„Slechts" brons na zwakke 500 meter Peter Nottet de grote openbaring Gedetailleerd eindklassement Ard Schenk verspeelde door val kans op hoge klassering Prachtige zege van Jan Bols op 10.000 meter DE GRAAUWE HENGST Vuurwerk Concentratie weg Geschrokken Revanche (op zichzelf) Aanval Geconcentreerd Drama Angst Ook geen zilver Waar je ook kijkt overal gaan steeds meer mensen over op Roxy 25. U blijft toch niet achter? het Nederlandse paard dat zegt met een onvervalste Franse tongval. 10.95 11.45 Kees Verkerk moest wereldtitel aan Fornaess laten DEVENTER Geen Nederlander mocht gisteren na af loop van de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats in Deventer de hoogste trede van het ereschavot beklimmen. Het was de Noor Dag Fornass, de ontdekking van dit seizoen en reeds Europees kampioen, die de we reldtitel voor zich opeiste. Geen wereldtitel dus voor Kees Verkerk, die de grootste favoriet was. En zelfs geen tweede plaats voor de kleine man uit Puttershoek. De Zweed Göron Claesson eiste die tweede plaats op met een voorsprong vandrieduizendste punt op Verkerk. Teleurstelling derhalve voor de duizenden fans van onze nationale kampioen, die overigens wel voor een maximum aan spanning heeft gezorgd. Op de 500 meter bleef Ver kerk met een tijd van 42.6 sec. al direct ver achter bij zijn grootste concurrenten Dag Fornass en Göran Claesson. Toen al begonnen de grootste optimisten te becij feren, dat er nog niets verloren was. In punten lag Verkerk dan wel op slag een straatlengte achter, maar ten slotte moest het voor hem mogelijk zijn de andere drie afstanden te winnen en daardoor alsnog op het wereld kampioenschap beslag te leggen. Behalve de teleurstelling dat Verkerk het niet haalde, was er nog een teleurstel ling. Maar die werd ons al tijdens de 1500 meter bereid. Ard Schenk kwam op die afstand namelijk te vallen en verspeelde daarmee de kans op een prachtige eind klassering. Met nog een ronde te rijden en een voorsprong van 0,1 seconde op Fornass leek het er zelfs op, dat de lange Noordhollander na drie afstanden de eerste plaats zou gaan bezetten. Het mocht niet zo zijn. Tot overmaat van ramp ging ook Jan Bols op dezelfde afstand onderuit en ook hij verspeelde daarmee belangrijke punten. En toch mogen wfl Nederlanders zeker niet ontevreden zijn over het verloop van dit wereldkampioenschap 1969. Er waren ongetwijfeld lichtpunten. We denken daarbij niet op de eerste plaats aan de schitterende overwinning van Bols op de 10.000 meter, doch vooral aan de prachtige vierde plaats die Peter Nottet ln het totaalklassement bezette vlak achter Kees Verkerk. Alle vijf Nederlanders kwamen b|j de laatste zestien, drie afstanden werden door onze landgenoten gewonnen en in het eindklassement hadden we drie plaatsen bij de eerste tien, zodat Nederland volgend jaar in Oslo opnieuw met vijf rijders mag uitkomen. Toch een resultaat, waarop men zonder meer trots mag zijn Spanning was er tijdens dit wereldkampioenschap meer dan voldoende. Toen Keessie zich op de 5000 meter zaterdagmiddag a heel duidelijk revancheerde met een eerste plaats in dt nieuwe Nederlandse recordtijd van 7.24.1 begon zelfs bi; de pessimisten de hoop weer te gloren. En toen hij zondag middag in een prachtige race ook eerste werd op de 150C meter in 2.08.7 rekende eigenlijk bijna iedereen erop, dal het wereldkampioenschap toch nog in Nederlandse han den zou komen. „Zelfs moest het mogelijk zijn", zo werd berekend, „dat Verkerk nog in puntentotaal Fornass en Claesson, die op dat moment resp. de eerste en de tweede plaats bezetten, voorbij zou gaan. Men ging daarbij uit van de fantastische race, die Verkerk in Inzeil had gere den. En dat nu was het uitgangspunt, dat onder de om standigheden van gisteren niet kon gelden. Dat men te optimistisch was geweest bleek al heel spoedig. Jan Bols startte in de eerste rit tegen Fornass en boekte een knappe overwinning. Maar de tijd van de Noor was ook bijzonder goed. Beter dan die, welke Verkerk in de tweede rit tegen Guttormsen zou bereiken. En daarmee was het pleit be slecht. En dat heeft ervoor gezorgd, dat de duizenden op de tribunes het bijzonder slechte weer van de tweede dag graag op de koop toe namen. Want slecht was het ongetwijfeld, toen vlak voor de start van de eerste* serie op de 10 km een sneeuwjacht los barstte, die van seconde tot seconde in hevigheid toenam. Het zou echter onjuist zijn om daar aan het betrekkelijke falen van Ver kerk op de stayers-afstand te wijten. De meters toonden namelijk aan, dat Bols en Fornaess in de eerste rit op deze afstand met een sterkere wind te kampen hadden dan Verkerk en Gut tormsen in de tweede rit. Opmerkelijk is weer het falen van de Russen tijdens deze wedstrijden ge weest. De beste was Tsjekoeljajev, die met een veertiende plaats in het eind klassement genoegen moest nemen. Na hem kwam als zestiende Kertsjenko. De 500 meter, waarmee dit wereld kampioenschap na de gebruikelijke ope ningsceremonie begon, leverde het no dige vuurwerk op. Het begin leek al zo hoopvol voor ons, Nederlanders, want Ard Schenk startte in de eerste rit te gen de sterke Westduitser Gerhard Zimmermann en liet een tijd van 41,1 sec. voor zich afdrukken. Dat beteken de meteen al een verbetering van het Nederlands record. Bovendien evenaar de hij het baanrecord, dat op naam stond van de Noren Thomassen, Grön- vold en Eriksen. Al direct zou blijken, dat die tijd nog lang niet voldoende was. De Noor Dag Fornaess startte in de tweede serie te gen onze Peter Nottet. Peter bleek niet bestand te zijn tegen de enorme snel heid, die Fornaess ontwikkelde. De Noor raasde in 40,3 seconden de 500 meter af en legde daarmee al de basis voor zijn overwinning in het eindklas sement. Maar Nottet volgde hem prach tig en bracht de schitterende tijd van Peter Nottet (rechts) en Dag For naess in hun felle strijd op de 500 meter. 40,8 seconden op de chronometers, daar mee het Nederlands record van Schenk overnemend. Achteraf zou blijken, dat deze tijd voldoende was voor een ge deelde zesde plaats met de mede-we reldrecordhouder, de Rus Lepesjkin, die als een bliksemschicht over de baan ging, maar juist op het laatste rechte eind een misslag maakte, waar door de mogelijkheid om onder de 40 seconden te blijven meteen was verke ken. En het geweld hield niet op. Göran Claesson had er alle belang bij om met zijn tijd zo dicht mogelijk in de buurt van Dag Fornaess te komen. De Zweed gaf alles tegen de sterke Oostenrijkse sprinter Othmar Braunecker. De chro nometers wezen 40,5 sec. aan, waarmee Claesson slechts 0,2 sec. achter bleef bij Fornaess en 0,1 sec. sneller bleek te zijn dan de Noor Magne Thomassen. Jan Bols, rijdend tegen de Fin Olavi Hjellman, viel als het ware in het schot van de starter en dat was een goede basis voor een mooie tijd. Maar Hjell man bleek nog even sneller weg te zijn geweest en had daardoor 'n valse start veroo'rzaakt, waardoor de rijders moes ten worden terug geschoten. Nijdig stelde Bols zich voor de tweede maal bij de startstreep op en toen opnieuw het startschot klonk bleek hij zich te weinig te hebben geconcentreerd. Laat, veel te laat kwam hij van zijn plaats. Weliswaar passeerde hij Hjellman al vrij snel, maar de aarzeling bij de start kostte hem toch verschillende tienden van een seconde. De chronometers we zen 41,6 sec.aan. Nadat de Japanner Keichi Suzuki als een raket over de baan was gegaan in een tijd van 40,1 seconden, in de laat ste bocht moest de Japanner even in houden, omdat hij er door zijn fantas tische snelheid dreigde uit te vliegen, moest Kees Verkerk aantreden tegen de Amerikaan Neil Blatchford. Het leek wel, of Verkerk met lamheid werd ge slagen door de komeetachtige snelheid, waarmee de Amerikaan voor hem uit joeg. Verkerk verloor snel terrein en ging niet meer. Voor Blatchford werd een tijd genoteerd van 40,3 sec., goed voor de met Fornaess gedeelde twee de plaats en Verkerk reikte niet verder dan 42,6 sec. Natuurlijk was Kees tegen dit Amerikaanse geweld niet opgewas sen, maar dit 42,6 sec. waren toch wel ruim beneden zijn kunnen. In vrijwel elk belangrijk toernooi zit hij bij de eerste tien. Ditmaal moest hij in het klassement van de 500 meter genoegen pioen. nemen met de.... 22e plaats: 2,3 sec. achter Dag Fornaess en 2,1 sec. achter Göran Claesson. De Duitser Erhard Keiler, mede-we reldrecordhouder op de 500 meter, bleek kansloos te zijn voor een hoge klasse ring. Al na de eerste honderd meter lag hij ver achter bij de andere ras- sprinters en hij reikte tenslotte niet verder dan 40,9 sec., waarmee hij zelfs nog 0,1 sec. bij Peter Nottet achter bleef. Eddy Verheyen, wiens bochtenwerk nog altijd veel te wensen overlaat, kwam niet verder dan 43 sec. rond. Op de 5.000 meter heeft Kees Ver kerk revanche genomen. Revanche op zijn tegenstanders, maar vooral en op de eerste plaats revanche op zichzelf. De Puttershoeker zou deze afstand in een prachtige tijd winnen, maar voor dat het zover was zou er nog het een en ander gebeuren. Verkerk had zich namelijk, ondanks de beroerde ervarin gen in Inzeil, toch weer in de tweede groep laten indelen, terwijl al zijn con currenten in de eerste groep waren ge plaatst. En ai in de tweede serie begon het geweld. Daarin startte onze Jan Bols tegen Dag Fornaess en dat beloofde een boeiende strijd te worden. Dat werd het dan ook. Vrijwel gelijkop raasden beide rijders de eerste 1.800 meter af. Bols kwam daarna iets achter, maar toen hij er enkele ronden van 35,6 sec. uitdraaide moest de Noor terrein prijs geven. Maar ook Fornaess maakte zijn achterstand weer goed, zodat de beide rijders met nog enkele ronden voor de boeg weer precies gelijk lagen. Toen kwam voor de Noor de klap. Fornaess maakte bij een wissel een fout, kreeg een klap van Bols en zakte onmiddel lijk terug. Hij was zijn cadans kwijt en Bols maakte er onmiddellijk ge bruik van om een voorsprong te ne men. Met rondjes van 35 en 36 secon den liet hij zijn tegenstander ca. 30 meter achter zich en finishte in 7.32.8. Dat was een tijd, die geruime tijd on aantastbaar zou blijken te zijn. DEVENTER De gedetailleerde resultaten van de rijders, die zich klasseerde* voor de laatste zestien luiden (achtereenvolgens 500, 5000, 1500, 10.000 en punten totaal). 1. Fornass (Noorw.) 40.3 2) 7.38.0 8) 2.09.1 3) 16.04.7 2) 177.368 2. Claesson (Zweden) 40.5 4) 7.36.1 7) 2.08.9 2) 16.22.0 9) 178.177 3. Verkerk Ned.) 42.6 (22) 7.24.1 1) 2.08.7 1) 16.05.4 4) 178.180 4. Nottet (Ned.) 40.8 6) 7.38.9 (11) 2.12.1 8) 16.11.3 7) 179.288 5. Thomassen (Noorw.) 40.6 5) 7.38.1 9) 2.11.2 7) 16.25.7 (10) 179.428 6. Höglin (Zweden) 41.2 (11) 7.40.0 (13) 2.09.3 4) 16.26.9 (12) 179.645 7. Sandler (Zweden) 42.7 (24) 7.32.3 4) 2.10.6 5) 16.05.5 5) 179.738 8. Guttormsen (Noorw.) 42.2 (20) 7.29.1 2) 2.13.8 (13) 16.05.3 3) 179.908 9. Bols (Ned.) 41.6(15) 7.32.8( 5) 2.14.7(15) 16.02.9( 1) 179.925 10. Stiansen (Noorw.) 41.4 (13) 7.38.7 (10) 2.11.1 6) 16.27.2 (13) 180.330 11. Koskinen (Finl.) 42.1 (19) 7.39.0(12) 2.12.7 9) 16.26.8(11) 181.573 12. Maier (Noorw.) 43.0 (27) 7.35.5 6) 2.14.2 (14) 16.06.3 6) 181.595 13. Schenk (Ned.) 41.1 9) 7.31.3 3) 2.20.8 (27) 16.21.3 8) 182.228 14. Tsjekoeljajev (Rusl.) 42.6 (22) 7.41.5 (14) 2.13.1 (11) 16.44.1 (15) 183.322 15. Verheyen (Ned.) 43.0 (27) 7.44.1 (15) 2.15.4 (18) 16.31.7 (14) 184.028 16. Kerstjenko (Rusl.) 41.2(11) 7.50.0(16) 2.13.4(12) 17.32.9(16) 185.312 De 20-jarige Noor Dag Fornaess in volle actie. Een waardig kam- j Bgptil De eerste serieuze aanval op de tijd van Bols kwam van Göran Claesson, nadat Peter Nottet in een boeiende ra ce verslagen was door Magne Thomas sen, die 0,8 sec. sneller bleek te zijn dan de gebrilde Nederlander. Claesson moest het in feite alleen uit vechten, want in de Japanner Maeda had hij geen tegenstander, die hem zou kunnen volgen. De Zweed startte in een vrij hoog tempo, maar viel na 3000 meter sterk terug. Hij herstelde zich in de laatste ronden voortreffelijk en slaagde erin Dag Fornaess een plaats terug te wijzen en een winst van 1,9 sec. op de Noor te boeken. Daarna deed Fred Anton Maier een aanval op de tijd van Bols. De lange Noor, die lang niet zo sterk meer rijdt als vorig jaar, toen hij zowel de Euro pese als de wereldtitel veroverde, gaf alles en finishte na 7.35.5, waarmee hij Claesson en Fornaess achter zich liet, maar Bols toch niet kon verdringen. Toch wankelde op dat moment de troon van Bols en het was zijn landge noot Ard Schenk, die hem omver gooi de. Schenk startte tegen de Italiaan To- niolli in een tempo, dat op een „alles of niets" duidde. En het werd alles. Al op de eerste tweehonderd meter pakte hij 0,2 sec. op Bols en de voorsprong groeide in de volgende ronden gesta dig. Even na 1400 meter, kwam er een terugslag en kwam hij boven de tijd van Bols. Na 2600 meter echter bleek Schenk zich volledig te hebben hersteld. Met tienden van seconden bouwde hij ronde na ronde een kleine voorsprong op en met precies anderhalve seconde winst op zijn land- en ploeggenoot flit ste hij over de finish. De arme Italiaan werd bijna omver gereden en moest op dat moment nog een ronde afleggen. Kees Verkerk was de eerste, die Schenk met dit prachtige resultaat ge lukwenste en coach Leen Pfrommer uit te zijn bewondering met klopjes op de rug van de leeg gereden Noordhollan der. Bols dus terug verwezen naar de tweede plaats, die hij echter in de vol gende serie ook moest afstaan, omdat Orjan Sandler met een tijd van 7.32.3 precies een halve seconde sneller was dan de Drent. En zelfs die derde plaats zou Bols niet mogen behouden, want Verkerk en Guttormsen zouden het nog sneller doen dan Schenk. Volledig geconcentreerd flitste Ver kerk na het startschot weg en gewoon tegetrouw opende hij met een bijzon der snelle ronde: 20,1 sec. Na 1000 me ter lag Verkerk al 0,5 sec. voor op Schenk en na 1800 meter was die voor- Het moment, waarop Jan Bols geen voorrang kreeg van Dag For naess. Met de naar achteren zwaaien de arm raakte Bols het hoofd van de Noor. sprong tot 1,7 sec. uitgegroeid. Een golf van enthousiasme ging door de toeschouwersrijen op de tribunes, maar tegelijkertijd ontwaakte daar het besef, dat Schenk ook de tweede plaats zou moeten prijs geven. Per Willy Gut tormsen trok zich namelijk prachtig op aan Verkerk en vooht als nooit tevoren om de achterstand bij „Keessie" zo klein mogèlijk te houden. Dat was in tussen een uiterst moeilijke opgave, want Verkerk ging door in een bijzon der hoog tempo. Na 3800 meter was zijn voorsprong op Schenk uitgegroeid tot 4,1 sec. Na 4200 meter tot 5,1 sec. en na 4600 meter tot 6,6 seconden. Met de regelmaat van een klok noteerde Verkerk rondetijden tussen de 35,5 en 36 sec. en in 7.24.1 reed hij zich naar een nieuw Nederlands record, slechts 2,1 sec. boven de wereldrecordtijd, die Fred Anton Maier vorig jaar tijdens de interland Nederland-Noorwegen in De venter had bereikt. Voor Guttormsen bleven de chronometers staan op 7.29.1 sec. en die tijd was ruim voldoende voor de tweede plaats. Eddy Verheyen tenslotte moest al leen over de baan en dat bleek voor de Deventernaar te veel. De luide toe juichingen van zijn stadgenoten zweep ten hem op tot de snelste openingsron de op deze afstand, 19,8 sec., maar het gevecht, dat hij tegen zichzelf moest voeren vergde toch te veel van zijn krachten. Hij finishte in 7.44,1. DEVENTER Op de tweede dag van de str(jd om de wereldtitels schaatsen zou het dan alsnog moeten gebeuren. Overwinningen voor Verkerk op de 1500 en de 10.000 meter zouden de wereldtitel toch in Nederland moeten houden. Maar die prognose bleek vals te zijn. Op die tweede dag ontwikkelden zich barre weers omstandigheden en dat was een ongewisse factor, die in de schaatssport een zo belangrijke rol kan spelen. Dat barre weer had bü de ritten op de 1500 meter nog weinig invloed, maar daar speelden andere ongewisse factoren een rol. Daarvan werd allereerst Ard Schenk weer eens het slachtoffer. De Noordhollander, die over het algemeen opmerkelijk weinig steun van Vrouwe Fortuna ondervindt, zou ook nu het geluk weer niet op zijn hand hebben. vooruit en het plastic, dat voor de be veiliging van de rijders langs de kanten was aangebracht, dwarrelde hoog op. In een fractie van een seconde was een illusie verstoord en waren maanden van intensieve training verknoeid. Moei zaam krabbelde Schenk overeind om zijn rit te vervolgen. Maar de race had voor hem geen zin meer. Ruim twaalf seconden verspeelde hij door die onge lukkige val. En opnieuw sloeg reeds in de volgen de serie het noodlot voor Nederland toe. Ditmaal werd Jan Bols er door getrof fen. In de bocht maakte Bols een mis slag en op het daarop volgende rechte eind raakte hij opnieuw uit balans. Op één knie gleed hij enkele meters door. Weliswaar herstelde hij zich met een enorme beheersing, maar het was te moeilijk om het ritme te hervinden. Het kostte Bols vele belangrijke punten. Coach Leen Pfrommer spoedde zich na deze glijpartijen naar de plaats des onheils, waar naarstig naar de oorza ken werd gezocht. Vermoedelijk is de oorzaak geweest dat bij het verwijde ren van de sneeuw de sneeuwschuiver slechts eenmaal over de baan is gegaan, waardoor er een nauwelijks zichtbaar verschil van dikte in het ijs ontstond. Nauwelijks zichtbaar inderdaad, maar voldoende om de illusies van Schenk en Bols een verpletterende slag toe te bren gen. De strijd op deze afstand werd ge opend door de leiders in het klassement na twee afstanden, Fornaess en Claesson. Tot het ingaan van de laatste ronde had de Noor een kleine voorsprong, maar Claesson perste er in de laatste ronde een enorme eindsprint uit en flit ste 0,3 sec eerder over de meet dan zijn tegenstander, waarmee het verschil in punten weer iets werd gereduceerd. Not tet liet vervolgens in een race tegen Thomassen, die hij verloor, 2.12,1 voor zich afdrukken en Verheyen finishte in 2.15,4 12 sec achter Fred Anton Mai er. En toen was het de beurt aan Schenk om zijn kunnen te tonen en te pogen de achterstand op Fornaess en Claesson weg te werken. Opnieuw zou zich een drama in de sport gaan ontwikkelen. Schenk ging ln hoog tempo tegen de Zweed Johnny Höglin van start. Bij het ingaan van de laatste ronde had hij een voor sprong van 0,1 sec. op Claesson en het leek erop dat hij een onaantastbare tijd op de klokken zou brengen. Maar in de voorlaatste bocht gleed de lange Noord hollander onderuit. Er ging een golf van verbijstering en teleurstelling door de toeschouwersrijen. Schenk gleed recht ADVERTENTIE Het was dan ook met angst in het hart dat men in de volgende serie Ver kerk tegen Guttormsen van start zag gaan. Maar Verkerk reed toch 'n prach tige race en maakte met 2.08,7 de beste tijd op de 1500 m. De weg naar de we reldtitel leek open te zijn, want nie mand geloofde, dat de 10 km een teleur stelling zou brengen. Hoe bleek men zich te hebben vergist... Al in de eerste rit trad de leider in 't algemeen klassement, Fornaess, aan en wel tegen Bols. Verkerk moest in de tweede rit starten tegen Guttormsen en zou zich dus op tijd van Fornaess kunnen richten. Maar na hem kwam nog Claesson uit tegen Thomassen en het was dus zaak om een zo scherp mo gelijke tijd te rijden. Die tijd moest wel bijzonder scherp worden, want de rit tussen Bols en Fornaess werd er een van Een dramatisch moment op de 1500 meter. Ard Schenk is gevallen en zijn tegenstander Johnny Höglin, gaat alleen door. hoge kwaliteit. Ronde na ronde bleven de Noor en de Nederlander precies op gelijke hoogte en pas in de voorlaatste ronde slaagde Bols erin afstand van zijn tegenstander te nemen. Het verschil aan de finish bedroeg tenslotte 1,8 sec. Tijd voor Bols 16.02.9, tijd voor Fornaess 16.04,7. Pas later zou blijken dat Bols daarmee de snelste tijd op de 10.000 m had gemaakt. Voorlopig echter was alle aandacht gericht op Kees Verkerk, die tegen Per Willy Guttormsen in een verbijsterend hoog tempo weg ging. De sneeuwjacht was intussen heviger geworden, maar al na drie ronden zat Verkeek ruim acht seconden onder de tijd van Bols. Drie ronden lang schommelde die voorsprong tussen de 8 en 8,3 sec en toen, tot ver bijstering van de toeschouwers, leek het ritme weg te vloeien. De voorsprong van Verkerk op Bols zakte van ronde tot ronde. Na vijftien ronden bedroeg ze nog slechts 0,8 sec, maar toen daar op een ronde van 43,8 volgde was het wel duidelijk dat ook voor Verkerk de strijd was gestreden. Even leek Kees zich te herstellen van zijn inzinking, maar in de slotfase bleek Guttormsen zelfs nog te sterk voor hem. De Noor versloeg hem op de streep: 16.05,3 tegen 16.05,4. De enige vraag die nog restte was of dan tenminste het zilver nog voor Ne derland zou zijn. Ook dat mocht niet zo zijn. Claesson die kampioen zou zijn als hij 1,1 sec. sneler was dan Fornaess mocht in zijn rit tegen Thomassen zestien seconden op Verkerk verspelen om de tweede plaats te behouden. Het werd een uiterst spannende rit, die Claesson in 16.22.0 aflegde. Daarmee bleef de Zweed precies 0,003 punt onder het totaal van Verkerk en dat was ge noeg voor het zilver. Nottet reed tegen Maier een redelijke tien kilometer in 16.11,3, Schenk had 16.21,3 nodig en Verheyen 16.31,7. ADVERTENTIE vieux etalon vieux brandy per hele liter v

De Vallei | 1969 | | pagina 7