ol-onder- werpen, waarvan zij terecht een af keer heeft. 17 februari '69 A. B. WIGMAN BONN De Westduitse regering heeft in een defensie-witboek, het eerste ooit door haar uitgegeven, uiteengezet hoe zij gevolg denkt te geven aan de recente aanbevelingen van de NAVO inzake opvoering van de militaire paraatheid. Zoals reeds eerder aangekondigd, wil zij de verkenningscapaciteit, vooral in de lucht, de vuurkracht van leger en marine en de mobiliteit vergroten. De komende vier jaar zal ca. 22 miljard mark aan bewapening worden uitge geven, twee miljard meer dan vóór de inval van de strijdkrachten van het Warschau-Pact in Tsjecho-Slowakije was vastgesteld. De regering wijst er in het witboek op dat de recente troepenverschuivingen in Oost-Europa, de Warschau-Pactlanden een betere gelegenheid bieden voor een verrassingsaanval, speciaal in Midden-Europa. De omvang en paraatheid van de troepen in de onmiddellijke omgeving van de Westduitse grens maakten zo'n aanval zonder lange voorbereiding mogelijk. Er waren door de inval in Tsjecho- Slowakije negen Russische divisies bij gekomen, waarvan vijf of zes in dat land zelf. Ingeval er een aanval kwam, zou de waarschuwingstermijn voor de NAVO waarschijnlijk niet meer dan enkele dagen „of misschien zelfs uren" bedragen. Tegenover West-Europa stond een troepenmacht van ongeveer honderd modern uitgeruste divisies met circa 30.000 tanks en sterke luchtvloten, met in totaal bijna 3400 gevechtsvliegtui gen, waaronder 2000 toestellen voor di recte steun van landstrijdkrachten. Daarnaast beschikte het Warschau- Pact in de Oostzee over circa 280 oor logsschepen en 100 landingsvaartuigen. De landen van het Pact hadden voorts nog de beschikking over 26 miljoen ge oefende reservisten. Bonn spreekt zich uit voor uitbrei ding van de internationale samenwer king bij wapenprojecten. De ontwikke ling van een nieuw gevechtsvliegtuig in samenwerking met Engeland, Ne derland en Italië wordt het belangrijk ste gemeenschappelijke project ge noemd waaraan de Bondsrepubliek tot dusver heeft deelgenomen. Over de vergoeding van de lege- ringskosten van de Amerikaanse en Britse troepen zegt het witboek, dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn dit uitsluitend of overwegend door wa penaankopen te doen. Gemeenschappe lijke projecten worden als mogelijke oplossing genoemd. De Westduitse regering doet een be roep op de bevolking en vooral de jeugd mee te werken aan de verdedi gingscapaciteit van het land. Het be sef dat een land en zijn bevolking tot hun eigen verdediging bereid moeten zijn, willen zij bescherming vinden in een bondgenootschap, is „na de ver schrikkelijke ervaringen uit de laatste oorlog en na het gemaakte misbruik van de goede wil van de jeugd" lange tijd weg geweest. Het moest nu echter terugkomen. De regering kondigt wettélijke bepa lingen aan om „misbruik van het recht op dienstweigering te verhinde ren". Mede door de activiteit van be paalde groepen, nam het aantal dienst weigeraars toe, waarbij niet altijd sprake was van „aanvaardbare gewe- tensgronden." De regerende burgemeester van West-Berlijn, Schütz, gelooft niet in een ernstige crisis over de stad. In een interview met het Hamburgse dagblad Die Welt verklaarde Schütz zondag, dat er voor de veronderstel ling van een komende crisis geen con crete aanwijzingen zijn. Volgens de burgemeester heeft de Sovjet-Unie er geen belang bij een ernstige crisis uit te lokken. In de Russische nota van donderdag aan de regering van de Bondsrepu bliek, wordt deze gewaarschuwd dat het houden van Westduitse presidents verkiezingen in West-Berlijn op 5 maart, „de meest ongewenste gevol gen kan hebben voor de toestand in dat gebied" en dat de verkiezing „de belangen van de bevolking van West- Berlyn" zou kunnen aantasten. Maar er wordt niet gezegd wat voor maatregelen de Russen, en eventueel de Oostduitsers, in gedachten hebben. Het Russische partijblad Pravda heeft gewaarschuwd dat de Westduit se plannen om de presidentsverkiezing in West-Berlijn te houden, onwettig zijn en dat dergelijke daden „niet on gestraft" zullen blijven. Het blad liet het echter ook ditmaal weer bij algemene dreigementen en kondigde speciale tegenmaatregelen aan. De reisbeperkingen die Oost- Duitsland reeds heeft ingesteld, kregen de goedkeuring van het blad. Het blijft zeer kalm gaan met het verkeer dat West-Berlijn binnen komt of verlaat, maar de reden blijft het winterweer. Er is in Berlijn de mees te sneeuw gevallen sinds 1965. De Westberlijnse politie meldt dat de Oostduitsers het verkeer op de weg „zeer nauwkeurig" controleren, maar dat er in feite nog niets te merken is van maatregelen m verband met het Oostduitse reisverbod voor Westduitse parlementariërs en leden van de West duitse strijdkrachten. NEW YORK Volgens het Ameri kaanse blad „Life", heeft de Westafri- kaanse staat Ghana in oktober vorig jaar twee Sovjet-Russische treilers op gebracht, waarvan de 52 bemannings leden gevangen worden gehouden. Het blad publiceert een „exclusief verslag" van het incident met kleuren foto's. Ghana beschuldigt de Russen er van, de territoriale wateren te hebben geschonden, aldus het blad. De Ghanezen zouden de Russen ver denken van een complot om de afgezet te dictator Kwame N'Kroemah gewa penderhand weer aan de macht te brengen. DHlvwtmiMmMfMtvHiMiwmiMiiMiiitfnimniimTVivtmvMimmmMiMMiitMMmiMiiiii KARATSJI Acht Pakistaanse oppositiepartijen hebben een aanbod van presi dent Ajoeb Khan, onderhandelingen te beginnen, aangenomen. Het „comité van democratische actie", waarin de acht partijen zyn vertegenwoor digd, heeft voorgesteld, dat de onderhandelingen met Ajoeb Khan woensdag be ginnen in plaats van heden, zoals het Pakistaanse staatshoofd had voorgesteld. NEW YORK De enorme sneeuw val in New York heeft alle beschikba re krachten van de reinigingsdienst gemobiliseerd, met als gevolg, dat het ophalen van huisvuil is gestagneerd. Overal in de metropool kan men nu trieste stapels huisvuil zien, die iede re dag in omvang groeien tot groot ongenoegen van de inwoners van de stad. DEN HELDER De Wieringer kot ter Catharina Maria, WR-13, waarover ongerustheid was ontstaan nadat het schip niet op de verwachte datum van 14 februari in zijn thuishaven was te ruggekeerd en waarnaar een Neptunc- vlieg'tuig van de Koninklijke Marine gisteren was gaan zoeken, is in de af gelopen nacht behouden en wel in Den Helder aangekomen. De vier opvarenden, zich in het ge heel niet van de gerezen ongerustheid bewust, zijn na aankomst in Den Hel der huiswaarts getogen om een wel verdiende rust te genieten. BORDEAUX André Fourquet, die zich ruim twee weken met twee van zijn kinderen in zijn boerenwoning te Cestas, in het Franse department Gi- ronde, had verschanst en weigerde zich aan de politie over te geven, heeft zich zelf vanmorgen doodgeschoten, toen de politie zijn woning wilde bezetten. 2 kin deren van Fourquet zijn ernstig gewond. Een overleed later op weg naar het zie kenhuis. Fourquet, wiens vrouw weggegaan was had geweigerd zijn kinderen naar een inrichting te laten gaan. Het oudste meisje was uit het huis gevlucht. AMSTERDAM Ongeveer 300 demonstranten hebben zaterdag hun ongenoegen over Franco's beleid in Spanje kenbaar gemaakt met spandoeken en een brief, die zij aan het einde van hun tocht afgaven op het Spaanse consu laat. Op de foto: een gedeelte van de stoet op weg naar het consulaat. Er was nog geen aanwijzing, dat de besprekingen zullen worden bijgewoond door de gewezen minister van Buiten landse Zaken Zoelfikar Ali Bhoetto', die de grootste politieke tegenstander is van Ajoeb. In Dacca is een politieke gevangene, die ervan beschuldigd werd een af scheiding in Pakistan te hebben willen veroorzaken, zaterdagavond dodelijk gewond, toen hij met een van zijn me de-gevangenen probeerde te vluchten na de wachten te hebben aangevallen. Het hoofd van de wacht loste twee scho ten, waarvan er een de gevangene trof. Zaterdag zou in Larkana, een poging zijn gedaan om een moordaanslag op Bhoetto te plegen. De politie houdt nog een 18-jarige sigarettenverkoper vast. Hij wordt beschuldigd van wapenbezit. Bhoetto maakte een zegetocht door zijn woonplaats in een open jeep, toen hij, naar hij zei, op vijf meter afstand een jongeman zag met een pistool. De me nigte greep de jongen en zou hem ge lyncht hebben, maar Bhoetto kwam tus senbeide en zorgde er voor dat de jon gen aan de politie werd overgeleverd. Bhoetto vertelde Associated Press, er van overtuigd te zijn, dat het een ern stige poging was om een aanslag op zijn leven te plegen. Zijn zegsman ont kende een verklaring van de politie dat het pistool leeg was. Het was een verrassende bekendma king uit Lahore dat Ajoeb er in heeft toegestemd, om sjeik Moejiboer Rah man vrij te laten en aan de besprekin gen te laten deelnemen. De sjeik is lei der van de opposiepartij van de Awa- mi liga. Hij heeft twee jaar gevangen gezeten onder de beschuldiging, dat hij de leiding had van een samenzwering. DEN HAAG De Tweede»-Kamer fractie van de PvdA wil minister De Block (economische zaken) vragen om een algehele prijsstop. Dit zal waarschijnlijk gebeuren tij dens het debat over de brief inzake de prijsstijging met 3.5 procent, die de minister deze week naar de Tweede Kamer stuurt. De socialisten zullen direct na ver schijning van deze brief, vragen om een debat hierover, op zo kort moge lijke termijn. DJAKARTA De 800.000 inwoners van West-Irian zullen door 1.000 verte genwoordigers over bun politieke toe komst beslissen bij de uitoefening van de „daad van vrije keuze" dit jaar. DR heeft de minister van Voorlichting, Bu- diardjo, meegedeeld. Hij zei, dat de re gering de wetgevende vergaderingen van de acht districten zou gebruiken, als basis voor de benoeming van de 1.000 vertegenwoordigers. Een besluit over deze procedure is zaterdag genomen op een bijeenkomst van minister Malik van Buitenlandse Zaken, Amir Machmoed van Binnen landse Zaken, en de minister van Voor lichting, minister Budiardjo zei, dat 800 inwoners door een stem zouden worden vertegenwoordigd. Hij deelde voorts mee dat Westiria- nezen in het buitenland gelegenheid zou den krijgen deel te nemen aan de stem ming. BARNEVELD In samenwerking met de politie van Zeist h^et't de po litie van Barneveld de 36-jarige C. van R. ufo Barneveld aangehouden die ervan wordt verdacht zich van zijn even oude vrouw te hebben wil len ontdoen door haar rattegif toe te dienen. Toen de vrouw zich niet goed voelde werd een arts geroepen die haar ijlings naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" in Amersfoort liet brengen. Vermoedelijk door dit snelle optre den kon de vrouw van de dood wor den gered. Haar toestand is nog ern stig. Nadat de man zijn daad had begaan, vertrok hij met zijn 34-jarige vrien din uit Zeist naar Oostenrijk om daar van een 14-daagse vakantie te genieten. Toen het paar daarna in het huis van de vriendin terugkeer de, stonden daar de Barneveldse en Zeister politie te wachten om hem te arresteren. De man is voor de offi cier van justitie in Utrecht geleid. HONGKONG Over het lot van de 15 zeilers, wier jachten door commu nistisch China zijn opgebracht, was in Hongkong van officiële zijde niets na ders te vernemen. Volgens betrouwbare inlichtingen wa ren vier Amerikanen, drie Zweden, twee Engelsen, een Australiër, een Fransman en vier Chinezen aan boord van de drie jachten, die zondag op weg waren van Hongkong naar Macao toen zij door Chinezen zouden zijn geënterd. Autoriteiten in Hongkong hebben ver klaard, dat zij geen officiële inlichtin gen hebben ontvangen over wat er pre cies is gebeurd. Zij weigerden te zeg gen welke stappen zij hebben genomen of nog zullen nemen. Volgens andere bronnen is contact opgenomen door de autoriteiten in Hongkong met de vertegenwoordigers van het Chinese persbureau Nieuw Chi na en is verder telefonisch overleg ge pleegd met de autoriteiten in Kanton, China's meest zuidelijke provincie, die zowel aan Hongkong als aan Macao grenst. Drie van de zes jachten die aan de Hongkong - Macao cruise deelnamen zijn veilig in Macao aangekomen. Eerdere nieuwjaarscruises, georgani seerd door de koninklijke zeilclub van Hongkong, zijn zonder incidenten ver lopen. Bij de vermiste personen zijn vier kinder ent Een portret van Mao Tse-toeng en jasjes in Mao stijl hebben twee Neder landers er voor behoed dat zij met hun zeiljacht werden opgebracht naar communistisch China. De Nederlanders namen deel aan de cruise van Hong kong naar Macao. De Nederlandse fotografen Ed van Kan en Hubert van Es zeilden met vijf andere zeiljachten, toen hun jacht, de „Nordica" geënterd werd. De Nordica werd doorzocht door de Chinezen en beide mannen werden gefouilleerd. De Chinese legerofficier die het be vel voerde lachte toen hij zag met Ne derlanders te doen te hebben, die bo vendien nog Mao-jasjes droegen. In de hut van de Nordica hing een portret van voorzitter Mao. ROTTERDAM Nederland van daag: bedolven onder een dikke laag sneeuw, oostelijk van de lijn Harlin- genDriebergenDen Bosch tot twin tig centimeter toe, in Zuid-Limburg door de felle wind opgezweept tot dui nen van soms meer dan één meter hoog. Zelfs als er niets bij komt blijft het verkeer ernstige moeilijkheden on dervinden. Verscheidene dorpjes in Zuid-Lim burg zijn geïsoleerd. Sneeuwploegen uit Vaals proberen de gehuchten Camerig en Cotessen te bereiken. De sneeuw i* in het Zuiden soms zo hoog opgewaaid, dat van langs de wegen ingesneeuwde auto's alleen de daken nog zichtbaar zijn. In Brabant en Limburg zijn veel bin nenwegen onbegaanbaar. Ook in het Oosten en Zuid-Oosten zijn de wegen zeer moeilijk begaanbaar. Met man en macht werd vannacht ge werkt om de grote doorgaande wegen berijdbaar te maken. In het bijzonder op Rijksweg 1 (Amsterdam - Hoevela ken) hebben sneeuwblazers en -schui vers urenlang een verbeten gevecht ge leverd. Vooral tegen de avond begon het ver keer veel vertraging te ondervinden. De verkeersstroom in de richting Amster dam, waarbij veel uit Deventer terugke rende schaatsfans, kon op veel plaatsen niet harder dan 15 a 20 km per uur rij den. Verscheidene automobilisten wer den door de plotselinge sneeuwbanken in het door de polder lopende gedeelte van deze rijksweg verrast. In het Noorden dreigden in enkele dorpen de straten door sneeuwval ge blokkeerd te raken. In Onstwedde had een sneeuwduin de verbindingsweg tus sen Pekela en Onstwedde geblokkeerd. In Gasselternijveen werd met man en macht gewerkt om de provinciale weg van Gasselte naar Stadskanaal open te houden. Het wegenwachtstation bij Arnhem hielp gisteren 150 gestrande automobi listen weer op gang De carnavalsvieringen moesten in de meeste plaatsen worden afgelast of uit gesteld. De Spoorwegen hebben bijna overal de strijd tegen de sneeuw^ ewonnen. Werkelijk ernstige vertragfmgêri deden zich niet voor. Op het enkelvoudig spoor Nijmegen - Venlo echter waren enkele wissels door vastgevroren stuifsneeuw muur vast komen te zitten. Vanuit deze twee plaatsen werd de spoorverbinding wel in stand gehouden. Al naar de situatie moesten de treinreizers in Boxmeer of Vierlingsbeek in een andere trein over stappen. De trein, die gisteravond om 18.07 uur uit Maastricht in Den Bosch arri veerde, bleek bij het vertrek naar Am sterdam door een door sneeuw aan de locomotief veroorzaakt defect niet weg te kunnen; de reizigers zijn met een achteropkomende trein vertrokken. Als gevolg van wisseling van het ma terieel, die nodig was in verband met het slechte weer, is een trein op het traject Eindhoven - Utrecht uitgeval len. Over de buitenlandse treinenloop is weinig meer bekend, dan dat er aan zienlijke vertragingen optreden. Het spoorverkeer in de Randstad onder vond gisteren geen hinder van de weersomstandigheden CAIRO Kingsley Martin, voorma lig hoofdredacteur van het bekende Londense weekblad „The New States man" is in de ouderdom van 71 jaar in een ziekenhuis in Cairo overleden. Mar tin kwam vijf dagen geleden in Cairo aan, waar hij de gast was van de In dische ambassadeur aldaar. Kort na zijn aankomst in de Egyptische hoofd stad werd Martin ziek. •jiiiitiiiiiiiiiniiiiimtNiittMtiiiiiiiivriiiinMiiiMiiiMfiiiiMnivvviiiiniir (Van onze weerkundige medewer- ker) l~)e depressie uit het Middelland- se-Zeegebied, die tijdens het z weekeinde uitgebreid sneeuw heeft f I gebracht op het continent (in ons land kreeg de Veluwe 15 tot 25 cm f sneeuw erbij, terwijl in de Achter- hoek duinen van een halve meter I en in Limburg zelfs van een meter I hoogte ontstonden) blaast nu boven I Noordwest-Duitsland haar laatste f i adem uit. Daardoor is het sneeuw- gebied belangrijk in betekenis af ge- 1 nomen en de wind verder verzwakt. Het sneeuwën is veroorzaakt door 1 het oplopen van warme, vochtige I 3 Middellandse-Zeelucht tegen de koude grondlaag, waarin het van- f nacht in ons gebied nog 4 a 5 gr a- den vroor. De vooruitzichten wijzen op een aanhouden van het winterse weer- 1 type, met 's nachts lichte en plaat- selijk matige vorst. De wind blijft vooreerst zwak en veranderlijk. Ten zuiden van IJsland diept een I nieuwe depressie sterk uit, maar f 1 dit minimum kiest een baan ten westen van Ierland langs naar het l zuiden en zuidwesten en blijft dus op afstand. Toch kan er de komen- de dagen nog wel weer eens wat sneeuw vallen, maar dan onder in- I vloed van een storing uit Oost- Europa, zoals er ntt een van Polen naar Denemarken onderweg is. Morgen: zon op 07.50, onder 17.59; f maan op: 08.39, onder 20.31. s IIIIIIUIIUUIIIIIUIIIIUIIIUIIIIIIIIItllUUMIMIIIIIUIIIHIIIMIIItlltllMMIK

De Vallei | 1969 | | pagina 1