Zwartbont Rundvee-fokkerij ondergaat veranderingen Minister Schut gaat praten met G.S. Burgemeester, kom es gauw 'k zit vast met m'n auto Henny Rebergen: „Ik ben een specifiek derbyscheidsrechter" VEILING SEPTER TIEL GELD f°Dl6? KOST DAT t Pierre Jansen terug naar Arnhem WELKE DAMES RE0 CHAUFFEUR Rembrandt gestolen GEEN NOOD!. Voor Veenendaal en omstr. kan men zich wenden tot 't bijkantoor: I lM. A. J. Diepeveen, Palmengrift 5, Veenendaal. tel. 08385-11326 Verdachte van kanariediefstal aangehouden Loterij voor „Ons Genoegen" Woningcontingent Gelderland Britse kust met kunstwier beplant Bliksemcarrière van 37-jarige Veenendaler Topprestatie Grensrechter Achtervolging ir Fataal Waarschuwen f1000,- aflossing f 60,-f1500,-aflossing f75,75, f2000r aflossing f97,36 per maand. BEMANNING HAZELEGER WEGENBOUW N.V. Leopards met speciaal vuurleidingssysteem het adres voor credietverlening is natuurlijk Kastanjelaan 40 tel. 08376 - 2720 Rhenen. DINSDAG 18 FEbkUARI VEENENDAAL De recherche van de Veenendaalse gemeentepolitie heeft G. M. H. W. uit Wijk bij Duurstede aangehouden verdacht van diefstal van kanaris ten nadele van de heer A. ter 3. aan de Zandstraat. W. legde een bekentenis af en werd, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer op vrije voeten gesteld. ARNHEM De Arnhemse gemeen teraad heeft gisteren de benoeming be krachtigd van Pierre Jansen (42 tot directeur van het gemeentemuseum in Arnhem. Hij zal op 1 september zijn nieuwe functie aanvaarden. Op die da tum gaat de heer J. Mekking met pen sioen. Daarmee komt de heer Jansen weer terug in zijn geboorteplaats, waar hij zijn carrière begon als bureauredac teur voor Het Vrije Volk. Dezelfde krant plaatste hem over naar Rotterdam, waar hij zich be kwaamde op de kunstkritiek. Als kunst redacteur kwam hij nog eenmaal te rug naar Arnhem, in 1956 werd hij conservator van het museum van Schiedam, een stad waar hij nu nog woont. Na een korte periode van free lance arbeid aanvaardde Pierre Jansen in 1965 zijn huidige functie van direc teur van de Rotterdamse academie. Op twee bijeenkomsten van zwart- bontrundveefokkers zijn vrijdag te Zwolle enkele interessante onderwerpen aan de orde gekomen. Allereerst werd des ochtends de vergadering van de West-Overijsselse fokkers gehouden waarin voorzitter H. H. Kloosterman constateerde dat 1968 een bijzonder jaar voor de veefokkers en -houders was: er was veel regen en daarmede veel zorg. Welke laatste in 't voorjaar temeer klemde door de prijsdaling van de melk die weliswaar in de loop van het jaar herstelde maar die toch reden tot bezorgdheid blijft geven. Gelukkig was de prijs voor slachtvee nogal be vredigend. In de toekomst zullen er stellig grote veranderingen plaats hebben. aldus spr: Er zal grotere waardering voor de plas melk komen en minder grote voo het melkvet. Grote verschuivingen zullen maken dat de machtige boerde rijgebouwen zoals we die thans nog ken nen hun tijd gehad zullen hebben en verdwijnen. De boer zal zijn (onthoorn- de) koeien alleen nog kennen aan het nummer, de staart zal met de mini- mode korter worden, enz. Toch zal de liefhebberij van de fokker blijven en hij zal blijven streven naar een goede, mooie en economische koe. In dit ver band wekte hij de leden op hun dieren zo goed mogelijk te verzorgen opdat ze op de nationale tentoonstelling een zo goed mogelijk figuur zullen slaan. Her jaarverslag van secretaris H. Roetman vermeldde o.a. de mooie suc cessen, behaald door de West-Overijs selse fokkers op de Drents-Overijsselse fokveedag in Ommen. Bij de rondvraag kwam naar voren of het ook gewenst was een stieren-verkdopdag te organi seren zoals die dezer dagen voor Gel derland in Barneveld wordt gehouden. Besloten werd deze kwestie nader te overwegen. In de fokver. Hasselt heeft een daar gefokte koe de 100.000 kg rrjelkgrens overschreden: Mollie van J. v. Itter- sum te Mastenbroek. Op de districtsvergadering van het Nederl. Rundvee Stamboek deelde di recteur ir. E. J .Alderkamp mede dat de export van stamboek-fokvee in 1968 zich bevredigend heeft ontwikkeld: er werden meer dan 11.000 runderen uit gevoerd naar 27 verschillende landen, o.a. naar achter het ijzeren gordijn. Toch begint er concurrentie te komen, o.a. van Amerikaans-Canadese zijde. Van de gewesten exporteerde Drente de meeste dieren, nog meer zelfs dan Friesland. Naast de melkproduktie wordt in de rundveefokkerij steeds meer aandacht geschonken aan de vleesproduktie. Aan groeivermogen, voederverbruik en de slachtkwaliteit (vlees-vetverhouding) dient hierbij aandacht te worden be steed. Onderzoekingen hieromtrent zijn reeds in gang. Met het oog op deze slacht-vlees-aangelegenheid wordt meer en meer over kruisingen tussen melk en vleesrassen gesproken. En onze mi nister van landbouw heeft al een aan tal doses sperma van Charolais-stieren uit Frankrijk doen importeren om hier mede proeven in gemelde richting te doen. Van diverse zijden worden krui singen nogal gepropageerd en het Fran se Charolais-rund is een uitgesproken vleesrund. Het Nederlandse Rundvee Stamboek staat op het standpunt dat de klemtoon in onze rundveefokkerij wel vooral moet blijven vallen op de melk. Dit o.a. gelet op de aard en de grootte der Nederland se veehouderij-bedrijven. Op de komende NRS-tentoonstelling 4 en 5 september te 's-Hertogenbosch, zal vooral ook aandacht besteed worden aan de maten der runderen: te kleine dieren zullen bij de voorselectie ge weerd worden. En op de tentoonstelling zelve zal een koe van goed type doch met beste ontwikkeling en beste uier prevaleren boven een koe met best ty pe doch met goede ontwikkeling en goede uier. Miner goede uiers zullen ook geweerd worden. Ook zal aandacht besteed worden aan de vererving der fokstieren (oudere-). Er zal een kampioen-stier (en reserve-) komen van deze oudere stieren naast één van de jongeen. Uit de vergadering werd het jammer gevonden dat de districtskeuringen van jonge stiertjes (april-keuringen) niet meer worden gehouden. Maar prakti sche bezwaren hebben ertoe geleid, al dus de fokleiding. AMERONGEN Ten behoeve van 't 50-jarig jubileum van Ons Genoegen dat zal plaatshebben in mei dit jaar wordt momenteel door het actiecomité en door de vereniging zelf een loterij georganiseerd. Vele loten zijn reeds aan de man gebracht doch nog niet ge noeg. Zoals bekend moet er een bedrag van f 20.000,- op tafel komen voor de aanschaf van nieuwe instrumenten. De helft is nog niet bereikt doch dit kan er zijn als alle loten verkocht zijn. Er zijn mooie prijzen te winnen o.a. was machines (volautomatisch) cassette e.d. Er zijn twee series loten van ieder 2500 stuks. Loten zijn verkrijgbaar bij de leden van Ons Genoegen en bij de leden van het actiecomité. Nu week geëist tegen PSP-senator Boetes AMSTERDAM Tegen het P.S.P.- Eerste-Kamerlid Otto M. Boetes uit Hei- loo heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gistermiddag wegens belediging in maart vorig jaar van een bevriend staatshoofd (president Johnson) een week gevangenisstraf ge- eist. Voor hetzelfde feit eiste hij tegen de echtgenote van de senator, de kunst schilderes Lia Boetes-Rider, een boete van f 300,De Alkmaarse rechtbank had in eerste instantie ieder een boete van f 250,opgelegd. DEN HAAG Ir. W. F. Schut, mi nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, is bereid overleg te plegen met het college van Gedepu teerde Staten van Gelderland over de zich in de loop van dit jaar ontw ikke lende situatie ten aanzien van het aan deze provincie toegewezen woningwet contingent. De bewindsman heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede kamerleden Nederhorst, Berg en Van den Doel (allen PvdA), die de minis ter hadden gevraagd een groter contin gent te verstrekken. De verdeling van het woningwetcon tingent 1969 over de onderscheidene provincies heeft plaatsgevonden nadat L1ENDEN „Burgemeester, ik zit vast met mijn auto, wilt u niet gauw even komen kijken?" Deze mededeling werd dezer dagen tele fonisch aan Liendens burgemeester, de heer J. C. Hoftijzer, gericht door een automobilist, die met zijn auto in een dikke laag sneeuw verzeild was geraakt en niet meer voor of achtuit kon. Burgemeester Hoftijzer is van nature altijd bereid iemand met raad en daad bij te staan, maar dit hulp-geroep ging hem toch te ver. Hij vertelt dit voorval om aan te tonen, dat de burgerij zelf ook best de handen uit de mouwen kan ste ken als het om de bestrijding van de gladheid gaat. Maar al te vaak worden te pas en te onpas verwijten aan het adres van de gemeenten ge maakt als er moeilijkheden zijn ont staan door de gladde wegen. Vaak wordt er door de werkers van de gemeente gedaan wat men kan; voor dag en dauw is men al in de weer in dikwijls moeilijke omstan digheden, want de Betuwe is be paald geen gemakkelijk gebied om de wegen sneeuwvrij te houden. Be grip van de kant van de burgerij is dus nodig. Daarmee is ook de heer J. W. Groeneik, technisch hoofd ambtenaar van de gemeente Lien- den en de man, onder wie de glad- heidsbestrijding ressorteert, het dub bel en dwars eens. Welke moeilijkheden kent een ge meente als Lienden (drie dorpen, Lienden, Ommeren en Ingen met samen een inwonertal van 5400) bij de aanpak van het probleem van de gladde wegen? Allereerst, aldus de heer Groeneik, is er slechts één zoutstrooier beschikbaar. Een ge ringe capaciteit voor zo'n uitge strekte gemeente. Dan het pro bleem van de bemanning. Waar haal je steeds een „verse" chauf- haal je steeds een „vers e" chauf feur vandaan als je er maar twee hebt? En bovendien de afgelegen wegen, waar ternauwernood enig verkeer over heen gaat. Dat is 't 'm juist; dat gemis aan verkeer. De heer Groeneik heeft daar overigens wel iets op gevonden. Er zijn ver schillende boeren, die zlf aan zo'n afgelegen weg wonen en die bereid zijn met hun tractor achter de strooier aan te rijden. Een paar keer heen en weer om het zout en het zand over de weg te verdelen. D heer Groeneik, een man die zich uitvoerig heeft georiënteerd omtrnt de gladheidsbestrijding, die weet hoe ze het bijvoorbeeld in Ko penhagen of New York doen. We zouden er best wat van kunnen le ren, vindt hij, en hij verwijst naar de Deense hoofdstad, waar de inwo ners zelf de buitenwijken van het winterse sneeuwtapijt ontdoen. Technisch ambtenaar Groeneik heeft vlak voor de winter 180 ton zout aangekocht. Er gingen stem men op dat het veel te veel zou zijn, maar nu is die voorraad al zodanig geslonken, dat er nog maar een kleine hoeveelheid over is. Hij voor ziet dat het het volgende jaar wel weer meer geld zal gaan kosten al zal hierin de gemeenteraad wl n hartig woordje meespreken. De gemeente Lienden kan in een tijdsbestek van 5V« uur worden be werkt door de strooier. „Als we zou- dn willen en de spullen ervoor hadden, zouden we die tijd tot twee uur kunnen terugbrengen", aldus de heer Groeneik. willen ons 2 avonden per week helpen in de garderobe van het Valleibad te Veenendaal. Meldt U zich dan bij De heer E. van Asselt aan het Vallei- bad - Telefoon 08385 - 10231 of thuis telefoon 12410 Bennekomseweg 22 - Ede vraagt, in verband met vervulling dienstplicht van één onzer chauf feurs, voor spoedige indiensttreding Sollicitanten kunnen zich tot 18.00 uur mel den aan de Bovenbuurtweg 57, Bennekom of telefonisch 08389 - 5211. de subcommissie, belast met de verde ling, advies heeft uitgebracht. Hierbij is het in vergelijking met 1968 lagere totaal contingent, na aftrek van een centraal aan te houden reserve voor diverse doeleinden, hoofdzakelijk be staande uit aangegane verplichtingen, verdeeld op basis van de componenten vervanging, groei van de behoefte en woningtekort. Wegens het grote be lang, dat aan de continuiteit moet wor den toegekend, zijn vervolgens op bo vengenoemde uitkomsten nog correc ties aangebracht. Op grond van dit laatste heeft onder meer de toewijzing aan de provincie Gelderland een gerin ge verhoging ondergaan. Het geringe aantal woningwetwonin gen binnen de centrale reserve, waar voor nog geen bestemming aanwezig is, maakt het de minister onmogelijk on middellijk op de van vele zijden bin nenkomende verzoeken om aanvulling van het woningwetcontingent positief te reageren. (Ongecorrigeerd) LONDEN Kunstwier moet de Britse kusten in de toekomst tegen erosie door het water beschermen. Na succes volle experimenten langs enkele kust stroken met het wier van buigzame kunststof zullen nu meer stroken daar mee „beplant" worden. Het kunstwier is te zien op de inter nationale oceanologie-tentoonstelling die door de Britse minister van Techno logie, Wedgwood Benn, in Brighton is geopend. De tentoonstelling geeft een beeld van de internationale inspannin gen om de mensheid profijt te laten trekken van de tot dusver nauwelijks benutte natuurschatten en voedselvoor raden van de zee. LONDEN. Zonder dat er veel moei te voor hoefde te worden gedaan, zijn uit het Cumberland House, een mu seum in de Engelse havenstad Ports mouth, een schilderij van Rembrandt en twee andere meesterwerken gesto len. De schilderijen hebben een geza- zamenlijke waarde van meer dan hon derdduizend pond een dikke acht honderdduizend gulden. Van Rembrandt verdween met lijst en al zijn portret van een oude man gekleed in het zwart, het kostbaaste van de drie gestolen werken. De ande re twee zijn een gitaarspeler van een schilder uit de school van Frans van Mieris en een riviergezicht van Corot. Deze twee werken werden losgesneden uit hun lijsten, die gisterochtend, toen de diefstal werd ontdekt, keurig tegen de muur onder de lege plekken aan de wand stonden. De doeken maken deel uit van de kunstverzameling van de Engelse mil jonair Edward James, die 33 oude meesters had uitgeleenl aan het mu seum. Om bij de buit te komen hoefden de dieven alleen een klein raam in te slaan aan de achterkant van het museum, dat in een stil park staat. Bijzondere be veiligingsmaatregelen waren niet ge nomen; een alarminstallatie vond men te duur. VEENENDAAL Henny Reber gen. de bekende Veenendaalse scheidsrechter, schrok enorin toen een chirurg hem in 1961 vertelde, dat hij nooit meer zou mogen voet ballen. Als pupil liet hij zich in schrijven bij v.v. Renswoude, waar de 37-jarige beroepsmilitair kliminstructeur met bevoegdheid van sportinstructeur tot dat jaar bleet spelen. Zestien jaar stond hij onafgebroken in de eerste uitgave tot een gecompliceerde beenbreuk hem buitenspel zette. Voorgoed naar later bleek. Omdat hij niet met de sport wilde stoppen, besloot Hennv Rebergen om in 1963 een scheidsrechterscur- sus te volgen en in het arbitersvak was voor hem het is niet exorbi tant dat te stellen een bliksem carrière weggelegd. Na een relatief zeer korte tijd verliet hij de afdeling Utrecht reeds en ging toen KNVB- wedstrijden leiden. Momenteel wordt hij doer de KNVB al aange wezen voor de meest belangrijke duels in de tweede klasse zaterdag en zijn naam prijkt ook al op de lijst van de elf referees, die zijn ge selecteerd om in de te vormen eer ste klasse (zaterdag) te gaan optre den. Om in vier jaar tijd zo'n geweldige sprong te maken als scheidsrechter is een topprestatie. Op 8 februari 1964 kwam Henny Rebergen voor de eerste maal als arbiter binnen de lijnen en nu vier en een half jaar later leidt de sergeant-eerste klas reeds de topduels in de tweede klas se. Hij en zijn collega v. d. Scheur zijn de enige Veenendaalse scheids rechters die KNVB-duels fluiten. „Ik ben een specifiek derby- scheidsrechter", vertelt de sympa thieke Rebergen. „In wedstrijd, waar onnoemelijk veel op het spel staat, bereik ik mijn grootste vorm. Min der leuk vind ik de tamme competi tieduels, waarin ik me lang zoveel niet kan inleven". In de wedstrijdprogramma's van de KNVB komt de laatste tijd steeds meer de naam voor van H. Reber gen. Die naam staat dan inderdaad veelvuldig vermeld achter „zware" ontmoetingen, b.v. Go Ahead K. - WHC en SSC '55 - Sprang. Bij de KNVB weet men dat de Veenenda ler uitstekend leidt in importante matches en hij wordt dan ook steeds meer aangewezen voor derby's. Rebergen heeft ongeveer twintig maal als grensrechter in het betaal de voetbal gefungeerd en zelfs een wedstrijd van Zwolse Boys gedeelte lijk gefloten. „Ik was toen wel erg nerveus. Het begin was uiterst moei lijk, maar later ging het uitstekend", aldus de beroepsmilitair, die in het dagelijks leven in Harskamp werkt. Wat is nu zo aantrekkelijk in het scheidsrechtersvak? „Het is gewel dig om de spelers gewoon lekker te laten voetballen onder jouw leiding", zegt hij. „Je moet een persoonlijk heid zijn, die snel beslissingen kan nemen en over veel tact beschikken. Je fluit je beste wedstrijd als je het minst bent opgevallen die middag. Je weet van jezelf dat je een bepaal de match formidabel hebt geleid of dat het tegendeel waar is. En uiter aard loopt het ook wel eens hele maal uit de hand. Maar daar leer je van. Dat hebben alle referees meegemaakt". Toen Henny Rebergen nog in de afdeling floot, moest hij plotseling 'n eersteklas-duel leiden tussen Mi nerva en Maarssen, een moeilijke ontmoeting. Hij leidde destijds vrijwel uitslui tend wedstrijden in de reserveklas sen en de overgang bleek te groot. Het ging faliekant mis en de Vee nendaler werd aan het einde van de wedstrijd dan ook achtervolgd door een woedende supportersschare en een deel van de spelers. Rebergen heeft ook nog aan ande re sporten, gedaan. Vijf jaar lang heeft hij geworsteld (Grieks-Ro meins) in Dordrecht en zelfs lesge geven in karate. John Bluming en diens grote vjjand Sai-Fu Mefjers waren zjjn leermeesters. In Ede onderwees Hennv Reber gen het „karatevak" en ook in Vee nendaal heeft hij nog anderhalf jaar gewerkt in die functie. Als worstelaar kwam hij veel in wedstrijden uit in de extra-vederge- wichtsklasse. „Nooit heb ik me een bepaalde scheidsrechter ten voorbeeld gesteld, omdat dat fataal zou zijn. Je kunt geen stijl overnemen van iemand of hem op bepaalde punten imiteren. Die stijl moet jé zelf kweken", ver telt de Veenendaalse referee. Hij heeft volgens hem veel te danken aan zijn collega Arie Blankespoor, die hem de eerste jaren veel heeft geadviseerd. Rebergen is nog B- scheidsrechter, maar het ligt voor de hand, dat hij binnenkort als A-arbi- ter moet worden betiteld (eerste en tweede klasse). Gokt hij erop om no^ eens in het betaalde voetbal te fluiten? „Nee, beslist niet. Natuurlijk wil je dat wel als scheidsrechter, maar dat ik er op gok is volstrekt niet juist. Ik ben nu 37 en het lijkt onwaarschijnlijk dat ik voor mijn veertigste en dat i§ zo gesteld door de KNVB mijn entree heb gemaakt in het be taalde voetbal. Maar het is niet uit gesloten, dat een sub-commissie van het district je toch na een bepaalde tijd voordraagt voor het betaalde voetbal. Ik hou er vooral met het oog op mijn leeftijd geen rekening mee, maar het zou wel een uiterst aangename verrassing zijn". In de vier en een half jaar dat Henny Re bergen nu scheidsrechtert, heeft hij in totaal vijf voetballers vroegtijdig de kleedkamers laten opzoeken. Dat is ongeveer een speler per voetbal seizoen. „Om onmiddellijk naar de uitgang van het veld te wijzen is geen kunst. Je moet een lastige speler, op welke manier dan ook waarschuwen, en la ten merken hoe je over hem denkt. Daar kan hij zich dan naar gaan ge dragen of niet. In het laatste geval moet hij dan inderdaad zijn ploeg met tien man verder laten spelen". Henny Rebergen staat bij de KNVB bekend als een arbiter, die vaak uitmuntend leidt in wedstrij den, waarin veel op het spel staat of moeilijkheden worden verwacht. Zjjn die moeilijkheden er vaak? „Dat valt ontzettend mee. Alle ar moede die er op de velden heerst, wordt voor negentig procent veroor zaakt door de scheidsrechter. Als hij gedecideerd zijn beslissingen neemt en geen angst heeft voor bepaalde „hete" situaties, zal er niet veel geks gebeuren. Voor tien procent heeft hij het ech ter niet in eigen hand. Voor dat deel ligt het aan de spelers en het pu bliek, want er zijn dingen, waarte gen je als arbiter onmogelijk kunt optreden als mensen per se kwaad willen..." DEN HAAG Nederland, Duitsland en Zwitserland nemen deel aan een ge zamenlijke beproeving van een in ont wikkeling zijnd wapensysteem voor luchtafweeV, dat voorzien is van een in Nederland vervaardigd vuurleidings systeem en dat gemonteerd is op het chassis van de Leopard-tank. Dit heeft de minister van Defensie, W. den Toom, vandaag geantwoord op schriftelijke vragen van het anti-revolutionaire Tweede-Kamerlid Walburg. Het is vol gens de bewindsman nog niet mogelijk enigermate nauwkeurig aan te geven welke bedragen nodig zullen zijn indien te zijner tijd tot aanschaffing van dit mobiele luchtafweermiddel zou worden besloten. Voor de verdediging tegen luchtaanvallen van geringe hoogte heb ben de beweeglijke elementen van het Eerste Legerkorps dringend behoefte aan 'n mobiel luchtafweermiddel zodat met de aanschaffing daarvan in de ma ter ieelplannen voor de middelbare ter mijn rekening wordt gehouden. In het contract voor de aankoop van 145 Leopard-tanks is bepaald, dat deze tanks zullen worden geleverd met een stabilisator die zorgt, dat tijdens het rijden het kanon toch op het doel gericht blijft. Opgave na klasse mm maat Appelen: 75/op 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Benderzoet 2962 Dijkmanszoet 4573 Coxs Orange Pippin 4891 Goudreinette k.l 7278 6069 Goudreinette k.2 6677 6169 5667 Golden Delicious jg61 1420 Goudreinette rode k.2 7782 7679 Jonathan jq30 Laxtons Superb k.2 66—69 57—60 41—43 18—24 2548 12—21 Lombartscalville k.l 5255 4244 Zoete Ermgaard 1744 14ig Kroet per 100 kg zuur 8,80, rood 7,40. Fabrieksfruit per 100 kg blank 8,80, rood 7,40. Stip en stek per 100 kg 6,10. Peren: Conference k.2 30—34 29—32 21—33 23—30 Legipont k.l 2628 Legipont k.2 16—18 10—12 Brederode 13—32 6—12 Winterjan 712 St. Remy u_18 5—9 Gieserwildeman 2640 Perenkroet per 100 kg 3.40. Groenten: Uien 22—26 6—12; prei 85—1,10 55—78; witlof 88—90; aardappelen middel 24—26. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. kosten per contract f4,50

De Vallei | 1969 | | pagina 8