Veenendaals dagblad Twee ernstig en vier lichtgewonden Arabische terroristen deden aanval op El Al-vliegtuig Buiten AOW/AWW 5 PROCENT VERHOOGD POLITIEKE CRISIS IN ISRAËL DREIGT Busongeluk in Mexico Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onafgewerkte guldens rolden in Rotterdam uit de takels PASSAGIER SCHOOT IN ZÜRICH AANVALLER NEER Gemeentepolitie krijgt voortaan regelmatig schietoefeningen LAIRD NAAR VIETNAM Sirhan oefende voor moord Wagon ontploft met ammoniak Verdwenen arts is misschien in Groningen SNEEUW OP KOMST 9* HOOGLERAAR STAAKT COLLEGES TOT ZOMER VOORBEREID REACTIES ZILVERVLOOT VOOR HAVENARBEIDERS HAVENCAFÉS METRO BANKEN Doodstraf geëist tegen Egyptische journalisten W erkzaamheden" bij autoweg naar West-Berlijn I" Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLE Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 - 43e JAARGANG no. 42 A Het getroffen vliegtuig van de El Al, na de aanslag door Arabische terroristen op het vliegveld van Zurich foto rechts). A De Volkswagen van waaruit de Arabische terroristen op het Is raëlische vliegtuig in Zurich schoten, staat verlaten naast de rolbaan. Een van de aanslagplegers werd door een passagier neergeschoten (foto onder). KARATSJI Vanmorgen hebben zich in Maghbazar, in de buurt van Dacca, onlusten voorgedaan waarbij twee personen door kogels werden ge dood en twaalf gewond. Dit aantal slachtoffers is door een ziekenhuis in de plaats opgegeven. 3 Ganzen op de korrel j 4"1 isteren hebben we op deze plaats g 5 tot ons verdriet gezien, hoe wei- 3 g nig gastvrij de noordelijke winter- 3 5 gasten vnl. kolganzen op hun 3 3 pleistergronden door de inhalige g J mens, die geen maat weet te hou- 5 g den, worden bejegend. Het aanzien 3 5 van de weidelijke jager en de vo- g 3 gelbescherming wordt door hoogst g 3 laakbare praktijken sterk aange- g tast en met. name het gebruik van 5 elektronische lokroepen waar- 3 door de argeloze dieren uit de hin- 3 derlaag kunnen worden beschoten g kan niemand billijken. De gren- 5 zen der jachtmatigheid worden 3 door deze en soortgelijke excessen 3 ver overschreden. Als men zich op g vrijwillige basis geen grote beper- 3 kingen bij het uitoefenen der jacht g kan opleggen, moet er op korte ter- j mijn door wettelijke maatregelen in 3 worden voorzien. Het is bedenke- 3 lijk, dat grondgebruikers, landeige- g naren, jachtgerechtigden en vogel- 5 beschermers in samenbundeling 3 geen rustgebieden aan deze geve- g derde overwinteraars kunnen ga- 5 raderen. Zij worden door blijkbaar 3 niet te stuiten industrialisatiecul- g tuur-technische en water staatkun- 5 dige werken heus al genoeg be dreigd. Massaal afschot en daar mee gepaard gaande verontrus ting doet de deur dicht. De 100.000 a 120.000 ganzen, die ons land in het winterkwartaal bezoeken, vor men een weergaloos natuurmonu ment. Door de wildfotograaf H. J. Verdonk wordt in ,,De Ned. 3 Jager" een beroep gedaan op de g sportiviteit van de jager. Hij zat g ontelbare uren met zijn camera 3 midden tussen duizenden ganzen en g was steeds weer verrast en geër- g gerd over het aantal manke of op 5 andere wijze door aanschieten ge- 3 handicapte vogels, die hij gokt op g 1 100, doch anderen schatten een g nog hoger cijfer. 5 19-2-1969, A. B. WIGMAN 000ÊÊ00êMMt4 AMSTERDAM Het college socio logie van professor dr. A. N. J. Hol lander (van de universiteit van Am sterdam) is wegens ergerlijke ordever storingen door eerste- en tweedejaars studenten gestaakt tot de zomervakan tie. Het staken van de college's is een direct gevolg van de moeilijkheden die op vrijdag 7 februari tijdens een college ontstonden en een week later een zo grote omvang aannamen dat de hoogleraar de zaal uitliep. Op 7 februari had de hoogleraar op verzoek van de studenten een aantal eisen besproken. Deze eisen waren: verandering van de hoorcolleges in discussiezittingen, het recht onbe perkt te laat op college te verschij nen, het verstrekken van een syllabus en onmiddellijke splitsing van het om vangrijke college (400 personen) in kleinere groepen. Professor Den Hollander was het .met de studenten eens dat het college gesplitst diende te worden, maar meen de dat dit wegens gebrek aan de nodi ge docenten voor het begin van de nieuwe cursus niet verwacht kon wor den. De andere eisen noemde hij mis plaatst en ondoordacht. Vorige week vrijdag weigerde hij opnieuw met de studenten in discus sie te treden en liep hij tijdens een tumult het college uit. Hij verklaarde zich tegenover twee studenten bereid om vandaag nog eens over de ver schillende onderwerpen te praten. Het bestuur van de facuiteit dat nu besloten heeft voorlopig de colleges te staken, zal dezer dagen nader bezien op welke wijze in colleges voor de stu denten moet worden voorzien. De wetenschappelijke staf van de universiteit neemt het volgende stand punt in: „Het overleg over de inrich ting van de colleges dient binnen de daartoe bestaande organen te worden gevoerd. Het op redelijke wijze ter discussie stellen van opmerkingen van een docent kan niet worden aange merkt als het verstoren van de orde op colleges. De staf meent dat de hou ding van prof. Den Hollander tegen over de studenten te weinig blijk heeft gegeven van bereidheid om voor rede lijk overleg open te staan''. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren een wetsontwerp goedge keurd, dat beoogt Meerlo, een gemeen te van 3.662 inwoners, en Wanssum, 1.690 inwoners, samen te voegen tot een nieuwe gemeente Meerlo-Wanssum. ZÜRICH Vier mannen en een vrouw naar wordt veronderstelt Arabie ren hebben dinsdag omstreeks half zes op het vliegveld Ziirich-Kloten van uit een personenauto een Boeing-720-straalpassagiersvliegtuig van de Israëlische maatschappij „El AF' met machinepistolen onder vuur genomen. Een van de aanvallers werd doorgeschoten door een passagier die zich via een luik uit het vliegtuig liet vallen, dat van Schiphol kwam en gereed stond voor de start naar Tel Aviv. Bij de aanslag zijn twee bemanningsleden ernstig en vier licht gewond. De ernstig gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen, o.a. de leerling-vlieger. De lichtgewonden zijn na behandeling naar huis teruggekeerd. Van de 17 passa giers liep niemand letsel op. De daders konden worden gegrepen door de brandweer, die via de mobilo foon was gewaarschuwd en die een rookpluim bij het toestel had waarge nomen. De rook bleek afkomstig van een pakket explosieven dat echter niet ontplofte, maar uitbrandde. Er werden in de directe omgeving nog enkele van die pakketten gevonden en daders ble ken handgranaten bij zich te hebben. Het toestel had zeventien passagiers aan boord, onder wie de directeur-ge neraal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken Gideon Rafael, die minister Abba Eban telefonisch verslag uitbracht over de aanslag. Het was een functionaris van de Is raëlische veiligheidsdienst die een van de daders doodschoot. Veiligheidsfunc tionarissen zouden ter bescherming meevliegen, sedert de aanslag in Athe ne, Hij is gearresteerd. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken gaf daarna een verkla ring uit, waarin hij zei dat de „ware aard van deze terroristische organisa ties, waarvan de activiteit nog enkele dagen geleden door president Nasser is geprezen, uit de aanslag blijkt". Hij verweet de Veiligheidsraad bij de be handeling van de Israëlische represail le op Beiroet als gevolg van de aan slag in Athene, met geen woord van kritiek over die aanslag te hebben ge rept. Zoals bekend is werd op 26 decem ber vorig jaar in Athene een aanslag gepleegd op een El Al-toestel, waarbij één persoon werd gewond. De daders, twee Egyptenaren, werden gearres teerd. Twee dagen later overvielen Is raëlische commando's het vliegveld van Beiroet (Libanon) en vernietigden dertien Arabische vliegtuigen. Niemand werd "hierbij gedood of gewond. Tijdens een persconferentie in het hoofdbureau van politie in Zürich werd vernomen, dat de aanslag blijkbaar zorgvuldig is voorbereid. De orde dienst van de luchthaven heeft vorige week donderdag, drie leden van het commando dat de aanslag uitvoerde in de buurt van een rolbaan gezien. In de cockpit en de romp van het vliegtuig zijn een vijftigtal kogelgaten aangetroffen. De schoten zijn afge vuurd uit een auto, die op ongeveer 100 meter van het vliegtuig geparkeerd stond achter een hoog hek van ijzer- draad, dat het vliegveld begrenst. De auto was gehuurd door een onbekende uit Cairo. In .e auto werd een groot aantal pamfletten van het het „volks front voor de bevrijding van Palesti na" aangetroffen, waarin de Zwitserse bevolking „om begrip wordt gevraagd" voor de motieven van de aanvallers. Volgens deze papieren, vervoeren vliegtuigen van El Al wapens en mu nitie naar Israël. De Zwitserse regering zal heden bij eenkomen om een verslag over het incident te bespreken en zich te bera den over eventuele diplomatieke conse quenties van de aanslag voor het ge val een regering in het Midden-Oosten bij de zaak betrokken zou blijken te zijn. Van de zijde van de maatschappij in Tel Aviv is meegedeeld, dat alle vluch ten gewoon doorgaan. Tijdens de persconferentie in het po litiebureau van Zürich werd voorts meegedeeld, dat ook drie granaten naar het Israëlische vliegtuig zijn ge gooid, die echter geen doel getroffen hebben. De granaten waren van een type dat vooral wordt gebruikt tegen brandstoftanks en -opslagplaatsen. Als deze wapens een vleugeltank hadden getroffen was het vliegtuig wellicht in vlammen opgegaan. De machinepisto len waren waarschijnlijk van Russi sche makelij. Het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" noemde de namen van de daders van de aanval, Ibrahim Tawfiq, Mohammes Aboe Al-Haija en Abdel-Mohsin Hassan. Het meisje heet Amina Dahboer. De commissie voor Defensie en Staatsveiligheid van het Israëlische parlement komt heden bijeen om de consequenties en de draagwijdte te be spreken van de aanval door Arabische guerrilla's op het El-AI-toestel in Zü rich. Bovenaan de agenda zal ongetwij feld staan welke de Israëlische reactie moet zijn op deze nieuwe terreurdaad, aldus deze zegslieden. Als Israël terug wil slaan, heeft het keuze uit een groot aantal mogelijkheden. Minister van Buitenlandse Zaken Ab ba Eban heeft in een verklaring de be schuldigende vinger uitgestrekt naar president Nasser van Egypte. De aanval, vervolgde Eban, bewijst het moordenaarskarakter van deze or ganisaties. Het zou verbazing wekken, aldus de minister, indien het geweten van de wereld niet wordt wakker ge schud door deze aanval op het leven van burgers, op de vrijheid in de lucht en de soevereiniteit van een neutraal en vredelievend land." De Verenigde Staten hebben ver klaard de zinnelose aanval op het El- Al-toestel te betreuren en gevraagd om internationale maatregelen ter be scherming van de burgerluchtvaart. Een woordvoerder heeft namens Oe Thant kort na het bekend worden van het incident verklaard, dat de secreta ris-generaal „met ontsteltenis en die pe bezorgdheid" van het incident heeft kennis genomen. DEN HAAG Gebruikmakend van de hem gegeven bevoegdheid ingevol ge de politiewet heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beernink, in overleg met zijn ambtge noot van justitie, een beschikking uit gevaardigd, waarmede wordt bedoeld de vaardigheid in het gebruik van het dienstpistool door ambtenaren van de gemeentepolitie, nadat zij eerste oplei ding hebben genoten, op het vereiste peil te houden. In deze beschikking is bepaald, dat iedere politie-ambtenaar tenminste viermaal per jaar of zoveel meer als nodig is met het tot zijn bewapening behorende pistool aan schietoefeningen moet deelnqmen. De resultaten die hij daarbij behaalt, moeten worden gere gistreerd. Deze oefenigen zijn er op gericht de politieambtenaar die vaardigheid en die mentale instelling te doen be houden, welke hem in staat stellen bij de uitoefening van zijn dienst op een verantwoorde wijze te beoordelen waneer hij van zijn dienstpistool al dan niet gebruik zal maken. DEN HAAG De A.O.W, en A.W.W.-pensioenen zullen met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar met vijf procent omhoog gaan. De regering, die daarmee een advies van de Sociaal-Economische Raad volgt, heeft dat besloten met het oog op de prijsstijgingen die na die dag zijn op getreden. De hogere bedragen kunnen al in maart worden uitbetaald. Al eerder waren de ouderdoms- en weduwenpensioenen met 1,1 procent ver hoogd. De nieuwe verhoging betekent voor de schatkist een extra uitgaaf van 235 miljoen gulden. Zij zal uit de nor male premies worden gedekt. De mededelingen daarover van minis ter Roolvink (Sociale Zaken en Volks gezondheid), gisteren in de Eerste Ka mer, waren voor de socialist P. Dam ming aanleiding om zijn onlangs inge diende rrtotie over de naar zijn mening onvoldoende verhoging van de pensioe nen, in te trekken. Minister Roolvink bekende met mi nister De Block (Economische Zaken) te zijn geschrokken van de stijging van de kosten van het levensonderhoud met 3,5 procent. De maandelijkse pensioenen worden nu als volgt (tussen haakjes oude be drag): Gehuwde bejaarden 438,50 (417,50) Ongeh. bejaarden 308,75 (294, Weduwe m. kinderen 438,50 (417,50) Weduwe z. kinderen 308,75 (294, Wezen tot 10 jaar 97,50 93, Wezen 10 tot 16 jaar 145,50 (138,50) Wezen 16—27 jaar 189.75 (180.50) WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie Laird, vertrekt op 5 maart naar Zuid-Vietnam voor een inspectiereis. Deze zal een week in beslag nemen. Laird deelde dit dinsdag mee op een persconferentie in Washington. Met hem mee.gaat de voorzitter van het comité van chefs van staven, generaal Wheeler. Laird zei, dat hij tijdens de ze reis geen andere landen zal bezoe ken. ROTTERDAM In Rotterdam zijn ongeveer driehonderd onafge werkte guldens in omloop. Ze zijn afkomstig van een partij muntspe cie van de Rijksmunt in Utrecht. Het zijn gladde, ronde schijven waarop de beeldenaar van de ko ningin en het wapen met de waar de nog moeten worden ingeslagen. In de haven van Rotterdam zou een van de vier kisten met deze gladde metalen schijven waarvan in Utrecht de nieuwe guldens wor den gemaakt, bij het overladen uit een schip uit de takels zijn geval len. Enkele havenwerkers zijn bij het zien van die berg onafgewerkte geldstukken zo van de kook geraakt dat zij hun zakken ermee volstop ten. Dit „valse" geld heeft voor een groot deel zijn weg gevonden in de havencafé's en bij mensen die in de haven werken. De rivierpolitie van Rotterdam is tegen vier van de ha venarbeiders opgetreden. Op hen werden ongeveer vierhonderd onaf gewerkte guldens in beslag geno men. Na een nauwkeurige telling is vast komen te staan dat er bij het „on gelukje" in de haven ruim zeven honderd van die onafgewerkte gul dens zijn verdwenen. Bij de Rotterdamse metro heeft men er al verschillende in de auto maten gevonden waarmee vijfritten- kaarten zijn gekocht. Sinds enkele weken vindt tabaksgrossier P. Uit Beyerse die in tal van Rotterdam se café's en bars sigarettenautoma ten exploiteert, telkens van die „val se" guldens in zijn automaten. Ook h(jj heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Uit het feit dat er telkens even aantallen in de automaten worden aangetroffen valt af te leiden dat men er twee van die schijven in werpt, waarop de automaat braaf een pakje sigaretten plus een kwar tje wisselgeld teruggeeft. De sorteer- en telmachines van de banken „slikken" deze onafgewerk te guldens even gemakkelijk als le echte. Bij de Nederlandse Bank zijn zij voor de dag gekomen. Exploitanten van automaten die deze onafgewerkte guldens ontvan gen, kunnen er nog wel een strop aan hebben omdat ze nog geen be taalmiddel zijn. De Nederlandse Bank wil echter de schade wel ver goede, maar het kan dan wel enige tijd duren voordat er definitief wordt afgerekend. JERUZALEM Premier Levi Esjkol heeft laten doorschemeren, dat hjj wilde aftreden in verband met zjjn omstreden interview met het Amerikaanse week blad „Newsweek". In welingelichte politieke kringen werd dit bevestigd. Men wees erop dat de manoeuvre van Esjkol de politieke crisis heeft bezworen en de dissidente leiders van de Labour-partq althans voorlopig in 't gareel heeft gebracht. De premier, die in oktober 74 zal worden, is de afgelopen 2 weken ziek thuis ge weest. Eskjol heeft de vorige week in een vraaggesprek met „Newsweek" de ge bieden genoemd, welke Israël zou wal len teruggeven bij een vredesovereen komst met de Arabieren. De rechtse partijen in de coalitie waren woedend omdat zij vast besloten zijn zich te rzetten tegen territoriale conces sies. Gahal, op één na de grootste Isra ëlische partij met een aanhang van een kwart van de kiezers, dreigde daarop zich uit de coalitie terug te trekken. Een vurig pleidooi van de minister van Defensie, Mosje Dajan, waarschijnlijk de toekomstige premier, wist diit te voorkomen. Leiders van de labour partij de minister van Buitenlandse zaken, Ab ba Eban, vice-premier Jigjal Allon, de minister van Voorlichting, Israel Ga- lili, de minister van Justitie, Jaakov Sjapiro, de minister zonder portefeuil le, Pinas Sapir en de oud-minister Golda Meir leverden kritiek, op de manier waarop Esjkol de zaak had aangepakt. Zij zijn allen krachtig ge kant tegen Dajan en waren dus ten zeerste verbitterd, dat de minister van Defensie zijn prestige had weten te vergroten door zijn interventie bij Ga hal. Zij vrezen een samengaan van Gahal met Dajan. Eban die beschouwd wordt als een „duif" in de hoofdzakelijke militante Israëlische top, zou er niet tegen zijn te breken met Gahal en hij nam Esj kol zijn geschipper kwalijk om de par tij in de coalitie te houden. De geruchten over enenigheid be reikten Esjkol, die zijn medewerkers liet weten, dat hij er genoeg van had. De zeven gingen daarop onmiddel lijk naar Esjkol en wisten hem over te halen aan te blijven. Zij vreesden, dat als hij zich terugtrok een keus ge maakt zou moeten worden uit Sapir, Allon of Dajan voor het premierschap. Gezien zijn geweldige aanhang onder de bevolking moet Dajan als de favo riet beschouwd worden. De politie heeft een granaat die lag op de binnenplaats van een huis in Oud-Jeruzalem, onschadelijk kunnen maken. In Bethlehem in het bezette gebied houden 300 schoolmeisjes een „sit-in" staking ter ondersteuning van de ver zetsgroep die bekend staat als het „front voor de bevrijding van Pales tina". STAD MEXICO Een bus en een vrachtwagen met vaten alcohol zijn dinsdag ten westen van de stad Mexico met elkaar in botsing gekomen. Beide wagens brandden als fakkels. In de vuurzee zjjn tenminste 35 personen om het leven gekomen. De bus was onderweg van Gualdalajara naar Manzanillo, een havenstad aan de kust van de Grote Oceaan. CAIRO In Cairo is de doodstraf ge- eist tegen twee Egyptische journalisten wegens spionage voor Israël. De eis was vervat in de aanklacht. Beide man nen, de persfotograaf Moenir Abdul Ghana en een redacteur van het bureau in Cairo van het Amerikaanse persbu reau Associated Press, Ali Mahmoed Al Moessa, zullen terecht moeten staan voor 't hooggerechtshof voor de staats veiligheid. LOS ANGELES Sirhan Sirhan heeft zich enkele uren voor de moord op senator Robert Kennedy geoefend in een schietclub in Los Angeles. Dit heeft de instructeur van de club, Eve rett Buckner, dinsdag als getuige ge zegd tijdens het proces tegen Sirhan. CRETE (Nebraska) In het stadje Crete van 3500 inwoners in de Ameri kaanse staat Nebraska is een wagon met ammoniakgas ontspoord en ont ploft. Het stadje werd ontruimd. Nader wordt gemeld dat door het on geluk acht mensen zijn omgekomen en elf gewond. De bewoners zijn naar him huizen teruggekeerd. De oorzaak ia nog niet bekend. HAARLEM De Haarlemse politie heeft opnieuw om medewerking ge vraagd bij de opsporing van dr. C. A. Graafland, die sinds vorige week woensdag wordt vermist. De politie meent aanwijzingen te hebben, dat de directeur vaq het Haar lemse Sint Elisabeth-gasthuis in Gro ningen zou kunnen zijn. Dr. Graaf land was van 1945 tot 1 januari 1967 geneesheer-directeur van het Diacones- senhuis in Groningen. Het is mogelijk dat de vermiste dok ter naar zijn vroegere woonplaats is gegaan onder invloed van een geheu genstoornis die uit een inzinking zou kunnen zijn voortgevloeid. Iemand zou dr. Graafland eergiste ren bij de Noorderhaven in Groningen hebben gesignaleerd. WEST—BERLIJN Oost-Duitsla nd heeft aangekondigd, dat het tussen he den en 4 maart een Russisch oorlogs gedenkteken aan de weg van West-Ber lijn naar West-Duitsland dicht bij West- Berlijn zal slopen. Daarbij zullen springladingen worden gebruikt. Ook op 27 februari, als president Nixon West-Berlijn bezoekt, zal er wor den gewerkt, zo heeft de Oostduitse overheid aan de Westberlijnse politie meegedeeld. 10000000000000000000000000i (Van onze weerkundige medewerker) de Golf van Biscaje ligt een zeer diepe depressie, die in Zuid-Engeland zware sneeuwstor men veroorzaakt. Vanmorgen vroeg werd daar een windsnelheid van 128 km/u waargenomen. Het 5 minimum voerde naar onze omge- g ving wat drogere en koudere lucht g van het continent. Hierin daalde de temperatuur vanmorgen in Apel doorn tot 8, in Zutphen tot 9 a 10 graden. Hannover meldde 13 graden. Over Frankrijk trekt het dooi- front van de depressie langzaam in noordelijke tot noordoostelijke rich ting. Het wordt voorafgegaan door een gebied met sneeuwval, dat Gel derland vanavond of in de komende nacht zal bereiken. Later kan de neerslag overgaan in ijzel of regen. De temperatuur blijft aanvankelijk aan de lage kant (matige tot lichte vorst), maar later op donderdag verwachten we een temperatuur om het vriespunt (tussen 2 en +2 graden). De wind zal bij ons toe nemen tot op zijn minst krachtig en uit oostelijke richting blijven waaien. De verdere vooruitzichten zijn onzeker. Morgen: Zon op: 07.46 onder: 18.03 Maan op: 09.00 onder: 23.10

De Vallei | 1969 | | pagina 1