Trainer Rinus Michels maakt pas in loop Nieuwe opzet van sporttoto brengt veel financieel voordeel van de dag opstelling van Ajax bekend Of TTukwritaó -ffzdnorttaó ~ffufnorïtuA Ajax wil zich vanavond tegen Benfica duidelijk rehabiliteren Inge Danielsson vermoedelijk in spits Yaleri Brumel al weer over 1.90 m TY-uitzending van Milaan - Celtic gaat vanavond door Skiërs kunnen in Ommen terecht Handballers krijgen les via televisie STADION WAS VERBODEN TERREIN Verbaasd Recht zetten Eenvoudiger Miljoenen Stand zesdaagse in Antwerpen vfnoritaó WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 LISSABON De prachtige grasmat van het Estadio da Luz, die zelfs in de doelen geen kale plekken heeft, was dinsdagmorgen verboden terrein voor de twee ploegen, die er vanavond hun tweede wedstrijd voor de kwart finales van de Europa Cup zullen spe len. Genadiglnk werd de spelers van Ajax toegestaan op licht schoeisel even op het gras te lopen. „We mogen trai nen op een zandveldje naast het sta dion", lichtte coach Rinus Michels toe, „dat is zinloos. We gaan met de bus weer terug naar Sintra om daar in de middag wat te oefenen". Ook de top- ploeg van Benfica moest het veld mij den. Als officiële reden werd opgege ven, dat de langdurige regenval het terrein te zacht had gemaakt. Het is echter duidelijk, dat de maatregel een onderdeel is van de „koude oorlog", onverbrekelijk met internationale top wedstrijden verbonden. Ook Otto Gloria zag er weinig heil in zijn spelers op een zandveldje, dat bij drukbezochte wedstrijden tevens dienst doet als parkeerterreih, in actie te laten komen. De lange Torres wilde in de catacomben van het stadion, na met enkele van zijn ploeggenoten een partijtje „aanvallen en verdedigen" te hebben beëindigd, wel wat zeggen over de wedstrijd. „Ajax heeft in Amster dam beneden zijn kunnen gespeeld", liet hij via een Engels sprekende Por tugees weten, „wij zullen het waar schijnlijk moeilijker krijgen dan menig een verwacht". De toon van het com pliment, dat men de buitenlandse gast nu eenmaal moét maken klonk er dui delijk in door. De Ajax-spelers zelf hebben weinig hoop, dat zij woensdagavond rond het middernachtelijk uut nog deelnemer zijn aan het veertiende toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Rechtstreekse uitspraken daarover vermeden zij uiteraard. Het is echter duidelijk merkbaar, dat hun verwach tingen niet hoog gespannen zijn. Ook nu zal Rinus Michels zijn elftal pas kort voor de wedstrijd aan de openbaarheid prijsgeven. Aangezien zijn ploeg wel in de aanval moet gaan is het waarschijnlijk, dat de Zweed Inge Danielsson, in Amsterdam ver vanger van Nuninga in de tweede helft en maker van het enige doelpunt van Ajax, in de formatie zal worden opge nomen. Of dat hier ten koste gaat van de ex-onderwijzer blijft voorlopig een vraag. Tekenend is wel, dat Nu ninga tijdens een gesprek met jouma- Even mochten de spelers van Ajax, voorzichtig lopend, de gras mat van het stadion in Lissabon keuren. listen de rol van interviewer overnam en vroeg, wat Rinus Michels eerder op de dag aan de persvertegenwoordigers had gezegd. Even zag het ernaar uit, dat dins dagavond toch het beslissende woord zou vallen. Voorzitter Jaap van Praag bezwoer dat het elftal nog die avond aan de Nederlandse journalisten zou worden bekendgemaakt. Toen Rinus Michels daarvan telefonisch bevesti ging werd gevraagd verdween alle hoop op slag. „Ik begrijp niet, hoe Van Praag daar nou aan komt", zei hij met verbaasde stem. Otto Gloria bouwde daarentegen in ADVERTENTIE de senoritas van Hofnar puur tabak, 100% tabak mild tot aan de laatste trek zeg maar: Hofnóóóóóóritas ALL .100% TOBACCO ROTTERDAM Bij het begin van de tweede helft van de sporttoto-nieuwe-stijJ heerste in de diverse kampen, die neuw bij de organisatie van de wekelijks in te vullen formulieren en de verdeling van de netto-opbrengst ten gunste van de sport en het culturele leven van ons land zijn betrokken, een gunstige stemming. De sterke stijging van de omzet in vergelijking met vorige jaren heeft de verwach tingen in regeringskringen verre overtroffen. De directie van de stichting De Nationale Sporttotalisator is al zijn de organisatorische en administratieve werkzaamheden in vergelijking met vorig seizoen veel omvangrijker geworden tevreden met de tot nu toe bereikte resultaten. rust van twee maanden tot het nieuwe seizoen 1969-'70. In vorige jaren was er behoefte aan nevenprijsvragen, maar zoals de sporttoto-nieuwe-stijl thans loopt, met het sterk vergrote prijzen pakket, is dat niet gewenst en trou wens moeilijk uitvoerbaar. Toen de sportclubs, die het wekelijks acquisitie-apparaat vormen, in juni 1968 vernamen, dat het percentage van hun voorinhouding van twintig naar vijftien zou dalen, is er hier en daar hardop gemopperd. De ijverige clubbe stuurders is uitgelegd, dat de bepalin gen van de nieuwe wet op de kansspe len voorschreven een vergroting van 't prijzenpakket van 33 tot 45 procent teneinde de sporttoto-nieuwe-stijl aan trekkelijker te maken voor de deelne mers. De vermindering van het percen tage der vóórinhouding der clubs zou worden goedgemaakt door de verho ging van de kolommenprijs van dertig naar 45 cent, hetgeen betekende f67,50 per duizend kolommen thans tegen f60 per eenzelfde aantal kolommen vroeger Na enkele maanden was het duidelijk, dat het aantal geregistreerde deelne mers sterk was gestegen en het aantal ingevulde kolommen eveneens. De clubs constateerden al spoedig deze gunstige tendens en sedertdien houden de besturen zich muisstil De ministers van Justitie en van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk tien voor twee gulden Lissabon opnieuw aan zijn eigen groot heid door geen geheim te maken van zijn opstelling. Al geruime tijd voor de ontmoeting liet hij weten dat bijzondere omstandigheden voorbehou den zijn ploeg niet zou afwijken van de formatie, die vorige week in het Olympisch stadion zegevierde. Overigens was daags voor het tref fen niet de ontmoeting Benfica-Ajax in Lissabon het gesprek van de dag. De uitslaande brand, die rond het mid daguur in alle hevigheid bij een aan wakkerende storm uit zee woedde in het havencomplex sprak dè inwoners van de Portugese hoofdstad meer aan. Duisenden verdrongen zich rond het ge bouwencomplex, dat ondanks eendrach tige samenwerking van de burger- en de marinebrandweer in enkele uren volkomen werd verwoest. Tot ver in de middag reden de ambulances af en aan met loeiende sirenes om de ge wonden zo snel mogelijk over te bren gen naar de ziekenhuizen. De schaarse Ajax-supporters gingen op de avond voor de wedstrijd in de massa tenonder. Zelfs toeters en feest mutsen kon de Ajaxaanhang ditmaal niet redden in Lissabon, dat zich op maakte voor de slotavond van een uit bundig carnaval. De vermoedelijke opstellingen zijn: BENFICA: Henrique, Jacinte, Humv berto, Raul en Cruz; Toni en Coluna; Graca, Torres, Eusebio en Simoes. AJAX: Bals; Suurbier, Hulshoff, Va- sovic en Van Duivenbode; Groot en Muller; Swart, Cruyff, Danielsson en Keizer. Scheidsrechter is de Italiaan Sbardella. RINUS MICHELS zwaar gepieker over opstelling en tactiek Werk hebben bepaald dat in de verhou ding 3 1 de netto-opbrengst van de sporttoto-nieuwe-stijl ten goede komt aan de bevordering van de sportbeoefe ning en de lichamelijke vorming en aan instellingen, die zich be wegen op het terrein van het maat schappelijk werk, de volksgezondheid en de cultuur. Voor de verdeling van deze opbrengsten is voor 'teerste doel de Nederlandse SjJort Federatie (NSF) aangewezen; de stichting Centraal is verantwoordelijk voor de verdeling onder de andere instanties. NSF en COF ontvingen in het totoseizoen 1967- 1968 21,8 miljoen. Hun gezamenlijk aan deel in de netto-opbrengst zal aan het einde van het seizoen 1968-1969 zijn ge stegen tot een bedrag, dat tussen de 31 en 36 miljoen gulden ligt. De sporttoto-nieuwe-stijl is ook inge slagen bij het publiek. Een analyse van het cijfermateriaal toont deze stel ling duidelijk aan. De laatste jaren liep de omzet achter uit, van 40,4 miljoen in 1965-1966 naar 39,3 miljoen in 1966-1967 tot 38,8 miljoen hei; vorig seizoen. De bruto-opbrengst van twintig toto's, de wedstrijddag van 29 december inbegrepen, bedroeg afge rond 36,7 miljoen gulden. De ervaring heeft geleerd, dat in de laatste acht ja ren de omzet in de tweede helft van de competitie in vergelijking met de eer ste helft enkele malen is gestegen, maar ook een aantal keren gelijk is ge bleven of enigszins is gedaald. Ver scheidend factoren zoals een evenwich tig verloop van de competitie, de weers omstandigheden, verrassende uitslagen e.d. zijn van invloed op de inleg van het publiek. Op basis van deze erva ringscijfers mag redelijk worden ver wacht, dat de totale omzet voor het seizoen 1968-1969 tussen de zeventig en tachtig miljoen zal liggen. LISSABON Het staat vrijwel vast dat Otto Gloria vanavond in het stadion Estadio da Luz dezelfde spe lers het veld instuurt als in Amster dam. De Braziliaan maakt er ook geen geheim van dat hij opnieuw de gerou tineerde Augusto. „Benfica's geheime wapen" zoals Gloria grinnikend op merkt, op een passend moment wil la ten invallen. Aaanzienlijk minder zekerheid be staat er rond de opstelling van Ajax. De boeiendste vraag in dit verband Strict genomen is Michels met een op één kaart zal durven zetten. In dat geval ligt het voor de hand dat de Zweedse sluipschutter Inge Danielsson, de maker van het enige doelpunt in Amsterdam en een klassieke spitsspe- ler, straks wordt opgesteld. Dat zal dan waarschijnlijk ten koste van Klaas Nuninga gaan. Strict genomen is Michaels met een achterstand van 3-1 wel verplicht in Lissabon enig risico te nemen, maar het zal hem wel helder voor ogen staan dat Gloria daarop speculeert. En een catastrofe zal Ajax ook al in verband met de Nederlandse com petitie toch ten koste, van alles willen vermijden. LISSABON In het slordig tegen de heuvels aangesmeten dorpje Sintra kijken alle helden van Portugal en dank zij een rijke historie zijn er een paar koeltjes neer op de Nederlands voetbalkampioen Ajax. Temidden van een bijna drukkende luxe proberen Ri nus Michels en zijn vedetten het feoda le Palacio dos Seteais, dertig kilometer verwijderd van Lissabon, even te ver geten dat Benfica in 't toernooi om de Europa Cup op eigen terrein <ot nu toe slechts één keer werd verslagen. Dat lukt niet zo best. Ajax, verleden week ruw wakker geschud door 'n ge prikkeld Benfica, beseft maar al te goed, dat het vanavond voor een vrij wel onmogelijk opdracht staat. Deson danks zijn de Amsterdammers over hun kater heen. „Wanneer je aan topsport doet", aldus Piet Keizer, „krijg je re gelmatig zware tegenvallers te verwer ken. Echt eraan wennen doe je eigen lijk nooit, maar je leert je er wel wat sneller overheen te zetten." Maar ook al denkt Ajax nog nauwe lijks aan een plaats in de halve finales, het is toch bezeten van de gedachte hier in Lissabon revanche te nemen. Re vanche vooral op zichzelf. De Ajacie- den gewend geraakt 'n uitbundige, soms wat ongenuanceerde loftuigingen en hunkerend naar erkenning van hun klasse, hebben het gevoel dat zij in Amsterdam voor het oog van de wereld door de mand zijn gevallen. Dat zit hun hoog. Erg hoog. Michels: „Wanneer we nou 'n goeie wedstrijd hadden ge speeld en Benfica had met 3-3 gewon nen, had ik daar vrede mee kunnen hebben. Maar Ajax heeft verleden week te veel fatale fouten gemaakt. Nou weet ik wel, dat nietmand dat ex pres doet, maar in 'n wedstrijd voor de Europa Cup mag dat gewoon niet gebeuren". Ajax moet dit vanavond rechtzetten. Ajax wil bewijzen, dat het wel dege lijk van Europees niveau is. „Wanneer je het reëel bekijkt", zegt Wim Suur bier openhartig, „hebben we hier na tuurlijk geen kans. aar iedereen heeft eigenlijk een beetje de pest in over de manier waarop we in Amsterdam heb ben verloren. We haalden niet eens ons normale competitienniveau. De voorhoede wist niet meer wat de ach terhoede deed. Hoe zoiets kan gebeuren begrijp ik zelf niet, hoewel ik moet toegeven, dat Benfica het spelletje uit gekookt heeft gespeeld. We willen daar om graag een goedde wedstrijd spelen, hier in Lissabon. Ik hoop in ieder geval wel, dat het geen afgang wordt, want wanneer Ajax met een nulletje of vijf, zes zou verliezen, kunnen we het voorlopig wel vergeten. Te veel risico mogen we dus ook weer niet nemen. Tenslotte heeft Benfica alles bij elkaar toch wel meer klasse dan wij." Otto Gloria grlooft stellig dat Ajax de gok zal wagen. „Ze zullen wel moe ten aanvallen", voorspelt hij opge ruimd. „Een ik verwacht daarom ook, dat Danielssen wel zal worden opge steld. Tegen NAC en DOS vond ik hem verschrikkelijk gevaarlijk. Ik snap trouwens niet, waarom hij er verleden week niet de hele wedstrijd heeft inge staan. Maar goed, dat is een probleem voor Michels. Met een voorsprong van twee doelpunten kunnen wij Ajax in ieder geval rustig laten komen." Een niemand, die zich dat beter realiseert dan de Ajacieden zelf. Dat maakt hun situatie juist zo hopeloos Aan de ene kant moeten ze ervoor zor gen, dat ze niet in Gloria's zorgvuldig uitgezette val zullen lopen, maar aan de andere kant zijn ze wel verplicht de aanval te zoeken, waardoor ze Benfi ca's gretige voorhoede noodgedwongen meer ruimte moeten geven dan wense lijk is. Vandaar, dat Ajax vlijtig speurt naar lichtpuntjes in het eindelijk wat zonni ge Lissabon. Zoals Klaas Nuninga bijvoorbeeld: „De routine van Benfica staat er borg voor, dat ze niet zo gauw hun hoofd zullen verliezen, maar je weet het nooit. Twee misverstandjes waar wij mis schien van zouden kunnen profiteren en alles is weer mogelijk. Tenslotte kun nen we nu betrekkelijk vrijuit spelen Want wat hebben we eigenlijk nog te verliezen? Slechter spelen dan in Am sterdam is onmogelijk. Bovendien staan we hier met 3-1 achter en kunnen we van deze wedstrijd dus alleen maar be ter worden." Zo spreekt Ajax zichzelf moed in En comfortabel weggezakt in een kost baar brok klassiek meubilair stelt Ri nus Michels puntig vast: „Het blijft sport en daarin is van alles mogelijk Dat hebben we zondag nog met Verkerk kunnen zien." De kolommencijfers geven eenzelfde beeld. In het seizoen 1965-1966 vulden de deelnemers afgerond 135 miljoen kolommetjes in, het volgende seizoen 131 miljoen en in 1967-1968 129,4 miljoen kolommen, tegen dertig cent per kolom met acht kolommen als maximum. De verwachting luidt dat het publiek dit seizoen 160 tot 165 miljoen kolom metjes invult, een stijging ten opzichte van de oude sporttoto van ongeveer 25 procent. De registratiebepaling om aan de sporttoto via een club van een der er kende nationale sportbonden deel te ne men, is eenvoudiger geworden. Vroe ger moest men f 1,50 voor de registra- tiekaart per seizoen betalen, thans is het bedrag verlaagd tot vijftig cent, terwijl de geldigheidsperiode vijf jaar duurt. Het behoeft geen verbazing te wekken dat mede door deze maatregel het aantal geregistreerden van 1.1 mil joen in 1965-1966 via 996.000 in 1966-'67 en 984.000 in het vorig seizoen, thans op spectaculaire wijze gestegen is tot rond 1,5 miljoen met een accent op de grensstreken in het oosten van Neder land. De conclusie is gerechtvaardigd, dat de sporttoto-nieuwe-stijl de Lotto terugdringt, hetgeen ook in de westelijk gelegen afdelingen van de KNVB (de centra van de organisatie worden door de twintig afdelingen van de KNVB ge vormd voor de in die rayons gevestig de clubs van alle takken van sport) valt waar te nemen. Elke week melden zich nog nieuwe deelnemers aan het geen begrijpelijk is nu de geldigheids termijn zonder verdere bepaling tot vijf jaar is verlengd. Zelfs het aantal sportverenigingen bij de Nationale Sporttotalisator inge schreven, groeit. De laatste jaren be woog dit cijfer zich rond de vijfduizend (2/3 voetbalclubs en 1/3 andere sport verenigingen); er kwam wel eens een club bij of er viel er een af. In de laat ste maanden zijn er honderd clubs bij gekomen. Evenals in vroegere jaren leveren de clubs, die voetbal, korfbal handbal, tafeltennis spelen of atletiek gymnastiek, volleybal en zwemmen be oefenen, het leeuwedeel van de bruto- opbrengst. Er zijn nog sportbonden waarvan de clubs geen van alle bij de wekelijkse toto betrokken zijn. In het lopende seizoen zullen naar 't zich laat aanzien, 44 sporttoto's worden uitgeschreven, met een periode van MOSKOU Valeri Brumel, wereld recordhouder hoogspringen met een sprong van 2,28 meter, maakt bij de training ongekende vorderingen. De Rus die in oktobèr 1965 bij een motoronge luk zo ernstig aan zijn benen werd ge wond, dat men vreesde, dat hij nauwe lijks nog zou kunnen lopen, sprong de zer dagen 1,90 meter, veertig centime ter meer dan hij en de experts in de ze fase van de training hadden gehoopt Brumel, die pas begin december van het vorige jaar weer met trainen be gon, is er nu van overtuigd binnenkort de 2 meter weer te kunnen overschrij den. Brumel is sinds het ongeluk zeven keer geopereerd. Nadat vast was ko men te staan, dat hij zijn been, dat ge deeltelijk werd verbrijzeld, niet behoef, de te missen, liep hij tweeëneenhalf jaar op krukken, voordat een chirurg het aandurfde zijn rechterbeen, dat drie centimeter korter was geworden, tot de juiste lengte „uit te rekken". De in greep slaagde en in december kon Bru mei weer trainen. Dat wil zeggen, pro beren te lopen, te zwemmen en enke le oefeningen met gewichten te doen Het springen zou echter pas deze zo mer aan de beurt komen, maar Bru mei ging zo snel vooruit, dat hij nu al weer springt. En met een succes, dat niemand had verwacht en waar mis schien alleen Brumel zelf in heeft ge loofd. In de afgelopen totoseizoenen is de omzet slechts éénmaal boven het mil joen uitgekomen; dit seizoen kwam op 3 november 1968 voor het eerst de in zet per toto boven de twee miljoen. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat de verzadiging per toto op een in zet van twee miljoen ligt, waardoor de maximum toegestane eerste prijs van een half miljoen gulden niet haalbaar is. Deskundigen bestrijden deze opvat ting ten stelligste en brengen de volgen de argumenten naar voren: 1. Stfeeds meer personen laten zich gistreren en het aantal deelnemers per week zal nog toenemen. 2. Het gemiddeld aantal ingevulde ko lommen op één formulier vertoont een stijging. 3. Vroeger vormde een ton het maxi mum als hoofdprijs, ook al was een groter bedrag beschikbaar. Thans waarop 't prijzenpakket in vele dui- bedrag, waarop hij recht heeft. 4. Dit seizoen is reeds enkele malen aan één prijswinnaar meer dan een kwart miljoen gulden uitgekeerd. Gecombineerd met andere weken, waarop het prijzenpakket in vele dui zenden bedragen uiteen is gevallen, werkt dit stimulerend op de deelne ming. Hoge prijzen vallen op, vele prijzen binden de deelnemers aan de toto. 5. Per hoofd van de Nederlandse bevol king bedraagt de inzet thans zestien cent. Het bedrag ligt ongeveer gelijk met dat van België, Spanje en Por tugal. echter lager dan Zwitserland met 25 cent en veel lager dan in de Scandinavische landen, waar de in zet per hoofd van de bevolking schommelt tussen de 50 en 75 cent. Nu het Nederlandse publiek, meer dan voorheen, de weg naar de sporttoto heeft gevonden, nemen des kundigen aan, dat het bedrag van de bevolking in de toekomst zal stijgen. 6. Men zou ook het prijzenschema kun nen wijzigen door de extra prijs van de „eerste acht goed" te laten ver vallen. Een dergelijke radicale maat regel heeft de Sporttotalisator nog niet overwogen, maar mocht 'n der gelijke gedachte te verwezenlijken zijn dan zal de eerste prijs dicht bij het half miljoen komen te liggen, on geacht de reeds genoemde factoren, die in de komende jaren het totale prijzenbedrag zeker zullen doen stij gen. HILVERSUM In de plaats van de voetbalwedstrijd Benfica-Ajax brengt de NTS vanavond via Nederland I een rechtstreekse reportage van de ont moeting Milaan-Celtic op het scherm. De uitzending begint om 20.13 uur. Verslaggever is Herman Kuiphof. Het radioverslag van de wedstrijd Benfica-Ajax begint om tien over half tien via Hilversum 2. ANTWERPEN Vanmorgen vroeg was de stand in de Antwerpse zesdaag se: 1. Fritz Pfenninger, Zwitserland. Henk Duyndam, Ned. en Leo Proost. België 460 pnt.; 2. Theo Verschueren en Emile Servereyns, België en Siggi Renz, Zwitserland 455 pnt.; 3. Julien Stevens, Romain Deloof en Robert Le- langue, België 348 pnt.; op een ronde: 4. Peter Post, Ned. Patrick Sercu en Rik van Looy, België 503 pnt.; op 4 ron den: 5. Jan Janssen en René Pynen, Ned. en Klaus Bugdahl, W.-Dld. 439 pnt.; 6. Harry Steevens en Rini Wagt- mans, Ned. en Horst Oldenburg W.- Dld. 220 pnt. OMMEN Ommen, 's zomers reeds reeds een druk bezocht vakantieoord, gaat zich op het wintertoerisme wer pen. De soms veertig centimeter dik ke laag sneeuw, die de omgeving van het Overijsselse stadje heeft omgeto verd tot een soort mini-Alpen, heeft een aantal skiminnende Ommenaren geïnspireerd tot het uitzetten van een ongeveer tien kilometer lange route. De tocht, die in de kom van het plaatsje start, voert de 9kiërs en ski sters langs de mooiste plekjes van de gemeente Ommen naar de dik be sneeuwde Lemelerberg. Een buiten kansje dus voor de Nederlandse win tersportenthousiasten en dan spe ciaal de liefhebbers van de noordse nummers die vanaf vandaag te recht kunnen. ROTTERDAM Het Nederlands Handbal Verbond gaat een televisie uitrusting gebruiken voor de training van de nationale teams en voor die van de oefen meesters. Dezer dagen nam de Tsjechische bondstrainer van de Nederlandse teams, professor J. Mraz, de hele set van Philips in Eindhoven in ont vangst. Hij bestaat uit een mini-com pact camera, een t.v.-apparaat en een beeldopnemer. De bedoeling is de spelers vooral van hun eigen fouten te laten leren in aanschouwelijk onderwijs. Trainers worden nu nog voornamelijk opgeleid met in het algemeen getekende voorbeelden uit de praktijk. Met televisiebeelden uit grote wed- .trijden en met belangrijke stukjes uit andere wedstrijden kan de opleiding van de trainers doelmatiger worden.

De Vallei | 1969 | | pagina 13