Nu eerst een definitie opstellen van 't begrip „exces DRIEKWART VAN LEDEN DRIE KRUISVERENIGINGEN WIL FUSIE „Oude neemt NoF toch raadsman E-8 in 1971 tot Holten gereed Studenten namen minister dr. Ver inga „onder vuur" IJsselmeerpolders indelen in één hovengemeentelijk orgaan MR. KORTHALS ALTES (70) VOORZITTER WERKGROEP DIE MATERIAAL OVER ECESSEN IN INDIË VERZAMELT Jongen in Arnhem weet niet waar hij vandaan komt Kamerlid vraagt verhoging minimumloon „KOM KIJKEN IN TURKIJE" ZEGGEN VERGUISDE GASTARBEIDERS T weedekamerlid Cornelissen in Nigeria weer vrij Rubens-diefstal opgelost OPENBAAR DEBAT INGELAST IN UTRECHT Stookolie doodt op Waddeneilanden duizenden vogels Wehkamp start verzekeringen per postorder - uit Singermuseum - „ZELF ZIEN" Belastingtarief werkende gehuwde vrouw MORGEN BIJEEN ERVARING Overschot Openbaar debat Overleg Korsten (ex-adviseur van ministers) wordt burgemeester Gouda EERST WETEN WAAR EN HOE NOG NERGENS PRATEN Donderdag uitspraak over verdeling van continentaal plat Commissie genootschap „Flevo" VEROUDERD EISEN DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 DEN HAAG De regering heeft gistermiddag de zeventigjarige inr. E. J. Korthals Altes benoemd tot voorzitter van een werkgroep, die voor 1 juni het feitelijk onderzoek moet hebben voltooid naar alle materiaal over excessen van Nederlandse militairen in Indonesië. ARNHEM De politie in Arnhem probeert te weten te komen wie de ouders zijn van een jongen, die in het weekeinde by het hoofdbureau arriveer de. De jongen houdt vol dat hjj zijn woonplaats is vergeten. Hij heeft verteld Nelis Hageman te heten, maar er wordt aan getwijfeld of dat waar is. De jongen, die geen gewone indruk maakt, is tijdelijk on dergebracht in een tehuis in Arnhem. Bij de Arnhemse politie weet men niet goed wat men met hem doen moet. „We hebben nog nooit zo iets meege maakt", zegt men. Niemand heeft de indruk dat de jongen simuleert. Toen hij bij het bureau kwam had hij 17,37 gulden bij zich, een kaart van Neder land en een spoorboekje. Zijn signalement luidt 1.80 m lang, fors gebouwd, donkerblond haar en blauwe ogen. Zijn voorste snijtanden steken iets naar voren, hij is gekleed in een bruine broek met zwarte stre pen, grijze wollen trui, zwart nylon jack, grijze sokken en zwarte schoe nen. Naar schatting is de jongen on geveer twintig jaar oud. DEN HAAG. Het Tweedekamerlid Van der Lek (PSP) is van mening dat door de excessieve styging van de kos ten van levensonderhoud, zoals die zich sinds 1 jan. blijkt te hebben voorgedaan, voor de minimumloontrekkers of daar mee vergelijkbare dan wel daaraan ge koppelde groepen, een noodsituatie is ontstaan. Hij heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid dan ook schriftelijk gevraagd zijn bevoegdheid op grond van de Wet op het Minimumloon te ge bruiken voor een onmiddellijke ver hoging van de bedragen, genoemd in deze wet. met een percentage dat op zijn minst gelijk is aan dat van de nu be kende prijsstijgingen. De heer Van der Lek dringt er bij de bewindsman op aan deze verhoging te doen ingaan met terugwerkende kracht vanaf 1 jan. j.l. Het dagelijks bestuur van de CHU zegt in een gisteravond uitgegeven ver klaring in hoge mate verontrust te zijn over de prijsontwikkeling na de invoe ring van de B.T.W. Het bestuur van de C.H.U. wil op de kortst mogelijke ter mijn deze prijsontwikkeling beteugeld zien. Het bestuur acht het noodzakelijk dat de minister van economische zaken daarvoor terstond contact opneemt met het georganiseerde bedrijfsleven, ten einde te komen tot 'n snelle indamming en eventuele correctie van onverant woorde prijsstijgingen. ALMELO Honderd Turkse arbei ders willen geld inzamelen om enkele bewoners van de Almelose wyk De Wonde in staat te stellen Turkye te be zoeken. Dat is hun antwoord op het protest van enkele tientallen wijkbewo ners tegen het plan de Turken in een leegstaande zuivelfabriek in hun wyk onder te brengen. De bezwaarden hadden het gemeente bestuur laten weten dat zij vrezen, dat jonge meisjes uit de wijk zullen worden lastig gevallen en dat de buurt achter uit zal gaan. Wethouder J. H. Holsbrink verklaarde gisteravond na een bespre king met de fractieleiders uit de Alme lose raad, dat de huisvesting van de Turken allen in dienst van de Stoom spinnerij Twenthe door zal gaan. „Ik heb niet de indruk, dat de hele wijk achter het protest staat", aldus de wet houder. Turkse arbeiders hebben in Almelo nooit moeilijkheden veroorzaakt. DEN HAAG Het Tweede- Kamer lid ir. P. A. RL Cornelissen (k.v.p.) die eergisteren in Benim (Nigeria) was aan gehouden. is na tussenkomst van de Nederlandse ambassadeur weer vrijge laten. Militairen hielden de heer Cornelissen aan omdat hij op het vliegveld foto's zou hebben gemaakt van Russische Migs 17. Het Kamerdlid vertrok na zijn vrijla ting van Benim naar Lagos. Hij ver blijft met de heer P. Dankert (Kamer lid voor de P.v.d.A.) als gast van de federale regering in Nigeria. Minister zegt toe: DEN HAAG De minister van Ver keer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft gisteren in een gesprek met de werkgroep E-8 volgens een mededeling van deze werkgroep de uitdrukkelijke toezegging gedaan, dat de E-8 in 1971 tot Holten gereed zal zijn. Dit geschiedt in het kader van een extra versnelling, welke op deze weg zal worden toege past. Voor het gedeelte van Holten tot Bor- nerbroek kan deze extra versnelling niet worden toegepast, omdat daartoe de middelen ontbreken. Dit gedeelte van de E-8 zal ongeveer 35 tot 40 mil joen kosten en de bedragen die tot 1973 zijn uitgetrokken in het raam van het Rijkswegenfonds bedragen 15 miljoen, dat wil zeggen vijf miljoen per jaar. De werkgroep E-8 heeft toen de be reidheid getoond dat Twente het be drag, dat nodig is om de E-8 een extra versnelling te geven ten bedrage van 20 a 25 miljoen zelf op tafel te leggen. Minister Bakker zei, dat hij positief te genover deze suggestie stond en hij verklaarde zich bereid om wanneer op ambtelijk niveau deze zaak rond is, hij opnieuw een gesprek zal hebben met de werkgroep. Komt deze extra financie ring er, zei minister Bakker, dan is het technisch gezien mogelijk, dat het stuk Holten-Bbornerbroek eind '73 af komt. Het betreft hier een beperkt pro ject, dat in een kort aantal jaren kan worden uitgevoerd. Bovendien gaat het hier om een beperkt bedrag ten over staan van de totaliteit van de kosten. Ook had de minister met waardering kennis genomen ven het aanbod van de vijf gemeenten van de Stedenband Twente (Almelo, Borne, Hengelo, En schede en Oldenzaal) inzake het ter be schikking stellen van technisch poten tieel. De minister was hiervoor erken telijk, doch zei dat aan technisch poten tieel direct geen behoefte is. Echter wanneer de noodzaak zich daartoe voor doet, zal hij het op prijs stellen wanneer de gemeenten van de Stedenband me dewerking verlenen bij de grondver werving. Deze medewerking zal graag worden geaccepeterd. De E-8 zal ten oosten van Oldenzaal de rijksgrens be reiken en op den duur aansluiten op het Duitse gedeelte van deze Europa-weg-8. LAREN De Zandvoortse recherche heeft in de afgelopen nacht op verzoek van de Larense korpschef van politie de 26-jarige barexploitant H. M. uit Zand- voort aangehouden. Deze bekende in vereniging met de 25-jarige Engelsman P. B., dameskapper van beroep, op 15 januari uit het Singermuseum in Laren het schilderij „De gestigmatiseerde Sint Franciscus" van Rubens te hebben ge stolen, dat een waarde van 2.5 ton ver tegenwoordigt. Het schilderij werd aanvankelijk ver borgen gehouden in de woning van M., die het op 10 februari naar Engeland bracht, waar het werd ondergebracht bij de hotelhouder T. K. in Brighton, aan wie het bekend was dat het werk uit diefstal was verkregen. Het doek was gestolen met de bedoeling het te verkopen, maar men had (vanwege de exclusiviteit van het schilderij) geen kans gezien het eerder aan de man te brengen. De gearresteerde H. M. zal worden voorgeleid voor de officier van justitie. De Engelse recherche onderzoekt in hoeverre de hotelhouder bij de diefstal betrokken is geweest. Het doek zal spoedig uit Engeland naar Nederland terugkeren. De groep is een onderdeel van de eer der ingestelde stuurgroep, onder lei ding van jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden. Mr. Korthals Altes deelde kort na zijn benoeming mee zijn uiterste best te zullen doen, maar niet te verwachten dat voor 1 juni zelfs maar een enigszins afgerond beeld over de periode 19461950 zal kunnen zijn gevormd. In ieder geval zal de groep van mr. Korthals Altes in de tweede helft van mei rapport aan de regering uitbren gen. „De regering moet dan zelf maar zien wat ze er mee kan doen", aldus mr. Korthals. De werkgroep van mr. Korthals heeft van de regering een drieledige opdracht gekregen: Al het materiaal in overheidsar chieven en bij particulieren dat betrekking heeft op excessen door Nederlandse militairen in Neder lands Oost-Indië begaan tussen DEN HAAG De tekst van een door een commissie uitgebracht rapport over de aftrek voor de werkende gehuwde vrouw in de inkomsten- en loonbelas ting wordt binnenkort aan de Tweede Kamer aangeboden. Dit heeft de staatssecretaris van finan ciën, Grappenhaus, meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Berg (P.v.d.A.) ]yfR. E. J. Korthals-Altes is tot 1959 advocaat en procureur in Amsterdam geweest. Van jan. 1959 tot juli 1968 was hy raadsheer in de Hoge Raad. In de jaren 1964-1965 was hy voorzitter van het college van scheidslieden voor de uitkeringen aan nazi-slachtof fers. mmnnimmiummniHmilmtiiiinMiimiinimiiMmmiiiiiiimuiniiiiiiinmninmiHiiimiiiiimmi» 1946 en 1949 verzamelen en orde nen. Een toelichting geven op dit mate riaal en daarvan een algemeen beeld samenstellen. Vaststellen in hoeverre op ver antwoorde wijze kan worden be oordeeld in welke mate zich ex cessen hebben voorgedaan en in welke mate daartegen Is opgetre den. Morgen reeds, zo deelde mr. Kort hals mee, komt zijn werkgroep voor de eerste keer bijeen. Op deze verga dering zal getracht worden een de finitie te formuleren van het begrip exces. Hoewel de tijd dringt zal de werkgroep ook grote aandacht beste den aan incidentele zaken waarin sprake zou kunnen zijn van excessen. Zo zullen o.a. alle tot nu toe bekend geworden gevallen van mishandelin gen enz. worden bestudeerd en nader worden onderzocht. Alle binnenkomen de brieven met meldingen of nadere gegevens zullen in behandeling wor den genomen. Uit een eerste zeer vluchtige infor matie is mr. Korthals gebleken dat de te onderzoeken hoeveelheid materiaal enorm groot is. Behalve de leden van zijn werkgroep zullen de komende maanden ook ambtenaren van de ver schillende ministeries en archiefperso- neel bij het onderzoek worden betrok ken. Op de vraag waarom de keus van de regering voor de functie van lei der van het feitelijk onderzoek juist op hem was gevallen, zei mr. Kort hals: „De regering beschouwt een ju rist van mijn niveau en met mijn er varing als de juiste man op de juiste plaats.'' De werkgroep van mr. Korthals zal moeten snuffelen in een slordige 350 kilometer aan documenten, die in de loop van 25 jaar zijn geproduceerd. De historische opslag verkeert in droevige staat. Veel ligt in voormalige fietsenhokken en cachotten. Ook in een cel in de Scheveningse strafgevange nis waarin eens Rauter verbleef. Door het enorme gebrek aan rijks archiefruimte blijken stapels docu menten in tochtige barakken te zijn verkommerd tot hopen schimmel en pap. De rijksarchiefdienst kampt met een achterstand van een halve eeuw. Die zou over 25 jaar kunnen zijn in gehaald, mits binnen tien jaar wordt voorzien in nieuwe, moderne accom modatie en de personeelsstaf dien overeenkomstig wordt uitgebreid. ROTTERDAM Driekwart van alle Nederlandse gezinnen is lid van een kruis vereniging. Met andere woorden: driekwart van alle Nederlanders heeft recht op de diensten en de hulp van een kruisvereniging. Volgens de laatste cyfers zyn de kaarten zo verdeeld: Het Groene Kruis heeft 1,6 miljoen leden, het Wit-Gele 900.000 en het Oranje-Groene 410.000. „Bent u voor of tegen een fusie van de drie verenigingen?" Die vraag heeft het Nederlands instituut voor de pu blieke opinie en het marktonderzoek, het NIPO, in december gesteld aan 1169 Nederlanders, vrijwel allemaal lid van een kruisvereniging. Met fusie werd bedoeld het volledig samengaan van de drie in één nieuwe kruis vereniging. Mr. B. F. J. SIMON UTRECHT De Utrechtse A. J. R. (76), beter bekend als Oude Nol, zal de komende dagen voor de Utrechtse rechtbank toch worden bijgestaan door de hem toegevoegde raadsman mr. B. F. J. Simon. Oude Nol had twee weken geleden definitief met mr. Simon gebroken. Hij zei geen vertrouwen te hebben in advo caten en zijn verdediging zelf te zullen voeren. Oude Nol moet zich verantwoorden voor twee gevallen van uitlokking van moord en een geval van uitlokking van een poging tot moord door Hans van Z. die vorige week voor de Utrechtse rechtbank terecht stond. Mr. Simon woonde de behandeling van de zaak Van Z. op verzoek van de president van de Utrechtse recht bank, prof. mr. V. J. A. van Dijk, vol ledig bij. UTRECHT De Aktiegroep Universiteit in Utrecht heeft gistermorgen be sprekingen tussen minister Veringa (Onderwijs) en het universiteitsbestuur ver stoord. Ruim tien studenten drongen de curatorenkamer aan de Kromme Nieuwe Gracht binnen. De bijeenkomst werd geschorst. Meer dan tweehonderd studenten hielden gistermiddag de bus die de mi nister naar De Uithof moest brengen, tegen. Dr. Veringa zou er de nieuwe diergeneeskundige kliniek openen. De studenten dwongen de bus stapvoets te rijden. De laatste vijfhonderd meter liepen ze van spandoeken voorzien voor de bus uit. Een drastische beperking van het aantal studenten in de faculteit dierge neeskunde per 1 september vormde de aanleiding voor de studentenprotesten. Gistermorgen maakte prof. dr. S. R. Numans, voorzitter van de faculteit, volkomen onverwachts bekend, dat niet meer dan 40 eerstejaars zullen worden toegelaten tot de practica. Alle anderen komen op wachtlijsten. De wachtlijsten worden ook in andere studiejaren ingevoerd. Curatoren wis ten van de maatregel niets af. Minister Veringa, die zaterdag op de hoogte werd gesteld, heeft al gevraagd de maatregel op te schorten. Prof. Nu mans deelde gisteravond mee, dat voor lopig voor de ouderejaars nog geen wachtlijsten zullen worden ingevoerd. Men is nog bereid naar een andere op lossing te zoeken. Volgens prof. Numans kan de weten schappelijke staf het werk niet meer aan. Het aantal studenten diergenees kunde is de laatste tien jaar bijna ver- drievoudingd. De hoogleraar is ervan overtuigd dat er binnen tien jaar een overschot aan dierenartsen zal zijn. De studenten zien in de beperking van het aantal studenten door wacht lijsten een verkapte numerus fixus. Per brief hebben ze minister Veringa al een aantal andere maatregelen voorgesteld. In een openbaar debat met minister Veringa, dat gistermiddag werd inge last in het programma van de minister hamerden de studenten erop dat ze in alle maatregelen en plannen veel meer openbaarheid willen. Ze zeiden nu het gevoel te hebben dat er „buiten hen om iets bekokstoofd wordt". De rector magnificus vertelde ons gisteren de wensen van de studenten wel te begrijpen. „Men moet voorko men dat zij die al aan de studie begon nen zijn slachtoffer worden van de maatregel". Over de ordeverstoringen was de rector allerminst te spreken: „Zo bereikt men bij de regering niets". De rector magnificus vond het on juist dat de faculteit diergeneeskunde over de genomen maatregel noch met curatoren, noch net de andere hoogle raren overleg heeft gevoerd. Hijzelf hoorde er gistermorgen pas van. Of de minister wilde of niet, hij moest in debat gaan met de stu denten; een bijeenkomst die niet op zijn programma stond. TERSCHELLING Stookolie van nog onbekende herkomst heeft op Ter schelling en de andere Waddeneilanden de dood van vele duizenden zeevogels veroorzaakt. Er zijn ten minste zesduizend dode of stervende dieren gevonden, op Terschel ling drieduizend, op Vlieland ongeveer twaalfhonderd, op Texel en Ameland elk 750. DEN HAAG Binnenkort valt de benoeming te verwachten van de heer B. S. Korsten tot burgemeester van Gouda. De heer Korsten, die in Den Haag woont en een bureau voor public relations heeft, is lid van de Katholieke Volkspartij. Hij kwam ruim anderhalf jaar ge leden in ftet nieuws, toen hij terugtrad als persoonlijk adviseur van verschillen de ministers naar aanleiding van inter views in enkele bladen over de over heidsvoorlichting. De heer Korsten behartigt onder meer nog steeds de voorlichting van de pro vincie Zuid-Holland en van de Neder landse Bakkerij stichting. De uitslag van dit onderzoek op ei gen initiatief was verrassend; 76 pro cent stemde voor. zes procent tegen, achttien wist het niet of had geen oor deel. Nog veel meer viel op, dat juist onder de confessionele groepen de mees te voorstemmers zaten. De verdeling in voor, tegen of weet-het-niet was voor de Groene Kruis-leden 74-6-20, voor het Wit-Gele 78-4-18 en voor het Oranje- Groene 80-10-10. Dit betekent nog lang niet dat deze grote drie nu spoorslags de stem des volks gaan opvolgen. Zij willen eerst precies weten welke waarde zij aan de cijfers moeten toekennen. Bovendien hadden de drie organisaties zelf al plannen voor een soortgelijk onderzoek, dit jaar te houden door het Instituut voor Toegepaste Psychologie in Nijme gen. Waarom? Mr. J. W. van Gelder, voorzitter Groene Kruis: „De bevolking voelt wel voor fusie. Zij weet dat het Groe ne Kruis ook rekening houdt met ge loofsovertuiging en niet meer op het standpunt staat dat gezondheidszorg niets met geloofsovertuiging heeft te maken. Naarmate de mensen minder geneigd zijn te veronderstellen dat een typisch confessionele organisatie altijd nodig zal blijven, zullen zij minder be zwaren hebben tegen fusie". Mr. P. Pulles, secretaris van het Wit-Gele kruis: „De visie op een fusieis nog vrij troebel. De vraag ïs of met name het Groene Kruis niet de voorkeur zal geven aan „alles groen". Daarmee zouden wij moeite hebben. Wij zouden de geschiedenis ingaan als „de grote vergissing". En dat gevoel hebben we beslist niet." „Eenbelangrijkevraagzo „Een belangrijke vraag zou ook zyn: „Waarom wilt u fusie en wat verwacht u ervan. In de ja-stemmen zou een stuk verlangen naar minder verzuiling kunnen zitten". De heer R. Smit, directeur-secreta ris van het Oranje Groene Kruis: „Omdat het goed is van tijd tot tijd in de spiegel te kijken met de vraag in het achterhoofd: Is alles wel zo zoals wij veronderstellen. Het gaat bij een fusie niet alleen om het verplegen door een zuster van A, B of C; wél om de levenssfeer van de mensen bij wie een wijkverpleegster in huis komt. Alleen een verpleegster van de eigen kleur kan in dat opzicht een zo groot mogelijke steun geven. „Als het alle maal zo eenvoudig was hoefden we niet zo lang te praten." De drie organisaties vinden de cij fers van het NIPO niet zo overtuigend. Is er geënquêteerd in de steden of op het plstteland, waar de banden met de kruisverenigingen veel sterker zijn. Is het NIPO te rade gegaan bij mensen die hulp hebben gekregen of nog krijgen, of bij de leden die alleen betalen? Er is ook een groot verschil tussen de kernen van de verenigingen en de grootste groepen die niet bij het werk zijn betrokken. Als by uw eigen onderzoek het gros voor is wat dan? Het Groene Kruis: „Die uitslag zal de beslissing over fusie in sterke mate beïnvloeden. In confessionele organi saties is het vaak zo, dat bepaalde groepen de boot willen afhouden. In strijd met de verwachtingen probeert het Oranje Groene Kruis nieuwe orga nisaties op te richten, bijvoorbeeld ïn Groningen. Ik betwijfel of de landelijke organisatie er wel achter staat". Het Wit-Gele: „De besturen zouden zo'n uitslag niet naast zich neer kun nen leggen. Er zijn wel plaatselijke af delingen die twijfelen aan de reden van het eigen bestaan, maar behalve in Oost Flevoland is er nog nergene sprake van een fusie". „De confessionele verenigingen zit ten in een wat moeilijke situatie. Aan de ene kant is er het verlangen onder de tegenwoordige mensen naar zoveel mogelijk gemeenschappelijke voorzie ningen, speciaal onder de confessione len. Daarnaast is er het feit van het Groene Kruis in zijn „plezierige posi tie". De heer Smit van het Oranje Groene Kruis: „Ik spreek niet over fusie. Dat riekt me teveel naar een eenheidspa troon. Ik wil ook niet naar de grootste gemene deler. Dat leidt maar tot ver vlakking. Ik wil het recht blijven hou den op eigen inbreng op grond van ei gen overtuiging. Of een eenheidspot wel het ideaal is waag ik te betwijfelen. Ik voel wel alles voor een vérgaande sa menwerking". Over zijn eigen organisatie zegt de heer Smit: „Zodra iemand het beladen woord fusie laat vallen; zal een gefrus treerde groep zich afwenden. De kern zal samenwerking wel aanvaarden, maar een fusie nu nog niet. De anderen zul len gemakkelijker een stap verder willen gaan dan alleen samenwerking". En over Groningen: „Ik zou het jam mer vinden als het gebeurde een hin derpaal zou vormen voor verdere sa menwerking". Volgens het Wit-Gele Kruis is het de bedoeling, na het onderzoek samen te gaan praten. Het zal moeilijk zijn, maar de drie hopen wel tot een geza menlijke beleidslijn te komen, op zijn minst over die samenwerking. Bij dit alles is het goed te bedenken, dat een groot gedeelte van de Neder landse bevolking de kruisverenigingen beschouwt als een soort ziekenfonds. Gemakkelijk als er iets ge'huurd moet worden en nog gemakkelijker als er be hoefte is aan gezinshulp. Blijkens de uitslag van het onder zoek door het NIPO zou het zeer veel Nederlanders wel eens om het even kunnen zijn van welke kant die hulp komt. Als het gezin maar kan blijven draaien. Tegen een prijs die rekening houdt met het Inkomen cn dus nog is te betalen. ZWOLLE Van deze week af kan men ook per postorder verzekeringen afsluiten. Als eerste postorderbedrijf in Nederland is Wehkamp in Zwolle hiermee begonnen. De verzekeringen variëren van ex tra vergoedingen bij ziekte tot de kos ten van een advocaat toe. DEN HAAG Het Internationale Gerechtshof zal donderdag in het Haagse Vredespaleis uitspraak doen in twee geschillen over de verdeling van het continentaal plat. Het zijn geschillen tussen West- Duitsland enerzijds en Denemarken en Nederland anderzijds. Ze gaan over do afbakening van de gebieden waar deze landen mogen zoeken naar bodem schatten. De afbakening was al gedeeltelijk voltooid. Voor het restant werd een beroep gedaan op het internationale hof om te verklaren dat de regels en beginselen van het internationale recht van toepassing zullen zijn op de verdeling. De partyen zijn bij voorbaat akkoord gegaan om conform deze uitspraak bij onderling verdrag de afbakening hele maal te voltooien. DEN HAAG Het is essentieel, dat de Noordoostpolder, Oost-Flevoland, Zuid- Flevoland en de toekomstige Markerwaard niet worden gescheiden, maar in één bovengemeentelyk orgaan worden ondergebracht. Dit is het antwoord, dat een commissie, bestaande uit prof. ir. Jac P. Thjjsse (voorzitter), prof. dr. S. O. van Poelje, W. G. de Frejjter, wethouder van de ge meente Noordoostpolder, drs. H. van der Weyde, secretaris-directeur van het Ne derlands instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, en jhr. mr. J. A. E. van der Does (secretaris), heeft gegeven op de vraag, hoe de IJsselmeerpolders provinciaal zouden moeten worden ingedeeld. De vraag werd aan de commissie ge steld door het genootschap „Flevo" naar aanleiding van een van verschillende zijden gestelde vraag of het niet tijd werd de gehele provinciale indeling van ons land op de helling te zetten, waardoor de vraag naar de indeling van de IJsselmeerpolders, zo meende het genootschap, een nieuwe nationale dimensie kreeg. Verder zegt het door de commissie uitgebrachte rapport: de tegenwoordige sub-nationale indeling is verouderd, de commissie heeft daarom aangenomen dat zy in een min of meer nabjje toe komst zal worden gewijzigd in een in deling van landsdelen op grotere schaal. De genoemde IJsselmeerpolders zul len dan tezamen bij zulk een landsdeel kunnen worden ondergebracht. Ten op zichte van deze IJsselmeerpolders moet voor de periode, voorafgegaan aan de bedoelde drastische wijziging van de bestuursindeling, een oplossing worden nagestreefd, waarbij de polders niet ge scheiden worden, meent de commissie verder. Voor een dergelijke tijdelijke oplossing lijkt de instelling van een openbaar lichaam het meest aangewe zen, zegt het rapport van de commissie ook nog. De argumenten voor het onderbren gen in één orgaan van de polders zijn voor een groot deel te vinden in een nota van prof. Thijsse, die bij het rap port is gevoegd en waarin o.m. ge noemd worden de gelijksoortige belan gen van de nieuwe polders, de wensen van de bevolking en de belangrijkheid van het gebied door stadvorming (o.a. Lelystad en recreatie. Als voorbeeld van een drastische vermindering van het aantal provincies noemt de com missie een indeling in vier landsdelen, waarvan één omvat ongeveer het ge bied van de huidige provincies Noord- Holland, Utrecht en Gelderland, als mede de IJsselmeerpolders, één zal bestaan uit Zuid-Holland en Zeeland, één uit Noord-Brabant en Limburg en één uit Friesland, Groningen, Drente en Overijssel. In het rapport wordt ook aangege ven aan welke eisen de inrichting van getoest IJsselmeerpolders, zoals de commissie het in te stellen openbaar lichaam noemt, zal moeten voldoen. De commissie beveelt de wetgever daarby aan op dit gebied zo weinig mogelijk details te regelen. De mensen, die met dit gewest zul len moeten werken, moeten zoveel mogelijk vrijheid hebben hun eigen wat genoemd worden spelregels op te stellen. Naar het oordeel van de regering, zo schreef minister Bakker van Ver keer en Waterstaat op 28 februari 1968 aan de voorzitter van de Tweede Ka mer, kan een verantwoorde beslissing over de indeling van de IJsselmeerpol ders pas worden genomen, wanneer na 1975 een duidelijk beeld van de te ver wachten ontwikkelingen is verkregen. Het nu openbaar gemaakte rapport zal, zo hoopt het genootschap Flevo een bijdrage leveren aan de discussie over de ontwikkelingen, die de rege ring voorziet.

De Vallei | 1969 | | pagina 6