Portugese coach Otto Gloria heeft ondanks royale voorsprong toch nog flinke zorgen NTS voor niets naar Portugal Benfica importeert veelzwarte parels' K.0.-zege voor Aad Jansen Middelink zoekt nieuwe wegen voor de baantraining NAC DEED MET POLEN FRANCKIEWICZ EN POGRZEBA EEN GOEDE AANKOOP Bongers - afgekeurd voor dienst - terug in wielersport Nederlandse atleten naar Zuid-Afrika Smith ook kampioen in het heren dubbel Nederland in Coupe Galea tegen Brazilië Competitie-uitslagen VOOR AJAX ZAL BEGINFASE BESLISSEND ZIJN Meteen contact Toch ruim Bijverdienste Circuit-directeur Hugenholtz gewond De enige Beslissend Optimistisch Twaalf punten Prijzenpot Nuttig Zinloos Stand Zesdaagse van Antwerpen Limburg bevrijdt zich uit de sneeuw Vluchteling uit v. Mesdagasiel in Zalk gepakt Een beste Niet te duur Zorgen Minder hard Groepscommandant na slip overleden DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 HILVERSUM De voetbalwedstrijd Benfica-Ajax, die morgenavond in Lis sabon wordt gespeeld, wordt niet door de Nederlandse televisie uitgezonden. Een laatste poging van de NTS om alsnog de wedstrijd op het scherm te brengen, strandde gisteren op de on verzettelijkheid van Benfica. De Portugese club vraagt drie keer zoveel voor een televisie-uitzending van de wedstrijd als Ajax heeft ge daan voor de vorige week in Amster dam gespeelde wedstrijd. Het bedrag is zo exorbitant hoog, dat geen van de bij de Eurovisie aangesloten landen nog belangstelling voor uitzending van de wedstrijd heeft. De NTS overweegt een filmploeg naar de wedstrijd te sturen om opna men te maken, die dan als samen vatting mogelijk de avond na de wed strijd in Nederland te zien zullen zijn. Via Hilversum 2 is woensdagavond een rechtstreeks radioverslag van de wedstrijd te horen. De uitzending be gint om 21.40 uur. Verslaggevers zijn Theo Koomen en Dick van Rijn. De NTS stelt alle pogingen in het werk om woensdagavond de voetbal wedstrijd Milaan-Celtic uit te zenden. Deze wedstrijd wordt, evenals de ont moeting Benfica-Ajax, op deze avond gespeeld in de kwartfinale om de Europa Cup voor landskampioenen. De NTS tracht deze reportage uit Milaan over te nemen, nu zij door de uitzon derlijke financiële eisen van Benfica niet in de gelegenheid is de wedstrijd in Lissabon per t.v. uit te zenden. Mi laan-Celtic begint om 20.15 uur. Trainer Rinus Michels kreeg gis teren bij aankomst in Lissabon de nodige vragen van Portugese journa listen te beantwoorden. LISSABON Geen wonder, dat Portugal zijn koloniën niet kwijt wil. Onder de hete zon in de „over zeese provincies", ioals men Mo zambique en Angola hier in Lissa bon wat zorgvuldiger omschrijft, blijkt de plaatselijke bevolking te scoren dat het een lieve lust is. Naar het schijnt vooral door zonen van eenvoudige vaders, die de kost ver dienen met schelpenvissen of ande re knoestige handenarbeid. Stevige, soepele atleten in ieder geval voor wie Lissabon als een soort luilek kerland lonkend aan de verre ein der staat en die branden van ver langen voetballend fortuin te maken in deze heilstaat. Portugals voetbalbonzen aan schouwen deze ontwikkeling met welbehagen en exploiteren deze naar luxe hunkerende knaapjes op uiterst behendige wijze. Benfica heeft 22 clubs in Afrika zover ge kregen, dat zij onmiddellijk schrij ven wanneer zij menen, dat in hun midden een potentieel zwart parel tje is opgestaan. Otto Gloria en zijn rechterhand Cabrita lopen bij die verenigingen in en uit en alles wat van hun gading is pikken zij voor een zacht prijsje mee. Zo voert Portugal dus al 'jaren lang niet alleen koffie en tabak in uit Afrika, maar ook voetballers. En niet zo weinig. Van de achttien spelers, die het land in 1966 in En geland naar de derde plaats voer den in het toernooi om het wereld kampioenschap, kwamen er elf uit van de vijfendertig voetballers, die Benfica op het ogenblik onder con tract heeft staan, groeien op tussen de schelpenvissers. En Benfica denkt daarbij in de eerste plaats aan zichzelf. Een aankomende zwar te parel krijgt meteen een contract voor drie jaar aangeboden en op het moment dat hij doorkrijgt dat hij ergens anders veel meer had kunnen verdienen zit hij al volkomen re glementair natuurlijk in het dwangbuis van het transfersysteem. Klassiek voorbeeld is natuurlijk Eusebio da Silva Ferreira. een sim pele, wat sentimentele telg uit een groot gezin in Lourenco Marques. „Eusebio", zo vertelt Gloria ieder een, die het maar wil weten, „ver dient hier natuurlijk op geen stuk ken na wat hij in het buitenland zou kunnen krijgen. Maar Benfica laat hem gewoon niet gaan. Wanneer zij Eusebio zou verkopen zou de re volutie uitbreken en zouden zij de president onmiddellijk dooschieten- ten". En dus zal Eusebio aan het eind van dit seizoen braaf bijteke nen. Maar kop op, zijn ipkomen ligt toch nog altijd ruim boven de wei standsgrens. Weliswaar zijn de sa larissen en de premies bij Benfica voor iedere speler gelijk maar de bedragen, die zij bij het tekenen van een nieuw contract ineens in het handje krijgen variëren. En op dat punt is Benfica heus niet kren terig. In totaal schat Gloria dat Eusebio maandelijk zo'n 3600 gul den bij elkaar schopt en dat is voor een zoon van een eenvoudige schel penvisser tenslotte nog een heel bedrag. 'Zeker wanneer men be denkt, dat een maandsalaris van f 450 in Lissabon, waar riante plei nen en monumentale beelden een wat al te opgewekt beeld geven van de levensstandaard, als zeer behoor lijk wordt gekwalificeerd. Bovendien heeft de sinds zijn knie-operatie toch wat dof gewor den zwarte parel van Mozambique nog meer bronnen van inkomsten. Een fabrikant van voetbalschoenen heeft willig een ton neergeteld om er gedurende drie jaar op te mogen wijzen, dat Eusebio alleen maar zo vreselijk hard kan schieten dank zij de soepele leest van zijn kernge zond schoeisel. Zo gaat dat. Ook in Portugal. De meeste spelers van Benfica verdienen er trouwens wel een aar dig centje bij. De pienter uit zijn oogjes kijkende Mario Coluna heeft twee bedrijven waar auto's worden gerepareerd en iedereen, die zijn achteruitkijkspiegeltje wel eens door een vakman heeft laten rechtzet ten beseft, dat Mario's kostje is ge kocht. De als schraperig bekend staande Torres heeft belangen in een nachtclub, de kleine Simoes be stiert twee dameskapsalons, Augus-* to heeft zich opgewerkt tot aanne mer en Raul heeft een visje uitge gooid in een zalmvisserij. En bijna allemaal „doen zij in huizen". „Een speler, die zes of zeven jaar voor Benfica heeft gespeeld", zegt Otto Gloria, „is naar Portugese maatsta ven een rijk man". Naar Portugese maatstaven, dat wel ja. GERT BONGERS toch terug APELDOORN Oud-wereldkam pioen Gert Bongers heeft plannen om in de wielrennerij terug te keren. Bon gers is namelijk dezer dagen afgekeurd voor de militaire dienst en heeft goede hoop, dat de rugklachten, die hem als militair parten speelden, hem niet zul len verhinderen het métier van be roepsrenner weer uit te oefenen. Toen Gert Bongers, na enkele malen uitstel te hebben gehad, de militaire wapenrok moest aantrekken leek hij voor de beroepsrennerij verloren te ujn. Immers, als prof was het niet mo gelijk in een militaire ploeg te worden opgenomen. Bongers kon ons nog geen antwoord geven op de vraag, voor welke ploeg hij denkt te kunnen uitkomen, hoewel hij daarover wel zo zijn gedachten heeft. Binnenkort hopen wij daarover nadere bijzonderheden te kunnen geven. LISSABON. Ook Otto Gloria heeft zijn problemen. Die vinden, vreemd ge noeg, voor een deel hun oorzaak in de verrassende 1-3 zege, die Benfica vo rige week op een hard en licht be sneeuwd veld behaalde op Ajax. De Portugese pers heeft na het succes in Amsterdam niet de minste moeite ge had om Lissabon en verre omgeving ervan te overtuigen, dat Gloria's for matie de grote favoriet is in het twee de duel tussen beide ploegen voor de kwartfinales van de Europa Cup. En dat is nu juist het laatste, wat de be gaafde coach van Braziliaanse origine wenst. Op even voorzichtige als knappe wijze heeft hij twee weken geleden met zijn op het juiste moment gedane uit spraken er toe bijgedragen, dat de Ne derlandse voetballiefhebbers in hun landskampioen een voornaam kansheb ber zagen voor een van de vier plaat sen in de halve eindstrijden. Toen Ne derland leefde in-de-roes-van-de-over- winning-die-moest-komen, sloeg Ben fica genadeloos toe. Jacinto, Torres en Augusto brachten Ajax een onverwach te 1-3 nederlaag toe. Zelfs met beschei den kennis van de Potugese taal is ge makkelijk vast te stellen, dat de Por tugese journalisten de wedstrijd, die woensdagavond laat in het Estadio da Luz wordt gespeeld, weinig meer vin den dan een formaliteit. Statistisch gezien staan ze uitermate mate sterk. In de negen seizoenen, dat tweevoudig bekerwinnaar Benfica uit kwam in de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen speelde de ploeg 24 maal voor eigen publiek. Twee keer (in 1957 tegen Sevilla en in 1967 tegen Glantoran uit Belfast) moest de tegen stander een gelijk spel worden toege staan. Alleen Manchester United zag kans de Portugese kampioen op eigen bodem te verslaan. Op 9 maart 1966 schreven de Britten voetbalgeschiede nis door in Lissabon in de kwartfinales dank zij een zege met 1-5 Benfica uit te schakelen. De statistieken hoe dor ook bij een eerste beschouwing van de cijferreeksen leert nog meer. Een nederlaag in een thuiswedstrijd bete kent in Europa Cup voetbal vrijwel steeds directe eliminatie. In de veer tien toernooien om de beker der lands kampioenen is dat slechts vijfmaal niet het geval geweest. Bijzonder triest is het voor Ajax nog steeds statistisch gezien dat in vier van die gevallen de ploeg, die de eerste ontmoeting won via een beslissingswedstrijd, de volgen de ronde bereikte. Daarin slaagde Gö- teborg in het seizoen '58-'59 ten koste van Jeunesse Esch. Een jaar later zorg de Glasgow Rangers daarvoor in de kwartfinales. Sparta, dat in Rotterdam met 2-3 ten onder ging, zegevierde in DEN HAAG De directeur van het circuit van Zandvoort de heer Hugen holtz, en zijn echtgenote zijn gewond geraakt bij een auto-ongeluk in de buurt van Aerdenhout. Hun wagen werd geraakt door een caravan, die van een tegemoetkomende auto los raakte. De 54-jarige circuitdirecteur kreeg glas in het oog, zijn vrouw had een gebroken arm en twee gebroken bénen. Beiden zijn overgebracht naar het marine-hos pitaal in Overveen. De caravan en de trekhaak waarmee de caravan aan een landrover bevestigd was, zijn door de politie in beslag genomen. Schotland met 1-0, doch verloor op 4 maart in Londen de beslissingswed strijd met 2-3. In 196-1 bereikte Real Ma drid op soortgelijke wijze de kwart- eindstrijden na drie duels met Juven- tus. Fedjenoord maakt het kwartet vol. In 1962 werd in Zwitserland met 1-3 van Servette gewonnen. De Zwitsers zegevierden in Rotterdam met dezelfde cijfers waarna, opnieuw met 3-1 in Dus- seldorp op die koude 17e oktober de be slissing viel ten gunste van de Neder landse kampioen. De enige club, die na een verloren wedstrijd op eigen terrein toch direct de volgende ronde behaalde, was AC "Milan. Op een nederlaag (3-4) tegen Saarbrücken volgde in Duitsland een zege van 1-4. En dan te bedenken, dat er in dat geval in éerste instantie slechts sprake was van één doelpunt verschil... Mede door de favorietenrol, die Ben fica is opgedrongen, is het voor Otto Gloria vrijwel onmogelijk met sterk verdedigend voetbal voor eigen publiek de voorsprong van twee doelpunten, in het Olympisch stadion van Amsterdam opgebouwd, te consolideren. De licht ontvlambare Portugese supporters zul len die „schande" niet aanvaarden en daarvan ongetwijfeld op luidruchtige wijze blijk geven. Dat is in het lang niet uitverkochte „Stadion van het licht" voor Ajax vermoedelijk het eniige licht puntje. Het staat voor de Amsterdammers vast, dat de beginfase beslissend zal zijn. Wanneer de Ajacieden in de eerste twintig minuten geen voorsprong kun nen nemen is er uiterst weinig hoop meer. Daarbij komt nog, dat Otto Glo ria bij een snelle achterstand verdere dee.lneming aan de Europa Cup be langrijker zal vinden, dan de stemming van zijn publiek. Maandag, laat in de middag, toen Ajax na een rustige vlucht van drie uur per Martin Air in Lissabon aankwam, was de stemming van de Portugezen uitzonderlijk optimistisch. De gestadig neervallende regen „gisteren zaten we nog in ons zwempak op het terras van het hotel", beweerde een zeer vroeg aangekomen supporter deerde hen niet. Bij de uitgang van de lucht haven was „Benfica vier...Ajax nul" nog een van de vriendelijkste prognoses. Het deed coach Rinus Michels erg wei nig. Hij had het drukker met 'n woord voerder van Benfica, die betwijfelde of aan Michels wens om vanmorgenv om elf uur te trainen in het stadion gevolg kon worden gegeven. „Iemand van Ajax heeft hier gisteren al gezegd", zo zei een bestuurslid van Benfica lichte lijk verwonderd, „dat jullie vanavond om kwart voor tien wilden trainen, op hetzelfde tijdstip dus als het begin van de wedstrijd". Michels haalde zijn schouders op voordat hij in de bus stapte, die de spelers van het drukke Lissabon naar de rust van het dertig kilometer verder in bosrijke omge ving gelegen Sintra zou brengen. „Dat verwondert me niet", stelde hij nuchter vast. „Bij Ajax kan je nu eenmaal al les meemaken....". Ajacieden in afwachting van het vertrek van Schiphol. V.l.n.r. Pronk, Groot, Nuninga, Suurbier, Va- sovic en Suurendonk. ROTTERDAM Aad Jansen, de Ne derlandse beroepsbokser in het zwaar- weltergewicht, heeft gisteravond in de Rotterdamse Rivièrahal de Belg Pal- rem in de derde ronde knock out gesla gen. De Rotterdammer, die enkele maan den geleden door de Brit Seasman voortijdig werd uitgeschakeld, nam daardoor revanche op zichzelf. Jansen was de ring ingekomen met het idee het publiek te laten zien, dat hij geen nadelige gevolgen van die knock out had ondervonden. Palrem werd onmiddel lijk in de defensie gedrongen en ging door series zowel naar 't hoofd als li chaam van de Nederlander diverse malen door de knieën. In de derde ronde maakte Jansen een einde aan het gevecht. Een leverstoot bracht de Belg definitief naar de ring- bodem. De middengewicht Aloserij, die pas overgestapt is naar de rijen der profes sionals, vocht een hard duel uit met Flahaut. Met zijn krachtige linkse hoek trachtte hij de Fransman zo snel mo gelijk uit te schakelen. In de derde ronde kwam Aloserij ter variatie door van rechts. Flahaut had daar niet zo erg op gerekend en ging voor acht tellen naar het canvas. De Fransman vocht daarna goed te rug en de overmoedige Amsterdammer die meer dan eens rechts voor ging staan en daarbij zijn dekking liet zak ken, moest incasseren. Tot de vijfde ronde. Toen sloeg hij de linkerwenk brauw van zijn tegenstander open waardoor de strijd op medisch advies moest worden gestaakt. De uitslagen van de amateurpartijen waren: Lichtgewicht: De Kok won door k.o. in de derde ronde van Los. Midden gewicht: Van der Poel w.o.p. van Van Vliet. BLOEMFONTEIN Naar de inter nationale atletiekwedstrijden die van 14 tot en met 19 april in Bloemfontein in Zuid-Afrika worden gehouden, zal ook een Nederlandse ploeg worden af gevaardigd. Deze zal bestaan uit Rijn van den Heuvel (400 m), Maria Gom- mers (800 m), Tilly van der Made (400 en 800 m), Els van Noorduyn (kogelstoten), Wilma van den Berg (100 en 200 m) en Anneke de Bruin (discuswerpen). De ploeg staat onder leiding van de heer Jo Moerman. SALISBURY Nadat hij de titel in het herenenkelspel reeds had ver overd, won Stan Smith samen met Bob Lutz ook het herendubbel van het toer nooi om de internationale indoorten- nistitels van de Ver. Staten. In de fi nale versloegen de Amerikanen hun landgenoten Ron Holmberg en Charlie Pasarell in drie sets (7-9, 8-6 en 6-4). PARIJS Nederland is rechtstreeks geplaatst voor de halve finales van het tennistoernooi om de Coupe Galea. Dit omdat de Nederlandse ploeg vorig jaar goed voor de dag kwam in het toernooi, dat alleen open staat voor amateurspelers, die na 31 december 1948 zijn geboren. De oranjeploeg komt in de halve finales van 1969, die van 24 tot en met 27 juli in vier verschil lende plaatsen in Europa worden ge houden, in de Spaanse plaats Palma Nova uit tegen Brazilië. In Palma No va spelen eveneens Spanje en Zwe den tegen elkaar. De winnaar van de „Spaanse groep" komt uit in de eind strijd, die van 31 juli tot 5 augustus in Vichy (Frankrijk) wordt gehouden. Heren HML/CLV—Blokkeer CitoOrawi SFCTornado Dames Haag '68Boemerang SFC—Valbovol 1—3 1—3 2—3 3—1 0—3 AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) wil het komende seizoen de begeleiding van baanrenners laten verzorgen door drie trainers. De kandidaten daarvoor worden op het ogenblik gepolst. Zij zullen werken op basis van een trai ningsplan, dat wordt opgesteld in over leg met wegcoach Joop Middelink, die na het ontslag van baancoach Jan Derksen is gepromoveerd tot coördina tor. Probleem waarmee dit in de loop van maart te formeren trainingsteam onmiddellijk te maken krijgt: 't Olym pisch Stadion is van plan zijn poorten voor wielrenners te sluiten. Joop Middelink, geconfronteerd met dit voornemen: „Nu het stadion het vorige seizoen voor het eerst verlies heeft geleden op de wielerwedstrijden heeft de directie besloten daar alleen baanwedstrijden te laten houden als de KNWU een sponsor vind, die bereid is de financiële consequenties te dra gen. Wij zouden dus de baan moeten huren, terwijl het voorheen zo was, dat het Olympisch stadion de wed strijden organiseerde. Wanneer we er niet in slagen een dergelijke sponsor te vinden verplaatsen we de training van de toprenners waarschijnlijk naar Alkmaar en misschien kunnen we ook wel centrale trainingen houden op de overige zes banen, waarover de wie lersport het komende seizoen kan be schikken". Concrete plannen staan overigens nog niet op papier, omdat de nieuwe trainingsopzet nog niet geheel is door gepraat. Bovendien kwam het ontslag van oud-wereldkampioen Jan Derksen, die vier jaar werkend met baanren ners nooit ernstige kritiek van „offi ciële zijde" kreeg, nogal onverwacht. Joop Middelink, ruim drie maanden geleden geschokt teruggekeerd uit Olympisch Mexico waar hij via de af- faire-Collard in de verdachtenbank was geplaatst, heeft de knoop dus doorgehakt en besloten zich ook het komende seizoen weer intensief met de wielersport te gaan bezighouden. Hij legde de sportcommissie met het oog op de hem aangeboden func tie een verlanglijst voor met twaalf punten, waarover een akkoord werd bereikt. Zijn visie: „Het is vooral de bedoe ling meer renners naar de baan te ha len. Daarom ook hebben we gedacht 'aan benoeming van aparte trainers voor stayers achtervolgers en het sprintnummer, waartoe ook de tandem en kilomet er-f ij drit behoren. Maar daarmee zijn we er natuurlijk nog niet. Het is de bedoeling om sponsors aan te trekken, die de prijzenpot vul len. Op die manier valt er voor ren ners, die er wel wat voor voelen op de baan te rijden net zo goed te verdie nen als de wegrenners, die per seizoen kunnen kieZen uit ongeveer zeshonderd wedstrijden. Bovendien gaan we er naar streven de internationale contac ten uit te breiden. Ook zijn we van plan te gaan zoe ken naar manieren om aantrekkelij ker programma's in elkaar te zetten zodat we misschien meer publiek gaan trekken. Meestal ging ik ook zelf niet eens kijken, omdat het een saaie be doening is tegen al die herkansingsrit- ten en langdurige stayerwedstrijden aan te kijken, waarin ten hoogste twee renners een rol spelen. In zo'n pro gramma moet veel meer actie komen en veel meer interessante onderdelen". Rijden op de baan acht Joop Midde link ook nuttig voor de specifieke renners: „Ze leren op die manier posi tie kiezen en het leidt tot verhoging van het reactievermogen en de snel heid". De baantraining zo is de bedoe ling moet logischer dan voorheen worden ingepast in het wielerseizoen. „Geen buitenlandse wedstrijden meer in het voorseizoen. Dat is zin loos. Eerst ifioeten die jongens kilo meters maken op de weg en de baan training moet worden afgestemd op grote toernooien. Ik hoop", zegt Joop Middelink, „dat deze nieuwe opzet jonge amateurs zal stimuleren naar de baan te komen. Daar ligt met het oog op het toenemende aantal zes daagsen een goede toekomst". ANTWERPEN In de vroege avonduren was de stand1. Post - Sercu - Van Looy (Ned./Belg./Belg.) 389 punten. Op één ronde 2. Verschue- ren - Renz - Severeyns (Belg./W.-Dld./ Belg.) 309; 3. J. Stevens - Deloof - Le- langue (Belg.) 307, 4. F. Pfenninger - Duindam - Proost (Zw./Ned./Belg.) 296. Op twee ronden 5. Janssen - Bugdahl - Pijnen (Ned./W.-Dld./Ned.) 377. Op drie ronden 6. H. Steevens - Wagtmans - Oldenburg (Ned./Ned./W.-Dld.) 184. Op elf ronden 8. De Wit - Koel - Van der Lans (Ned.) 109. MAASTRICHT Limburg heeft zich gisteren met veel moeite enigszins bevryd uit de greep van de sneeuw. Al le grote wegen in de provincie waren gisteren dank zq het werk van de sneeuwploegen weer goed berijdbaar. De hoge sneeuwmuren langs de stra ten belemmerden de dienstverlenende bedrijven ernstig in hun werk. De PTT moest zich in de meeste Limburgse plaatsen beperken tot spoedbestellin gen. De gewone post bleef in de post kantoren liggen. De melkbezorgers komen vandaag in Midden- en Zuid-Limburg niet huis aan huis. Ze kiezen, een centrale standplaats in hun wijk, waar de klanten de melk kunnen halen. KAMPEN De 31-jarige M. O. uit Zalk, die zaterdagavond niet meer was teruggekomen in het Van Mesdagasiel in Groningen is gistermorgen door de rijkspolitie van Zalk bij Kampen aan gehouden. O. werd slapend aangetroffen in een weekend-huisje. De man was zaterdag alleen naar de Groningse schouwburg geweest. Daar na was hij per trein en bus naar Olde- broek gereisd waar hij een auto stal. Daarmee reed hij naar de Belgische grens. In Baarle-Nassau overnachtte hij in een leegstaande boerderij en de volgende dag koerste hij met een twee de gestolen auto naar Zalk. BREDA Er zijn maar weinig voetbalclubs in de betaalde sector die trots kunnen beweren in de tweede transferperiode een aankoop te hebben gedaan die als volledig geslaagd mag worden beschouwd. En hoewel NAC uit Breda nog zal moeten afwachten of in de toekomst de eerste goede resultaten van Kazimierz Andrejz Frackiewicz (29) en Norbert Pogrzeba (29) geen eendags vliegen blijken te zijn, loopt men juist daar met opgeheven borst rond. Breda, de stad waar na de Tweede Wereldoorlog vele Polen achterbleven, is twee Polen rijker geworden. Twee voetballers, waarvan er onlangs één schit terde door thet maken van twee doelpunten. Het moeilijkste vak in de voetbal sport, waar NAC in het verleden zo' vaak mee worstelde. Het is echter niet het feit van de twee treffers, hoe belangrijk die ook waren, maar vooral de manier van spelen van beide nieuwkomers die een hoerastemming in het kamp van NAC heeft teweeg gebracht. Kazimierz Andrejz Frackiewicz, die zesmaal in het Poolse nationale elftal werd opgesteld, blijkt ondanks zijn vrij hoge leeftijd een grote voetbalelr te zijn. Norbert Pogrzeba, die om het feit dat hij in bezet Polen werd gebo ren de Duitse nationaliteit heeft kon, na twee eerder gespeelde wedstrij den, in het derde duel met Frackie wicz zijn transfer eveneens waar ma ken. Wie de beide spelers ontmoet, en enige tijd met ze praat, meent met een tweeling te maken te hebben. Onafscheidelijk zijn ze de laatste ja ren door het leven gegaan. In de Westduitse club Bayern Hoff zagen zij elkaar voor het eerst, om vervol gens samen naar Amerika te verhui zen. „We zijn beroepsvoetballers en moeten dus hard werken", gaven ze gelijktijdig te kennen, „waarom dan niet geprobeerd om samen zoveel mo gelijk geld te verdienen". Twee jaar speelden ze in Amerika voor het elftal van St. Louis Stars, ter wijl Frackiewicz tevens werd gekozen in het AU-Star-team. Bij de opheffing van het voetbal in Amerika gaven zij na vele onderhandelingen met buiten landse clubs te kennen voor NAC te willen spelen. „Ze waren voor ons niet zo erg duur", zegt secretaris Speekenbrink. „Daarom waren we blij dat hun eisen niet zo hoog lagen. En dat we geluk kig met ze zijn valt te begrijpen. We hadden echt behoefte aan versterking. In eigen land zijn spelers nauwelijks te betalen. Waar we evenwel vooral naar gekeken hebben was de levens wijze van beiden. Je weet tenslotte nooit wat je in huis haalt. En wat dat betreft zijn ze een voorbeeld voor het hele eerste elftal. Ze roken niet en lig gen rond negen uur in bed.' Kazimierz Andrejz Frackiewicz speelde met zijn zeventiende jaar reeds in het eerste elftal van Danzig, als linkshalf of als linksbuiten. Hij verkoos de vrijheid, trok de grens over en meld de zich bij Bayern Hoff. Met Norbert Pogrzeba ging het niet anders, al werd de basis van zijn voet balcarrière gelegd in Polonia Beuten. Hij was toen vijfttien jaar oud. Pogrze ba heeft echter zorgen. Kunnen beiden nooit meer naar hun land terugkeren, voor hem is dat het meest pijnlijk. Hij is gehuwd en zijn vrouw mag, zonder dat ze een van de twee kinderen ach terlaat, het land niet uit. Van een her eniging is dan ook voorlopig geen spra ke. „En dat is voor mij natuurlijk een groot probleem", zegt hij. „Pas als we weer bij elkaar zijn zal ik helemaal ge lukkig zijn. Misschien kan men er hier in Nederland iets aan doen". Na enkele wedstrijden bij NAC zijn beide spelers het er wel over eens dat er groot verschil is tussen voetbal in Polen, Amerika en Nederland. „Het voetbal in Nederland is veel minder hard, technisch beter, terwijl er ook een veel betere onderlinge verstandhouding tussen de spelers bestaat. In Neder land begrijpen de toeschouwers ook veel beter wat voethpl is. Men is en thousiast,'dat hebben wij nu wel kun nen merken". De twee Polen hebben bij NAC een contract getekend voor anderhalf jaar. „We wilden wel voor langere tijd, maar we kunnen begrijpen dat NAC daar voorzichtig mee is". Logeren ze nu nog in een hotel, bin nen enkele weken krijgen beiden in Breda een flat. „Onze taak is", aldus de heer Speekenbrink, „om ze ook maatschappelijk op te vangen. We zul len, ook al zijn ze beroepsvoetballers, een passende werkkring voor ze moeten zoeken". LEENS In Leeuwarden is van morgen overleden de 58-jarige groeps commandant van de rijkspolitie van Leens, adjudant B. Pegels.

De Vallei | 1969 | | pagina 9