CARINA Nieuw gedeelte in gebruik bij televisie-studio in Hilversum „Studentenhaver" uit Leiden en Wageningen Kennismaking met de organist Pete Coliey Denkbeeld: „Heeft bidden nog zin? Emancipatie vrouw nog niet voltooid Inburgeren' bespreekt fluoridering - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en de knap-mutator Uitrusting Gina-Lollobrigida gewond bij ongeluk Amerikanen mogen weer naar China Nederlands bier 't zwaarst belast Benzine duurder in Italië mm mmmm mmmmwmrnm PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Meer huwelijken minder geboorten Udink opende „forum" over particuliere investeringen in ontwikkelingslanden Pagina 2 MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 I.OEKA WOLF CATT BEN' VJLUC UTVJEHMÉ AAI. 1. Door het kleine raam van de kleine kamer scheen de maan naar binnen. Het moest dus nacht zijn. Dat kon ze nog constateren. Ze stapte uit bed. Het lukte ondanks een verlammende vermoeidheid en een zwaar ziek ge voel. Er was geen lampje op het nachtkastje. Ze tastte de muur af. Een lichtknopje vond ze evenmin. Haar hoofd bonsde zonder pijn te doen. Het leek of die pijn onderdrukt was door een injectie met een verdo vend middel. Ze liep heen en weer in de smalle kamer, langs het bed waar in ze gelegen had, naar een glazen schuifdeur. Was deze deur op slot? De kracht ontbrak haar dit te onder zoeken. Ze probeerde haar lichaam weer in een ontspannen houding in bed te krijgen. Haar blaas was vqI en er was geen w.c. Door zo'n kleinig heid kon je je toch niet laten ontmoe digen. Tegen de ochtend zal er wel iemand komen opdagen om die schuif deur te openen. Wat was er gebeurd? Gisteren (was het gisteren?), nou ja, kortgeleden zou het zijn, was ze Carina Sands, rechterhand van het aan ingewijden bekende informatie bureau Turnbridge Hill. Er liep een zaak, waardoor mr. Hill, zijn twee medewerkers en zijzelf in een week nauwelijks het bed hadden gezien. Ze wist het dus nog. Daarom zou ze zich maar omdraaien en gaan slapen, de blaas ten spijt. Er was toch niets aan te doen. Voordat ze hier terecht kwam, was bijna het einde van de be wuste zaak in zicht geweest. Was ze om die reden hier? Was ze in een zie kenhuis? Dat kon niet. Daar zou ze ker een lampje op het nachtkastje zijn. Toen ze voor de tweede keer wak ker werd, was de maan weg. Het was heel donker en ze was angstig. Ze had iets gedroomd van een donkere tun nel, maar ze kon zich niet bewust worden van de situatie waarin ze ver keerde. Langzaam zakte ze opnieuw in slaap en ze werd gewekt door het licht. Een verpleegster gaf de ver wachte prik. Het moest ver in de och tend zijn bij haar zoveelste ontwaken. Er stond een plastic bordje met bo terhammen op het kastje bij haar bed. Geen nachtlampje. Waarom toch geen nachtlampje? Het intrigeerde haar. Ze stak een halve boterham in haar mond en hees zichzelf uit bed. Haar armen waren zwaar, bijna te zwaar om op te tillen. De schuifdeur stond half open en leidde naar een halletje met weer een glazen deur die op slot was. In het halletje waren 'n wastafel en een w.c Dat was tenmin ste iets Ze sjokte terug naar bed en ging op de rand ervan zitten naden ken. Het lukte niet erg. Haar hoofd was nog zwaar. Bedachtzaam kauw de ze op de andere boterham. Twee was niet veel. Gewoonlijk at ze por ridge en ham met eieren. Het eerste wat ze zou doen was om meer eten vragen. Er was alleen niemand. Hoe laat zou het zijn? Ze had geen horlo ge aan. Waar was dat? Onaangenaam was dat gemis aan tijdsbepaling. Tijd was een houvast in het leven. Ze ging er voor de variatie maar bij liggen denken. Die gedachten voerden haar terug naar de week tevoren. Was het zolang geleden? Ze was alleen op het kantoor van Turnbridge Hill geweest. Nou ja, alleen... In het achterhuis was de huishoudster bezig. Ze hoorde haar zangen. (Meneer Hill had geen tijd om te trouwen, zei hij altijd). De telefoon ging. Het gebeurde zo vaak. Hill was aan de lijn. Dat gebeurde eveneens vaak. Per ongeluk had ze gezegd „met Carina Sands" in plaats van „met de secretaresse van Turn bridge Hill". Haar baas had 't waar schijnlijk niet eens gemerkt, haastig als hij steeds was, wanneer hij aan een belangrijke opdracht werkte. „Pak de dictafoon en tik alles met een uit. Schakel de tweede telefoon in voor George. Blijf op je post, al is 't de hele nacht. Er zullen geregeld boodschappen binnenkomen, ook van Charles. Als je het niet aan kan, zet je Lyn (dat was de huishoudster) maar aan de andere schrijfmachine". Dit was de manier van werken van Hill: Alle feiten dicteren. Zelf schreef hij nooit iets op. Het lag hem niet, zei hij. Daar was de centrale thuis voor. Zijn medewerkers, George en Charles, hadden de opdracht op dezelfde wijze te werk te gaan. Zij hadden haar ech ter verklapt dat ze toch aantekeningen maakten. „We hebben niet zo'n ijze ren geheugen als de baas". Doordat Carina zich zo inspande om zich het gebeurde te herinneren, had ze niet gemerkt dat er iemand naast haar was komen zitten. Even~ werd haar hand gepakt. Ze draaide zich op haar zij. Haar vermoeide don kere ogen sloeg ze op naar grote licht blauwe achter brilleglazen. Het mon tuur van de bril was opvallend rond, niet modern vierkant. Carina raapte als het ware al haar tegenwoordig heid van geest bij elkaar en zei tegen de lange man in de witte jas: „Ik lig in een ziekenhuis, hè? Bent u dokter?" „Ik ben de directeur van dit sanato rium", antwoordde de man. „Wilt u dan zorgen dat ik behoor lijk te eten krijg. Ik rammel. Ze ge ven je hier alleen injecties. Ik wil pap en een flinke biefstuk vanmiddag". Het was heftiger uit haar gekomen dan ze van zichzelf verwacht had. Even gleed er een glimp van een glimlach over het in de plooi gestre ken gezicht. Toen zei hij: „Natuurlijk, ik zal het doorgeven, juffrouw Sands". Het gesprek met hem kwam moei zaam op gang. Carina begreep niet waarom het zo belangrijk geacht werd, dat ze bij een oom en tante was opgevoed. Haar ouders waren in de oorlog in Londen door een V-bom om het leven gebracht. Ze was bijzon der op oom en tante gesteld en ging ieder weekeinde naar hen toe. „Weten ze dat ik hier ben?" vroeg ze. Hij knikte. „Waarom komen ze dan niet?" „Ik vind het beter even met be zoek te wachten". „Kunt u mij aan een horloge hel pen? Ik word zo onzeker zonder tijd". „Dat hindert niet". „Dokters zijn er om te helpen, dacht ik. Helpt u mij dan aan schrijf papier en een ballpoint. Ik wil graag een paar brieven schrijven". „Jazeker, ik zal het doorgeven". Later begreep ze dat het bezoek van de directeur een wassen neus was. Hij achtte het slechts noodzake lijk een nieuwe patiënt eenmaal te zien. De rest liet hij over. Het bracht haar in verwarring. Dat afgesneden zijn van de wereld ook. Ze doezelde weg en was weer Cari na Sands achter de telefoon van Turn bridge Hill. De stem van Hill zei: „Lichtblond haar, bruine ogen, lengte circa één meter vijfenzeventig, niet groot dus, tandpasta-glimlach; vermoedelijk zon der gevoel, alleen geïnteresseerd in sex. Deze man is belangrijk. Hij staat er om bekend dat hij met iedere jon ge vrouw die op zijn avances ingaat, kortstondige verhoudingen begint. Je zult hem binnenkort op ons kantoor ontmoeten, Carina. Hij zal met je uit willen. Voor jou is hij ongevaarlijk. Zijn activiteiten liggen op ander ter rein. Je doet me een plezier om zijn uitnodiging aan te nemen en zover te gaan, als je zin hebt. Ik verwacht wel een rapport van je over dat avondje. Het is je toevertrouwd. Lyn kan dan zolang je plaats innemen achter de telefoon. Ik ben in Schotland op het ogenblik", ging meneer Hill verder. „Je kunt vannacht slapen op de di van. Misschien word je nog gewekt door de telefoontjes van George en Charles, die rapporten willen doorge ven. Ze zijn enige dagen in Holland. Tot morgen". Hij was amper uitgesproken toen er gebeld werd aan de voordeur. De aan gekondigde Don Juan was 't-niet. Ge woon de melkboer. Verbluft had ze die aangestaard en toen had ze be seft dat ze oververmoeid was. Wie maakte zich druk over de melkboer. Hij knikte vriendelijk tegen haar en drukte haar een fles chocolademelk in de hand. „U ziet er pips uit. Dit is goed voor M". (Wordt vervolgd) mm 4046. Zoals het in een goede thriller behoort, kwam de redding op het allerlaatste, uiterste nippertje net op tijd. Reeds zweefde het moordwapen boven Ferdydiks arme hoofd, toen de professor eindelijk het straalpistool goed kon richten en afdrukken. En hij deed dat met waar vakmanschap want de straal mikte pardoes de he le ceremoniemeester met spies en al ondersteboven. Vervolgens nam hij de verzamelde eters op de korrels en joeg ze als kegels door elkaar. Zó groot was de ont steltenis over dit onbetamelijk gebeuren bij de mier- mannen, dat geen hunner erover dacht om de veroorza ker van al die verwarring uit te schakelen. Zoiets als dit was in de geschiedenis van hun volk nooit voorgeko men! In hun ijver om weg te komen, buitelden zij soms over elkaar. Zij die onder de voet gelopen werden, moesten maar zien hoe zij zich redden. In minder dan geen tijd was de hele grot ontruimd. De professor ging meteen maar door met zijn wei-overwogen operatie plan. Omdat hij wel had ervaren hoe moeilijk het was die kleefdraden los te krijgen, probeerde hij met de smeltstraal. Dit was geen ongevaarlijk klusje, maar het eerste resultaat gaf moed. De draden schrompel den weg... 78. Het duurde eventjes voordat de deur van zijn gevangenis ontsloten werd en van die tijd maakte Tek- ko dankbaar gebruik om nog even heel diep na te den ken. De twee bonken van kerels, die de lijfwacht van de „Boss" vormden, kwamen hem halen en brachten onze vriend naar hun chef, die vriendelijk lachend al stond op te wachten. Het leek wel alsof iedereen in feeststemming was. De één had zijn hoed opgeborsteld, de ander een nieuwe broek met onberispelijke vouw aangedaan en zelf Pienterface Nelson had een schitte rend zwart zijden vest aangetrokken. „Ga zitten waar de Heer Taks!" sprak de Boss minzaam, terwijl hij onze vriend met een wijds gebaar een stoel aanwees. „Ik ben' blij dat het verstand gezegevierd heeft en dat u ons uw buitengewone uitvinding wilt verkopen. Eén voorstelling slechts en u bent weer vrij man! Bent u bereid?" Met een benepen gezicht knikte Tekko „Ja" en alle aanwezigen knikten opgelucht mee. „O.K Old Boy! Neem een sigaar!" grinnikte de Boss. „Dan gaan we beginnen!" Een Tekko was zo goed of zo kwaad niet of hij moest eerst een grote sigaar met een mooi gouden bandje nemen. Dinsdag 18 febr. zendt de NTS weer 21.40 tot 22.05 uur op Nederland II weer het programma „Studentenhaver" uit. Kritische en amusante prestaties van cabaretgezelschappen uit de Nederland se studentenwereld worden deze keer geleverd door „Wiegewaai", „Peter de Jongh" en „Blije Narren" uit Leiden en „Klaas de Vries" uit Wageningen. De produktie van dit door Koos Mulder sa mengestelde programma berust bij Ank Molenaar, de regie bij Vincent Monni kendam. Sinds de opmars van de elektronica is ook het elektronisch orgel zich een plaats gaan veroveren, zowel in de huis kamer als op het podium. Regelmatig kan men dan ook kennis maken met organisten, die een dergelijk instrument bespelen. Woensdag 19 februari kan men om 19.03 uur in het Ncrv-program- ma de Belgische hammondorganist Pete Colley aan het werk zien en horen. Pete Colley is nu 21 jaar. Op zijn vijftiende jaar verwisselde hij de piano voor het orgel. Sindsdien is deze jeug dige Belg uitgegroeid tot een organist van formaat. Hij speelt nieuwe instru menten in en reist als demonstrateur door geheel Europa. Ook zijn er inmid dels vijf langspeelplaten door hem vol gespeeld. In ddt NCRV-programma wordt Pete Colley bijgestaan door de „vocal" groep „The Harbourlights", de gitarist Jan Akkerman, de bassist Victor Kahaitu en de drummer Pierre van der Linden. r» Het gehele programma „Denk-beeld geestelijke stromingen", dat de NTS dinsdag 18 februari van 20.50 tot 21.40 uur op Nederland II uitzendt, is gewijd aan de vraag „Heeft bidden nog zin?" In deze uitzending zal een aantal kij kers vragen over dit onderwerp stellen aan vertegenwoordigers van vijf zeer verschillende religieuze groeperingen en een atheïst. Het gesprek wordt geleod door Jack van Belle. Vijftig jaar geleden verwierf de Ne derlandse vrouw het kiesrecht. Deze mijlpaal heeft voor de vrouw veel ver anderingen teweeg gebracht, maar de emancipatie is hiermee nog lang niet voltooid, zoals blijkt uit een documen taire die de Vara op dinsdag 18 februa ri van 21.30 tot 22.15 uur brengt op Ne derland I. Met name kan men discussiëren over de eventuele werkkring voor de vrouw, vooral als men in aanmerking neemt dat 33 procent van de vrouwen graag zou willen werken, maar dat 85 procent van de mannen desar tegen is. Nog enige cij fers van samenstelster Hedy d'Ancona: op een toteaUvan 150 Tweede-Kamerle den Vindt mé*n 11 vrouwen en in de Eerste Kamer ritten er zes op een totaal van 75. De Raad van State telt onder haar twintig leden slechts één vrouw, het NVV heeft slechts 6 procent vrou welijke leden en het NKV vier procent. De emancipatiestrijd van de vrouw is weer enigszins opgelaaid. De eerste emancipatiegolf gaf de vrouw de rech ten, de tweede wellicht de kansen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Once upon a mattress, musical (opn). 19.30 Nws. RVU: De stad van morgen, door prof. dr. ir. H. G. van Beusekom. NRU: 20.05 De studentenparochie in Amster dam, discussie. 20.30 Toonbeeld: muzi kale reisindrukken uit Japan (II). 21.10 Stereo: Radio Blazersensemble: mod. muz. (opn). 21.30 Musonette: licht gev. muziekpr. 22.00 Mensen - Kerk - Men sen: gesprek. 22.20 Progr. voor de blin den. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojour naal NRU: 22.55 Jazz in actie: Boy Ed gar's Big Band. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet (opn). 18.19 Uitzending van de KVP. Kaarten op tafel, een uit zending over politieke zaken die de aan dacht verdienen. 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 Literama: radiokroniek over boe ken, schrijvers en toneel. 19.20 Muziek en dienst: informatie over kerklied en kerkmuziek in klank en geschrift. 19.50 Stereo: Metropole Orkest: amusem.- muz. 20.10 Voksmuziek uit Normandië (gr). 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest: mod. muz. 21.10 Gewoon meedoen: klankbeeld over voogdijkinderen. 21.30 Stereo: Lichte gr. muz. 22.30 Avond overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultureel progr. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Tweekamp, een quiz tussen studenten teams. 91.32 In kleur: Pick Up: pre sentatie nieuwe grammofoonplaten. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Actualiteitenrubriek. 20.45 Bureau Bristol, TV-feuilleton. 21.35 In kleur: Documentaire film over Ierland. 22.15 In kleur: De Gitaer by it boek: Fire- se bijbelliederen. NTS: 22.20-22.25 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Export (les II -herh.) NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala- in formatief programma. AVRO: 19.30 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Regiovizier; 20.45 Peyton Place, TV-feuilleton. 21.30 Nationaal Allerlei (4): Nederlandse mini-filmpjes en -amusement. 22.00 22.00 AVROS's Televizier. NTS9 22.25- 22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Gelukwens. 8.03 Nws. 8.14 Radio journaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitge breide reportage of herhaling NRU- progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). 11.00 Nieuws. RVU: 11.02 Tussen engagement en tendens, door de heer J. van der Vegt. AVRO: 11.32 Stereo: Het Frans Blaaskwintqt: klassieke en moderne muz. (opn.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Komt vrienden in het ronde: program ma rondom het volkslied. 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. Over heidsvoorlichting: 12.29 Uitzending v. d. Landbouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze Zuiderburen. 14.00 Rostrum of Composers 1968: moderne muziek uit Berlijn en Oostenrijk (opn. gedeeltelijk stereo). 14.40 Jazz uit het historisch archief (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: Giulio Cesare, opera van Handel, met toelich ting. 16.00 Nieuws. 16.02 Caribia: muziek uit Suriname en de Nederlandse Antil len. 16.30 Land der Muzen: kunstkro niek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Hie Skymasters met solist. 17.25 Jazz Spec trum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het leven de woord. 7.15 Op het eerste gehoor lichte muziek met nieuws en actualitei ten. 8.00 Nws. 8.11 Oude gewijde muz. (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek v. d. huis vrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Kantte keningen bij het lijdensverhaal naar Mattheüs, lez. 10.15 Sterio: Semi-klas- sieke operafragmenten (gr.). 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden m,aar). 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Ste reo: Musiësta: gevar. muziekprogr. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.). Overheidsvoorlich ting: 17.00 Toeristische reclame van de Nederlandse Antillen in de Verenigde Staten.' klankbeeld van Raymundo De- brot. KRO: 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws 11.00 Nieuws. 11.03 Licht platenprogramma (12.00 Nieuws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevarieerd pla tenprogramma. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogramma. (17.00-17.02 Nws.). NEDERLAND I NTS/NOT: 10.35-11.50 Schooltelevisie. DUITSLAND I (Reg. pr. NDR: 18.00 Muz. amëpr. 18.30 KI: Zandmannetje. 18.40 Act. en sportjourn. 19.26 KI.: Polizeifunk ruft, TV-film. 19.59 Pr. overz. WDR: 18.00 KI:. Voor de kinderen. 18.04 KI: Das Ge heimnis von Centre Court, det.-film. 18.25 KL: Filmportret. Aansl: KI: Week- journ. 18.40 Journ. en Goedenavond. 19.20 KI: Muz. am.pr.) 20.00 Journ en weerber. 20.15 KI: Der Etappenhaus: TV-spel. 22.15 Am.pr. 23.15 Journ. en weerber. 23.25 Kobalt 60, det.-film. 0.10 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerber. 17.35 show. 18.05 KI: Rep. 19.10 KI: Het bos en de bomen, TV-film. 19.45 Nws en act. Aansl: Weerber. 20.15 KL: Am.pr. Aansl. Nws. 21.15 KI: Ich bin auch nur einne Frau, Duitse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugd, kijk.); 22.40 Nws. en weerber. Muz. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Documentair progr. 11.20 Licht muziekprogr. 12.00-13.30 Ac tuele kroniek. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kinderen. 17.45 Voor de kinderen. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerbericht. 17.35 Schiff ahoiü, TV-film (herhaling). Met ingang van vandaag zal Studio 4 van het in aanbouw zijnde studio-complex van de NTS te Hilversum in gebruik worden genomen. Het zal tevens de twee de definitieve studio voor kleurentelevisie zijn waarover de Nederlandse televisie de beschikking krijgt. Zoals bekend is bevat het nieuwe studio-complex zes studio's, waarvan de eerste twee, uitgevoerd met zwart/wit-apparatuur in oktober 1967 officieel in gebruik werden genomen en studio 3, welke tevens de eerste studio met kleu- renapparatuur was, op 2 oktober 1968. Na deze studio 4 zullen o.o.v., studio 5 en 6 gereed komen per resp. 1 oktober van dit jaar en 1 januari 1970. Deze beide laatste studio's van het complex zijn eveneens bestemd voor de produktie van programma's in kleur. Met de inbedrijfstelling van studio 4 zal de totale hoeveelheid studio's van de NTS niet toenemen. Samenvallend hiermede zal namelijk een begin ge maakt worden met de ontmanteling van de z.g. studio „A", welke in feite een provisorische studio was, ondergebracht in de decormontagehal van de studio's 1 en 2. Deze decormontagehal wordt teruggegeven aan zijn oorspronkelijke bestemming en zal dus dienst gaan doen voor de montage van decors ten behoeve van de studio's 1 en 2. Studio „A" heeft sinds oudejaars avond 1962 dienst gedaan als studio voor grote programma's, vooral amu- sementsshows en was destijds de groot ste studioruimte, waarover de NTS be schikte. De hal had namelijk een af meting van plm. 400 m2 nuttige vloer oppervlakte en een grote publiekaccom- modatie. Bovendien was de hal uitge rust met complete studioapparatuur en voorts voorzien van een provisorische luchtbehandelingsinstallatie. De gerin ge hoogte echter (6 meter) legde beper kingen op ten opzichte van belichting en decors, welke beperking de nu in de plaats tredende studio 4 niet zal kennen. Studio 4 is een replica van studio 3 en heeft dan ook een speelvloer van 375 m2 (15 x 25). De publiekaccommodatie biedt ruimte aan 75 toeschouwers. Evenals de overige definitieve stu dio's heeft ook studio 4 een z.g. rond- horizon, die een totale lengte heeft van 45 meter en een hoogte van 7 meter. In het souterrain van deze studio be vindt zich, evenals in die van de ande re, een artiestenkwartier met kleed- en schmink-kamers etc. 1167. In de Koninklijke eetzaal was een vorste lijke maaltijd binnengebracht, en de heer Brav- hencky maakte zich verdienstelijk met het bin nenbrengen van telkens nog méér. De overste von Msklkraftn bracht voortdurend een blij saluut en de Graaf van Lmborg Strom keek waardig toe of alles wel goed ging. „Heerlijk weer eens aan on ze eigen tafel te zitten", sprak Koning Antonyc en verheugd bracht hij 'n kruimig aardappeltje naar zjn mond. „En vertelt u het dan nu maar eens heren", zei hij vriendelijk. „Hoe zijt gij bij deze merkwaardige zaak betrokken geraakt?" „Dat kan ik u uitleggen, Majesteit", antwoordde Sjeems Pond. „Wij van de Bijzondere Geheime Dienst hadden in de smiezen gekregen, dat de boze doc tor Polnyck en zijn verwanten smidje Verholen uit zijn smidse hadden verwijderd. Ze hadden hem mooi gevangengenomen, ziet U. In zijn plaats had den ze een zekere Pjotr Nogrottr neergezet, een man die als twee druppels water op de smid leek. En toen Pjotr, de namaak-smid, staal kwam ko pen bij de firma Meyer en Vijfderibbe, deden die twee heren net alsof ze dachten, dat ze met de échte Verholen te doen hadden. Ze versierden hem met vriendelijkheid en sigaartjes en Pjotr had niet in de gaten, dat Meyer en Vijfderibbe eigen lijk beter bekend stonden als kolonel Plimmp en Sjeems Pond!" „Een kostelijke grap", vond Koning Antonyc. „En wat gebeurde er verder?" „Dat is gauw verteld, Majesteit", hernam Sjeems Pond. „Precies op het juiste moment pik te kolonel Plimmp Pjotr Nogrottr weer in en ver ving hij hem door de échte smidje Verholen" „Hihi, kostelijk!" gichelde de Koning. „De be driegers bedrogen!" Terwijl de ervaringen die met de provisorische studio „A" in de loop der jaren zijn opgedaan van groot nut zijn gebleken bij de inrichting van de definitieve studio's 1, 2 en 3, is intus sen gebleken dat in studio 4 geen ingrijpende wijzigingen ten opzichte van de voorgaande behoefden te worden aangebracht. Studio 4 is uitgerust met 4 camera's, met elk drie Plumbicon opneembuizen. Alle came ra's werken met zoomlenzen met een brandpuntbereik van 18-180 mm en een maximale lensopening van f 1:2,1. De scherpte-instelling en het zoomen gebeurt mechanisch. Er zijn drie Vin ten crab- en stuurdoliies beschikbaar in plaats van de in studio 1 en 2 in gebruik zijnde NTS-doi'-'-\s. Dit wegens de grotere stabiliteit die de zware kleurencamera's nodig hebben. Voorts is een Vinten-motordolly beschikbaar. In de camera-controle-kamer (CCK) en de regieruimten zijn alle monitoren in kleur. Dit geldt ook voor de op de speelvloer aanwezige monitoren. Voor speciale gevallen zijn echter ook eni ge zwart/wit monitoren in verschil lende afmetingen beschikbaar. De apparatuur in studio 4 is erop be rekend dat de daar geproduceerde te levisiebeelden kunnen worden afge wisseld met op hetzelfde moment el ders, (b.v. in een reportage-wagen of een andere studio) geproduceerde beelden. Ten aanzien van de op beeldband te registreren opnamen beschikt de stu dio over dezelfde apparatuur als die welke in studio Concordia aanwezig is. De belichting van studio 4 vertoont een grote overeenkomst met die van de studio's 1, 2 en 3. De grote lampen- bakken, die veelal worden gebruikt voor het creëren van het zachte voor licht, zijn hier echter uitgerust met speciaal ontwikkelde lampen met een verhoogde kleurtemperatuur van het licht (3000 graden Keivin). De belichting van de rond-horizon is uitgevoerd in eqp vaste opstelling over de totale lengte waarover de rond-ho rizon geheel kan worden uitgerold. Teneinde een grote gelijkmatigheid van deze belichting te verkijgen is hiervoor een geheel nieuwe armatuur ontwikkeld, die in drievoud is uitge voerd en die kan worden voorzien van kleurfilters (van glas) zoals ook in theaters gebruikelijk is. Door vermenging van de kleuren kunnen verschillende tinten ontstaan. Met als basis de kleuren rood, groen en blauw zijn in principe alle kleu ren mogelijk. Een neutrale tint of wit kan worden verkregen door eenvoudig een groep ongefilterd te houden. De laatste jaren is de fluorkoorts hoog gestegen. Nadat vele gemeenten, waaronder Amsterdam en Rotterdam, in 1962 en 1963 vrijwel unaniem princi piële besluiten hadden genomen om het drinkwater te fluorideren ter bestrijding van het tandbederf, begonnen tegen standers zich te roeren en niet zonder succes. Iloe zij hun acties voerden, welke invloed zij oefenden en hoe de voor standers van fluoridering daarop rea geerden zal worden nagegaan in het programma „Fluoride in de politiek", dat de NTS woensdag 19 februari in het kader van de serie „Inburgeren" van 20.35 tot 21.00 uur op Nederland 1 uit zendt. DEN HAAG Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de loop van 1968 117.500 huwelijken geslo ten. Dit aantal is hoger dan in het voorafgaande jaar (115.100 in 1967). Vooral de sterke toeneming van het aantal huwelijksvoltrekkingen in de de cembermaand is hierop van invloed ge weest. Het aantal levendgeborenen, 237.300, was circa 1.400 lager dan in 1967. Daar entegen bedroeg het aantal overledenen met 105.000 ruim 5.000 meer dan in 1967, zodat het geboorteoverschot, 132.300, ruim 6500 beneden dat van 1967 bleef. Berk end per 1.000 inwoners bedroeg het geboortecijfer 18,6 tegen 18,9 in 1967. De sedert 1964 in ons land waar genomen versnelde geboortedaling heeft zich dus in 1968 voortgezet, ook al was de teruggang in het afgelopen jaar wat minder dan in de eerste ja ren na 1964. Bij onderscheiding van de geboorte naar eerst- en latergeborenen blijkt dat deze daling voornamelijk moet worden toegeschreven aan verminde ring van het aantal latergeborenen. Per 1.000 inwoners daalde het cijfer voor deze categorie tot 11,2 tegen 11,6 in 1967. Onder invloed van het toegeno men aantal huwelijkssluitingen in óe afgelopen jaren was het cijfer voor de eerstgeborenen niet lager dan het voor afgaande jaar (1968 en 1967: 7,4 pet.). Ht aantal buitenechtelijk geboren kinderen was in 1968 was minder dan in 1967 (4.900 tegen 5.000). Per 1.000 van alle in het afgelopen jaar geborenen bedroeg de buitenechtelijke geboorte 20 tegen 21 in 1967. Het sterftecijfer, 8,2 per 1.000 inwo ners, lag iets hoger dan in 1967 (7,9 pet). In 1968 stierven evenals in 1967 3.200 kinderen beneden een jaar en bleef de zuigelingensterfte met 13,4 per 1.000 levendgeborenen gelijk aan die van 1967. Vorig jaar werden 1328 verzoeken om naamsverandering toegestaan en 96 afgewezen. De mogelijkheid die is opengesteld tot verandering van veel voorkomende geslachtsnamen (bv. De Vries, Jansen enz.) leverde opvallend weinig aanvra gen op. In 1967 werden 39 verzoeken toegestaan, vorig jaar waren het er 19. In 1968 werden ruim 2900 personen tot Nederlander genaturaliseerd. AMSTERDAM Minister Udink (ontwikkelingshulp) heeft maandag in Amsterdam de lof gezongen van buitenlandse investeringen in ontwik kelingslanden. De ontwikkelingslanden zien steeds meer de voordelen van het aantrekken van kapitaal uit het bui tenland. Drs. Udink opende in Amsterdam het „forum buitenlandse investeringen in ontwikkelingslanden", dat zich tot 20 februari bezint op mogelijkheden om privé-investeringen in ontwikkelings gebieden te doen toenemen. De deelne mers (representatief voor internatio naal en nationaal bestuur, bedrijfsle ven en geldwezen op het hoogste ne- veau, aldus de minister) zijn bijeen gebracht door de Economische en So ciale Raad van de Verenigde Naties. Ze werden .door de Nederlandse rege ring uitgenodigd in bns land te Verga deren. ROME De Italiaanse filmactrice Gina Lollobrigida heeft samen met de regisseur Franco Zeffrell; een auto ongeluk gehad. Zij brak een knieschijf, kreeg een lichte shock en liep schaaf wonden op. Franco Zeffirelli is er ernstiger aan toe. Hij heeft waarschijnlijk een sche- delbasisfractuur en mag niet ver voerd worden. Beiden zijn in het zie kenhuis van Orvieto opgenomen. Op advies van haar eigen arts zal de filmactrice zo gauw mogelijk naar Rome worden vervoerd voor een mo gelijke operatie. Het ongeluk gebeurde honderd kilo meter ten noorden van Rome op de door de regen gladde weg naar Flo rence. De Rolls Royce, die bestuurd werd door Zeffirelli, slipte en botste tegen de vangrail. WASHINGTON De Amerikaanse regering staat op het punt weer de mo gelijkheid voor Amerikanen te schep pen om naar communistisch China te reizen. Tot nu toe kon een Amerikaan geen paspoort voor China krijgen, evenmin als voor Cuba, Noord-Korea en Noord- Viëtnam. De regering-Nixon hoopt binnen af zienbare tijd te komen tot het aankno pen van betrekkingen met Rood-China. AMSTERDAM Het Nederlands bier is het zwaarst belast in de Euro pese Gemeenschap. In ons land ont vangt de overheid 32,07 gulden per hectoliter bier in de vorm van ac cijns en omzetbelasting. In Italië is dat 29,30 gulden, in West-Duitsland 20,95, in Frankrijk 20,85 en in België 20,65 gulden. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal brouwerij kantoor in Amsterdam. Ondanks de zware belastingdruk ging ons bierverbruik het afgelopen jaar van 44,2 (1967) naar 45,4 liter per in woner. ROME De Italiaanse regering heeft de prijzen van benzine opnieuw verhoogd. Zij zijn thans de hoogste van heel West-Europa. De extra-inkomsten zullen worden gebruikt voor het beta len van de verhoogde staatspensioenen aan arbeiders. Elke liter gewone en superbenzine is 10 lire duurder geworden. De gewone benzine kost nu 130 lire (65 cent) per liter, en de super 140 lire (70 cent). Van de opbrengst van elke liter ben zine gaat 94 lire naar de staat. De nieu we verhoging zal 95 miljard lire (152 lil.ioen dollar) extra opleveren. Binnenkort komt er een nieuwe staats lening ter grootte van 327 miljard lire (523 miljoen dollar).

De Vallei | 1969 | | pagina 2