Piloten in het geweer tegen vliegtuigkapers Krommenie vinyl Novilon mm KAMERLEDEN VRAGEN UITSTEL HUURVERHOGING Rebellerende Russen voor rechtbank Senator vraagt over Spanjestrijders Progressieven in Utrecht willen samenwerken Rififi op Sicilië Schade goudroof voor KLM Twaalf Italiaanse generaals beschuldigd Veroordelingen in lunesie Ook in Israël duiven en haviken v. ÊËÈÊËm r Heus, u kunt opstaan,mevrouw. En uw boenwasbesognes vergeten. Want Krommenie introduceert: Novilon. Een glansrijke verbetering. Novilon houdt namelijk net zo min van boenen als u. Novilon heeft nu eenmaal een natuurlijke glans, die zelfs de ijverigste huisvrouw niet kan verbeteren. En ook een minder ijverige huisvrouw houdt 't makkelijk schoon: nu en dan een vochtige doek erover is voldoende. Bovendien is Novilon op tapijt na de zachtste vloerbedekking die er is. En de veerkrachtigste. Zichtbaar veerkrachtig. Een prettige eigenschap, te danken aan een Amerikaanse ontdekking: verend schuim. Dit maakt Novilon ook anti-slip, geluiddempend, behaaglijk voor blote voeten en ongevoelig voor zware indrukken. En de onderkant? Doet al niet onder voor de bovenkant: waterproof Aquanon maakt Novilon ideaal óók voor keuken en badkamer. Maar waarom gaat u niet eens kijken bij uw woninginrichter? Lang niet onwaarschijnlijk dat ook u voor Novilon door de knieen gaat In figuurlijke zin, uiteraard. op verend schuim WEGENBOUWERS BIEDEN WERKGROEP E 8 TWEE MILJOEN AAN Afschaffing tweede postbestelling in westen nodig 12.798.000 OP 31 DECEMBER Sovjet-order voor Carmaux Man na doden van vrouw en zoontje ontslagen van rechtsvervolging Smrkofsky ziek Nederland beschuldigd van uitbreiding export naar Rhodesië Britten vinden Portugees kaperschip Stakende onderwijzers zenden afgevaardigden naar Nederland nn WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 SCHIPHOL Wanneer in geval van vliegtuigkaperij bemanning, passa giers en vliegtuigen niet binnen 48 uur vrijgelaten worden, dan zal de staat, waar het gekaapte vliegtuig gedwon gen werd te landen, door een piloten- boycot getroffen worden. Dit is één van de voorstellen, die op het van 20 tot 27 maart in de RAI te Amsterdam te houden congres van de Internatio nal federation of air-line pilots asso ciations (Iflapa) het overkoepelend orgaan van bijna alle nationale pilo ten zal worden gedaan. Hoewel de limiet van 48 uur wille keurig gekozen is en net zo goed 24 uur of 12 uur had kunnen zijn, meent de Ifalpa dat 48 uur voldoende is voor de autoriteiten van het betrokken land om de diverse wettelijke en diplomatieke formaliteiten te vervullen. Naar aanleiding van o.m. het vast houden door de Algerijnse regering van de bemanning van een gekidnapte El Al Boeing vorig jaar zomer stelt de Ifalpa dat zolang er nog geen door al le staten erkende internationale over eenkomst van kracht is geworden, geen enkel land bemanningsleden, die geheel buiten hun schuld betrokken werden bij een geval van hijacking (ka pen), mag straffen, vooral wanneer het kapen een politiek tintje heeft. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers heeft op nader overeen te komen voorwaarden de werkgroep E-8 ten behoeve van de aanleg van het weggedeelte Holten- Bornerbroek van de E-8 een bedrag van twee miljoen gulden aangeboden. Zoals gemeld heeft de werkgroep op haar beurt minister Bakker van verkeer en waterstaat een lening van 25 miljoen gulden aangeboden, omdat genoemd weggedeelte eind 1973 klaar zal kunnen komen, hetgeen in het raam van de huidige financiering niet mogelijk blijkt te zijn. Het gedeelte van de E-8 tot Holten krijgt van overheidswege een extra impuls en zal in 1971 gereedko men. Voor het weggedeelte Holten-Borner- broek kan de extra versnelling niet worden toegepast. Voor dit deel, dat ongeveer 35 40 miljoen gulden kost is tot 1973 jaar lijks uit het rijkswegenfonds vijf mil joen uitgetrokken. DEN HAAG Naar de mening van minister drs. J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) is het spoedig beëindi gen van de tweede postbestelling in het westen des lands noodzakelijk. Het handhaven van de tweede bestel ling op de maandagen wees hij gister avond, bij de voortgezette bespreking van de begroting 1969 van de PTT, van de hand. Minister Bakker noemde de inwilliging van een suggestie daartoe „uitermate bezwaarlijk". Naar zijn mening is het verstandiger, de eerste bestelling op de maandagen iets later te beginnen, waardoor de zogenoemde weekendpost bijna volledig kan worden meegenomen. De bewindsman deelde mee, dat de openstelling van de postkantoren des avonds zal worden uitgebreid. In antwoord op vragen van het PvdA- kamerlid dr. ir. A. P. Oele merkte minister Bakker op, dat de PTT het briefgeheim strikt handhaaft. Een on derschepping van zogenoemd Deens naakt is een gevolg van de douanebe handeling en zeker niet een schending van het briefgeheim door ambtenaren van de PTT. DEN HAAG Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde de Ne derlandse bevolking op 31 december 1968 12.798.000 zielen. De bevolkings toeneming in het afgelopen jaar be droeg ruim 137.000 personen en was daarmee wat hoger dan die in het voorafgaande jaar (1967: 126.000). De sedert 1964 in ons land waarge nomen dalende tendentie van de bevol kingstoeneming heeft zich in 1968 dus niet voortgezet. De wat grotere toeneming over 1968 was geheel het gevolg van de ontwik keling van de buitenlandse migratie. Het geboorteoverschot (geboorte minus sterfte) bedroeg nl. in 1968 132.000 te gen 139.000 in 1967. De buitenlandse mi gratie resulteerde in een vestigings- surplus van ruim 6.000, waartegenover in 1967 een vertrekoverschot stond van 11.500. DEN HAAG De NV apparaten- en machinefabriek Carmaux in Bdlthoven heeft van de Avtopromimport in Mos kou opdracht gekregen tot het leveren van een automatische elektrostatische poederepudfiinstallatie met hulpinstalla ties voor de Wolga-automobielfabriek, die in samenwerking met Fiat in To- gliattigrad wordt gebouwd. De op dracht heeft een waarde van circa een half miljoen gulden. Carmaux heeft zich verplicht de Rus sische specialisten voor het werken met de installatie op te leiden. De NV Carmaux is gespecialiseerd in de ver vaardiging van installaties waarmee lak in poedervorm wordt verwerkt en is de enige fabriek in Nederland, die elektrostatische poederspuitinstallaties bouwt. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den mej. Kessel en de heer Janssen (beiden groep Aarden) hebben de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening schriftelijk gevraagd de komende huurverhoging van zes pro cent, ingaande 1 april, alsnog naar een later tijdstip te verschuiven. Hierdoor zou naar hun mening een verdere stij ging van de kosten van levensonderhoud ten dele worden voorkomen. De „radi cale" Kamerleden dringen er bij de re gering op aan snel een antwoord op deze vragen te geven, omdat voor een der gelijk uitstel een wetswijziging nodig is. Totale boycot van zo'n land door de Ifalpa betekent in feite dat het hele burgerluchtverkeer is lamgelegd. In een ander voorstel oppert de Ifalpa dat de staat, waarheen het toestel is uitgeweken, op straffe van een boycot, verplicht dient te worden gesteld om de kapers hetzij te vervol gen en te straffen, hetzij uit te leve ren aan het land waar het gekaapte vliegtuig staat geregistreerd. De Ifal pa beoogt hiermede een uitbreiding van de huidige Conventie van Tokio, waarbij een land wel gerechtigd, doch niet verplicht is om kapers te straffen of uit te leveren. ROTTERDAM De rechtbank In Rotterdam heeft gisteren de 40-jarige assistent-accountant Bas C., die op 6 september van het vorige jaar in zijn flat in Rotterdam-zuid zijn vrouw (31) en zijn zoontje Honoree (twee maan den) met hamerslagen van het leven beroofde, ontslagen van rechtsvervol ging en daarby plaatsing in een krank zinnigeninrichting voor de tijd van maximaal een jaar gelast. De rechtbank sloot zich dus niet aan bij de eis van officier van Justitie mr. Meeter, die op 4 februari terbeschik kingstelling van de regering eiste. Na wekenlange observatie is het de psychiaters niet geheel duidelijk ge worden wat de assistent-accountant heeft bewogen zijn vrouw en zoontje te doden. Zelf verklaarde hij dat het was gebeurd na een kleine woorden wisseling. Zijn vrouw zou toen hebben gezegd: „Dan ga ik maar weg". Of het juist deze woorden waren, die iets fa taals bij Bas C. lossloegen weet nog niemand. De psychiaters waren wel tot de slotsom gekomen, 'dat de assis tent-accountant een bijzonder gevoelig mens is, die bepaalde tegenslagen moeilijk wist te verwerken. „Een ge val van beginnende schizofrenie, maar helemaal zeker is het niet", conclu deerde prof. Plokker. Hij liet weten dat Bas C. geen schuldgevoelens heeft. „Alles staat buiten hem", aldus de hoogleraar. Bas C. volgens de psychiaters een bijzonder intelligent mens lijdt in ernstige mate aan suikerziekte. Van verband tussen deze ziekte en de fata le daad is niets gebleken. Zeker is wel dat Bas C. zich de twee weken voor het misdrijf „zeer vervelend" heeft ge voeld. Prof. Plokker meende dat dit een verzwakkende werking op de as sistent-accountant heeft gehad. UTRECHT De Utrechtse afdelin gen van de PvdA, PSP, PPR en D'66 zullen 28 maart opnieuw bijeenkomen om te spreken over een nauwere samen werking op gemeentelijk niveau. Er zal een programmacommissie worden ingesteld van twaalf perso nen, die moet proberen een gemeen schappelijk uitgangspunt te vinden voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1970. MOSKOU Vandaag zullen voor Russische rechtbanken opnieuw twee leden van de kleine groep rebellerende intellectuelen in Moskou terecht staan. Irina Belgorodskaja, een vrouwelijke ingenieur van achter in de twintig, en II ja Burmistrovitsj, een wiskundige van ongeveer dertig jaar, zijn beschul digd van het in omloop brengen van geschriften, die de naam van Rusland in diskrediet brengen. Irina Belgorodskaja is familie van Larissa Daniel, vrouw van een gevan gen genomen schrijver, die op haar beurt tot vier jaar verbanning is ver oordeeld wegens het deelnemen aan een protestmars tegen de Russische in terventie in Tsjecho-Slowakije. Irina werd in augustus gearresteerd, nadat zij in een taxi doorslagen had laten liggen van een petitie, die onder tekend was door de leden van de groep. Het verzoekschrift behelsde de eis tot vrijlating van de schrijver Ana- toly Marchenko. IIja Burmistrovitsj werd een jaar geleden gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hij kopieën bezit van in Rusland verboden boeken, onder an dere van Andrei Sinjavski en Juli Da niel, die al in 1966 zijn veroordeeld. Zowel Irini Belgorodskaja als Bur mistrovitsj kan worden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. MESSINA, (Sicilië) Dieven met een hoop geduld hebben het zondag klaargespeeld om de grootste juweliers zaak in Messina binnen te dringen. De dieven namen de benen met een buit van naar schatting 300 miljoen lire (500.000 dollar) aan juwelen en zilver werk. De dieven hadden in de nacht van vrijdag op zaterdag al getracht hun slag te slaan. Zij hadden toen ingebro ken in een ijzerwinkel die naast de ju welierszaak gelegen was en hadden daarvandaan getracht door de muur die tussen de twee winkels stond, te bre ken. Zij hebben dat plan opgegeven toen bleek dat er tussen de ijzerwinkel en de juwelierszaak een dubbele beton nen muur stond. Zij hadden al een gat door de eerste muur die meer dan 30 cm dik was, gemaakt, maar hebben het toen opgegeven. De winkeliers die het gat zaterdag ontdekten hebben het onmiddellijk weer dicht te laten maken. De dieven lieten het er echter niet zo gauw bij zitten. Zij kwamen zondag te rug. Deze keer braken zij in, in een sou venirwinkel, waar zij door een raam aan de achterkant binnendrongen, van daar maakten zij een gat in de muur en kwamen in een wolzaak, die aan de andere kant van de juwelierszaak ligt. vanuit de wolzaak kwamen de inbre kers door de muur in de juwelierszaak. MILAAN Een gerechtshof in (Mi laan heeft gisteren de KLM verant woordelijk gesteld voor de verdwijning van vier kilo goud uit een pakje dat de KLM naar Panama bracht. De maatschappij werd veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van ongeveer vijftienduizend gulden. De maatschappij was aangeklaagd door de Italiaan Piero Messaggi, die het goud had verzonden naar een bank in Panama. De vertegenwoordiger van de KLM in Italië vond dat men het personeel van de KLM hiervan niet de schuld kan geven. Het hof was het hiermee eens maar het stelde de maatschappij als vervoerder aansprakelijk. De KLM zal ook de kosten van het proces ongeveer drieduizend gul den moeten betalen. PRAAG Josef Smrkofsky, vice- vorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement, ondergaat op het ogenblik medische behandeling. Men zegt niet waaraan hij lijdende is. In het nieuwste nummer van het blad Smena komt een interview met Smrkofsky voor, waarin deze liberaal- communistische politicus zegt, dat er geen nieuwe crisis in Tsjechc Slowa kije wordt verwacht en dat de toe stand rustiger aan het worden is. ADDIS ABEBA De secretaris-ge neraal van de „Organisatie van Afri kaanse eenheid", Diallo Telli, heeft Nederland en West-Duitsland er van beschuldigd de export naar Rhodesië te hebben uitgebreid. Dit staat in een rapport dat Telli dinsdag heeft uitge bracht aan de voltallige bijeenkomst van de organisatie, zo wordt in confe rentiekringen vernomen. De bijeen komst wordt met gesloten deuren ge houden in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. LONDEN Britse duikers hebben bij de zuidwestpunt van Engeland het wrak ontdekt van een Portugees zeerovers schip, de „Donna Maria Parloitti", dat in november 1548 met buit beladen in een storm is vergaan. Men vermoedt dat het schip voor een waarde van 260 miljoen gld aan goud en juwelen aan boord had. Er zijn al 32 kostbare bronzen kanonnen opgevist. De bergers hebben de plaats van het wrak ontdekt met, behulp van de ge gevens van het logboek, dat zij van de erfgenamen van de toenmalige eigenaar hadden gekocht ROME Het vroegere hoofd van de Italiaanse geheime dienst heeft 12 Italiaanse generaals, onder wie een vroegere commandant van de NAVO- strijdkrachten en Zuid-EUropa, be schuldigd van schendingen van het staatsgeheim en misbruik van offi ciële documenten. Het is nu aan de rechter van onder zoek, om de beschuldigingen en het beschikbare bewijsmateriaal te be studeren om na te gaan of de 12 gene raals voor het gerecht moeten ver schijnen, samen met acht andere per sonen die in de aanklacht werden ge noemd. Deze beschuldigingen waren afkom stig van generaal Giovanni de Loren zo, die zijn militaire loopbaan heeft afgebroken en afgevaardigde is ge worden van de rechtse monarchisti sche partij, na het schandaal waar door twee jaar geleden een einde kwam aan zijn militaire loopbaan en waardoor de Italiaanse geheime dienst ernstig werd geschokt. Onder de beschuldigde generaals is generaal Pietro de Martino, de vroe gere NAVO-commandant voor Zuid- Europa. DEN HAAG Het Eerste-Kamerlid mr. Burger (PvdA) heeft de minister van Justitie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat er nog steeds personen zijn, die de Nederlandse nationaliteit verlo ren hebben op grond van deelneming aan de Spaanse vrijheidsstrijd tegen de opstand van generaal Franco en die het nazisme en een wereldoorlog ten spijt het Nederlanderschap niet heb ben terug verkrègen, niettegenstaande het vervullen van de daartoe voorge schreven formaliteiten. Indien dit zo is dringt mr. Burger er bij de minister op aan ten spoedigste aan deze, wat hij noemt, wantoestand een einde te maken. PARAMARIBO Vermoedelijk woensdag zal de secretaris van de Su rinaamse Katholiee Onderwlijzers Bond, de heer Derby, naar Nederland reizen om daar contact op te nemen met het Katholiek Onderwijzers Verbond, zö is na een vergadering van de bond mee gedeeld. Voorts is vernomen dat ook een ver tegenwoordiger van de Federatie van Openbare Leerkrachten (FOLS) naar Nederland zal vertrekken om besprekin gen te voeren met Nederlandse zuster organisaties. TUNIS Een hof voor de staatsvei ligheid heeft in Tunis 31 Tunisdëns ver oordeeld tot straffen variërend van een tot elf jaar, op beschuldiging van po gingen een linkse Baath-partij te stich ten. Zij zouden in contact hebben ge staan met twee agenten die heimeMjk door Syrië naar Tunesië waren gezon den. De veroordeelden zijn tien maan den geleden gearresteerd na inciden ten aan de universiteit van Tunis. JERUZALEM De Israëlische mi nister zonder portefeuille Pinhas Sa- pir, die tevens secretaris-generaal is van de arbeiderspartij, heeft ver klaard, dat een meerderheid in het Is raëlische kabinet zich in het kader van een vredesregeling met de Arabi sche, wereld bereid zou tonen, alle be zette gebieden, met uitzondering van Jeruzalem en de heuvels van Golan, terug te geven. Dit is in lijnrechte te genspraak met uitlatingen van minis ter Menahem Begin, als zouden de meeste ministers ertegen zijn „ook maar 't kleinste stukje bezet gebied" af te staan. Pinhas Sapir wordt beschouwd als de leider van de „duiven" in de regering-Esjkol, Begin als de leider van de „haviken".

De Vallei | 1969 | | pagina 11